Baslik TATLISU SAĞLIK MERKEZİ’NE DEFİBRİLATÖR CİHAZI BAĞIŞLANDI
 
 31 Mayıs 2012, Perşembe
         Defibrilatör bağışı
 
           Bir grup İngiliz vatandaştan Tatlısu’ya akıllı ve kolay kullanıma sahip;
arrow   DEFİBRİLATÖR CİHAZI BAĞIŞLANDI

Faydalı: “İngiltere ve Avrupa’da kalabalık mekânlarda bulundurulan Defibrilatörler
hayat kurtarıyor”

Girne Bölgesi'nde yaşayan bir gurup hayırsever İngiliz vatandaşı, Tatlısu’da kullanılmak üzere “Akıllı Defibrilatör” diye adlandırılan bir cihaz bağışında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, kalbin normal dışı atımının, tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan akıllı defibrilatör cihazı için düzenlenen törende, Tatlısu Belediyesi As Başkanı Osman Uyanır,  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, Bakanlık Özel Kalem Müdürü Müge Tancer ve hayırsever İngiliz vatandaşlar hazır bulundu.

Törende bir konuşma yapan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, bağışı yapan İngilizlere teşekkür ederek, İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde Metro, Restoran, Süpermarket ve insanların yoğun olarak bulunduğu mekânlarda halkın kullanımına sunulan seyyar “Akıllı Defibrilatör” cihazlarının olduğuna dikkat çekerek, aynı uygulamanın Tatlısu yöresine de kurulmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Faydalı, kalp krizi veya benzeri rahatsızlıklarda kalbin normal dışı atımını, tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan Defibrilatörün, çok kolay bir kullanımının olduğunu kaydederek,  “İngiltere ve Avrupa’da Metro, Restoran, Süpermarket gibi kalabalık insan topluluklarının bulunduğu mekânlarda bu cihazlar oralarda bulunduruluyor. Kalp krizi veya kalbinde bir ritim bozukluğu yaşayan insanlara orada yapılan ilk müdahale hayat kurtarıyor. Bu müdahale çok kolaydır. Cihazın kullanım kılavuzu bulunmaktadır. Sağlık uzmanı olmayan yurttaşlar da cihazı kullanıp ilk müdahaleyi yapabilirler” dedi.

Tatlısu yöresinde yaşayan herkesin bir gün Defibrilatör cihazına ihtiyaç duyabileceğini belirten Faydalı, söz konusu cihazın çok akıllı bir cihaz olduğunu ve kullanırken hata yapma payının neredeyse sıfır olduğunu vurguladı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ
 
 30 Mayıs 2012, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’ten 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü tavsiyesi:
arrow   "SİGARAYI BIRAKIN"

Kâşif: “Dünya Sigarasız Günü tiryakilerin, birçok ölümcül hastalığın nedeni olan sigarayı bırakmalarına iyi bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirsinler”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, sigara içenlerin, içmeyenlere oranla kalp krizi geçirme ihtimallerinin çok daha yüksek olduğunu belirterek tiryakilerin, böylesi günleri fırsat bilip sigarayı bırakmalarını tavsiye etti.
 
Kâşif, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajda, Dünya’da ve KKTC’de en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinin başında sigaranın geldiğini vurgulayarak, daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için insanların sigaradan uzak durmaları gerektiğini kaydetti.

Sigaranın akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, diş ve damak rahatsızlıkları, hipertansiyon gibi birçok sağlık sorununun oluşmasında etken olduğunu ifade eden Bakan Kâşif, Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmada ortaya çıkan verilere göre, sigara içen kişilerin, sigara içmeyen kişilere göre kalp krizi geçirme oranının çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Kaşif, sigara içmeyen kişilerde yüzde 1.1 olan kalp krizi geçirme oranının, geçmişte içip bırakanlarda yüzde 18.8; şu anda içenlerde ise yüzde 4.2 olduğunu belirtti.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TOKLUCU, KAŞİF’E DE VEDA ETTİ...
 
 30 Mayıs 2012, Çarşamba
         Ekrem Toklucu
 
           Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti'nde Uzman Müşavir olarak görev yapan Ekrem Toklucu, görev süresinin dolmasından dolayısıyla başlattığı veda ziyaretleri çerçevesinde, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’le de görüştü:
arrow   TOKLUCU, KAŞİF’E DE VEDA ETTİ

TC Büyükelçiliği Yardım Heyeti’nde 6 yıl hizmet yapan uzman müşavir Ekrem Toklucu, Bakan Kâşif’e kendisini kabul ettiği için teşekkür ederek, KKTC’de görev yapmış olmanın kendisi için gurur olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Kâşif de Toklucu’ya yeni görevinde başarılar dileyerek, KKTC’de görev yaptığı sürece verdiği hizmetlere teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik EKO KARDİYOGRAFİ VE GİRİŞİMSEL ULTRASON CİHAZ BAĞIŞI
 
 29 Mayıs 2012, Salı
         Eko kardiyografi ve girişimsel ultrason cihaz bağışı
 
           İngiliz vatandaşlarının oluşturduğu ve kanser konusunda çalışmalarıyla bilinen
           North Cyprus Cancer Charity Trust’tan Girne Dr. Akçiçek Hastanesine;
arrow   EKO KARDİYOGRAFİ VE GİRİŞİMSEL ULTRASON CİHAZ BAĞIŞI YAPILDI

Kâşif: “Bir hayır kurumu olan North Cyprus Cancer Charity Trust’ın katkıları çok büyük değere sahiptir”

İngiliz vatandaşlarının oluşturduğu ve kanser konusunda çalışmalarıyla bilinen North Cyprus Cancer Charity Trust Örgüt, bu kez Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ne Eko Kardiyografi ve Girişimsel Ultrason Cihazı bağışladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in de hazır bulunduğu bir törenle cihazların tanıtımı yapıldı.

Eko Kardiyografi cihazı…
Girne Akçiçek Hastanesi’ne giderek cihazları inceleyen Bakan Kâşif, bir hayır kurumu olan North Cyprus Cancer Charity Trust’tın katkılarının çok büyük değere sahip olduğunu söyledi.

Hastaneye bağışlanan ‘Eko Kardiyografi’ cihazı için gerçekleşen ilk törende Kardiyoloji Uzmanı Dr. Levent Soyer, Girne halkına kolay ulaşılabilir bir tetkik cihazı kazandırıldığını söyledi.

Dr. Soyer, Eko Kardiyoloji cihazının sadece kardiyolojinin değil genel dâhiliyede de kullanılan önemli bir cihaz olduğunu belirtti.
           
Girişimsel Ultrason cihazı…
Girişimsel Ultrason cihazının tanıtımı esnasında konuşan Bakan Kâşif, Prostat kanserinin erkeklerin korkulu rüyası olduğuna işaret ederek, Girişimsel Ultrason cihazının prostat tetkiklerinde ağrısız biyopsi yapmak için ve ekran altında görerek noktadan materyali alıp kesin tanı koymada önemli bir cihaz olduğunu söyledi.

Üroloji Uzmanı Nemci Bayraktar da prostat kanserinde erken tanının önemini vurguladı ve cihazların kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

Hasman : “Hastaneye katkı koymaya devam edeceğiz”
Girne Dr. Akçiçek Hastanesine cihaz bağışlamış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren North Cyprus Cancer Charity Trust Başkanı Angela Hasman da, hastanenin ihtiyacı olan cihazların alınmasına katkı koymaya devam edeceklerini söyledi.
           
Konuşmaların ardından kokteyl düzenlendi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI'NA ANLAMLI BAĞIŞ...
 
 29 Mayıs 2012, Salı
         Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği
 
           Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Lefkoşa Şubesi’nden;
arrow   SAĞLIK BAKANLIĞI'NA ANLAMLI BAĞIŞ...

Kâşif: “Devlet ve Sivil Toplum Örgütleri, el birliğiyle hareket ederek güzel işler başarabilir”

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Lefkoşa Şubesi Başkanı Mehmet Özel, Başkan Yardımcısı Ayer Özsağıroğlu ve Sayman Arif Tekman, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirerek, derneklerinin çeşitli etkinliklerden elde ettiği gelirlerden oluşan çeki taktim etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, dernek yetkilileri söz konusu bağışın, sağlık servislerinde ne şekilde kullanılması konusundaki kararın, Bakan Kâşif ve ekibine ait olduğunu belirttiler.

Sivil toplum örgütlerinin katkıları önemli…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif kabulde yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütlerinin bağışlarının önemli bir dayanışma olduğunu ifade ederek, “Devlet ve Sivil Toplum Örgütleri, el birliğiyle hareket ederek güzel işler başarabilir” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "SAĞLIKTAKİ EN BÜYÜK HEDEFİMİZ: ONKOLOJİ HASTANESİ"
 
 25 Mayıs 2012, Cuma
         Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif Turkcell yeni genel müdürü Karaatmaca'yı kabul etti
 
           Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yeni Genel Müdürü Aybars Karaatmaca’yı kabul eden
           Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow   “SAĞLIKTAKİ EN BÜYÜK HEDEFİMİZ: ONKOLOJİ HASTANESİ"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in (KKTCELL) yeni Genel Müdürü Aybars Karaatmaca’yı kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Kaşif, ülkemizin seçkin kuruluşlarından biri olan KKTCELL’in yeni Müdürü Aybars Karaatmaca’ya yeni görevinde başarılar dileyerek, KKTCELL’in GSM sektöründe bir marka olduğunu söyledi.

Geçmişte Ulaştırma Bakanlığı yaptığı için iletişim konularını iyi bildiğini söyleyen Bakan Kaşif, nezaket ziyareti esnasında sağlıkla ilgili hedeflerinden de söz etti.

Kaşif, en büyük hedeflerinden birisinin Lefkoşa’ya yeni bir Onkoloji Hastanesi yapmak olduğunun altını çizerek, “Lefkoşa’ya yeni bir onkoloji hastanesinin yapılması, üzerinde durduğumuz en önemli konudur” dedi.

TC Sağlık Bakanlığı ile ilişkiler iyi düzeyde…
Ülkenin ihtiyacı olan Onkoloji Hastanesi’nin Türkiye Cumhuriyetinin katkılarıyla yapılacağını anımsatan Kaşif, “Türkiye Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. Anavatanın katkılarıyla, proje çalışması yapılan Onkoloji Hastanesi inşa edilecektir” dedi.
 
Sağlık Turizmi…
Bakan Kaşif, Sağlık Turizmi konusunun KKTC için önemli bir fırsat olabileceğine de değinerek, kendilerinin göreve geldikleri günden itibaren bu konuda proje geliştiren herkese destek verdiklerini belirtti.

KKTC’nin çok güzel ve ayrıcalıklı bir iklime sahip olduğunu vurgulayan Kaşif, “Özellikle Kuzey ülkelerinden, sağlık turizmi için insanları ülkemize çekebiliriz” dedi.

İletişim alanında işbirliği…
KKTCELL ile işbirliğine açık olduklarını ifade eden Kaşif, Sağlık’ta otomasyon projesinin tamamlanmasıyla birlikte, iletişim alanında bazı projeleri birlikte hayata geçirebileceklerini vurguladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF KIBRIS TÜRK MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ'Nİ KABUL ETTİ
 
 18 Mayıs 2012, Cuma
         Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği
 
           KT Müteahhitler Birliği heyetini makamında kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow   “İNŞAAT SEKTÖRÜ ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i ziyaret ederek sektörde yaşanan bazı sorunlar hakkında bilgi vererek, yardım istedi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Gürcafer, özellikle çalışma izinlerinin tahlil ücretleri konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi ve Bakan Kâşif’ten yardım talebinde bulundu.

Laboratuvarlar titizlikle denetleniyor…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, KT Müteahhitler Birliği’nin ülkedeki çalışma hayatı ve ekonomik yaşamda önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, sektörde birtakım sıkıntılar varsa, bu sıkıntıların aşılması için elinden gelen katkıyı yapacağını söyledi.

KT Müteahhitler Birliği’nin ülkede var olan güzide bir sivil toplum örgütü olduğuna işaret eden Kâşif, birliğin çalışma izinleri için yaptırılan tahlillerde var olan uygulama hakkında, Sağlık Bakanlığı’nın özel Laboratuvarları çok titiz bir çalışmayla denetlediğini söyledi.

İnşaat sektörü çok önemli…
KT Müteahhitler Birliği’nin ilettiği sıkıntıları not ettiğini ve yapılacak bir şey varsa mutlaka yapılacağını da belirten bakan Kâşif, inşaat sektörünün ülke ekonomisi için çok önemli bir iş alanı olduğunu kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "MUSA ERSOY'UN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ TÜM
      ARAŞTIRMALAR BAŞLATILMIŞTIR"
 
 16 Mayıs 2012, Çarşamba
         Basın Açıklaması
 
           Sağlık Bakanlığı:
arrow   "MUSA ERSUSOY’UN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ TÜM ARAŞTIRMALAR
          BAŞLATILMIŞTIR"

Sağlık Bakanlığı, 37 yaşındaki Musa Ersusoy’un ölümüyle ilgili geniş çaplı bir araştırmanın yapılmakta olduğunu ve konuyla ilgili adli tıp raporu tamamlandıktan sonra gerekenin mutlaka yapılacağını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla bugün yapılan açıklamada, fıtık ameliyatı olmak için Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine yatan ve daha sonra hayatını kaybeden 37 yaşındaki Musa Ersusoy olayının ilk günden itibaren derinlemesine ve titizlikle ele alındığına ve araştırılmaya başlandığına dikkat çekildi.

Adli Tıp raporu bekleniyor…
Basında geniş yankı yaratan söz konusu ölüm olayıyla ilgili, herhangi bir ihmal veya hata unsuruna rastlanması durumunda, gerekenin yasal zemin kapsamınca yapılacağının altı çizilen açıklamada,  Musa Ersusoy’un ölümüyle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın geniş çaplı bir araştırma başlattığı ve söz konusu ölüm olayıyla ilgili adli tıp raporunun beklendiği belirtildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ECZACILIK GÜNÜ KUTLANDI...
 
 15 Mayıs 2012, Salı
         Eczacılık Günü
 
           Eczacılık Günü;
arrow   TÖRENLE KUTLANDI...

Törene, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif yanında, bazı bakanlık yetkilileri, ilgili örgüt temsilcileri, üniversite ve Eczacılık Fakültesi’nden akademisyenlerle öğrenciler katıldı.

Konuşmalarla başlayan tören, daha sonra eczacılıkla ilgili sunum ve panelle devam etti. Programda, İlkokul öğrencilerine yönelik resim yarışması ödül töreni de bulunuyor.

KÂŞİF
Törende konuşan Bakan Kâşif, kamusal ancak serbest bir meslek olan eczacılığın, dünyada kurulduğu günden bugüne, gerek teknolojik ilerlemeler, gerek bilime artan ilgi ve değişik eğitim alanlarıyla gelişerek değişikliklere de uğradığını anlattı. Eczacılığın ulvi bir meslek olduğunu, insan sağlığıyla uğraşan bir dal olduğuna işaret eden Kaşif, bu alanda da daha güzel günlere ulaşmak için elbirliğiyle çalışarak en güzelini bulmak gerektiğini vurguladı.

Ülkede de nüfus ve yapılanmanın her an geliştiğini, şehir merkezleri ile diğer yerleşim yerlerinin de birbiri içine geçtiğini ve dolayısıyla eczacıların yerleşiminin de buna göre şekillendiğini ifade eden Kâşif,  bazı bölgelere yoğunlaşılırken, bazı bölgelerde eczane bulunmamasının da sıkıntı yarattığını kaydetti. Kaşif üniversitelerin veya Eczacılar Birliği’nin yeni eczacıları, yeni yerleşim alanlarına yönlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

“YASAL DÜZENLEME ŞART… YASALAR SÜREKLİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Bu alandaki sıkıntıların geniş, detaylı şekilde düşünülerek, programlanmasının gerekliliği üzerinde duran Bakan Kâşif yasal düzenlemenin de elzem olduğunu söyledi. Kaşif, “Ülkenin, nüfusun yapısı ve yerleşkelerin durumu da dikkate alınarak elbette bir yasal çalışma yapılacak. Yasal bir çalışma yapılırken ne mevcut  olanlar üzülecek ne de bu mesleğe gönül verenlerin gönlü kırılacak. Dengeli girmek zorundayız” şeklinde konuştu. Bakan Kaşif, ülkede, yasaların 5 veya 10 yılda bir gözden geçirilerek günün koşullarına uyarlanması gerektiğini de vurguladı.
Özellikle sağlıkta uzmanlaşma ve servislerde düzen ve otorite sağlanmasının önemli olduğu ancak tam belli bir olgunluğa gelindiği bir dönemde emeklik yaşının gelmesiyle örneğin ilgili klinik şefinin emekli olmasıyla o serviste yeni bir yapılanmanın gerektiğini ve bunun da zaman kaybı yarattığını anlatan Kaşif,  dolayısıyla ülkede artık emeklilik yaşının da tartışılması gerektiğini, 60 yaşın erken olduğunu ifade etti.

“TEK BAŞINA OLMAZ HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ”
Sağlık Bakanı Kâşif, “Eczacılıkta taşları dört dörtlük tam yerine oturtmak istiyorsak eczacılar birliği, üniversiteler, hep bir araya geleceğiz ve en güzelini yapacağız. Sağlık Bakanı olarak ‘ben yaptım’ zihniyetini hiçbir zaman kabul etmedim, ettirmem de. Biz yapacağız, hep birlikte. Ya yapacağız, ya da yapmayacağız. Benden beklerseniz,  Sağlık Bakanı tek başına yapmaz. Bölüşeceğiz, paylaşacağız, en güzelini bulacağız” şeklinde konuştu. Kamuda eczacı sıkıntısı yaşandığına da dikkat çeken Kaşif, bu işi cazip hale getirmek için kamudaki maaşlarda düzenleme yapmak gerektiğini söyledi. Kaşif, sağlık servislerinde çalışanların maaş-barem skalasının değişiminin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“REÇETESİZ İLAÇ SATILMAMALI”
Bakan Kâşif, konuşmasında, eczacılara reçetesiz ilaç satılmaması konusunda da çağrı yaptı. Özellikle doğal ilaçlar konusunda dikkatli olunmasını isteyen Kaşif, doğal ürünlerin de artık sıkı denetimden geçmesi gerektiği ve ilgili dairenin bu yönde çalıştığını anlattı. “İçeriği belli olmayan hiçbir ürünü kullanmayın, kullandırtmayın” dedi. Bakan Kâşif, eczanelerden, insanları bilinçli ilaç kullanmaya teşvik etmelerini de istedi.

BEKTAŞ:“HER SOKAKTA YAN YANA ECZANELER… BUNUN ÜZERİNE GİDİLMELİ”
YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ise konuşmasında, Eczacılık Fakültesi’nin çalışmaları ve faaliyetleriyle ilgili bilgiler vererek bu yıl ilk mezunların verileceğini anlattı.
Diğer üniversitelerden de ileriki yıllarda mezunlar verilmesiyle ülkedeki eczacı ihtiyacının karşılanacağına inanç belirten Bektaş, fakültelerin kuruluş aşamasında gerekli denetimlerin yapılmasının önemi üzerinde durdu.

Bektaş, “her sokakta yan yana” eczaneler bulunduğu, bazı eczanelerin de 2. veya 3. şubelerini açtığını gözlemlediğini ancak bunu şahsen doğru bulmadığını da ifade eden Bektaş, bunun üzerine gitmek gerektiğini belirterek “burada Sayın Bakana da görev düşüyor “dedi.

KUTAL: “YENİ MEZUNLARI KAMU ECZACISI OLARAK GÖRMEK İSTERİZ”
İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Aydan Kutal da, eczacılığın insanlık tarihi kadar eski olduğuna ve değişen koşullara rağmen vazgeçilmezliğini sürdürdüğüne işaret ederek kendilerinin ise, bu alanda, düzenleyici, politika belirleyici ve eczacılık mesleğine yön veren kesim olarak hizmet verdiklerini anlattı. Eczacılık Günü’nün Türkiye’de bu yılki temasının  “Bitkisel ürünler” olarak belirlendiğini anımsatan Kutal, kendilerinin de bu konuda gerekli önlemleri alarak denetimlerini artırdıklarını, bu ürünlerin sadece eczanelerde satıldığını kaydetti. Kamudaki eczacı eksikliğine de değinen Kutal, yeni mezunları kamu eczacısı olarak aralarında görmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

AZGIN: “YASAL DÜZENLEME ŞART”
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, ülkelerde eczacılık tarihinin değişik zamanlarda başladığını; insanlık var olduğu sürece tedavi yöntemlerinin arandığına ve değişen, gelişen imkânlarla bugünlere gelindiğini anlattı.

Zaman değiştikçe mesleklere de yeni şekiller verildiği ve yalnız eğitimde değil uygulanış şekillerinde de değişiklikler yaşandığı ve bazı sıkıntılara neden olduğunu belirten Azgın, değişik yapılanmalara karşı yeni önlemler alınması ve yasal düzenlemenin gerekliliği üzerinde durdu.
Türkiye’de bu yöndeki çalışmalara da değinen Azgın, KKTC’de de akılcı, yeni mezunları da içine alacak; iş imkânları yaratacak ancak bu alandaki dağınıklıkları önleyecek bir yasal düzenlemenin şart olduğu görüşünü kaydetti.

Eczacılık gününün değişik günlerde kutlandığını; ülkede, bu günün Türkiye ile birlikte 14 Mayıs’ta kutlandığını ve dolayısıyla Türkiye’deki meslektaşlarıyla birbirlerinin etkinliklerine katılamadıklarını anlatan Azgın, Eczacılar Birliği’nin kurulduğu ay olan ekim ayında belirleyecekleri bir günü, Kıbrıs Türk Eczacılık Bayramı olarak kutlamayı planladıklarını söyledi.

DEMİRDAMAR: “ECZACILIK EĞİTİMİ ÇOK EMEK GEREKTİRİYOR”
YDÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rümeyza Demirdamar da,  Türkiye’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin kurulduğu gün olarak saptanan bu günün, güncel konuların, sorunların tartışıldığı bir gün olarak kutlandığını anlatarak KKTC’de bundan sonra, Eczacılar Birliği’nin kuruluşuyla ilgili saptanacak bir günde kutlamayı ümit ettiklerini söyledi.
Eczacılık eğitiminin çok emek gerektirdiğini, mesleki açıdan yetişirken belli kalitelere dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Demirdamar, fakültede verilen eğitim standardı ve yapılanmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

SOYALAN’A PLAKET
Konuşmaların ardından İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü görevinde de bulunan Eczacı Mertdoğan Soyalan’a teşekkür plaketi verildi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik LEFKOŞA’DA ÇÖP TOPLAMA VE İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI
 
 12 Mayıs 2012, Cumartesi
         Basın açıklaması
 
           Lefkoşa'da,
arrow   ÇÖP TOPLAMA VE İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının sürdürdükleri eylemden dolayı kentte biriken çöplerin toplanıp ilaçlanmasına yönelik çalışmaların Lefkoşa Kaymakamlığı, Sağlık Bakanlığı, Belediyeler Birliği bünyesinde bulunan iktidar ve muhalefet partilerine ait bazı Belediyeler ve özel tanker sahibi yurttaşların girişimiyle başlatıldığını bildirdi.

Çalışmalar Pazar günü de devam edecek…
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa’da biriken çöplerin toplanıp ilaçlanmasına yönelik çalışmalar yarın da devam edecek.

İş birliğine teşekkür…
Açıklamada, Ülkenin sağlığından sorumlu Bakanlık olan Sağlık Bakanlığının, başlatılan temizlik ve ilaçlama çalışmalarından duyduğu memnuniyet ifade edilerek, katkı sağlayan Lefkoşa Kaymakamlığı, iktidar ve muhalefet partilerine mensup Belediyeler ile özel sektöre ait tanker sahiplerine teşekkür edildi. 

Halka yardımcı olun çağrısı…
Sağlık Bakanlığına bağlı ekiplerin ilaçlama işlemlerini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Lefkoşa’da biriken çöplerin toplanması esnasında yurttaşların hem temizlik, hem de ilaçlama yapan ekiplere yardımcı olmaları yönünde bir çağrı yapılarak devlet, belediyeler, özel kuruluşlar ve yurttaşların da katkısıyla biriken çöplerin daha erken bir sürede toplanacağının altı çizildi.

LEFKOŞA’DA ÇÖP SORUNU…

  • KÂŞİF; “GEREKİRSE ÇÖPLERİN TOPLANMASI İÇİN BELEDİYELER BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE BİR İNİSİYATİF ALIP ÇARE ÜRETECEĞİZ”

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında Lefkoşa’da biriken çöplerin toplanması konusunda görüşme yapıldığı açıklandı. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında Lefkoşa’da biriken çöplerin toplanması konusunda görüşme yapıldığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden ve insan sağlığını  tehdit etmeye başlayan çöpler konusunda ilgili bakanlık olması nedeni ile Sağlık Bakanlığı harekete geçme kararı aldı. LTB’deki grev nedeni ile toplanmayan çöplerin yaratabileceği sağlık sorunlarının önüne geçilebilmesi adına Belediyeler Birliği ile görüşen Bakan Kaşif; “Gerekirse çöplerin toplanması için Belediyeler Birliği ile birlikte bir inisiyatif alıp çare üreteceğiz” dedi.

  • SAĞLIK BAKANI KÂŞİF: “CUMARTESİ PAZAR BU ÇÖPLERİN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Lefkoşa Türk Belediyesi arasındaki anlaşmazlıktan dolayı Lefkoşa’da biriken çöplerin, Cumartesi ve Pazar toplanması için çalışacağını söyledi. Sağlık Bakanı Kâşif, Lefkoşa Devlet hastanesine gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında basına yaptığı açıklamada, LTB çalışanlarının iki aydır maaşlarını alamadığından dolayı BES’in başlattığı hizmet durdurma eylemi sonucunda biriken çöplerin toplanması konusunda, dün gece itibarıyla istişarelere başladığını, bugün görüşmeleri neticelendirmeyi hedeflediklerini kaydetti ve herkesin dayanışma içerisinde çalışmasını temenni etti. Kâşif, ”En kötü ihtimalle, büyük bir engel çıkmazsa, çıkacağını da zannetmiyorum, Cumartesi Pazar bu çöplerin ortadan kaldırılması için elimden geleni yapacağım” dedi.

İnsan sağlığını tehlikeye sokacak her eyleme karşı olduğunu, çöplerin toplanması konusunda ne gerekirse yapmaya hazır olduklarını ifade eden Kâşif, “Halk sağlığını tehlikeye sokacak hiçbir şeye müsaade etmeyiz. Halk sağlığı her haktan önce gelir” dedi. Belediyeler Birliği ve BES ile görüşmeleri bugün sonlandırmaya çalışacaklarını kaydeden Kâşif, gayretlerinin uzlaşmaya varmak olduğunu, engel çıkarılmadığı takdirde çalışmalara başlanacağını söyledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÇOCUK ONKOLOJİ BÖLÜMÜ'NE CİHAZ BAĞIŞI...
 
 11 Mayıs 2012, Cuma
         Onkoloji Bölümü'ne cihaz bağışı
 
           Beş Örgüt,
arrow   ÇOCUK ONKOLOJİ BÖLÜMÜ'NE CİHAZ BAĞIŞINDA BILUNDU...

Beş sivil toplum örgütü, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkoloji Bölümü'ne, solunum desteği veren Ventilatör cihazı bağışladı.

Kaşif: "Dayanışmanın güzel bir örneği..."
Beş sivil toplum örgütü,  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Onkoloji Bölümü'ne, solunum desteği veren Ventilatör cihazı bağışladı.

Children In Need Foundation, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, North Cyprus Cancer Charity Trust ve The Little Society of Kyrenia, tarafından ortak alınan, yaklaşık 17 bin Euro tutarındaki cihaz, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in huzurunda Çocuk Onkoloji Bölümü'ne teslim edildi.

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’ndan Hüseyin Ruso, katkıda bulunan örgütler adına yaptığı konuşmada, cihazın KKTC’de faaliyet gösteren beş örgütün ortak girişimi ile alındığını ve bağışı yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Çocuk Onkoloji Bölümü Şefi Sevgi Öksüz, bağışlanan cihazın bölüme çok gerekli bir alet olduğunu belirtti ve örgütlere teşekkür etti.

Bakan Ahmet Kaşif ise, beş örgütün bir araya gelerek cihaz bağışında bulunmasının dayanışmanın güzel bir örneği olduğunu belirtti ve bunun diğer örgütler için de örnek teşkil etmesi temennisinde bulundu. Kaşif, tek başına yeterli olunmadığı durumlarda bir araya gelmenin gerektiğini ifade etti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI...
 
 9 Mayıs 2012, Çarşamba
         Basın açıklaması
 
           Sağlık Bakanlığı, Dipkarpaz'da meydana gelen "Ölümlü üzücü olayla ilgili"
           soruşturma başlattı:
arrow   "112 ACİL SERVİS AMBULANSLARININ HEPSİ TAM DONANIMLI VE
          ÇALIŞIR DURUMDA"

Sağlık Bakanlığı, Dipkarpaz'da meydana gelen "Ölümlü üzücü olayla ilgili" soruşturma açılması için gerekli talimatların verildiğini belirterek, 112 Acil Servis ambulanslarının hepsinin tam donanımlı ve çalışır durumda olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı, "Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz" başlıklı açıklamasında, ülkenin her noktasının kendileri için aynı önemde olduğu ve ülkenin her noktasında vatandaşın ayağı taşa değse aynı hassasiyeti gösterdiklerini kaydetti.

Bakanlık, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği'nin ambulanslar ile ilgili yaptığı açıklamanın gerçeklerle bağdaşmadığını da belirterek, şunları dile getirdi: "Bir sivil toplum örgütünün başındaki kişinin daha duyarlı ve daha bilgili davranması gerekir. Dr. Suphi Hüdaoğlu'nun Birlik Başkanı olarak yaptığı açıklama, hem bizleri hem de çalışanlarımızı üzmektedir.

Dipkarpaz'da meydana gelen üzücü olayda ise Dipkarpaz'daki sağlık ocağında görevli iki hemşiremiz gelen hastaya müdahalede bulunmuştur.

Dipkarpaz'da sağlık ocağındaki hemşireler ve ambulans şoförü arandıktan hemen sonra Sağlık ocağına ulaşmışlardır. Olay meydana geldiğinde 112 Acil Servis'ten yardım talep edilmiş ve bunun üzerine Erenköy'den ambulans da gönderilmiştir.

Yapılan tüm müdahalelere rağmen hasta kurtarılamamıştır. 112 ambulanslarımızın hepsi tam donanımlı ve çalışır durumdadır.

Konuyla ilgili olarak Bakanlığımız söz konusu olayla ilgili soruşturma açılması için de gerekli talimatlar verilmiştir.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÜCRETSİZ GÖZ TARAMASI BAŞLADI...
 
 8 Mayıs 2012, Salı
         Ücretsiz Göz Taraması başladı
 
           Sağlık Bakanlığı’nın;
arrow   ORTA DERECELİ OKULLARDA ÜCRETSİZ GÖZ TARAMASI BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı, merkezi İstanbul’da bulunan Göz Nurunu Koruma Vakfı’nın çatısı altında hizmet veren Bayrampaşa Göz Hastanesi ile işbirliğinde, orta dereceli okullarda ücretsiz göz taraması başlattı.

Sağlık Bakanlığı, merkezi İstanbul’da bulunan Göz Nurunu Koruma Vakfı’nın çatısı altında hizmet veren Bayrampaşa Göz Hastanesi ile işbirliğinde, orta dereceli okullarda ücretsiz göz taraması başlattı. Taramalar, Göz Nurunu Koruma Vakfı tarama ekibiyle Sağlık Bakanlığı doktorlarının gözetiminde gerçekleştiriliyor.

Okullarda göz tarama yanında obeziteyle mücadele çerçevesinde,  tansiyon, kilo ve boy ölçümü de yapılıyor. Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bu sabah İskele Bekirpaşa Lisesi’ne giderek   göz taramasını başlattı.

Bakan Kâşif, burada yaptığı açıklamada, gözün değerli bir organ olduğunu vurgulayarak, özellikle çocuk yaşlarda tespit edilen göz rahatsızlıklarının tedavisinde erken teşhisin çok daha iyi sonuçlar verdiğini ifade etti. Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yaklaşık bir ay önce gerçekleştirdiği İstanbul ziyaretinde Göz Nurunu Koruma Vakfı ile imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde orta dereceli okullarda göz taramasının bugün başlatıldığını kaydetti.

Kâşif,  göz taramasının yanı sıra,  birçok hastalığın nedeni olan obeziteyle mücadele kapsamında, tansiyon, kilo ve boy ölçümü de yapıldığını belirterek, bu ölçümlerden çıkacak sonuçlara göre Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bazı tavsiyelerinin olabileceğini söyledi.
Kâşif, çocuk yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığın kazandırılması ve  ilkokuldan itibaren ders olarak okutulması gerektiğinin altını çizdi.

11 Mayıs’a kadar sürecek göz taraması bugün13.00-15.00 saatleri arasında Mehmetçik Ortaokulu’nda, yarın  08.00-10.00 saatleri arasında Dipkarpaz Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’nda, 11.00-15.00 saatleri arasında  Erenköy Lisesi’nde, 9 Mayıs Çarşamba günü  08.00-10.00 saatleri arasında Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’nde, 11.00-15.00 saatleri arasında Akdoğan Polatpaşa Lisesi’nde, Perşembe günü 08.00-11.00 saatleri arsında Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu’nda, 11.30-15.00 saatleri arasında  Güzelyurt TMK’da, Cuma günü de 08.00-09.30 saatleri arasında Esentepe Ortaokulu’nda , 10.00-15.00 saatleri arasında da  Girne Oğuz Veli Ortaokulu’nda gerçekleştirilecek.

İskele Bekirpaşa Lisesi’ndeki göz taraması sırasında Okul Müdürü Hüseyin Cumaoğlu taramaya katkısı nedeniyle Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’e teşekkür plaketi takdim etti.

LEFKOŞA’DA ÇÖPLER İLAÇLANIYOR
Bu arada, Sağlık Bakanı Kâşif, Lefkoşa’da, sendika ile belediye yönetimi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle çöplerin dün de toplanamadığını hatırlatarak, halk sağlığını düşünerek bu sabahtan itibaren çöpleri ilaçlama çalışması başlattıklarını kaydetti.

“İnşallah sendika  bu ilaçlamaya da karşı çıkmaz” diyen Kâşif, halkın, vatandaşın ve hatta sendika üyelerinin de sağlığının söz konusu olduğunu vurguladı.

Kâşif, sendika ile belediye arasındaki uyuşmazlığın diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÜCRETSİZ GÖZ TARAMASI...
 
 7 Mayıs 2012, Pazartesi
         Ücretsiz Göz Taraması
 
           Sağlık Bakanlığı’ndan;
arrow   ORTA DERECELİ OKULLARA YÖNELİK ÜCRETSİZ GÖZ TARAMASI

Göz taramaları, Karpaz’dan Güzelyurt’a kadar toplam 10 okul merkezinde gerçekleştirilecek

Sağlık Bakanlığı, orta dereceli okullarda öğrenim gören öğrencilere yönelik “ Ücretsiz Göz Taraması” gerçekleştirecek.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre ücretsiz göz taraması, 7 Mayıs Pazartesi günü saat 08.30’de İskele Bekirpaşa Lisesi’nden başlayacak ve 11 Mayıs Cuma gününe kadar toplam 10 farklı okulu kapsayacak şekilde, devam edecek.

Farkındalık yaratmak…
Taramayla, hem gençlerde, hem de ailelerinde göz hastalıkları konusunda bir farkındalık yaratmanın hedeflendiği belirtilen açıklamada, göz rahatsızlığı olup da bunun farkında olmayan bireylerin tarama ile rahatsızlıklarının da tespit edileceği kaydedildi.

Taramalar, gezici muayene aracıyla gerçekleştirilecek…
Karpaz’dan Güzelyurt’a kadar toplam 10 okul merkezinde gerçekleştirilecek ücretsiz göz taramaları, Sağlık Bakanlığına bağlı Göz Hekimleri eşliğinde Otorefrahtometre ve Pulsetonometre aletleri yardımıyla yapılacak.

Göz rahatsızlığı saptananlar Devlet Hastanelerine yönlendirilecek…
Açıklamada, “Taramaların sonucunda göz rahatsızlığı saptananlar, Bakanlığa bağlı hastanelere yönlendirilip, gereğinin yapılması sağlanacaktır” denildi.

Koruyucu sağlık hizmetleri…
Açıklamada, özellikle kırsal bölgelerde yaşayan dar gelirli yurttaşların çocuklarının, söz konusu taramaya mutlaka katılmalarının öneminde de değinilerek, ücretsiz göz taramasının koruyucu sağlık hizmetleri açısından önemli olduğu vurgulandı.

Ulaşımını kendi imkânlarıyla sağlayan İlköğrenimdeki öğrenciler de taramadan faydalanabilecek…
Ayrıca açıklamada, göz taramasında hedef kitle orta dereceli okullar olarak belirlenmesine karşın, ulaşımını kendi imkânlarıyla sağlayan İlköğrenim okulları kapsamındaki öğrencilerin de göz taramasından yararlanabilecekleri vurgulandı.  

Program…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in de katılımı ile 7 Mayıs 2012 Pazartesi günü saat 08,30’de İskele Bekirpaşa Lisesi’nde başlayacak “Ücretsiz Göz Taraması” aynı gün 13,00 ile 15,00 saatleri arasında Mehmetçik Ortaokulu’nda devam edecek.

Taramanın ikinci günü olan 8 Mayıs 2012 Salı günüyse, 08,00 ile 10,00 saatleri arasında Dipkarpaz Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’nda ve aynı gün saat 11,00 ile 15,00 saatleri arasında da Erenköy Lisesi’nde yapılacak.

9 Mayıs 2012 Çarşamba günkü taramadaysa, 08,00’den 10,00’a kadar Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’nde, 11,00’den 15,00’e kadar da Akdoğan Polatpaşa Lisesi’nde olunacak.

Taramanın dördüncü günü olan 10 Mayıs 2012 Perşembe günü de 08,00 ile 11,00 saatleri arasında Güzelyurt Şht. Turgut Ortaokulu’nda gençler taramadan geçirilecek. Yine aynı gün saat 11,30’dan 15,00’e kadar da Güzelyurt Türk Maarif Koleji öğrencilerine göz taraması yapılacak.

Taramanın son günü olan 11 Mayıs 2012 Cuma günü, saat 08,00’den 09,30’a kadar Esentepe Ortaokulu’nda olunacak. Yine aynı gün 10,00 ile 15,00 saatleri arasında Girne Oğuz Veli Ortaokulu öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek göz taramaları sona erecek.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "DİYABET VE TÜM HASTALIKLARA KARŞI EĞİTİMLER
      KÜÇÜK YAŞTA BAŞLATILMALIDIR"  
 
 7 Mayıs 2012, Pazartesi
         Kıbrıs Türk Diyabet Derneği
 
           Kıbrıs Türk Diyabet Derneği heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif:
arrow   "DİYABET VE TÜM HASTALIKLARA KARŞI EĞİTİMLER KÜÇÜK YAŞTA         BAŞLATILMALIDIR"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, diyabet hastalığına yönelik eğitim çalışmalarının mutlaka küçük yaşlarda başlatılması gerektiğini söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre Kâşif, bugün Caner Arca başkanlığındaki Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul ederek, diyabet derneğiyle istişarede bulundu.

Diyabet önlenebilir kampanyası…
KT Diyabet Derneği’nin sürdürdüğü “Diyabet Önlenebilir”  temalı kampanyası hakkında da görüş belirten Kâşif, kampanyanın temelinin eğitim olduğuna dikkat çekti.

Toplum son derece eğitimli, yapılması istenenleri anlatmak lazım…
Kâşif, Kıbrıs Türk Toplumunun eğitimli ve bilinçli bireylerden oluştuğuna da değinerek, ben yaparım olur mantığıyla bir yerlere varmanın mümkün olamayacağını söyledi.

Kâşif, “Bir şeyleri yaparken veya bazı projeleri hayata geçirirken, öncesinde mutlaka topluma ilgili konu hakkında izahatta bulunmak gerekir. Gerek diyabet, gerekse diğer sağlık konularında önceden bireyleri eğitmek lazım” dedi
  
Bakan Kâşif’ten sonra söz alan KT. Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca da, derneğin faaliyetleri ve yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi verdi.

Arca, Bakan Kâşif’e “Diyabet Önlenebilir” kampanyası çerçevesinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ilgili de bilgi verdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÇOCUK VE ERİŞKİN THALASSEMIA'LILAR KONTROLDEN GEÇİRİLDİ  
 
 4 Mayıs 2012, Cuma
         Thalassemia Derneği
 
           Kıbrıs Türk Thalassemia Derneği organizasyonuyla, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu            Devlet Hastanesi Thalassemia Merkezi’nde;
arrow   ÇOCUK VE ERİŞKİN THALASSEMIA HASTALARI KONTROLDEN GEÇİRİLDİ

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Thalassemia hastalarının daha kaliteli bir yaşam sürmesi için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da elden gelen tüm çabanın gösterileceğini bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Kâşif, bu açıklamayı çocuk ve erişkin Thalassemia hastalarının kontrolü maksadıyla, Kıbrıs Türk Thalassemia Derneği’nin davetlisi olarak KKTC’de bulunan University College London (UCL) Hastanesi’nden Dr. Chatterjee ve Dr. Bajoria’yı makamında kabulü esnasında gerçekleştirdi.

Thalassemia Derneği'ne övgü
Kabulde, Kıbrıs Türk Thalassemia Derneği’nin yıllardır çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğinin altını çizen Bakan Kâşif, bu girişiminden dolayı dernek yöneticilerini
tebrik etti. 

Sağlıkla alakalı derneklerin bu tarz başarılı çalışmalar gerçekleştirmesinden son derece memnun olduğunu da belirten Kâşif, göreve geldiği günden itibaren böylesi çabalara Bakanlık olarak destek vermeye çalıştıklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu da kabulde, kendilerine verdiği destekten dolayı Bakan Kâşif’e teşekkürlerini iletti ve Sağlık Bakanlığıyla işbirliklerini sürdürme niyetinde olduklarını vurguladı.

Thalassemia Merkezi’nde kontrol
Kabulde hazır bulunan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassemia Merkezi hekimlerinden Dr. Begüm Sadıkoğlu ise, Thalassemia Derneği organizasyonuyla ülkemizde bulunan, Dr. Chatterjee ve Dr. Bajoria’nın, 1-3 Mayıs tarihleri arasında, çocuk ve erişkin Thalassemia hastalarının kontrolleri için Thalassemia Merkezi’nde bulunduğunu belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           MAYIS 2012  
» Tatlısu sağlık merkezi’ne defibrilatör cihazı bağışlandı (31/5/2012)
» 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü (30/5/2012)
» Toklucu, Kaşif'e de veda etti (30/5/2012)
» Eko kardiyografi ve girişimsel ultrason cihaz bağışı... (29/5/2012)
» Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği'nden Sağlık Bakanlığı'na anlamlı bağış... (29/5/2012)
» Bakan Kaşif: "Sağlıktaki en büyük hedefimiz: Onkoloji Hastanesi" (25/5/2012)
»
Bakan Kaşif, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Heyetini makamında kabul etti (18/5/2012)
» Basın Açıklaması: "Musa Ersoy'un ölümüyle ilgili tüm araştırmalar başlatılmıştır" (16/5/2012)
» Eczacılık Günü törenle kutlandı... (15/5/2012)
» Basın açıklaması: "Lefkoşa'da çöp toplama ve ilaçlama çalışmaları başlatıldı" (12/5/2012)
» Onkoloji Bölümü'ne cihaz bağışı... (11/5/2012)
» Basın açıklaması: "112 Acil Servis Ambulanslarının hepsi tam donanımlı ve çalışır durumda" (9/5/2012)
» Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği Ücretsiz Göz Taraması başladı... (8/5/2012)
» Sağlık Bakanlığı'ndan Ücretsiz Göz Taraması... (7/5/2012)
» Bakan Kaşif: "Diyabet ve tüm hastalıklara karşı eğitimler küçük yaşta başlatılmaldır" (7/5/2012)
» Çocuk ve erişkin Thalassemia hastaları kontrolden geçirildi... (4/5/2012)