Baslik SAĞLIK BAKANI NURİ GÖKŞİN, KTAMS HEYETİNİ KABUL ETTİ...
 
 28 Haziran 2013, Cuma
         KTAMS Ziyareti
 
         KTAMS heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Nuri Gökşin:
arrow "HÜKUMETİN ŞU ANA KADAR ALDIĞI KARARLAR, TOPLUMUN TÜM
        KESİMLERİNDEN İLGİ VE TAKDİR TOPLUYOR"

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, hükumetin anayasa, yasa ve mantığın öngördüğü doğrultuda kararlar aldığını söyledi. Gökşin, bu açıklamasını, Ahmet Kaptan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) heyetini kabulünde gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Gökşin’e yeni görevinde başarılar dilemek için gerçekleştirilen ziyarette ilk konuşmayı KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan yaptı.

Yeni hükumet umut veriyor…
“Yeni hükumet adeta ateşten bir gömlek giydi. Bu zorlu görevde sizlere başarılar dilerim” diye sözlerine başlayan Kaptan, ekonomik ve sosyal alanlar olmak üzere toplumun her bireyinin sorunlarının olduğunu dile getirdi. Kaptan,  kısa bir süre için de olsa göreve gelen Teknokrat Hükümetin, şu ana kadar aldığı kararlarla, taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kurduğunu da söyledi.

Hükumetin toplum lehine atacağı kararların yanındayız…
KTAMS Başkanı Kaptan, daha önceki UBP Hükumetini kastederek, “Her Bakanlar Kurulu sonrası, açıklanacak olumsuz kararlardan dolayı sancı çekiyorduk. Ancak yeni hükumet bu kısa süre zarfında çok olumlu kararlara imza atmıştır. İnanıyorum ki, siyasi irade kararlı durduğu sürece, aşılamayacak hiçbir engel yoktur. Bu vesileyle bir kez daha sizleri kutlar, toplumun çıkarları doğrultusunda atacağınız tüm adımlara destek olacağımızı belirtirim” dedi.

Kaptan’dan sonra konuşan Sağlık Bakanı Nuri Gökşin de sözlerine, “Hoş geldiniz” diyerek başladığı sözlerine, görev sürelerince Anayasa, yasa ve mantığın öngördüğü kararları alıyoruz. Bu da toplumun tüm kesimlerinden ilgi ve takdir alıyor.

Hükumetin şu ana kadar aldığı kararlardan ötürü, toplumda oluşan pozitif duygunun, seçimlere katılımı da artıracağı yönündeki görüşlere de atıfta bulunan Bakan Gökşin, “Eğer bu pozitif duygu, insanların seçimde sandığa daha yoğun bir katılım göstermeleri yönünde bir motivasyon sağlamışsa, ülke demokrasimize de katkı sağlanmış olacaktır” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN GÖKŞİN, HASTANE VE SAĞLIK MERKEZLERİNDE YÜRÜTÜLEN
      ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ...
 
 26 Haziran 2013, Çarşamba
         Bakan Nuri Gökşin
 
         Sağlık Bakanı Nuri Gökşin hastane, sağlık merkezi, bakanlığa bağlı daireler ve
         sağlık birimlerine ziyaret başlattı:
arrow BAKAN GÖKŞİN HASTANE VE SAĞLIK MERKEZLERİNDE YÜRÜTÜLEN
      ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ…

Gökşin: "Ziyaretlerde amaç, verilen hizmeti yerinde görüp incelemek ve halkın herhangi bir sorunla karşılaşmadan sürdürülebilir sağlık hizmeti almalarına yönelik çalışanların motivasyonunu artırmaktır"

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, hastaneler, sağlık merkezleri ve bakanlığa bağlı kurumlara yönelik ziyaretler gerçekleştirmeye başladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Gökşin, hastane ve sağlık merkezlerini ziyaretinde, verilen hizmeti yerinde görüp incelemek ve halkın herhangi bir sorunla karşılaşmadan sürdürülebilir sağlık hizmeti almalarını sağlamayı hedeflediğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, ilk ziyaretini geçmişte kendisinin de başhekimlik yaptığı Gazimağusa Devlet Hastanesine gerçekleştirdi.

Burada sağlık çalışanlarıyla bir araya gelen Bakan Gökşin, hastanede sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Maraş semt polikliniği… 
Sağlık Bakanı Nuri Gökşin’in Mağusa ziyaretinin ikincisi, Maraş Semt Polikliniğine oldu.

Burada da sağlık personeliyle görüşen Bakan Gökşin’e, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı eşlik etti.

Çalışanların sorunlarını ve isteklerini dinleyen Gökşin, ziyaretlerin bir amacının da çalışanların motivasyonunu olumlu yönde artırmaya dönük olduğunu dile getirdi.

İlaç Eczacılık Dairesi ve Devlet Laboratuvarında otomasyon
çalışmaya başladı…

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, üçüncü ve dördüncü ziyaretini, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü ile Devlet Laboratuvarı Dairesine yaptı.

Her iki dairede de otomasyon sisteminin çalışmaya başlamış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Gökşin, “Buralarda daha önce karşılaşılan bazı sorunlar giderildi. Otomasyon, her iki dairenin daha verimli çalışması açısından mutluluk vericidir” dedi.
 
Lefkoşa Devlet Hastanesi…
Sağlık Bakanı bugün saat 11.00’de ise Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin’le beraber Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret etti.

Hastane Başhekimi Rifat Siber ve Başhekim Baş Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu’nun da hazır bulunduğu ziyarette Bakan Gökşin tüm servisleri tek tek gezerek personelle sohbet etti.

Ameliyathanenin devam eden tadilat çalışmalarında inceleme…
Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, burada da tamirat ve tadilatı devam eden ameliyathane ve uyanma odasında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ziyaretler devam edecek…
Çalışmaları yerinde görmek ve çalışanlarla tanışmak için bu ziyareti gerçekleştirdiğini belirten Sağlık Bakanı Gökşin, söz konusu ziyaretlerin Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan tüm hastane, sağlık merkezi ve ilgili kurumlara yapılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ni ziyaret etti
Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, hastaneler, sağlık merkezleri ve bakanlığa bağlı kurumlara yönelik başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün, Girne Dr. Akçiçek Hastanesini ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Gökşin, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde halka verilen hizmeti yerinde görüp inceleyerek, Başhekim Salih Beyoğlu’ndan yürütülen çalışmalara ve hastanede yaşanan personel eksikliğine dair bilgi aldı. 

Ziyarette, görev süresince, halkın herhangi bir sorunla karşılaşmadan sürdürülebilir sağlık hizmeti almalarını sağlamayı hedeflediğini dile getiren Bakan Gökşin, hastanedeki tüm servisleri tek tek gezerek personelle sohbet de etti.

Bakan Gökşin, Lefke ve Güzelyurt bölgesinde de incelemelerde bulundu
Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, hastane ve sağlık merkezlerine yönelik başlattığı ziyaretlere devam ediyor.

Bu çerçevede sırasıyla Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi, Lefke ve Güzelyurt Sağlık Merkezleri'ni ziyaret eden Bakan Gökşin, görevi süresince, imkânlar nispetinde sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam ettirilmesi gayretinde olacağına vurgu yaptı.

Cengiz Topel Hastanesi…
Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, günün ilk ziyaretini Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi'ne gerçekleştirdi.

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (YTKD) Müdürü Ahmet Ulutekin ve YTKD Başhekimi Adil Özyılkan’ın da hazır bulunduğu ziyarette Bakan Gökşin, hastane başhekimi Dr. Gül Öztoprak’tan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra tüm servis ve birimleri tek tek gezen Bakan Gökşin, personelle de sohbet etti.

Bakan Gökşin, daha sonra beraberindeki heyetle Lefke ve Güzelyurt Sağlık Merkezlerini de ziyaret etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DR. BURHAN NALBANTOĞLU HASTANESİ'NE TIBBİ CİHAZ BAĞIŞI
 
 24 Haziran 2013, Pazartesi
         Tıbbi Cihaz Bağışı
 
         Dimed'den Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine;
arrow 15 BİN TL'LİK TIBBİ CİHAZ BAĞIŞI

Dışişleri Mensupları ve Eşleri Derneği (DİMED), Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne yaklaşık 15 bin TL tutarında tıbbi cihaz bağışladı.

Kalp ve Damar, Göğüs Hastalıkları ve Laboratuvar bölümünün ihtiyaçları doğrultusunda cihazlar alan DİMED Yönetim Kurulu, cihazları bu sabah Başhekim Dr. Rifat Siber’e takdim etti.

ÖZGÜRGÜN: “KERMES GELİRLERİYLE...”
DİMED Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Tangör Özgürgün cihazları teslim ederken yaptığı konuşmada, kendi evinde yaptığı geleneksel macun kermesinden, Kıbrıs Macunları ve Reçelleri kitabının satışından ve 4 Haziran’da Dışişleri Bakanlığı bahçesinde düzenlenen Bahar Kermesinden elde ettikleri gelirle, hastanenin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli cihazlar aldıklarını kaydetti.

Özgürgün, Göğüs Hastalıkları bölümüne dört tansiyon aleti ve oksijen tüpü kapağı ile oksijen ölçme aleti alındığını dile getirerek, Kardiyoloji bölümüne ilaç taşıma aracı, 3 monitör, Laboratuvar bölümü içinde bir buzdolabı alındığını ve bağış tutarının toplan 15 bin TL civarında olduğunu söyledi.

“EĞİTİME DE KATKIDA BULUNUYORUZ”
Hastanenin yanı sıra eğitim amaçlı yardımlar da yaptıklarını anlatan Tangör Özgürgün, bir öğrencinin eğitimi için ihtiyaç duyulan 2 bin 500 TL ile özürlü bir öğrencinin Özel Eğitim Vakfı Okulu’ndaki yaz dönemi eğitimi için de bin TL katkı yapıldığını belirtti.

“BAĞLIKÖY EKO TURİZM DERNEĞİ’NE 2 BİN TL BAĞIŞ YAPILDI”
Özgürgün ayrıca, eko turizm projesi için Bağlıköy Eko Turizm Derneği’ne 2 bin TL bağışta bulunduklarını kaydetti.

DR. RIFAT SİBER: “DUYARLILIĞIN ÖRNEĞİ”
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber ise, yapılan bağışın anlamlı olduğunu dile getirerek, sağlık, eğitim ve çevre adına yaptığı bağışlardan dolayı DİMED yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yapılan bağışın, Kıbrıs Türkü’nün duyarlılık içerisinde hareket etmesinin bir örneği olduğunu vurgulayan Siber,  hastaneye yapılan cihaz bağışlarının bozulan ve eskiyen aletlerin yerine konması açısından da büyük önem taşıdığını belirtti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ'NDE
      RANDEVULU KAN TAHLİLİ YAPMA HİZMETİ YENİDEN BAŞLADI
 
 20 Haziran 2013, Perşembe
         Nuri Gökşin
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde:
arrow RANDEVULU KAN TAHLİLİ YAPMA HİZMETİ YENİDEN BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde randevulu kan tahlili hizmetlerinin yeniden başladığını duyurdu.

Bir süre önce poliklinikte yaşanan teknik aksaklıklardan dolayı randevulu kan tahlillerinin yapılamadığın ifade edildiği açıklamada, söz konusu aksaklıkların giderilmesiyle yurttaşların, önceden randevu alarak istedikleri kan tetkiklerini yapabilecekleri belirtildi. 

Çağdaş hizmet…
Açıklamada, randevulu kan tahlili sistemiyle kargaşadan uzak bir hizmetin verildiğinin altı çizilerek, hastalara çağdaş ve modern yapı altında daha kaliteli ve kolay ulaşılabilir sağlık hizmetinin sunulduğu kaydedildi.

Randevu için irtibat telefonu…
Açıklamada, randevu alarak kan tahlili yaptırmak isteyen yurttaşlar 223 47 89 numaralı telefonu aramalarının gerektiği belirtildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI DR. NURİ GÖKŞİN: "SAĞLIK HİZMETLERİNİN
      AKSATILMADAN DEVAMI İÇİN ÇALIŞACAĞIM"
 
 14 Haziran 2013, Cuma
         Nuri Gökşin
 
         Sağlık Bakanlığı görevine atanan Dr. Nuri Gökşin:
arrow "SAĞLIK HİZMETLERİNİN AKSATILMADAN DEVAMI İÇİN ÇALIŞACAĞIM"

Sağlık Bakan Nuri Gökşin bugün görevine başladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre bu sabah Bakanlığa giderek göreve başlayan Gökşin, görevde bulunacağı kısa süre içerisinde, yurttaşların hastane ve sağlık merkezlerinde, hizmetlerin aksamadan devam etmesi için çalışma yapacağını söyledi.

İmkânlar nispetinde sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam ettirilmesi gayretinde olacağının da altını çizen Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, Sağlık Bakanlığı’nda daha önce Müsteşar olarak da görev yaptığını anımsattı.

Sağlık Bakanı Gökşin, önceden tanıdığı bakanlık personelinin odalarını beraberindeki heyetle gezerek ziyaret etti ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞÇILARI GÜNÜ
 
 14 Haziran 2013, Cuma
         Kan Bağışı
 
         Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, sağlık alanında kanın önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanlığı:
arrow "KAN BAĞIŞ KAMPANYALARINI YAYGINLAŞTIRARAK, TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN YÜKSELTİLMESİNİ SAĞLADIK"

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, sağlık alanında kana büyük ihtiyaç duyulduğu vurgulanarak, kanın, özellikle Thalasseamia hastaları ve ameliyat olan, kaza veya kanama geçiren hastaları için de önemli bir ihtiyaç olduğu belirtildi.

Kan vermenin insan sağlığına faydası çok…
Kan vermenin insan sağlığına yararlı olduğunun da altı çizilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın kan vermenin yararlarını anlatmak ve toplumda bir farkındalık yaratmak için sürekli kampanyalar gerçekleştirdiği kaydedildi.

Açıklamada, kan veren bireyin dolaylı olarak sağlık muayenesinden geçmiş olacağının altı çizilerek, kan veren kişinin bulaşıcı hastalıklardan olan Sarılık ve AIDS taramasından da otomatik olarak geçeceği vurgulandı.

Kan veren birey, psikolojik olarak da kendini iyi hisseder…
“Ayrıca kan veren kişinin, kan grubu belirlenir, ya da teyit edilir, kanı yenilenir.
Kan veren kişi, başkalarına yaptı katkıdan dolayı kendini psikolojik olarak da iyi ve mutlu hisseder” denilen açıklamada,  gönüllü kan bağışçısının bir gün önceden iyi uyuması gerektiği; iyi bir kahvaltı yapmasının önemli olduğunun altı çizildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ERTUĞRUL HASİPOĞLU, BAKANLIK PERSONELİYLE VEDALAŞTI
 
 11 Haziran 2013, Salı
         Hasipoğlu veda etti
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu,
arrow BAKANLIK PERSONELİNE VEDA ETTİ

Sağlık Bakanlığına 18 Eylül 2012 tarihinde üçüncü kez atanan Hasipoğlu, yaklaşık 9 aydan beri bu görevi sürdürüyordu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, veda töreninde kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında,  personel teşekkür eden Hasipoğlu, tüm çalışanlardan memnun olduğunu dile getirdi.

Makamların gelip geçici olduğuna da değinen Hasipoğlu, “üç kez Sağlık Bakanlığı yaptım. Kısmet olur da bir gün yine buralarda bulunursam, seve seve bu görevi yapmaya hazırım” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HASİPOĞLU: "ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK RAHATSIZLIKLARININ BAŞINDA
      OBEZİTE GELMEKTEDİR"
 
 6 Haziran 2013, Perşembe
         Diyetisyenler Günü
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, '6 Haziran Diyetisyenler Günü' dolayıyla yayımladığı
         mesajda vurguladı:
arrow "ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK RAHATSIZLIKLARININ BAŞINDA OBEZİTE
        GELMEKTEDİR"

Hasipoğlu: "Dengeli ve sağlıklı beslenmeyle birlikte düzenli spor yapmayı yaşam biçimi haline getirmeliyiz"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, yayımladığı mesajda, dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde, diyetisyenlerin önemli bir rol üslendiklerine dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, “6 Haziran Diyetisyenler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, Diyetisyenlerin, uluslararası meslek sınıflamasında Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve benzeri diğer mesleklerle birlikte sağlık sınıfı içinde yer almakta olduğunu belirten Ertuğrul Hasipoğlu, çağımızın en büyük rahatsızlıklarının başında obezitenin geldiğini kaydetti.

Diyetisyenlerin, yataklı tedavi kurumlarında, çocuk ve yaşlı bakımevlerinde, ana-çocuk sağlığı ile toplum sağlığı ve özel diyet polikliniklerinde tedavi ve rehabilite edici olarak hizmet vermekte olduklarına vurgu yapan Hasipoğlu, obeziteden uzak bir toplum yaratmak için, sağlıklı beslenen bireylerin yetiştirilmesine özen göstermeliyiz. Dengeli beslenme, en az yaşadığımız çevre koşulları kadar, sağlıklı yaşam için gereklidir” dedi.
 
Sağlıklı beslenme ve spor…
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, hareketli ve spora dayalı bir anlayışı benimsemenin ve bu olguyu bir yaşam biçimi olarak görmenin önemine de değinen Ertuğrul Hasipoğlu, “Ne yazık ki gelişen teknolojik yaşamla birlikte insanlarımız hareketten ve sportif aktivitelerden uzak bir yaşam sürdürme eğilimindedir. Bunlara bir de stresi de eklediğimizde, obezite başta olmak üzere kalp ve damar hastalıkları ile kanser, dünyamızda ve özellikle ülkemizde en başta gelen sağlık sorunudur” dedi.

Mesajında, “Uzmanlar, bu iki temel sorunun obezite kaynaklı olduğu konusunda hemfikirdirler” diyen Ertuğrul Hasipoğlu, Sağlık Bakanlığı bu sorunların üstesinden gelmek için gerek kamu, gerekse özeldeki kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olduğunu vurguladı ve tüm diyetisyenlerin gününü kutladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HASİPOĞLU: "BAŞHEKİMLERİN EK MESAİ ÖDENEKLERİ KONUSUNDA
      ONUR KIRICI BİR TAVRIMIZ OLAMAZ"
 
 5 Haziran 2013, Çarşamba
         Çocuk ve ergenlerde cinsel gelişim
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu:
arrow "BAŞHEKİMLERİN EK MESAİ ÖDENEKLERİ KONUSUNDA ONUR KIRICI
        BİR TAVRIMIZ OLAMAZ"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Hastane Başhekimlerinin ek mesai ödeneklerine yönelik herhangi bir omur kırıcı tavırlarının olmadığını açıkladı.

Ek mesai ödenekleri konusunda, Bakanlığın çalışma başlattığını da belirten Hasipoğlu, hizmetten tasarruf edip hastanelerin başhekimsiz bırakılmasının söz konusu olmadığını da vurguladı.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Tıp İş Başkanı Erol Şeherlioğlu’nun basında yer alan iddialarını yanıtladı.

Maliye nezdinde çalışma başlatıldı…
Bakan Hasipoğlu açıklamasında, Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu’nun iddia ettiği gibi Bakanlığın, başhekimlerin onurunun kırılmasına yönelik bir tavrının olmadığını belirterek, gerek başhekimlerin, gerekse hekimlerin ek mesai konusundaki hakkını alması yönünde maliye nezdinde aylardan beri çalışmalarının olduğunu kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HASİPOĞLU ÇERNOBİL ÇOCUKLARINI KABUL ETTİ
 
 5 Haziran 2013, Çarşamba
         Çernobil Ekibi
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu:
arrow "TEKNOLOJİNİN, KANSER VAKALARININ ARTIŞINDA ÖNEMLİ PAYI VAR"

Hasipoğlu: "Kanser vakalarının artmasında teknolojinin önemli payı var"

Salanenka: "Çernobil tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun"

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser vakalarının her geçen yıl arttığını dile getiren Hasipoğlu, teknolojik aletlerin hayatı kolaylaştırdığını ancak insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Beyaz Rusya’dan gelen Çernobil Çocukları Rehabilitasyon Programı heyetini kabul etti.

Hasipoğlu, kabulde yaptığı konuşmasında 1990 yılında, ilk sağlık bakanlığı döneminde, Çernobil Çocukları Rehabilitasyon Programı heyetiyle KKTC’ye gelenlerin şimdilerde 30’lu yaşlarını geçtiğini dile getirerek, bu kişilerin sağlık durumlarını merak ettiğini söyledi.

Dünyada ve KKTC’de kanser vakalarının her geçen yıl arttığını kaydeden Hasipoğlu, bu durumda teknolojinin önemli payı olduğunu kaydetti.

Teknolojinin insan yaşamını kolaylaştırmakla birlikte sağlığa tehdit oluşturduğunu ifade eden Hasipoğlu, nükleer enerji gibi teknolojiler kurulurken her türlü önlemi almak hatta mümkünse doğal enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğini ekledi.

Hasipoğlu, her yıl Çernobil Çocuklarını ağırladıklarını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını söyleyerek, çocukların ülkede güzel zaman geçirmelerini diledi.

SALANENKA: “ÇERNOBİL TÜM DÜNYAYI İLGİLENDİREN BİR SORUN”
Hasipoğlu’ndan sonra söz alan Çernobil Çocukları Rehabilitasyon Programı heyeti başkanı Dimitri Salanenka da, grup adına Bakan Hasipoğlu’na teşekkür etti ve KKTC’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Çernobil’in tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun olduğunu ifade eden Salanenka, çocuklara daha iyi bir gelecek hazırlamak için herkese görev düştüğünü ifade etti. Salanenka, ziyarete gelen çocukların kanser tedavilerinin tamamlandığını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.
“Tıbbın ilerlemesiyle çocukları sağlıklı görmekten mutluyuz” diyen Salanenka, bu tip sağlık sorunlarının tamamen ortadan kalkmasına yönelik temennisini dile getirdi.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediye takdimi yapıldı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           HAZİRAN 2013  

» Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, KTAMS Heyetini kabul etti... (28/6/2013)
» Bakan Gökşin, hastane ve sağlık merkezlerinde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi (26/6/2013)
» Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'ne tıbbi cihaz bağışı (24/6/2013)
» Lefkoşa DBNDH'nde randevulu kan tahlili yapma hizmeti yeniden başladı (20/6/2013)
» Bakan Gökşin: "Sağlık hizmetlerinin aksatılmadan devamı için çalışacağım" (14/6/2013)
» Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü (14/6/2013)
» Ertuğrul Hasipoğlu, Bakanlık personeliyle vedalaştı (11/6/2013)
» Hasipoğlu: "Çağımızın en büyük rahatsızlıklarının başında obezite gelmektedir" (6/6/2013)
» Hasipoğlu: "Başhekimlerin ek mesai ödenekleri konusunda onur kırıcı bir tavrımız olamaz" (5/6/2013)
» Hasipoğlu, Çernobil Çocuklarını kabul etti (5/6/2013)