Baslik DİN İŞLERİ DAİRESİ'NDEN BAĞIŞ...  
 
 27 Nisan 2012, Cuma
         Din İşleri Dairesi'nden bağış
 
           Din İşleri Dairesi’nden Girne Akçiçek Hastanesine;
arrow   11 BİN TL BAĞIŞ...

KKTC Din İşleri Başkanlığı Girne bölge temsilciliği ile din adamları, Girne Akçiçek Hastanesi'ne 11 bin TL bağışta bulundu.

Bugün saat 10.00’da Akçiçek Hastanesi'nde düzenlenen törende, nakit paradan oluşan bağış Din İşleri Başkan Doç. Dr. Talip Atalay tarafından Hastane Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu'na verildi.

Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde düzenlenen etkinlikler ve hayırsever vatandaşların bağışlarından oluşan para, Akçiçek Hastanesi'nde yapımı devam eden Kadın Doğum ve Çocuk Servisi'nde bir odanın donanımında kullanılacak. KKTC Din İşleri Başkan Doç. Dr. Talip Atalay, Girne Bölge Temsilcisi Fuat Tosun, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, Girne Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu, Akçiçek Hastanesi Kalkındırma Derneği Başkanı Dr. Özdemir Berova, bakanlık, din görevlileri ve hastane çalışanlarının katıldığı törende Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de hazır bulundu.

KÂŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif burada yaptığı konuşmada, gösterilen duyarlılığa teşekkür etti.
"Sağlık vazgeçilmezdir. Sağlıklı olacağız ki sağlıklı kararlar verebilelim" diyen Kâşif, halk tarafından sağlığa yapılan katkıların yine onlara hizmet olarak geri yansıyacağını kaydetti.
Kâşif, kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve halka çağrıda bulunarak, herkesin sosyal sorumluk bilinci içerisinde hareket etmesini istedi.

ATALAY
KKTC Din İşleri Başkan Doç. Dr. Talip Atalay da, toplumsal sorumluluğun inancın bir parçası olduğunu ifade ederek, Girne Bölge Temsilciliği'nin Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiği etkinliklerden elde edilen gelirle, hayırsever vatandaşların bağışlarıyla toplanan 11 bin TL'yi Girne Akçiçek Hastanesi'ne bağışladıklarını kaydetti.
Tüm insanlara gerekli olan sağlığın ucuz bir şey olmadığına ve zaman zaman  herkesin buralardan hizmet alabileceğine dikkat çeken Atalay, toplumun dini inancın bir gereği olarak bu bilinçle hastanelere katkı koyması gereğine işaret etti. "En hayırlısı insanlar için hayırlı olandır, iyi işler yapmaktır" diyen Atalay, kendilerinin toplumun inancı itibarıyla dile getirdiği tüm güzel kavramların içini doldurmaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Talip Atalay, toplumsal duyarlılığın artarak devamını dileyerek, kurum olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını  ekledi.

BEYOĞLU
Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu da, sağlık alanına yapılacak yatırımları sadece devletten beklememek gerektiğini, vatandaşların katkısının önemli olduğunu söyledi ve yapılan bağış için teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "DÜNYADA VAR OLAN ÇAĞDAŞ SAĞLIK  
      PROSEDÜRLERİ KKTC'DE DE UYGULANIYOR
 
 27 Nisan 2012, Cuma
         Basın açıklaması
 
           Sağlık Bakanlığı, Buprenorphine isimli ilaçla ilgili bazı gazetelerde yer alan iddialar            üzerine açıklama yaptı:
arrow   “DÜNYADA VAR OLAN ÇAĞDAŞ SAĞLIK PROSEDÜRLERİ
          KKTC’DE DE UYGULANIYOR”

Sağlık Bakanlığı, eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılan Buprenorphine isimli ilaç hakkında bazı gazetelerde çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı.

İlaç FDA’dan onaylı…
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, eroin bağımlıların tedavisinde kullanılan ilacın, 1998 yılından beri Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kullanılmakta olduğuna dikkat çekilerek, söz konusu ilacın 2002 yılından bu yana da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onayının olduğu vurgulandı.

Buprenorphine ABD, Avrupa ve Türkiye’de de kullanılıyor…
Açıklamada, halen “Detoks” tedavisinde, yani bağımlı hastaların yoksunluk dönemini içeren tedavide de kullanılan Buprenorphine isimli ilacın, ABD’de ve Avrupa ülkeleri ile Türkiye’de de kullanıldığı belirtildi.

İlaç, şu anda 17 kişilik bir gurubun tedavisinde kullanılıyor…
Açıklamada, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde tedavi gören 17 kişilik bir hasta grubuna, Buprenorphine isimli ilaçla tedavi yürütüldüğünün de altı çizildi.

Bakanlık açıklamasında, Dünya’da var olan çağdaş sağlık uygulamalarının KKTC’de de uygulanmakta olunduğunu dikkat çekerek, Buprenorphine isimli ilaçla ilgili basına yansıyan iddialar konusunda adli bir durumun olması durumunda, KKTC Polis Teşkilatıyla işbirliği yapılacağı da kaydedildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI İLE KKTC TELSİM ARASINDA PROTOKOL...   
 
 20 Nisan 2012, Cuma
         Sağlık Bakanlığı ile Telsim arasında protokol
 
           Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim, sağlık alanında önemli bir konu olan kan ihtiyacının karşılanmasına yönelik büyük bir projeyi hayata geçiriyor. Proje için protokol imzalandı:
arrow   “1 SMS 1 KAN 1 CAN”

Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim arasında, kan bağışı konusunda toplumda farkındalık yaratarak, sürekliliğini artırmak ve kana ihtiyaç duyulan her süreçte, kan verenlerin bir datasının oluşturulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre protokole Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif ve KKTC Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay imza attı.
 
İmza töreninde ilk konuşmayı yapan Sağlık Bakanı Kâşif, söz konusu projenin KKTC’de bir ilk olduğuna işaret ederek, daha önce de birçok projede Sağlık Bakanlığına destek veren KKTC Telsim’e teşekkür etti.

Ülkede, gerek acil, gerekse rutin kan ihtiyacının karşılanmasına yönelik çok güzel bir projenin hayata geçirecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu kaydeden Kâşif,  “Bu Projeyle ülkedeki kan ihtiyacının tedariki için bir data oluşturulacak. Oluşturulacak data sayesinde kana ihtiyaç duyulduğu zaman söz konusu kanları anında tedarik etmiş olacağız” dedi.

Bakan Kâşif konuşmasının sonunda KKTC Telsim Genel Müdürü Ulubay’a ve KKTC Telsim ailesine teşekkür etti.

İnsan en değerli varlık…
Bakan Kâşif’ten sonra söz alan KKTC Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay da, projenin uzun soluklu bir proje olduğuna işaret ederek, insanın en değerli varlık olduğundan hareketle, böylesi bir projeye seve seve el attıklarını söyledi.

KKTC Telsim Aboneleri 5262’ye mesaj atacaklar ve gönüllü
Data Bankası oluşacak…

Konuşmasında KKTC Telsim abonelerinin 5262’ye mesaj atmaları suretiyle projeye katılabileceklerini belirten Ulubay, böylelikle kan bağışı konusunda bir data bankası oluşturulacağının altını çizdi. Ulubay, data bankasının Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde olacağını da kaydetti.

Projeyle, KKTC Telsim abonelerinin sürekli kan bağışı yapmalarına
olanak sağlanacak…

Projeyle, KKTC Telsim abonelerinin düzenli kan bağışı yapmalarına olanak sağlanacağını da vurgulayan Ulubay, böylesi bir sistemin hayata geçmesiyle, acil durumlarda da ilgili kan grubundaki kişilere doğrudan ulaşılacağını belirtti.

SAĞLIK BAKANLIĞI İLE KKTC TELSİM ARASINDA “1 SMS, 1 KAN, 1 CAN” ADI ALTINDA İMZALANAN PROTOKOLDEN SATIR BAŞLARI

Projenin hedefi…
Proje, KKTC Telsim abonelerinin düzenli kan bağışı yapmalarına olanak sağlayacak bir sistemin kurulmasının yanında, acil durumlarda da ilgili kan grubundaki kişilere doğrudan ulaşmayı hedeflemektedir.

Proje kapsam alanı…
Proje, kan verebilen konumda olan tüm KKTC Telsim abonelerini kapsar.

İşbirliği yapılan kurumlar…
Projede, Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim işbirliğinde yürür.

Kampanyanın işleyişi…
Projede mobil uygulamanın fikir hakları sadece KKTC Telsim’e aittir. KKTC Telsim abonelerinin 5262’ye, kan grubunu ve arkasından isim ve soyadını atarak bir veri tabanının oluşması sağlanır.

Hizmet Ücretsiz…
Söz konusu hizmet abonelere ücretsiz verilir. KKTC Telsim ihtiyaç duyulduğu zaman kısa mesaj (SMS) atılması için yıllık 5000 adet SMS yüklü toplu SMS programını Kan Bankasına yükler. Böylelikle de Kan Bankası gerekli gördüğü zaman toplu SMS programını kullanarak ihtiyaç duyduğu kan grubundaki abonelere SMS yolu ile ulaşarak kan ihtiyacını karşılar.

Sistemin şematik tarifi:
>> KKTC Telsim, Abonelerine kan bağışı servisine davet sms’i gönderir.
>> Abone, “KAN GRUBUNU ve AD SOYAD”ını yazarak 5262’ye ücretsiz gönderir.
>> KKTC Telsim mesaj gönderen abonelere, “Kan Bağışına gönüllü olduğunuz için teşekkür      mesajı gönderir.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI AHMET KAŞİF, SERDARLI GENÇLER BİRLİĞİ     
      SPOR KULÜBÜ YÖNETİCİLERİNİ KABUL ETTİ
 
 20 Nisan 2012, Cuma
         Serdarlı Spor Kulübü yöneticileri
 
           Sağlık Bakanı Kâşif, Serdarlı Gençler Birliği Spor Kulübü Yöneticilerini kabul ederek            Süper Lig’e çıkmalarını tebrik etti
arrow   “BAŞARI İÇİN KURUMSALLAŞMA ŞART”

Serdarlı Gençler Birliği Spor Kulübü yöneticilerini kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, kulüplerin kalıcı başarı için mutlaka kurumsal yapıyı tesis etmesi gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bu yıl Süper Lige çıkma başarısı gösteren Tolga Kasap Başkanlığındaki Serdarlı Gençler Birliği Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu’nun da hazır bulunduğu ziyarette, Bakan Kâşif’e kulübe verdiği maddi ve manevi desteklerden dolayı teşekkür edildi.

Kurumsallaşma şart…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, Serdarlı Gençler Birliğini elde ettiği başarıdan sonra, Süper Lige çıkmasını tebrik ederek, Süper Lig’de kalıcı olunması için mutlak surette kulübe sürekli gelir getirici tesislerin yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Genelde tüm spor kulüplerinin, özeldeyse Serdarlı Gençler Birliği’nin kurumsal bir yapıyı sağlamasının önemine işaret eden Kâşif, Belediye’nin de bu noktada katkı sağlamasının şart olduğunu ifade etti.

Halı saha projesi…
Kabulde, gelir getirici tesislerin hemen yapılmasına başlanmasını söyleyen Kâşif, ilk iş olarak da köye hemen bir halı sahanın yapılmasını önerdi.

Kâşif,  “Halı saha ile kulüp sürekli gelir getirici bir tesise sahip olacak. Bu konuda gerek Spor Bakanlığı gerekse Serdarlı Belediyesi ve ilgili kuruluşlarla gecikilmeden temasa geçilmeli ve gereğinin yapılması için adım atılmalıdır” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI AHMET KAŞİF, DUBAİLİ İŞ ADAMLARINI KABUL ETTİ     
 
 20 Nisan 2012, Cuma
         Dubaili işadamları
 
           Dubaili yatırımcı İşadamlarını kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif vurguladı:
arrow   "ÜLKEYE YATIRIM VE KATKI YAPACAK OLANLARA KAPIMIZ AÇIK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bugün makamında, bir gurup Dubaili yatırımcı iş adamını kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Kâşif,  KKTC’de bulunan Dubaili yatırımcı iş adamlarıyla ülkeye yapılabilecek yatırımlar hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Görüşmede kısa bir açıklama yapan Sağlık bakanı Kâşif, Dubaili yatırımcıları KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve ülkeye yatırım ve katkı yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirtti.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KANSERLE SAVAŞ DERNEĞİ'NDEN ANLAMLI BAĞIŞLAR...     
 
 19 Nisan 2012, Perşembe
         Kanserle Savaş Derneği'nden bağış
 
           Kanserle Savaşım Derneği’nden Onkoloji-Hematoloji Servisine anlamlı bağış:
arrow   MONİTÖR, İLAÇ TROLİSİ VE 5 ADET NEBULİZATÖR CİHAZI BAĞIŞLANDI

Kanserle Savaşım Derneği, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji ve Hematoloji Servisine monitör, ilaç trolisi ve 5 adet nebulizatör cihazı bağışında bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Hastane’nin Onkoloji ve Hematoloji Servisi’nde gerçekleştirilen taktim töreninde Başhekim Dr. Rifat Siber ile Servis Hekimleri hazır bulundu.

Bağış töreninde ilk konuşmayı yapan Kanserle Savaşım Dernek Başkanı Dr. Ahmet Tandoğdu, derneğin gerçekleştirdiği kermesten elde ettiği gelirle alınan cihazların, Onkoloji ve Hematoloji Servisi’nden gelen talep üzerine bağışlandığını kaydederek, bundan sonra da ellerinden geldiğince benzeri katkıları yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi başhekimi Dr. Rifat Siber de, sağlık alanında teknolojik gelişmeleri takip etmenin gerekliliğine işaret etti ve “sağlıkta teknolojik yenilikleri takip etmek hatırı sayılır bir maddi kaynağın gerekliliğini şart koşuyor” dedi

Bu tarz örnek davranışların iyi değerlendirilmesi gerektiğini de ifade eden Siber, katkıdan dolayı Kanserle Savaşım Derneğine teşekkür etti.

Servis Klinik Şefi Dr. Dilek Yazman ve Servis Hekimi Onkolog Dr. Özlem Gürkut ise bu tür desteklerin sürmesi çağrısında bulunarak, hem hastalar hem de çalışanlar açısından bu tür bağışların önemli olduğunu kaydettiler.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN AHMET KAŞİF’İN HİMAYELERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN       KONFERANSTA ALZHEİMER HASTALIĞI İRDELENDİ
 
 17 Nisan 2012, Salı
         Alzheimer konferansı
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'in Himayelerinde gerçekleştirilen Konferansta Alzheimer            hastalığı irdelendi:
arrow   “ALZHEİMER HASTALIĞIYLA ANILARINIZIN ELİNİZDEN ALINMASINA
          İZİN VERMEYİN”

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in himayelerinde, KKTC Lions Kulüpleri Birliği’nin organize ettiği “Alzheimer” konulu panel bugün YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4’te gerçekleştirildi.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden verilen bilgiye göre, Uluslararası Lions T-118 Yönetim Çevresi Federasyonunun Lions Alzheimer Projesi kapsamında yer alan konferans, “Anılarınızın elinizden alınmasına izin vermeyin” adı altında gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in de hazır bulunduğu konferansta, Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Prof. Dr. Ahmet Turan Şık, Prof. Dr. Engin Eken ve Prof. Dr. Mehmet Refik Mas birer bildiri sunup izleyenlere Alzheimer hastalığı hakkında bilgi verdi.

Kimse yaşlanmayacağı düşüncesine kapılmasın…
Konferansın açılışında bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, kimsenin, hep kalacağım diye bir düşünceye kapılmamasını söyleyerek, ömrün gelip geçtiğini ve insanların mutlaka yaşlandığını ifade etti.

Salonda konferansı izlemek için gençlerin de olmasını beklediğini kaydeden Bakan Kaşif, gençlerin konferansa ilgi göstermemesini bir eksiklik olarak niteledi.

Konuşmasında, insanoğlunun belli bir yaşa geldikten sonda tabiat gereği, hatıralarının elinden alınmaya çalışıldığını belirten Kaşif, bu noktada önemli olanın, hatıralarımızın elimizden alınmasına etken unsurlarla nasıl mücadele edip, gerekli önlemlerin alınmasına yönelik çalışmaları ortaya koymak olduğunun altını çizdi.

Böylesi önemli ve güzel bir etkinliğin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Kaşif, konferansın gerçekleştirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik NEFROLOJİ HEMŞİRELİK EĞİTİM ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
 13 Nisan 2012, Cuma
         Nefroloji Hemşirelik Eğitim çalışması
 
           Hemşirelere yönelik;
arrow   NEFROLOJİ HEMŞİRELİK EĞİTİM ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sağlık Bakanlığı ile Türk Nefroloji ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği işbirliğiyle
"4. Kıbrıs Nefroloji Hemşirelik Eğitim Çalışması" adı altında bir etkinlik gerçekleştirildi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Kıbrıs Türk Diyaliz Derneği, Baxter ve Fresenis Firmalarının katkılarıyla gerçekleştirilen eğitim çalışması, 12 ve 13 Nisan 2012 tarihlerinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalasemia Merkezi binasında bulunan Thalasemia Derneği Toplantı Salonu’nda yer aldı.

Hemşireler eğitildi…   
Eğitim çalışmasında 2 gün boyunca hemşirelere diyaliz, periton diyaliz ve transplantasyon (organ nakli) konularında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Eğitimde ele alınan ana başlıklar…
Kıbrıslı ve Türkiye’den gelen uzmanların verdiği eğitimlerde Emine Ünal, “Dünya standartlarına göre hemodiyaliz hemşirelerinin çalışma koşulları”, Necmi Bayraktar, “Transplantasyonda son gelişmeler”, Vedat Çelik, “Kroner Böbrek yetmezliğinde anemi ve tedavisi”, Deren Oygar, “Yanıklarda veya zehirlenmelerde hemodiyaliz tedavisi nasıl yapılır”, Mine Uraz, “Hemodiyalizde re sirkülasyon oluşumu ve re sirkülasyon testi nasıl yapılır”, Birsen Yürügen, “Diyaliz hastalarında cinsel bozukluk ve başa çıkma”, Ayten Karakoç, “PD Hastalarında ilaç uygulamaları ve dikkat edilecek hususlar”, Rabia Papila, “Online hemodiyafiltrasyon”, Sevginar Şentürk, “İnfant yenidoğanlarda PD” ve Ayten Karakoş ile Sevginar Şentürk birlikte “Aletli PD ile CAPD karşılaştırılması, avantaj ve dezavantajları, ilk seçenek hangisi olmalıdır” konuları ele alındı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GİRNE ÖZGÜR ADA LIONS KULÜBÜ'NDEN FETAL MONİTÖR BAĞIŞI
 
 12 Nisan 2012, Perşembe
         Lionslardan fetal monitör bağışı
 
           Girne Özgür Ada Lions Kulübü'nden Akçiçek Hastanesi'ne;
arrow   FETAL MONİTÖR CİHAZI...

Girne Özgür Ada Lions Kulübü, Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Servisi’ne bebeğin ana karnında kalp atışını izleyen fetal monitör cihazı bağışladı.

Girne Akçiçek Hastanesi’nde bu sabah saat 09.00’da gerçekleşen törende, yaklaşık 6 bin TL tutarındaki cihaz Kulüp Başkanı Şerife Çelikli tarafından hastane yetkililerine teslim edildi.

Törene, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Salih Beyoğlu, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, Girne Özgürada Lions Kulübü Başkanı Şerife Çelikli, bakanlık ve kulüp üyeleri katıldı.

Kulüp yetkilileri, faaliyet yılı içerisinde gerçekleştirdiği etkinliklere katkı koyan doktorlara da teşekkür plaketi verdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif törende yaptığı konuşmada, Lions kulüplerinin sağlık alanına yaptığı anlamlı katkıların devam ettiğini belirterek, Özgürada Lions’a  Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Servisi’ne yaptığı cihaz bağışı için teşekkürlerini sundu.

Hamilelik esnasında ana karnındaki bebeğin kalp atış izleyen teknolojik cihazın, her zaman güzel yönde netice vermesini dileyen Bakan Kaşif, kulübün sağlık alanında yaptığı katkıların devamını isteyerek, emeği geçenleri kutladı.

Girne Özgürada Lions Kulübü Başkanı Şerife Çelikli  ise kulübün 2011 – 2012 yılı  ana aktivitesi olan etkinlik çerçevesinde Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Servisi’ne fetal monitör cihazı bağışlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Çelikli,  karşılıksız hizmet anlayışıyla faaliyet yürüten kulübün eğitim, sağlık, çevre, turizm ve ülke tanıtımına olan katkılarının ilerde de devam edeceğini kaydetti. (TAK).

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik LEFKOŞA DEVLET HASTANESİ ÜROLOJİ SERVİSİ'NE TV BAĞIŞI...
 
 9 Nisan 2012, Pazartesi
         Lionslardan tv bağışı
 
           Girne Akdeniz Lions Kulübü’nden;
arrow   LEFKOŞA DEVLET HASTANESİ ÜROLOJİ SERVİSİ'NE TV BAĞIŞI...

Girne Akdeniz Lions Kulübü, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet hastanesi Üroloji Servisine bir adet LCD Televizyon bağışladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre bağış bugün saat 11.00’de Üroloji Servisinde gerçekleşti.  

Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü Ahmet Ulutekin ve Üroloji Klinik Şef Vekili Dr. Süleyman Uluçay’ın da hazır bulunduğu törende, ilk konuşmayı Akdeniz Lions Kulübü Başkanı Duygu Adahan gerçekleştirdi.

Adahan, Akdeniz Lions Kulübünün dönemin ilk etkinliği çerçevesinde ihtiyaçlı 11 çocuğun sünnetlerinin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji servisinin katkılarıyla yapıldığını anımsatarak, bu doğrultuda gerçekleştirdikleri etkinliklerden elde ettikleri gelirin bir kısmıyla, Üroloji Servisine bir adet LCD Televizyon bağışında bulunduklarını söyledi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi üroloji Servisi Klinik Şef Vekili Dr. Uluçay da, Lions Kulüplerinin toplumsal dayanışmaya örnek teşkil eden bağışlarını, medya vasıtasıyla takip ettiklerini ifade ederek, yapılan bağıştan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve kulüp üyelerine teşekkür etti.   

Törende son konuşmayı yapan Yataklı Tedai Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin ise, devlet hastanelerine yapılan katkıların, sağlık alanındaki hizmetlerin daha iyi verilmesine olanak sağladığını kaydetti. Ulutekin, Girne Akdeniz Lions Kulübüne, Bakanlığı ve hastane adına teşekkür etti.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TIBBİ ÇİMENTO YÖNTEMİYLE ŞİFA...
 
 6 Nisan 2012, Cuma
         Tıbbi Çimento Yöntemi
 
           Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde omurga kaynaklı ağrılardan şikâyetçi olan 5 hasta;
arrow   TIBBİ ÇİMENTO YÖNTEMİYLE ŞİFA BULDU

Operasyon yapıldıktan beş dakika sonra hasta yattığı servise çıkıp, yarım saat içinde de ayağa kalkıyor. Hasta gün içinde kontrol filmleri çekildikten sonra da taburcu ediliyor.

Sağlık Bakanlığı, son 1 ay içerisinde omurga kaynaklı ağrılardan şikâyetçi olan 5 hastanın çimento yöntemi denilen bir uygulamayla sağlığına kavuşturulduğunu açıkladı.
 
Bakanlık Basın Borusu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi ve Ortopedi Servislerinde yatmakta olan söz konusu hastalara, “Vertebroplasti” ve “Kifoplasti” diye adlandırılan 2 farklı yöntemle yapılan operasyon, başarıyla gerçekleştirildi.

Op. Dr. Ahmet Ebeoğlu, Op. Dr. Cenk Soydan ve Op. Dr. Erol Barçın tarafından başarıyla yapılan ve hastaların şifa bulduğu operasyonda kemiklere iğne aracılığı ile tıbbi çimento enjekte ediliyor. Söz konusu “çimento yöntemi” kırıktan, kanserden ve kemik erimesinden kaynaklanan ağrılara da iyi geliyor ve problemin giderilmesine büyük oranda katkı sağlıyor.

Tıp literatüründe, ‘metil metakrilat’ diye adlandırılan ve bir çeşit kemik çimentosu olan madde,  bugüne kadar ortopedide kalça ve diz ameliyatları ve beyin cerrahisinde de kafatasının yeniden onarılmasında kullanılıyordu.

Ayrıca açıklamada, önceleri Fransa’da,  ardında da Amerika’da kanserli hastaların tedavisinde kullanılmaya başlanan yöntemin artık, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hastaların şifa bulmasında uygulanıyor” denildi.

Vertebroplasti…
Omurga için çimento uygulamasının, 10’la 20 dakika arasında kısa bir süreyi kapsayan konforlu bir yöntem olduğunun vurgulandığı açıklamada, bu uygulamaya ‘Vertebroplasti’ adı verildiği kaydedildi.

Komplikasyon riski sadece yüzde bir…
Açıklamada, çimentonun istenmeyen yerlere sızma riskinin mevcut olduğu fakat bu komplikasyonun görülme riskinin sadece yüzde 1 olduğu ifade edilirken, söz konusu işlem yapıldıktan beş dakika sonra hastanın yattığı servise çıkıp, yarım saat içinde de
ayağa kalktığı ve gün içinde kontrol filmleri çekildikten sonra da taburcu edildiği vurgulandı.

Operasyonda hedeflenen sonucun ağrının giderilmesi ve hastanın biran önce hareketlendirilmesi olduğu da belirtiliyor.

Kifoplasti…  
Kifoplasti hakkında da bilginin verildiği açıklamada, eğer omuriliğe baskı yoksa yine aynı şekilde bir iğne ile ciltten girilip omurganın içinde bir balon şişirildiği ve balonun açtığı boşluk yanı çöken omurganın doldurulduğu kaydedildi.

Hasta büyük ve riskli ameliyata girmekten kurtuluyor…
Hastalara yapılacak açık ameliyatın büyük ve uzun süreli olduğu ve böylesi tip büyük ameliyatların büyük risk taşıdığının belirtildiği açıklamada, söz konusu operasyonlarla, hastaların büyük ve riskli ameliyata girmekten kurtulduğunun altı çizildi.

Ayrıca, bu tip hastalarda yaş ve kanser hastalığının getirdiği ek risklerin de olduğuna dikkat çekilerek, “O yüzden bu hastalarla ilgili bu tip kırıklarda, sadece lokal anestezi ile ciltten bir iğne ile omurganın içine girilmesi ve omurganın içine enjekte edilen sıvı çimentonun donması sonucunda, tıpkı diş dolgusu gibi omurganın çok sağlam bir yapıya kavuşması sağlanır. Günümüzde kanser tedavisinde geçmişe nazaran çok daha iyi sonuçlar elde ediliyor. Kanser hastaların yaşama süreleri artıyor ancak kemik ağrıları çok canlarını yakıyor. Çimento yöntemi, omurga ağrılarının neredeyse tamamen yok olmasını sağlıyor. Kanser metastazları yani yayılmalarında ve hemanjiyonlarında yani anormal damar genişlemelerinde, çimento yöntemi çok sık kullanılıyor” denildi.

İnsanların yaşlandıkça kamburlaştığı ve küçüldüğüne de dikkat çekilen açıklamada, bu olayın tamamen kemik erimesine (Osteoporoz) bağlı bir problem olduğu ve kemik erimesine bağlı olarak, insanların omurgalarında kemik yoğunluğu ve sertliğinin azaldığı belirtiliyor.

Böylelikle vücudun çökmeye başladığı ve vücut çöktükçe de insanların hem boy olarak kısalıp hem de öne doğru büküldüğünün belirtildiği açıklamada, bu durum çok ileri boyutlarda değilse, kısmen çöken kemiklerin balonla şişirilip içine kemik çimentosu doldurulmasıyla hissedilir bir düzelme sağlandığı anlatılıyor.

Kaçak riski göz ardı edilmemeli…
Operasyonda, kaçak riskini göz ardı etmemek gerektiği de belirtildi ve her önüne gelenin bu işlemi yapamadığı vurgulanarak söz konusu işlemin eriyen her kemiğe de uygulanamadığı ifade edildi.

İşin ehli hekimlerle yapılabilecek bir işlem…
Kısacası bu işlem, işlemi bilen hekimler tarafından yapılmalıdır. Kortizon kullanan, romatizma ve böbrek hastalığı olan gençlerde kemik erimesi oluşursa, bu yöntem kullanılabilir. İşlem omurgasında çatlağı olanlara da uygulanılabilir.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ...
 
 6 Nisan 2012, Cuma
         Sosyal sorumluluk
 
           Sağlık Bakanlığı 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı:
arrow   HEDEF DAHA MUTLU VE SAĞLIKLI BİR TOPLUM YARATMAK

Sağlık Bakanlığı “7 Nisan Dünya Sağlık Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, KKTC’nin sağlıkta düne göre bugün daha iyi durumda oluğunu fakat kat edilecek çok mesafenin olduğunu belirterek, sağlıklı ve mutlu bir toplum yaratmak için çalıştıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre ülkede, kanser başta olmak üzere, diyabet ve kalp-damar hastalıklarında tablonun pek de iç açıcı olmasa da son zamanda yaşanan olumlu gelişmelerin yüzleri bir nebze de olsa güldürdüğü kaydedildi.

Sağlık haritası projesi meyve vermeye başladı…
Genetik faktörlerin yanı sıra, beslenme alışkanlığı ve stres faktörü gibi etkenlerin hastalıkların oluşmasında önemli bir rol oynadığı ifade edilen açıklamada, toplumdaki sağlık ve hastalıklarla ilgili var olan durumun tespiti amacıyla geçen yıl başlatılan “Sağlık Haritası Projesi” çalışmalarının, meyve vermeye başladığı belirtildi.

Kanser Dünya’da olduğu gibi bizde de problem…
Dünyada olduğu gibi kanserin KKTC için de önemli bir sağlık sorunu olduğu vurgulanan açıklamada, kanserde erken tanının hayat kurtardığına dikkat çekilerek, ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyasının şu günlerde devam ettiği anımsatılarak, risk gurubunda olan yurttaşların ücretsiz olan taramalara mutlaka katılmaları çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, toplumda, senede bir kez kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşmasının önemine de değinildi.

Altyapı çalışmaları…
Sağlık Bakanlığı’nın, daha kaliteli ve hızlı, kolay ulaşılabilir bir sağlık hizmeti yaratmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduğu ifade edilen açıklamada, hastane ve sağlık merkezlerinde var olan teknolojik altyapının geliştirilmesine yönelik sürekli bir çaba olduğu da vurgulandı.

Daha önce yapılamayan ameliyatlar yapılmaya başlandı…
Açıklamada, devlet hastanelerinde daha önce yapılamayan ameliyatların yapılmaya başlanmasının hem yurttaşları hem de Sağlık Bakanlığını mutlu ettiğinin altı çizilerek, “Devlet hastanelerinde yeni birimlerin açıldı ve daha önce yapılamayan ameliyatlar yapılmaya başlandı” denildi.

Kalp ameliyatları yüz akımız…
İlk kez Haziran 2007’de yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarının Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin adeta yüz akı olduğu belirtilerek,  “bununla birlikte farklı birçok dalda artık ameliyatların KKTC’de yapılabiliyor olması son derece olumlu bir gelişme olarak gösteriliyor” denildi.

Nisan ayında Onkoloji Hastanesinin temelinin atılması hedefleniyor…
Nisan’da Onkoloji Hastanesinin temelinin atılmasının hedeflendiğinin altı çizilen açıklamada, yılsonuna kadar ilk katının tamamlanmasının, 2013’te de tümüyle bitirilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik "SOSYAL SORUMLULUĞUMUZU UNUTMAYALIM!"
 
 5 Nisan 2012, Perşembe
         Sosyal sorumluluk
 
           Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden sosyal sorumluluk projesi            kapsamında, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezine anlamlı katkı...
arrow   "SOSYAL SORUMLULUĞUMUZU UNUTMAYALIM!"

Muayene Odasının dolapları yenilendi, koltukları döşendi, yaşlılara eğlence düzenlendi…

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi Ahşap, Metal, Elektrik ve Yapı-Teknik bölümlerinden 27 öğrenci Gönyelideki Sağlık Bakanlığı Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin muayene odasına dolap yaptı, yıpranan koltukları yeniden döşedi.

Yeni koltuklar ve yatak üzeri servis masası da imal eden öğrencilere merkezde düzenlenen törenle teşekkür belgesi takdim edildi.

Törende konuşan Okul Müdürü Hüseyin Koze farkındalık yaratmak adına bu tür projelere ihtiyaç duyulduğunu belirtti ve bundan sonra da katkı vermeye devam edeceklerini söyledi.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Cansel Öztekiner de bu tür sosyal sorumluluk projelerinin artarak devam etmesini temenni etti.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Metin Gültekin de öğrencilerin sorumluluk bilinciyle hareket etmesinden büyük gurur duyduğunu ifade ederek, bu tür projelere desteklerinin süreceğini söyledi.

Sosyal sorumluluğumuzu unutmayalım…
Sosyal sorumluluk açısından son derece güzel ve anlamlı bir projeye imza atan Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi Öğrencileri ve Öğretmenlerine teşekkür eden Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, unutulan değerlerimizin yeniden hatırlatılmasının gerekliliğine işaret etti.
 
Konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı adına Yataklı Tedavi Kurumlar Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin Okul Müdürü Hüseyin Koze ile rehber öğretmen Aysun Gürsoy’a ardından da projede görev alan öğrencilere teşekkür plaketleri verildi. (BRTK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ'NDE FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ YENİLENDİ
 
 5 Nisan 2012, Perşembe
         Girne Akçiçek Fizik Tedavi Ünitesi
 
           Girne Doktor Akçiçek Hastanesi'nde yenilenen,
arrow   FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ DÜZENLENEN BİR TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

Ahmet Ulutekin: “Sosyal dayanışma ve katkılar, sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına katkı sağlıyor”

Yaklaşık 65 Bin Türk Lirasına mal olan ünitenin açılışını, Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Eroğlu yaptı.

Ünite, Girne Vatan Lions Kulübünün, Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Eroğlu himayesinde düzenlenen balodan elde ettiği gelir ve Vugar Butayev Enterprises ile Canilkan İnşaat Limited’in katkılarıyla inşa edildi.

Girne Vatan Lions Kulübü Başkanı Nurtaç Ayet Vudalı,  topluma karşılıksız hizmet vermeyi sürdüreceklerini belirtti, üniteye katkı sağlayan Meral Eroğlu ve özel kuruluşlara teşekkür etti.

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin ise, böylesi sosyal dayanışma ve katkıların,  sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına katkı sağladığına işaret etti.

Girne Doktor Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Doktor Salih Beyoğlu da, yeni fizik tedavi ünitesi için, hastane yönetimi ve Girne halkı adına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu da ünitenin, sosyal dayanışmanın güzel bir örneği olduğunu belirterek, “ Bir elin nesi var, 2 elin sesi var mantığıyla yola çıkarsak, birlik beraberlik içerisinde üretken olursak her şeyi yapabiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından, yeni fizik tedavi ünitesinin açılışı yapıldı.

Fizik tedavi ünitesi, 6 hastaya aynı anda hizmet verebilecek. (BRT)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÜLKE GENELİNİ KAPSAYAN KANSER TARAMA KAMPANYASI
 
 2 Nisan 2012, Pazartesi
         Bakan Kaşif Sabah Haber'in konuğu oldu
 
           Sağlık Bakanlığı, “Kanser Haftası” dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği
            işbirliği ile ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyası gerçekleştirecek:
arrow   TARAMA İLE KANSERE KARŞI FARKINDALIK YARATILACAK

Kanser taramasında kadınlara Pap - Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle ülke genelinde kanser taraması gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, 2 Nisan 2012 tarihinde başlayacak ve 27 Nisan 2012 tarihine kadar devam edecek olan kanser taramasında kadınlara, Pap - Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak.

Taramalar, Sağlık Merkezi ve Hastanelerde mesai saatlerinde…
Mesai saatlerinde yapılacak olan taramalar, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi ve Yeni Erenköy Sağlık Merkezli, Lapta Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi ile Girne Dr. Akçiçek, Gazimağusa ve Cengiz Topel Hastaneleri’nde yürütülecek.

Kâşif: “Kanserde farkındalık yaratmak çok önemli”
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, Sağlık Bakanlığı’nın çağın illet hastalığı olan “kanser” konusunda yoğun bir mesai tükettiğine dikkat çekerek, çeşitli etkinlik ve kampanyalarla kanserde farkındalık yaratmanın önemli olduğunu vurguladı.

Risk gurubunda olan yurttaşlar mutlaka taramalara katılmalı…
Sağlık Bakanlığı’nın bir süre önce başlattığı kadınlara yönelik rahim ağzı kanseri ve erkeklere yönelik prostat kanseri taramalarının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde ücretsiz bir şekilde devam ettiğini anımsatan Kâşif, özellikle risk gurubunda olan yurttaşların hem bu taramalara, hem de 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla 2 Nisan’da başlayıp, 27 Nisan tarihinde son bulacak olan “Pap-Semear” ve PSA taramasına mutlaka katılmalarını istedi.

Tarama, sivil toplumla işbirliği çalışmalarına güzel bir örnek…
“Tarama, Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına güzel bir örnektir” diye sözlerini sürdüren Bakan Kâşif,  kanser tarama kampanyasında bir başka amacının da, kanser vakalarını Pre - Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edip, tedaviyi başlatmak ve halkımızda, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması olarak saptandığını vurgulayarak, “böylelikle, hem insan hayatını korumak mümkün olabilecek, hem de ülkemizdeki ‘kanser’ harcamalarının olabildiğince aşağıya çekilmesi sağlanacak” dedi.

Onkoloji hastanesi…
Ülkenin, kanser konusundaki bir eksikliği olan Onkoloji Hastanesi’nin yapılması konusunda çok olumlu bir adım attıklarını da anımsatan Kâşif, Nisan ayı sonunda Onkoloji Hastanesi’nin temelini atmayı hedeflediklerini söyledi.

Yıl sonuna kadar ilk kat tamamlanacak…
Açıklamasında, yeni Onkoloji Hastanesinin 2013’te tümüyle tamamlanacağını müjdeleyen Kâşif, Onkoloji hastanesinin ilk katının yılsonuna kadar tamamlanmasını hedeflediklerini kaydederek, böylelikle Türkiye’de bekleyen cihazın getirilerek yeni Onkoloji Hastanesine kurulacağını belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: “ÜNİVERSİTELERİMİZİN GELİŞİMİ İÇİN HER TÜRLÜ
      DESTEĞİ SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”...
 
 2 Nisan 2012, Pazartesi
         Bakan Kaşif Sabah Haber'in konuğu oldu
 
           Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ve beraberindeki heyeti kabul eden            Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
arrow   "ÜNİVERSİTELERİMİZİN GELİŞİMİ İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ
          SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan başkanlığındaki heyeti makamında kabul ederek bir süre görüştü.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Gazi Üniversitesi’nin ‘Tıp Fakültesi’ alanında sürdürdüğü iş birliği hakkında istişarede bulunuldu.

Görüşmede kısa bir açıklama yapan Bakan Kaşif,  Gazi Üniversitesi’nin Türkiye’nin köklü Üniversitelerinden olduğunu ifade ederek, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ve heyetini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan da Kıbrıs’ta DAÜ ile Tıp Fakültesi bağlamındaki ilişkilerinin devam ettiğini belirterek, iki üniversite arasında yeni bir işbirliği programı başlattıklarını söyledi.

Söz konusu işbirliği programı kapsamında DAÜ Tıp Fakültesi öğrencilerinin 3 yıl Kuzey Kıbrıs’ta, 3 yıl da Gazi Üniversitesi’nde eğitim alacaklarını vurgulayan Ayhan, DAÜ Tıp Fakültesiyle sürdürdükleri işbirliği neticesinde sadece Türkiye ve KKTC’den değil, bölge ülkelerinden de öğrenci çekmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kaşif’ten destek talebi…
“Konu Tıp Fakültesi ve sağlık olunca,  KKTC Sağlık Bakanı sayın Ahmet Kaşif’i de ziyaret etmek ve desteğini almak istedik” diye sözlerini sürdüren Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Bakan Kaşif’in bugüne kadar kendilerine gösterdiği ilgiye teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           NİSAN 2012  
» Din İşleri Dairesi'nden bağış... (27/4/2012)
» Basın açıklaması: "Dünyada var olan sağlık prosedürleri KKTC'de de uygulanıyor" (27/4/2012)
» Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim arasında protokol imzalandı (20/4/2012)
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Serdarlı Gençlerbirliği Spor Kulübü yöneticilerini kabul etti (20/4/2012)
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Dubaili işadamlarını kabul etti (20/4/2012)
» Kanserle Savaş Derneği'nden anlamlı bağış (19/4/2012)
» Bakan Kaşif'in Himayelerinde gerçekleştirilen konferansta Alzheimer hastalığı irdelendi (17/4/2012)
» Nefroloji Hemşirelik eğitim çalışması gerçekleştirildi... (13/4/2012)
» Girne Özgür Ada Lions Kulübü'nden Akçiçek Hastanesi'ne fetal monitör bağışı... (12/4/2012)
» Lefkoşa Devlet Hastanesi Üroloji Servisi'ne tv bağışı... (9/4/2012)
» Tıbbi Çimento Yöntemiyle şifa... (6/4/2012)
» 7 Nisan Dünya Sağlık Günü... (6/4/2012)
» "Sosyal sorumluluğumuzu unutmayalım!" (5/4/2012)
» Girne Akçiçek Hastanesi'nde Fizik Tedavi Ünitesi yenilendi (5/4/2012)
» Ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyası (2/4/2012)
» Bakan Ahmet Kaşif: "Üniversitelerimizin gelişimi için her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz" (2/4/2012)