Baslik SAĞLIK BAKANI AHMET KAŞİF, SABAH HABER'İN KONUĞU OLDU...
 
 29 Mart 2012, Perşembe
         Bakan Kaşif Sabah Haber'in konuğu oldu
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif;
arrow   SABAH HABERİN KONUĞU OLARAK SAĞLIK KONUSUNDAKİ
        SORULARI YANITLADI

Bakanlığın kanserle mücadeleye verdiği önemin altını çizen Bakan Kaşif, şuha tedavisi nedeniyle yıllarca yurtdışına hasta gönderildiğini anımsattı.

“Şu an bu tedavi YDÜ hastanesinde yapılıyor ancak devlette de olmalı” diyen Kaşif, hastane projesinin yapımı için Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile protokol imzalandığını, protokol gereği projenin Nisan sonuna kadar hazırlanacağını söyledi.

Kaşif, “Nisan’da temel atmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar ilk kat tamamlanacak ve Türkiye’de bekleyen cihaz getirilerek kurulacak” dedi.

Sağlık Bakanı Kaşif, gerekmesi halinde Türkiye yatırım bütçesinden Sağlık Bakanlığı binası için ayrılan kaynağı da onkoloji hastanesine yönlendireceklerini belirterek, hastanenin 2013’te tümüyle tamamlanacağını vurguladı.

Lefkoşa’ya ve Lefke bölgesine yeni devlet hastanesi yapılması için İçişleri Bakanlığından arsa talebinde bulunulduğunu, arsa tahsisinin ardından projelerin yıl içinde çizileceğini ifade eden Kaşif,  yeni hastaneler yapılana kadar ver olanların tadilatının da aralıksız olarak devam edeceğini kaydetti.

Cengiz Topel hastanesi yerine düşünülen yeni hastanenin en az 40-50 yataklı bir bina olacağını ifade eden Bakan Kaşif, Lefkoşa yeni devlet hastanesinin de kuzey çevre yolu üzerinde bir yerde konuşlanacağını da belirtti.

Hastanelerdeki tadilatla birlikte sistemde ve cihazlarda iyileştirmenin de aralıksız olarak sürdürüldüğünü anlatan Kaşif, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet hastanesi acil servisinde sistem değişikliği yapıldığını; yeni bir anjio masası alındığını artık beyin anjiosu bile yapılabildiğini ifade etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik PROSTAT KANSERİ TARAMA KAMPANYASI BAŞLADI...
 
 26 Mart 2012, Pazartesi
         Prostat kanseri tarama kampanyası
 
           Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde;
arrow   PROSTAT KANSERİ TARAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı, Kanser Haftası nedeniyle erkeklerde prostat kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat çekmek ve toplumda prostat kanserine karşı farkındalık yaratmak amacıyla “prostat kanseri tarama kampanyası” başlattı. Tarama için ilk kan örneğini Bakan Kâşif verdi.

Prostat kanseri taraması için vatandaşlar mesai saatleri içerisinde 22 35 645 numaralı telefonu arayarak randevu alabilecek.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde sürdürülecek tarama kampanyası  Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in ilk kan örneğini vermesiyle başladı.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği’nin ikinci katında bulunan Erken Tanı Merkezi’nde mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilecek prostat kanseri tarama kampanyası, 6 Nisan Cuma gününe kadar devam edecek.

Prostat kanseri taraması için vatandaşlar mesai saatleri içerisinde 22 35 645 numaralı telefonu arayarak randevu alabilecek. Kan örneği verdikten sonra basına kısa bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 40 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin duyarlı olup tarama yaptırmasını istedi ve örnek olmak adına ilk kan örneğini kendisinin verdiğini söyledi.

“Kanserden korkmayın geç kalmaktan korkun” sloganını hatırlatan Bakan Kâşif, erken tanının  önemini vurguladı ve teşhis ne kadar erken olursa tedavinin de o kadar kolay olacağını ifade etti.

RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI DEVAM EDİYOR
Öte yandan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara yönelik başlatılan rahim ağzı kanseri taraması da devam ediyor.

2 Nisan’a kadar sürecek bu kampanyadan yararlanmak isteyenler 22 35 645 numaralı telefonlardan randevu alabiliyor (TAK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AHMET ETİ, NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ'Nİ TERCİH ETTİ...
 
 23 Mart 2012, Cuma
         Ahmet Eti
 
           Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde anjiyo operasyonları başarıyla
           devem ediyor:
arrow   MİLLETVEKİLİ ETİ, NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ'Nİ SEÇTİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Dr. Ahmet Eti, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde anjiyo operasyonu oldu.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’nun yaptığı açıklamaya göre, Gazimağusa Milletvekili Eti, anjiyo operasyonu için Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni tercih etti.

Devlet hastanelerine güvenin…
Son derece başarılı geçen anjiyodan sonra Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Gazimağusa Milletvekili Dr. Ahmet Eti halka, “Devlet Hastanelerine güvenin” mesajı verdi.

Kendisinin de bir hekim olduğunu ifade eden Eti, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde geçirdiği anjiyografiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “devlet Hastanesi’nde anjiyo olduğumdan dolayı son derece memnunum. Halka, Devlet Hastanelerimize güvenmelerini tavsiye ediyorum. Ülkemizde sağlık alanında güzel gelişmeler olmaktadır. Hastanelerimizde çok başarılı hekimler, hemşireler ve teknik ekip görev yapıyor” dedi.     

Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyolojide başarılı operasyonlar yapılıyor…
Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde 2007 yılından beri kalp ameliyatlarının yapılmakta olduğunu ve yüzlerce yurttaşın ameliyat olup sağlıklarına kavuştuğunu da anımsatan Eti, hastane bünyesinde faaliyet veren 2 anjiyo merkezinde konusunda uzman sağlık çalışanlarının şifa dağıttığını söyledi.

Sağlık durumu iyi…
Sağlık durumunun çok iyi olduğunu da belirten Eti, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KANSER HAFTASI DOLAYISI İLE TARAMA KAMPANYASI...
 
 22 Mart 2012, Perşembe
         Tarama Kampanyası
 
           Kanser Haftası dolayısıyla erkeklere yönelik “Prostat” kanser tarama kampanyası            gerçekleştirecek olan Sağlık Bakanlığı uyardı:
arrow   "KANSERDEN KORKMA, GEÇ KALMAKTAN KORK!"

Prostat kanseri tarama kampanyası, 26 Mart 2012 Pazartesi günü saat 09,00’da, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in bizzat katılımıyla ve kan örneği vermesiyle başlayacak.

Prostat kanseri taraması için vatandaşlar mesai saatleri içerisinde 22 35 645 numaralı telefonu arayarak randevu alabilecekler.

Sağlık Bakanlığı yaklaşan, “Kanser Haftası” dolayısıyla erkeklere yönelik “Prostat Kanser Taraması” gerçekleştirecek.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilecek Prostat kanseri tarama kampanyası, 26 Mart 2012 Pazartesi günü saat 09,00’da başlayıp, 6 Nisan 2012 Cuma gününe kadar devam edecek.

İlk tarama Bakan Kaşif’e…
Açıklamada, kampanyanın açılışını Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in, kan örneği vererek yapacağı ifade edildi. Ayrıca, Sağlık Bakanlığının erkek yöneticileri de taramaya katılacaklar. Söz konusu kampanya 26 Mart 2012 Pazartesi günü saat 09,00’da Erken Tanı Merkezi’nde başlayacak. 

Erken teşhis önemli, özellikle risk grubundaki kişiler taramaya katılmalı…
Tüm hastalıklarda olduğu gibi özellikle kanser hastalığında da erken teşhisin önemli olduğu belirtilen açıklamada, ailesinde prostat kanseri vakası görülen 40 yaş üzeri erkeklerin taramaya mutlaka katılmaları önerildi.

Farkındalık da yaratılacak…
Kampanya kapsamında, erkeklerde prostat kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat çekmek ve toplumda Prostat Kanserine karşı farkındalığın yaratılmasına da çalışılacak.

Kansere karşı bir adım öne geçilecek…
Bakanlık açıklamasında, tarama neticesinde patolojik bulguya rastlanan hastaların takibe alınacağının altı çizilerek, böylelikle kansere karşı bir adım öne geçileceği vurgulandı.

Tarama kampanyasından randevuyla yararlanılabilecek…
Açıklamada, Prostat kanserinde erken teşhisin önemine vurgu yapmak ve hastalık konusunda farkındalık yaratmak hedefiyle hayata geçirilecek olan tarama kampanyasına vatandaşların randevuyla katılabileceği belirtildi. Vatandaşlar mesai saatleri içerisinde 22 35 645 numaralı telefonu arayarak randevu alabilecekler.

Rahim ağzı kanser tarama kampanyası devam ediyor…
Öte yandan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara yönelik başlatılan ve 2 Nisan’da son bulacak olan rahim ağzı kanseri taramasının başarıyla devam ettiği bildirildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KONFERANS: "EVDE SONDALI HASTAYA BAKIM"
 
 22 Mart 2012, Perşembe
         Sondalı Hastaya Bakım Konferansı
 
           Sağlık Bakanlığı katkılarıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji            Servisi tarafından organize edilen “Üroloji Konferansları” kapsamında;
arrow   EVDE SONDALI HASTAYA BAKIM ANLATILDI

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi tarafından gerçekleştirilen Üroloji Konferansları dizisinin üçüncüsü bugün saat 11,00’de Lefkoşa Diyabet Merkezi Konferans Salonunda yapıldı.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Biriminden yapılan açıklamaya göre, “Evde Sondalı Hastaya Bakım” konulu konferans, Üroloji Servisi Sorumlu Hemşiresi Hürü Akbaş ve Üroloji Hemşiresi Özbek Uygur tarafından sunuldu.

Sağlık Bakanlığı'na teşekkür…
Konferansın açılış konuşmasını yapan, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi Şef Vekili Op. Dr. Süleyman Uluçay, Üroloji Konferanslarının gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan Sağlık Bakanlığına ve tüm konferanslara katılarak kendilerini adeta yüreklendiren Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin’e teşekkür etti.

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin’in de hazır bulunduğu konferans, Üroloji Kliniği Şef Vekili Op. Dr. Süleyman Uluçay’ın kısa konuşmasından sonra başladı.

Üriner sistem nedir?
İlk olarak, üriner sistemin tarifinin yapıldığı sunumda, idrar yapımını sağlayan ve oluşan idrarı böbrekten vücut dışına atılmasını sağlayan bir sistem olan üriner sistemin, böbrek tarafından yapılan idrarın, bir kanal vasıtasıyla (üreter) idrar kesesine, oradan da yine bir kanal vasıtasıyla (üretra) vücut dışına atılmasını sağlayan bir sistem olduğu anlatıldı.

Böbreğin işlevi ve önemi…
Böbreğin işlev ve öneminin de anlatıldığı konferansta, üriner sistemin ana organı olan Böbreğin, bel kemiğimizin sağ ve solunda yer alan iki adet ve fasülye şeklinde önemli bir organ olduğuna işaret edilerek,  normal bir böbreğin yaklaşık 12 cm uzunluğunda olduğu belirtildi.

Ayrıca Böbreğin, atık maddeler ile suyu birleştirerek idrarı oluşturduğu da kaydedilerek,  vücudun sıvı ve elektrolit dengesini sağlayan, aynı zamanda kan yapımını da uyaran önemli bir iç organ olduğu anlatıldı.

Sonda uygulaması nedir? 
Sunumda, sonda uygulaması, “idrar torbasını boşaltmak veya ilâç vermek maksadıyla dış idrar yolundan idrar torbasına bir boru yerleştirmek” olarak anlatıldı.

Ayrıca “sonda uygulaması yaparken her şeyin steril yani, mikropsuz olması şarttır” denildi.

İdrar sondasının temel amacı nedir?
İdrar sondasının, temel amacı, idrar kesesinde biriken idrarın dışarı alınması olarak açıklandı ve herhangi bir nedenle idrarın böbreklerden idrar kesesine ulaşmasında bir engel varsa yararlı olmayacağı belirtildi.

İdrar sondası neden takılır?
İdrar sondasının bir kaç nedenle takılmakta olduğuna işaret edilerek bu nedenler şu şekilde izah edildi.

Buna göre idrar torbası; idrar kanalında olan bir darlığa (Prostat büyümesi) bağlı olarak idrar yapamayan veya çok az miktarda yapan kişilerde; çok sık idrar yapmasına rağmen idrar kesesini tamamen boşaltamayan kişilerde; ileri derecede hasta veya yaralı kişilerde idrar çıkışını takip etmek amacıyla; tanısal amaçla idrar örneği toplamak için; sinir hasarına bağlı (omurilik yaralanmaları) olarak idrar kesesinin fonksiyon bozukluğunda; bazı görüntüleme yöntemlerinde; ameliyatlardan sonra hastanın tuvalet ihtiyacı için yataktan kalkmaması gereken durumlarda takılabiliyor.

İdrar sondası uygulanması genellikle oldukça kolay ve hafif ağrılı bir girişim olup,  genel anestezi gereksinimi yoktur ve hastanın konforu açısından lokal bir anestezik jel kullanılmaktadır.

Sondalı hastanın bakımı nasıl yapılır?
Sondalı bir hastanın bakımının çok önemli olduğuna da değinildi ve doğru bir bakım yapılmazsa enfeksiyon gelişme ihtimali olduğu belirtildi.

Sondanın bakımında eldiven kullanılarak her gün batikon veya betadin adı verilen antiseptik solüsyonla perine bölgesi yani sondanın girdiği alan silinmelidir.

Bu temizlik yapılırken anüs (makat) gibi mikroplu yerden öne doğru kesinlikle silinmemelidir.

Sadece sondanın girdiği bölüm ve idrar torbasının takıldığı kısım mikropsuz gazlı bezlerle silinmelidir.

Bilinci yerinde olmayan ve yaşlı hastalar sondayı çıkarmak isteyebilir, bu durumda dikkatli olunmalıdır.

Sonda çıkmaması için belli miktarda sıvı ile şişirildiği için ani olarak çıkarılması durumunda kanama ve yırtıklara neden olabilir.

Normalde idrar açık sarı renktedir ve mikrop bulunmaz.

Enfeksiyon durumunda idrarın rengi koyulaşabilir ve içinde kalıntılar görülebilir.
İdrardan başka istenmeyen bir durum olarak kan gelebilir. Eğer idrarın rengi koyu ve kanlı ise mutlaka hekim ya da hemşireye haber verilmelidir.

Sondanın takibi nasıl olmalıdır?
Sondalı hastanın takibi hakkındaysa şu bilgilere yer verildi:
“Sondayla temastan önce/temastan sonra eller su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. İdrarla temas riski varsa eldiven giyilmelidir. İdrar çıkış deliğinde kir birikimi olursa su ve sabunla temizlenmelidir. İdrar çıkış deliğinde yara/tahriş oluşumunu önlemeye yönelik olarak antiseptik ve antimikrobiyal madde içeren pomad-merhem (göz merhemi) uygulanabilir.
Hasta banyo yapacaksa idrar torbası boşaltılmalı, bağlantı yerlerinin kapalı olduğu kontrol edilmelidir. Hasta transfer edilecekse idrar torbası boşaltılmalıdır, bağlantı yerleri kapalı olmalıdır. Sondanın/ idrar torbasındaki borunun bükülerek idrar akışını engellemesi önlenmelidir. İdrar torbası her zaman idrar kesesi düzeyinin altında tutulmalıdır.
İdrar torbası yere değmemeli, askı ile yatağa sabitlenmelidir. İdrar torbası alttaki musluktan boşaltılmalı, boşaltma musluğu idrarın boşaltıldığı kap ile temas etmemelidir. Steril (mikropsuz), sürekli kapalı drenaj sistemi oluşturulmalı ve gerekmedikçe sonda ve idrar torbası birbirinden ayrılmamalıdır. Sonda ve idrar torbası birbirinden ayrıldıysa bağlantı yeri dezenfekte edilerek yeni bir idrar torbası takılmalıdır”.

Prezervatif sonda nedir?
Yalnızca erkeklerde kullanılan ve penis üzerine geçirilerek hastanın istemli veya istemsiz idrarını toplamaya yarayan bir sonda çeşidi olan “Prezervatif Sonda” hakkında da bilgi verildi.

Kullanımı kolay bir sonda çeşidi olarak adlandırılan “Prezervatif Sonda” penisten içeri giren ve sadece penis üzerine geçirilmek suretiyle kullanılan bir sondadır. Kondomun bandının fazla sıkılması kamışta yara  açılmasına neden olabilir.

Temiz aralıklı sonda takma…
Bu işlem, idrar kesesini tam boşaltamayan hastalarda uygulanır ve rezidüel (idrar kesesinde kalan) idrarın boşaltılması amaçlanır.

Avantajları…
Bu yöntemin kalıcı sonda takmaya göre avantajları ise, uygulanması için özel alet ve donanımlara gereksinim duyulmaması; Üretrada daha az travmaya yol açması; Enfeksiyon riskinin daha düşük olması ve yaşam kalitesini arttırması;

Steril (mikropsuz) ve temiz olmak üzere iki tür aralıklı sonda takma yöntemi kullanılmaktadır. Steril aralıklı sonda takma çoğunlukla yoğun bakım ünitelerinde ve hastane ortamında, kısıtlı bir süreçte kullanılır. Ev ortamındaki hastalarda ise temiz aralıklı sonda takma kullanılır. Hastalara bu işlemle ilgili eğitim, doktor ve hemşireler tarafından verilir.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI KÂŞİF, KTAMS HEYETİNİ KABUL ETTİ
 
 20 Mart 2012, Salı
         KTAMS Heyeti
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif,
arrow   KTAMS HEYETİNİ KABUL ETTİ

Kâşif: “Kadro, tayin ve derece terfileriyle ilgili sorunların aşılması için çalışıyoruz.
Sorununu çözümü her hangi bir mali külfet getirmez”.

KTAMS, Sağlık Bakanı Kâşif’e, 72 hemşire münhali için alınan yetkiden dolayı teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bazı sağlık çalışanlarının kadro, tayin ve derece terfileriyle ilgili yaşadıkları sorunların aşılması için elden gelenin en iyisinin yapılacağını söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre, bu açıklamayı Ahmet Kaptan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) heyetini kabulünde gerçekleştiren Bakan Kâşif, söz konusu terfi ve kadro meselelerinin herhangi bir mali külfet yaratmayacağını belirtti.

Kabulde, Sağlık Bakanlığı’nın kadro, tayin ve derce terfileri konusunda bir süreden beri zaten çalışma yürüttüğünü anımsatan Bakan Kâşif, söz konusu çalışmaların en kısa sürede sonuçlanarak mutlu sona ulaşılmasının hedeflendiğini vurguladı.

İlaç eksikliği olmamalı…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, zaman zaman kendisine ulaşan bazı hastane ve sağlık merkezlerinde ilaç eksikliğinin olduğuna dair haberleri, hayretle karşıladığını söyleyerek, “KKTC tarihinde ilk defa bu yıl ilaç ihalesine Ocak ayında çıkıldı. Bu kadar erken bir ilaç ihalesi daha önce yapılmamıştır” dedi.

İlaç sarfiyatını önleyelim… 
İlaç konusunda ülkede eksikliğin olduğuna inanmadığını ısrarla belirten Bakan Kâşif, “İlaç eksikliği olduğunu düşünmüyorum. Ancak ne yazık ki, ilaç sarfiyatının yaşandığı aşikârdır. Gereğinden fazla ilaç yazılmamalı ve hastalara ihtiyacından fazla ilaç verilmemelidir. Bu konuda hem sağlık çalışanları hem de halkımızın duyarlı ve anlayışlı olması lazımdır” dedi.

Bakan Kâşif’e hemşirelik münhali için alınan yetkiye teşekkür…
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Bakan Kâşif’e Hemşirelik hizmetleri için alınan 72 münhal yetkisinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkür etti.

Konuşmasında, KTAMS’ın Sağlık’ta yetkili sendika olduğunu anımsatan Kaptan, sağlık alanında yaşanan birtakım sıkıntıları iletmek istediklerini söyledi.

Personel eksikliği…
Hastanelerin genelinde personel eksikliği için münhal açılması gerektiğini vurgulayan Kaptan,  çalışanların tayin ve derece terfilerini düzenleyen 44/2006 sayılı yasanın eksik kalan yerlerde uygulanmasını istedi.

Hastanelerde, yaklaşık 9 yıldan bu yana kadrosuz çalışan 3. Derece Tıbbi Kimyager, Biyolog, Mikrobiyolog ve Teknisyenler için münhalin açılmasını da isteyen Kaptan, KTAMS’ın konunu takipçisi olacağını söyledi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KÂŞİF, YDÜ ECZACILIK FAKÜLTESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ
 
 20 Mart 2012, Salı
         YDÜ Eczacılık Fakültesi Heyeti
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif,
arrow   YDÜ ECZACILIK FAKÜLTESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Rümeysa Demirdamar başkanlığındaki heyeti, bugün makamında kabul etti.

Kabulde Bakan Kâşif’e, YDÜ Eczacılık Fakültesi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Demirdamar, bu yıl ilk kez mezun verecek olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Demirdamar Bakan Kâşif’i 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla gerçekleştirecekleri etkinliklere de davet etti.  

Bakan Kâşif de, YDÜ Eczacılık Fakültesi heyetini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ellerinden gelen katkıyı vermeye devam edeceklerini söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI AHMET KAŞİF, LEFKE VE GÜZELYURT BÖLGESİ'NDE
      YOĞUN TEMASLARDA BULUNDU
 
 16 Mart 2012, Cuma
         Bakan Kaşif Lefke ve Güzelyurt Bölgesinde
 
           Gün boyu KKTC’nin Batı Bölgesi’nde yoğun temaslarda bulunan Sağlık Bakanı
           Ahmet Kâşif vurguladı:
arrow   “GÜZELYURT BÖLGESİ ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bugün beraberindeki heyetle beraber Lefke ve Güzelyurt Bölgesinde bir dizi temas ve ziyaretlerde bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Kâşif, ilk ziyaretini Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer’e gerçekleştirdi.

Sulak bölgelerde Sivrisinek ve bulaşıcı hastalıklara karşı Biyolojik savaş…
Ziyarette basına açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mehmet Zafer, Sağlık Bakanı Kâşif’i Belediye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, özellikle Gemikonağı olmak üzere, yöredeki birçok sulak alanlarda Sivrisinek ve bulaşıcı hastalıklara karşı Biyolojik bir savaş başlatmak istediklerini belirtti ve Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden yardım istediklerini söyledi.

Yerel yönetimlere destek verilecek…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın tüm Yerel Yönetimlerle imkânlar doğrultusunda var olan işbirliğini geliştirerek devam ettireceklerini söyledi.

Kâşif, Sağlık Bakanlığı’nın sulak alanların ilaçlanmasına yönelik sürdürülen çalışmaların geliştirilerek devam edeceğini de sözlerine ekledi ve “Sulak bölgelerde sivrisinek ve bulaşıcı hastalıklara karşı var olan çalışmalarımızı geliştiriyoruz. Bu konuda gerek Lefke yöresinde gerekse diğer yörelerde biyolojik bir savaş açacağız” dedi.

Lefke Sağlık Ocağı…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Belediye Başkanı Zafer’i ziyaretinden sonra Lefke Sağlık Ocağına geçerek, hem çalışanlarla hem de hastalarla sohbet etme imkânı yakaladı.

Burada sürdürülen sağlık faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi alan Bakan Kâşif, zaman zaman sağlık ocaklarını gezerek sorunları yerinde görme olanağı yakaladıklarını söyledi.

Cengiz Topel Hastanesi… 
Bakan Kâşif, günün üçüncü ziyaretini Cengiz Topel Hastanesine gerçekleştirdi.

Başhekim Gül Öztoprak, hastane hekimleri, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarıyla görüşen Bakan Kâşif, hastanede sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Burada yenilenen Acil Servis, Eczane ve İdari Binaları gezen Bakan Kâşif, batı bölgesinin tek hastanesi olan Cengiz Topel Hastanesi’nin daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunması için ellerinden gelen tüm çabayı göstermekte olduklarını söyledi.

Güzelyurt Sağlık Merkezi…
Güzelyurt Sağlık Merkezi, Bakan Kâşif’ in dördüncü ziyaret durağı oldu.

Güzelyurt Sağlık Merkezi’ndeki hedefinin kalıcı bir sistem kurmak olduğunu söyleyen Bakan Kâşif, 24 saat olmasa bile uzman hekimler eşliğinde halka sağlık hizmeti vermek istediklerini söyledi.

Yöreye dört dörtlük hastane…
Bakan Kâşif, esas olanın yöreye tam anlamıyla dört dörtlük bir hastane yapmak olduğunun da altını çizerek, bölgeye yeni bir hastane yapılması için bu yıl içerisinde bir çalışma başlatmayı hedeflediklerini ifade etti.
 
Bel-Sen Genel Merkezi’nde bölge örgütleriyle toplantı… 
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, günün son ziyaretini, Güzelyurt İlçesinde faaliyet gösteren bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüştüğü Bel-Sen Genel Merkezi’ne gerçekleştirdi.

Burada ilk konuşmayı bölgede faaliyet gösteren Sivil Toplum örgütleri adına Şinasi Özdeş yaptı.

Özdeş konuşmasında, başta sağlık sorunları olmak üzere, diğer konularda yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Özdeş’ten sonra diğer sivil toplum örgüt temsilcileri de söz alarak görüş, düşünce ve eleştirilerini ortaya koydu.

Kâşif: “Bölgeye tam teşekküllü bir hastane yapılması kaçınılmazdır”
Güzelyurt Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri temsilcilerinin konuşmalarından sonra söz alan Bakan Kâşif, Güzelyurt Bölgesine tam teşekküllü bir hastane yapılmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, yeni hastane projesinin hayat bulması için istekli olduklarını dile getirdi.
  
“Bilindiği gibi ülkede büyük projelerin hayat bulması için Türkiye Cumhuriyeti’nin mali kaynak konusunda katkı yapması gerekliliği vardır” diye sözlerini sürdüren Bakan Kâşif, “Söz konusu yatırımın mali kaynağı Anavatan Türkiye’dir” dedi.

Hastanelerde Otelcilik hizmetleri önem kazandı…
Dünya’da Hastanelerde verilen sağlık hizmetlerinde otelcilik hizmetlerinin çok büyük bir önem kazandığını söyleyen Kâşif, “Artık Hastanelerde, koğuş sistemiyle hizmet verme dönemi kapanmıştır. Dolayısıyla yeni yapılacak hastanelerde ve tüm hastanelerimizde otelcilik hizmetleri ve de randevulu sağlık sistemi ön plana çıkmalıdır” dedi.
 
Güzelyurt üvey evlat değildir…
Bakan Kâşif, Sağlık Bakanlığı görevini yaklaşık 3 yıldır kendisinin sürdürdüğünü belirterek, görev yaptığı yaklaşık 3 yıllık süre zarfında, Güzelyurt yöresine yeni bir hastane yapılmasına yönelik hep düşüncesi olduğunu söyledi.

Bakan Kâşif, Güzelyurt’un asla bir üvey evlat olmadığını da vurguladı.

Yöreye 50-60 yataklı hastane yeter…
Bölgeye yapılacak yeni hastanenin 50-60 yatak kapasitesinde olmasının yeterli olacağını söyleyen Kâşif, tüm dallar olmasa da acil, önemli ve en çok gereksinim duyulan dalların hastanede hizmet vermesinin gerektiğini belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: “KIBRIS TÜRK PEDİATRİ KURUMU ÇOK BAŞARILI       ORGANİZASYONLARA İMZA ATIYOR…”
 
 16 Mart 2012, Cuma
         Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu
 
           Kıbrıs Türk Pediatri Kurumunun organize ettiği, Yenidoğan konulu Konferans için            KKTC’de bulunan hocaları kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow   “KIBRIS TÜRK PEDİATRİ KURUMU ÇOK BAŞARILI ORGANİZASYONLARA           İMZA ATIYOR…”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumunun Organize ettiği “Yenidoğan” konulu Konferans için KKTC’de bulunan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yıldız Atalay ve Prof. Dr. Alev Hasanoğlu ile Kurum yetkililerini bugün makamında kabul etti.

Pediatri Kurumu çok başarılı…
Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Bakan Kâşif kabulde yaptığı açıklamada, yıllardır Kıbrıs Türk Pediatri Kurumunun gerçekleştirdiği çok başarılı organizasyonlar olduğunu belirterek, ‘Yenidoğan’ konulu etkinliğin de bu başarılı organizasyonlardan biri olduğunu belirtti. 

Türkiye’den Ülkemize gelen değerli hocaları misafir etmekten çok mutlu olduğunu da söyleyen Kâşif, bu gece yapılacak konferansa katılmaktan mutluluk duyacağını da vurguladı.

Konferans Lefkoşa’da…
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’in katkılarıyla bu akşam Lefkoşa Golden Tulip Otel’de saat 19.00’da gerçekleştirilecek Yenidoğan Konferansının Moderatörlüğünü, Prof. Dr. Alev Hasanoğlu yapacak.

Konferansta, Prof. Dr. Yıldız Atalay, “Yenidoğan Sarılıkları ve Resüsitasyonu” ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Hekimi Uzman Dr. Çiğdem Bakkaloğlu da “Doğum Odası Hazırlama ve Enfeksiyondan Korunma” konularında konuşma gerçekleştirecek.  
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 14 MART TIP BAYRAMI...
 
 14 Mart 2012, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı:
arrow   "SAĞLIK, KÜÇÜK KATKILARLA ÇAĞ ATLAYACAK"

Kâşif: “Başta kalp ameliyatları olmak üzere, birçok dalda artık ameliyatlar ülkemizde yapılabiliyor. Bu durum hem hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarını memnun ediyor, hem de hizmeti veren hekim ve Sağlık Bakanlığımızı memnun ediyor”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, tıbbın babası olarak kabul gören Hipokrat’tan bu yana, hekimlerin insan sağlığının güvencesi olmak için yetiştirildiğine dikkat çekerek, insanoğlunun  sağlığı ile  varlığını sürdürebildiğini ve aslolanın insan hayatı olduğunu belirtti.

Modern tıp eğitiminin başlangıcı…
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla mesaj yayımlayan Bakan Kâşif, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olan 14 Mart’ı, her şeye rağmen bu yıl bir kez daha coşku ve umutla kutladıklarını ifade etti.

İnsan odaklı’ felsefeye dayalı sağlık hizmeti…
Bakan Kâşif, göreve geldiği ilk andan itibaren insan odaklı bir felsefeye dayalı olarak, sağlık hizmetlerinin devamı için çalıştıklarının altını çizdiği mesajında, “Başta alt yapı çalışmaları olmak üzere, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve günün koşullarına uygun hale getirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmekteyiz” dedi.

Sağlık, küçük katkılarla çağ atlayacak…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif mesajında, daha önce hastanelerde bağış adı altında alınan paranın şimdi katkıya dönüştüğünü ve ücret ödem konusunda vatandaştan silah zoruyla ücret alınmadığını vurgulayarak, ücret ödeme sıkıntısı yaşayan yurttaşlardan ücret alınmasının söz konusu olmadığını yineledi.

Kâşif, tüm kesimleri bir kez daha sağduyulu olmaya davet ederek, hastanelerde ödenecek 3-5 Liralık katkılarla sağlığın çağ atlayacağını ifade ederek, Sağlık Fonu’nda birikecek paralarla hastane ve sağlık servisleri daha çağdaş ve modern bir yapıya kavuşturulacağını vurguladı.  

Genel Sağlık Sigortası…
“Hastane ve sağlık merkezlerinde çağdaş, kolay ulaşılabilir, kaliteli sağlık hizmeti sunulması için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz” diyen Bakan Kâşif, sağlıkta yeniden yapılanma çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.

Bakan Kâşif, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, her şeye rağmen Genel Sağlık Sigortası’nın hayata geçmesi gerektiğini de dile getirerek, son günlerde kamuoyu ve basında sıkça gündeme getirilen ‘Genel Sağlık Sigortası’ sistemi konusuna çalışma yürütüldüğünü, tamamlanınca herkesin katkısına başvuracağını belirtti.

Ülkede daha önce yapılamayan operasyonlar yapılmaya başlandı…
Sağlık Bakanı Kâşif mesajında, devlet hastanelerinde yeni birimlerin açıldığını ve daha önce yapılamayan ameliyatların yapılmaya başlandığını büyük bir mutlulukla ifade etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ başta kalp ameliyatları olmak üzere, birçok dalda artık ameliyatlar ülkemizde yapılabiliyor. Bu durum hem hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarını memnun ediyor, hem de hizmeti veren hekim ve Sağlık Bakanlığımızı memnun ediyor” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik YDÜ HASTANESİ YÖNETİM KURULU’NDAN BAKAN KÂŞİF’E ZİYARET
 
 13 Mart 2012, Salı
         YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu
 
           Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyeleri;
arrow   SAĞLIK BAKANI KAŞİF'İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, heyete başkanlık eden YDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Gamze Mocan Kuzey, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yarın saat 16.00’da açışını gerçekleştirecekleri Fotoğraf Sergisine Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i davet etti.

Ziyarette kısa bir konuşma yapan Bakan Kâşif, YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyelerinin kendisini böylesine güzel bir günde ziyaret etmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “bu hafta 14 Mart Tıp Bayramı haftası. Hafta dolayısıyla çok güzel etkinlikler hayat bulacak. Bu güzel etkinliklerden biri de YDÜ Hastanesi Bünyesinde açılacak olan Fotoğraf Sergisidir. Beni bu güzel etkinliğe davet etmenizden duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Böyle güzel bir etkinliğin organize edilmesinde katkısı olan herkesi tebrik ederim” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÜCRETSİZ RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI...
 
 12 Mart 2012, Pazartesi
         Ücretsiz Rahim Ağzı Kanseri Taraması
 
           Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü            etkinlikleri kapsamında;
arrow   ÜCRETSİZ RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI

Kâşif: “Bugün kadınlarımız için buradayız. Kadınlarımıza çağrı yapıyoruz; sadece kendilerini değil, kız çocuklarını da düşünerek HPV kontrolünden kaçınmasınlar”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu himayelerinde Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikler kapsamında ücretsiz rahim ağzı kanseri taraması (smear testi) başlatıldı.  

Lefkoşa Dr. Devlet Hastanesi’ndeki Poliklinik Binasında bulunan Erken Tanı Merkezi’nde başlayan ve 2 Nisan’a kadar devam edecek olan tarama kampanyası, bu sabah Meral Eroğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif ve Lefkoşa Devlet Hastanesi Başhekimi Rıfat Siber’in katıldığı törenle başladı.

“Tarama kampanyasından randevuyla yararlanılabilecek…”
Rahim ağzı kanseri konusunda farkındalık yaratma amacıyla  “Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork” sloganıyla düzenlenen tarama kampanyasından randevuyla yararlanılabilecek. Rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi (prekanseröz) lezyonların erken tanısı için yapılan tarama için (22 35 654) numaralı telefondan  randevu alınabilecek.

“Kendinizi ihmal etmeyin, test yapın…”
Kampanyanın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu, kadınlara kendilerini ihmal etmemeleri,  sağlıklarını düşünmeleri ve smear testi yaptırma çağrısında bulundu.

Birkaç ay önce ücretsiz tomografi testi yapıldığını anımsatan Eroğlu, katkılardan dolayı Sağlık Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.

“Kız çocuklarınızı da düşünün…”
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, “Bugün kadınlarımız için buradayız… Kadınlarımıza çağrı yapıyoruz; sadece kendilerini değil, kız çocuklarını da düşünerek HPV kontrolünden kaçınmasınlar” dedi.

Kâşif, aşıların yapılmasıyla genç kızların ergenlik yaşa gelmeden hastalıktan korunmuş olacağını belirtti.

“Erken tanı hayat kurtarır…”
Erken Tanı Merkezi Sorumlu Hekimi Hatice Özbek de, smear testi doktorların söylediği aralıklarla yapıldığı takdirde  kansere dönüşüm aşamasında olan vakaların tespit edilebileceğini ve kansere dönüşmeden tedavi edilebileceğini vurguladı.

Kampanyanın amaçlarından birinin  de kadınları rahim ağzı kanseri konusunda bilgilendirmek olduğunu ifade eden Dr. Özbek, rutin olarak tarama yaptırmayan tüm kadınları rahim ağzı kanseri taraması yapmaya çağırdı.

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü hakkında bugün doktorların daha çok bilgi sahibi olduğunu belirten Özbek, bunun önlemlerinin 9 yaş üzeri çocuklara yapılacak aşılarla alınabileceğini vurguladı. (TAK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ...
 
 8 Mart 2012, Perşembe
         8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 
           8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla sağlık personeli kadın çalışanları            kutlayan Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow  “KADINIYLA ERKEĞİYLE, HEP BİRLİKTE ÇALIŞARAK, HALKIMIZA DAHA          ÇAĞDAŞ, ULAŞILABİLİR VE KALİTELİ BİR SAĞLIK HİZMETİ SUNULMASI          MÜMKÜN”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Devlet Laboratuvarı Dairesi, İlaç ve Eczacılık Dairesi, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi ve Bakanlık Merkez Örgütü bünyesinde görev yapan kadın personeli ziyaret etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Kâşif, ziyarette sağlık çalışanı kadın personele Kıbrıs el işi sanatının en güzel örneklerinden olan ipek böceği kozasından yapılmış çiçek rozet hediye etti.

Bakan Kâşif, gün dolayısıyla ziyaretlerde yaptığı açıklamada, 8 Mart Kadınlar Günü’nün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlandığına dikkat çekerek, sadece böylesi özel günlerde değil her gün kadınların hatırlanması gerektiğini söyledi.
 
Kadınsız ne iş hayatı, ne de sosyal yaşamın mümkün olmadığını da kaydeden Kâşif, sağlık sektöründe görev yapmanın stresli ve çok zor olduğunun altını çizdi.

Kâşif, kadınıyla erkeğiyle, hep birlikte çalışarak, halkımıza daha çağdaş, ulaşılabilir ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunulmasının mümkün olduğuna de işaret etti.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan
  Sağlık Bakanı Kâşif:
“SAĞLIK EMEKÇİSİ KADINLARIMIZIN ÖZVERİSİ YADSINAMAZ”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”  dolayısıyla yayımladığı mesajda, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan tüm kadınların büyük bir özveriyle görev yaptığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Bakan Ahmet Kâşif, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, sağlık sektöründe görev yapmanın stresli ve çok zor olduğunun altını çizerek, hep birlikte çalışarak, halkımıza daha çağdaş, ulaşılabilir ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunulmasının mümkün olduğunu söyledi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÇOCUK ONKOLOJİ SERVİSİ'NE 4 BİN TL KATKI...
 
 5 Mart 2012, Pazartesi
         Çocuk Onkoloji Servisi'ne bağış
 
           Çanakkale Ortaokulu öğrenci, öğretmen ve velilerinin düzenlediği kermesle;
arrow   ÇOCUK ONKOLOJİ SERVİSİ'NE 4 BİN TL KATKI...

Kâşif: “Her şeyi devletten beklememek gerekir. Sivil toplum kuruluşları ve bireylerin küçük katkılarıyla daha çağdaş, daha hızlı, daha güvenilir ve arzulanan sağlık hizmetlerine kavuşabiliriz”

Çanakkale Ortaokulu Müdür Vekili Redif Günsoy, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i makamında ziyaret ederek,  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisine katkı amacıyla bir süre önce gerçekleştirdikleri kermeste toplanan 4 bin TL’lik çeki taktim etti.

Elimden tutar mısınız?
Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’nda yapılan açıklamaya göre, Çanakkale Ortaokulu öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından Mağusa Perşembe Pazarı’nda “Elimden Tutar mısınız?” temasıyla düzenlenen kermeste toplanan para, Çocuk Onkoloji Servisi’nin yenilenmesi için kullanılacak.

Sağlığa katkı önemli…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, kabulde yaptığı kısa konuşmada, Çocuk Onkoloji Servisinin yenilenmesine katkı sağlamak için gerçekleştirilen kermesten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, başta öğrenciler, öğretmenler ve velilere bu duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Bakan Kâşif, sağlık olgusunun önemine dikkat çekerek, her şeyi devletten beklememek gerekir. Sivil toplum kuruluşları ve bireylerin küçük katkılarıyla, daha çağdaş, daha hızlı ve arzulanan sağlık hizmetlerine kavuşabiliriz” dedi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik YÜKSEK TANSİYON VE DİYABET...
 
 5 Mart 2012, Pazartesi
         Yüksek tansiyon ve diyabet
 
           Sağlık Bakanlığı’nın, Halk Sağlığı Eğitim Programları adı altında Serdarlı’da            gerçekleştirdiği etkinlikte;
arrow   YÜKSEK TANSİYON VE DİYABET KONUŞULDU

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin “Halk Sağlığı Eğitim Programları” kapsamında düzenlediği etkinliklere devam ediliyor.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre bugün Serdarlı Belediyesi Konferans Salonu’nda ‘Yüksek Tansiyon’ ve ‘Diyabet’ konularında sunum gerçekleştirildi.

Serdarlı ve yöre halkının ilgi gösterdiği etkinlikte Dr. Celalattin Dedeoğlu ‘Yüksek Tansiyon’; Hemşire Ayşe Belet de ‘Diyabet’ konularında birer sunum gerçekleştirdi.

Serdarlı Belediyesi ile Serdarlı Kalkındırma ve Sağlık Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhemşiresi Güley Aabatay da hazır bulundu.

Halkın bilinçlendirilmesi çok güzel…
Etkinliğin sonunda, sunumları yapan Dr. Celalattin Dedeoğlu ile Ayşe Belet’e ve Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu’na teşekkür belgesi veren Sağlık Bakanı Kâşif, halkı bilinçlendirme ve bilgilendirme etkinliklerin sağladığı faydadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

Bakan Kâşif, “halkın sağlık konularında bilgilendirilmesi çok önemlidir. Bakanlığımız özellikle kırsal bölgelerimizde, böylesi etkinliklerle insanlarımızı sağlık konularında bilinçlendirmek için sürekli etkinlikler yapmaya devam edecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KKTC’DE KALP DAMAR CERRAHİSİ'NİN GELİŞİMİ...
 
 1 Mart 2012, Perşembe
         Kalp Damar Cerrahisi
 
           Antalya'daki kongrede,
arrow   KKTC’DE KALP DAMAR CERRAHİSİNİN GELİŞİMİ VE SON DURUMU         KONUSUNDA BİLDİRİ SUNULACAK

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı’nın 1 - 4 Mart 2012 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştireceği “8. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler” temalı Kongresi’nde, KKTC’nin de bildiri sunarak temsil edileceğini bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre kongreye, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Servisi (KVC) Hekimlerinden Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu, Op. Dr. Mehmet Arıkbuka, Op. Dr. Ozan Emiroğlu ve Op. Dr. Hasan Birtan katılacak.

Bildiri sunulacak…
Açıklamada, kalp damar cerrahisi alanında özellikle Haziran 2007’de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan Kalp Damar Cerrahi Merkezi’nden sonra ve son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen atılımlarla da önemli bir mesafe kat edilen ülkemizde,  bu alanda yaşanan gelişmeler ve gelinen nokta hakkında bir bildirinin de sunulacağı belirtildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 


                                                           MART 2012  
» Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Sabah Haber'in konuğu oldu (29/3/2012)
» Prostat kanseri tarama kampanyası başladı (26/3/2012)
» Kanser Haftası dolayısı ile tarama kampanyası başlatıldı (22/3/2012)
» Konferans: "Evde sondalı hastaya bakım" (22/3/2012)
» Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, KTAMS Heyetini kabul etti (20/3/2012)
» Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, YDÜ Eczacılık Fakültesi Heyetini kabul etti (20/3/2012)
» Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefke ve Güzelyurt Bölgesi'nde yoğun temaslarda bulundu (16/3/2012)
» Bakan Kaşif: "Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu çok başarılı organizasyonlara imza atıyor" (16/3/2012)
» 14 Mart Tıp Bayramı... (14/3/2012)
» YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu'ndan Bakan Kaşif'e ziyaret... (13/3/2012)
» Ücretsiz Rahim Ağzı Kanseri Taraması... (12/3/2012)
» 8 Mart Dünya Kadınlar Günü... (8/3/2012)
» Çocuk Onkoloji Servisi'ne 4 Bin TL katkı... (5/3/2012)
» Yüksek tansiyon ve diyabet... (5/3/2012)
» KKTC'de Kalp Damar Cerrahisi'nin gelişimi...(1/3/2012)