Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI UYARDI: "KANSERDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ,
      ÖZELLİKLE RİSK GRUBUNDA OLANLAR TARAMALARA KATILSIN"
 
 29 Mart 2013, Cuma
         Basın açıklaması
 
         Kanser Haftası dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile ülke genelini
         kapsayan kanser tarama kampanyası gerçekleştirecek Sağlık Bakanlığı uyardı:
arrow "KANSERDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ, ÖZELLİKLE RİSK GRUBUNDA
        OLANLAR TARAMALARA KATILSIN"

Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle ülke genelinde kanser taraması gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle yapılacak olan taramada kadınlarda Pap Smear, erkeklerde de PSA tetkikleri yapılacak.  Tarama, 8 Nisan 2013 tarihinde başlayacak ve 3 Mayıs 2013 tarihinde sona erecek.

Taramalar, Sağlık Merkezi ve Hastanelerde mesai saatlerinde…
Mesai saatlerinde yapılacak olan taramalar, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi ve Yeni Erenköy Sağlık Merkezli, Lapta Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi ile Girne Dr. Akçiçek, Gazimağusa ve Cengiz Topel Hastaneleri’nde yürütülecek.

Hasipoğlu: “Kanserde farkındalık yaratmak önemli”
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da, “1-7 Nisan Kanser Haftası” dolayısıyla yayımladığı mesajda ise, Sağlık Bakanlığı’nın çağın illet hastalığı olan “kanser” konusunda yoğun bir mesai tükettiğine dikkat çekerek, çeşitli etkinlik ve kampanyalarla kanserde farkındalık yaratmanın önemli olduğunu vurguladı.

Risk gurubunda olan yurttaşlar mutlaka taramalara katılmalı…
Hasipoğlu, özellikle risk grubunda olan kişilerin 8 Nisan’da başlayacak olan taramalara katılıp, “Pap-Semear” ve “PSA” tetkiklerini gerçekleştirmelerini istedi.

Tarama, sivil toplumla işbirliği çalışmalarına güzel bir örnek…
“Tarama, Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına güzel bir örnektir” diye sözlerini sürdüren Bakan Hasipoğlu,  kanser tarama kampanyasında bir başka amacının da, kanser vakalarını Pre - Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edip, tedaviyi başlatmak olduğunu söyledi.

Bakan Hasipoğlu, söz konusu tarama kampanyasının bir başka hedefinin de halkımızda, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kez testlerin yapılması bilincinin oluşturulması alışkanlığını kazandırmak olduğunu vurgulayarak, “Böylelikle, hem insan hayatını korumak mümkün olabilecek, hem de ülkemizdeki ‘kanser’ harcamalarının olabildiğince aşağıya çekilmesi sağlanacak” dedi.

Erken teşhis önemli...
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, tüm hastalıklarda olduğu gibi ‘kanser’  hastalığında da erken teşhisin önemli olduğunun altını çizerek, özellikle üreme çağına gelmiş kadınlar için rahim ağzı kanseri ve erkeklerde prostat kanserinin erken teşhisinin hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "HASTANE HASTALIK SAÇIYOR DİYE İDDİADA
      BULUNMAK, TAM ANLAMIYLA İNSAFSIZLIKTIR"
 
 29 Mart 2013, Cuma
         Basın açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "HASTANE HASTALIK SAÇIYOR DİYE İDDİADA BULUNMAK,
      TAM ANLAMIYLA İNSAFSIZLIKTIR"

Sağlık Bakanlığı: "Gerek Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, gerekse tüm diğer hastane ve sağlık ocaklarına en fazla alet ve tıbbi cihaz, son 4 yıllık dönemde alınmıştır. Bunlara ilaveten 5 milyon TL değerindeki yeni ve modern tıbbi cihazların siparişleri verildi, birkaç ay içerisinde hizmete girecektir"

"Tıbbi aletleri steril etmeden kullanan hekim veya sağlık çalışanları şayet varsa, suç işliyordur. Ama öyle bir şeyin yapıldığını düşünmüyoruz çünkü, hastanelerimizdeki tüm tıbbi aletler steril ediliyor. Bunun yapılmadığı iddiası yalandır"

      

Devlet Hastanelerini yıpratmaya dayalı yayınların kimseye fayda sağlamadığını belirten Sağlık Bakanlığı, bu yayınlar halkın gereksiz bir paniğe kapılmasına sebebiyet vermekte olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine atfen bir gazetede “Hastane hastalık saçıyor”  başlığıyla manşetten yayımlanan haberle ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, haberde yer alan iddiaların gerçekleri yansıtmadığı belirtilerek, bu gibi yayınlarla halkı Devlet Hastaneleri’nden soğutmaya çalışmanın kimseye fayda sağlamayacağı belirtildi.

Cihaz ve alet eksikliği yok…
Hastanede cihaz ve alet eksikliği yaşandığı iddiasına, “Gerek Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, gerekse tüm diğer hastane ve sağlık ocaklarına en fazla alet ve tıbbi cihaz, son 4 yıllık dönemde alınmıştır. İlaveten 5 milyon TL değerinde yeni ve modern tıbbi cihazların siparişleri verildi. Bu cihazlar birkaç ay içerisinde hizmete girecektir ” şeklinde yanıt veren Sağlık Bakanlığı, ancak sağlığın çok dinamik bir sektör, sürekli gelişen ve yenilenen bir yapıyı barındırdığı kaydedildi.

Kolay ulaşılabilir, kaliteli bir sağlık hizmeti için çalışılıyor…
Sağlık Bakanlığı, “Bu dönemde hem sağlık hizmeti sunan çalışanlarımızın, hem de sağlık hizmeti alan hastalarımızın mutluluğunu sağlamak için çalışılıyor. İmkânlar dâhilinde elden gelen her şey yapılmaya çalışılıyor. Bu bağlamda, gerek tıbbi teçhizat

gerekse personel sayısının artırılmasıyla, kolay ulaşılabilir, kaliteli bir sağlık hizmetinin sunulması için yoğun bir mesai harcanıyor” dediği açıklamasında, sağlığa ve devlet hastanelerine var olan güveni yıpratıcı sorumsuzca yapılan yayınların faydadan çok zarar verdiğine dikkat çekildi.

Tahliller durmadı, yapılıyor…
Hastanede yaşanan kayıt otomasyon konusunda birkaç haftadan beri bir sıkıntının yaşandığı belirtilen açıklamada, ilgili ekiplerin sıkıntının giderilmesi için yoğun bir çalışma yürüttükleri kaydedildi.

Şu an itibarıyla geçmiş kayıtlara kayıpların olduğunun ifade edildiği açıklamada, tahlillerin durmadığı, sonuçların elden de yazılabildiği vurgulandı.
 
Aletlerin steril edilmediği yalan…
Açıklamada, hastanede veya Acil Serviste kullanılan aletlerin steril edilmediğiyle ilgili iddianın da yalan olduğu belirtildi.

Bir otoklav bozuksa diğerlerinden hizmet alınabilir…
Haberde ifade edilen bir otoklavın bozuk olduğuna dair iddiayaysa Bakanlık, “Bir otoklav bozuk olabilir, o otoklav tamir edilene kadar diğer otoklavlardan hizmet alınabilir” dedi.

Bakanlık, “Tıbbi aletleri steril etmeden kullanan hekim veya sağlık çalışanları şayet varsa, suç işliyordur. Ama öyle bir şeyin yapıldığını düşünmüyoruz çünkü, hastanelerimizdeki tüm tıbbi aletler steril ediliyor. Bunun yapılmadığı iddiası yalandır”.

Hastane hastalık saçmıyor…
Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde uzun bir süreden bu yana yaşanan sorunlardan dolayı zaman zaman Devlet Hastanesi’nde de sıkıntı yaşanabildiğini belirttiği açıklamasında, “Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan sıkıntılardan ötürü, zaman zaman ufak tefek sıkıntılar yaşanıyor ancak, haberde iddia edildiği gibi, hijyen sorununa bağlı veya çevre kirliliğinden ötürü, hastanenin hastalık saçtığı iddiaları gerçeklerle bağdaşmamaktadır” dedi.
 
Çöpler kaldırıldı…

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin KKTC’nin merkezi ve en büyük hastanesi olduğunun da belirtildiği açıklamada, “Bu kadar büyük ve binlerce hastaya hizmet veren bir hastanede yoğun çöp ve atık oluşması gayet doğaldır. Ancak bu çöpler günlerce ortalıkta durmamaktadır. Gazetenin haberine yansıyan çöp yığınları, hastanenin çöp toplama alanını yansıtmaktadır. Bu alan rutin olarak temizlenmektedir. Söz konusu çöpler zaten dün itibarıyla da kaldırılmıştır. Herhangi bir çöp yığınına rastlamak söz konusu değildir” denildi.

Evin önüne biriken çöplerin sorumlusu ev sahibi mi?
Sağlık Bakanlığı açıklamasının sonunda, her kurumun görev ve sorumluluğunun olduğunun altını çizerek, halka sağlık hizmeti sunmakla yükümlü olan Sağlık Bakanlığı’nın çöplerin toplanmasıyla ilgili Lefkoşa’da yaşanan sıkıntıların kaynağı olmadığı kaydederek, “Evin önüne biriken çöplerin sorumlusu ev sahibi midir?” diye sormak isteriz dedi. 

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KÜÇÜK KESİ'DEN AMELİYAT YAPILMASI METODU DEVREDE
 
 27 Mart 2013, Çarşamba
         Küçük kesi'den ameliyat metodu
 
         Sağlık Bakanlığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ünitesi'nde son 6 ay içerisinde yapılmaya başlanan yeni ameliyatlar ve gerçekleşen bazı önemli operasyonlar hakkında açıklama yaptı:
arrow KÜÇÜK KESİ'DEN AMELİYAT YAPILMASI METODU DEVREDE

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde Haziran 2007'de hizmet vermeye başlayan Kalp ve Damar Cerrahisi Ünitesi'nde, "Çalışan Kalpte By-Pass" ameliyatları ve benzeri yenilikler artan sayıda yapılmaya devam etmekte olduğunu açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Kalp ve Damar Cerrahisi Ünitesi’nde son 6 ay içerisinde yapılmaya başlanan yeni ameliyatlar ve gerçekleşen bazı önemli operasyonlar hakkında bilgi verildi.

Lazer ile varis ameliyatları…
Açıklamada, damar içinden girerek yapılan girişimlerin yanı sıra, son 6 ayda damar içinden girerek lazer ile varis ameliyatlarının yapılmasına da başlandığı belirtilerek,  damar içinden yapılan varis ameliyatlarının sayısının toplamda 30’u geçti kaydedildi.

Mini İnvazif ameliyatları…
Lazer ile varis ameliyatlarının dışında, “Mini İnvazif” bir başka tabirle, Küçük Kesi’den ameliyat yapılması metodunun da devreye sokulduğuna değinilen açıklamada,  küçük kesi  (mini sternotomi) ile aort kapak darlığı olan bir hastanın kapağının, biyolojik kapakla değiştirildiği belirtildi.

Küçük kesiden yapılan ameliyatların artıları…
Açıklamada, küçük kesiden yapılan ameliyatların olumlu yanlarına da değinilerek, küçük kesiden yapılan ameliyatlardan sonra hastanın, ameliyat sonrası döneminin daha az ağrılı ve daha rahat geçtiği ifade edildi. Ayrıca, bu tür ameliyattan sonra hastanın, normal hayatına daha erken döndüğünün altı çizildi.
 
Operasyonlarda, ölüm oranı dünya standartlarının altında…
“Bilindiği üzere, ünitemizin en büyük başarısı, tüm damar içinden girilerek yapılan girişimlerle, by-pass kapak ve benzeri ameliyatlardaki ölüm oranı yaklaşık yüzde 1 civarındadır” şeklinde devam edilen açıklamada, Dünya’daki, bu tür merkezlerin kabul edilebilir ölüm oranının yüzde 3’e kadar çıkmakta oldu belirtildi.

Ada’da damar içi ve açık kalp ameliyatlarını kombine olarak yapan
tek merkez…

Açıklamada, Ada’da damar içi ve açık kalp ameliyatlarını kombine olarak yapan tek merkezin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, KVC Ünitesinin olduğu da vurgulandı.

Operasyonları gerçekleştiren ekip…
Operasyonu gerçekleştiren ekip, Klinik Şefi Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu, Op. Dr. Ozan Emiroğlu, Op. Dr. Hasan Birtan, Op. Dr. Mehmet Arıkbuka ile Dr. Nurten Serger ve diğer ameliyat ekibinden oluştu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI HASİPOĞLU ANKARA'DA...
 
 22 Mart 2013, Cuma
         Sağlık Bakanı Hasiopoğlu Ankara'da
 
         Sağlık Bakanı Dr. Ertuğrul Hasipoğlu, Ankara'da, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüştü:
arrow "MAYIS'TA ONKOLOJİ HASTANESİ'NİN TEMELİNİ ATMAYI PLANLIYORUZ"

Sağlık Bakanı Hasipoğlu temaslarının ardından yaptığı açıklamada , sağlık alanında önümüzdeki bir kaç ayda çok önemli ve gözle görülür adımların atılacağını söyledi. Hasipoğlu "Türkiye'nin desteği her alanda olduğu gibi sağlıkta da çok önemli. Hem birikim hem teknik olarak bize her konuda katkı sağlıyorlar" dedi.

2008 yılında yapılan iş birliği protokolünü geliştirme kararı aldıklarını ve hemen yarından itibaren iki bakanlıkta çalışma ekipleri kurulacağını kaydeden Hasipoğlu, bu ekiplerin önümüzdeki Mayıs ayına kadar yeni protokol için çalışacağını söyledi.

Hasipoğlu, Mayıs 2013’te Onkoloji Hastanesi’nin temelini atmayı planladıklarını ve görüştüğü Atalay ile Müezzinoğlu’nu temel atma törenine davet ettiğini belirtti.

Ertuğrul Hasipoğlu, hazırlanacak protokolle beraber, teknik donanım ve bilgi paylaşımı için Türkiye Cumhuriyeti’nden teknik uzmanların KKTC’ye geleceğini ve başta otomasyon sistemi olmak üzere hem eğitim vereceklerini, hem de sistemin oluşturulması için katkı koyacaklarını söyledi.

Hastaneler Birliği ile yapılacak protokol sonucu hastanelere yapılacak malzeme alımlarında büyük bir fiyat düşüşü sağlanacağını kaydeden Hasipoğlu, “Sağlık alanında önümüzdeki bir kaç ayda, halkımıza gözle görülür bir yenilenme ve sağlık sektöründe rahatlama sağlayacağız. Ankara’daki görüşmelerimiz son derece faydalı ve yararlı geçmiştir” dedi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI HASİPOĞLU: "MUHALEFETTEYKEN ELEŞTİRMENİN
      KOLAY OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN, ESKİ BİR BAKANIN
      SÖYLEDİKLERİNİ ANLATTIM. BUNU BEN SÖYLEMİŞİM GİBİ YANSITTILAR "
 
 14 Mart 2013, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanı Hasipoğlu:
arrow "MUHALEFETTEYKEN ELEŞTİRMENİN KOLAY OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN, ESKİ BİR BAKANIN SÖYLEDİKLERİNİ ANLATTIM. BUNU BEN SÖYLEMİŞİM GİBİ YANSITTILAR"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmanın bir bölümünde, bazı medya kuruluşlarında maksatlı ve yanıltıcı olarak amacını aşan şekilde yansıtılmasına tepki gösterdi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlenen törendeki konuşmasında, muhalefetteyken, icraatları eleştirmenin kolay olduğuna dikkat çekmek için eski bir Bakana ait anekdotu anlattığını söyledi.

Hasipoğlu, “Muhalefetteyken, Alayköy yolundaki Gece Kulüplerini fabrikaya benzeten bir Milletvekili, söz konusu Gece Kulüplerinin derhal kapatılmasını savunuyordu. Daha sonra kendisi Bakan oldu.  Kendisine, muhalefetteyken Gece Kulüplerine dair sözleri hatırlatılınca, memlekette 40 bin asker var, bırakalım da bizi mi halletsinler dedi. Ben de Muhalefetteyken eleştirmenin kolay ama icraatta işlerin böyle yürümediğine örnek vermek için bu anekdotu anlattım” dedi.

Eski bir Bakana ait anekdotu medyada, kendisi söylemiş gibi yansıtmanın, gerçekleri çarptırmak olduğunu belirten Bakan Hasipoğlu, asılsız yayınlarla sağlığı yıpratmanın kimse yarar sağlamayacağını söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 14 MART TIP BAYRAMI...
 
 14 Mart 2013, Perşembe
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         Sağlık Bakanı Hasipoğlu 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda vurguladı:
arrow "SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ MESAFELER KAT ETTİK. GELİNEN NOKTA
        YADSINAMAZ"

Hasipoğlu: "El ele vererek ve daha çok çalışarak, sağlık alanında çok daha iyi bir seviyeye çıkabiliriz"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Modern tıp eğitiminin başlangıcı…
Hasipoğlu, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olan 14 Mart’ı, bu yıl bir kez daha coşku ve umutla kutladıklarını ifade etti.

Sağlık hizmetlerinin kesintisiz ve artan bir kaliteyle sürdürülmesi için çalıştıklarının altını çizdiği mesajında, Hasipoğlu, “Başta alt yapı çalışmaları olmak üzere, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve günün koşullarına uygun hale getirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmekteyiz” dedi.

Sağlık haritası…
Bakan Hasipoğlu, Ada’nın sağlık haritasını çıkartmak amacı ile eğitilen 70 kişinin, “Hane Sağlık Hizmetleri” çalışması sürdürdüğünü ifade etti ve bu çalışanların ev ev dolaşarak hangi evde hangi hastalıkların bulunduğunu tespit etmeye çalıştığını söyledi.

“Halkın sağlıkla ilgili sorunları nelerdir, bunlar nasıl engellenir diye çalışıyoruz” diye sözlerini sürdüren Hasipoğlu, bu projenin Ülkedeki sağlık politikalarının da belirlenmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Okullarda sağlık taramaları…
Okullarda sağlık taramalarının da yapıldığına değinen Hasipoğlu, “Tüm okullarda sağlık taramaları yapılıyor. Bu taramalar, okullar kapanmadan sonuçlandırılacak ve oradan çıkacak sonuçlar bizlere ışık tutacaktır” dedi. 

Ülkede ilaç eksikliği yok…
Sağlık’ta ‘Fiziki Yapı’, ‘Teknik Donanım’ ve ‘Yasa’ hedefini ortaya koyduklarını dile getiren Hasipoğlu, bu hedef doğrultusunda çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Ülkede şu an ilaç eksikliği olmadığını da belirten Bakan Hasipoğlu, onkoloji servisinin temelinin yakın zamanda atılacağını ve Ayaktan Tanı Merkezi’nin üst katına Kalp Damar ve Anjiyo servisinin taşınmasını amaçladıklarını da ifade etti.

Hedef, tedavileri burada yapmak ve hastaların yurt dışına gidişinin önlenmesidir…
Bakan Hasipoğlu “Tüm hedefimiz hastanelerimizi her şeyi yapabilecek hale getirip hastaların yurt dışına gitmesini durdurabilmektir” dedi ve Tıp’ın sürekli dinamik bir süreç olduğundan sürekli yatırım gerektirdiğini vurguladı.

Sağlık konusunda gelinen nokta yadsınamaz...
Her şeye ve tüm sıkıntılarımıza rağmen, sağlık konusunda nereden nereye gelindiğine bakmak gerektiğine dikkat çeken Hasipoğlu, önemli işlerin yapıldığını ve bu noktaya gelindiğini, gelinen noktanınsa yadsınamayacağını söyledi.

Hormon analizleri yapılıyor…   
Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olan Devlet Laboratuvarı’nda, hormon analizlerinin yapılabilmesi için gerekli olan cihazı hizmete koyduklarını da vurgulayan Hasipoğlu, “Bu cihazla artık yüzde yüz güvenilir bir şekilde hormon analizlerini yapabiliyoruz” dedi.

Mesajının sonunda, tüm tıp dünyasının bayramını kutlayan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, el ele vererek ve daha çok çalışarak, çok daha iyi bir seviyeye gelinebileceğini vurguladı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "KESİNTİSİZ SAĞLIK HİZMETİ İÇİN, İHTİYAÇ
      DUYULAN BAZI BRANŞLARDA HİZMET ALIMI YAPILMASI KAÇINILMAZDIR"
 
 13 Mart 2013, Çarşamba
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "KESİNTİSİZ SAĞLIK HİZMETİ İÇİN, İHTİYAÇ DUYULAN BAZI BRANŞLARDA
        HİZMET ALIMI YAPILMASI KAÇINILMAZDIR"

Sağlık Bakanlığı, ülkede 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunulabilmesi için, yasal mevzuat dâhilinde bazı branşlarda hizmet alımına gidildiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar sağlık servislerinde yaşanan uzman hekim eksikliğinden dolayı, kimi kamu emeklisi veya özel sektörde görev yapan hekimlerden hizmet satın alma yoluna gidildiğini belirtti.

24 saat kesintisiz sağlık hizmeti...
“Bakanlığımız, sağlık hizmeti, 24 saat kesintisiz devam etmek zorunda olan bir hizmet sektörüdür anlayışından yola çıkarak, hastaların mağdur olmamaları için yasal mevzuat çerçevesinde hizmet alımı yapmaktadır” denilen açıklamada,  bu uygulamanın yeni bir uygulama olmadığı ve hiçbir genç hekimin de mağdur edilmediği vurgulandı.

Bakanlık bünyesinde 5 hastane, 17 Sağlık Merkezi’nin olduğunun belirtildiği açıklamada,  ülke nüfüsün artmasıyla beraber, hasta sayısının da çoğaldığına dikkat çekildi.

Hem bakanlık hem de hastalar memnun…
Ayrıca açıklamada, Beyin Cerrahisi’nde (Dr. Öztürk Ünverdi), Anestezi’de (Dr. Rasiha Serdaroğlu ve Dr. Kadri Taşarkan) ve Onkoloji’de Prof. Dr. Özgür Özyılkan’dan hizmet alımı yapıldığı belirtilerek, bu hizmet alımlarından dolayı hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de hastaların çok memnun olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Ülkemizde uzmanı bulunmayan veya sayısı yetersiz olan bazı branşlarda hizmet alımına gidilmesinin kaçınılmaz olduğu da ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı, “Hizmet alımı yöntemi, sadece ülkemizden değil, yurt dışından da rutin aralıklarla getirtilen hekimlerle sürüdürülmektedir. İnsan sağlığının herşeyden önde gelmesi bilinciyle hareket eden Bakanlığımız, kamu yararını da gözeterek, sağlık hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için çalışmaya devam edecektir”.

Gazetede yazılanlar gerçekleri yansıtmıyor…
Sağlık Bakanlığı, açıklamanın sonunda günlük yayın yapan bir gazetenin köşesinde, bugün yer alan “bazı branşlarda emekli olan hekimlerden hizmet alımı” konusundaki iddiaların gerçekleri yansıtmadığı kaydedildi ve bu gibi yanıltıcı ve maksadını aşan yayınların kimseye fayda sağlamadığına işaret edildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HEPATİT A AŞISI, AŞI TAKVİMİNDE...
 
 12 Mart 2013, Salı
         Hepatit A
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow HEPATİT A AŞISI, AŞI TAKVİMİNDE...

Hasipoğlu: "Temel sağlık alanındaki koruyucu sağlık hizmetlerimiz daha da güçlenmiş olacak"

Sağlık Bakanlığı, Hepatit A aşısının, aşı takvimine alındığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Hepatit A aşısının, aşı takvimine eklendiğini belirtti ve tüm Devlet Hastaneleriyle, Sağlık Ocaklarında 18 Mart 2013 tarihinden itibaren, 2 yaşındaki çocuklara uygulanmaya başlanacağını kaydetti.

Açıklamasında, “Böylece temel sağlık alanındaki koruyucu sağlık hizmetlerimiz daha da güçlenmiş olacak” diyen Bakan Hasipoğlu, bu adımın sağlıkta önemli bir hamle olduğunu söyledi.

Hepatit A’nın belirtileri…
Hepatit A enfeksiyonunun iştahsızlık, bulantı, idrarda ve göz aklarında sararma gibi bulgularla ortaya çıkabildiğine de değinen Hasipoğlu, bulaşmanın, hasta kişinin dışkısının su ve yiyeceklere teması sonucu, virüsün ağız yolundan alınması ile gerçekleştiğini belirtti.

Karaciğer yetmezliği veya ölüme de neden olabilir…
Hasipoğlu, “Hepatit A bazen hiç bulgu vermeden de geçirilebilmesine karşın, zaman zaman kişide karaciğer yetmezliğine ve ölüme de neden olabilir” dedi.

Zaman zaman okullarda ortaya çıkan Hepatit A salgınları önlenecek…
Aşının uygulamaya girmesiyle, ilerleyen yıllarda, özellikle okullarda zaman zaman ortaya çıkan Hepatit A salgınlarının da önüne geçilmiş olunacağını ifade eden Hasipoğlu, önümüzdeki günlerde, Suçiçeği aşısının da bu takvime eklenmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı Hasipoğlu,  hedeflerinin sağlık hizmetlerini eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle toplumun tüm bireylerine ulaştırmak olduğunu ekledi.

HPV aşısı da yapılıyor…
Rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinen HPV konusunda da açıklamada bulunan Hasipoğlu, istek üzerine 15 ile 18 yaş dilimindeki genç kızlara, Devlet Hastanelerinde bu aşının yapılmakta olduğunu söyledi. 

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NDE ÇİÇEKLİ KUTLAMA...
 
 8 Mart 2013, Cuma
         8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 
         8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'ndan;
arrow SAĞLIK PERSONELİNE ÇİÇEKLİ KUTLAMA

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Devlet Laboratuvarı Dairesi, İlaç ve Eczacılık Dairesi, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi ve Bakanlık Merkez Örgütü bünyesinde görev yapan kadın personeli ziyaret ederek çiçek takdiminde bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Hasipoğlu, gün dolayısıyla ziyaretlerde yaptığı açıklamada, 8 Mart Kadınlar Günü’nün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlandığına dikkat çekerek, sadece böylesi özel günlerde değil her gün kadınların hatırlanması gerektiğini söyledi.
 
Kadınsız ne iş hayatı, ne de sosyal yaşamın mümkün olmadığını da kaydeden Hasipoğlu, sağlık sektöründe görev yapmanın stresli ve çok zor olduğunun altını çizdi.

Hasipoğlu, kadınıyla erkeğiyle, hep birlikte çalışarak, halkımıza daha çağdaş, ulaşılabilir ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunulmasının mümkün olduğunu belirtti.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "ERÜRETEN'İN H1N1 TAHLİL SONUÇLARI POZİTİF"
 
 7 Mart 2013, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "ERÜRETEN'İN H1N1 TAHLİL SONUÇLARI POZİTİF"

Sağlık Bakanlığı, hafta sonu vefat eden Kemal Öner Erüreten (57) isimli yurttaşın, ileri tetkik için Türkiye'ye gönderilen kan numunelerine yapılan tetkikin sonucunu açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Erüreten’in H1N1 tahlil sonuçlarının pozitif olduğu belirtildi.
 
Vefat eden Erüreten’de, hızla yayılan Pnömoni geliştiğinin de altı çizilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın Kemal Öner Erüreten’in tedavisini yapan tüm hekimlerden, Cuma gününe kadar ayrıntılı rapor istediği de vurgulandı.

Vefat eden Kemal Öner Erüreten’in diyabet ve kronik bronşit hastası olduğu ayrıca safra kesesinde de iltihap bulunduğunun kaydedildiği açıklamada,  Erüreten’in vefatında bu unsurların etken olabileceğinin düşünüldüğüne dikkat çekildi. 

Dört yıl önceki salgın yok…
“Dört yıl önce tüm Dünya’da baş gösteren ilk Domuz Gribi vakalarındaki gibi salgın söz konusu değildir” denilen Bakanlık açıklamasında, geçen 4 yıllık süreçte, halkın çok büyük bir kısmının domuz gribi virüsüne karşı bağışıklık kazandığı da ifade edildi.

Ülke’de domuz gribine maruz kalan kişilerin tedavisinde kullanılacak her türlü ilaç stokunun bulunduğu da belirtildi.

Açıklamada, Domuz Gribi vakalarından sonra şu anda Dünya’da piyasaya sürülen tüm grip aşılarının Domuz Gribi’ni içerdiği de kaydedildi.

Risk Grupları…
Risk gurubunda olan hamilelerin, 5 yaş altı çocukların, 60 yaş üstü kişilerin ve kronik hastalığı bulunanların dolayısıyla, bağışıklık düzeyi düşük kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiği kaydedilen açıklamada, yüksek ateşi ve gribal enfeksiyonu olan kişilerin de gerek kamuya gerekse özele ait sağlık kuruluşlarına gecikmeden müracaat etmeleri istendi.

Diğer 4 sonuç negatif…
Vefat eden Kemal Öner Erüreten’in kan tahlilleriyle beraber, Domuz Gribi şüphesi bulunan 4 farklı kişiye ait kan tahlillerini de ileri tetkik için Türkiye’ye gönderdiklerini açıklayan Sağlık Bakanlığı,  bu sonuçların negatif çıktığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütüne bildirim yapıldı…
Bakanlık, açıklamasının sonunda bulaşıcı hastalıklar konusunda işbirliği yaptığı Dünya Sağlık Örgütü’ne de bildirimde bulunulduğunu kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "SAĞLIK'TA ÇAĞDAŞ VİZYON GEREĞİ, DONANIMLI
      ARAÇLAR KULLANILIYOR"
 
 6 Mart 2013, Çarşamba
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı'ndan KKTC Almanya Fahri Kültür Ataşesi Turgay Hilmi'nin
          iddialarına yanıt:
arrow "SAĞLIK'TA ÇAĞDAŞ VİZYON GEREĞİ, DONANIMLI ARAÇLAR
        KULLANILIYOR"

 
 
  
Sağlık Bakanlığı, KKTC Almanya Fahri Kültür Ataşesi Turgay Hilmi'nin önceki gün
(03-03-2013 Pazar) bir gazetenin okuyucu köşesinde yer alan iddialarına yönelik olarak yayımladığı açıklamada, gerçekleri yansıtmayan ve sağlık kurumlarını karalayıcı bir nitelik taşıyan iddiaların kimseye bir fayda sağlamayacağını belirtti.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Turgay Hilmi’nin, aracı girerek bir süre önce Bakanlığa bağışlattığı taşıtın, ambulans veya sağlıkla ilgili kullanılmasının mümkün olmadığı kaydedildi.  

Bağışlanan araç çok eski ve kaydı yapılamıyor…
“Bakanlığımız, ambulans olduğu iddia edilen aracı, herhangi bir talebimiz ve görüşmemiz olmamasına rağmen, Sayın Turgay Hilmi, ülkeye getirtmiş ve Bakanlığımıza vermiştir” denilen açıklamada, Ambulans olarak kullanılmaya uygun olmayan söz konusu aracın, trafikte seyretmesi için de gerekli yasal yaş sınırının üstünde olduğundan, gerekli kayıt işlemlerinin de yapılamadığı belirtildi.

Çağdaş donanımlı ambulanslar…
Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı, eski, kayıttan düşmüş, parçası bulunmayan ya da çok zor bulunan, pahalı ve kullanım süresi dolmak üzere olan 2. el araç ve tıbbi cihazların alımına asla izin vermemektedir” denildi.

Şu an Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan 112 Hızır Servis Ambulanslarının, son model ve çağdaş donanıma sahip olduğunun da kaydedildiği açıklamada, bir Ada ülkesi olan KKTC’de var olan sağlık potansiyelimizin çok önemli olduğuna da dikkat çekilerek, “Sayın Turgay Hilmi’nin reklam kokan ve gerçekleri yansıtmayan yayınlarla sağlık kurumlarımızı yıpratmasına bu gerçekler ışığında izin verilmemesi konusunda titizlik göstermesi gerekmektedir” denildi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ULAŞTIRMA BAKANLIĞI PERSONELİ KAN VERDİ
 
 6 Mart 2013, Çarşamba
         Ulaştırma Bakanlığı personeli kan verdi
 
         Ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasına katkı koymak amacıyla Sağlık Bakanlığı
         tarafından başlatılan kan bağış kampanyası çerçevesinde:
arrow BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ÇALIŞANLARI KAN VERDİ


Hasipoğlu: "Sürekli devam ettirdiğimiz takdirde kan ihtiyacımızı karşılayacağız"

Saner: "Kan vereceğiz ki hastalarımızı yaşatalım"

Varoğlu:"Kana çok ciddi anlamda ihtiyaç var"

Ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasına katkı koymak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan kan bağış kampanyası çerçevesinde, bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çalışanları kan verdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndaki kan verme etkinliğine Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ile Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu da katıldı. Kampanyaya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de kan vererek katkı koydu.

HASİPOĞLU
Sağlık Bakanı Ertoğrul Hasipoğlu, kan bağış kampanyasında amaçlarının hem kan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmak hem de halkı kan bağışı konusunda duyarlı kılmak olduğunu ifade etti.

Kan vermenin herhangi bir sağlık sorunu yaratmadığını aksine kan hücrelerinin tazelenmesine neden olduğunu ifade eden Hasipoğlu, “Kan bağışı ihtiyacı olanlara hayat vermek demektir” dedi.

Thalasseamia hastaları ile hastanelerin kana olan ihtiyacının günden güne arttığını, sadece kalp ameliyatlarında 2-3 şişe kana ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Hasipoğlu, bu yöndeki çalışmaların bakanlıklarda ve mahallelerde Salı ve Cuma günleri sürdürüleceğini ifade etti.

Hasipoğlu, “Bunu sürekli devam ettirdiğimiz takdirde kan ihtiyacımızı karşılayacağız” ifadesini kullandı.

SANER
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, kan verdikten sonra yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na düzenlediği kan bağış kampanyasından dolayı teşekkür etti.

Kan bağışının thalasseamia hastaları için hayati olduğunu vurgulayan Saner, “Kan vereceğiz ki hastalarımızı yaşatalım” dedi.

Saner, kan bağışı için Bakanlık ve bağlı daire personelinin gösterdiği ilgiliden dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

VAROĞLU
Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu ise, thalassemia hastalarının temel ihtiyacı olan kanın bulunmasında zorluklar yaşadığına işaret etti.

“Kana çok ciddi anlamda ihtiyaç var” diyen Varoğlu, thalassemia hastalarının günlük kan ihtiyacının 20-25 ünite olduğuna, buna ek olarak ameliyatlarda da kana ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Dernek olarak kan bağışında bulunanlara teşekkür eden Varoğlu da kan vermenin hiçbir sağlık sorunu yaratmadığının altını çizdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "KAMUOYUNU YANILTICI, DAYANAĞI OLMAYAN,
      TAM VE EKSİKSİZ BİLGİLERE DAYANMAYAN HABERLERİN BASIN
      ORGANLARI TARAFINDAN YAYIMLANMASININ, KİMSEYE BİR FAYDA
      SAĞLAMAZ"
 
 5 Mart 2013, Salı
         Basın Açıklaması
 
         Dün bir gazetede yer alan "Alın Size Otopsi Raporu" başlıklı haberde, halkın yanlış ve          eksik bilgilendirildiğini belirten Sağlık Bakanlığı vurguladı:
arrow "KAMUOYUNU YANILTICI, DAYANAĞI OLMAYAN, TAM VE EKSİKSİZ BİLGİLERE DAYANMAYAN HABERLERİN BASIN ORGANLARI TARAFINDAN YAYIMLANMASININ, KİMSEYE BİR FAYDA SAĞLAMAZ"

Sağlık Bakanlığı, 4 Mart 2013 tarihli yerel bir gazetede yayımlanan 'alın size otopsi raporu' isimli haberde ve bu konu ile ilgili yapılan yorumlarda halkın yanlış ve eksik bilgilendirildiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılana açıklamada,  “konusunda uzman olmayan, adli tıp uzmanının görevlerini ve otopsi sırasında adli tıp uzmanının raporda açıklık getirmesi gereken hususları bilmeyen kişilerce yapılan yorumların, yanlış anlaşılmalara neden olmaması için bahse konu olay ile ilgili açıklama yapma gereği doğmuştur” denildi.  

Kamuoyunu yanıltıcı,  dayanağı olmayan, tam ve eksiksiz bilgilere dayanmayan haberlerin basın organları tarafından yayımlanmasının, kimseye bir fayda sağlamayacağının da alının çizildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Müteveffa Ertuğrul Dokuyucu’ya 05.11.2012 tarihinde otopsi yapılarak otopsi raporu düzenlenmiş ve atış mesafesi tayini için çene altındaki yara çevresinden doku örneği alındığı ve çıkacak sonuçlara göre kesin kanaat raporunun verileceği belirtilmiştir. 11.12.2012 tarihinde, ateşli silah mermi çekirdeği (ASMÇ) giriş yarası özellikleri ve alınan histopatoloji raporu (incelenen doku örneğinde makroskopik tanımlamada düzensiz ve siyahımtırak renkli görünen alanda dokularda yanık ve bu alan çevresinde bir kısmı yanmış ve yanmamış barut ile uyumlu yabancı cisimler görüldüğü kayıtlıdır) birlikte değerlendirilerek ASMÇ giriş yarasını oluşturan atışın bitişik ya da bitişiğe yakın mesafeden (0-3 cm) yapıldığına dair ek otopsi raporu düzenlenmiştir.

Adli Tıp kitaplarında kesinlikle ASMÇ giriş deliği büyük olur kuralı yoktur. Genellikle giriş deliği daha büyük olur ancak bitişiğe yakın atışlarda olduğu gibi bazı durumlarda, namludan çıkan gazların mermi çekirdeği gibi dokuların içine gidememesi nedeniyle oluşan basıncın etkisiyle giriş yarası çevresinde yırtık oluşup giriş yarasının daha büyük olmasına neden olur. ASMÇ izlediği yönde özellikle kafa kemikleri gibi yassı kemikleri geçerken girişte düzgün bir delik oluştururken çıkışında deliğin volkanik krater ağzı gibi görünmesine yani çıktığı yönde kemik kakması oluşmasına neden olur (bu vakadaki gibi).

Adli Tıp Uzmanları tarafından otopsi; ölüm nedeninin ve zamanının belirlenmesi, travmatik kökenli ölümlerde, lezyonların yorumlanması, travmanın tipinin, niteliğinin, travmayı oluşturan aletin cinsinin, özelliklerinin, yara adedi ve her bir yaranın ağırlığının, yaralanmasında etkili diğer faktörlerin belirlenmesi ve benzeri tüm bulguların saptanması amaçlarıyla yapılır. Örneğin kesici delici alet kullanılmışsa bir ucu ve kenarının mı yoksa iki kenarının da mı keskin olup olmadığı, tırtıklı olup olmadığı, birden fazla alet kullanılıp kullanılmadığı, hangisinin öldürücü olduğu gibi hususlarda tespitte bulunurlar. Ateşli silah yaralanmalarında en önemlisi atış mesafesi tayini yapılmasıdır. Kişide tespit edilen yaralanma ve tüm bulguların mahkemelerde şahadet sırasında savcılar ve avukatlar tarafından nasıl, ne zaman, ne tür bir aletle, ne şekilde ve benzeri sorularla sorgulaması yapılır.

Sonuç olarak otopsi ve ek otopsi raporlarımızda çene altındaki ASMÇ giriş yarası özellikleri değerlendirildiğinde; çevresinde yanık ve is bulaşıkları olması, patolojik incelemede etrafında doku içinde yanmış ve yanmamış barut artıkları görülmesi, çevresindeki dokularda namludan çıkan gazlardan olan karbonmonoksit gazına bağlı oluşan pembe görünüm olması, çıkış yarası altında ASMÇ’nin oluşturduğu 1.5 cm.lik çıkış deliğinin alt sol tarafında 3x1.5 cm.lik kemik doku açıklığı olması, kemik kakmaları olması, kemik parçalarının çıkış yönünde beyne doğru saplanması dikkate alınarak ‘sadece giriş ve çıkış yarası ile atış mesafesi tespiti’ yapılmıştır.

Olayın orijini yani intihar, cinayet veya kaza olup olmadığı hususlarında kanaat belirtilmemiştir ki bu adli makamların işidir. Kamuoyuna duyurulur”.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "PANİĞE GEREK YOK. HER ŞEY KONTROL
      ALTINDA"
 
 5 Mart 2013, Salı
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı, önceki akşam vefat eden ve ölümünde Domuz Gribi şüphesi bulunan
         Erüreten hakkında basın açıklaması yaptı:
arrow "PANİĞE GEREK YOK. HER ŞEY KONTROL ALTINDA"

Sağlık Bakanlığı, Kemal Öner Erüreten (57) isimli yurttaşın önceki akşam ölümüyle ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Kemal Öner Erüreten’in ölümüyle ilgili, Domuz Gribi şüphesi olmasına rağmen, kesin sonuçlar belli olmadan bir yargıda bulunmanın doğru olmadığı ifade edildi.

Salgın yok, paniğe gerek yok…
Açıklamada, vefat eden Kemal Öner Erüreten isimli yurttaşın kan örneklerinin ileri tetkik için Türkiye’ye yollandığına da değinilerek, kesin sonuçların ortaya çıkmasından sonra basın yoluyla kamuoyuna bilgi verileceği belirtildi.

Hekim hatası varsa, gerekenler yapılacaktır…
Erüreten’in vefatında, hekim hatası dâhil her türlü unsurun titizlikle araştırılmakta olunduğuna da dikkat çekilen açıklamada, “Hekim hatası dâhil her türlü durum titizlikle araştırılıyor. Hata varsa, yasal çerçevede gereken yapılacaktır” denildi

Salgın durumu söz konusu değil…
Şu an itibarıyla ülkede paniğe yola açacak bir salgın durumunun olmadığı da kaydedilen açıklamada, tüm gelişmelerin en şeffaf bir şekilde toplumla paylaşılacağı belirtilirken, bahse konu şahsın ölümünden büyük üzüntü duyulduğu da vurgulandı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik MALİYE BAKANLIĞI PERSONELİ KAN VERDİ...
 
 1 Mart 2013, Cuma
         Maliye Bakanlığı personeli kan verdi
 
         Thalasseamia hastalarının tedavisine katkı koymak amacıyla bir süredir bakanlıklarda          sürdürülen "Kan Bağışı Kampanyası" kapsamında:
arrow MALİYE BAKANLIĞI PERSONELİ KAN VERDİ...

Bakan Tatar, kan değerinin düşük bulunması nedeniyle bağış yapamadı.

TATAR: “BAKANLIKLARIN BAĞIŞ KAMPANYASINA KATILMASI HALKA OLUMLU BİR
                MESAJ VERİYOR”

HASİPOĞLU: “BAĞIŞLANAN  HER KANLA BİR HAYAT KURTULUR. HALKIMIZIN BUNUN
                          BİLİNCİNDE OLMASINI VE KAMPANYALARI DESTEKLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Kan Bağış Kampanyası saat 10:00’da Maliye Bakanlığı’nda yapıldı. Kan bağışı sırasında Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ve Maliye Bakanı Ersin Tatar hazır bulundu.

SIRA ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDA
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sağlık alanında kana büyük ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, “Kan, Thalasseamia hastalarının yanı sıra, ameliyat olan, kaza ve kanama geçiren hastaları için de önemlidir. Kan vermenin insan sağlığına yararlı olduğunu halka anlatmak ve ihtiyaçları gidermek için kampanyaları artırdık “dedi.

Bakan Hasipoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın kan bağışı kampanyasına katıldığını anımsatarak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Salı günü kampanyaya katılacağını açıkladı.

Kampanyanın Başbakanlık personelinin kan bağışıyla sona ereceğini belirten Ertuğrul Hasipoğlu, askerden de kan alındığı bilgisini vererek, “Bu ay hastanelerde kan sıkıntısı yaşanmayacak” dedi.

Maliye Bakanlığı’na desteğinden ötürü teşekkür eden Bakan Hasipoğlu, “Bağışlanan her kanla bir hayat kurtulur. Halkımızın bunun bilincinde olmasını ve bu kampanyaları desteklemesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

27 MİLYON TL’LİK İLAÇ İHALESİNE ÇIKILDI
Sağlık Bakanı Hasipoğlu, bakanlığın 27.5 milyon TL değerinde ilaç ihalesine çıktığı bilgisini vererek “Bu yıl hastanelerimizdeki ilaç ve teknik donanım hiç eksilmeyecek” dedi.

Bu yılki hedeflerinin yurt dışına giden hasta sayısını azaltmak olduğunu dile getiren Bakan Hasipoğlu, farklı branşlarda kullanılacak gerekli tıbbi aletlerin tedarik edildiğini, personelin de eğitim için Türkiye’ye gönderildiğini söyledi.

Bakan Hasipoğlu, kanser konusunda da tedbirlerin alındığını vurgulayarak, yapılacak olan Onkoloji Hastanesi konusunda da bilgi verdi.

“BAĞIŞ KONUSUNDA DUYARLILIK YARATILDI”
Maliye Bakanı Ersin Tatar, Sağlık Bakanlığı’nın kan bağışı konusunda duyarlılık yarattığını belirterek, bakanlıkların bağış kampanyasına katılmasının halka olumlu mesaj verdiğini vurguladı. Konunun kamuoyunda da ilgi uyandırdığına işaret eden Bakan Tatar, kana ihtiyaç duyulduğunu yineledi.

Bağışlanan kanların hastane koşullarında en iyi şekilde muhafaza edilmesi konusunda bir takım çalışmalar olduğunu anlatan Bakar Tatar, “Uygun koşulların sağlanması için bütçe yaratılması gerekiyor. Maliye Bakanlığı olarak bu alana katkı koymalı, konu hakkındaki çalışmalarımızı artırmalıyız” dedi. Bağış kampanyalarının devam etmesini dileyen Ersin Tatar, her duruma hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizerek “Bağışlarla tedbir alınıyor” dedi.

“SAĞLIK HERŞEYDEN ÖNEMLİDİR”
Öte yandan Bakan Tatar, Maliye Bakanlığı’nın bütçe dönüşümü sağlayabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na gerekli yardımları yaptığına değindi ve şunları ekledi:

“Bu destek yeterli mi diye sorarsanız, tabkii değildir. Bugün gelişmiş ülkere bakıldığında gayri safi yurtiçi hasıladan sağlığa ayrılan miktar daha yüksek olabilir. Bizim de bu konu için uğraşlarımızı devam ettirmemiz lazım. Çünkü sağlık herşeyden önemlidir.” Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin mart ayının “Prostat Kanserinde Farkındalık Ayı” olması nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlemesine dikkat çeken Bakan Tatar, tıpın günden güne ilerlediğine işaret ederek, “İmkanlarımızı artırmalıyız ki insanlarımıza daha iyi hizmet verebilelim” dedi.

“DEVLET KİMSEYİ YARI YOLDA BIRAKMIYOR”
Bakan Ersin Tatar şunları da ekledi: “Herkes emin olsun ki hükümet Sağlık Bakanlığı olarak geçmiş yıllara göre halkına çok daha iyi imkanlar ve hizmetler sunuyor. Bugün KKTC vatandaşı bir kişinin eğer tedavisi burda yapılamıyorsa yurt dışında yapılıyor ve devlet bunu ödüyor, kimseyi yarı yolda bırakmıyor. Bu da KKTC’nin sağlık anlamında hangi aşamaya geldiğini gösteriyor. Bugün tedaviye ihtiyacı olan vatandaşların, hem devlet hastanelerimizdeki, hem özel hastanelerimizdeki gerekirse Türkiye’deki hastanelerdeki giderleri sağlık kurulundan geçmek şartıyla karşılanıyor. Bu da sağlığa verilen değeri gösteriyor.”

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           MART 2013  

» Sağlık Bakanlığı: "Kanserde erken teşhis önemli, özellikle risk grubunda olanlar taramalara katılsın" (29/3/2013)
» Sağlık Bakanlığı: "Hastane hastalık saçıyor diye iddiada bulunmak, tam anlamıyla insafsızlıktır" (29/3/2013)
» Küçük Kesi'den ameliyat yapılması metodu devrede... (27/3/2013)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu Ankara'da... (22/3/2013)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu: "Muhalefetteyken eleştirmenin kolay olduğuna dikkat çekmek için, eski bir Bakanın
    söylediklerini anlattım. Bunu ben söylemişim gibi yansıttılar". (14/3/2013)

» 14 Mart Tıp Bayramı... (14/3/2013)
» Sağlık Bakanlığı: "Kesintisiz sağlık hizmeti için, ihtiyaç duyulan bazı branşlarda hizmet alımı yapılması
    kaçınılmazdır" (13/3/2013)

» Hepatit A Aşısı, aşı takviminde... (12/3/2013)
» Dünya Kadınlar Günü'nde sağlık personeline çiçekli kutlama (8/3/2013)
» Sağlık Bakanlığı: "Erüreten'in H1N1 tahlil sonuçları pozitif" (7/3/2013)
» Sağlık Bakanlığı: "Sağlık'ta çağdaş vizyon gereği, donanımlı araçlar kullanılıyor" (6/3/2013)
» Ulaştırma Bakanlığı personeli kan verdi... (6/3/2013)
» Sağlık Bakanlığı: "Kamuoyunu yanıltıcı, dayanağı olmayan, tam ve eksiksiz bilgilere dayanmayan haberlerin
    basın organları tarafından yayımlanmasının, kimseye bir fayda sağlamaz" (5/3/2013)

» Sağlık Bakanlığı: "Paniğe gerek yok. Her şey kontrol altında" (5/3/2013)
» Maliye Bakanlığı personeli kan verdi... (1/3/2013)