Baslik SAĞLIK BAKANI GÖKŞİN: "HASTANELERİMİZDE HASTA VEYA HASTA
      REFAKATÇILARINA YÖNELİK ÇİRKİN OLAYLAR ASLA KABUL EDİLEMEZ"
 
22 Ağustos 2013, Perşembe
         Sağlık Bakanı Nuri Gökşin
 
         Sağlık Bakanı Gökşin:
arrow "HASTANELERİMİZDE HASTA VEYA HASTA REFAKATÇILARINA YÖNELİK
        ÇİRKİN OLAYLAR, ASLA KABUL EDİLEMEZ"


Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, devlet hastanelerine tedavi olmak için yatan hastaların veya hasta refakatçılarının maruz kaldığı çirkin olayların, kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Bakan Gökşin, yazılı basında “Hastanede taciz iddiası” başlığıyla yayımlanan haber üzerine açıklama yaparak, söz konusu olayla ilgili, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yönetiminin ihbarıyla ‘adli soruşturma’ ve ‘tahkikat’ başlatıldığını söyledi.

Nuri Gökşin, “Her ne kadar da, hastane yönetiminin ihbarı sonucunda adli soruşturma ve tahkikat yapılmaktaysa da, Sağlık Bakanlığı olarak, konuyu en ince tefferruatına kadar soruşturacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Soruşturma neticesinde, kusurlu görünenler için yasa ve tüzüklerin belirlediği işlemlerin yapılacağının bilinmesinde yarar vardır” dedi.

“Bu vesileyle, söz konusu hadiseyle ilgili titiz bir soruşturma başlattığımızı bir kez daha belirtiriz” diye sözlerini sürdüren Sağlık Bakanı Gökşin, çıkan sonucun yine basın-yayın aracılığıyla kamuoyunun bilgisine getirileceğini kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "LABORATUVAR, TÜRKAK AKREDİTASYONUNA
                                        SAHİP..."
 
19 Ağustos 2013, Pazartesi
         Basın açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "LABORATUVARIMIZA YÖNELİK YAZI KALEME ALACAK VE BAZI
İDDİALARDA BULUNACAK KİŞİLER, LABORATUVARIMIZIN KAPASİTESİNİ
İYİ İDRAK ETMEYE VE İYİ ARAŞTIRMA YAPMIŞ OLMAYA ÖZEN
GÖSTERİLMELİDİR"


Sağlık Bakanlığı, bir gazetenin “Söz Sizin” sayfasında, Ethem Durak imzasıyla yayımlanan okuyucu mektubuna yönelik bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yazıyı,  “talihsiz bir açıklama” olarak niteleyen Sağlık Bakanlığı, Kalecik ve çevresindeki deniz sularına ait bilgi ve bulguları kamuoyu ile tekrar paylaştı.

ODTÜ’yle de istişare edildi…
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “Bafra’daki çevre felaketinin ardından, daha numuneler Devlet Laboratuvarına gönderilmeye başlanmadan önce, metotlar araştırılmış ve gerekli çalışmalar yapılmıştır” denilerek, yapılan tüm araştırma ve çalışmaların Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Fakültesi’yle istişare içerisinde yapıldığına işaret edildi.

Kullanılacak olan metotların da bu şekilde belirlenmiş olunduğunun kaydedildiği açıklamada,   Fuel Oil’in sebep olduğu kirliliğin kaynağının tespiti için TS 11723 metodunun kullanıldığı ve Gaz Kromatografisi cihazı ile çalışıldığı belirtildi.

Sonuçlar teyit edildi…
Bakanlık açıklamasında, “Gönderilen sulardaki PAH miktarları EPA 550 metodu kullanılarak floresence detektörlü HPLC cihazı ile çalışılmakta ve 0.001 µg/L (1 ppt) seviyelerine kadar inilebilmektedir.  Bu da, söz konusu yazıda iddia edilen konsantrasyonun, 200 kat altına inebilmek demektir” denilerek, Devlet Laboratuvarının bununla da kalmayıp, florasence detektörü bağlanmış LC/MS/MS cihazında sonuçları teyit ettiği belirtildi.

Laboratuvar, TÜRKAK akreditasyonuna sahip…
Devlet Laboratuvarının TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, güvenilir bir kurum olduğunun vurgulandığı bakanlık açıklamasında, “Analizlerin yapıldığı Devlet Laboratuvarı, TÜRKAK tarafından akredite olmuş bir Laboratuvardır. Devlet Laboratuvarımız, söz konusu yazıda adı geçen cihazların çok daha fazlasına sahiptir. Halkın yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmek için, Laboratuvarımıza yönelik yazı kaleme alacak ve bazı iddialarda bulunacak kişiler, Laboratuvarımızın kapasitesini iyi idrak etmeye ve iyi araştırma yapmış olmaya özen gösterilmelidir” denildi.

En yüksek PAH değeri 0,03 Mikrogram/Litre…
Açıklamanın sonunda, bir süre önce, yapılan bir başka Sağlık Bakanlığı açıklamasına da atıfta bulunularak, “kaza bölgesinde bulunan en yüksek PAH değerinin, 0,03 Mikrogram/Litre olduğu görülebilir” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRESİ MÜDÜRÜ HATİCE FAYDALI:
     "SERİNLEYECEĞİM DEYİP GEÇMEYİN!"
 
 12 Ağustos 2013, Pazartesi
         Hatice Faydalı
 
         Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı,
arrow YÜZME HAVUZLARINDA SERİNLEYEN VATANDAŞLARA UYARILARDA
      BULUNDU

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, son yıllarda yüzme havuzlarına ilginin arttığını belirterek, vatandaşlarımızın havuzlara girerken "Ben bu havuzlardan mikrop kapabilirim" endişesi taşıyıp, dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Vatandaşlara, Bakanlığın sitesine girip havuzların durumu hakkında kendi sağlıkları açısından bilgi almalarının önemine işaret eden Faydalı, “Kirli su belki gözle fark edilebilir ama klor oranını fark edemezsiniz. Fazla klor kanserojen olabilir. Bu yüzden biz klor düzeyine bakıyoruz” dedi.

Havuzun temiz olduğunu anlamak için suya bakıldığı zaman berrak olması ve suyun renginin yerdeki fayansınkinden daha mavi olması gerektiğini anlatan Faydalı, havuz sularını kirleten baş etkenler arasında insan teri, toprak, güneş yağı, insan idrarı gibi faktörlerin olduğunu kaydetti. Havuzlar konusunda ilgili şahıslara sıhhiye müfettişlerinin eğitim verdiğini de anlatan Faydalı, havuzların ayda bir kez kontrol edildiğini söyledi.

Klora dikkat edilmeli   
Yüzme havuzlarının bakımının çok önemli olduğunu kaydeden Faydalı, havuzların bakımını üstlenen şirketlerin dikkatli bir şekilde klormetre ile önce havuzların içerisindeki suya konulan kloru ölçmeleri ve eksik klor bulunması halinde ilave edilmesi gerektiğini söyledi. Şirketlerin havuzları haftada iki veya üç kere ilaçlamasının şart olduğunu, ancak bu yapılırken, klorun dozuna dikkat edilmesi gerektiğini belirten Faydalı, suya fazla klor katıldığı zaman vücutta çeşitli hastalıklar ve zararlara yol açılabileceğini kaydetti.

Nelere dikkat edilecek?  
Faydalı, havuza gireceklerin özellikle insanın kendi hijyen temizliğine dikkat etmesi ve havuza girmeden önce mutlaka duş alınması gerektiğini söyledi.

Özellikle havuzun içerisinde yabancı maddeler olmaması gerektiğini kaydeden Faydalı, fazla klorun alerjik reaksiyona sebep olabildiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “İnsanlar havuza girerken mutlaka duş almalıdır. Çünkü, insanların da kirli bir derileri vardır. Başkalarına zarar vermememiz için duş almak şarttır. Çocuklarımıza havuzda nasıl davranmaları gerektiğini öğreteceğiz. En azından idrarlarını tutmalarını gerektiğini öğreteceğiz ve bireysel temizlikte sosyal temizliğimizi sağlamış olacağız. Gece saat 21.00’den sabah saat 10.00’a kadar havuza girilmemesi gerekir. Çünkü, suyun dinlenmesi lazımdır. Yani, kişiler burada girecekleri havuzlarda ‘acaba bu su dinlendirildi mi, ilaçlama tam yapılıyor mu, gözle bakıldığında temiz görülüyor mu, duşumu aldım mı’ gibi soruları kendi kendine sorması gerekir”.
   
Mikrop bulaşabilir    
Havuzun kirli olmasıyla birlikte suyun yutulmasıyla insanlara mikrop bulaşabildiğini kaydeden Faydalı, sudan sindirim kanalıyla birçok mikrobun bulaşabildiğini ve ülkemizde en fazla bulaşan hastalıkların başında ise kulak iltihabının geldiğini kaydetti. Su tuzlu olmadığı için ve klorun de eksik konulması durumunda havuzlarda rahatlıkla mikrop ürediğini anlatan Faydalı, insanlarımızın idrarlarını havuza yapması durumunda sindirim kanalından bulaşan ve tehlikeli Hepatit-A (sarılık) riskinin fazla olduğunu belirtti.

Faydalı, havuzlardan bulaşan hastalıklar içerisinde ishal, mantar hastalıkları, ayak parmaklarında görülen mantarlar, sindirim sistemi hastalıkları ve daha birçok hastalık bulunduğunu söyledi. Faydalı, “Havuz suyunun ne kadar temiz olup olmadığına dikkat edilmesi şarttır. Bu konuda Temel Sağlık Hizmetleri olarak gerekli kontrolleri yapıyoruz” dedi.

Denetimler aralıksız sürüyor  
Faydalı, ülke genelinde bulunan plajlar ile yüzme havuzlarının rutin olarak kontrol edildiğini kaydetti. Daire olarak insan sağlığına büyük önem verdiklerini, bu bakımdan gerekli kontrollerin sürekli olarak yapıldığını söyleyen Faydalı, sorun çıkması halinde hemen üzerine gittiklerini ve havuzun hemen temizlettirildiğini belirtti.

Bir şikayet olması durumunda, olay yerine giderek yerinde inceleme yaptıklarını kaydeden Faydalı, vatandaşlara, kendi sıhhatleri açısından havuzları temiz tutmalarını önerdi.  (KIBRIS)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "TABİBLER BİRLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI HİÇ BİR
                                        VERİYE DAYANMIYOR"
 
 7 Ağustos 2013, Çarşamba
         Basın açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB)'nin Kalecik'teki çevre felaketiyle
          ilgili olarak yaptığı açıklamanın
arrow HİÇ BİR VERİ ESAS ALINMADAN YAPILDIĞINI VE GERÇEKLERLE
      BAĞDAŞMADIĞINI AÇIKLADI

Sağlık Bakanlığı'ndan yaptığı açıklamada, KTTB'nin hiçbir bilimsel veriye dayanmadan ve halkı paniğe sevk eden açıklamalarından üzüntü duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, Kalecik’te yaşanan petrol kirliliğinden insanların zarar görmemesi için Sağlık Bakanlığı uzmanlarının ilk günden itibaren konusunda uzman Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’lü hocalarla birlikte çalıştığı belirtildi.

Devlet Laboratuarı Dairesi’ne 18 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında Bafra bölgesindeki çevre felaketiyle ilgili 55 su örneği gönderildiği ifade edilen açıklamada, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün kara ve denizde incelemeler yaptığı; toplanan örneklerin analiz edildiği kaydedildi.

Yazılı açıklamada, felaket çevresindeki plajlar ve Bafra’daki su arıtma bölgesinden alınan örneklerde insan sağlığına zararlı toksin madde araştırmalarının temiz çıktığı vurgulanarak, (PAH) Literatüre göre ABD Florida için toksin petrol Hidrokarbon değerinin 23 mg/lt civarında olduğu, yapılan çalışmalarda tespit edilen en yüksek PAH değerinin ise 0,03 mg/lt aralığında kaldığı kaydedildi.

BUGÜN ÖRNEKLER YİNE İNCELENDİ
En son bugün yine örneklerin incelendiği, plajlarda şuana kadar yapılan tetkiklerde insan sağlığına zararlı madde (PAH)’ın yüksek oranda tespit edilmediği belirtilen açıklamada, suda eriyen zararlı petrol türevlerinin zamanında yapılabilmesi için mevcut cihaza ek cihaz alınarak işlemlerin eksiksiz devem ettirildiği vurgulandı.

Açıklamada, en ufak bir şüpheli bir tahlil çıkması halinde veya halen devam eden bilimsel araştırmalarla ilgili olumsuz bir rapor gelmesi halinde halkın Bakanlık tarafından acilen bilgilendirileceği; gerekli önlemlerin alınacağı ifade edilerek, halkın sağlığını ilgilendiren hiçbir konunun karanlıkta kalmayacağı, elde edilen olumlu ve olumsuz bulguların halkla paylaşılacağı, bu konuda halkın müsterih olması istendi. (HUR/HY)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI NURİ GÖKŞİN'DEN BAYRAMLAŞMA ZİYARETLERİ
 
 5 Ağustos 2013, Pazartesi
         Nuri Gökşin
 
         Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla,
arrow DEVLET HASTANELERİ VE SAĞLIK KURUMLARINA YÖNELİK
      ZİYARET BAŞLATTI

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, bugün sırasıyla Girne Dr. Akçiçek Hastanesi, Cengiz Topel Hastanesi, İlaç ve Eczacılık Dairesi ve Devlet Laboratuvarı'nı ziyaret etti.

Ziyaretlerde, hastanelerin genel durumunu da yerinde inceleme
fırsatı buluyoruz…

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Bakan Gökşin, bayram dönemlerinde hastanelere ziyaret gerçekleştirerek sağlık görevlileri, personel ve hastaların  bayramlarını kutladıklarını belirterek, ziyaretlerde hastanelerin genel durumu yanında çalışan ve hastaların istek ve şikâyetleri hakkında da bilgi alındığını kaydetti.

Hastanelerde yatılı hizmet alan hastalara bayram hediyesi dağıtan Bakan Gökşin’e ziyaretlerinde, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Hatice Faydalı ve Özel Kalem Müdürü Müge Tancer eşlik etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 
                                                           AĞUSTOS 2013  

» Sağlık Bakanı Gökşin: "Hastanelerimizde hasta veya hasta refakatçılarına yönelik çirkin olaylar
    asla kabul edilemez " (22/8/2013)

» Basın Açıklaması: Sağlık Bakanlığı: "Laboratuvar, TÜRKAK akreditasyonuna sahip…" (19/8/2013)
» Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı: "Serinleyeceğim deyip geçmeyin!..." (12/8/2013)
» Basın Açıklaması: Sağlık Bakanlığı: "Tabibler Birliği'nin açıklaması hiç bir veriye dayanmıyor..." (7/8/2013)
» Sağlık Bakanı Nuri Gökşin'den bayramlaşma ziyaretleri ...(5/8/2013)