Baslik ÇOCUK VE ERGENLERDE CİNSEL GELİŞİM VE EĞİTİMİNİN
      ÖNEMİ ANLATILDI
 
 31 Mayıs 2013, Cuma
         Çocuk ve ergenlerde cinsel gelişim
 
         Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Birimi, koruyucu ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla her ay gerçekleştirilen seminerler devam ediyor. Bu kez de;
arrow ÇOCUK VE ERGENLERDE CİNSEL GELİŞİM VE EĞİTİMİNİN
      ÖNEMİ ANLATILDI

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Yeliz Cengiz tarafından sunulan seminere hastane çalışanlarının yanı sıra, klinik psikologlar, rehber öğretmenler ve ebeveynleri yoğun ilgi gösterdi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Birimi, ‘koruyucu ruh sağlığı ve hastalıkları’ konusunda toplumda farkındalık yaratmak üzere organize ettiği seminerlerin ikincisini dün gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Hastanenin Konferans Salonu’nda verilen seminerde, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Yeliz Cengiz, “Çocuk ve Ergenlerde Cinsel Gelişim ve Eğitiminin Önemi”  konusunda bir sunum yaptı.

Hastane çalışanlarının yanı sıra, klinik psikologlar, rehber öğretmenler ve ebeveynlerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde, konuyla ilgili detaylar irdelendi. 

Çocuk cinselliği…
Sunumunda, çocuk cinselliğinin, doğum öncesi dönemde bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesiyle başladığını anlatan Dr. Yeliz Cengiz,  bu sürecin ergenliğin son dönemine kadar devam eden ve farklı dönemlerde farklı bilgi ihtiyaçlarını gerektiren bir süreç olduğunu söyledi.

Çocuk cinselliğinin dili şefkat, yetişkin cinselliğinin dili şehvet…
Dr. Cengiz, çocuklarda pek çok ebeveynin düşündüğü anlamda bir cinselliğin olmadığının altını çizdiği sunumunda, çocuğun kendini, cinsiyetini, dünyayı tanımaya ve algılamaya çalıştığını, çocuk cinselliğinin dilinin şefkat, yetişkin cinselliğinin dilinin ise şehvet olduğunu kaydetti.

Anne babanın çocuk ve ergenin cinsel eğitimdeki önemi büyük…
Ailenin, cinsel eğitim konusunda gösterdiği duyarlılığın, çocukların cinsel gelişimini olumlu etkileyeceğinin de altını çizen, Dr. Yeliz Cengiz, anne baba tarafından verilecek cinsel eğitimin, çocuk ve ergenlerin başka kaynaklara yönelmesini engelleyeceğini ve anne-babanın beden dilinin, konuşulanların içeriğinden ve kullanılan dilden çok daha önemli olduğunu belirtti. 

Cinsel eğitime başlamak için belli bir yaş yok…
Cinsel eğitime başlamak için belli bir yaşın olmadığını da ekleyen Dr. Cengiz, konuşmak için en doğru zamanın çocuğunuzun size sorular sormaya başladığı, ya da aşırı cinsel merak davranışları gösterdiği zaman olduğunu söyledi.

Sunumu gerçekleştiren Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Yeliz Cengiz, konuşmasının sonunda, çocuğun gelişim düzeyine uygun, istendiği anda basit, kısa, gerçek, şefkatli, hoşgörülü ve endişesiz cevaplar verilmesi gerektiğini ekledi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ
 
 31 Mayıs 2013, Cuma
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         Sağlık Bakanı Hasipoğlu'ndan 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü mesajı:
arrow "SİGARA, BİRÇOK SAĞLIK SORUNUNUN OLUŞMASINDA ANA ETKENDİR"

Hasipoğlu: "Dünya Sigarasız Günü tiryakilerin, birçok ölümcül hastalığın nedeni olan sigarayı bırakmalarına iyi bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirsinler"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, “31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, sigara içenlerin, içmeyenlere oranla kalp krizi geçirme ihtimallerinin çok daha yüksek olduğunu belirterek tiryakilerin, böylesi günleri fırsat bilip sigarayı bırakmalarını tavsiye etti.

Sigara, ölümcül hastalıkların sebebi…
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla mesaj yayımlayan Hasipoğlu, Dünya’da ve KKTC’de en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinin başında sigaranın geldiğini vurgulayarak, daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için insanların sigaradan uzak durmaları gerektiğini kaydetti.

Sigara, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor…
Sigaranın akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, diş ve damak rahatsızlıkları, hipertansiyon gibi birçok sağlık sorununun oluşmasında etken olduğunu ifade eden Bakan Hasipoğlu, Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmada ortaya çıkan verilere göre, sigara içen kişilerin, sigara içmeyen kişilere göre kalp krizi geçirme oranının çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Bakan Hasipoğlu, sigara içmeyen kişilerde yüzde 1,1 olan kalp krizi geçirme oranının, geçmişte içip bırakanlarda yüzde 18,8 olduğunu belirtti.

Damar tıkanıklığında da etken…
Aynı araştırmaya göre, geçmişte sigara içip şu anda bırakan kişilerde damar tıkanıklığı yaşama oranının yüzde 20,3; şu anda sigara içmekte olan kişilerde ise bu oran yüzde 6,7 olduğunun altını çizen Hasipoğlu, sigara içmeyenlerde damar tıkanıklığı yaşama oranı ise sadece yüzde 3,2 olduğunu kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI İLE DAÜ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
 
 30 Mayıs 2013, Perşembe
         Protokol
 
         DAÜ İle Sağlık Bakanlığı Arasında,
arrow İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı arasında araştırma ve eğitim faaliyetlerine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

KKTC’nin sağlık sorunlarına yönelik ortak eğitim ve araştırma çalışmaları yürütülecek olan işbirliği protokolüne göre; DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve üniversitenin diğer birimlerince bilimsel çalışmalar Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yürütülecek.

Protokolün yürürlüğe girdiği 23 Mayıs 2013 tarihinden itibaren, Gazimağusa Devlet Hastanesi; Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak da kullanılacak.

DAÜ Rektörlüğü’nde KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ertuğrul Hasipoğlu ve DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak tarafından imzalanan söz konusu imza töreninde DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürü Derviş Ekşici de hazır bulundu.

Protokol kapsamında her iki taraf KKTC’deki sağlık sorunlarının belirlenmesinde ve belirlenen sorunlara bilimsel ve kalıcı çözüm bulma konularında birbirlerinin bilgi ve deneyimlerinden yararlanacaklardır. KKTC Sağlık Bakanlığı personeli ve DAÜ öğretim üyeleri gerek görülen durumlarda birbirlerine destek verebilecek ve birbirlerinin imkan ve olanaklarından yararlanabileceklerdir. DAÜ, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin teknolojik altyapısının ve klinik servis hizmetlerinin çağın gereklerine uygun olarak geliştirilmesi ve KKTC’deki devlet hastanelerinin eğitim hastaneleri haline getirilebilmesi için danışmanlık hizmeti de verecek.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI HASİPOĞLU: "TÜM İMKANLARI ENGELLİLER İÇİN
      SEFERBER ETMEYE HAZIRIZ"
 
 16 Mayıs 2013, Perşembe
         Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu
 
         Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu'nu kabul eden Sağlık Bakanı Hasipoğlu:
arrow "TÜM İMKÂNLARI ENGELLİLER İÇİN SEFERBER ETMEYE HAZIRIZ"

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, engellilerin devlet hastanelerinde muayene olmak için çok erken saatlerde sıra almak durumunda kaldığını ifade ederek, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'ndan konuyla ilgili yardım istedi.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu bu talebe cevaben, devlet hastanelerinde kısa süre sonra otomasyona geçileceğini ve bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etti.

Bakan Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nu kabul etti.

Kabulde ilk sözü alan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, Özürlüleri Koruma ve Rehabilite Yasası’nı düzenleyen tüzükler gereği kalp, böbrek ve kanser hastalarıyla madde bağımlılarının da engellilere ayrılan yardımlardan yararlandığına işaret etti. Bu nedenle kendilerine ayrılan pastanın küçüldüğünü kaydeden Yücetürk, bu uygulamanın en erken zamanda ortadan kaldırılmasını talep etti. 

Yücetürk, diğer ülkelerde engellilerle ilgili yapılan uygulamaları örnek vererek, Türkiye’de özürlü kelimesinin kullanımının yasaklandığını ancak KKTC’de yasada bile “özürlü” teriminin kullanıldığını ifade etti. Engellilerin kamuda istihdamında 35 yaş sınırına karşı olduklarını kaydeden Yücetürk, yaş sınırının yukarıya çekilmesini talep etti. Federasyon Başkanı Yücetürk, engellilerin devlet hastanelerinde muayene olurken yaşadığı sıkıntılardan da bahsetti. Engellilerin sıra almak için çok erken saatlerde hastaneye gitmek durumunda kaldığını ifade eden Yücetürk, konuyla ilgili Bakan Hasipoğlu’ndan yardım istedi.

HASİPOĞLU: “TÜM İMKÂNLARIMIZI SİZLER İÇİN SEFERBER ETMEYE HAZIRIZ”
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, tüm imkânları engelliler için seferber etmeye hazır olduklarını söyledi. Hasipoğlu, Yücetürk’ün hastanelerle ilgili aktardığı sıkıntının kısa süre otomasyona geçildiğinde ortadan kalkacağını dile getirdi.

Özürlüleri Koruma Yasası’nın kendi bakanlık döneminde hazırlandığını hatırlatan Hasipoğlu, Yücetürk’ün şikâyetçi olduğu tüzüklerin başka iki partinin koalisyonu döneminde hazırlandığını, ancak konuyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılabileceğini kaydetti.

Hasipoğlu, kendilerine gelen taleplere göre 100 engellinin iş isteğiyle beklediğini dile getirerek 60 engellinin kamuya istihdam edilmesinin önemli bir rahatlama sağlayacağını ekledi. İstihdamda 35 yaş sınırının, emeklilik yaşı düşünülerek getirilmiş olabileceğini belirten Hasipoğlu, yine de bu sınırın 45’e çekilebileceğini ifade etti.

“Devletin mazisi çok değil ama sosyal yönden pek çok ülkeden ilerideyiz” diyen Sağlık Bakanı Hasipoğlu, mevcut sorunlar olsa da bunların üstesinden gelinebileceğini ekledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HEMŞİRELERE YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMASI: İLERİ EKG...
 
 16 Mayıs 2013, Perşembe
         EKG Eğitimi
 
         Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası işbirliğiyle:
arrow İLERİ EKG KONULU EĞİTİM...

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi Toplantı Salonu'nda yapılacak eğitim çalışması toplam 6 gün sürecek.

Devlet Hastanelerinin Koroner, Yoğun Bakım, Acil ve 112 servislerinde görev yapan hemşirelere yönelik olan eğitimleri, Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Türkmen veriyor.  

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik "ÖYKÜ TADINDA BİR SAĞLIK KİTABI"...
 
 15 Mayıs 2013, Çarşamba
         Öykü tadında bir sağlık kitabı
 
         Dr. Mehmet Özlüses, 'Atıştırmalık' isimli ilk kitabını Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'na
         taktim etti:
arrow "ÖYKÜ TADINDA BİR SAĞLIK KİTABI"

Okuyucular, 'Atıştırmalık' isimli kitapla, 23 farklı hastalık hakkında eğlenerek bilgi edinecek.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan Dr. Mehmet Özlüses ‘Atıştırmalık’ adındaki ilk kitabını Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’na taktim etti.

Kitabını, ‘öykü tadında bir sağlık kitabı’ diye tanımlayan Dr. Dr Özlüses, okuyucuların, 23 tane hastalık ve sağlık probleminin konu edildiği kitabı, rahat hazmedebilecek, anlaşılması kolay bir dille yazmaya özen gösterdiğini söyledi.
 
Kitap hakkında Bakan Hasipoğlu’na bilgi veren Dr. Özlüses, başta diyabet, kanser, kalp, kolesterol gibi önemli hastalıklar olmak üzere 23 farklı hastalığın, hikâyeler, fıkralarla ve çeşitli görsel materyalleler desteklenerek, okuyucunun beğenisine sunulduğunu kaydetti.

Hasipoğlu...
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da genç bir hekim olan Mehmet Özlüses’i yazdığı kitaptan dolayı tebrik ederek, ‘Atıştırmalık’ isminin ilginç ve ilgi çekici olduğunu belirtti.

Kitaba mizahi unsurların katılmasının da hoş olduğunu söyleyen Hasipoğlu, insanların hastalıklar hakkında bilgi edinirken, eğlenmesinin ve tebessüm etmesinin güzel bir yöntem olduğunun altını çizdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 14 MAYIS: ECZACILIK GÜNÜ...
 
 13 Mayıs 2013, Pazartesi
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Hasipoğlu:
arrow "OTOMASYON HAYAT BULACAK, İLAÇ SARFİYATI ÖNLENECEK"

HASİPOĞLU: "Hastane ve sağlık merkezlerinde herhangi bir ilaç eksikliği yok. Sağlık'ta otomasyonun hizmete girmesiyle ilaç sarfiyatının da önüne geçeceğiz" Yeni yasa ve tüzüklerle sağlıkta sistemsizlik ortadan kalkacak…

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, “14 Mayıs Eczacılık Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Hasipoğlu, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajında, eczacılığın ulvi bir meslek olduğunu kaydederek, Bakanlık olarak eczacılık mesleğinin hak ettiği değeri görmesi için bugüne kadar ellerinden geleni yaptıklarını, bundan sonra da yapacaklarını söyledi.
 
Eczacılığın insanlık tarihi kadar eski olduğuna ve değişen koşullara rağmen vazgeçilmezliğini sürdürdüğüne de değinen Hasipoğlu, 1993 yılında Sağlık Bakanlığı görevinden giderayak ilacı özele açtığına dikkat çektiği açıklamasında, eczacılık konusunda yaşanan sorunların aşılması için ilgili taraflarla işbirliği içerisinde çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

Yeni yasa ve tüzüklerle sağlıkta sistemsizlik ortadan kalkacak…
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu gerek sigortalının, gerekse memurun hak ettiği hizmeti alamadığına da değinerek,  sağlık alanında yaşanan sorunların ortadan kalkması için sağlıkta yeni yasa ve tüzüklerin hayat bulmasının şart olduğunu inandığını vurguladı.

Hasipoğlu, göreve geldiği ilk günden itibaren sağlıkta çağdaş, günün ihtiyaçlarına yanıt veren, hastanın ve çalışanların mutluluğunu ön planda tutacak yeni yasal mevzuatların hayat bulması için vites yükselttiğini de işaret ederek, yeni yılın başından itibaren, sağlık yasalarının yürürlüğe girmesini hedeflediklerini kaydetti.

Reçetesiz ilaç satılmamalı…
Açıklamasında eczane sahibi eczacılara da çağrıda bulunan Bakan Hasipoğlu, reçetesiz ilaç satılmaması ikazında bulundu.

AB ve ABD uygun modellerdir…
Hasipoğlu, “Eczacılıkta bütün Dünya’da, özellikle Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uygulanan sistemin uygulanmasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz” diye sürdürdüğü açıklamasında,    Devlet Hastaneleri’nde ilaç verilmesinin, Genel Sağlık Sigortası ile ortadan kalkacağına işaret ederek, bu uygulamayla beraber özel eczanelerin kar paylarının da yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

İlaç eksiği yok…
Aldıkları önlemler sonucunda hastane ve sağlık merkezlerinde herhangi bir ilaç eksikliği olmadığını da ifade eden Ertuğrul Hasipoğlu, sağlık otomasyonunun yaklaşık 1 aylık bir süre içerisinde hizmete gireceğini, böylelikle ilaç sarfiyatının da önüne geçileceğini belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ETKİLİ İLETİŞİM...
 
 10 Mayıs 2013, Cuma
         Etkili İletişim
 
         Sağlık çalışanlarına yönelik eğitim çalışması:
arrow SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ETKİLİ İLETİŞİM

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi personeline yönelik "Sağlık Sektöründe Etkili İletişim" konulu hizmet içi eğitim gerçekleştirildi.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında…
Deulcom İnternational firmasının sosyal sorumluluk anlayışı kapsamımda hastanede görev yapan hemşirelere, tıbbi sekreterlere, acil servis ambulans şoförlerine ve hastane idare amirlerine 6 gün süreyle eğitim verildi.

Eğitimler, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Diyabet Merkezi’ndeki salonda gerçekleştirildi.

 “Öfkeli hastalarla iletişim; empati kurma, iletişimde stres yönetimi, temel kriz yönetimi ve sağlık personelinin imajı” konularına değinilen eğitimlerden sonra katılımcılara sertifika ve eğitimi sağlayan firmaya da teşekkür belgesi verildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HASİPOĞLU, KAMU-SEN HEYETİ'Nİ KABUL ETTİ...
 
 10 Mayıs 2013, Cuma
         Kamu-Sen
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Mehmet Özkardaş Başkanlığındaki
arrow KAMU-SEN HEYETİ'Nİ KABUL ETTİ

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş Hemşireler Haftası nedeniyle ziyaret yaptıklarını söyleyerek, devlet hastanelerinde doktor, ebe ve hemşire sayısındaki yetersizliklerin artık artan talebi karşılayamadığını söyledi.

Sağlık çalışanların ailelerinden de fedakarlık ederek, özveriyle, ve görevleri olmayan işleri de yaparak çalıştıklarını belirten Özkardaş, sağlıktaki sorunların giderilememesinden halkın zara gördüğünü belirtti.

Özkardaş, sağlıktaki sorunları bir masa etrafında toplanarak Bakanlıkla birlikte işbirliği içinde çözmeye hazır olduklarını da bildirdi.

HASİPOĞLU
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da şu an için KKTC’deki devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında 722 hemşirenin çalıştığını yatılı hasta sayısının 400 olduğunu, günde 1200 civarı kişinin poliklinik hizmeti aldığını ve 200-250 civarı kişininse acil yardım aldığını açıkladı ve hemşire eksiğinin büyük olmadığını kaydetti.

“Hemşire alınmadı...sağlık sistemi çöktü” gibi söylemlerin doğru olmadığını kaydeden Bakan Hasipoğlu, sağlıkta sıkıntılar bulunduğunu aynı zamanda hizmet kalitesinin yükseltilmesinin gerekli olduğunu da kabul ettiğini bildirdi.

“Hemşirelik Hizmetleri Dairesi” kurulmasının bugün itibarıyla teknik komite aşamasında olduğunu da hatırlatan Bakan Hasipoğlu, artık her şeyi bir disipline oturtacaklarını, kılık-kıyafetlere düzen getireceklerini de söyledi.

Sağlık Çalışanları Yasasıyla Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın uygulanmasının 2014 başını bulacağını belirten bakan Hasipoğlu, hakim, polis, öğretmenlerin kendilerine özel yasaları olduğu gibi Sağlık Çalışanlarının da yasasının özel olması gerektiğini söyledi.

Hasipoğlu sağlık için çalışmaya tüm gücüyle devam edeceğini de bildirerek, bunun karşılığında disiplin ve hastalara karşı iyi muamele görmek istediğini sözlerine ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONELİ'NDEN KAN BAĞIŞI...
 
 7 Mayıs 2013, Salı
         Sağlık Bakanlığı Kan Bağışı
 
         Sağlık Bakanlığı personeli, ülkedeki kan ihtiyacına katkı yapmak için,
arrow KAN BAĞIŞINDA BULUNDU

Kan bağış etkinliğinde Bakan Ertuğrul Hasipoğlu, Bakanlık Müsteşarı Mustafa Akçaba, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, Özel Kalem Müdürü Müge Tancer ve Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu da hazır bulundu.

İlk kan bağışı Müsteşar Akçaba’dan…
Sağlık Bakanlığı çalışanlarının yoğun bir ilgi gösterdiği kan bağış etkinliğinde ilk kan bağışını Müsteşar Mustafa Akçaba gerçekleştirdi.
 
Kan bağış etkinliğine biraz geç katılan Bakan Ertuğrul Hasipoğlu, bir süre önce tüm bakanlıklara yönelik başlatılan kampanya sayesinde kan bankasındaki kan eksiğinin büyük oranda aşıldığını söyledi.

Kampanya köylerde de yaygınlaştırılarak devam edecek…
Kampanyanın  köyleri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılarak devam edeceğini belirten Bakan Hasipoğlu,  bugüne kadar kan bağış etkinliklerine katkı sağlayan tüm bakanlıklara teşekkür etti.

Varoğlu’ndan teşekkür…
Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu da yaptığı kısa açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın kan bağış etkinliklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Varoğlu, kanın en büyük kullanıcısı olan Thalassaemialılar olduğuna işaret ederek, böylesi kampanyalarla bu ihtiyaca destek verilmesine teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HASİPOĞLU: "HASTANE'NİN ÇEHRESİ BU YIL DEĞİŞECEK..."
 
 6 Mayıs 2013, Pazartesi
         KTEHS Ziyareti
 
         1976'da hizmete açılan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin tamiri için
         yakında ihaleye çıkılacağını duyuran Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu:
arrow "HASTANE'NİN ÇEHRESİ BU YIL DEĞİŞECEK..."

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Sağlık Bakanı Hasipoğlu'nu ziyaret etti.

Hasipoğlu: "Birlikte gayret sarf edip yasayı meclisten geçireceğiz. Bazı durumlar bürokratik çarka takılabilir. Mümkün mertebe bu çarkı döndürmeye gayret edeceğiz. Sıkıntıları mutlaka aşacağız"

Köse: "Yasal boyutta önümüz tıkanmıştır. İnsan sağlığını ilgilendiren Hemşirelik Birliği Yasa Tasarısı Mecliste ön plana çıkarılmalıdır"

Sendika tarafından hazırlanan Hemşirelik Birliği Yasa Tasarısı’nın henüz Teknik Kurula taşınmadığını dile getiren Köse, “Ön lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan meslektaşlarımızı münhal konusunda büyük sıkıntılar bekliyor. Ne yazık ki yasal boyutta önümüz tıkanmıştır” dedi.

Söz konusu yasa tasarısının geçtiğimiz yılın 12 Mayıs’ında başta Başbakan İrsen Küçük olmak üzere bütün bakanlıklara ulaştırıldığını hatırlatan Oğuz Köse, bu konuda henüz bir sonuca varılmamasını eleştirdi, “kendilerine verilen sözleri” anımsattı. Oğuz Köse, hastanelerdeki personel eksikliği nedeniyle birçok birimin hizmete giremediğini de kaydetti.

Oğuz Köse başkanlığındaki Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası yönetim kurulu üyeleri, 6- 12 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Hemşirelik Haftası” nedeniyle bugün Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nu ziyaret etti.

“BİRÇOK BİRİM PERSONEL EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI HİZMETE GİRMEDİ”
Köse, ziyaretteki konuşmasında insan sağlığını ilgilendiren Hemşirelik Birliği Yasa Tasarısı’nın mecliste ön plana çıkarılmasını istedi.

Sağlık servislerinin açılması, bazı merkezlerin yenilenmesi gibi sevindirici gelişmelere dikkat çeken Oğuz Köse, “Ancak birçok birimimiz personel eksikliğinden dolayı hizmete girmedi” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayı döneminde gereksiz istihdam yapıldığını savunan Köse, hemşirelik münhali açılması konusunda Kamu Hizmeti Komisyonu’na yetki verilmemesini eleştirdi.

“HEMŞİRELİK VE EBELİK EĞİTİMİ ÇIĞIR YARATTI”
Kısa sürede çığır yaratan hemşirelik ve ebelik eğitiminin ülke üniversitelerinde lisans düzeyine çıkarıldığını anımsatan Köse, birçok meslektaşının lisans eğitimini tamamladığını, birçok hemşirenin de yüksek lisans yaptığını vurguladı.

Oğuz Köse, sendika olarak maddi konuları ön plana çıkarmadıklarını, halkın kaliteli sağlık hizmet alabilmesi için mücadele verdiklerini de söyledi.

“SAĞLIKTA KALİTEYİ YÜKSELTTİK”
Kabulde konuşan Ertuğrul Hasipoğlu, Hemşirelik Birlik Yasa Tasarısı’nın Teknik Kurula gelecek seviyeye ulaştığını, yasanın önümüzdeki günlerde kurula gönderilebileceğini dile getirdi.

Bakan Hasipoğlu, “İnşallah hep birlikte gayret sarf edip bu yasayı meclisten geçireceğiz. Bazı durumlar bürokratik çarka takılabilir. Mümkün mertebe bu çarkı döndürmeye gayret edeceğiz. Sıkıntıları mutlaka aşacağız, endişeniz olmasın” dedi.

Hasipoğlu, hemşireliğin sağlık halkasının en önemli zincirlerinden olduğunu vurgulayarak, bakanlıkta görev yaptığı 3 dönem boyunca bu alanda ilklere imza attığını, uygulamaya koyduğu yenilikler sayesinde sağlıkta kaliteyi yükselttiğini kaydetti. Hemşireliğin müdürlük olmasının hedefleri arasında olduğunu söyleyen Ertuğrul Hasipoğlu, bu konuda mesafe alındığını vurguladı.

“722 HEMŞİRE”
Devlet hastanelerindeki hemşire sayısında ciddi bir eksiklik olmadığını vurgulayan Ertuğrul Hasipoğlu, toplam hemşire sayısının 722 olduğu bilgisini verdi.

Hasipoğlu, devlet hastanelerindeki servis ve ambulans sayısının arttığına işaret etti.

Hastanelerdeki hemşire sayısı hakkında da bilgi veren Ertuğrul Hasipoğlu, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki hemşire sayısında fazlalığın, 56 hemşiresi olan Girne Akçiçek Hastanesi’nde ise eksikliğin söz konusu olduğuna dikkat çekti. 2009’dan 2013 yılına kadar emekli olan hemşire sayısı ile istihdam edilen hemşire sayısı hakkında da bilgi veren Bakan Hasipoğlu, “Şu veya bu şekilde bir miktar hemşire almak zorundayız, alacağız” diye kaydetti.

“TEDBİR ALINACAK”
Disiplinli ve çalışkan insanları sevdiğini dile getiren Ertuğrul Hasipoğlu, devlet hastanelerdeki sağlık çalışanları için kılık kıyafetten davranışa kadar birçok alanda tedbir alınacağını, yönetmelikler hazırlanacağını vurguladı. Bakan Hasipoğlu, çalışanların sicillerini takip edeceğini de vurguladı.

“HASTALARA HOŞGÖRÜ”
Hastalara hoşgörülü davranılması gerektiğini hatırlatan Ertuğrul Hasipoğlu, “Haklı olsa bile hiç kimsenin bir sağlık çalışanını darp etmeye hakkı yoktur. Caydırıcı olabilmesi için bu kişilerin en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir” ifadesine yer verdi.

SAĞLIKTA YENİ SİSTEM…
Genel Sağlık Sigortası Yasası, Avrupa Birliği’ne Uyum Yasaları, Organ Nakil Yasası gibi sağlık alanında meclise sevk edilen yasalara dikkat çeken Hasipoğlu, “İnşallah süreç iyi gider, süratle bu yasaları geçiririz ve sağlıkta bir rahatlamayı ve huzuru sağlarız. “Genel Sağlık Sigortası’nın geçmesi ve kliniklerin kapatılmasıyla artık sağlıkta kendi başına yürüyen bir sistem oluşacak. İnşallah bunu da sene sonuna kadar başarmış oluruz. 1 Ocak 2014’te de uygulamaya geçiririz, hedefimiz budur” dedi.

“DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’NE YENİ ÇEHRE”
Hastanelerde daha iyi bir çalışma imkânı aratmak için çalıştıklarını, fiziki yapı ve teknik donanım alanlarında mesafe alındığını, hastanelerde hiçbir ilacın ve aletin sıkıntısı olmadığını vurguladı.

1976’da hizmete açılan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin tamiri için yakında ihaleye çıkılacağını duyuran Hasipoğlu, hastanenin çehresinin bu yıl değişeceğini söyledi.

Hastanelerdeki Türkmenistan uyruklu özel hastabakıcıların varlığına dikkat çeken Hasipoğlu, söz konusu kişilere eğitim verileceğini, sertifikası olmayan kişilerin artık hastanelerde çalışamayacağını söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 5 MAYIS: EBELER GÜNÜ
 
 3 Mayıs 2013, Cuma
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, '5 Mayıs Ebeler Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajda
         vurguladı:
arrow "EBELER, SAĞLIKLI NESİLLERİN VE SAĞLIKLI ANNELERİN
        GÜVENCESİDİR"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, "5 Mayıs Ebeler Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, Dünya'da sağlıklı nesillerin ve sağlıklı annelerin güvencesi olan ebeler ve ebeliğin mutlak surette korunması ve yüceltilmesi gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla bir açıklama yapan Hasipoğlu, eskiden normal doğumları yaptıran kişiler olarak isimlendirilen ebelerin günümüzde modern eğitimin de etki ve katkısıyla, hem ailenin, hem doğmamış bebeklerin, hem de doğan bebeklerin temel dayanağını oluşturduğunu vurguladı.
 
Ebelerin, kadın doğum hekimleri ve doğum kliniklerinin gözbebeği olduğunun da altını çizen Bakan Hasipoğlu, Sağlık Bakanlığının ülkemizdeki ebelerin çoğalması ve en üst düzeyde eğitimleri için yapılması gereken her şeyi yapma ve uygulama kararlılığında olduğunu kaydetti.

“Kısacası, ebelerin ve ebelik mesleğinin hak ettiği yere gelmesi için, çalışmak gerektiğinin bilinciyle geleceğe güvenle bakıyoruz” diye sözlerini sürdüren Hasipoğlu, bu vesileyle ülkemizdeki ve dünyadaki tüm ebelerin bu gününü en içten dilekleriyle kutladı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 8 MAYIS: TALASAMİYA GÜNÜ...
 
 3 Mayıs 2013, Cuma
         Talasamiya günü
 
         Ahmet Varoğlu başkanlığındaki Thalassemia Derneği heyeti 8 Mayıs Thalassemia Günü
        dolayısıyla Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'nu ziyaret etti. Bakan Hasipoğlu:
arrow "KAN BAĞIŞINDA ÖNCE KENDİMİZDEN BAŞLIYORUZ"

Varoğlu Talasamiya hastalığının geçmişten bu güne kadar geldiği nokta, ve Kuzey Kıbrıs'taki 170 hastanın tedavileriyle ilgili durum ve yaşadığı sorunlar hakkında bilgiler verdi.

KKTC’nin Thalassemia'yı durduran ilk ülke olmakla gurur duyduğunu söyleyen Varoğlu, kanserin bugün ülkede daha ileride olmasına rağmen Thalassemia  konusunda iyi bir yerde bulunulduğunu, mevcut 170 hastaya kaliteli tedavinin devamının sağlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Ülkede kan bağışının artık bir politika olmasını istediklerini bildiren Varoğlu, istihdam sorunları, Thalassemia  Merkezi’nin durumu, ihale ilaç-teçhizat konularında tasarrufa gidilmesi, ve vatandaşlıklarla ilgili bazı konularda yaşanılan sorunları da dile getirdi.

HASİPOĞLU
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da üçüncü dönem bakanlık yaptığına dikkat çekerek, her üç dönemde de Thalassemialılara özel bir ilgi gösterdiğini söyledi.

“KAN BAĞIŞINDA ÖNCE KENDİMİZDEN BAŞLIYORUZ”
Hasipoğlu, kan kampanyaları sayesinde A ve 0 grubu kanlarda sıkıntı kalmadığını, kan kampanyasının “önce kendimizden başlıyoruz” mesajı vermek için bakanlıklardan başlatıldığını kaydetti. Önümüzdeki günlerde Kuğulu Park’tan başlayacak büyük bir kan kampanyası hedeflendiğini de anlatan Hasipoğlu, Thalassemia  Merkezi’nin ihalesinin tamamlandığını, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’yle birlikte Merkezin de güzelleşeceğini söyledi.

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”
Hasipoğlu, Thalassemia  hastalarının bundan sonra ne Rum tarafına, ne başka bir ülkeye gitmesine gerek kalmadığını kaydederek, Bakanlık olarak konuya özel bir önem verdiklerini ve belli hastalıklarla ilgili derneklerle her zaman işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

“THALASSEMİAYI SIFIRLADIK”
Thalassemianın sıfırlandığını, artık Thalassemialı genç yetişmediğini kaydeden Bakan Hasipoğlu, kanser vakalarının daha da çoğalmaması için sebze meyvede hormon analizlerine başlandığını, personelin eğitimlere gönderildiğini ifade etti.

“SEBZE-MEYVEDE HORMONA RASTLAMADIK”
Sebze-meyvede bugüne kadar hormona rastlanmadığını açıklayan Bakan, kanserin bir sebebi olduğunu ve bunun araştırmasının hem hane bazında, hem ülke ve bölgeler bazında yapılacağını kaydetti.

“Otomasyon sistemini sabote etmeye çalışanlar beni karşısında bulacak” diyen Hasipoğlu, hangi tip kanserin hangi bölgede daha çok yaşandığını uzmanların değerlendireceğini, sağlık haritaları çıkarılacağını ve bunun sağlık alanında bir milat olacağını söyledi.

“TEKNİK DONANIM İLAÇ SIKINTIMIZ YOK”
Hasipoğlu, teknik donanım ve ilaç sıkıntısı bulunmadığını, yeni cihazlar ve yeni ambulansların da yakında devreye gireceğini anlatarak, Sağlık Çalışanları Yasası’yla, Genel Sağlık Sigortası yasalarının hazırlandığını, artık sağlığı otomatiğe bağlamak ve gündemden çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI ERTUĞRUL HASİPOĞLU, GİRNE AMERİKAN
      ÜNİVERSİTESİ HEYETİ'Nİ KABUL ETTİ
 
 2 Mayıs 2013, Perşembe
         GAÜ Heyeti
 
         Sağlık Bakanı Hasipoğlu vurguladı:
arrow "ÜNİVERSİTELERİN REKABETİ BERABERİNDE GÜZELLİĞİ GETİRSİN"

Kabulde ilk konuşmayı yapan GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Bakan Hasipoğlu'na Üniversiteleri'nin sağlık alanında gerçekleştirmek istediği projeler hakkında bilgi aktararak, yaşanan bazı sıkıntıların aşılması için de destek istedi.

Sağlık turizmine yönelik yatırım…
Üniversite bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültelerinin olduğunu ve sağlık alanında eğitim verdiklerini anımsatan Akpınar,  Florence Nightingale Hastaneleri ile Girne Amerikan Üniversitesi işbirliğinde Girne’de bir hastane kurmayı hedeflediklerini aktardı.

Devlet teşvik kredisi…
Kurulacak hastaneyle, ülkenin sağlık turizmine de hizmet edileceğinin altını çizen Akpınar, KKTC’de hastane kurarken, devlet teşvik kredisi alabilmek için tıp fakültesine sahip olma şartının olduğunu, bunun da haksız bir rekabete sebebiyet verdiğini belirtti.

Sağlık Bilimleri Fakültesi de Devletten teşvik kredi alabilme
kapsamına alınsın…
   
KKTC’de mevcut yasanın, hastane kuracak olanların devletten teşvik kredisi alabilmeleri için, tıp fakültesine sahip olması şartının adil bir yaklaşım olmadığından yakınan Akpınar, devletten teşvik kredisi alabilme kapsamına, sağlık bilimleri fakültelerinin de alınmasını talep etti ve bu konuda Bakan Hasipoğlu’ndan destek istedi.

İsim benzerliği rahatsızlık yaratıyor…
Bir üniversitenin Girne’de, “Girne” adı altında bir üniversite kurulması için çalışma başlatıldığı bilgisini de veren Serhat Akpınar, kendilerinin bu isim benzerliği nedeniyle rahatsızlık ve endişe duyduklarını da ifade etti.

Girne’de üniversite kurulmasına karşı değiliz…
İsteyenin Girne’de üniversite kurabileceğini, Girne’de üniversite kurulmasına karşı olmadıklarını söyleyen Akpınar, “ancak kurulacak üniversitenin Girne ismini taşımasından son derece rahatsızız” dedi.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da konuşmasında, üniversitelerin, ülkenin göz bebeği olduğuna değinerek, üniversitelerin gelişmesi için elden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

GAÜ’nün hastane açması konusunda bir sıkıntı yok,
sıkıntı devlet teşviki konusundadır...

Üniversitelerin birbirleriyle rekabet etmelerinin çirkinlikleri değil, güzellikleri getirmesi gerektiğini söyleyen Bakan Hasipoğlu, bu konuda üzerine düşen bir görev varsa seve seve yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Konuşmasının sonunda, GAÜ’nün hastane açma konusunda bir sıkıntısının olmadığını, sıkıntının sadece devlet teşvik kredisi alabilme konusunda olduğunu söyleyen Hasipoğlu, bu konuyu Bakanlar Kuruluna götüreceğini ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           MAYIS 2013  

» Çocuk ve ergenlerde cinsel gelişim ve eğitiminin önemi anlatıldı (31/5/2013)
» 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü (31/5/2013)
» Sağlık Bakanlığı ile DAÜ arasında işbirliği protokolü (30/5/2013)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu: Tüm imkanları engelliler için seferber etmeye hazırız" (16/5/2013)
» Hemşirelere yönelik İleri EKG Eğitimi (16/5/2013)
» "Öykü tadında bir sağlık kitabı"... (15/5/2013)
» 14 Mayıs: Eczacılık Günü... (13/5/2013)
» Sağlık sektöründe etkili iletişim... (10/5/2013)
» Hasipoğlu, Kamu-Sen Heyeti'ni kabul etti... (10/5/2013)
» Sağlık Bakanlığı Personeli'nden kan bağışı... (7/5/2013)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu: "Hastane'nin çehresi bu yıl değişecek..." (6/5/2013)
» 5 Mayıs: Ebeler Günü... (3/5/2013)
» 8 Mayıs: Talasamiya Günü... (3/5/2013)
» Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu Girne Amerikan Üniversitesi Heyeti'ni kabul etti (2/5/2013)