Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "YENİDEN YAPILANMAYA GİDİLMESİ ŞART"
 
27 Aralık 2013, Cuma
      Bakan Gülle'nin yeni yıl ziyaretleri
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
arrow "HÜKÜMET OLARAK YENİDEN YAPILANMA, KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLEN BİR
      TOPLUM OLMA ADINA ÇEŞİTLİ REFORMLAR YAPIP BAŞTA SAĞLIK OLMAK ÜZERE HER
      ALANDA ADIMLAR ATIYORUZ"


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Barış-Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini ziyaret ederek, hasta ve hastane çalışanlarına yeni yılda sağlık ve başarı diledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Barış-Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini ziyaret ederek, hasta ve hastane çalışanlarına yeni yılda sağlık ve başarı diledi.

Ahmet Gülle ziyaret sırasında basına yaptığı açıklamada, 2013 yılının zor ve hareketli bir yıl olduğunu ve her alanda sürdürülebilir bir yapı oluşturmak amacıyla yeniden yapılanmaya gidilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Gülle, “Hükümet olarak yeniden yapılanma, kendi ayakları üzerinde durabilen bir toplum olma adına çeşitli reformlar yapıp başta sağlık olmak üzere her alanda adımlar atıyoruz. Yeni yılı yaptığımız çalıştay sonuçlarının da değerlendirilip yeniden yapılanma yönünde adımların atılacağı bir yıl olarak görüyoruz” dedi.

Personelin çok özverili çalıştığını ancak daha iyi olma adına yenden yapılanmanın gerekli olduğunu vurgulayan Gülle, 2014’ün hem ekonomik hem sağlık açısından daha iyi bir yıl olması temennisinde bulundu.

Gülle’ye ziyaretlerinde Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rıfat Siber, Barış-Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. İnci Taşyürek ve Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert de eşlik etti.

Ziyarette hastalara yüz havlusu hediye edildi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, BRT'YE KONUŞTU...
 
25 Aralık 2013, Çarşamba
      Gülle, BRT'ye konuştu
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle,
arrow REFORMUN OMURGASINI OLUŞTURACAK OLAN GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE DİĞER
      YASALARIN 2014 YILINDA MECLİS'TEN GEÇMİŞ OLACAĞININ ALTINI ÇİZDİ


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Sabah Rotası’nın konuğu oldu. Sağlık sistemindeki iyileştirme çalışmaları ve yapılması planlanan köklü reformlara ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Gülle, sağlık sisteminin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için gereken adımların peyderpey atılmakta olduğunu söyledi.

Bakan Gülle, nitelikli sağlık hizmetleri verilmesine rağmen, halkın sağlık servislerine ulaşımındaki sıkıntılar ve organizasyondaki aksamalar nedeniyle hizmetlerin halkın beklentisi ile uyuşmadığını kaydetti.

Sağlık alanındaki tüm paydaşların mevcut sistemin sürdürülebilir olmadığı konusunda hemfikir olduğunu ifade eden Bakan Gülle, 28-30 Kasım tarihinde yapılan ve sağlık alanındaki reformlara temel oluşturacak olan Çalıştay sonuçlarının kaleme alındığını ve bugün paydaşlarla paylaşıldığını açıkladı.

Bakan Gülle, paydaşlardan gelecek geri dönüşümler sonrasında çalıştay raporunun kamuoyuyla paylaşılacağını oradan hareketle reformlara temel oluşturacak yasaların da ele alınacağını vurguladı.
Devlet hastanelerindeki sağlık hizmetleri konusunda kısa dönemde alınan iyileştirme tedbirlerine de değinen Gülle, Onkoloji ve acil hizmetlere personel takviyesi yapıldığını, Bir adli tıp uzmanı istihdam edildiğini, sürekli acilde çalışacak olan 7 hekim için de münhale çıkılma aşamasına gelindiğini kaydetti. Sağlık Bakanı Gülle, 1 Ocak 2015’te yaşama geçirmeyi hedefledikleri sağlık reformuna temel oluşturacak yasal düzenlemeleri ise şu şekilde sıraladı:

“Genel Sağlık Sigortası, Hasta Hakları, Özel Hastaneler, Kamu Sağlık Çalışanları Yasaları...”
Bakan Gülle, reformun omurgasını oluşturacak olan Genel Sağlık Sigortası ve diğer yasaların 2014 yılında Meclis’ten geçmiş olacağının altını çizdi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE'NİN, AKÇİÇEK, CENGİZ TOPEL VE MAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NE
       YENİ YIL ZİYARETİ...
 
24 Aralık 2013, Salı
      Yeni yıl ziyaretleri
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, hastanelere yeni yıl ziyaretleri çerçevesinde,
arrow GİRNE DR. AKÇİÇEK VE CENGİZ TOPEL HASTANESİ'Nİ ZİYARET ETTİ...


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bu çerçevede ilk olarak Girne Doktor Akçiçek Hastanesi’ni  ziyaret ederek; doktor, sağlık personeli, çalışanlar ve hastaların yeni yılını kutladı, hediye verdi.

Burada bir açıklama yapan Gülle, ziyaretleri sırasında sağlık alanında yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları da değerlendirme imkanı bulduklarını anlattı. Girne Doktor Akçiçek Hastanesi’nde, personel arası dayanışma ve hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğunu belirten Gülle, hastanenin ciddi bir gelişme içnde olduğunu anlattı.

Hastanede, inşası devam eden diyaliz merkezi ve acil servsin çok yakında hizmete gireceğini ifade eden Gülle, 2 Ocak’tan itbaren de randevulu muayene sistemine geçileceğini  kaydetti.

Bakanlık olarak, sağlık sektörünü yeniden yapılandırarak daha etkili hizmet verilmesini hedeflediklerini kaydeden Gülle, yeni  yılda bu konuda önemli adımlar atılmasını temenni etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, daha sonra Cengiz Topel Hastanesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette, doktor, sağlık personeli ve hastaların yeni yılını kutladı. Gülle, 2014 yılında başlatılan işlerin devamlılığının sağlanacağını ve yeniden yapılandırma adına çalışmalar yapılacağını ifade etti.

BAKAN GÜLLE'NİN MAĞUSA DEVLET HASTANESİ YENİ YIL ZİYARETİ
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek personel ile hastalara iyi yıllar diledi ve hastalara çeşitli hediyeler dağıttı.

Bakan Gülle ziyareti sonrasında basına yaptığı açıklamada, Gazimağusa Devlet Hastanesi ve bütünsel olarak da sağlık camiasının yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmaları değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Gülle, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin çok iyi çalıştığını ve hastaların memnuniyet içinde olduğunu belirterek, sağlık alanında yapılacak daha çok işin var olduğunu kaydetti.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde uygulamaya konulan randevu sisteminin 2 Ocak’tan itibaren Girne ve Lefkoşa Hastanelerinde de hayata geçeceğini açıkladı.

Yapılan Sağlık Çalıştayı’nın sona erdiğini, yeni yılda çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaşacaklarını söyleyen Bakan Gülle, hasta memnuniyetini artırmak için çalışmalarının süreceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Gülle, 2014 yılının her alanda daha güzel olması dileğinde de bulundu.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇESİ ONAYLANDI...
 
18 Aralık 2013, Çarşamba
      Cumhuriyet Meclisi
 
        Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu
arrow SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN 250 MİLYON 670 BİN 860 TL’LİK 2014 BÜTÇESİNİ OY ÇOKLUĞUYLA
      KABUL ETTİ

Sağlıktaki sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu Sağlık Bakanlığı bütçesinde, çok sayıda tıp doktoru milletvekili söz aldı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçmenin şart olduğunu vurgulayarak, bunun sağlık bütçesini artırmayı sağlayacağını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının eğitimli ve kültürlü insanlardan oluştuğunu belirten Bakan Gülle, doğru vizyon konulursa başarılı olunabileceğini ifade eden Gülle, sağlıkta atılacak adımları kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceklerini belirtti.

SERDAROĞLU: “17 DOKTOR VEKİLİZ ANCAK SAĞLIK YASASI’NI HENÜZ GEÇİREMEDİK”

Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerinde ilk konuşmayı yapan DP/UG Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, Meclis’te 17 doktor bulunduğunu ancak Sağlık Yasası’nın henüz geçemediğini belirterek, sağlıkta hizmet alan ve verenin mutluluğunu sağlayacak uygulamaların hayata geçmesi gerektiğini vurguladı.

Serdaroğlu, daha önce hazırlanan yasa tasarısının ele alınarak artık geçirilmesini istedi.

İnsan sağlığını etkileyen olumsuz unsurların başında “tarımsal ilaçlar, filtresiz elektrik santralları, petrol dolum tesisleri” geldiğini kaydeden Ergün Serdaroğlu, baz istasyonlarının ölçümlerinin yapılmasını ve sağlığa zararlı olup olmadıklarının açıklanmasını istedi. Kanser hastalığının arttığına işaret eden Serdaroğlu, asbest boruların da değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Serdaroğlu, CMC atıkları, Mağusa Limanı’nın kirliliği gibi konulara da bölge milletvekillerinin değineceğini belirterek, kanser yapıcı etkenlerin ortadan kaldırılmasının, hastalığın tedavisinden daha az masraf gerektirdiğini söyledi.

Ergün Serdaroğlu, Onkoloji Servisi’ni ziyaret ettiğini, koltuk üzerinde kemoterapi alan hastaları görmeyi yadırgadığını belirterek, acil servis uzmanlarının sayısının artması için burs verilmesini önerdi.

Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın mutlaka yürürlüğe girmesi gerektiğini vurgulayan Serdaroğlu, yakın geçmişte düzenlenen Sağlık Çalıştayı’nda bu konudaki görüşlerini sunduğunu belirtti ve genel sağlık sigortasının devlet politikası olduğunu ifade etti.

Serdaroğlu, Girne Hastanesi’nde hayatını kaybeden bir kişinin cenazesine katıldığını, yakınlarının Girne milletvekillerini de suçladığını belirterek, yeni bölümler açılışı yapılan bu hastanede yeterli personel bulunmadığını söyledi. “Girne’den 5 doktor milletvekiliyiz ama Girne Hastanesi’ne 5 hemşire aldıramadık” diyen Serdaroğlu, Girne Hastanesi’ndeki eksiklikleri, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini sıraladı.

Sağlık Bakanlığı’nın tarım ve çevreyle ilgili bakanlıkların da sağlıkla ilgili önlemler almasında katalizör olması gerektiğini belirten Serdaroğlu, Lapta Huzurevi’nin özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını, oranın tarihi bir yer olduğunu da söyledi.

PİLLİ: “GÜZELYURT’A TAM DONANIMLI MODERN BİR HASTANE ŞART”

UBP Güzelyurt Milletvekili Ali Pilli, 1988’den beri doktor olarak sağlık sisteminde yer aldığını belirterek, sağlık sistemindeki hekimlerin de halkın da sistemden memnun olmadığını, reform istediğini söyledi.

Sağlığın masaya yatırılarak öncelikli sorun olarak ele alıp kısa ve uzun vadede çözüm yolları aramak gerektiğini kaydeden Pilli, sağlığın anayasal bir hak olduğunu vurguladı.

Sağlık Çalıştayı’ndan çıkan sonuçların kağıt üzerinde kalmamasını isteyen Ali Pilli, halkın menfaati için yapılacak her türlü çalışmaya katkıda bulunmaya hazır olduklarını kaydetti.

Pilli, acil servislerin daha iyi çalışması ve iyi hizmet vermesi için acil servislere süratle yeni doktor istihdamı yapılması gerektiğini söyledi. İyi çalışan acil servislerle ülkenin sağlık problemlerinin büyük ölçüde çözümlenmiş olacağını belirtti.

Güzelyurt’un her konuda olduğu gibi sağlık konusunda da çok ihmal edildiğini; Bölgedeki doktorların büyük fedakarlıkla ihtiyacı karşılamaya çalıştığını anlatan Ali Pilli, bölgede Güzelyurt ve Lefke Sağlık Merkezleri ile Cengiz Topel Hastanesi’nin hizmet verdiğini ancak halkın acil vakalarda başvurabileceği bir yer olmadığını; Güzelyurt’taki acil ambulansı bir vakaya gittiğinde başka taleplere karşılık verilemediğini anlattı.

Pilli, Güzelyurt’a tam donanımlı bir hastane yapılmasını istediklerini vurguladı. Yer konusundaki kısır tartışmalara son verilerek yeni ve modern bir hastane yapılmasının elzem olduğunu ifade eden Ali Pilli, ayrıca özel bir hastane yapımının da teşvik edilmesini önerdi.

Ali Pilli, bölgedeki sağlık merkezlerinin ve hastanenin yapısı ve verebildiği hizmetler hakkında bilgi aktardı ve daha fazla hizmet verebilmeleri için önerilerini sıraladı.

SUCUOĞLU: “SAĞLIK DEVLET POLİTİKASI OLMALI”

UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, sağlığın, eğitim gibi devlet politikası olması gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanlığı’nın hükümet değişmesiyle değişmeyecek, süreklilik arz eden politikalar uygulaması gerektiğini kaydeden Sucuoğlu, Sağlık Çalıştayı nedeniyle bakanlığa teşekkür etti.

KKTC’de Sağlık Bakanlığı’na genel bütçenin 6,64’ünün ayrıldığını, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 11 ve üzerinde oranlar ayrıldığını kaydeden Sucuoğlu, bütçe kalemleri ve sevk edilen hastalarla ilgili rakamsal bilgi verdi.

1960 Cumhuriyeti’nde Sağlık Bakanı’nın bir Kıbrıslı Türk olduğunu hatırlatan Sucuoğlu, tarihsel süreçte Kıbrıs Türk halkının sağlık hizmetlerini ve kurulan hastaneleri anlattı.

Sucuoğlu, devletin sağlık hizmetlerinde 979 yatak, 263 doktor ve 647 hemşire bulunduğunu ifade etti. 0-18 yaşı kapsayacak bir aşı kartı sisteminin yaşama geçirilmesini öneren Faiz Sucuoğlu, ayrıca her bireye doğumuyla başlayan süreçten itibaren tüm sağlık verilerinin içinde olacağı bir kitapçık hazırlanmasının yararlı olacağını anlattı.

Ülkede uyuşturucu kullanımı ve satışının arttığını; çok üzücü bir durum yaşandığını ve yeterli denetim yapılamadığını kaydeden Faiz Sucuoğlu, okullardan çıkış saatlerinde okul kapılarında bekleyen, çocukları zehirleyen mafyaların oluştuğunu, bunun çocuklara çok büyük zarar verdiğini vurguladı.

Sucuoğlu, birçok ülkede sigara, alkol ve uyuşturucu için büyük cezalar uygulandığını belirterek, ülkede birçok parkta kötü olaylar yaşandığını, geceleri acil servislerin alkol vakalarıyla dolduğunu söyledi.

Gıda ve su güvenliğindeki sorunlar, elektrik santralarından kaynaklanan kükürt dioksitin akciğerler için zehir oluşturması, taşocaklarından kaynaklanan toz kirliliği, denetimsiz satılan ve kullanılan veteriner ve zirai ilaçları, reçetesiz vücut geliştirme ilaçları gibi konulara da değinen Faiz Sucuoğlu, tüm bunların ciddi sağlık sorunları yarattığını anlattı.

Yasal düzenleme ve tedbirlerin alınması gerektiğini kaydeden Sucuoğlu, el altından veya açık açık bu tür ilaçlar satan firmalara caydırıcı cezalar uygulanmasını istedi.

Sucuoğlu, sigara yasağına son dönemde uyulmadığını, çünkü yeteri kadar denetleme yapılmadığını kaydederek, gece kulüplerinde de yeterli denetim olmadığını söyledi.

Reçetesiz ilaç satılmasının ve eczanelerin belli bölgelerde yoğunlaşmasının önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Faiz Sucuoğlu, ilaç sarfiyatını ve milli servetin heba edilmesini önlemek için ilaçta otomasyon sistemine geçilmesini önerdi.

UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, bu yıl nisan-ekim arasında 4 büyük hastaneye 431 bin 855 müracaat olduğunu; bunun 116 bin 526’ünün acil servislere gittiğini belirterek, aylık ortalama hasta başvurusunun ise 61 bin 663 olduğunu bildirdi.

Hastanede ara yoğun bakım ünitesinin şart olduğunu ifade eden Sucuoğlu, hastanelerdeki fiziksel yapıda engellilerin de göz ardı edildiğini belirtti. Asansörlerde hem hasta, hem çöp, hem ölen kişilerin taşındığını; hijyen için bu gibi konulara dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Sucuoğlu, devlet hastanelerinin özel rakipleriyle yarışabilmesi için birçok düzenleme gerektiğini anlattı.

Sucuoğlu, küçük bir ülkede, hastanelerde randevu sisteminin kurulmamasının zor olmaması gerektiğini belirtti.

“Sağlık hata kabul etmez. Hata ölüm ve sakatlık demektir. Sağlıkta denetlemelerin ciddi yapılması lazım” diyen Faiz Sucuoğlu, hastanelerde kullanılan tüm cihazlarda bakım, onarım ve yedek parça sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Ülkedeki devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde 8 MR cihazı bulunduğunu; oysa dünya standartlarına göre 3 cihazın yeterli olması gerektiğini belirten Sucuoğlu, dar bütçenin gerekli-gereksiz harcandığını kaydetti.

Tıp alanında çok sayıda fakülte bulunduğunu ve mezun gençlerin işsizlik kaygısı yaşadığını belirten Faiz Sucuoğlu, ülkedeki 14 özel hastanede toplam 298 yatak bulunduğunu söyledi. Sucuoğlu, 160 doktorun özel sektörde, 312 doktorun hem özelde hem devlette çalıştığını,;özel hastanelerin yüzde 66 oranında kamu doktorlarınca desteklendiğini bildirdi.

Yoğun bakım ünitesi olmayan bir hastanenin hastane sayılamayacağını belirten Sucuoğlu, fakülte hastanesini bunun dışında tuttuğunu belirtti ve sağlık reformunda bu konunun ciddi sorun yaratacağını; organ naklinin de çok ciddi bir konu olduğunu, organ mafyaları oluşmaması ve organ naklinin suiistimal edilmemesi için bu konuda sağlıklı bir yapılanma ve ağır müeyyideler öngörülmesi gerektiğini söyledi.

Sucuoğlu, 1998-2012 arasında 965 Kıbrıslı Türk hastanın onkoloji servisine başvurduğunu bildirdi ve ülkede halen 7 bin 500 kanser vakası olduğu yönünde bilgiler bulunduğunu söyledi. “Her ay ortalama 30 civarı yeni kanser vakası çıktığı da maalesef bir gerçek” diyen Sucuoğlu, aylarca, yıllarca Güney Kıbrıs’tan sağlık hizmeti alan kanser hastalarına ücretsiz hizmetin sınırlandırılmasıyla KKTC’de onkoloji servisinin daha çok tartışılmaya başlandığını; Güney Kıbrıs’ın Kıbrıslı Türklere verdiği tüm tedavileri rapor edip parasını AB fonlarından fazlasıyla aldığını ifade etti.

Faiz Sucuoğlu, şu anda 5 bin kanser hastasının Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde tedavi gördüğünü, uzman doktor ve hemşire eksikliği yaşandığını, Onkoloji binasının bir buçuk yıl kadar sonra tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Acil servislere değinirken ülkede acil durum planı olmadığını belirten Sucuoğlu, günde 220 vakanın yüzde 55’inin saat 15.00-24.00 arası acil servise başvurduğunu; acil serviste bu saatlerde sadece 2 doktor çalıştığını; o yoğunlukta hata yapmalarının normal olduğunu söyledi. Hastaların yüzde 70’inin poliklinikte sıra beklememek için acil servise başvurduğunu kaydeden Sucuoğlu, bölgelere dispanserler kurularak polikliniklerin yükünün azaltılmasıyla acil servislerin de rahatlayacağını anlattı.

Acil serviste sadece bir acil uzmanı olduğunu ifade eden Sucuoğlu, bu uzmanın bir dahiliye uzmanı ve bir pratisyen doktorun acil serviste çalıştığını söyledi. Sucuoğlu açılacak yedi kişilik münhalle alınacak kişilerin acil serviste görevlendirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Yeni sağlık sistemiyle ilgili görüşlerini de paylaşan Sucuoğlu, aile hekimlerinin hem özel hem devlet hastanelerine sevk hakkı olması gerektiğini belirtti.

Genel sağlık sigortası sisteminin uygulanmaya başlaması gerektiğini kaydeden Sucuoğlu sağlıkta otomasyona geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Genel sağlık sigortasının tek başına anlam taşımadığını dile getiren Sucuoğlu, hastaya doktor seçme hakkı verecek yasanın da geçmesine ihtiyaç olduğunu anlattı.

Sucuoğlu, hastane doktorlarının sadece hastanede hizmet vermeleri gerektiğini, ancak bunu sağlamak için maaş sorununu çözmenin şart olduğunu belirtti. “Hekim maaşı eşittir hakim maaşı” diyen Sucuoğlu, doktor maaşlarının kabul edilebilir bir düzeye getirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Devlet hastaneleriyle özel hastaneler arasındaki  “uçurumun” ortadan kaldırılması gerektiğini de kaydeden Sucuoğlu, Türkiye’nin bu anlamda reform yaptığını söyledi.

“Sağlık bir karadeliktir” diyen Sucuoğlu sistemin iyi işlemesi için denetimin önemine değindi.

Bu sırada Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Sucuoğlu’na yerinden “Bu bıraktığınız sizin mirasınız” dedi.

ERÇAL: “SİSTEMSİZLİK SORUNLARIN EN BÜYÜK NEDENİ”

Sucuoğlu’ndan sonra söz alan CTP/BG Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal, KKTC’nin kuruluşundan bugüne sağlık alanında önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Öte yandan günümüzde sağlık hizmeti alan çok sayıda vatandaşın mağduriyet yaşadığını belirten Erçal, sağlık konusunda alınan kararların uygulanmasının önemli olduğunu söyledi.

Devletteki sistemsizliğin sağlıktaki sorunların en önemli nedeni olduğunu kaydeden Erçal, hesap soran ve hesap veren bir devlet yapısı oluşturulmasının önemine değindi.

Sağlıkta otomasyon sisteminin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan Erçal, Türkiye’de bu sistemin başarılı şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Sağlık hizmetlerinde pahalı malzemeler kullanıldığını, bunların kontrol altına alınması gerektiğini kaydeden Erçal, servislerin koordinasyonlu şekilde çalışmasının önemli olduğunu söyledi. Ülkedeki sağlık hizmetlerini iyileştirmek için gerekli maliyetin sağlık sigortası ile sağlanabileceğini anlatan Erçal, kullanıcılardan hizmetler karşılığında alınacak ücretlerin de katkı sağlayacağını anlattı.

Sağlıkta tam gün çalışma sisteminin başlatılması için makul bir geçiş süreci ve belirli düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kaydeden Erçal, ülkede tam gün çalışma için ciddi bir mali kaynağa ihtiyaç olacağını söyledi.

Sağlık personelinin uzun eğitim süreleri nedeniyle ileri yaşlarda çalışmaya başladığına değinen Erçal, çalışma arzusu olan sağlık personelinin 60 yaşından sonra da istihdam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Emeklilik yaşının uzatılmasının gençlerin önünü kapatmayacağını anlatan Erçal, “verimli insanların” emekli olduktan sonra da gençlerin çalışabileceği yerlerde çalışmaya devam edebileceklerine işaret etti.

Güzelyurt Lefke bölgesindeki sağlık hizmetlerine de değinen Erçal, Cengiz Topel Hastanesi’nin gerekli doktor sayısına hiçbir dönem ulaşamadığını ifade etti.

Hastane alt yapısı ve laboratuar hizmetlerinin iyileştirildiğini ancak hekim sayısının istenen noktaya getirilmediğini söyleyen Erçal, bu nedenle hastanenin hastalara gereken hizmeti veremediğini belirtti.

Cengiz Topel’e başvuran hastaların büyük çoğunluğunun Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne sevk edildiğini belirten Erçal, bu durumun acil vakalarda ciddi sorunlara yol açtığını ifade etti.

Güzelyurt-Lefke bölgesine yeni ve modern bir hastane yapılmasının 30 bin insanın acil ihtiyacı ve talebi olduğunu vurguladı. Yeni hastanenin nereye yapılacağına, bölge halkının talepleri ve etkili, verimli hastanenin nerede nasıl olacağı konusunda uzman kişilerin görüşleriyle karar verilmesi gerektiğini belirten Hüseyin Erçal, bunun bölgenin kalkınmasına da katkısı olacağını söyledi.

ÖZCENK: “SİSTEM BÖYLE SÜRERSE HİZMETİ VEREN DE ALAN DA MEMNUN OLMAZ”

UBP Gazimağusa Milletvekili Ercal Özcenk, sağlığın en temel ve en önemli insan hakkı olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, 35 yıldır sektörde olduğunu ancak özlenen noktaya gelinemediğini söyledi.

“Sağlık bütçesini istediğiniz kadar artırın, bugünkü sistem devam ettikçe sağlık hizmeti vereni de, alanı da memnun edemezsiniz” diyen Özcenk, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin iyi niyetine inandığını ancak 2013 faaliyet kitapçığını yetersiz bulduğunu ve eline geç ulaştığını belirtti.

İleri ülkelerde sağlığa ayrılan payın bütçelerin yüzde 10’unun üzerinde olduğunu, koruyucu sağlık hizmetlerine önem verildiğini kaydeden Özcenk, diyabet gibi hastalıkların halkı eğiterek engellenebileceğini; böylece hem halk sağlığının hem de bütçenin korunmuş olacağını anlattı.

Erdal Özcenk, yasal eksikliklerin giderilmesi, hizmet içi eğitime önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, otomasyonun bazı hastanelerde hayata geçse de tam randıman vermediğini, personelin de buna direnç gösterdiğini belirtti. Otomasyona geçilirse ilaçta tasarruf sağlanacağını kaydeden Özcenk, sağlıkta performans değerlendirmesinin gerekli olduğunu; finansın genel sağlık sigortasından karşılanmasının çok tartışıldığını; halkın artık sağlıkta reform istediğini söyledi.

Genel sağlık sigortası ve döner sermaye getirilirse sağlıktaki birçok sorunun giderileceğini kaydeden Özenk, Sağlık ve Çalışma Bakanlıklarının bu yasalar konusunda farklı görüşler taşıdığını savundu.

İşine zamanında gelmeyen ve erken ayrılanlar hakkında hastane yöneticilerinin ceza verme yetkisi bulunmadığını; 24 yılık gözlemlerine göre, popülizm illetinin gereğini yapmaya müsaade etmediğini; gelecek nesillere iyi bir şey bırakmak için gereğinin yapılması gerektiğini söyledi.

Erdal Özcenk, küçük ülke olmanın dezavantajıyla sigara yasağına uymayanlara ceza kesilemediğini belirtti.

Özcenk, özveriyle çalışan sağlık personeline, performansa dayalı tatmin edici ücret verilmesi gerektiğini söyledi.

ÇAKICI: “YÜZDE 6,64 BÜTÇEYLE SAĞLIK SİSTEMİ YÜRÜTÜLEMEZ”

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, hastanelerdeki altyapı, personel ve ilaç yetersizliklerinden örnekler verdiği konuşmasında, “Afrika standardında bir bütçeyle Avrupa standardında hizmet beklemenin mümkün olamayacağını” söyledi.

Çakıcı, bir vatandaş olarak hastanelerde yeterli doktor, randevulu hizmet, yeterli hemşire, iyi teknoloji, iyi bir altyapı, personelin kendini geliştirmesini ve bilimsel çalışmaların özendirildiği bir ortam istediğini anlattı.

Bugünkü yapıda vatandaşın memnun ve mutlu olamayacağını kaydeden Çakıcı, sistemi kuranın bugüne kadarki hükümetler olduğunu belirtti.

Hiçbir başbakanın “savunma bütçesini keselim, sağlığa yatıralım” diyemediğini kaydeden Mehmet Çakıcı, yıllardır sağlık bütçesinin yüzde 5-6’nın üzerine çıkarılamadığını; bu yapıyla sağlıktaki sorunların çözümlenemeyeceğini söyledi.

Çakıcı, para bulmak için halka ücretli sağlık hizmeti getirildiğini; bütçe açıklarının kapatılması için de akaryakıta, tüp gaza, elektriğe zam yapıldığını; oysa lüks tüketime zam getirilebileceğini; tarımda çok zenginlere teşviklerin kesilebileceğini, süpermarket zinciri, benzin istasyonu zinciri olanlara mazot desteği verilmesinin yanlış olduğunu anlattı.

Vergi reformu ve kayıt dışı ekonominin üzerine gidilerek elde edilecek gelirle sağlık, eğitim ve diğer alanlarda düzelme sağlanabileceğini ifade eden TDP Milletvekili Çakıcı, gelmiş geçmiş hükümetlerin bütçeleri aynı olduğuna göre sağlıkta fark yaratılamayacağını savundu.

Çakıcı, yüzde 6,64’lük bütçeyle sağlık sisteminin yürütülemeyeceğini; sağlıkta tasarruf olamayacağını söyleyerek, “Olmaz böyle şey. Dışarıdan bize bakanlar güler” dedi.

Doktor, hemşire ve altyapı eksikleri varken kurultayda avantaj sağlamak için başka alanlara istihdam yaptığı gerekçesiyle UBP’yi eleştiren Mehmet Çakıcı, ülkede adli tıp uzmanının yetersiz olduğunu, sağlık ocaklarının içler acısı durumda bulunduğunu, kumar ve uyuşturucuyu önleme adına bir program duymadığını söyledi.

Mehmet Çakıcı, tüm Avrupa’nın en yüksek kumar bağımlısı sayısına sahip olunduğunu belirterek, “Rekora doğru gidiyoruz ama hiç kumarı önleme ve tedavi diye bir şey duymuyoruz” dedi.

“Esas problem politika problemidir” diyen Çakıcı, bu sistemde hekimlerin saldırıya uğrayabildiğini; günde 80 hasta bakan doktorun yanlış yapabileceğini; sağlık politikası ve bütçesinin düzenlenerek tüm bunların gözden geçirilmesi gerektiğini; bunun için de radikal bir hükümete ihtiyaç olduğunu vurguladı.

BEROVA: “SAĞLIK HİZMETİ ALANIN DA VERENİN DE MUTLU OLACAĞI BİR SİSTEM”

DP/UG Girne Milletvekili Özdemir Berova, vatandaşın ihtiyaç duyduğu sağlık sistemine bugüne dek ulaşılamadığını belirtti.

Berova, Sağlık Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinin henüz ellerine ulaşmadığını; bu bildirgeyle sağlıkta atılacak adımların belirleneceğini; sürdürülebilir bir sağlık sistemi kurulabileceğini söyledi. Sağlık hizmeti verenin de alanın da mutlu olacağı bir sağlık sistemine ulaşılması dileğinde bunan Berova, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin tam anlamıyla ilgi görmediği duygusunun sürdüğünü ifade etti.

Gelecek yıl bu hastanenin hemşire eksikliğinin giderilmesinin takipçisi olacağını belirten Berova, yapım aşamasındaki diyaliz servisinin çok yakın zamanda tamamlanacağını; 100 diyaliz hastasına hizmet verecek bu servisin personelinin bir an önce istihdam edilerek gerekli eğitimlere gönderilmesini istedi.

Berova, Annan Planı sonrasında nüfusu oldukça artan Girne bölgesinde sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinin şart olduğunu kaydederek, merkez hastanelere çok uzak olan Çamlıbel bölgesinin de sağlık merkezine ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Lapta Sağlık merkezinin hemşire eksiğinin giderilmesi gerektiğini; Esentepe’deki sağlık merkezinin sadece mesai saatlerinde hizmet verdiğini belirten Özdemir Berova, yetersiz bütçe ayrılan Sağlık Bakanlığı’nın atacağı adımlara Maliye Bakanlığı’nın destek vermesini istedi.

TATAR: “HERKES ALDIĞI HİZMETİN BEDELİNİ ÖDEMELİ”

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, sağlık bütçesinin bütçenin yüzde 6’sına tekabül ettiğini ancak sağlık hizmetlerinde fiyatlandırmaların da doğru yapılması gerektiğini söyledi.

30 bin Sigortalının 8 bin devlet çalışanının hastanelerden hizmet aldığını ancak bedelini kimsenin ödemediğini belirten Tatar, üretilen hizmetin belki de birçok ülkenin GSMH’sina göre daha yüksek olduğunu söyledi. "Herkes günün sonunda aldığı hizmetin bedelini ödemesi lazım. Ödemezse bu işi düzeltmek mümkün değil” diyen Tatar, Sosyal Sigortalar’ın sağlık için bugüne dek ne kadar ödediğini sordu.

“Hastanelerden alınan hizmetin bedeli hastanelere ödenmiyor, bu mağduriyet giderilmeli” diyen Ersin Tatar, doktorların da hak ettiği maaşı alamadığını söyledi.

Tatar, yurt içi tedavilere 8 milyon TL ayrıldığını ancak en az 30 milyon TL harcanacağını bildiğini belirterek, bile bile 8 milyon TL yazılmasının hata olduğunu kaydetti.

Bakanlığı döneminde ek mesaileri azaltmak için bir çalışma yaptıklarını, vardiya için sendikaların vardiya ödeneği istediğini ve rakamın çok yüksek çıkması üzerine bundan vazgeçildiğini anlatan Ersin Tatar, her şeye rağmen ek mesailerin arttığını, 2014 bütçesinde de 58 milyon TL ek mesai ücreti ayrıldığını, bunun yarısının sağlığa gideceğini; haksız ödemelerin önlenmesi için denetimin de şart olduğunu söyledi.

GÜLLE: “GENEL SAĞLIK SİGORTASI BÜTÇEYİ ARTIRMANIN TA KENDİSİ”

Konuşmaları yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlıkla ilgili konuşmanın sorumluluk istediğini; sağlıktaki sorunların öncelikli olduğunu söyledi.

“Sağlıkta tasarruf olmaz, bir bedel vardır ve bu bedel ödenir” diyen Gülle, yüzde 6,64’lük bütçenin ülkenin eğitim, kültür seviyesi ve sağlık beklentilerine bakıldığında yeterli olmadığını vurguladı.

Gülle, genel sağlık sigortasının, sağlık bütçesini artırmanın ta kendisi olduğunu ifade ederek, bu sistemin oluşturulmasının şart olduğunu dile getirdi.

Bakan Gülle, herkes cebinden ödediği için sağlık bütçesiyle bugüne dek sistemin sürdüğünü; oysa halka anlatılarak özel sağlık hizmetlerine harcadığı parayı genel sağlık sigortasına yatırırsa daha iyi bir sistem kurulabileceğini; böylece kontrolsüz fiyat artışlarının da önleneceğini belirtti.

“DOĞRU VİZYON KONULURSA BAŞARILI OLUNUR”

“İnsanımıza, toplumumuza güvenmemiz lazım” diyen Gülle, eğitimli, kültürlü bir halk bulunduğunu; doğru vizyon konulursa başarılı olunabileceğini söyledi. Bu nedenle Sağlık Çalıştayı düzenlediklerini ifade eden Ahmet Gülle, raporu kamuoyuna sunacaklarını, stratejik plan hazırlamak için de yine paydaşlarla adım atacaklarını söyledi.

Yasa ve kararlarda ortak hareket etmenin de önemli olduğunu kaydeden Bakan Gülle, sağlık yasalarını 2014’te ele alıp düzenleyeceklerini belirtti.

Acil servislerin sağlığın aynası olduğunu, sorunlarının ötelenemeyeceğini bildiklerini ifade eden Ahmet Gülle, Kamu Hizmeti Komisyonu’na, 8 acil servis hekimi istihdam etmek istediklerini bildirdiklerini açıkladı.

Sağlık Bakanı Gülle, acil serviste çocuk bölümünü ayırarak yükü azalttıklarını bildirdi.

Hastalıkları önlemenin önemine işaret ederek, koruyucu sağlık hizmetlerine büyük önem vererek gerçek anlamda fonksiyonlarını yerine getirmek için çalışacaklarını anlatan Gülle, yaşlı bakım hizmetlerinin bütün ülkeye yayılması için proje hazırlandığını söyledi.

Yenierenköy’e 24 saat hekim bulunacak sağlık merkezi; Çamlıbel’e de sağlık merkezi yapılacağını ifade eden Bakan Gülle, acil servislerde özellikle gece saatlerindeki yoğunluğu dikkate alarak, Lefkoşa’da Trenyolu Polikliniği’ni güçlendirerek ve Gönyeli’ye de bir poliklinik açarak yükü azaltmaya çalışacaklarını bildirdi.

Gıda ve çevre denetimleri yanında sigarayla ciddi şekilde mücadele gerektiğini vurgulayan Ahmet Gülle, Onkoloji Hastanesi bitene kadar onkoloji servisinin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Şimdiye kadar kanserle ilgili ciddi bir kayıt sistemi olmadığını, bu yönde ciddi adımlar attıklarını, bazı personeli eğitime gönderdiklerini; DAÜ’yle birlikte kanser tarama araştırma projesi başlatacaklarını açıklayan Sağlık Bakanı Gülle, tüm hastanelerde erken zamanda randevulu sisteme geçmeyi ve otomasyona geçmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Gülle, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde oto park için ciddi bir proje üzerinde çalıştıklarını; park yerini rahatlatacaklarını ifade etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, diyabetle mücadele için de çalışmaları olduğunu kaydetti.

Bakan Gülle’nin konuşmasının ardından Sağlık Bakanlığı bütçesi oyçokluğuyla kabul edildi ve Meclis saat 22.00’de çalışmalarını tamamladı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  MAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NDE BİR İLK DAHA: HORLAMA CERRAHİSİ AMELİYATI...
 
18 Aralık 2013, Çarşamba
      Horlama Cerrahisi
 
        Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ilk kez bir hastaya
arrow HORLAMA CERRAHİSİ AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNİ AÇIKLADI


Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, daha önce farklı yöntemlerle uygulanan horlama cerrahisi ameliyatının, bu kez Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yeni tekniklerle uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, KKTC’de sağlık alanında bir ilk olan bu ameliyatla, horlama ve uykuda solunum durması şikâyetleri ile başvuran, 2 hastaya, yeni tekniklerle “Horlama Cerrahisi Ameliyatı’ gerçekleştirildiği ve söz konusu hastaların sağlıklarına kavuştuğu kaydedildi.
 
Uyku Apnesi tanısı…
Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne müracaat eden yaşları 30 ve 32 olan söz konusu hastalara, Kulak, Burun, Boğaz Polikliniğinde yapılan muayenesinde, hafif şiddette tıkayıcı uyku apnesi tanısı konduğunun belirtildiği açıklamada, tanının konmasından sonra, her iki hastaya da birer hafta ara ile Kulak, Burun, Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi hekimi Op. Dr. Mustafa Balcıoğlu tarafından horlama cerrahisi ameliyatının yapıldığı ifade edildi.
 
KKTC’de bir ilk…
Ülkede bir ilk olduğu ifade edilen ameliyatta, “Her iki hasta da Anterior palatoplasti ve posterior plikoplasti tekniği ile opere edilmiştir. Bu tekniğin horlama cerrahisinde KKTC’de bir ilktir” denildi.

Birçok insan, tıkayıcı uyku apnesinin farkında değil…
Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu’nun, günümüzde birçok kişinin maruz kaldığı bir hastalık olduğunun belirtildiği açıklamada, birçok insanın bunun farkında bile olmadan yaşamını devam ettirdiğine dikkat çekildi.

Horlama masum bir semptom değil…
Horlamanın masum bir semptom (belirti) olmadığının da altı çizilen açıklamada,  Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromunun, uykuda nefes durması (apne), gündüz uyuklaması, sabahları yorgun kalkma, sabahları baş ağrısı, gün içerisinde dikkatsizlik, dalgınlık, toplantı sinema ve tiyatroda uyuyakalma, televizyon karşısında uyuklama, unutkanlık, sinirlilik ve cinsel istek azalmasına kadar varabilen çeşitli bulgularının mevcut olduğuna işaret edildi.
 
Trafik kazalarına bile yol açabilir…
Trafik kazalarının bir kısmının, bu hastalık nedeniyle direksiyon başında uyuklamadan dolayı meydana gelebilmekte olduğu da kaydedilen açılamada,

“Tedavi edilmeyen ‘Tıkayıcı Uyku Apnesi’, hastalarını ilerleyen zamanlarda çok ciddi kalp ve damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıklar beklemektedir” denildi.

Daha önce farklı tekniklerle uygulanarak yapılıyordu…
Horlama Cerrahisinin ülkede daha önce farklı teknikler ile uygulandığının da belirtildiği açıklamada, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan söz konusu son ameliyatta,  “Anterior palatoplasti ve posterior plikoplasti “ tekniğinin uygulandığı ifade edildi.

Ameliyatta uygulanan yöntemle ilgili de bilgi verilen açıklamada, bu yöntemin hafif ve orta derecede tıkayıcı uyku apnesi olan hastalara kolaylıkla uygulanabilen bir yöntem olduğuna değinildi. 

Ameliyatın, ek bir alet gerektirmeden yapıldığı ve operasyondan 1 gün sonra hastanın, taburcu edildiği belirtilen açıklamada,  yaklaşık 6 hafta sonra hastanın şikâyetlerinin, yumuşak damağın sertleşmesi ve kısalması nedeniyle tamamen kaybolacağı kaydedildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BASIN AÇIKLAMASI: KKTC'DE KANSER İLAÇLARINDA HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN
       BİR SIKINTI YOK
 
13 Aralık 2013, Cuma
      Suçiçeği
 
        Sağlık Bakanlığı:
arrow KKTC’DE KANSER İLAÇLARINDA HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN HERHANGİ BİR SIKINTI YOK


KKTC’DE İLAÇLARIN GÜVENLİĞİNİ GÖSTEREN KARE KODU UYGULAMASI YÜRÜRLÜKTEDİR. BU UYGULAMADAN DOLAYI, ÜLKEDEKİ KANSER İLAÇLARINDA HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDECEK HERHANGİ BİR SIKINTI YOK.

Türkiye’de gündeme düşen, ‘sahte kanser ilacı operasyonu’ hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, KKTC’de ilaçların güvenliğini gösteren kare kodu uygulamasının yürürlükte olduğunu ve bu uygulamadan dolayı ülkedeki kanser ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden herhangi bir sıkıntının yaşanmadığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’nde tedavi gören hastalar için kullanılan kanser ilaçlarının büyük çoğunluğunun ihale yöntemiyle temin edilmekte olduğu vurgulanarak, bazı özellikli (spesifik) türlerdeki ilaçların da dış temsilcilikler vasıtasıyla ilaç takip sistemini uygulayan güvenilir kaynaklardan sağlanmakta olunduğu kaydedildi.

Genel Ecza Depolarımıza giriş yapan ilaçlar, tek tek kontrol ediliyor…
“Kare kod uygulaması ilacın üretiminden, son kullanıcıya ulaşana kadar güvenliğini gösteren bir uygulamadır” denilen açıklamada,  Genel Ecza Depolarına giriş yapan ilaçların tek tek kontrol edildiği, özellikle ilaç kutuları üzerinde kare kodunun bulunduğu ve ilaç takip sistemine kayıtlı olduğu belirtildi.

Kare kodlu ilaçlarda sahteliğe yönelik her hangi bir sıkıntı yok…
Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’de gündeme düşen sahte ilaç operasyonu nedeniyle, TC Sağlık Bakanlığının, kare kodlu ilaçlarda sahteliğe yönelik her hangi bir sıkıntının yaşanmadığına dair bilgiyi kendilerine ilettiğini belirterek,  “Dolayısıyla, KKTC İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü vasıtasıyla ithal edilen ve hastanelerimizde kullanılan ilaçlarda halk sağlığını tehdit edecek bir unsur kesinlikle yoktur” denildi.

Türkiye’de kanser harici ilaçlarda tespit edilen sahteliğe karşı, gerekli önlemler alındı…
Bakanlık,  Türkiye’de kanser harici ilaçlarda tespit edilen sahteliğe karşı da gerekli önlemlerin alındığını ifade ettiği açıklamasında,  “Türkiye’de kanser harici ilaçlarda da sahtelik tespit edildiğinden, ülkemizdeki özel eczane ve ecza depoları da bilgilendirilerek, gerekli kontrollerin yapılması ve şüpheli bir durum karşısında KKTC İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğünün bilgilendirilmesi hususunda girişim başlatılmıştır” dedi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SUÇİÇEĞİ AŞISI, KASIM AYI İTİBARI İLE AŞI TAKVİMİNE EKLENDİ...
 
12 Aralık 2013, Perşembe
      Suçiçeği
 
        Sağlık Bakanlığı:
arrow "SUÇİÇEĞİ AŞISI, KASIM AYI İTİBARI İLE AŞI TAKVİMİNE EKLENDİ"


Sağlık Bakanlığı, aşılamanın koruyucu hekimliğin en önemli konularından birisi olduğunu ve aşı ile hastalıklardan korunma yönteminin Dünya Sağlık Örgütü’nün de başlıca önerileri arasında olduğunu açıkladı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, hastalıklara karşı aşı ile korunmanın, hasta olup da tedavi olmaktan hem daha ucuz, hem de daha zahmetsiz ve anlamlı olduğuna değinilerek, böylelikle bireylerin beden ve ruh sağlığının korumasının daha olanaklı olacağı vurgulandı.

Ülkedeki ‘Ulusal Aşı Programı’ 5 yılda bir güncelleniyor…
Her ülkenin kendi koşullarına göre Ulusal Aşı Programlarının mevcut olduğunun da kaydedildiği açıklamada, ülkemizde de uygulanan bir aşı programının olduğu ve bu aşı programının beş yılda bir yeni bilgiler ışığında güncellendiği belirtildi.

Hastane ve Sağlık Merkezleri’nde ücretsiz yapılan aşılar…
Açıklamada, Sağlık Bakanlığına bağlı hastane ve sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak aşıların yapıldığının da altı çizilerek bu aşıların şunlar olduğu belirtildi:
“Hepatit B; Difteri – tetanoz – boğmaca - çocuk felci - HIB (dtap+IPV+HIB) (5’li aşı); Difteri – tetanoz – boğmaca - çocuk felci (dtap+IPV)(4’lü aşı); Kızamık – kızamıkçık - kabakulak (MMR); Pnömokok; Hepatit A; Suçiçeği; DT (difteri Tetanoz) ve OPV (oral polio)”

Suçiçeği aşısı bu yıl Kasım ayı itibarıyla aşı takvimine eklendi…
Suçiçeğinin çok kolay bulaşan bir hastalık olduğuna dikkat çekilen Sağlık Bakanlığı, açıklamasında, “Suçiçeği aşısı bu yıl Kasım ayında, aşı takvimimize eklenmiştir. Bir yaşından itibaren yapılabilen suçiçeği aşısı, Sağlık Bakanlığına bağlı tüm hastaneler ve sağlık merkezlerinde yapılmaktadır” denildi.

Suçiçeği, solunum yolundan damlacık yoluyla bulaşır…
Açıklamada, suçiçeğinin solunum yolundan damlacık yoluyla bulaşan hastalık olduğu da belirtildi ve hasta kişinin öksürüğü ile bulabildiği kaydedilerek, döküntü ile seyreden hastalığın, döküntü başlamadan 2 gün önce ve döküntüler tamamen kayboluncaya kadarki sürede bulaşıcılığını sürdürdüğü vurgulandı.
 
Kuluçka dönemi 15 gün…
Suçiçeğinin 15 gün kadar devam ettiği vurgulanan açıklamada, bu sebeple hastalığı geçiriyor olan kişinin başka kişilere hastalığı bulaştırmasını önlemek için okula ve toplu yaşama katılmaması gereğine dikkat çekildi.

Bakanlık açıklamasında suçiçeği hastalığıyla ilgili şu unsurların altı çizildi...
“Suçiçeği hastalığı çok ağır bir hastalık olmamasına karşın anne karnındaki çocuğa etkileri olmakta, ayrıca çok nadir olsa da ağır seyreden formları bulunmaktadır. Bu yüzden çocuklarımızı aşı ile korumak birinci tercihimiz olmalıdır. 1 yaşından itibaren yapılmaya başlanan aşı, 4 - 6 yaşlarında 2. dozu yapılarak, ömür boyu koruyuculuk sağlanmaktadır”.

İskele Maarif Anaokulu, önlem amaçlı hafta sonuna kadar tatil edildi…
Son günlerde İskele Maarif anaokulunda görülen suçiçeği vakalarında endişe ve paniğe kapılacak bir durumun söz konusu olmadığının da belirtildiği açıklamada, “Yaklaşık 25 çocuğa suçiçeği tanısı konmasına rağmen, Pazartesi günü 40 çocuğun okula gitmemesi üzerine, önlem olarak bulaşıcılığı kırma düşüncesiyle, okul idaresi ile de görüşülerek okula hafta sonuna kadar ara verilmiştir”  denildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ÜLKEDE İLK KEZ SERBEST DOKU NAKLİ YAPILDI...
 
10 Aralık 2013, Salı
      Serbest Doku Nakli
 
        Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde güzel şeyler yapılmaya devam ediyor:
arrow ÜLKEDE İLK KEZ SERBEST DOKU NAKLİ YAPILDI


Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ülkede bir ilk olan, serbest doku nakli (free flep) gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniğine müracaat eden bir yurttaşın, serbest doku nakli yöntemi ile sağ taraf yüz; üst dudak ve yanak bölgesinin yeniden onarımı (rekonstrüksiyonu) gerçekleştirildi.

Tespit edilen deri kanserinin türü, kötünün iyisi denilebilecek bir tipteydi…
Hastane polikliniğine başvuran söz konusu hastanın, yapılan muayenesinde, yüzünün sağ tarafında, üst dudak, yanak ve burun bölgesini içine alan yaklaşık 5,5 cm’lik deri kanserinin (bazal hücreli karsinomu) olduğu tespit edildi denilen açıklamada, hastanın deri kanserleri içerisinde kötünün en iyisi denilebilecek bir kanser tipinde ve bu kanser tipinin uzak dokulara sıçrama özelliğinin çok düşük olasılıkta olmasının bir şans olduğu vurgulandı.

Hastanın başka bir yerinden doku nakli kanaati oluştu…
Açıklamada, kötünün iyisi olarak nitelendirilen söz konusu tümörün mutlaka çıkartılması gerektiği vurgulanarak, “ söz konusu tümörün, her kanser gibi nüksetme özelliği bulunmaktadır. Risk almama adına, kanser etrafında bulunan  (kanser içermediği düşünülen) yaklaşık 1 cm’lik sağlam doku çıkartılarak, yüz bölgesinde bir dokunun çıkartılmasından sonra oluşabilecek estetik komplikasyonun da giderilmesi kaydıyla ve estetik açıdan kabul edilebilir bir sonuç alabilmek için, rekonstrüktif  (onarım)mikro cerrahi operasyonu ile hastanın vücudunun başka bir yerinden doku getirme kanaati oluştu” denildi.
 
Hastaya operasyon hakkında bilgi verildi ve serbest doku nakli başarıyla gerçekleştirildi…
Serbest doku naklini gerçekleştirecek ekibin öncelikle, hastaya yapılacak operasyon hakkında bilgi verilmek kaydıyla, yüz bölgesinde oluşacak doku bozukluğunun, sol taraf ön koldan alınan serbest doku nakli ile giderilebileceği anlattığı belirtilenaçıklamada,  bu izahtan sonra söz konusu hastanın da onayıyla en kısa süre içerisinde operasyonun başarıyla yapıldığı belirtildi.

Operasyon yaklaşık 6 saat sürdü…
Açıklamada, operasyonun yaklaşık 6 saat sürdüğü belirtildi ve bu süre zarfında, hastane ve ameliyathane olanaklarının uygun koşullar yaratılarak, rahat bir çalışma ortamı içerisinde başarılı bir müdahale gerçekleştirildiği kaydedildi. Akabinde hastanın, servise alındığının ifade edildiği açıklamada,  söz konusu hastanın hastanede yaklaşık 1 hafta tedavisinin sürdükten sonra taburcu edildiğine değinilen açıklamada, şuan itibarıyla hastanın sağlıklı yaşamına geri döndüğü belirtildi.

Ülkede ilk kez gerçekleştirilen serbest doku nakli ameliyatı ekibi… 
Açıklamanın sonunda, ülkede ilk kez gerçekleştirilen serbest doku nakli ameliyatının Op. Dr. İbrahim Meyzin ve Op. Dr. Buğra Sadıkoğlu tarafından gerçekleştirildiği ifade edilirken, operasyon ve operasyon sonrası hasta bakımında Uz. Dr. Süleyman Köroğlu, Havva Sözcü, İbrahim Bilgen, Ferhat Gargı, Havva Örsdemir, Nazım Ünal tüm Cerrahi Servisi çalışanlarının aktif görev aldığının altı çizildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI DR. AHMET GÜLLE: "HALKIMIZA DAHA KALİTELİ BİR SAĞLIK HİZMETİ
       SUNULMASI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATTIK"
 
7 Aralık 2013, Cumartesi
      Hüseyin Celal
 
        Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi’nde prostat ameliyatı olan Sağlık eski Bakanı         Hüseyin Celal’i ziyaret eden Sağlık Bakanı Gülle:
arrow "HALKIMIZA DAHA KALİTELİ BİR SAĞLIK HİZMETİ SUNULMASI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATTIK"


Gülle: “Sayın Celal’e son derece başarılı bir ameliyat gerçekleştirildi. Emeği geçen tüm Üroloji Servisi çalışanlarına teşekkür ederim. Halkımız lütfen, sağlık servislerimize güvenmeye devam etsin”

Hüseyin Celal: “Bugüne kadar CTP’nin tüm kurultaylarına katıldım. Ameliyat olduğum için ne yazık ki, yarın gerçekleşecek 24. Olağan Kurultay’a katılamayacağım. Bundan dolayı burukluk hissediyorum. Buradan CTP’nin
24. Olağan Kurultayını selamlar, en derin sevgilerimi iletirim”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi’nde prostat ameliyatı olan Sağlık eski Bakanı Hüseyin Celal’i ziyaret ederek, acil şifa dileklerinde bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Sağlık eski Bakanı Hüseyin Celal’e, bu sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi ekiplerince prostat ameliyatı gerçekleştirildi.

Açıklamada, ameliyatın son derece başarılı geçtiği ve Sağlık eski Bakanı Celal’in 2-3 gün hastanenin üroloji servisinde yattıktan sonra taburcu edileceği belirtildi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise yaptığı açıklamada, Sağlık eski Bakanı Hüseyin Celal’e geçmiş olsun dileklerini iletmek için bir ziyaret gerçekleştirdiğini ifade ederek, “en kısa süre içerisinde Sayın Hüseyin Celal’i sağlığına kavuşarak, sorunsuz bir şekilde yaşamına devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Sağlık servislerimize güvenelim…
 “Sayın Sağlık eski Bakanımız Hüseyin Celal’e Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine güvenerek, Üroloji Servisi’nde ameliyat olmasından teşekkür etmek istiyorum. Üroloji Servisi yetkililerinden aldığım bilgiye göre Sayın Celal’e son derece başarılı bir ameliyat gerçekleştirildi”  şeklinde sözlerine devam eden Bakan Gülle, hastane ve sağlık merkezlerinin halka daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunması için adeta bir seferberlik başlattıklarını belirterek, sağlık servislerine güvenilmesi mesajı verdi.

Celal: “İlk kez bir CTP Kurultayı’nda olamayacağım”
Sağlık eski Bakanı Hüseyin Celal de, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin kendisini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Gülle, çok zor bir görev devraldı ancak bugüne kadar sahip olduğu bilgi beceri ve birikimleriyle, bu zorlu Sağlık Bakanlığı görevinin üstesinden mutlaka gelecektir. Kendisine güveniyoruz” dedi.

Sağlık eski Bakanı Hüseyin Celal, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP)  kurucularından olan ve hayatta kalan tek parti üyesi kendisinin olduğunu da hatırlatarak, yarın gerçekleşecek CTP-BG Kurultayına katılamayacak olmaktan dolayı üzüntü duyduğunu da söyledi.

Celal, “Bugüne kadar CTP’nin tüm kurultaylarına katıldım. Ameliyat olduğum için ne yazık ki, yarın gerçekleşecek 24. Olağan Kurultay’a katılamayacağım. Bundan dolayı burukluk hissediyorum. Buradan CTP’nin 24. Olağan Kurultayını selamlar, en derin sevgilerimi iletirim” dedi.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  DİZDE TEK SEANSTA ARTROSKOPİK (KAPALI) ÇOKLU BAĞ TAMİRİ AMELİYATI...
 
6 Aralık 2013, Cuma
      Artroskopik bağ tamiri ameliyatı
 
        Ülkede bir ilk Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirildi:
arrow DİZDE TEK SEANSTA ARTROSKOPİK (KAPALI) ÇOKLU BAĞ TAMİRİ AMELİYATI


Sağlık Bakanlığı, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne düşme sonucu oluşan diz çıkığı sebebiyle müracaat eden 55 yaşındaki hastanın, ortopedi ve travmatoloji hekimleri Op. Dr. Dağhan Doğruyol, Op. Dr. Ozan Tokmak ve
Op. Dr. Mustafa Hasoğlan tarafından, ülkede ilk kez yapılan bir yöntemle ameliyat edildiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, ameliyatta hastanın ön çapraz bağ, arka çapraz bağ ve iç yan bağının ‘artroskopik’ (kapalı) yöntemle tamir edildiği ve bu ameliyatın KKTC’de bir ilk olduğu kaydedildi.

İlk müdahale sonrası üç hafta içerisinde artroskopik tamirin yapılması en etkili yöntemdir…
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Operatör Dr. Dağhan Doğruyol, hastanın sağ dizindeki 4 ana bağın 3’ünün oluşan çıkık sonucunda koptuğunu ve kopuk bağların kendiliğinden iyileşmesinin mümkün olmadığının belirterek, diz çıkığının ortopedik aciller kapsamında olduğunu ve çıkığın yerine yerleştirilmesinden sonra, çıkma esnasında kopan bağların tedavisinde günümüzde, en etkili yöntemin, ilk müdahale sonrası ilk üç hafta içerisinde artroskopik tamirin yapılmasının olduğunu belirtti.

Türkiye’de bile az sayıdaki merkezde yapılan bir ameliyat…
Açıklamada, bu ameliyatın Türkiye’de bile sadece sayılı ileri ortopedi ve travmatoloji merkezlerinde yapılabildiğine dikkati çekilerek, “Sağlık Bakanlığı’nın katkıları ve desteği ile Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bu ameliyatın gerçekleştirildiği ifade edildi.

Hasta 3 ay içerisinde normal hayatına dönecek…
Hastanın ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecinde olduğunun belirtildiği açıklamada, söz konusu hastanın özel bir dizlik ile yürütüldüğü ve yaklaşık 3 ay sonunda normal hayatına dönmesinin beklendiği vurgulandı.  

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BAKAN GÜLLE, SAĞLIKTA OLAĞANÜSTÜ DURUM İLAN ETTİ...
 
2 Aralık 2013, Pazartesi
      Sağlık Çalıştayı
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
arrow "SAĞLIK REFORMU İÇİN ACİL DURUM SÖZ KONUSU"


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlık konusunda olağanüstü durum ilan ettiğini ve Sağlık Reformu için acil durumun sözkonusu olduğunu ifade ederek, herkesi birlikte çalışmaya davet etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlık konusunda olağanüstü durum ilan ettiğini ve Sağlık Reformu için acil durumun sözkonusu olduğunu ifade ederek, herkesi birlikte çalışmaya davet etti.

Sağlık sektöründeki hizmetlerin sunumunun iyileştirilmesi genel hedefiyle, Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen ve sağlık sektörünün tüm paydaşlarının geniş katılımıyla üç gün devam Sağlık Çalıştayı, dün tamamlandı.

Sağlıkta kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapmak üzere veri toplamak amacıyla gerçekleştirilen çalıştaydaki konuların, 8 ayrı başlık altında, 8 ayrı komitede enine boyuna tartışıldığı ve sağlıktaki tüm paydaşların katkı koyduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, özellikle tartışılması planlanan Kamu Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Özel Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Genel Sağlık Sigortası ve Sağlık Sunumlarının Finansmanı, Koruyucu Sağlık Hizmetleri, Acil Sağlık Hizmetleri, Hasta Hakları, İlaç Uygulamaları ve Sağlık Yönetimi konularıyla ilgili verimli görüşler alındığı; bunlardan yararlanılarak sağlık reformunu gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başlanacağı ifade edildi.

Açıklamada, yaklaşık bir hafta sonra çalıştayın sonuçlarının rapor haline getirileceği; çalıştay katılımcıları ile paylaşılması ve son görüşlerinin alınmasının ardından basına ve kamu oyuna ayrıntılı bilgi verileceği belirtilirken, çalıştayın sağlık ile ilgili tüm unsurların bilgi ve birikimlerini bir araya getirmek ve bir hedef birlikteliği oluşturmak açısından önemli olduğu kaydedildi.

GÜLLE: “SAĞLIK REFORMU İÇİN ACİL DURUM SÖZ KONUSU...”
Çalıştay sonunda bir kapanış konuşması yapan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, çalıştayı planlarken kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere göre konuları ayırdıklarını ancak, KKTC’de sağlık alanında birçok şeyin acil ve kısa vadeli olarak ele alınması gerektiğinin ortaya çıktığını kaydetti. Bakan Gülle, sağlık konusunda bugünden itibaren olağanüstü durum ilan ettiğini ve Sağlık Reformu için acil durumun sözkonusu olduğunu ifade ederek herkesi birlikte çalışmaya davet etti.

Çalıştayda ortaya çıkan sonuçlardan birisinin siyasilere ve parlamentoya olan güvensizlik olduğunu belirten Ahmet Gülle, bunun yanı sıra kurumların birbirine de güvenmediğini ifade etti. Bakan Gülle, bu güvensizlik ortamını ortadan kaldırarak kendi ayakları üzerinde duran bir toplum oluşturmak istenmesi halinde birbirine güven içinde ve samimi olarak çalışmak gerektiğinin altını çizdi.

“TÜM PAYDAŞLAR BİRLİKTE ÜRETİRSE İLGİLİ KARARLARIN SAĞLIKLI ŞEKİLDE UYGULANMASI MÜMKÜN”
Önceliğin siyasilerde olduğunu belirten Gülle, buna karşılık kararları sadece siyasilerin değil, tüm paydaşların birlikte üretmesi halinde ilgili kararların sağlıklı bir şekilde uygulanmasının mümkün olabileceğini ifade ederek, “Birlikte karar üretirsek ancak, bu kararlarımız hayata geçebilir” dedi.

“KAMU VE ÖZEL AYRIMI YOKTUR, TÜM SAĞLIK HİZMETLERİ KAMU HİZMETİDİR”
Kamu ve Özel Sağlık Kurumları ile ilgili birtakım tartışmaların olduğunu anımsatan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, “Aslında kamu ve özel diye bir şey yoktur. Bütün sağlık kurumları kamudur. Kamu hizmetidir” diyerek, böyle bir anlayışın geliştirilmesi gerektiğini özellikle ifade etmek istediğini söyledi ve özel sağlık hizmetlerinin ciddi şekilde denetlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Temel sağlık hizmetleri ve koruyucu sağlık hizmetlerinin üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini de ifade eden bakan Gülle, “Önce hasta olmamayı başarmalıyız. Bunun eğitimlerinin verilmesi ve uygulanması gerekmektedir” dedi.

Bakan Gülle, çalıştayda ele alınan konuların hassasiyetle ve süratle üzerine gidilmesi gerektiğini belirterek, hasta öznesinin üzerinde durmanın önemli olduğunu, hiçbir bütçe gerektirmeksizin sadece hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirmenin yükseltilmesi ile yüzde 20-30 oranında hasta memnuniyetinin artırılacağına inandığını ifade etti.

“ULUSAL SAĞLIK POLİTİKASINA GEREKSİNİMİMİZ VAR”
Çalıştayda sıkça gündeme gelen sağlık sistemi konusuna da değinen Bakan Gülle, bilgi eksikliğini giderme adına önyargısız olarak çok hızlı bir sürede birkaç örnek sistemin incelenmesi gerektiğini ifade etti.

“Türkiye, Güney Kıbrıs ve Dünya Sağlık Örgütü’nün toplantısında methedilen İsviçre’deki sistemlerini inceleyeceğiz ve bu sistemlerle ilgili bilgi sahibi uzmanlarla görüşerek, herhangi bir modeli taklit etmeden fakat Amerika’yı yeniden de keşfetmeden ülkemize özgü bir sistem oluşturacağız” diye konuşan Bakan Gülle, “Bizim bir ulusal sağlık politikasına gerçekten gereksinimiz var. Bunu herhangi bir modele asılmadan, evrensel değerleri içselleştirerek, kendimize bir özgü bir model yaratarak oluşturacağız” dedi.

Sağlık sektörünün tüm paydaşlarının üzerinde durduğu diğer bir konu olan Genel Sağlık Sigortası’na ilişkin olarak Bakan Gülle, Genel Sağlık Sigortası’nın, sağlık sisteminin daha işlevsel hale gelebilmesi için bir nevi kaynak sağlayacak bütçe ve denetim demek olduğunu da belirtti.

Gülle, “Siz bir birey olarak bir sağlık kuruluşuna başvurup belki de çok büyük paralar ödemek zorunda kalırsınız. Hâlbuki bir fon bu sağlık hizmetinin belirli bir oranda karşılaması ile sağlık sorunu bu şekilde çözülmüş olacak” diye konuştu. Genel Sağlık Sigortası’nın bir anlamda da bütün sağlık hizmeti veren unsurların koordine edildiği bir zemin olarak düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Acil hizmetlerin önemine işaret eden Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Acil’in öncelikli olarak ele alınması gereken konular arasında olduğunu ve kadroların artırılarak bu birim içerisinde ciddi bir reorganizasyona gidilmesinin üzerinde durduklarını ifade etti.

İlaç konusuna da değinen Bakan Gülle, bu konuda düzenlemeler gerektiğini, ayrıca zirai ilaç konusunun başlı başlına ele alınması gereken bir konu olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bu konuları Eczacılar Birliği ile birlikte, onların birikim ve katkılarından faydalanarak ilaç konusuna bir standardizasyon getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Gülle, otomasyon konusunda belli adımların atılmakta olduğunu ifade ederek, hızla belirli bir miktar personelin bu işe atanarak, kayıt ve veri depolamak adına herkesin katkı koyması ve buna dayanarak daha fazla söz söyleme adına daha çok sorumlu olması gerektiğini ifade etti.

Katılımcılara teşekkür eden Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlık alanında yapılabileceklerin, hükümetlerin değil, sağlık camiasının katılımı ile başarılabileceğini ifade ederek, “Katılımınız, katkınız ve heycanınız, beni de heyecanlandırdı. Yapılacak çok işimiz var. Yalnız ve ancak birlikte başarabiliriz” diye konuştu.

Gülle, sekiz komitedeki konulara, kanser başlığının dokuzuncu, sağlıktaki eğitim politikasının onuncu ve sağlık turizminin on birinci başlık olarak eklenmesi gerektiğini; burada başlayan çalışmaların burada kalmaması ve 2 veya 3 ayda bir, oluşturulan bir koordinasyon komitesinin yeniden bir araya gelinmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Bakan Gülle, “Birlikte karar verme süreci yaşanarak, büyük çaba harcayarak ve de birlikte karar vererek hızla hep birlikte başlayıp, bu işi bitirmeleiyiz” diyerek kapanış konuşmasını sonlandırdı.

Çalıştay boyunca çalışan komitelerde, Sağlık Bakanlığı, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Kamu-Sen, Sağlık-Sen, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Kamu-İş, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Özel Hastane İşletmecileri Birliği, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Sağlık İdarecileri Derneği, Kuzey Kıbrıs Sosyal Sigortalılar Derneği, Belediyeler Birliği, Devlet Planlama Örgütü, Çevre Koruma Dairesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi yer aldı.

Sağlık Çalıştayı’nın ilk gününde ise şu kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Örgütü sunum yapmıştı:

“ Toplumcu Demokrasi Partisi, Tıp Laboratuvarları Uzmanları Derneği, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Thalassaemia Derneği, KKTC Fizyoterapistler Derneği, Kıbrıs Türk Kalp Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Vakfı ile Diyaliz ve Böbrek Hastaları Derneği.” (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ...
 
2 Aralık 2013, Pazartesi
      Dünya AIDS Günü
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
arrow "GENÇLERİMİZİN FARKINDALIĞINI ARTIRMAK İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ”


KKTC'de 26 kişi HIV virüsü taşıyor...
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, özellikle gençlerin AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bilinçlendirilmesine yönelik eğitim çalışmalarının tüm dünyada olduğu gibi, KKTC’de de ön planda tutulduğunu belirtti
.

DÜNYA’DA 35 MİLYON KİŞİ HİV VİRÜSÜ TAŞIYOR.
BUNLARIN 2 MİLYONDAN FAZLASI ERGEN.
KKTC’DE HIV VİRÜSÜ TAŞIYAN YURTTAŞ SAYISI 26.

SAĞLIK BAKANLIĞI, ARALIK AYI BOYUNCA, ÜLKE GENELİNDEKİ LİSE VE ÜNİVERSİTELERDE GENÇLERE YÖNELİK KONFERANSLAR DÜZENLEYECEK; AIDS VE CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR KONUSUNDA BİLGİ VEREN AFİŞ VE BROŞÜRLER DAĞITILACAK.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, özellikle gençlerin AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bilinçlendirilmesine yönelik eğitim çalışmalarının tüm dünyada olduğu gibi, KKTC’de de ön planda tutulduğunu belirtti.

Gülle, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada 2 milyondan fazla ergenin ve toplam 35 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığını belirterek, KKTC’de ise şu an itibarıyla 26 KKTC vatandaşının HIV virüsü taşıdığını ve bakanlık kontrolü altında tedavilerinin sürdüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle 1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Dünya AIDS Günü nedeniyle aralık ayı boyunca lise ve üniversitelerde gençlere yönelik konferanslar düzenlenecek; afiş ve broşürler dağıtılacak.

Gülle, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajda, AIDS ve AIDS’ten korunma konusunda bilgili ve bilinçli olmanın önemli olduğunu kaydederek, her yıl olduğu gibi bu yıl da Sağlık Bakanlığı’nın bir dizi etkinlikle, başta gençler olmak üzere tüm toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

TÜM LİSE VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BİLGİLENDİRİLECEK
Sağlık Bakanlığı’nın, Aralık ayı boyunca, ülke genelindeki özel ve devlete ait hem lise hem de üniversitelerde öğrencilere yönelik konferanslar düzenleneceğini kaydeden Bakan Gülle, tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS’te de erken tanını hayati öneme haiz olduğunu vurguladı. Ahmet Gülle, Sağlık Bakanlığı’nın ‘AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar’ konulu afiş ve broşürler bastırdığının da altını çizdiği açıklamasında, söz konusu eğitici materyallerin lise ve üniversitelere dağıtımının gerçekleştirileceğini belirtti.

FARKINDALIK YARATMAK ÖNEMLİ
“Tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda da farkındalık önemli” diyen Gülle, böylesi özel günlerde gerçekleştirilecek kampanyalarla, halkın farkındalığının artırılacağını vurguladı.

DÜNYA’DA YAKLAŞIK 35 MİLYON KİŞİ HIV VİRÜSÜ TAŞIYOR
Açıklamasında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine de yer veren Bakan Gülle, AIDS’ten, dünyada son 30 yılda, yaklaşık 30 milyonu kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Gülle, Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına göre de şu an dünyada 35 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığını da kaydetti.

Bakan Gülle açıklamasında, DSÖ’nün verilerine göre, tüm dünya genelinde 10-19 yaş diliminde yer alan 2 milyondan fazla ergenin, HIV virüsü taşıdığını ve bunların çoğunluğunun da gereken tıbbi bakım ve destekten mahrum olduğunu ayrıca, milyonlarca ergenin de HIV enfeksiyon riski içerisinde yaşamını sürdürdüğünün altını çizdi.

KKTC’DE 26 HİV VİRÜSÜ TAŞIYICISI VAR
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, şu an itibarıyla ülkede 26 KKTC vatandaşının HIV virüsü taşıdığını da belirttiği açıklamasında, “KKTC’de Sağlık Bakanlığımızın kontrolünde, 26 HIV virüsü taşıyan yurttaşımız bulunmaktadır. Bu yurttaşlarımızın tıbbi ve ilaç tedavileri devam etmektedir” dedi.

AIDS’TEN KORUNMANIN YOLLARI…
Bakanlık açıklamasında, AIDS’ten korunma yolları da hatırlatıldı ve şunlar sıralandı:

“HİV virüsü taşıyıp taşımadığını bilmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır. Tek eşliliğe dikkat edilmelidir. Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Şırınga, iğne, piercing, dövme, jilet, manikür, pedikür aletleri ve her türlü delici ve kesici alet başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Çiftler evlilik ve hamilelik öncesinde AIDS testi yaptırmalıdırlar. HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemelidir. Açık yaralar, vücuda mikrop/virüs/bakteri girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.” (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                                                 ARALIK 2013  
» Sağlık Bakanı Gülle: "Yeniden yapılanmaya gidilmesi şart" (27/12/2013)
» Sağlık Bakanı Gülle, BRT'ye konuştu... (25/12/2013)
» Sağlık Bakanı Gülle'nin Girne Dr. Akçiçek, Cengiz Topel ve Mağusa Devlet Hastanesi'ne yeni yıl ziyareti (24/12/2013)
» Sağlık Bakanlığı Bütçesi onaylandı (18/12/2013)
» Mağusa Devlet Hastanesi'nde ilk kez bir hastaya horlama cerrahisi ameliyatı gerçekleştirildi" (18/12/2013)
» Basın Açıklaması: Sağlık Bakanlığı: "KKTC'de kanser ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden herhangi bir sıkıntı yok" (13/12/2013)
» Suçiçeği aşısı, Kasım ayı itibarı ile aşı takvimine eklendi... (12/12/2013)
» Ülkede ilk kez serbest doku nakli yapıldı... (10/12/2013)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: "Halkımıza daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunulması için seferberlik başlattık" (7/12/2013)
» Dizde tek seansta artroskopik (kapalı) çoklu bağ tamiri ameliyatı... (6/12/2013)
» Bakan Gülle, Sağlıkta olağanüstü durum ilan etti... (2/12/2013)
» 1 Aralık Dünya AIDS Günü... (2/12/2013)