Baslik  ÖNDER ALIŞVERİŞ MERKEZİ'NDEN SAĞLIĞA ÖNEMLİ KATKI...
 
24 Ekim 2013, Perşembe
      Sağlığa önemli katkı
 
        Önder Alış Veriş Merkezi, 2013 yılı Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında,
arrow SAĞLIK BAKANLIĞI'NA 25 BİN TL DEĞERİNDE ELEKTROKARDİYOGRAF (EKG) CİHAZI İLE
      DEFİBRİLATOR CİHAZI BAĞIŞLADI

Kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetleri kaydeden EKG cihazı ile kalbin normal dışı atımının normal kalp ritmine dönmesini sağlayan Defibrilator cihazlarının geliri, Önder Alışveriş Merkezleri'nde 1 Haziran ile 15 Ekim tarihleri arasında "Kalbiniz her şeyinizdir" sloganıyla gerçekleştirdiği kampanyada, tüketicilerin özel etiketli ürünleri tercih edilmesiyle elde edildi.

Sosyal sorumluluk kapsamında cihazlar bugün Lefkoşa Önder Mağazası’nda düzenlenen törenle Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye devredildi. Törende, Önder Alışveriş Merkezi Direktörlerinden Gülşah Manavoğlu, Önder Gazimağusa Mağaza Müdürü Ersin Avcı ile Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Dr. Öner Özerdem de hazır bulundu.

“SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ TOPLUM İÇİN ÖNEMLİ”
Bakan Ahmet Gülle törende yaptığı konuşmada, sosyal sorumluluk projelerinin toplum için önemine değinerek, Önder Alışveriş Merkezi’nin Sağlık Bakanlığı’na bağışının ne kadar anlamlı olduğuna dikkat çekti.

Gülle, sağlık, eğitim, çevre gibi her alanda toplumsal desteğe ve sorumluluğa ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Sorunların sorumluluk alınmadan çözülmeyeceğini kaydeden Ahmet Gülle, “Bu bağış, topluma güzel bir mesaj verdi. Böyle dayanışmaların devam etmesi gerekiyor” dedi.

“TOPLUM İLACA VE YATAĞA BAĞLI KALMADAN YAŞAMALI”
Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Dr. Öner Özerdem ise, devletlerin ve hükümetlerin sürekli gelişen teknolojiyle başa çıkamayacağını ifade ederek, toplumsal işbirliğine dikkat çekti. Özerdem, toplumun ilaca ve yatağa bağlı kalmadan yaşaması gerektiğine işaret ederek, sağlıklı yaşamın önemine vurgu yaptı.

“PROIJE KAPSAMINDA 10 BİN BROŞÜR DAĞITILDI”
Önder Mağusa Mağaza Müdürü Ersin Avcı, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı’na 25 bin TL değerinde iki cihaz kazandırdıklarına işaret etti.

Avcı, proje kapsamında kalp sağlığı konusunda 10 bin broşür dağıtıldığını, broşürlerle kalp sağlığı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

2014 sosyal sorumluluk projesi için hazırlıklara başladıklarını belirten Ersin Avcı, projenin hedefinde sağlığın ya da eğitimin olacağını söyledi.

Avcı, Önder’in Kurumsal Sosyal Sorumluluk kapsamında geçtiğimiz yıl özel eğitime katkı sağladığını anımsatarak, projelere destek verenlere ve vereceklere teşekkürlerini sundu. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI HEYETİ'Nİ KABUL ETTİ
 
21 Ekim 2013, Pazartesi
      Kıbrıs Türk Sanayi Odası
 
        Kıbrıs Türk Sanayi Odası heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Gülle:
arrow "SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK VE SOSYAL YAPI VİZYONUNA SAHİBİZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 'sürdürülebilir ekonomik ve sosyal yapı' vizyonuna bağlı bir anlayışıyla görev sürdürdüğünü açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Ali Çıralı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası heyetini kabulünde bu açıklamayı yapan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, verimliliğe, sürekliliğe, rekabet edilebilir bir yapıya kavuşmanın gerekliliğini vurguladı.

Verimliliği olan, rekabet edilebilir, süreklilik arz eden yapının kurulması için de, pek çok yeni düzenleme ve anlayışın getirilmesinin gerektiğini kaydeden Bakan Gülle,   sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak bazı dönüşümleri mutlaka başarmak istediklerini söyledi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da yaptığı konuşmada, Bakan Gülle’ye yeni görevinde başarılar dileyerek, ülke sanayicisinin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verdi.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  16 EKİM: DÜNYA GIDA GÜNÜ...
 
14 Ekim 2013, Pazartesi
      Basın Açıklaması
 
        Sağlık Bakanlığı, bu yıl "Gıda güvencesi ve beslenme için sürdürülebilir gıda sistemleri" ana temasıyla kutlanacak
        olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla mesaj yayımladı:
arrow "AB UYUM ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE YASA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Sağlık Bakanlığı: "Ülkede gıda güvenliğinin sağlanması ve sürdürülmesi konusunda, her zaman için tüketici sağlığını ön plana tutarak, büyük bir hassasiyet ile çalışılmaktadır"

Sağlıklı ve güvenilir gıda ile içme suyu tüketmesini sağlamak için sürekli denetim ve kontrollerin yapılıyor. Bu denetim ve kontrollerde insan sağlığına ve yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına izin verilmiyor.

Sağlık Bakanlığı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, güvenli gıda tüketiminin önemine dikkat çekti.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımlanan mesajda, Sağlık Bakanlığı’nın ülkede gıda güvenliğinin sağlanması ve sürdürülmesi konusunda, her zaman için tüketici sağlığını ön plana tutarak, büyük bir hassasiyet ile çalışmakta olunduğuna vurgu yapıldı.

Sağlık Bakanlığı, 8 Gıda Mühendisi ve 19 Sıhhiye Müfettişi ile hizmet veriyor…
Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın üzerine düşen görevleri bünyesinde bulunan 8 Gıda Mühendisi ve tüm bölgelerde aktif olarak görev alan 19 Sıhhiye Müfettişi yardımıyla en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığının altı çizildi.

İthal ve yerli üretim gıdaların gıda güvenliği ile ilgili yasa ve tüzükler…
Bakanlık açıklamasında, ithal ve yerli üretim gıdaların gıda güvenliği ile ilgili besin ve ilaç satış yasası fasıl 261 madde 19 altında hazırlanan ‘Besin maddeleri’ ve ‘Besin Katkı Maddeleri Tüzükleri’ ile ‘Ditile Alkollü İçkiler Tüzüğü’ ve ‘Enerji İçecekleri Tüzüğü’nden faydalanmaktadır” denilerek,  bunların yetersiz kaldığı durumlarda FAO ve WHO tarafından hazırlanan Kodeks Alimentarius, AB mevzuatları ve TC ile ilgili mevzuatlardan yararlanıldığı kaydedildi.

Sağlıklı ve güvenilir gıda ile içme suyu tüketmesini sağlamak için sürekli denetim ve
kontroller yapılıyor…

Vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda ile içme suyu tüketmesini sağlamak için sürekli denetim ve kontrollerin yapıldığının ifade edildiği açıklamada,  bu denetim ve kontrollerde insan sağlığına ve yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına izin verilmediği ayrıca, bu işyerlerinin de bakanlık tarafından kapatıldığı belirtildi.

AB uyum çalışmaları çerçevesinde yasa çalışmaları…
Sağlık Bakanlığı’nın, AB uyum çalışmaları çerçevesinde “Genel Gıda ve Yem Yasası”, “Katkı Maddeleri Tüzüğü”, “Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar Tüzüğü” ile “Gıda Maddelerinde Bulaşanlar Tüzüğü” çalışmalarını yürütmekte olduğu belirtilen açılamada, Genel Gıda ve Yem Yasası’nın tamamlanmış olup tüzük çalışmalarının da devam ettiğine değinildi. Ayrıca, “Ambalajlanmış Kaynak ve İçme Suyu Yasası’nda” öngörülen 16 tüzükten 10 tanesinin tamamlanmış olduğu da ifade edildi.

Gıda Günü ilk kez 16 Ekim 1945’te kutlanmaya başlandı…
Bakanlık açıklamasında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun kuruluş tarihi olan 16 Ekim’in, “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanmakta olduğu ve ilk kez FAO tarafından 16 Ekim 1945’te kutlanmaya başlandığı bilgisi de verildi.

Dünya Gıda Günü’nün, tüm dünya ülkeleri tarafından 9-16 Ekim arasında bir hafta boyunca değişik etkinliklerle kutlanmakta olduğuna da işaret edilen açıklamada, bu günde amacın, gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konuları gündeme taşımak olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Dünya Gıda Günü’nde verilmek istenen bir başka önemli mesajın, açlığa karşı uluslararası dayanışma ve mücadeleyi sağlamak; besin ve gıda maddelerini daha iyi değerlendirme ve kullanma bilincini yerleştirmek olduğu kaydedildi.

Bu yılki ana teme; “Gıda Güvencesi ve Beslenme İçin Sürdürülebilir Gıda Sistemleri”
Bu yıl, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde FAO tarafından uluslararası düzeyde belirlenen ana temanın ‘Gıda Güvencesi ve Beslenme İçin Sürdürülebilir Gıda Sistemleri’ olduğuna değinilen Bakanlık açıklamasında,  insan sağlığının güvenilir gıda sistemlerine bağlı olduğu kaydedildi.

Yetersiz beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarının topluma maliyeti çok yüksek…
Bakanlık açıklamasında, “Günümüzde, yetersiz beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarının toplumlara maliyeti çok yüksektir ve yetersiz beslenme çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır” denilerek,  Dünya’da beş yaşın altındaki her dört çocuktan birinin yeterli düzeyde gelişememekte olduğu ve yetersiz beslenen 165 milyon çocuğun bedensel potansiyellerine hiçbir zaman erişemeyecekleri belirtildi.

Dünya’da 2 milyar insan, sağlıklı olmak için gerekli vitamin ve mineralden yoksun…
Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Dünya’da yaklaşık 2 milyar insanın sağlıklı olmak için gerekli olan vitamin ve mineralleri alamamakta olduğunun da altını çizdi.

Dünya’da yaklaşık aşırı kilolu 1 buçuk milyar insan; başta koroner kalp hastalığı, diyabet ve çeşitli sağlık sorunları yaşıyor…
“İnsanların yaklaşık olarak 1,4 milyarı aşırı kiloludur. Bu insanların, yaklaşık olarak üçte biri obezdir ve koroner kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve diğer sağlık sorunları yaşamaktadır” denilen Bakanlık açıklamasında, yetersiz beslenen kadınların, engelli bebek doğurma olasılığının daha yüksek olduğu ifade edilerek, anne karnındaki yetersiz beslenmenin, yoksulluğun nesilden nesile aktarılmasına da neden olan en önemli faktörlerden birisi olduğu belirtildi.

Obezlerde de vitamin eksikliği var…
Açıklamada obez anne ve babalarda da vitamin eksikliğinin görülebilmekte olduğu vurgulandı ve bu anne ve babaların çocuklarının, yetersiz bakım ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle yeterince gelişim gösterememekte olduğu kaydedilerek, Dünya’daki ülkelerin büyük bir çoğunluğunun yetersiz beslenmenin farklı türleri ile karşı karşıya olduğuna değinildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GİRNE ADA LIONS KULÜBÜ'NDEN GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ'NE BAĞIŞ...
 
14 Ekim 2013, Pazartesi
      Girne Lions Kulübü
 
        Girne Ada Lions Kulübü'nden;
arrow GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ HEMODİYALİZ SERVİSİ İÇİN 196 BİN TL'LİK BAĞIŞ

Girne Ada Lions Kulübü Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ne 196 bin 700 TL'lik bağış gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, bağış çeki Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba’ya teslim edildi.

Hemodiyaliz servisinin tıbbi cihaz alımına katkı…
Girne Ada Lions Kulübü’nün 2012-2013 faaliyet yılının ana aktivitesi olan “Büyük Balo” etkinliğinden elde edilen 196 bin 700 TL’lik gelir, Girne Akçiçek Hastanesine kurulmakta olan yeni “Hemodiyaliz Servisi’nin” tıbbi cihaz donanımının bir kısmının karşılanmasına katkı sağlayacak.

Devlet ve sivil toplum dayanışması…
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Akçaba, bağış çekini kabulü esnasında yaptığı kısa konuşmada, Girne Ada Lions Kulübüne teşekkür ederek, söz konusu bağışın Devlet, Sivil Toplum Örgütü dayanışmasına güzel bir emsal teşkil ettiğini vurguladı.

Her şeyi devletten beklememeli…
Ada Lion Kulübü’nün 2012 -2013 Dönem Başkanı Zuhal Altınminareoğlu da, her şeyi devletten beklemenin yanlış olduğunun altını çizerek, elde edilen gelirin sağlık gibi çok hayati bir alanda kullanılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sağlık alanına katkı sağlamaya devam edilecek…
Girne Ada Lions Kulübü’nün 2013-2014 dönemi Başkanı Hüseyin Başaran ise yaptığı konuşmada, kulüplerinin bundan sonra da başta sağlık alanı olmak üzere, elden geldiğince ihtiyaç duyulan diğer alanlara da katkı sağlayacağını belirtti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE, DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ'Nİ
       ZİYARET ETTİ...
 
11 Ekim 2013, Cuma
      Nalbantoğlu Devlet Hastanesi
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kurban Bayramı nedeniyle başlattığı ziyaretlerine
arrow LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ İLE DEVAM ETTİ

Servisleri gezerek hastaların ve sağlık çalışanlarının bayramlarını kutlayan Gülle, hediye de dağıttı.

Ziyaret sırasında basına açıklama yapan Gülle, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ülkedeki sağlık hizmetleri açısından “amiral gemisi” görevi gördüğünü anlattı.

Sağlık hizmetlerinin geçmişe nazaran her geçen gün daha iyi noktalara taşındığını söyleyen Gülle,  “Sağlık çalışanları da büyük bir kapasiteyle çalışıyor” dedi.

“Hastanedeki yataklar neredeyse tamamen dolu” diyen Gülle, sağlığın hata affetmeyen, sürekli özveriyle çalışma gerektiren bir alan olduğunu anlatarak, sağlık çalışanlarını gösterdikleri performans nedeniyle kutladı.

Gülle, sağlık sektörünün daha iyi noktalara taşımak için çalışmaya devam edeceklerini de belirtti.

Sağlık Bakanı Gülle ziyaretlerine Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Sağlık Bakanlığı’nda devam edecek. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜN'DE ANLAMLI KERMES...
 
10 Ekim 2013, Perşembe
      Kermes
 
         Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yatılı tedavi gören hastaların beceri atölyesinde ürettiği el işleri,
         Lokmacı Kapısı yakınında düzenlenen kermeste satışa sunuldu.
arrow GÜLLE: "KORUYUCU VE BİLİNÇLİ TOPLUM OLMA ANLAYIŞIYLA SADECE BEDEN DEĞİL, RUH SAĞLIĞININ DA ÖN PLANDA TUTULMASINI BENİMSİYORUZ. DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ, DOLAYISIYLA DÜZENLENEN ETKİNLİKLE KONUYU TOPLUM GÜNDEMİNE TAŞIMAK İSTEDİK"

Sağlık Bakanlığı'nın "Dünya Ruh Sağlığı Günü" nedeniyle düzenlediği ve hastaların yaptığı elişi sandık, ayna ve seramik gibi eşyaların satıldığı kermeste, Lefkoşa Belediye Orkestrası da müzik dinletisi sundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de kermesi ziyaret ederek hastane yetkililerinden bilgi aldı; hastalarla sohbet etti.

GÜLLE
Gülle, Kermes’te basına yaptığı açıklamada, beden ve ruh sağlığının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğine işaret ederek, sağlıklı olmak için ruh sağlığının korunmasının önem taşıdığını vurguladı.

Uluslararası sağlık kuruluşlarının da ortaya koyduğu, hasta olmamak için önlem alma hedefi doğrultusunda, koruyucu ve bilinçli toplum olma anlayışıyla sadece beden değil, ruh sağlığının da ön planda tutulmasını benimsediklerini anlatan Gülle, “Dünya Ruh Sağlığı Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinlikle konuyu toplum gündemine taşımak istediklerini kaydetti.

Hobi olarak yapılan el işi, spor ve sanatsal faaliyetlerin insanın ruh sağlığını düzenleyerek geliştirdiği; hastaların tedavisinde tamamlayıcı olduğunun bilimsel bir gerçek olduğuna işaret eden Gülle, halkı da ruh sağlığını korumak için bu tür etkinlikler yapmaya çağırdı.

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi ve doktorlarıyla çalışanlara teşekkür eden Gülle, Lefkoşa Belediye Orkestrası etkinliğe katkısına teşekkür etti.

TAŞYÜREK
Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. İnci Taşyürek ise konuşmasında, etkinliğin, “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” nedeniyle ruh sağlığının önemini vurgulayarak, halkı bilinçlendirmek; farkındalık yaratmak amacıyla organize edildiğini belirtti.

Ruh ve beden sağlığının bir bütün olduğu; çevresel etkinliklerden etkilenerek bozulan ruh sağlığının beden sağlığını da olumsuz etkilediğini anlatan Taşyürek, insanların hekimden yardım almaktan çekinmemesini istedi. (TAK)
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, CENGİZ TOPEL HASTANESİ VE BÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON
       MERKEZİ'Nİ ZİYARET ETTİ...
 
10 Ekim 2013, Perşembe
      Ahmet Gülle
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kurban Bayramı ziyaretleri çerçevesinde Yeşilyurt'taki Cengiz Topel Hastanesi'ni
         ziyaret etti.
arrow GÜLLE, ZİYARETTE DOKTORLAR, SAĞLIK PERSONELİ VE HASTALARIN BAYRAMINI KUTLADI

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kurban Bayramı ziyaretleri çerçevesinde Yeşilyurt'taki Cengiz Topel Hastanesi'ni ziyaret etti. Gülle, ziyarette doktorlar, sağlık personeli ve hastaların bayramını kutladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ziyarette yaptığı konuşmada, Cengiz Topel Hastanesi’nin önemine işaret ederek, hastanenin bölge için önemli bir fonksiyonu olduğunu Batı bölgesinden merkeze gidecek hastaları azalttığını söyledi. Gülle, daha iyi ve daha nitelikli bir sağlık sistemi kurma yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini de belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kurban Bayramı Nedeniyle Gerçekleştirdiği Ziyaretler Çerçevesinde, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ni Ziyaret Etti…
Merkezi gezen ve sorumlu hekim Cansel Bayraktaroğlu Öztekinel'den bilgi alan Gülle, Rehabilitasyon Merkezi sakinleriyle de görüşerek bayramlarını kutladı. Ziyareti sırasında basına açıklama yapan Gülle, sağlık hizmetlerinin koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici olmak üzere 3'e ayrıldığını anlattı.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'nde 45 hasta bulunduğunu, merkezine 1 doktor ve diğer sağlık çalışanlarıyla hizmetlerine başarılı şekilde devam ettiğini dile getiren Gülle, "Rehabilite sağlık hizmetlerinin en zor kısmıdır. Buradaki arkadaşlar bu zor görevi başarıyla götürüyor" dedi.

Öte yandan oluşturmaya çalıştıkları yeni sağlık sisteminde rehabiltasyon hizmetlerini geliştirmenin yollarını aradıklarını anlatan Gülle, bakım elemanı yetiştirilmesi ve altyapı eksikliklerinin giderilmesi için çalışmaları olduğunu ifade etti. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  10 EKİM: DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ...
 
9 Ekim 2013, Çarşamba
      Dünya Ruh Sağlığı Günü
 
         10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü... Bu yılki ana tema:
arrow RUH SAĞLIĞINI GELİŞTİRMEK, BİRİNCİ BASAMAKTA RUH SAĞLIĞI HİZMETLERİNİ
       YAYGINLAŞTIRMAK VE RUHSAL TEDAVİ OLANAKLARINI ARTIRMAK

Gün dolayısıyla Sağlık Bakanlığı, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yatılı hastalarının eserlerinden oluşan bir kermes düzenlenecek. Sağlık Bakanı Ahmet Gülle'nin, açılışını gerçekleştireceği kermes, 10 Ekim 2013 Perşembe günü saat 11,00'de, Lefkoşa Lokmacı Kapısı'nda yer alacak. Kermes esnasında Lefkoşa Belediye Orkestrası Latin Trio grubu canlı müzik performansı da sergileyecek.

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde 2012 yılında konsültasyonlar da dâhil 18 bin 339 kişi polikliniklerde ayaktan muayene ve tedavi gördü. Ortalama her gün 76 kişi poliklinikten hizmet aldı; 2012 yılında 295 hasta yatılı tedavi gördü; geçen yılın ilk 9 ayında yatılı tedavi görenlerin sayısı 229 iken bu yılın aynı dönemindeki sayı da 232 oldu.

Sağlık Bakanlığı, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımlanan mesajda, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yıl, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun belirlediği, “Ruh sağlığını geliştirmek, birinci basamakta ruh sağlığı hizmetlerini yaygınlaştırmak ve ruhsal tedavi olanaklarını artırmak”  teması ile kutlanacağı belirtildi.

Bu günde amaç, ruh sağlığı olgusunu toplumun tüm kesimlerinin öncelikli konusu yapmak…
Açıklamada, “Bu günde ve hafta boyunca düzenlenen etkinliklerle ruh sağlığını ve ruh sağlığı hizmetlerini tüm dünyada, tüm ülkelerde toplumun tüm kesimlerinin öncelikli konusu yapmak, küresel bir öncelik haline getirmek amaçlanmaktadır” denildi.

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yatılı hastalarının eserleri kermeste satışa sunulacak
Sağlık Bakanlığı’nın 10 Ekim 2013 Perşembe günü saat 11,00’de, Lefkoşa Lokmacı Kapısı’nda, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yatılı tedavi gören hastaların beceri atölyesinde ürettiği, birbirinden ilginç ve güzel el işlerinin satılacağı bir kermes düzenleyeceği de açıklandı. Kermesin açılışını Sağlık Bakanı Ahmet Gülle gerçekleştirecek.

Kermes süresince canlı müzik…
Açıklamada, kermes süresince, Lefkoşa Belediye Orkestrası Latin Trio grubunun canlı müzik performansı da sergileyeceği kaydedildi.

Ruh ve beden sağlığı bir bütündür…
Bakanlık açıklamasında, genellikle sağlık denildiğinde beden sağlığı anlaşıldığı belirtilerek, aslında sağlık denildiğinde, ruh sağlığı ve beden sağlığının bir bütün olarak düşünülmesi gerektiği kaydedildi.

Ruh sağlığı olmadan beden sağlığının olamayacağının altı çizilen açıklamada, “Ruhsal hastalıklar toplumun bütününü ilgilendiren bir sorundur” denildi.

Dünyada her yıl insanların yaklaşık yüzde 30’u ruhsal sorun yaşıyor…
Sağlık Bakanlığı, dünya genelinde her yıl insanların yaklaşık yüzde 30’unun ruhsal bir sorun geçirdiğini; 75 yaşına gelmiş kişiler arasındaysa herhangi bir ruh hastalığı yaşamış olanların, yüzde 50,8 oranında olduğunu belirttiği açıklamasında, Dünya Sağlık Örgütü’nün bir araştırmasına göre,  yeti yitimine en çok yol açan 10 hastalıktan beşini ruhsal hastalıkların oluşturduğu kaydedildi.

Bu hastalıkların sırasıyla depresyon, alkol kullanımı, bipolar bozukluk, şizofreni ve obsesif kompulsif bozukluk olduğu ifade edilen açıklamada, yeti yitiminin, kişinin kendinden beklenen iş, okul, ev, toplumsal roller ve kendine bakabilme  işlevlerini giderek yitirip üretici niteliğini ve sosyalliğini kaybetmesi ve görevlerini aksatması anlamına geldiği anlatıldı.

DSÖ’ye göre 2020’de depresyon başta gelen hastalık olacak
Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Ruh Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, ruh sağlığının sadece toplumun temelini oluşturmakla kalmayıp o toplumun geleceğine de yön çizdiği vurgulanarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün geleceğe yönelik öngörülerine göre; 2020’de depresyon,  gelişmekte olan toplumlarda başta gelen yeti yitimine yol açan hastalık olacağı bildirildi.

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi verileri: 2012’de 18 bin 339 hasta ayaktan muayene
Bakanlık açıklamasında, Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin istatistikî verilerine de yer verildi.

Buna göre, 2012 yılında konsültasyonlar da dâhil 18 bin 339 kişi bu hastanenin polikliniklerinde ayaktan muayene ve tedavi gördü. Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, ortalama her gün 76 kişi poliklinikten hizmet aldı; 2012 yılında 295 hasta yatılı tedavi gördü; geçen yılın ilk 9 ayında yatılı tedavi görenlerin sayısı 229 iken bu yılın aynı dönemindeki sayı da 232 oldu.

Yatılı tedavi görenlerin ciddi akıl hastalığı olanlar olduğu kabul edilirse bu açıdan bir artış trendi olmadığına dikkat çekilen açıklamada, 2012’de 60 adli psikiyatri raporu düzenlenirken bu yılın ilk 9 ayında 60 rapor düzenlendiği; bunun da bir artış trendi gösterdiği kaydedildi.

“Artış trendi ciddiye alınıp yakından gözlenmeli”
Adli psikiyatride ciddi akıl hastalıklarından ziyade kişilik bozuklukları ve madde kullanım hastaları bulunduğu için bu iki psikiyatrik rahatsızlıkta artış trendi ciddiye alınarak yakından gözlenmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu veriler de bize göstermektedir ki genetik faktörlerin ön planda olduğu ağır akıl hastalıklarından çok çevresel faktörlerin neden olduğu psikiyatrik hastalıklarda artış trendi mevcuttur. Bundan dolayıdır ki KKTC de koruyucu psikiyatri hizmetlerine ağırlık verilmelidir.”

Ülkede Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin ağır akıl hastalıklarının yatılı tedavi gördüğü (madde bağımlıları dâhil) tek hastane olma özelliği taşıdığı belirtilen açıklamada, bu hastaların başvuracağı başka bir kurum veya özel hastane bulunmadığına dikkat çekildi.

Bu hastanenin ayrıca “adli psikiyatri” hizmetinin verildiği tek kurum olma özelliği de bulunduğu belirtilerek, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tüm psikiyatrik hastalıkların tedavi edildiği ve tedavi için yurt dışına veya başka bir kuruma sevk yapılmayan ender ana bilim dallarından biri olduğu vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Ruh Günü açıklamasında, altyapı ve personel eksikliğinin sınırlarının zorlandığı ve ulusal bir ruh sağlığı politikası olmadığından dolayı koruyucu ruh sağlığı hizmeti verilemediği belirtilerek, halkın ruhsal sorunlarının tedavisinde umut tacirliği yapanlara dikkat çekildi.

“Umut tacirliği yapanlar var”
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Bu boşluktan faydalanarak özellikle ülkemizde son zamanlarda herhangi bir bilimsel ve yasal dayanağı olmayan eğitimlerden çıkan ve büyük çoğunluğu hekim, psikiyatr olmayan bazı kişiler, halkın ruhsal sorunlarının tedavisinde umut tacirliği yapmakta, ciddi etik ihlallere, hatalı tıbbi sonuçlara yol açmakta, bireylere zarar verebilmektedir. Bu konuda kapsamlı çalışmalar yapmak gerektiği açıktır. 

Ruhsal hastalıklar henüz ortaya çıkmadan önleyen, risk etkenlerini ortadan kaldıran ya da bu etkenlerle karşılaşmayı engelleyen, koruyucu ve önleyici çalışmaları destekleyen bir yaklaşımın yaygınlaştırılmasını, koruyucu ruh sağlığı ve ruhsal destek birimlerinin kurulmasını hedeflemek önümüzdeki yılların ana hedefi olmalıdır.”

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE GİRNE DR. AKÇİÇEK HASTANESİ'Nİ ZİYARET ETTİ...
 
9 Ekim 2013, Çarşamba
      Ahmet Gülle
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
arrow "İNŞALLAH ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SAĞLIKTA YENİ SİSTEM VE YAPILANMAYI        GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bakanlığın sağlık alanında, hasta ile sağlık çalışanları odaklı, iki kesimin de memnun ve verimli olacağı bir sistem yaratmayı hedeflediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bakanlığın sağlık alanında, hasta ile sağlık çalışanları odaklı, iki kesimin de memnun ve verimli olacağı bir sistem yaratmayı hedeflediğini söyledi.

Kurban Bayramı kapsamında hastane ile sağlık kurumlarına ziyaretlerini sürdüren Bakan Gülle dün Gazimağusa Hastanesi’ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından bu sabah da Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ni ziyaret etti.

Saat 08.30’da başladığı ziyaretinde Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu ile birlikte Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ni gezen Bakan Ahmet Gülle, personel ile hastaların bayramlarını kutladı.

“GÜZEL DİYALOG VE İŞLER GÖRDÜK”
“Girne Hastanesi ziyaretinde gerçekten sağlık çalışanlarının hastalarla olan güzel diyaloğu ile yaptıkları işleri gördük. Aynı zamanda bayramlaştık. Sağlıkta hasta ile sağlık çalışanları arasında çok özel bir bağ vardır. Hiçbir alanda olmayan tamamen güvene dayalı bu bağın güçlü iyi şekilde devam etmesi gerekmektedir. Bu konuda sağlık çalışanları üzerine düşen görevi büyük bir özveriyle yapıyor. Yatan hastalarda memnuniyet gördüm” diyen Bakan Ahmet Gülle, bunun sağlık alanında yapmakta oldukları işler açısında güzel olmasına rağmen daha yapacak çok işleri bulunduğunu kaydetti.

ÇALIŞAN VE HASTA ODAKLI SİSTEM
Sağlık alanında çalışan ve hasta odaklı, iki kesimin de verimli, mutlu olacağı bir sistem yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Gülle, yaratmak istedikleri bu güzel organizasyona sağlık çalışanların destek vermesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Gülle, “İnşallah önümüzdeki dönemde sağlıkta yeni sistem ve yapılanmayı gerçekleştireceğiz” diyerek, tüm sağlık çalışanlarının, hastaların ve halkın bayramını kutladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bayram ziyaretleri kapsamında yarın Cengiz Topel Hastanesi, Cuma günü de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu ile Barış Ruh ver Sinir Hastalıkları Hastanelerini ziyaret edecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE MAĞUSA DEVLET HASTANESİ'Nİ ZİYARET ETTİ...
 
8 Ekim 2013, Salı
      Ahmet Gülle
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hastanelere başlattığı ziyaretler çerçevesinde
         bugün ilk ziyaretini Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne gerçekleştirdi:
arrow "GÖRDÜĞÜM KADARIYLA HASTALARIMIZ BÜYÜK ORANDA TEDAVİLERİNDEN MEMNUN"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hastanelere başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün ilk ziyaretini Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yataklı tedavi gören hastaları servislerde ziyaret ederek, hediye verdi. Bakan Gülle hastane personeli ile de bayramlaştı.

Sağlık Bakanı Gülle ziyaretleri sırasında yaptığı kısa açıklamada, göreve geldiğinde bütün hastaneleri ziyaret ettiğini ifade ederek bayram vesilesiyle yeniden değerlendirmeler yapabilmek ve bayramlaşmak için hastaneleri ikinci kez ziyaret ettiğini söyledi.

Sağlık camiasının hastalar için büyük bir özveriyle çalıştığını ifade eden Gülle, "Gördüğüm kadarıyla hastalarımız büyük oranda tedavilerinden memnun" dedi.

Sağlık çalışanlarına  verdikleri  "güzel hizmetler"  nedeniyle teşekkür eden Gülle,  tüm halkın Kurban Bayramı'nı  kutladı.

Bakan Gülle'ye ziyareti sırasında Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü Adil Özyılkan ile Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Aykut Üretici eşlik etti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "HEDEF OCAK 2015..."
 
8 Ekim 2013, Salı
      Ahmet Gülle
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
arrow "HEDEF OCAK 2015"

"EN BÜYÜK SORUN SİSTEMSİZLİK"
Gülle: En büyük sorun sistemsizlik. Sistemsizlik yüzünden kolektif çalışma yapılamıyor. Sağlık çalışanları organize olunduğunda çok kolayca aşılabilecek sorunların altında eziliyor, sorunları çözmede yetersiz kalıyor.

"SİSTEM İÇİN ÇALIŞTAY YOLDA"
Gülle: Yılsonuna kadar yapılacak olan çalıştay ile sağlıkta uygulanacak olan sistem belirlenecek. Tüm sağlık örgütlerinin katılacağı çalıştay ile sağlıktaki vizyonu, hedefleri, strateji ve yol haritasını belirlemeyi hedefliyoruz. Yeni sitem en geç, 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girecek.

"GENEL SAĞLIK SİGORTASI"
Gülle: Öngördüğümüz sistemde kamu ile özel arasında rekabet olacak. Genel Sağlık Sigortası Fonu, hem kamuya, hem özele hizmet verecek. Kamu hastaneleri de özerk yapılarda olacak. Dolayısıyla bu doğal bir rekabet yaratacak.

"SEKTÖRE ÇAĞRI"
Sağlık camiasının yaratıcılığına ve gücüne de inanıyorum. Herkesi bu sürece katılmaya davet ediyorum.

HAVADİS GZT. RÖPORTAJ VE HABERİN DEVAMI >>>

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE DİĞER YASAL DÜZENLEMELERİ
       HAYATA GEÇİRECEĞİZ"
 
2 Ekim 2013, Çarşamba
      Ahmet Gülle
 
         Evrensel Hasta Hakları Derneği'nin 5. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
arrow "GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE DİĞER YASAL DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

GÜLLE: "HASTA HAKLARI KONUSUNDA GEÇ BİLE KALINDI, 2014'TE MUTLAKA HAYATA GEÇECEK, ERTELEME LÜKSÜ YOK"

İMGE: "ARPA BOYU YOL ALAMADIK. BU DÖNEM HASTA HAKLARINI YAŞAMA GEÇİRMEK İÇİN UYGUN BİR ZEMİN OLACAK"

BESİM: "SİSTEMSİZLİK HER GÜN YENİ BİR BOYUTA TAŞINIYOR"

Sağlık Bakan Ahmet Gülle, sağlıkta iyi çalışan, kaliteli hizmet veren bir sistemi kurmak zorunda olduklarını belirterek, bu amaçla Genel Sağlık Sigortası yanında yeni düzenlemeleri hayata geçireceklerini belirtti.

Gülle, hasta hakları konusundaki yasa konusunda ise geç bile kalındığını ifade ederek, bu konunun 2014’te mutlaka hayata geçeceğini, erteleme lüksü bulunmadığını söyledi. Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, kurucu üyelerinden olduğu Evrensel Hasta Hakları Derneği’nin dün akşam Thalassaemia Merkezi’nde yapılan 5. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Yetkili organların seçiminin de yer aldığı genel kurulda Emete İmge yeniden başkan seçildi.

Ahmet Gülle, genel kurulda yaptığı konuşmada, hasta haklarının yasalarla belirlendiği, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirildiği bir sistemi hayata geçirmek istediklerini ifade etti. Gülle, “Sağlıkta dönüşüm projesi ve yeniden yapılanma için ülkede uygun bir zemin vardır bunu doğru yol haritasıyla sonuçlandırmamız lazımdır. Hedef 2014’te Hasta Hakları Yasası, Genel Sağlık Sigortası ve gerekse diğer yasal düzenlemeleri hayata geçirmektir” dedi.

Ahmet Gülle, “Katılımcı bir süreçle, dernek ve diğer sağlık örgütleriyle birlikte çalışarak hem hastaların, hem de sağlık çalışanların huzurunu sağlayacak bir sisteme geçmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“GEÇ BİLE KALINDI... BU DÖNEMDE OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”
En demokratik temel insan hakkı diye nitelediği “hasta hakları” konusunda geç bile kalındığını belirten Sağlık Bakanı Gülle, “Şimdiye kadar hasta haklarının çoktan hayata geçirilmesi lazımdı. Bu dönemde olmazsa olmaz konularımızdan biri de budur. Erteleme lüksümüz olmaz. Kendi ayaklarımız üzerinde durmak istiyorsak bu reformları mutlaka başarmalıyız. Bunu da sadece hükümet değil, toplum başaracak” ifadelerini kullandı.

İMGE: “UZUNCA SÜRE HİÇBİR ŞEY YAPAMAMANIN ACISIN ÇEKTİK”
Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge de Genel Kurulun açılışında yaptığı konuşmada, evrensel hasta haklarının yasal güvence altına alınmasında arpa boyu yol alınamadığını belirtti. İmge, “Zorlu bir dönemdi. Bu dönemin uzunca bir bölümünde hiçbir şey yapamamanın acısını çektik” dedi Derneğin kurulmasıyla hasta haklarının daha çok konuşulmaya başlandığını kaydeden İmge, “Ancak arpa boyu yol alamadığımızı üzülerek ifade etmek isterim” dedi.
Hasta haklarını ile ilgili mevcut yasa taslağını güncellediklerini kaydeden İmge, hasta ve sağlık çalışanları arsında sıkça görülen çatışmayı ortadan kaldıracak bir düzenleme içerdiğini kaydetti. İmge, bu dönemin hasta haklarıyla ilgili düzenlemeler için uygun bir dönem olacağını ve çalışmalarını daha motive şekilde sürdüreceklerini ifade etti. İmge, hazırladıkları Hasta Hakları Yasası önerisini de Bakan Gülle’ye takdim etti.

BESİM: “BÜYÜK ZORLUKLAR VAR”
Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim ise genel kurul da yaptığı konuşmada, doktorların sağlıktaki sistemsizliği her zaman konuştuğunu ancak kamu sağlık çalışanlarının haklarını koruyan yasal düzenlemenin, hastayı en ucuz ve kaliteli bir şekilde hekime ulaştırabilecek genel sağlık sigortası ve randevu sisteminin halen bulunmadığını kaydetti. “Sistemsizlik her gün yeni bir boyutta taşınıyor, yepyeni anomalilere neden oluyor” diyen Besim, sistemsizlikten dolayı hasta ve sağlık çalışanlarının büyük zorluklar yaşadığını anlattı. Randevu sistemi olmayışından dolayı hastaların sabah saat 5’te kuyruğa girmek zorunda kaldığını belirten Besim, “Bu, en geri kalmış ülkelerde dahi yoktur” dedi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ VE YETKİLİ KURULLAR
Evrensel Hasta Hakları Derneği 5. Olağan Genel Kurulu’nda daha sonra dernek tüzüğünde değişiklikler görüşüldü ve tümü de oybirliğiyle kabul edildi. Dernek Başkanlığı için yapılan seçimde, tek aday olan Emete İmge’nin başkanlığı yeniden onaylanırken, yönetim kurulu da şu isimlerden oluşturuldu: “Ahmet Varoğlu, Günay Kibrit, Aytaç İçemen, İzlem Sönmez, Erhun Şahali, Hasibe Şahoğlu.”

Yusuf Gülçür ile Taner Şeref de yedek üye olarak belirlendi.
Denetleme Kurulu Özgül Gürkut Mutluyakalı, Cemal Mert ve yedek üye Özdem Nurluöz’den oluşurken; disiplin kurulunda da Emine Çolak, Laden Asilzade, Şölen Külahçı ve yedek üye Raziye Kocaismail görev aldı.
Genel kurul, dilek ve temennilerle tamamlandı. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  1 - 6 EKİM: EMZİRME HAFTASI...
 
1 Ekim 2013, Salı
      Emzirme Haftası
 
         1-6 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Sağlık Bakanlığı:
arrow "EMZİRMENİN ANNE VE AİLE AÇISINDAN MADDİ, MANEVİ VE SOSYAL AÇIDAN
        YARARLARI VARDIR"

Sağlık Bakanlığı: "Emzirme Danışmanlığı hizmeti kapsamında, ilk kez Haziran 2011'de hizmet verilmeye başlandı. Buna göre 6 aylık sürede 286 kişi merkeze müracaat etti ve konu hakkında eğitim aldı. Sürekli artan bir ilgiye kavuşan 'Emzirme Danışmanlığı Merkezi'nde', 2012 yılında 436; 2013'ün ilk 9 aylık süresinde de 547 kişi eğitimden faydalandı"

Sağlık Bakanlığı 1-6 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, "tüm annelere çocuklarını emzirmelerini şiddetle tavsiye ederiz" denilerek, anne sütünün bebeklerin beslenmesinde sayısız yararlar içerdiğine dikkat çekildi.

Emzirme danışmanlığı konusunda hemşireler eğitildi…
Ayrıca açıklamada, bugüne kadar hastane ve sağlık merkezlerinde görev yapan hemşirelere yönelik 'Emzirme Danışmanlığı' konusunda çeşitli eğitimlerin yapıldığına değinildi.

Ayaktan Tanı Binası'nda Emzirme Danışmanlığı Merkezi...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yerleşkesi içerisinde bulunan Ayaktan Tanı Merkezi Binası'nda "Emzirme Danışmanlığı Merkezi" adı altında bir birimin var olduğunun belirtildiği açıklamada, söz konusu merkezde, doğum öncesi ve doğum sonrası anne adayları ve annelere emzirme eğitimi verildiği ifade edildi.

Verilen hizmetlerin içeriği…
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, 'Emzirme Danışmanlığı' biriminde, emzirme yöntemleri, çalışan anneler için süt sağma, saklama ve ısıtma teknikleri, meme sorunları ile baş etme yolları, sütü artırmak için yapılması gerekenler, meme başının içe dönük olması halinde emzirme tekniği, yeni doğanın banyosu, tarama testleri, uyutma ve ağlama ile baş etme yöntemleri gibi ana-çocuk sağlığına yönelik çok sayıda farklı konuda anne ve babalara eğitimler yapılmaktadır.

Hastanede doğum yapan her ailenin yaralanabileceği bu hizmetten hastane dışında doğum yapan ancak emzirmede sorun yaşayan ailelerimiz de başvurarak yararlanabilirler.

Yıllara göre hasta sayıları…
Açıklamada, Haziran 2011'de verilmeye başlanan 'Emzirme Danışmanlığı' hizmetine, her geçen yıl ilginin arttığı da kaydedildi.

Buna göre, 2011 Haziran'da ilk kez verilmeye başlanan hizmet kapsamında, 6 aylık süre zarfında merkeze, 286 kişi müracaat etti ve konu hakkında eğitim aldı. Sürekli artan bir ilgiye kavuşan 'Emzirme Danışmanlığı" hizmeti kapsamında, 2012 yılında 436; 2013'ün ilk 9 aylık süresinde de 547 kişi eğitimden faydalandı.

Anne sütü almanın bebek açısından yararları...
Açıklamada, anne sütü almanın bebek açısından yararlarına da dikkat çekildi. Buna göre, anne sütünün tam olarak bebeğin ihtiyacı olan besinleri içerdiği ve bebeği enfeksiyonlara karşı koruduğunun altı çizildi.

Anne sütünün, kolaylıkla sindirilen ve bebek organizması tarafından verimli şekilde kullanılan bir besin olması da bebekler için oldukça olumlu unsurlar arasında gösteriliyor.

Bebeğin zekâ gelişimine faydalı...
Ayrıca, anne sütü almak, bebeğin zekâ gelişimine yardımcı olur. İlk 6 ay yalnız anne sütü alan bebeklerin okul başarılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Özellikle prematürelerin nöral gelişimleri için gereken "Taurin" yalnız anne sütünde bulunur.

Bakteri ve virüslere karşı direnci artırır...
Anne sütü, bağırsak ve solunum yollarının bakteri ve virüslere karşı direncini artıran özel maddeler içerir ve bu sayede bebeği hastalıklardan korur.

Anne sütü alan çocukta, Obezite gelişme olasılığı son derece düşük...
Anne sütü alan bebeklerde ilerde obezite gelişme olasılığı son derece düşüktür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin gerek antijenle karşılaşma olasılıkları düşük olduğu için, gerek interferon sayesinde, gerekse emzirme için sık sık ele alındıkları için Laringospazm, Anaflaktik reaksiyonlara bağlı ani beşik ölümleri ve apne ölümleri daha az meydana gelmektedir.

Emzirmenin anne ve aile açısından yararları...
Emzirmenin anne ve aile açısından hem maddi, hem manevi, hem de sosyal açıdan yararları vardır. Yapay sütlerle beslenmeden daha ucuza mal olan anne sütü, Anne - Bebek bağını yani yakın ve sevgi dolu bir iletilişimi kolaylaştırır.

Emziren anne bebeğine karşı daha şefkatli...
Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar ve bebeğin bakımı, gece beslenmesi konusunda daha az yakınırlar. Bebeklerini terk etme veya hırpalama olasılıkları düşüktür.

Annenin sağlığını korur...
Bebeğini emziren annenin sağlığı daha güvendedir. Emzirmek, annenin sağlığını korumasında önemli bir faktördür. Emzirmek, yeni bir gebeliğin gecikmesine yardımcı olur.

Annenin eski formuna dönmesini kolaylaştırır...
Emzirmek, annenin eski formuna dönmesini kolaylaştırır ve hızlandırır. Emziren anne, gebelikten çok daha fazla enerji harcar. Bir annenin günlük süt salgısı ortalama 850ml'dır ve bu da anneye 1000 kCal'e mal olmaktadır.

Emziren annelerde göğüslerin deforme olma olasılığı daha azdır. Gebelik boyunca göğüsler büyür. Doğumdan sonra emzirmeyen annelerin göğüslerinde hızla bir bozulma başlar. Emziren kadınlarda ise böyle bir bozulmaya rastlamayız.

Açıklamanın sonunda, "Sağlık Bakanlığı olarak tüm annelere çocuklarını emzirmelerini şiddetle tavsiye ederiz" denildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                                                 EKİM 2013  
» Önder Alışveriş Merkezi'nden sağlığa önemli katkı (24/10/2013)
» Sağlık Bakanı Gülle, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Heyeti'ni kabul etti (21/10/2013)
» 16 Ekim Dünya Gıda Günü... (14/10/2013)
» Girne Ada Lions Kulübü'nden Girne Akçiçek Hastanesi Hemodiyaliz Servisi'ne bağış (14/10/2013)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti (11/10/2013)
» Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde anlamlı kermes... (10/10/2013)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle Cengiz Topel Hastanesi ve Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti (10/10/2013)
» 10 Ekim: Dünya Ruh Sağlığı Günü (9/10/2013)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti (9/10/2013)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle Mağusa Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti (8/10/2013)
» Gülle: "Hedefimiz Ocak 2015'te Tam Güne geçmek" (8/10/2013)
» Bakan Gülle: "Genel Sağlık Sigortası ve diğer yasal düzenlemeleri hayata geçireceğiz" (2/10/2013)
» 1 - 6 Ekim: Emzirme Haftası... (1/10/2013)