Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "SAYIN BAKAN'IN SAĞLIK DURUMU İYİ.
      İLERİ TETKİKLER İÇİN YARIN SABAH İSTANBUL’A GİDECEK"
 
 22 Temmuz 2012, Pazar
         Basın Açıklaması
 
           Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Akçaba:
arrow   "SAYIN BAKAN'IN SAĞLIK DURUMU İYİ. İLERİ TETKİKLER İÇİN YARIN
         SABAH İSTANBUL'A GİDECEK"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, bu akşam saat 20,30 sularında göğüs ağrısı nedeniyle eşi tarafından Gazimağusa Devlet Hastanesine götürülen Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in ileri tetkik ve tedavi için yarın saat 11,30’da İstanbul’a gideceğini açıkladı.

Koroner yetmezlik ve ritim bozukluğu…
Bakanlık Müsteşarı Mustafa Akçaba, Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Bakan Kâşif’e Gazimağusa Devlet Hastanesinde yapılan tetkikler sonucu koroner yetmezlik ve ritim bozukluğu tespiti konduğunu belirtti.

Sağlık durumu iyi…
Akçaba açıklamasında, Sağlık Bakanı Kâşif’in şu an itibarıyla Gazimağusa Devlet Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Servisi’nde tedavisine başlandığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Bakan Kâşif’i eşi hastaneye götürdü…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i bu akşam saat 20,30 sularında göğüs ağrısı şikâyeti nedeniyle Gazimağusa Devlet Hastanesine eşinin götürdüğünü de anımsatan Akçaba, şu anda tedavisi devam eden Kâşif’in, ileri tetkik ve tedavi için yarın 11,30 uçağıyla İstanbul’a gideceğini ve burada Bakan Kâşif’e daha önce tedavi uygulayan hekimler tarafından kontrolden geçirileceğini söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "THALASSAEMİA MERKEZİ’NDEKİ HEKİM İZİNLİ,
     HASTALAR TEDAVİ ALMADI İDDİALARI GERÇEK DEĞİL"
 
 19 Temmuz 2012, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
           Sağlık Bakanlığı:
arrow   "THALASSAEMİA MERKEZİ’NDEKİ HEKİM İZİNLİ, HASTALAR TEDAVİ
         ALMADI İDDİALARI GERÇEK DEĞİL"

Sağlık Bakanlığı, Thalassaemia Merkezi’ndeki görevli hekimin izinli olması nedeniyle düzenli kan transfüzyonu ve tedavi alan hastalara kan takılmadığı ve gerekli tedavilerinin verilmediği yönündeki Thalassaemia Derneği iddiasının, gerçekleri yansıtmadığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, Thalassaemia Merkezi’ndeki görevli hekim Dr. Begüm Sadıkoğlu’nun önceden belirlenmiş bir sınavının olduğu ancak sınavdan dolay hastaların tedavilerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

Hastaların tedavileri yapıldı…
Thalassaemia hastalarının yarısının sınavdan bir gün önce, diğer yarısının da sınavdan bir gün sonra ilgili tedavilerini almaları için programlama yapıldığının belirtildiği açıklamada, “hekim izinli olduğu için hastalar tedavi alamadı” şeklindeki iddianın gerçekleri yansıtmadığına vurgu yapıldı.

Asılsız iddialar yıpratıyor…
Ayrıca Bakanlık, özverili bir şekilde görev yapan sağlık kurumlarının asılsız iddialarla yıpratılmamasını istedi. 

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 10.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA MÜMKÜN OLDUĞUNCA DIŞARIYA
      ÇIKILMAMALI....
 
 18 Temmuz 2012, Çarşamba
         Ambulans Bağışı
 
           Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi:
arrow   "10.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA MÜMKÜN OLDUĞUNCA DIŞARIYA
        ÇIKILMAMALI"

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, Ülkeyi etkisi altına alan aşırı sıcak havalar ve beraberinde getirdiği etkenlerden korunmaları için vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada vatandaşlara, güneş ışınlarının çok dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaları için çağrıda bulunuldu.

Özellikle yaşlı, kalp ve astım hastaları, hamileler ve çocukların sıcak havalarda korunmaları gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, havanın aşırı sıcak olduğu 10.00 ile 16.00 saatleri arasında da mutlaka dışarıya çıkması gerekenlerin de açık renk giysileri tercih edip, şapka veya şemsiye kullanmaları önerildi.

Hafif gıdalar tüketilmeli…
Açıklamada, sıcak havalarda hafif gıdaların tüketilmesi gerektiğine işaret edilerek, vatandaşlara ağır yağlı, kızartmalar yerine, haşlanmış hafif yiyeceklerin tüketilmesi ve bol bol sıvı alımı önerildi.

Gıda su güvenliğine dikkat edilmeli…
Sıcaklıkların artmasıyla birlikte gıda ve su güvenliğinin bir o kadar daha önemli olduğu vurgulanan açıklamada, gıdaların uygun olmayan şartlarda muhafaza edilmemesinin gıda zehirlenmelerine yol açtığına dikkat çekildi ve yiyeceklerin uzun süreli buzdolabı dışında bekletilmemesi vurgulandı.

Aşırı halsiz ve bitkinseniz en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edin…
Yapılana açıklamada, aşırı sıcaklar nedeniyle kendini aşırı halsiz ve bitkin hisseden yurttaşların en kısa sürede, en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesine de dikkat çekildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 11 TEMMUZ: BASIN GÜNÜ...
 
 10 Temmuz 2012, Salı
         Ambulans Bağışı
 
           Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, "11 Temmuz Basın Günü" dolayısıyla yayımladığı
           mesajda vurguladı:
arrow   "BASININ DENETLEYİCİ VE SORGULAYICI YÖNÜ BİZLERE
          IŞIK TUTUYOR"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, "11 Temmuz Basın Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Kâşif, “Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete kabul edilen Saded’in yayımlanmasının yıldönümü olan 11 Temmuz’un, KKTC’de ‘Basın Gün’ olarak kutlandığını anımsatarak, Kıbrıs Türk basınının, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi ve özgürlük mücadelesinde her zaman önemli katkı sağladığını söyledi.
  
Basının hem denetleyici hem de sorgulayıcı yönlerinin var olduğunu ifade eden Bakan Kâşif, gazeteciliğin evrensel basın ilkelerine bağlı olarak icra edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Özgür basın…
Bakan Kâşif, Kıbrıs Türk basınının özgür ve ilkeli yayın yapmasının önemli bir şey olduğunu da kaydederek, “Özgür, yayın yapan basın kuruluşları Kıbrıs Türk Demokrasisine de katkı sağlamaktadır” dedi.

Kıbrıs Türk Basını'na, doğru haber ulaştırma yolundaki uğraşlarında başarılar…
“Her alanda olduğu gibi basın sektöründe de teknolojinin ışık hızıyla ilerlediği ve geliştiği bir çağdayız. Biz yöneticilerin bir görevi de ülkede var olan basın ve yayın kuruluşlarına teknolojiyi ve çağı yakalamaları anlamında pozitif katkı sağlamasıdır. Bu anlamda eldeki imkânlar dâhilinde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olmaya çalışacağız” şeklinde konuşan Kâşif, “Tüm basınımızın ve basın emekçilerimizin bu anlamlı gününü içtenlikle kutlar, halkımıza doğru haber ulaştırma yolundaki uğraşlarında başarılarının devamını dilerim” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ALMANYA'DAN SAĞLIK BAKANLIĞI'NA AMBULANS BAĞIŞI...
 
 9 Temmuz 2012, Pazartesi
         Ambulans Bağışı
 
           Almanya'dan Sağlık Bakanlığı'na;
arrow   AMBULANS BAĞIŞI...

Almanya Kuzey Bavyera Kızılhaç ve Nürnberg Belediyesi Dış İşleri Dairesi'nin girişimleriyle Sağlık Bakanlığına bir adet Ambulans bağışlandı.

Bu amaçla düzenlenen devir teslim töreninde, Sağlık Bakanı Müsteşarı Mustafa Akçaba, ambulansın bağışlanmasında önemli katkıları olan Almanya Kuzey Bavyera Kızılhaç Başkanı Dr. Jürgen Helmbrecht ve Nürnberg Belediyesi Dış İşleri Dairesi Başkanı Dr. Norbert Schürgers’e katkılarından dolayı anı plaketi taktim etti.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, bağışlanan ambulans için bugün saat 11.00’de gerçekleştirilen devir teslim töreninde, Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda ve Bakanlık Özel Kalem Müdürü Müge Tancer, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Başhekimi Adil Özyılkan ve KKTC Bavyera Fahri Kültür Ataşesi Doç. Dr. Turgay Hilmi hazır bulundu.

Anahtarlar teslim edildi
Ambulansın anahtarlarını ve koçanını Müsteşar Mustafa Akçaba’ya teslim eden Almanya Kuzey Bavyera Kızılhaç Başkanı Dr. Jürgen Helmbrecht, KKTC Sağlık Bakanlığına böylesi bir bağış yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve ambulansın iyi günlerde, hayırlı amaçlar için kullanılmasını diledi.

Sağlık Bakanı Mustafa Akçaba da, Sağlık Bakanlığı adına böylesi anlamlı bir davranıştan dolayı, Almanya Kuzey Bavyera Kızılhaç Başkanı Dr. Jürgen Helmbrecht ve Nürnberg Belediyesi Dış İşleri Dairesi Başkanı Dr. Norbert Schürgers’e teşekkür etti ve kendilerine birer anı plaketi taktim etti

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF, KIBRIS TÜRK SOSYAL DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ'Nİ
      KABUL ETTİ
 
 6 Temmuz 2012, Cuma
         Kıbrıs Türk Sosyal Dayanışme ve Kültür Derneği
 
           Kaşif:
arrow   "GENELDE TOPLUMUN, ÖZELDEYSE GENÇLERİN FAYDALANACAĞI
          HER TÜRLÜ PROJEYE DESTEK OLMAYA HAZIRIZ"

Uçar: "Sayın Bakan sağlık alanında güzel icraatlar yapıyor. Çalışmalarını destekliyoruz"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Merkezi Gazimağusa’da olan Kıbrıs Türk Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nin göreve yeni gelen Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, kapısının her zaman KT Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneğine açık olduğunu söyleyerek, göreve yeni gelen yönetim kurulunu kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dernek işlerinin özverili ve zor işler olduğunu da kaydeden Bakan Kâşif, bu zorlu görevde Kadir Uçar başkanlığındaki yönetim kuruluna başarılar diledi.

Destek vermeye hazırız…
Genelde toplumun, özeldeyse gençlerin faydalanacağı her türlü projeye destek olmaya hazır olduğunun da altını çizen Kâşif,  “Yasalar ve imkânlar kapsamında destek vermeye hazırız. Gençlere destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bakan Kâşif’ten sonda söz alan dernek başkanı Kadir Uçar da, KT Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nin Gazimağusa’da kurulan bir dernek olduğunu ifade ederek, göreve yeni gelen Yönetim Kuruluyla dernek faaliyetlerinin canlandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Sosyal dayanışma ruhu…
Genel Merkez Gazimağusa’nın yanı sıra Ada’nın diğer bölgelerine de şubeler açılması yönünde çalışma başlattıklarını da söyleyen Uçar, sosyal dayanışma ruhunun kendileri için önemli bir ilke olduğunu belirtti.

Kâşif’e destek…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i göreve başladığı günden beri izlediklerini ve başarılı bulduklarını da vurgulayan Uçar, “Sayın Bakan sağlık alanında güzel icraatlar yapıyor. Çalışmalarını destekliyoruz” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF, GİRNE DR. AKÇİÇEK VE CENGİZ TOPEL DEVLET
      HASTANELERİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU...
 
 6 Temmuz 2012, Cuma
         Bakan Kaşif, incelemelerde bulundu
 
           Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif:
arrow   "SAĞLIĞA YAPILAN YATIRIM, İNSANLIĞA YAPILAN YATIRIMDIR"
        
        "HALKIN DAHA KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ ALMASI İÇİN ALTYAPIYA
          HER TÜRLÜ YATIRIMI VE İYİLEŞTİRMELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ni ziyaret ederek inşası devam eden yeni Çocuk ve Kadın Doğum Servislerinde incelemelerde bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Kâşif ziyarette, Güzelyurt İlçesinin tek hastanesi olan Cengiz Topel Hastanesi’nde halkın daha kaliteli bir hizmet alması için her türlü altyapı yatırımı ve iyileştirmelerin yapılmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Hastane ve sağlık merkezlerini sık sık ziyaret ettiğini hatırlatan Bakan Kâşif, “Asıl olan insan sağlığıdır. Hem hizmet alanın hem de hizmet verenin mutlu olması için çalışma yürütüyoruz. Bu çerçevede hastanelerimizin çağdaş altyapı ve donanıma kavuşması için sürekli yatırım yapıyoruz” dedi

Cengiz Topel Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Garabli ve diğer hastane yetkililerinin de hazır bulunduğu ziyarette Bakan Kâşif, hastalarla ve sağlık personeliyle de görüştü.

İlçedeki 2 Üniversite sağlık ihtiyacının artmasını sağladı…
İlçede konuşlanan 2 güzide Üniversitenin sağlık ihtiyacının artmasını sağladığını kaydeden Bakan Kâşif, “Güzelyurt İlçemiz, sınırları dâhilinde 2 güzide Üniversitemizi de barındırmaktadır. Buna bağlı olarak bölgede artan sağlık ihtiyaçlarını da düşünerek, bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için yeni yatırımlar ve düzenlemeler yapılmaktadır” dedi.


Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ni ziyaret ederek inşası devam eden yeni Çocuk ve Kadın Doğum Servisleri'nde incelemelerde bulundu...

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden verilen bilgiye göre, Hastane Başhekim Vekili
Dr. Salih Beyoğlu ve hastanenin diğer yöneticileri ziyarette hazır bulundu.

Hastanenin üst katına inşa edilmekte olan yeni Çocuk ve Kadın Doğum Servislerini kendisine eşlik eden heyetle gezen Bakan Kâşif, burada basına yaptığı açıklamada, Turizmin başkenti olan Girne’de artan nüfusa bağlı olarak, hasta sayısında da ciddi bir artışın yaşandığına dikkat çekti.

Bu artışa bağlı olarak Hastanenin servislerinin sürekli geliştirilmesine yönelik çalışmaların, devam ettiğini kaydeden Bakan Kâşif, “imkânlarımız çerçevesinde tüm servislerimizi yenilemeye ve geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Çalışana daha iyi şartlar, hastalara daha kaliteli ve konforlu
hizmet sunulacak…

Sağlığa yapılan yatırımın, insanlığa yapılan yatırım olduğunu ve göreve geldiği andan itibaren sağlık personeline daha iyi çalışma koşulları yaratarak, hastalara daha kaliteli ve konforu yüksek bir sağlık hizmetinin sunulması için çalıştıklarını kaydeden bakan Kâşif, doğru olan şeyin hem sağlık hizmeti verenin, hem de sağlık hizmeti alanın mutluğunun sağlanması olduğunu vurguladı.

Üst kata yeni bir Ameliyathane de inşa edilecek…
Hastanenin üst katına inşası devam eden yeni Çocuk ve Kadın Doğum Servisleri ile daha çağdaş bir hizmet sunulacağını belirten Kâşif, buraya yeni bir ameliyathane de yapmayı planladıklarını ifade ederek, “Üst kata yeni bir ameliyathane inşa edip, böylelikle eski ameliyathanenin bulunduğu katınsa daha ferah ve konforlu bir servis olmasını sağlamış olacağız” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           TEMMUZ 2012  
» Basın Açıklaması:"Sayın Bakanın sağlık durumu iyi. İleri tetkikler için yarın sabah
    İstanbul’a gidecek" (22/7/2012)

» Basın Açıklaması: "Thalassaemia M.’ndeki hekim izinli, hastalar tedavi almadı iddiaları
    gerçek değil" (19/7/2012)

» TSHD: “10.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkılmamalı”... (18/7/2012)
» 11 Temmuz: Basın Günü... (9/7/2012)
» Almanya'dan Sağlık Bakanlığı'na ambulans bağışı... (9/7/2012)
» Kaşif, Kıbrıs Türk Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği'ni kabul etti (6/7/2012)
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Girne Dr. Akçiçek ve Cengiz Topel Devlet Hastaneleri'nde
    incelemelerde bulundu ... (6/7/2012)