Baslik BAKAN KAŞİF: "HEDEFİMİZ, KESİNTİSİZ SAĞLIK HİZMETİ SUNMAK"
 
 31 Ocak 2012, Salı
         Bakan Kaşif'in Karpaz ziyareti
 
         İskele ve Karpaz Bölgesi'ndeki bazı sağlık ocaklarını ziyaret eden Sağlık Bakanı
         Ahmet Kâşif:
arrow "HEDEFİMİZ, KESİNTİSİZ SAĞLIK HİZMETİ SUNMAK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Bakanlık olarak hedeflerinin, ülkenin her yerinde vatandaşa kesintisiz sağlık hizmeti sunmak olduğunu bildirdi.

Kâşif, ülkenin her köşesine sağlık hizmetlerinin ulaştırılması için uğraş verdiklerini;  merkeze uzak yerlere 112 acil servislerin kurulduğunu, Sağlık Ocakları sayesinde vatandaşlara olanaklar sağlandığını belirtti.

Ahmet Kâşif, Karpaz yarımadasındaki Sağlık Ocaklarını ziyaret ederek, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Kâşif’e ziyaretlerde Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran, Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Hatice Faydalı eşlik etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif sırasıyla İskele, Mehmetçik, Yenierenköy ve Karpaz Sağlık Ocaklarını ziyaret etti. Kâşif, ziyaretler sırasında yapımı devam eden İskele’deki yeni Sağlık Ocağı çalışmaları hakkında da bilgi aldı.

Kâşif, geçen hafta Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından hibe edilen 112 Acil Ambulanslarından birinin Yenierenköy’e verildiğini; önümüzdeki ayarda gelecek olan diğer 112 Acil Ambulanslarının da bölgedeki diğer Sağlık Ocaklarına verileceğini söyledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI'NA ÜÇ AMBULANS HİBE EDİLDİ...
 
 27 Ocak 2012, Cuma
         Sağlık Bakanlığı'na 3 ambulans hibe edildi
 
         Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından KKTC Sağlık Bakanlığına;
arrow ÜÇ AMBULANS HİBE EDİLDİ...

Kaşif, "112 Acil Ambulans filomuzu genişletip sağlığı ülkenin her yerine ulaştırmak istiyoruz"

TC ve KKTC Sağlık Bakanlıkları arasındaki yeni başlayan hibe programı çerçevesinde, KKTC Sağlık Bakanlığı’na 3 ambulans hibe edildi.

Ambulansların anahtar teslim töreni Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın da katılımıyla bugün yapıldı.

Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı’na 3 ambulans hibe edildi.
Ambulansların anahtar teslim töreninde konuşan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, 2 ülke arasında yeni bir hibe programını müjdeledi.

Akça, “Türkiye ile KKTC arasındaki protokoller dışında 2 ülke arasında hibe programı açıldı ve yapılan ambulans hibeleri ile bunun ilk adımı atıldı” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de Türkiye ile KKTC arasında bakanlık düzeyinde sürdürülen görüşmeler çerçevesinde hibe yardımlarının yapıldığını söyledi. Kaşif, “İmzalanan protokol kapsamında bu; paketin ilk kısmıdır. Bu yıl içinde başka gereksinimler de bize ulaştırılacak” dedi. Kaşif, bu yıl içinde Onkoloji Hastanesi’nin temelinin atılacağını ve gerekli cihazların da Türkiye tarafından  sağlanacağını belirtti ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Acil ambulans hizmetlerine de dikkati çeken Kaşif, “112 Acil Ambulans filomuzu genişletip sağlığı ülkenin her yerine ulaştırmak istiyoruz ‘dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, konuşmasının ardından Büyükelçi Akça’ya teşekkür plaketi sundu. (BRTK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GÖZ MUAYENE ODASI HİZMETE GİRDİ
 
 26 Ocak 2012, Perşembe
         Göz muayene odası
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi'nde;
arrow GÖZ MUAYENE ODASI HİZMETE GİRDİ

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi bünyesinde faaliyet gösterecek olan 'Göz Muayene Odası' bugün düzenlenen törenle hizmete girdi.

Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Göz Muayene Odasının açılışını, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif gerçekleştirdi.

Odanın kazandırılmasında Diyabet Derneğinin çabası büyük… 
Diyabet Merkezinde hizmet verecek olan Göz Muayene Odası’nın kazandırılmasında Kıbrıs Türk Diyabet Derneğinin büyük çabası olduğunu söyleyen Bakan Kâşif, amaçlarının sağlıklı ve kaliteli ortamlarda, hasta memnuniyetine dayalı bir hizmetin verilmesi olduğunu belirtti.

Hizmeti alanların da verenlerin de mutluluğu…
Sağlık alanında hem hizmeti alanların, hem de hizmeti verenlerim mutlu olması için çalıştıklarının altını çizen Bakan Kâşif, Sağlık Bakanlığı’nın bu amaç doğrultusunda çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Sözlerinin sonunda, Diyabet Merkezi, Göz Muayene Odası’nın hizmete girmesi için emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Kâşif, anlayış ve dayanışmayla birçok güzel projeye imza atılabileceğini söyledi.

Açılışta konuşan Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca da, Göz Muayene Odası’nın hizmete girmiş olduğundan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, katkı koyan devlet kurumları ve özel kuruluşlara teşekkür etti.

Göz muayeneleri randevulu olmalı…
Arca, göz muayenesi için Diyabet Merkezi’ne müracaat eden hastalara randevu verilmesi gerektiğini kaydederek, “Şeker hastalarının stresten uzak durmaları gerekmektedir. Dolayısıyla muayene için Diyabet Merkezine gelen hastalar çok fazla bekleyip de stres yaşamalıdırlar. Bu noktada da, hastalar göz muayenesine geldiklerinde, saat kaçta muayene olacaklarını önceden aldıkları randevularla bilmelidirler” dedi.

Diyabetin takibinde çok yönlü yaklaşım önemli…
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Servisi klinik Şefi Dr. Hasan Sav ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, diyabetin çok yönlü bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, “Diyabet hastalığının takibinde önemli olan çok yönlü yaklaşım,  Göz Muayene Odası’nın hizmete girmesiyle olumlu bir ivme kazanmıştır. Bu bir kazanımdır” dedi.  

Randevu sistemine geçilecek…
Diyabet Merkezi’ndeki Göz Muayene Odası’nın, randevulu bir şekilde hizmet vermesi için gerekli girişimlerin Başhekimlik nezdinde organize edilmekte olduğunu da belirten Sav, hastanenin Göz Servisi’nin de katkılarıyla en kısa süre içerisinde Göz Muayene Odasının, hastalarına randevulu bir şekilde hizmet vermeye başlayacağını, bunun da hastalara duyurulacağını kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "EL-SEN'İN HASTANE ELEKTRİKLERİNİ VE
      TEL-SEN'İN HIZIR 112 İLE HASTANE TELEFONLARINI KESMEYE YÖNELİK
      SERGİLEDİĞİ TUTUM, ASLA HAK ARAYIŞIYLA DEĞERLENDİRİLEMEZ"
 
 23 Ocak 2012, Pazartesi
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "EL-SEN'İN HASTANE ELEKTRİKLERİNİ VE TEL-SEN'İN HIZIR 112 İLE HASTANE TELEFONLARINI KESMEYE YÖNELİK SERGİLEDİĞİ TUTUM, ASLA HAK ARAYIŞIYLA DEĞERLENDİRİLEMEZ"

Sağlık Bakanlığı: "Hastanelerimizin 1963 ve 1974 dönemlerinde bile elektriği kesilmemişti.
El-Sen tutumunu değiştirsin"

Tel-Sen'in grevi, Hızır 112 ve hastane telefonlarını da olumsuz etkiledi ancak, sorun Telsim ve KKTCELL'in katkılarıyla aşıldı…

Sağlık Bakanlığı, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-Sen) ve Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikasının (Tel-Sen) grev ve eylemleri kapsamında yaşanın elektrik ve telefon kesintileri üzerine yayımladığı bildiride, Lefkoşa Devlet Hastanesine yönelik yapılan elektrik ve telefon kesintilerinin etik olmadığını bildirdi.

Bakanlık, Savaş ortamlarında bile hastanelerin elektriklerinin kesilmediğini, bunun da Dünya’da etik bir kural olduğunun vurguladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, El-Sen’in hak arama amacıyla sürdürdüğü eylem kapsamında, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde defalarca elektriğin kesilmesi ve Tel-Sen’in Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin Hızır 112 ile diğer telefonlarını kesmeye yönelik sergilediği tutumun da doğru bir yaklaşım olmadığı, böylesi tutumların asla hak arayışı olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi.

Sendikanın tutumu, hak arama diye nitelendirilemez…
Sağlık Bakanlığı, “Günlerdir, El-Sen hak arayışı adı altında eylem yapmaktadır. Ancak genel bir etik kural olan olağanüstü şartlarda ve savaş ortamında bile hastanelerin elektriğinin kesilmemesi anlayışı, ne yazık ki ilgili sendika tarafından defalarca ihlal edilmiştir. Sendikanın bu tutumunun ‘hak arama’ olarak nitelendirilmesi asla mümkün değildir”.

Jeneratörler devreye girene kadar bazı önemli ameliyatlar yarıda kaldı…
Açıklamada,  El-Sen’in Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin elektriğinin kesilmesine yönelik, etik olmayan tutumundan dolayı, bazı önemli ameliyatların jeneratörler devreye girene kadar yarıda kaldığı vurgulanarak, günledir gerçekleşen elektrik kesintilerinden dolayı hastanenin elektrik trafolarında patlama olduğu da ifade edildi.

Hastanelerimizin 1963 ve 1974 dönemlerinde bile elektriği kesilmemişti.
El-Sen tutumunu değiştirsin…

Sağlık Bakanlığı, “insan hayatında en önemli kurumların başında kuşkusuz hastaneler gelmektedir. Hastanelerimiz, her koşulda insanlarımızın şifa buldukları yerlerdir. Kıbrıs Türk Toplumu, var oluş mücadele yılları olan 1963 ve 1974 dönemlerinde bile,  hastane ve sağlık kurumlarında elektrik kesintisi yaşamamıştır” diye sürdürdüğü açıklamasında, El-Sen’in hak arama adı altında Lefkoşa Devlet Hastanesine yönelik tutumu kınadığını ifade ederek, bu tutumun asla ‘hak arama’ olamayacağını belirtti.

Tel-Sen’in grevi, Hızır 112 ve Hastane telefonlarını da olumsuz etkiledi ancak, sorun Telsim ve KKTCELL’in katkılarıyla aşıldı…
Bu arada, Tel-Sen’in Telefon Dairesindeki grevinden dolayı Hızı 112 ve hastane telefonlarının da olumsuz etkilendiği de belirtildi. Özellikle yurttaşların Hızır 112’ye ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarının belirtildiği açıklamada, dün akşam itibarıyla yoğun bir çabanın sonrasında,  KKTC Telsim ve Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla sorunun aşıldığı kaydedildi. Şu an itibarıyla yurttaşların, Hızır 112 başta olmak üzere hastane telefonlarına ulaşmalarının mümkün olduğu ifade edildi.
 
Sağduyu çağrısı…
Bakanlık, açıklamasının sonunda, her 2 Sendika Tel-Sen ve El-Sen’e sağduyu çağrısında bulunarak, “Tel-Sen ve El-Sen’i bir an evvel sağduyulu davranmaya da davet ediyoruz” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI DR. AHMET KAŞİF İSTANBUL'DA
      TURAN KATIRCIOĞLU'NU ZİYARET ETTİ
 
 14 Ocak 2012, Cumartesi
         Ahmet Kaşif'in İstanbul ziyareti
 
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif;
arrow İSTANBUL'DA TURAN KATIRCIOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

Kâşif: "Dileğimiz Turan'ın en kısa zamanda sağlığına kavuşması ve aramıza dönmesidir"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, İstanbul’da ameliyat olan minik Turan Katırcıoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Kâşif, İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, Turan Katırcıoğlu’nu Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nde ziyaret ederek, ameliyatı gerçekleştiren hekimlerden bilgi aldı.

Devletimizin desteği devam edecek…
Bakan Kâşif, Turan Katırcıoğlu’nun ameliyatı ve sağlık durumuyla yakından ilgilenmeye devam ettiklerini ifade ederek, daha önce açıkladıkları gibi Turan’ın tedavi masraflarını karşılayacaklarını belirtti.

Turan’ın sağlıklı bir şekilde aramıza dönmesini bekliyoruz…
“Dileğimiz Turan’ın yeniden en kısa zamanda sağlığına kavuşmasıdır” diye temennide de bulunan Bakan Kâşif,  “minik yavrumuz Turan’a başarılı bir ameliyat gerçekleştirilmiştir. Sağlıklı bir şekilde aramıza dönmesini bekliyoruz” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÜRİNER SİSTEM, TAŞ HASTALIKLARI KONUSU İRDELENDİ
 
 12 Ocak 2012, Perşembe
         Taş Hastalıkları Konferansı
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi'nin organize ettiği ürolojik konferanslar dizisi kapsamında bugün, Lefkoşa Hastanesi Diyabet Merkezi Konferans Salonu'nda;
arrow ÜRİNER SİSTEM, TAŞ HASTALIKLARI KONUSU İRDELENDİ

Sağlık Bakanlığı, ürolojik hastalıklar konusunda önceki ay başlattığı konferanslar dizisi kapsamında bugün, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi Konferans Salonu'nda saat 11,00'de "Üriner Sistem, Taş Hastalıkları" konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisinin organize ettiği konferansta Op. Dr. Saddrettin Tuğcu sunum gerçekleştirdi.

Farkındalık yaratmak…
Konferansın açılış konuşmasını yapan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi Klinik Şef Vekili Op. Dr. Süleyman Uluçay, üroloji servisinin faaliyetlerinden söz ederek, organize edilen konferanslar dizisiyle toplumda farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Uluçay’ın konuşmasından sonra konferansın sunumunu yapan Op. Dr. Sadrettein
Tuğcu ise, Üriner Sistem ve Taş Hastalıklarının belirtileri; tanısı; tedavisi ve müdahalesi; tedavinin amacı ve koruyucu tedavisi hakkında izleyenlere bilgi verdi.

İzleyicilerin soruları da yanıtlandı…
Kıbrıs’ta “Taş Hastalıkları” konusunda yapılmakta olan operasyonlar ve tedavilerle ilgili olarak da detaylı bilgi veren Tuğcu, konferansın sonunda izleyenlerden gelen soruları da yanıtladı.

Konferansta, Bakanlık bürokratları da hazır bulundu…
Konferansta, Sağlık Bakanlığı üst düzey yöneticilerinden Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Uluçay, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Hatice Faydalı ve Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran da hazır bulundu. 
   
İlk konferans Mağusa’da idi…
Yapılan açıklamada Lefkoşa Devlet Hastanesi Üroloji Servisi tarafından organize edilen ve “Üriner Sistem, Taş Hastalıkları” konusunun irdelendiği konferansların ilki, 9 Ocak 2012 Pazartesi günü saat 11.00’de Gazimağusa Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda yer aldığı belirtildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GİRNE INNER WHEEL KULÜBÜ'NDEN ONKOLOJİ SERVİSİ'NE BAĞIŞ
 
 10 Ocak 2012, Salı
         Girne Inner Wheel Kulübü
 
         Girne Inner Wheel Kulübü'nden;
arrow ONKOLOJİ SERVİSİ'NE BAĞIŞ...

Girne Inner Wheel Kulübü, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi'ne 10 televizyon ve uydu sistemi bağışladı.

Onkoloji Servisi’nde bugün sabah gerçekleştirilen törende kulüp başkanı Sevim Egemen televizyon ve uydu sistemlerini Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’e takdim etti.

Kulübün 2011-2012 dönem başkanı Sevim Egemen törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu’nun himayelerinde gerçekleştirdikleri yemekli takı defilesi ve yılbaşı eğlencesinden elde ettikleri gelirle televizyon ve uydu sistemlerinin alındığını söyledi.

2011-2012 dönemindeki ana hedeflerinin onkoloji servisine yardım olduğunu söyleyen Egemen,  yetkililerden servisinin ihtiyaçlarının öğrenilerek, televizyon ve uydu sistemlerinin alındığını anlattı. İmkanları çerçevesinde yardımlarının devam edeceğini ifade eden Egemen, hastalara acil şifalar diledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, Girne Inner Wheel Kulübü’nün katkılarından ötürü teşekkür ederek, sivil toplum örgütlerinin kendilerine yaptıkları katkıların çok önemli olduğunu söyledi.
Hiç kimsenin hasta olmamasını temenni ettiklerini, ancak insanlar var oldukça hastalıkların da var olduğunu ifade eden Bakan Kâşif, hastalara en iyi hizmetin verilebilmesi için hükümetin ve sivil toplum örgütlerinin dayanışma içinde çalıştıklarını kaydetti.

Hastaların tedavi olurken daha mutlu, rahat ve huzurlu olabilmesinin önemine işaret eden Bakan Kâşif, Onkoloji Servisi’nin artık hastalar için yeterli olmadığının bilincinde olduklarını, bu sebeple 2012’de yeni bir onkoloji hastanesi yapılması için çalışmaları olduğunu vurguladı. Bakan Kâşif, Onkoloji hastanesinin Anavatan Türkiye’nin katkılarıyla yapılacağına işaret etti.
Sağlık Bakanlığı’nın sadece hastalıkların tedavisi için değil, koruyucu tedbirler üzerinde de çalıştığını ifade eden Bakan Kâşif, üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için uğraş verdiklerini sözlerine ekledi. (TAK).

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SERDARLI'DA SAĞLIKLI BESLENME VE NORMAL KİLONUN
      KORUNMASI ANLATILDI
 
 9 Ocak 2012, Pazartesi
         Serdarlı Belediyesi
 
         Sağlık Bakanlığı ve Serdarlı Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen, seminerde sağlıklı ve
         dengeli beslenme ele alındı...
arrow SAĞLIKLI BESLENME VE NORMAL KİLONUN KORUNMASI ANLATILDI

Sağlık Bakanlığı ile Serdarlı Belediyesi işbirliğiyle "Halk Sağlığı" eğitim çalışmaları adı altında gerçekleştirilecek seminerlerin ilki Serdarlı'da yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, “Sağlıklı Beslenme ve Normal Kilonun Korunması” konulu seminerde Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu ve Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Hatice Faydalı da hazır bulundu.

Koruyucu halk sağlığı…
Seminerin açılışımda konuşan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Hatice Faydalı, koruyucu halk sağlığının önemine dikkat çekti ve “önemli olan, hasta olmadan bir takım tedbirleri almaktır” dedi.

“Sağlıklı beslenmenin önemini kavrayıp, bu doğrultuda yaşamımızı düzene sokmalıyız” diye konuşan Faydalı, sağlıklı nesiller yetiştirmenin yegâne unsurunun,  dengeli, düzenli ve de sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeden geçtiğini söyledi.

Halk bilinçlendirilecek…
Faydalı’dan sonra konuşan Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu da, “Halk Sağlığı” konulu seminerlerin düzenlenmesinde katkı sağlayanlara teşekkür ederek, böylesi eğitimlerle insanların, bilinçlendirileceğine dikkat çekti.  Kerimoğlu, “Eğitimlere katılan yurttaşlar, buradan alacakları yararlı bilgiler sayesinde,  nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgileneceklerdir” dedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyetisyenlerinden Fatma Barbaros tarafından sunulan seminerde katılımcılara, yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmenin yolları anlatıldı. Son derece samimi ve sıcak bir atmosferde geçen sunumdan sonra Diyetisyen Fatma Barbaros, izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI AKÇABA: "SÜTTE AFLATOKSİN
      ZEHİRLİ MADDESİ KONUSUNDA TAHLİLLER YAPILACAK"
 
 6 Ocak 2012, Cuma
         Mustafa Akçaba
 
         Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba:
arrow "SÜTTE AFLATOKSİN ZEHİRLİ MADDESİ KONUSUNDA TAHLİLLER
        YAPILACAK"

Akçaba, sütlerde aflatoksin bulunduğunu yönelik haberlerle ilgili olarak TAK muhabirinin sorusunu yanıtlayarak tahlillerin sonuçlarını göre gerekli açıklamanın yapılacağını kaydetti.

AFLATOKSİN NEDİR?
Aflatoksin,  insanların günlük yaşantısının her yerde karşılaştığı küflerden  bazılarının ürettiği birçok kimyasal maddelerden biri. Üretilen bu kimyasal maddelerin bazıları insan ve hayvanlarda hastalığa neden olduğu için bir tür zehir özelliği taşır. Aflatoksin de bunlardan. Aflatoksin  sözcüğü onu yapan küfün ismi “Aspergillus flavus” ile zehir anlamına gelen "toksin" sözcünden türetildi.

Ankara İl Kontrol Laboratuarı tarafından “Tarımsal Araştırmalar Projesi”  kapsamında sürdürülen “Aflatoksin  Qluşum Nedenleri Ve Çözüm Yolları Üzerinde Araştırmalar" konulu proje sonuçlarının yayımlandığın internet sitesinden alınan bilgiye göre, aflatoksin, bir çok organın yanı sıra esas olarak karaciğer üzerinde etkili olmakta.

Karaciğer üzerinde etkisi olan aflatoksin giderek karaciğer kanserine yol açtığı belirtilen araştırma sonuçlarını göre, bu etki genetik çalışmalarla son yıllarda kesin olarak kanıtlandığı kaydedildi.  Birçok ülkede yapılan çalışmalar, karaciğer kanserine yakalanan insan sayısıyla  tükettikleri aflatoksinli gıda arasında yakın bir ilişki olduğunu tespit edildi.

AFLATOKSİN İLE KARACİĞER KANSERİ İLİŞKİSİ
İnsan sağlığını bozan bu etkiyi, aflatoksinin gıda maddesi içerisindeki çok düşük miktarları  yapabilmekte. Türkiye’de gıda maddelerinde bulunmasına izin verilen 5 ppb düzeyi, milyarda 5'in ifadesidir, yani 1 kg' da 5 mikrogram, 1 tonda 5 miligram, bin tonda 5 gram anlamına gelmekte. Avrupa ülkelerinde ise bu sınır 2 ppb.

1 kg gıda maddesinde 1 ppb aflatoksin , 0,000001 gram aflatoksin demek.

AFLATOKSİN NASIL OLUŞUR?
Bir gıda maddesinde aflatoksinin oluşması için ilk koşul, bu toksini yapan küfün sporlarının gıda maddesine bulaşması; daha önemli ikinci koşul ise, gıdanın kendisinin ve bulunduğu ortamın, bu küf sporlarının çimlenerek çoğalmasını sağlayacak şartlara sahip olması. Küfün veya sporlarının insan sağlığına çoğu kez herhangi bir olumsuz etkisi olmamasına karşın,  ürettikleri maddelerin bir kısmı zararlıdır ve bu maddelerin birçoğu yüksek sıcakla ortadan kaybolmamakta. Küflerin gelişebildiği her gıda maddesinde aflatoksin veya benzeri başka bir zehirli maddenin meydana gelmesi ihtimali bulunmakta.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF, 2011 YILINDA GELİNEN AŞAMAYI ANLATTI
 
 2 Ocak 2012, Pazartesi
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi (Kardiyovasküler) Servisi Klinik Şefi ve Başhekim Baş Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu ve ekibiyle düzenlediği basın toplantısında;
arrow 2011 YILINDA KALP AMELİYATLARINDA GELİNEN AŞAMAYI ANLATTI

Kâşif: "Karşılıklı güven olursa üstesinden gelinemeyecek zorluk yok"

Kamiloğlu: "KKTC'de 2010 yılında 124, 2011 yılında da 144 kalp ameliyatı yapıldı"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, vatandaşlara ülke hastanelerine ve doktorlarına güvenmeleri çağrısında bulunarak, “karşılıklı güven olursa üstesinden gelinemeyecek zorluk yok” dedi.
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi (Kardiyovasküler) Servisi Klinik Şefi ve Başhekim Baş Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu ve ekibiyle düzenlediği basın toplantısında 2011 yılında kalp ameliyatlarında gelinen aşamayı anlattı. Sağlık Bakanlığı’nda saat 10.00’da yer alan basın toplantısında bakanlık ve hastane yetkilileri ile ameliyat olan bazı hastalar hazır bulundu.

KÂŞİF
Basın toplantısında ilk sözü alan Sağlık Bakanı Kaşif, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde KKTC’de gelinen aşamayı kamuoyuna aktarmak istediklerini belirterek, 2007 yılında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin desteğiyle başlayan kalp ve damar cerrahisinde 2009 yılından itibaren KKTC’nin kendi ekibi tarafından yola devam ettiğini vurguladı.

Göreve geldiği günden bu yana vatandaşlara “kendi hastanemize ve doktorlarımıza güvenin” dediğini ifade eden Bakan Kâşif,  karşılıklı güven, yardımlaşma istek arzu ve hedef olduğu sürece güzelliklerin artacağını söyledi. Yeni bir Kalp ve Damar Cerrahi Servisi için bir süredir çalışmalar yaptıklarını ve projenin bugün tamamlandığını anlatan Bakan Kâşif, proje çerçevesine yeni yılda kaynağını da bularak hastanenin üst katına yeni bir Kalp Damar Cerrahisi Servisi yapılacağını kaydetti.

Ülkede ve dünyada kalp ve damar hastalıklarının birinci sırada olduğuna dikkat çeken Kâşif, servisinin yatak kapasitesinin genişletilmesinin şart olduğunu sözlerine ekledi.
Kâşif, 2012’ye girerken tüm halka sağlık ve mutluluklar diledi.

KAMİLOĞLU
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar (Kardiyovasküler) Cerrahi Servisi Klinik Şefi ve Başhekim Baş Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu da, 26 Haziran 2007 tarihinde başlayan açık kalp cerrahisi ameliyatlarının her yıl gelişme kaydettiğine dikkat çekerek, KKTC’de 2010 yılında 124, 2011 yılında da 144 kalp ameliyatı yapıldığını anlattı. Kamiloğlu, verdikleri hizmetlerin geliştirilebilmesinin ve daha çok hastayı tedavi edebilmenin ancak yeni bir komple servisin oluşturulmasıyla mümkün olacağına dikkat çekti.

“Kalp ve Damar Cerrahisi Ekibi olarak tüm bu hastalıkların ülkemizde tedavi olmasının vatandaşlara sağladığı her türlü meddi ve manevi kolaylığın yanında, ülke ekonomisine katkısı da yadsınamaz” diyen Kamiloğlu, pek çok ülkeye ve Türkiye’ye oranla bypass ameliyatlarının maliyetinin KKTC’de çok uygun olduğunu vurguladı. Kamiloğlu, KKTC’de Bypass ameliyatlarının 5 bin TL’ye yapıldığına işaret etti. Kendisi ve ekibinin görevlerini yerine getirmenin haklı gurunu yaşadığını ifade eden Kamiloğlu, herkesin yeni yılını kutladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 


                                                           OCAK 2012  
» Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif: "Hedefimiz, kesintisiz sağlık hizmeti sunmak" (31/1/2012)
» Sağlık Bakanlığı'na üç ambulans hibe edildi. (27/1/2012)
» Göz muayene odası hizmete girdi (26/1/2012)
» Sağlık Bakanlığı: "El-Sen'in hastane elektriklerini ve Tel-Sen'in Hızır 112 ile hastane telefonlarını
    kesmeye yönelik sergilediği tutum, asla hak arayışıyla değerlendirilemez (23/1/2012)

» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, İstanbul'da Turan Katırcıoğlu'nu ziyaret etti (14/1/2012)
» Üriner Sistem, taş hastalıkları konusu irdelendi (12/1/2012)
» Girne Inner Wheel Kulübü'nden Onkoloji Servisi'ne bağış (10/1/2012)
» Serdarlı'da sağlıklı beslenme ve normal kilonun korunması anlatıldı (9/1/2012)
» Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Akçaba: "Sütte Aflatoksin zehirli maddesi konusunda tahliller yapılacak" (6/1/2012)
» Bakan Kaşif, 2011 Yılında gelinen aşamayı anlattı (2/1/2012)