Baslik SAĞLIK BAKANI KÂŞİF, İSRAİLLİ HEKİMLERİ KABUL ETTİ
 
 28 Şubat 2012, Salı
         Bakan Kaşif, İsrailli hekimleri kabul etti
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif,
arrow   ÜLKEMİZDE BULUNAN İSRAİLLİ BİR GURUP HEKİMİ
        MAKAMINDA KABUL ETTİ

Bakanlık Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre Dr. Nafdali Halevi ve Dr. Nesim Asulin’i bugün öğleden sonra makamında kabul eden Bakan Kâşif, sağlık alanında yapılabilecek çalışmalar hakkında istişarede bulundu.

Kabulde, kısa bir konuşma yapan Bakan Kâşif, KKTC’yi ziyaret eden İsrailli meslektaşlarını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sağlık çok dinamik bir sektör, yapılacak daha çok iş var…
Bakan Kâşif, sağlık sektörünün çok dinamik bir sektör olduğunu ve teknolojinin de katkısıyla sürekli geliştiğine işaret ederek, ülkede sağlık sektörünün gelişmesine yönelik yapılacak çok fazla işin olduğunu belirtti.

Plaket taktim edildi…
Kabulün sonunda Bakan Kâşif, İsrailli konuk hekimlere Kıbrıs’ın tarihi ve turistik güzelliklerini yansıtan plaket taktim etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIKTA FON UYGULAMASI...
 
 22 Şubat 2012, Çarşamba
         Mustafa Akçaba
 
           Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba;
arrow   BRT SABAH HABER'DE SAĞLIKTAKİ KATKI PAYI VE DİĞER KONULARA
        İLİŞKİN SORULARI YANITLADI

Sağlık fonunun yeni bir yasa olmadığına dikkati çeken Akçaba, 1970 yılında Kıbrıs Türk Hastanelerinin kalkındırılması için çıkarılan Fon yasasının 1977’de revize edilerek, tüm iktidarlar döneminde bağış adı altında kullanıldığını söyledi.

Akçaba, Fon yasasına bağlı olarak alınan katkı payının sağlığın ayağa kaldırılması için zorunlu bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Bütçe olanaklarının hastanelerdeki ihtiyaçları giderme ve gerekli yatırımları yapma konusunda yetersiz kaldığına işaret eden Akçaba, Gazimağusa Hastanesi’nin bağış adıyla alınan katkı payı sonucu fonda biriken parayla yapıldığını anımsattı.

KKTC’de genel bütçeden sağlığa ayrılan payın yüzde 6,3’e çıkarılmasına rağmen birçok ihtiyacı karşılamakta yetersiz olduğunu ifade eden Akçaba, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta da katkı payı uygulamasının var olduğunu belirtti.

Müsteşar Akçaba, fon uygulamasının anayasaya aykırı olup olmadığı yönündeki soruyu da yanıtladı.

Fon yasasında yapılan değişiklik ve oluşturulan harçlar ve ücretler tüzüğü ile külfetin bölünmesinin de amaçlandığını kaydeden Akçaba, sigortalıların sağlık için prim ödemesine rağmen kamu çalışanlarının prim ödemediğini, bu uygulamayla külfetin paylaşıldığını savundu.
Onkoloji Hastanesi için 12 milyon TL’ye ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Akçaba, bunun elbirliğiyle yapılması gerektiğini ve katkı payı uygulamasının bunun için gereken kaynağı oluşturabileceğini yineledi. Müsteşar Akçaba, alınan ücret ve yönteme ilişkin sorulara karşılık ise teknik hata yapma olasılığının bulunduğunu, gerek duyulması halinde tüzüğün yeniden gözden geçirilebileceğini söyledi.

Bir izleyenin fon uygulamasıyla Kıbrıslı Türklerin sağlık hizmeti için Güney Kıbrıs’a gidişinin artıp artmayacağına ilişkin sorusuna karşılık Akçaba, “güneye gidişin nedeni daha iyi hizmet ve daha yeni teknolojidir. Biz de hizmet kalitesini ve teknik donanımı geliştirmeyi hedefliyoruz. Tüm bunlar mali kaynakla olur. Fonda birikecek olan para işte bu amaca yönelik olarak da kullanılacak.” Dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, Genel Sağlık Sigortasına ilişkin soruya karşılık ise onun nihai bir hedef olduğunu ancak radikal bir kararı gerektirdiğini söyledi. Kamu görevlileri yasası ile Sağlık Fonu yasası arasında herhangi bir çelişki olmadığını belirten Akçaba, yasa tatil edilirken gereken hukuki görüşlerin alındığını anımsattı. Acil servislerin yeni uygulamadan ne şekilde etkileneceğine de açıklık getiren Akçaba, gerçek acil vakalar ücret ödemeden hemen hizmet alacak. Ancak acil servisleri poliklinik hizmeti için kullananlar ücretini ödeyecek” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "GEREKLİ İYİLEŞTİRMELER YAPILACAKTIR"...
 
 21 Şubat 2012, Salı
         Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği
 
           Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği’ni kabul eden
           Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif:
arrow  "GEREKLİ İYİLEŞTİRMELER YAPILACAKTIR"

Göreve yeni gelen, Zerrin Akalın Başkanlığındaki Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği’ni kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, diyaliz ve böbrek hastalarının daha çağdaş ve modern şartlarda tedavi görebilmeleri için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Sağlık hizmetlerinin daha iyi ve sürdürülebilir bir konuma gelmesi için çalışma yürüttüklerini söyleyen Bakan Kâşif, Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği’nin göreve yeni gelen Yönetim Kurulu üyelerine başarılar diledi.

Bakan Kaşif’e sorun ve istekleri içeren, yazılı metin verildi…
Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Zerrin Akalın da Başkan Kâşif’e kendilerini kabul ettiği için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, böbrek ve diyaliz hastalarının sorunlarını içeren metni bakan Kâşif’e sundu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "MAĞDURİYET VARSA UYARI YAPILACAK"...
 
 19 Şubat 2012, Pazar
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
          Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow  "MAĞDURİYET VARSA UYARI YAPILACAK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastanelerde uygulamaya giren yeni ücretlerin katkı olduğunu yineledi ve parası olmayana sağlık hizmeti verilmediğine ilişkin iddiaları yalanladı. Kaşif, “Böyle bir durum varsa ve mağduriyet sözkonusuysa gereken yapılacak” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastanelerde uygulamaya giren yeni ücretlerin katkı olduğunu yineledi ve parası olmayana sağlık hizmeti verilmediğine ilişkin iddiaları yalanladı. Kaşif, “Böyle bir durum varsa ve mağduriyet sözkonusuysa gereken yapılacak” dedi.

Kaşif, yakın zamanda hastanelerde randevu sistemine geçileceğini de kaydetti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Kanal T’de sabah programına katılan Kâşif, basında yer alan haberlerin acımasızca eleştiriler olduğunu, herkesin hür olarak istediğini yazabileceğini fakat “sağlık servislerinde uygulama neydi, neden bu ücretler alınıyor” diye sorgulamadan yapıldığını  ifade etti.

Kâşif,  mevcut uygulamanın yeni bir uygulama olmadığını, bu uygulamanın daha önceki dönemlerde de var olduğunu yineledi. Kâşif, Yataklı Tedavi Kurumları’nın harçlar ve ücretler tüzüğüne dayanarak sağlık hizmetlerinin ücretlendirildiğini ifade etti. Kaşif, KKTC’nin sağlık servislerinde yıllardır uygulanmakta olan bir tüzüktür diyerek eleştiri yapanlara tüzüğü açıp okumaları yönünde tavsiyede bulundu.

“PARASI OLMAYANA SAĞLIK HİZMETİ VERİLEMEZ DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU OLAMAZ’’
Basında yer alan “sağlık paralı oldu, parası olmayan hastaneye gitmesin” şeklindeki haberlerin kendisini üzdüğünü dile getiren Kaşif, “Her şeyden önce bir doktorum. Bizim doktorluk mesleğimizde önce para gelmez, önce insan sağlığı gelir” dedi.

SOSYAL SİGORTALILAR %20 ÖDÜYOR
Parası olmayana sağlık hizmeti verilmeyecek gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, hele KKTC’de buna izin verilemeyeceğini söyleyen Kaşif, sosyal sigortalıların yüzde 20 ödediğine işaret ederek, “Zaten yıllardır tüzüğe göre yüzde 20 ödeniyordu bir değişiklik söz konusu değildir” dedi.

HASTANE NASIL KALKINACAK?
Kaşif, “Uygulamada bir tek kamu görevlilerinin Kamu Görevlileri Yasasındaki maddeye atfen herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu yoktur ve ödeyebilecek konumda olanlar bile herhangi bir ücret ödemiyorlar. Bu nasıl denge” diyerek hastanede bugün teknik olarak büyük ilerlemeler kaydedildiğini fakat teknolojiyi takip edebilmek için de maddi karşılığını verebilmek gerektiğini söyledi. Kaşif, dünyada gelişen teknolojiyi devlet bütçesiyle takip edebilmenin mümkün olmadığını belirtti.

Kaşif, yaşanılan bir sel felaketi olduğunu, hastanenin bazı bölümlerinin de  bu felaketinden ciddi zarar gördüğünü, fakat bu zararın giderilebilmesi için 1969 yılında yapılmış olan Hastane İnkişaf Techizat Fon Yasası gereğince fonların yıllardır gelmiş geçmiş tüm hükümetler tarafından kullanıldığını kaydetti. Kaşif, “Basına sorun bakalım, bu  hastane sel felaketinde aldığı yaraları nasıl düzeltti”  ifadelerini de kullandı.

ALINAN ÜCRETLER BAĞIŞ DEĞİL KATKI
Hastane İnkişaf Techizat Fon Yasası gereğince hastane kuruldu kurulalı bağış adı altında vatandaşlardan yıllardır kaynak aktarıldığını vurgulayarak, “Amacımız sadece bunu yasal zemine oturtmaktı” diyen kaşif, hastanelerde bağış makbuzu kesilmesinin doğru olmadığını, hastanelerin bağış toplamasının zaten yasak  olduğunu ifade etti.

Kaşif, “Hastane inkişaf fon yasasını değişikliğe uğratarak bağışı katkıya çevirdik"
Gazetelerin manşetine yansıyan rakamların yıllardır alındığını, sadece polikliniklerde alınmadığını,   yapılan değişikliğin bundan ibaret olduğunu kaydeden Kaşif, röntgen, muayene gibi poliklinik hizmetlerini ücretlendirmeyi gece acil servisteki yığılmalara bağladı. Acil serviste sadece çok acil olan hastalara bakılması gerektiğini, fakat poliklinikte çözümlenebilecek rahatsızların dahi acil servise yönlendiğini ifade  eden Kaşif, “Başağrısı, karın ağrısı ve daha bir çok rahatsızlık için şifa bulunan hastanede muayene ve tedavi için 5 TL çok mu” diye sordu. Sağlık Bakanı Kaşif, “Bir MR veya tomografi için üç ay beklenildiği zaman feryat ediyoruz. Cihaz almak için katkı istediğimiz zaman da feryat ediyoruz” eleştirilere tepki gösterdi.

GEREKEN UYARI YAPILIR
“Acilde veya poliklinikte fatura olmadan hastalara bakılmıyor” iddialarına karşılık da Kaşif, “Benim haberim yok. Bu konuyu hastane personeline ve hastane yönetimine soracağım. Çalışanları bu konuda uyaracağım. Özellikle acil serviste böyle bir durumun bir kez daha yaşanmaması için gerekli uyarıları yapacağım” dedi.

Vatandaşın herhangi bir şekilde mağdur edilmemesi için elinden geleni yapacağını ifade eden Kaşif, hastanenin çok yakında randevulu sisteme geçeceğini  de ekledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "SAĞLIK ÜCRETLERİ KURAN KELAMI DEĞİL!"..
 
 17 Şubat 2012, Cuma
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
          Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow  "SAĞLIK ÜCRETLERİ KURAN KELAMI DEĞİL!"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, daha önce hastanelerde “bağış” adı altında toplanan veya toplanmaya çalışılan Hastane Tesisat Fonu’nun Hastane Fon Yasası şeklinde değiştirildiğini belirterek, daha önce bağış adı altında toplanan ücretlerin yasaya bağlı olarak katkı şekline çevrildiğini, hastanelerde alınan ücretlerin de bu olduğunu kaydetti.

Kaşif, “Ücretler Kuran kelamı değil, sağlıkta odak önce insan sağlığıdır.  Hastanede zaten tomografi ve MR’dan bağış adı altında bir ücret alınıyordu. Vatandaş ödemek zorunlu değil, ama katkı verirse hizmeti daha donanımlı alacak” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif bugün Lefkoşa burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde aort aamarı yırtılan Paşaköy Belediye Başkanı Halil Tülücü’nün durumuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, hastanelerde alınan ücretlerle ilgili açıklamalarda da bulundu.

BAĞIŞ FON YASASINA DAYALI OLARAK KATKI ŞEKLİNDE DÜZENLENDİ
Kaşif, olayın kısaca bağışın fon yasasına dayalı olarak katkı şeklinde düzenlenmesi olduğunu ifade ederek, yıllardır Yataklı Tedavi Kurumları altında yasanın verdiği yetkiye dayanarak “Harçlar ve Ücretler Tüzüğü” olduğunu, bu tüzüğe bağlı olarak da ücretlerin düzenlendiğini anlattı.

Burada bulunan ücretlerin ödeyebilenler ve ödeyemeyenler diye kategorize edildiğini, ödeyebilenlerin oranlarının burada belli olduğunu söyleyen Kaşif, “Daha önce hastanelerde bağış adı altında toplanan veya toplanmaya çalışılan Hastane Tesisat Fonu’nu, Hastane Fon Yasası şeklinde değiştirdik. Hastanelerin daha iyi, daha güzel, teknik donanım bakımından daha ileri düzeyde hizmet verebilmesi için kaynaklarını arttırma gayreti içindeyiz. Bu amaçla daha önce bağış adı altında toplanan ücretleri, yasaya bağlı olarak katkı şekline çevirdik” dedi.

“Feryat edilen noktanın” hastanelerde vezne kuyruğu olduğunu belirten Kaşif,  Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi için konuşmak gerekirse, burada numaratör sitemi olduğunu ve hastalar numarasını alıp kayda gittiğinde ücretin orada talep edildiğini anlattı.

“ÜCRETLER KURAN KELAMI DEĞİL...”
“Ama bu ücretler Kuran kelamı değil, sağlıkta odak önce insan sağlığı, sonra ücrettir” şeklinde konuşan Kaşif, “Güzellikleri yaratmak için bu taşın altına hepimiz elimizi karınca kararınca koyalım. Bu 2 lira, 3 lira, 5 lira  olur. Bu hastanede zaten tomografi ve MR’dan bağış adı altında bir ücret alınıyordu. Ödemek zorunlu değil, ama katkı verirse vatandaş; hizmeti daha donanımlı alacak” dedi.

Uygulamada zaman zaman bazı aksaklıkların yaşanabileceğini,  ancak zaman içinde hastane yönetimleriyle sıkıntıların aşılacağını söyleyen Kaşif, “Hepimizin hedefi insanlarımızın daha güzel ortamlarda, daha donanımlı, teknolojik bakımdan daha ileri sağlık hizmetlerini verebilmektir”  diye ekledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik PAŞAKÖY BELEDİYE BAŞKANI TÜLÜCÜ'NÜN SAĞLIK DURUMU İYİ...
 
 17 Şubat 2012, Cuma
         Tülücü'nün sağlık durumu iyi
 
          Aort damarındaki yırtık nedeniyle geçtiğimiz hafta ameliyat olan;
arrow PAŞAKÖY BELEDİYE BAŞKANI HALİL TÜLÜCÜ’NÜN SAĞLIK
        DURUMUNUN İYİ OLDUĞU AÇIKLANDI

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanlarıyla birlikte, aort damarındaki yırtık nedeniyle geçtiğimiz hafta ameliyat olan Paşaköy Belediye Başkanı Halil Tülücü’nün sağlık durumuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Tülücü’nün sağlık durumun iyi olduğu açıklanırken, toplantı sonrasında Tülücü ziyaret edilerek, basın mensuplarının görüntü alınmasına izin verildi.

Basın toplantısında, Başhekim Rifat Siber, Başhekim Başyardımcısı ve Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahi Klinik Şefi, Operatör Doktor Ramadan Kamiloğlu, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü ekibi ile bakanlık yetkilileri hazır bulundu.

KAŞİF
Hastanedeki basın toplantısında ilk sözü alan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, basın toplantısının amacının hastanelerde yapılan güzellikler, teknik ekibin başarısı, müdahaleler ve müdahalelerin sonuçlarının açıklanması olduğuna dikkat çekti.

Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahi Klinik Şefi, Operatör Doktor Ramadan Kamiloğlu’nun geçen hafta aort damarındaki yırtık nedeniyle ameliyat edilen Paşaköy Belediye Başkanı Tülücü’nün durumu hakkında ayrıntılı bilgi vereceğini söyleyen Bakan Kaşif, ekibe başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Kalp ve Damar Cerrahi Servisinin çok yoğun çalıştığını ve servisin artık yetmediğini ifade eden Bakan Ahmet Kaşif, servisin yatak sayısının arttırılması gerektiğini, yeni bir ek bina yapmak için çalışmaları bulunduğunu sözlerine ekledi.

KAMİLOĞLU
Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahi Klinik Şefi, Operatör Doktor Ramadan Kamiloğlu da, geçen hafta aort damarındaki yırtıktan ötürü ameliyat ettikleri eski çalışanları ve Paşaköy Belediye Başkanı Halil Tülücü’nün durumunun iyi olduğunu söyledi.

Tülücü’nün ameliyatının 9 saat sürüdüğünü belirten Kamiloğlu, bu tür hastaların toparlanmasının güç olmasına rağmen, Tülücü’nün sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Ameliyatı yardım ve destek almadan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü ekibinin yaptığını vurgulayan Kamiloğlu, Tülücü’nün hastanenin kalp ekibince ameliyatı yapılan üçüncü hasta olduğunu kaydetti.

Bugüne kadar ekiplerinin yaptığı ameliyatların başarılı geçtiğine dikkat çeken Kamiloğlu, ekibin yaptığı ameliyatların çok önemli olduğunu ve bu kadar büyük teknoloji gerektiren işler için maddi imkanlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kalp ve Damar cerrahisinde ekip çalışmasının önemine de vurgu yapan Kamiloğlu, ekipteki doktorların hepsinin çok başarılı olduklarını ve çok güzel bir şekilde çalışmaları bir arada yürütebildiklerini belirtti.

EKİP TÜRKİYEDE’Kİ SIRALAMADA İLK 10’A GİRDİ
Kalp ve Damar Cerrahisi Ekibinin Türkiye’de kurum ve kuruluşlar arasındaki sıralamada ilk 10’a girmeyi başardığına dikkat çeken Kamiloğlu, aort damarı ameliyatının dünyadaki en önemli damar ameliyatı olduğunu da sözlerine ekledi.

TÜLÜCÜ
Basın toplantısından sonra ziyaret edilen Halil Tülücü de, ameliyatını gerçekleştiren ekibe teşekkür ederek, sağlığın her şeyin başında geldiğini söyledi.

Gün geçtikçe durumunun daha iyiye gittiğini dile getirip en kısa zamanda görevinin başına döneceğine inanç belirten Tülücü, doktorların kendisi için çok gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DEVLET LABORATUVARI'NDA AKREDİTASYONDA SONA DOĞRU...
 
 15 Şubat 2012, Çarşamba
         Akreditasyonda sona doğru
 
          TC-KKTC Ortak Komite VI. Dönem Toplantısı için ülkemizde bulunan TC Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı başkanlığındaki heyeti kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow “DEVLET LABORATUVARININ AKREDİTE ÇALIŞMASINDA ÖNEMLİ MESAFE KAT EDİLDİ, PEK YAKINDA AKREDİTASYON ÇALIŞMASINDA MUTLU SONA ULAŞACAĞIZ”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, KKTC Devlet Laboratuvarı’nın akreditasyonuna yönelik sürdürülen çalışmaların başarılı bir şekilde devam ettiğini ve söz konusu akreditasyon çalışmalarının Nisan ayında sonlanacağını ve böylelikle Devlet Laboratuvarının akredite olacağını açıkladı.

Bakan Kâşif bu açıklamayı, Türkiye Cumhuriyeti (TC) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ortak Komite VI. Dönem Toplantısı için ülkemizde bulunan TC Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı başkanlığındaki heyeti kabulünde gerçekleştirdi.

Karşılıklı işbirliği için istişarede bulunuldu…
Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, KKTC Devlet Laboratuvarı Dairesi Müdürü Yeşim Andıroğlu ve KKTC Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı’nın da hazır bulunduğu ziyarette, KKTC Devlet Laboratuvarının Akreditasyonuna yönelik sürdürülen çalışmada gelinen aşama ele alındı.

KKTC Devlet Laboratuvarının akreditasyonunda sona doğru…
Kabulde, KKTC Devlet Laboratuvarının akredite çalışmalarında çok önemli bir mesafenin alındığını kaydeden Kâşif, “Ortak Komite VI. Dönem Toplantısı vesilesiyle bir araya gelen, Türk Akreditasyon Kurumu ve Bakanlığımıza bağlı Devlet Laboratuvarı yetkilileri, Laboratuvarın akreditasyon çalışmalarını gözden geçirdiler. Sevinerek söyleyebilirim ki, akreditasyonun en kısa zamanda gerçekleştirilmesi yönünde önemli mesafeler alındı. Çok kısa bir süre içerisinde akreditasyon işlemleri sonuçlanacak ve Nisan ayında Devlet laboratuvarı akredite olacak” dedi.

Akreditasyondan sonra yapılacak tahliller tanınacak…
KKTC Devlet Laboratuvarının Türk Akreditasyone Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildikten sonra, yapılacak tahlil sonuçlarının başta Türkiye olmak üzere TÜRKAK'ın kabul gördüğü birçok Avrupa Birliği (AB) ve dünya ülkesi tarafından kabul göreceğini kaydeden Bakan Kâşif, söz konusu akreditasyonun ülke için çok önemli bir kazanım olduğunu belirtti. 
 
Katkı vermeye devam edeceğiz…
TC Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı da, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’e gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da KKTC’ye her türlü katkıyı vermekten onur duyacaklarını söyledi.

KKTC’de bulundukları süre zarfında, Devlet Laboratuvarında sürdürülen akreditasyon çalışmalarını yerinde görme şansı yakaladıklarını kaydeden Damlacı, “Akreditasyon çalışmaları son derece başarılı bir şekilde devam ediyor. Umut ediyoruz ki, en kısa sürede akreditasyon çalışmaları sonuçlanacaktır” dedi.
 
Günün anısına plaket…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, kabulde günün anısına, TC Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı’ya Kuzey Kıbrıs’ın tarihi ve turistik mekanı Bellapais Manastırını yansıtan bir plaket taktim etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 9 ŞUBAT, DÜNYA SİGARAYI BOYKOT GÜNÜ...
 
 9 Şubat 2012, Perşembe
         9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü
 
          Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü dolayısıyla
           yayımladığı mesajda vurguladı:
arrow HER TÜRLÜ SAĞLIK SORUNUNUN OLUŞMASINDA ANA ETKEN OLAN
        SİGARAYI BOYKOT EDİN”

Kâşif: “Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada ortaya çıkan verilere göre, sigara içen kişilerin, sigara içmeyen kişilere göre kalp krizi geçirme oranı çok daha yüksek”

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, “9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kâşif, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajda, Dünya’da ve KKTC’de en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinin başında sigaranın geldiğini vurgulayarak, daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için insanların sigaradan uzak durmaları gerektiğini kaydetti.

Sigara içenlerin kalp kriz geçirme oranı, içmeyenlere göre çok yüksek…
Sigaranın akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, diş ve damak rahatsızlıkları, hipertansiyon gibi birçok sağlık sorununun oluşmasında etken olduğunu ifade eden Bakan Kâşif, Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmada ortaya çıkan verilere göre, sigara içen kişilerin, sigara içmeyen kişilere göre kalp krizi geçirme oranının çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Kaşif, sigara içmeyen kişilerde yüzde 1.1 olan kalp krizi geçirme oranının, geçmişte içip bırakanlarda yüzde 18.8; şu anda içenlerde ise yüzde 4.2 olduğunu belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF, BAYRAK HABER'DE YAYINLANAN SABAH HABER'İN
      KONUĞU OLDU
 
 8 Şubat 2012, Çarşamba
         Bakan Kaşif Bayrak Haberin konuğu oldu
 
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif;
arrow BAYRAK HABER'DE YAYINLANAN SABAH HABERİN KONUĞU OLDU

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Bayrak Haber’de yayınlanan Sabah Haberin konuğu olarak sağlıkta yaşanan gelişmeleri değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Ahmet Kaşif, hastanelerde büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirtti ve  Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ilk defa Laparoskopik Nefrektomi Operasyonu yapıldığını anlattı.

Bu tip operasyonlarda, iyileşme sürecinin çok hızlı olduğunu vurgulayan Kaşif,  pek çok operasyonun ülkemizde de son tekniklerle yapılabildiğini ifade etti.

Kaşif, “Gazimağusa Devlet Hastanesinde ilk defa Lapaoskopik Nefrektomi operasyonu yapıldı. Laparoskopik operasyonlarda hasta 3. Gün evine gidebiliyor” dedi.

Kaşif, Beyin Cerrahisi alanında başarılı operasyonlara da işaret etti ve bu konuda yeni uzmanlarla yurtdışına Hasta sevk sayısının neredeyse sıfıra düştüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Kaşif, Onkoloji Hastanesi konusunda da bilgiler verdi
Bakan, Lefkoşa’da Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin arka tarafına yapılması planlanan Onkoloji Hastanesi’nin temellerinin, Nisan-Mayıs aylarında atılması hedefinde olduklarını vurguladı.

Kaşif, “Birinci kat onkoloji, 2. Kat kemoterapi, 3. Kat erkek 4. Kat kadın 5. Kat çocuk onkoloji dervisleri olacak. Anavatandan Haziran ayında ışın tedavi cihazı gelecek. Panscan cihazı olacak. Onkoloji hastanesi  tam donanımlı olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Kaşif, Hedeflerinin İnsanların daha rahat bir ortamda tedavi almasını sağlamak olduğunu da belirtti.

Bakan Kaşif, Türkiye Sağlık Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerle, teknik donanım konusunda Hibe programı başlatıldığını da açıkladı.

Kaşif, “Cihaz olarak da eksiklikler hızla giderilecek, ultrasound ve radyasyon cihazı ve 2 ambulans daha gelecek” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NDE BİR İLK:
      LAPAROSKOPİK NEFREKTOMİ YÖNTEMİYLE AMELİYAT...
 
 3 Şubat 2012, Cuma
         Laparoskopik Nefrektomi
 
         Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde bir ilk:
arrow LAPAROSKOPİK NEFREKTOMİ YÖNTEMİYLE AMELİYAT...

Laparoskopi Yöntemi Nedir:
Koruyucu bir cerrahi yöntemdir. Karın açılmadığı için iltihaplanma riski ve ameliyat sonu yapışıklık ihtimali daha azdır. Karın içi organları büyütülerek gözlemlendiği için cerrahi hâkimiyeti daha iyidir. Karın duvarı kesilmediğinden ameliyat sonrası ağrı çok azdır. Ameliyat sonu hastanede kalış süresi de çok kısadır. Hasta aynı gün veya bir gün sonra taburcu olur. Hasta çok kısa sürede normal yaşamına döner.

Sağlık Bakanlığı, Gazimağusa Devlet Hastanesinde ilk kez,  65 yaşındaki bir kadın hastaya sağ böbreğindeki tümör nedeniyle, delik yöntemi veya  “Laparoskopik Nefrektomi” denilen yöntemle bir ameliyat uygulandığını bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre,  Gazimağusa Devlet Hastanesi Hekimlerinden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sadrettin Tuğcu, Op. Dr. Mehmet Tuzlalı, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kalfaoğlu ve Anestezi Uzmanı Dr. Kathy Kobat tarafından oluşturulan ekip, söz konusu operasyonu başarıyla gerçekleştirdi.

Laparoskopik yöntemle hasta daha az ağrı hisseder ve ayağa
daha erken kalkar…

Operasyonla ilgili Bakanlık Basın Bürosuna konuşan Op. Dr. Sadrettin Tuğcu, Laparoskopi yöntemi ile hastaların karnına açılan deliklerle kamera ve aletler yerleştirilerek ameliyatın yapıldığını anlatarak, böylelikle de hastanın daha az ağrı hissettiğini, hastanede daha kısa süre kaldığını ve işine daha erken dönebildiğini söyledi.

Laparoskopi yöntemi,  koruyucu bir cerrahi yöntemidir…
Laparoskopi ile yapılan ameliyatlarla dokulara ve organlara çok az zarar verildiğini de kaydeden Tuğcu, “Laparoskopi yöntemi,  koruyucu bir cerrahi yöntemdir. Karın açılmadığı için iltihaplanma riski ve ameliyat sonu yapışıklık ihtimali daha azdır. Karın içi organları büyütülerek gözlemlendiği için cerrahi hâkimiyeti daha iyidir. Karın duvarı kesilmediğinden ameliyat sonrası ağrı çok azdır. Ameliyat sonu hastanede kalış süresi de çok kısadır. Hasta aynı gün veya bir gün sonra taburcu olur. Hasta çok kısa sürede normal yaşamına döner. Ortalama işe dönüş 7-15 gündür. Böylelikle, hastanın iş kaybı çok azdır. Karın duvarı kesilmediği için ameliyat izi kalmaz, karın fıtıkları olmaz ve estetik korunur” dedi.

Hasta, ameliyattan 2 saat sonra yürüdü…
Söz konusu 65 yaşındaki kadın hastaya yapılan operasyonla ilgili de bilgi veren Op. Dr. Tuğcu, hastanın tümörlü böbreğinin çevre dokuları ile birlikte başarıyla çıkarıldığını kaydetti.

Son derece başarılı geçen operasyondan sonra hastanın ameliyattan 2 saat sonra yürütüldüğünü de belirten Tuğcu, ameliyat sonrası hastanın, hemen hemen hiç ağrısının olmadığının altını çizdi.

Mağusa Devlet Hastanesi’nde ilk kez…
Böyle bir operasyonun Mağusa Devlet Hastanesi doktorları tarafından oluşturulan ekiple ilk kez yapıldığına dikkat çeken Tuğcu, yapılan ameliyatın bir ekip çalışması olduğunu dile getirdi.

Bu tür ameliyatlar devam edecek…
“Yolun daha başında olmamıza rağmen bu tür ameliyatları bundan sonra yapmaya devam edeceğiz” diye sözlerini sürdüren Tuğcu, özellikle laparoskopik ameliyat gerektirecek hastalarımızın yurt dışına gitmelerine gerek kalmadığını ifade etti.

Güvenip destek veren herkese teşekkürler…
Açıklamasının sonunda, operasyonun başarıyla gerçekleştirilmesi için teknik altyapının hazırlanmasında katkı koyan Sağlık Bakanlığı ve Hastane Başhekimliği ile herkese ve özellikle kendilerine güvenen hastaya teşekkür eden Tuğcu,  “Anestezi ekibi adına Dr. Kathy Kobat’a; Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kalfaoğlu’na; Ameliyathane ekibinden Gülsüm, Seher, Memiş ve Hatice hemşirelere, Üroloji Servisi adına teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "DAHA SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK İÇİN,
      İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK"
 
 3 Şubat 2012, Cuma
         Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu
 
         Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Yönetim Kurulunu kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow "DAHA SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK İÇİN, İŞBİRLİĞİMİZ
      DEVAM EDECEK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Dr. Emine Güllüelli Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Yönetim Kurulu üyelerini bugün makamında kabul etti.

KT. Pediatri Kurumu’nun, 17 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurulu’ndan sonra oluşan yeni yönetim kurulunun nezaket ziyareti kapsamındaki kabulde, Sağlık Bakanlığı ile önümüzdeki dönemlerde hangi konularda iş birliği yapılabileceğine dair görüşler ele alındı.

Kabulde ilk konuşmayı yapan KT. Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Emine Güllüelli, Bakan Kâşif’e önümüzdeki dönemlerde, Sağlık Bakanlığıyla işbirliği içerisinde yapılmasında yarar gördükleri 5 maddelik bir öneri paketi sundu.

Ulusal Aşı Programında işbirliğine devam edilmeli…
Güllüelli, Bakan Kâşif’ten, Sağlık Bakanlığı ile KT. Pediatri Kurumu’nun bugüne kadar son derece başarılı bir şekilde işbirliği içerisinde sürdürdüğü ‘Ulusal Aşı Programı’ çalışmalarının bundan sonra da aynı şekilde devam etmesini istediklerini belirtti.
 
Beyaz bayrak projesi…
Okulların temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak, Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları ile yapılacak çalışmalarla denetlenmesi ve bu konuda gayret gösteren okulların teşvik edilmesi maksadı ile “beyaz bayrak” ile ödüllendirilmesini içeren bir projenin hayata geçirilmesini de isteyen Güllüelli, Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu projeye destek vermesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Beslenme dostu okul projesi…
Okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın, fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi için çalışmalar yapmanın önemine de değinen Güllüelli, “Okul kantinlerinin denetlenmesi, yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olacak kızartma, gazlı-kolalı içecekler gibi ürünlerin satışının engellenmesi ile çocukların sağlıklı beslenmelerinin teşvik edilmesi ve çeşitli eğitim çalışmaları yapılması şarttır” dedi.

Obesite ile savaş başlığı altında okullarda çalışmalar yürütmek…
Okul çağı çocuklarında büyümenin izlenmesi projesi kapsamında, bir çalışmanın yapılmasını da öneren Güllüelli,   “Okullarda senede iki kez boy/kilo ölçülmesi, beden-kitle endeksinin saptanması ve obesite insidansının saptanması ve tedavisi önemlidir. Bu sayede büyüme geriliği olan çocuklarımızın da saptanıp, tedavi edilmesine yönelik adım atılmış olacak” dedi.
Güllüelli,  konuşmasının sonunda, böylesi çalışmalarla çocuklarda sağlık sorunlarının erken tanınıp tedavilerinin erken yapılabileceğini, hem de genel sağlık istatistiklerinin elde edilmesine olanak sağlanacağını belirterek, Bakan Kâşif’e bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da vereceği desteğe teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de kabulde yaptığı konuşmada, KT Pediatri Kurumunun göreve yeni gelen Yönetim Kurulunu tebrik ederek, bundan sonraki görevlerinde başarılar diledi.

İşbirliğimiz devam edecek…
Sağlık Bakanlığı ile KT Pediatri Kurumu’nun, daha sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine yönelik, sürdürdüğü işbirliğinin devam edeceğini belirten bakan Kâşif, “Beyaz bayrak projesi başta olmak üzere, yapılan diğer tüm öneriler, ilgili Dairemiz olan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesince incelenecektir. Bu konuda bizler bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           ŞUBAT 2012  
» Sağlık Bakanı Kaşif, İsrailli hekimleri kabul etti (28/2/2012)
» Sağlıkta fon uygulaması... (22/2/2012)
» Bakan Kaşif: "Gerekli iyileştirmeler yapılacak" (21/2/2012)
» Bakan Kaşif: "Mağduriyet varsa uyarı yapılacak" (19/2/2012)
» Bakan Kaşif: "Sağlık ücretleri Kuran kelamı değil!" (17/2/2012)
» Paşaköy Belediye Başkanı Tülücü'nün sağlık durumu iyi... (17/2/2012)
» Devlet Laboratuvarı'nda akreditasyonda sona doğru... (15/2/2012)
» 9 Şubat, Dünya Sigarayı Boykot Günü (9/2/2012)
» Bakan Kaşif, Bayrak Haber'de yayınlanan Sabah Haber'in konuğu oldu (8/2/2012)
» Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde bir ilk: Laparoskopik Nefrektomi yöntemiyle ameliyat... (3/2/2012)
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "Daha sağlıklı nesiller yetiştirmek için işbirliğimiz devam edecek" (3/2/2012)