Baslik BAKAN HASİPOĞLU: "ERKEN TANI, TEDAVİDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE
      SAHİPTİR"
 
 30 Nisan 2013, Salı
         Erken Tanı
 
         Sağlık Bakanlığı, Dünya Otizm farkındalık ayı dolayısıyla eğitim çalışması gerçekleştirdi;
arrow "ERKEN TANI TEDAVİDE ÇOK ÖNELİ BİR YERE SAHİPTİR"

Çocuk Psikiyatristi Dr. Ayşe Zeki: "Otizm, sosyal etkileşim, iletişim ve çoğu zaman öğrenmeyi de etkileyen ve yaşam boyu süren, nöropsikiyatrik ve gelişimsel bir bozukluktur. Bu durumun, yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkar"

Otizm, ülke, ırk, kültür ya da sosyal-ekonomik farklılık gözetmez. Ailenin yetiştirme özellikleri ile ilgili bir bağlantısı yoktur.

Psikiyatrisi Birimi tarafından, koruyucu ruh sağlığı ve hastalıkları ile ilgili farkındalık yaratmak üzere organize edilen halka açık etkinliklerin ilki bugün gerçekleştirildi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Nisan ayının ‘Dünya Otizm Farkındalık Ayı’ olması nedeniyle, bugün saat 12.00’de Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Kütüphane Salonu’nda yer alan eğitim çalışmasında, Çocuk Psikiyatristi Dr. Ayşe Zeki sunum gerçekleştirdi.

Eğitim çalışmasında Hastane Başhekimi Dr. İnci Taşyürek, Psikiyatristleri, Çocuk Gelişimi Uzmanları ve otistik çocuk sahibi bazı aileler hazır bulundu.

Otizme dikkat çekmek
Sunumu gerçekleştiren Çocuk Psikiyatristi Dr. Ayşe Zeki,  2 Nisan’ın tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında beri Birleşmiş Milletler  (BM) tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

Bu bağlamda,  tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Nisan ayının otizmde farkındalık ayı olarak gündeme getirildiğini kaydeden Zeki, “2 Nisan’da başlayan ‘Otizm Farkındalık Ayı’ çerçevesinde tüm dünyada otizm ile ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğinin artırılarak erken tanı ve eğitimin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir” dedi.

Otizm nedir?
Otizmin, ilk kez Leo Kanner tarafından 1943 yılında tanımlan, sosyal etkileşim, iletişim ve çoğu zaman öğrenmeyi de etkileyen ve yaşam boyu süren, nöropsikiyatrik ve gelişimsel bir bozukluk olduğunu belirten Çocuk Psikiyatristi Dr. Ayşe Zeki, bu durumun, yaşamın ilk 3 yılında (36 ay) ortaya çıktığını söyledi.

Konuşmasında otizmin, bir nevi yelpaze bozukluğu olarak da tanımlandığını ifade eden Zeki, bireyleri farklı ve değişik derecelerde etkilediğini kaydetti.
 
Zeki, otizmin ülke, ırk, kültür ya da sosyal-ekonomik farklılık gözetmediğinin de vurgulayarak, söz konusu bozukluğun ailenin yetiştirme özellikleri ile ilgili bir bağlantısının da olmadığını ifade etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANI DR. HAKAN DİNÇYÜREK'İN TÜRKİYE'DEKİ MESLEKTAŞLARIYLA ORTAK HAZIRLADIĞI BİLİMSEL ÇALIŞMA ÖDÜL KAZANDI
 
 30 Nisan 2013, Salı
         Hakan Dinçyürek
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi doktorlarından Operatör Doktor Hakan Dinçyürek'in Türkiye'deki meslektaşlarıyla ortak hazırladığı bilimsel çalışma,
arrow ÖDÜL KAZANDI...

DİNÇYÜREK TOTDER TARAFINDAN BU YIL 18'İNCİSİ DÜZENLENEN "AKİF ŞAKİR ŞAKAR BİLİM ÖDÜLLERİ"NİN "KLİNİK ÇALIŞMA" DALINDA 3'ÜNCÜLÜĞE LAYIK GÖRÜLDÜ

HASİPOĞLU: "KKTC'DE GÖREV YAPAN BİR HEKİMİN BÖYLE BİR ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMESİ BÜYÜK BİR BAŞARIDIR. DEVLET HASTANELERİMİZE VE DOKTORLARIMIZA GÜVENİN"

DİNÇYÜREK: "HAZIRLADIĞIMIZ BİLİMSEL ÇALIŞMA BÜTÜN DÜNYADA REFERANS KABUL EDİLEN VE ATIFTA BULUNAN BİR YAYIN OLDU"

Hakan Dinçyürek, kendisine ödül getiren “Motorize İntramedüller Çivi ile Alt Ekstremite Uzatmasının İşlevsel Sonuçları” adlı makaleyi,  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile İstanbul Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji öğretim üyeleriyle ortak çalışma yürüterek hazırladı.

TOTDER’in oluşturduğu bilimsel jüri, 2012 yılında yapılan tüm bilimsel klinik çalışmaları değerlendirdi. Ortak bilimsel çalışmada ismi ilk sırada yer alan Hakan Dinçyürek 3’üncülük ödülüne layık görüldü.

Makale, Türkiye’nin köklü ve prestijli Ortopedi ve Travmatoloji Dergisi Acta Orthopaedica et Traumatologica Turcica’nın (AOTT) 2012 yılındaki sayısının yanı sıra hakemli taranan prestijli uluslararası dergilerde de yayınlandı.

“KKTC’DE GÖREV YAPAN BİR HEKİMİN BÖYLE BİR ÖDÜLE
LAYIK GÖRÜLMESİ BÜYÜK BİR BAŞARIDIR”

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, bugün Bakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında Hakan Dinçyürek’in başarısını kutlayarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de görev yapan bir doktorun böyle bir ödüle layık görülmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Hasipoğlu, 27 Nisan’da TOTDER’in İstanbul’da düzenlediği törende Op. Dr. Hakan Dinçyürek’e verilen plaketi basının huzurunda Dinçyürek’e yeniden takdim ederek, başarının devamını diledi.

“DEVLET HASTANELERİMİZE VE DOKTORLARIMIZA GÜVENİN…”
Devlet hastanelerinde yaşanan olumsuzlukların gündeme gelmesini eleştiren Hasipoğlu, güzel gelişmelerin varlığına dikkat çekerek, “Devlet hastanelerimize ve doktorlarımıza güvenin” çağrısı yaptı. Hasipoğlu, doktor ve sağlık çalışanlarının bilimsel alanda önünün açılması için bakanlık olarak her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Devlet hastanelerinin olanaklarının artırdıklarını artırma yönündeki çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Bakan Hasipoğlu, “Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’nde dünyada kullanılan en iyi malzeme kullanılıyor. Diğer servisler için de bu geçerlidir” ifadesini kullandı.

Devlet hastanelerinde hiçbir alet ve malzeme eksikliğinin olmayacağını dile getiren Ertuğrul Hasipoğlu, eksikliklerin ancak günü birlik olabileceğine işaret ederek, “Artık uzun soluklu hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Bu konuda kararlıyız” dedi.

“BÜTÜN DÜNYADA REFERANS KABUL EDİLEN VE ATIFTA BULUNAN
BİR YAYIN OLDU”

Basın toplantısında söz alan Hakan Dinçyürek, ödül aldığı çalışma ve makale hakkında bilgi vererek çalışmanın çok odaklı olduğunu söyledi.

Ödül almasının nedenlerini sıralayan Dinçyürek, çalışmanın ileri teknoloji gerektirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bu teknik, kısa olan bacak boyunun içeriye takılan cihazdan sonra dışarıdan hiçbir bağlantısı olmaksızın bacak boyunun uzaktan kumanda ile uzatılabilmesi tekniğiydi.

Bu, ileri teknoloji gerektiren ve dünyada ilgi gören bir ameliyat yöntemdir. Ödül almamızın en önemli gerekçesi çalışmanın bütün dünyada referans kabul edilen ve atıfta bulunan bir çalışma olmasıdır.

Makale, AOTT’da yayınlandıktan 1 yıl sonra dünyanın çeşitli ülkelerinde referans kabul edildi, makaleye atıfta bulunuldu.”

Hakan Dinçyürek, bu çalışmanın ödül aldığı ilk çalışması olmadığını ifade ederek, geçtiğimiz yıl “Milli Ortopedi Kongresi”nde yine ortak bir çalışmasının “En İyi Sözlü Bildiri Ödülü”ne layık bulunduğunu anımsattı.

“ÇAĞDAŞ TIP’TA KENDİ YERİMİZİ ALMAK İÇİN…”
Tıp’ın ekip çalışması ve teknoloji gerektirdiğini anlatan Hakan Dinçyürek, “Başarı teknoloji takip edildiği oranda artar” diyerek şunları kaydetti:
“Son yıllarda Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda kullanabilmemiz için yeni teknolojik ürünleri temin etmiştir. Diğer yenilikleri de takip ediyoruz, talep ediyoruz. Devamının geleceğini ümit ediyoruz. Çağdaş tıpta kendi yerimiz almak için çalışacağız. Halkımız Kıbrıs Türk hekimlerine güvesin. Bizler elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

Dinçyürek Kuzey Kıbrıs’taki hastanelerde her yıl binlerce ameliyat yapıldığına dikkat çekerek, ameliyatların yüksek oranının başarıyla sonuçlandığını söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik OTİZMDE FARKINDALIK...
 
 29 Nisan 2013, Pazartesi
         Otizm
 
         Sağlık Bakanlığı, Dünya Otizm Farkındalık ayı dolayısıyla eğitim çalışması          gerçekleştirecek…
arrow OTİZMDE FARKINDALIK ÖNEMLİ...

Sağlık Bakanlığı, Barış Ruh ve sinir hastalıkları Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birimi tarafından, koruyucu ruh sağlığı ve hastalıkları ile ilgili farkındalık yaratmak üzere, halka açık bir diz etkinlik gerçekleştirileceğini duyurdu.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Nisan ayının 'Dünya Otizm Farkındalık Ayı' olması nedeniyle, 30 Nisan 2013 Salı günü saat 12.00'de otizm konulu bir eğitim çalışmasının yapılacağı belirtildi. Söz konusu eğitim çalışması Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki, kütüphane salonunda yer alacak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik "BUGÜN MESAJ ATIN BİR CAN KURTARIN" PROJESİ BAŞLADI...
 
 24 Nisan 2013, Çarşamba
         Bugün mesaj atın bir can kurtarın
 
         "Bir Can Kurtar" gönüllülerinin başlattığı ve Sağlık Bakanlığı, Creditwest ve Telsim'in            desteklediği
arrow "BUGÜN MESAJ ATIN BİR CAN KURTARIN" PROJESİ TANITILDI

İSTEYENLER KAN GRUPLARINI VE YAŞADIKLARI YERE EN YAKIN HASTANEYİ 0542 880 0112 NUMARAYA MESAJ ATARAK GÖNÜLLÜLER VERİ TABANI OLUŞTURULMASINA KATKI KOYABİLECEK BU BİLGİLER HASTANELERDE ACİL KAN ARANDIĞI ZAMAN KULLANILMAK ÜZERE HAZIR TUTULACAK.

HASİPOĞLU: "KKTC'DE YAŞAYAN İNGİLİZLERİN BU ŞEKİLDE DUYARLILIK GÖSTERMESİ MUTLULUK VERİCİ"

“Bir Can Kurtar” gönüllülerinin başlattığı ve Sağlık Bakanlığı, Creditwest ve Telsim’in desteklediği “Bugün Mesaj Atın Bir Can Kurtarın” projesinin tanıtımı bugün yapıldı.

“Bugün Mesaj Atın Bir Can Kurtarın” projesi kapsamında isteyenler kan gruplarını ve yaşadıkları yere en yakın hastaneyi 0542 880 0112 numaraya mesaj atarak gönüllüler veri tabanı oluşturulmasına katkı koyabilecek.  Bu bilgiler hastanelerde acil kan arandığı zaman kullanılmak üzere hazır tutulacak.

Sağlık bakanlığında gerçekleştirilen tanıtımda, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, “Bir Can Kurtar” gönüllüleri  adına Stephen Collard, Creditwest adına Mali Kontrol ve Operasyon Müdürü Suphi Çıldır,  ve Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar birer konuşma yaptı.

HASİPOĞLU
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da, KKTC’de yaşayan İngilizlerin bu şekilde duyarlılık göstermesinden mutlu olduklarını belirterek projeyi başlatanlara teşekkür etti.

Bakanlık olarak başlattıkları kan bağışı kampanyasının da beklediklerinin çok üstünde katılımcı bulduğunu belirten Hasipoğlu, hala her yerden çok sayıda talep olduğunu ve Lefkoşa’da Kuğulu Parkta gerçekleştirecekleri bağış kampanyasına da rekor katılım beklediklerini söyledi.

Hasipoğlu, ülkede başta Thalasamiya rahatsızlığı olmak üzere farklı noktalarda kan ihtiyacı olduğunu ve kan bağışlarında süreklilik sağlanması gerektiğini söyleyerek, düzenlenen kampanyayla bu ihtiyaçta büyük ölçüde rahatlama sağlandığını kaydetti.

STEPHEN COLLARD
Bir Can Kurtar gönüllüleri adına konuşan Stephen Collard, hayat kurtarmak adına bu kampanyayı Girne Hastanesiyle işbirliği içerisinde başlattıklarını belirterek, Şubat ayında az bulunan bir kan ihtiyacıyla bu yola çıktıklarını ve ardından da Creditwest’in Çatalköy Şubesi’nden işbirliği istediklerini anlattı.

Bugün projelerine, Sağlık Bakanlığı, Creditwest ve Telsim’in destek vermesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Collard, şimdiden bu verilerden yararlanarak 5 kişinin hayatının kurtarıldığını ve gelecekte daha kapsamlı katkı koyabilecek olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

ÇILDIR
Creditwest Mali Kontrol ve Operasyon Müdürü Suphi Çıldır ise, kurumlarının birçok projeye katkı sağladığını anımsatarak, sağlığın her şeyden önce geldiğini ve İngiliz müşterilerinin başlattığı bu çalışmaya katkı koymaktan onur duyduklarını söyledi.

Kurum olarak topluma faydalı projelere katkı koymaktan mutluluk duyduklarını belirterek, projenin hayata geçmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

TANPINAR
Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ise, KKTC’de yaşayan yabancıların böylesi önemli bir projeyi başlatmasından mutlu olduklarını ve böylesine duyarlı bir yaklaşıma sessiz kalamadıklarını belirtti.

Kan vermeye gönüllü olanlarla kan ihtiyacı olanların bir araya gelmesinin her zaman zor bir süreç olduğunu söyleyen Tanpınar, oluşturulacak veri tabanıyla kan ihtiyacı olanların yaşadıkları sıkıntıların azalacağını ifade etti.

Veri tabanını oluşturma çalışmalarında projeye destek veren herkese teşekkür eden Tanpınar, Telsim olarak her zaman sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN HASİPOĞLU, BİYOLOGLAR DERNEĞİ'Nİ KABUL ETTİ...
 
 19 Nisan 2013, Cuma
         Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği
 
         Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği'ni kabul eden Sağlık Bakanı Hasipoğlu:
arrow "BİYOLOGLAR İÇİN TEŞKİLAT YASALARINDA YAPILACAK YASAL
        ÇALIŞMALARA DESTEK VERECEĞİZ"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, ülkedeki biyologların hak ettiği değeri görmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Hasipoğlu Kıbrıs Türk Biyologlar Derneğini kabulünde bir dizi açıklamalarda bulundu.

Kabulde, kamuda çalışan Biyologların tanımlarının yapılmamasından duyulan memnuniyetsizliğe hak everen Bakan Hasipoğlu, teşkilat yasalarında gerekli çalışmaların yapılması için girişim başlatacağını söyledi.

Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Türkseven de derneğin çevre ve toplum sağlığı konularında yaptığı çalışmalardan söz ederek başladığı konuşmasında, kamuda görev yapan biyologların görev tanımlarının tam olarak yapılmadığından bahsetti.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Sedef Kutlu da, toplum ve çevre sağlığı konularında yaptıkları pek çok aktivitenin olduğunu dile getirerek, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nu etkinliklere katılarak destek vermesini istedi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN HASİPOĞLU, ATSEF YÖNETİM KURULU'NU KABUL ETTİ...
 
 19 Nisan 2013, Cuma
         ATSEF
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu,
arrow AVRUPA TÜRK SAĞLIK ELEMANLARI FEDERASYONU (ATSEF)
      YÖNETİM KURULU'NU KABUL ETTİ

Hasipoğlu, aynı meslekten, farklı ülkelerden hekimlerin bir araya gelerek örgütlenmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

İngiltere’de 500 bin civarında Kıbrıslı Türkün yaşadığını belirten Hasipoğlu, oradaki doktorların da örgütlenme yönünde adımlar attığını, bunun sevindirici olduğunu kaydetti. Hasipoğlu, federasyona ve İngiltere’de örgütlenmekte olan hekimlere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Ülkede sağlık alanında yaşanan gelişmelere değinen Hasipoğlu, “Burada Thalassemia hastalığıyla doğum artık yok. Bu alanda dünyada ilk sıradayız” dedi. Sağlık sisteminde çeşitli değişiklikler yapmayı düşündüklerini belirten Hasipoğlu, sağlık haritası çıkarma çalışmalarının başladığını, bir yılda tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Kanser konusunda sıkıntılar yaşandığını söyleyen Hasipoğlu, kanser hastalarının sayısının giderek arttığını belirtti.

ATSEF Eşbaşkanı Serdar Beklen de federasyonla ilgili bilgi verdi. Beklen, federasyonun amacını Avrupa’da çalışan Türk kökenli sağlık elemanlarının sorunlarının çözümüne yardımcı olmak, Avrupa’da yaşayan Türklerin sağlık sorunlarının çözümüne destek vermek olarak açıkladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÇALIŞMA BAKANLIĞI PERSONELİ KAN VERDİ...
 
 19 Nisan 2013, Cuma
         Çalışma Bakanlığı personeli kan verdi
 
         Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı personeli,
arrow SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN KAN İHTİYACINI KARŞILAMAK AMACIYLA
      AÇTIĞI KAMPANYAYA KAN BAĞIŞINDA BULUNDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan kan bağışı sırasında konuşan Sağlık Bakanı Hasipoğlu, kampanyaya büyük ilgi olduğunu dile getirerek bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise, kampanyaya katılan personeli gösterdiği duyarlılık için kutladı.

HASİPOĞLU
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, bakanlıkların kampanyaya yoğun ilgi gösterdiğini dile getirerek, bu duyarlılığın vatandaşı da etkilediğini ve çok sayıda kişinin kan bağışında bulunduğunu ifade etti. Özellikle Kutlu Doğum Haftası'nda çok miktarda kan bağışı yapıldığını ifade eden Hasipoğlu, köylerin de kampanyaya destek vermeyi talep ettiğini aktardı.

Bakanlıklar üzerinden yürüttükleri kampanyanın haftaya Sağlık Bankalığı ve Başbakanlık ile sona ereceğini ifade eden Hasipoğlu, kan bağışını mahallelere ve köylere taşımayı planladıklarını iletti. "Her şeyin sunisi olur ama kanın sunisi olmaz ve hayat kurtarıcıdır" diyen Hasipoğlu ülkede çok sayıda Thalassemia hastası bulunduğuna işaret ederek, kan temin etmenin zorunlu olduğunu vurguladı.

ÜNVERDİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise konuşmasına Sağlık Bakanlığı'na başlattıkları kampanya için teşekkür ederek başladı.

Çalışma Bakanlığı'nda çok sayıda engelli çalışan olmasına rağmen kampanyaya katılımın yüksek olduğunu dile getiren Ünverdi, kan veren bakanlık çalışanlarına da gösterdikleri duyarlılık için teşekkür etti. "Bir damla kan hayat kurtarır" diyen Ünverdi, kan bağışı kampanyasının sağlığa önemli yararı olacağının altını çizdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TURİZM, ÇEVRE VE KÜLTÜR BAKANLIĞI PERSONELİ
      KAN BAĞIŞINDA BULUNDU
 
 16 Nisan 2013, Salı
         Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı personeli kan verdi
 
         Sağlık Bakanlığı tarafından kan ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan kan bağış
         kampanyası kapsamında,
arrow TURİZM, ÇEVRE VE KÜLTÜR BAKANLIĞI PERSONELİ KAN BAĞIŞI YAPTI

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, kan bağışı yapılan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığına gerçekleştirdiği ziyarette, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ile birlikte açıklamada bulundu.

Eruğrul Hasipoğlu, başlatılan kampanya sayesinde kan bankasında kan eksiğinin ortadan kalktığını söyleyerek kampanyaya katkı koyan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na teşekkürlerini iletti.

Bakanlıkların çoğunda kan bağış kampanyasının yapıldığını belirten Hasipoğlu, bu bakanlıkların gösterdiği ilgiden de duyduğu memnunuyeti dile getirdi.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel kan bağışı kampanyasına öncülük eden Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ederek bu kampanyanın kan bağışı alIşkanlığını başlatmasını da temenni etti.

Ülkemizde ameliyat olan hastaların ve talasami hastalarının kan bulmakta zorlandıklarını da belirten Üstel, bu yapılan bağışlar sonucunda hastaların sıkıntı çekmeyeceğini belirtti.

Üstel, ülkemizde kan bağışının herkes tarafından ciddiye alınıp bağış yapılmasını ve sağlık açısından da kişilerin kan vermesinin iyi olduğunu söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI PERSONELİ KAN VERDİ
 
 12 Nisan 2013, Cuma
         Dışişleri Bakanlığı personeli kan verdi
 
         Sağlık Bakanlığı tarafından kan ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan,
arrow KAN BAĞIŞ KAMPANYASI KAPSAMINDA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
      PERSONELİ KAN VERDİ

Kan bağış kampanyası 14 Nisan Pazar günü itibarıyla köyleri de kapsayacak şekilde genişletilecek.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, kan bağışı yapılan Dışişleri Bakanlığına gerçekleştirdiği ziyarette, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile basına açıklamada bulundu.

Eruğrul Hasipoğlu, başlatılan kampanya sayesinde kan bankasındaki kan eksiğinin büyük oranda aşıldığını söyledi.

“Bu konudaki sıkıntımız büyük oranda aşıldı. Hemen hemen kan sıkıntımız yok” diyen Hasipoğlu, alınan bir ünite kanın kullanımını arttıracak bir cihaz alma çalışmaları da bulunduğunu belirtti.

Bakanlıkların çoğunda kan bağış kampanyasının yapıldığını belirten Hasipoğlu, geriye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Başbakanlığın kaldığını belirtti.

Kampanyanın  köyleri de kapsayacak şekilde genişletileceğini ifade eden Hasipoğlu, ilk çalışmanın 14 Nisan Pazar günü Akova köyünde yapılacağını ifade etti.

Gösterilen ilgiden dolayı teşekkür eden Hasipoğlu, kan vermenin sağlığa da faydası olduğunu vurguladı.

ÖZGÜRGÜN
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ise ülkede sürekli olarak kana ihtiyacı olan önemli bir kesimin bulunduğuna dikkat çekerek,  kampanyanın önemini vurguladı.

Kan bağışı çalışmaların “ihtiyacı karşılayacak şekilde devam etmesi” temennisinde bulunan Özgürgün, kan vermeyle hem verenin sağlığına, hem de kan ihtiyacı olanlara da büyük yardımda bulunulduğunu kaydetti.

Özgürgün kendisinin bir ay önce Kan Bankasına giderek kan bağışında bulunduğunu da belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik LEFKOŞA SARAYÖNÜ ROTARY LIONS KULÜBÜ'NDEN ANLAMLI BAĞIŞ
 
 12 Nisan 2013, Cuma
         Lefkoşa Sarayönü Rotary Lions
 
         Lefkoşa Sarayönü Rotary Lions Kulübü'nden Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne
         anlamlı bağış:
arrow HASTANE MUTFAĞININ BANKOLARI YENİLENDİ

Lefkoşa Sarayönü Rotary Lions Kulübü, Sağlık Bakanlığı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin mutfak bankolarının yenilenmesine katkı sağladı.

Bakanlık Basın bürosundan verilen bilgiye göre, bu amaçla bugün hastanede bir tören gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. İnci Taşyürek, Bakanlık Özel Kalem Müdürü Müge Tancer, Lefkoşa Sarayönü Rotary Lions Kulübü Başkanı Olgun Vural ve kulüp üyelerinin hazır bulunduğu törende, devlet-sivil toplum dayanışmasının önemli olduğunun altı çizildi.

Sağlık Bakanı Hasipoğlu, Lefkoşa Sarayönü Rotary Lions Kulübü’nün bu anlamlı bağışından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasındaysa, hastanelerin fiziki altyapılarına yönelik yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Lefkoşa Sarayönü Rotary Lions Kulübü Başkanı Olgun Vural da, bundan sonra da hastaneye katkılarının devam edeceğini belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLERLE KAMUOYUNA
      SAĞLIK HABERİ SUNMAK, İNSANLARIMIZI OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR"
 
 11 Nisan 2013, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
         'Korkutan Şüphe' başlığıyla, bir gazetenin manşetten yaptığı yayınına açıklık getiren
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLERLE KAMUOYUNA SAĞLIK HABERİ SUNMAK,
        İNSANLARIMIZI OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR"

Sağlık Bakanlığı, bugün bir gazetede 'Korkutan Şüphe' başlığıyla manşetten yayımlanan haber üzerine yaptığı açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi'nde habere konu hastanın, nörodejeneratif bir beyin hastalığı ön tanısı ile tetkik ve tedavisinin devam edilmekte olduğunu ve halk arasında 'deli dana' hastalığı olarak da bilinen Jacobs Creutzfeld (JCH) hastalığının henüz kesinleşmiş olmadığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada,    “Jacobs Creutzfeld hastalığı hastanın ön tanılarından biridir. Yine de kamuoyunun hassasiyetini göz önünde bulundurarak,  yanlış bir anlamaya mahal vermemek için hastalıkla ilgili açıklama yapılma gereği duyulmuştur”  denildi.

Prion hastalığı bir virüs değildir, tespit edilebilen bir proteindir…
Sağlık Bakanlığı, “Söz konusu hastalık ‘prion’  denilen hastalıklar grubu içinde yer almaktadır. Prion hastalığı bir virüs değildir, tespit edilebilen bir proteindir.  Prion proteinleri genetik olarak vücudumuzda bulunan 20. kromozom tarafından kodlanmakta ve genetik geçisi olmaktadır.  Prion hastalığı insanların yanı sıra koyun, inek ve geyikleri de tutabilmektedir.  İnsanda bir milyonda bir görülen hastalık oldukça seyrektir. Hastalığın,  %85-90 sporadik (kendiliğinden), %5-10 iyatrojenik (hasta kişinin organ transplantları ile), %1’den az da infektif olarak geliştiği bilinmektedir” şeklinde sürdürdüğü açıklamasında, JCH (deli dana)hastalığının, coğrafi bölge, etnik köken veya cinsiyet ayırt etmeksizin bütün dünyada 60-70 yaşlarındaki insanlarda görülebilmekte olunduğuna dikkat çekildi.

Türkiye’de her yıl 65 JCH (deli dana) olgusu bildiriliyor. Ülkemizdeyse son 10 yılda sadece 3 şüpheli kişi araştırıldı…
Türkiye’de her yıl 65 yeni JCH (deli dana) olgusunun bildirildiğini, ülkemizde ise son 10 yılda JCH (deli dana)hastalığı şüphesi ile araştırılan sadece üç hastanın olduğunun kaydedildiği açıklamada, söz konusu hastalığın oldukça seyrek olması nedeni ile halk sağlığını tehdit eden bir durumun söz konusu olmadığı vurgulandı.

İnsandan insana bulaşması mümkün değil…
Hastalığın insandan insana bulaşması mümkün olmadığını da belirten Sağlık Bakanlığı,  uygun koşullarda yetişen ve pişirilen etlerin yenmesinde de hiç bir sakınca olmadığını da ekledi.

Eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyuna haber sunmak insanlarımızı
olumsuz etkiler…

Bakanlık, açıklamasının sonunda “eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyuna sunulan haberlerin, insanlarımız üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta, güven zedelemekte ve sosyal yaşamda sorunlara neden olmaktadır” ifadelerine yer vererek, kesinliği kanıtlanmayan, dayanaksız haberlerle insanları paniğe sürükleyecek haberlerin kimseye fayda sağlamayacağı kaydedildi. 

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI ERTUĞRUL HASİPOĞLU: "VATANDAŞ RAHAT OLSUN"
 
 10 Nisan 2013, Çarşamba
         Hasipoğlu: "Vatandaş rahat olsun"
 
         Hasipoğlu, radyoterapi odasının Temmuz ayında tamamlanmasını beklediklerini,
         Güney'deki gelişmelerden tedirgin olmanın yersiz olduğunu,
arrow ÜLKEDEKİ HİZMETLERİN EN KISA SÜREDE YURT DIŞINA İHTİYAÇ
      DUYULMAYACAK SEVİYEYE ÇEKİLECEĞİNİ ANLATTI

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ile beraberindeki heyeti kabul etti. Sağlık Bakanı Hasipoğlu, kardiyoloji cihazının alındığını, Temmuz ayına kadar radyoterapi odasının inşa edileceği bilgisini verdi.

Güney Kıbrıs'ta tedavi gören hastaların oradaki gelişmelerden tedirgin olmasının gereksiz olduğunu ifade eden Hasipoğlu, ülkedeki hizmetlerin en kısa sürede yurt dışına ihtiyaç duyulmayacak seviyeye çekileceğini ve gereken durumlarda Yakın Doğu Üniversitesi ve Türkiye'ye sevk yapılabileceğini anlattı.

Hasipoğlu, birkaç ay içinde tüm hastanelerin otomasyon sistemine geçmesi işleminin tamamlanacağını ifade ederek, bu sayede ilaç kullanımı gibi bilgilerle hastalık kayıtlarının sağlıklı şekilde tutulabileceğini kaydetti.

KOCAİSMAİL
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail konuşmasına, Bakanlık ile işbirliği içinde yürüttükleri tarama kampanyasının devam ettiğini hatırlatarak başladı.

Son dönemde devlete yapılan istihdamlara işaret eden Kocaismail, dernek tarafından ödenen hastane personelinin maaşları için çözüm üretilmesini talep etti.

Derneğin kanser hastalarının evlerine hemşireler yoluyla hizmet götürdüğüne değinen Kocaismail, bu konuda Bakanlık ile ortaklaşa hareket etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Kocaismail, Güney Kıbrıs'taki mali kriz nedeniyle Güney'de tedavi gören Kıbrıslı Türklerin endişeli olduğunu ifade ederek, hastaların ülke içinde ihtiyaç duydukları tedavi hizmetini alabilmesi için gereğinin yapılmasını istedi.

Derneğin 20'inci yılını kutladığına işaret eden Kocaismail, konuyla ilgili yaptıkları etkinlikler için Sağlık Bakanlığı'ndan destek beklediklerini sözlerine ekledi.

HASİPOĞLU: "KANSER KONUSUNA ÖNEM VERİYORUZ"
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu sözlerine kanser konusuna önem verdiklerini ifade ederek başladı. Kanserin tüm dünyada artış gösterdiğini ancak KKTC'de bu artışın çok hızlı olduğunu belirten Hasipoğlu, kanser hastalıklarının önlenmesi için geniş çaplı çalışma başlattıklarını anlattı.

Hasipoğlu, özellikle hormonlu gıdalar konusunu sıkı şekilde takip ettiklerine işaret ederek, Hal Yasası ve Gıda Yasası'nın meclisten geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kansere maddi kaynak ayırdıklarını ifade eden Hasipoğlu, radyoterapi cihazının alındığını, radyoterapi odasının inşasına da Mayıs ayında başlanacağını söyledi.

"VATANDAŞ RAHAT OLSUN"
Hasipoğlu, radyoterapi odasının Temmuz ayında tamamlanmasını beklediklerini kaydederek, vatandaşın Güney'deki gelişmelerden tedirgin olmasının yersiz olduğunu, ülkedeki hizmetlerin en kısa sürede yurt dışına ihtiyaç duyulmayacak seviyeye çekileceğini ve gerekirse hastaların Yakın Doğu Üniversitesi ve Türkiye'ye sevk edileceğini anlattı.

Bir süre önce Kıbrıslı Rumlara ihtiyaç duymaları halinde sağlık hizmeti verebileceklerine yönelik açıklamasının yanlış yorumlandığını ifade eden Hasipoğlu, "sağlık evrenseldir" diye konuştu.

"ESENTEPE'DE AKCİĞER KANSERİ VAKALARI YÜKSEK… ARAŞTIRILACAK"
Kanserle savaşmanın bir ayağının da durum tespiti yapmak olduğunun altını çizen Hasipoğlu, yılsonunda tüm ülkenin sağlık taramasının tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi.

Hasipoğlu, Esentepe, Dörtyol ve Serdarlı'da taramaların bittiğini aktararak, Esentepe bölgesinde akciğer kanseri vakalarının yüksek olduğunun ortaya çıktığını, diğer bölgelerde de benzeri bir tablo görülmesi halinde hastalığın tetikleyicisiyle ilgili araştırma yapılacağını dile getirdi.

Öte yandan, ülke çapında görülen kanser vakalarında meme kanserinin ilk sırada olduğuna değinen Hasipoğlu, tiroit kanserlerinde de önemli artış gözlendiği bilgisini verdi. Hastanelerde ilaç eksikliği yaşanmaması için 27,5 milyon TL'lik ilaç ihalesine çıkıldığını dile getiren Hasipoğlu, şu anda sağlık kurumlarında ilaç ve kit eksikliği bulunmadığını söyledi.

OTOMASYONA GEÇİLİYOR
Birkaç ay içinde hastanelerin otomasyon sistemine geçmesi işleminin tamamlanacağını ifade eden Sağlık Bakanı Hasipoğlu, bu sayede ilaç kullanımı gibi bilgilerle hastalık kayıtlarının sağlıklı şekilde tutulabileceğini kaydetti.

Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin fiziki yapısının ve altyapısının geliştirileceğini tekrar eden Hasiopoğlu teknolojik gelişmelere uyum sağlanarak yeni emar ve tomografi cihazları alınacağı bilgisini verdi.

Ambulansların yerinin tespit edilmesi sağlanarak trafik kazalarına daha erken müdahale edileceğini belirten Hasipoğlu yollara acil müdahale istasyonları kurulmasının planlandığını söyledi.Devlet Laboratuar'ının dünyada ilk üçte olduğunu ve verdikleri raporların dünyanın 76 ülkesinde geçerli olduğunu ifade eden Hasipoğlu, yapılan yatırımların hastanelerde alınan katkı paylarıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Hasipoğlu hem sağlık çalışanlarını hem de sağlık hizmeti alanları memnun etmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ekledi.

"DERNEKLE BERABER HAREKET ETMEKTEN MEMNUNUZ"
Hasiopoğlu, Kanser Hastalarına Yardım Derneği ile ortaklaşa hareket etmekten memnun olduklarını söyleyerek, eve hizmet konusunda birlikte çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK SİSTEMİNİN OTOMASYONA GEÇİRİLMESİ İÇİN
      SÖZLEŞME İMZALANDI
 
 9 Nisan 2013, Salı
         Otomasyon sözleşmesi imzalandı
 
         Beş ilçedeki hastanelerde 1.5 ay sonra devreye girecek olan sistem sayesinde,
arrow POLİKLİNİKLERDE RANDEVU SİSTEMİNE GEÇİLECEK; İLAÇ, RÖNTGEN,
      TAHLİL İÇİN TÜM REÇETELER BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN YAZILACAK...

Devlet hastanelerinde hizmetlerin tamamı otomasyona (dijital ortama) geçiriliyor.

polikliniklerde randevu sistemine geçilecek; ilaç, röntgen, tahlil için tüm reçeteler bilgisayar üzerinden yazılacak. Sistemin oluşturulması ile ilgili sözleşme Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ile otomasyon sistemini kuracak olan Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri temsilcisi Uğur Kestek arasında Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen törenle imzalandı. İmza töreninde konuşan Hasipoğlu,  “Bu sağlıkta bir reform” dedi. Hasipoğlu, katkı ve desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne teşekkür etti.

SİSTEM SAYESİNDE POLİKLİNİKLERDE RANDEVU UYGULAMASI
DA BAŞLAYACAK

HASİPOĞLU: “SAĞLIKTA REFORM”
KETSEK: “HASTANEDE SIRA KAVGASI KALMAYACAK”

Özellikle eczacılık alanını kayıt altına alacak bir sistemin bulunmamasının büyük kayıplara yol açabileceğini vurgulayan Hasipoğlu, “Otomasyon sistemi ile hem disiplin gelecek, hem poliklinikler daha rahat çalışacak ve randevu sistemine geçilecek. Bu vesileyle en önemlisi ilaçlarda kayıp ortadan kalkmış olacak” dedi.

Sistemin devreye girmesiyle İlaç Eczacılık deposundan ne kadar ilaç çıktığı, nerelere gittiğinin takip edilebileceğini kaydeden Hasipoğlu, sisteme tüm hastaneler ve eczanelerin dahil olacağını kaydetti.

Hasipoğlu, oluşturulacak sistemin henüz yasallaşmayan Genel Sağlık Sigortası’na da hizmet edeceğini, bunun için yeni bir sitemin oluşturulmasına gerek kalmayacağını ifade etti.

Hane sağlık bilgilerinin de sisteme dahil edileceğini kaydeden Hasipoğlu, hangi evde hangi hastanın bulunduğunu sistemden görebileceklerini kaydetti.

KESTEK
Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri adına sözleşmeyi imzalayan şirket temsilcisi Uğur Kestek de,  doktorların tüm işlemlerini otomasyon sistemi üzerinden yapacağını belirtti.

Kestek, “Kağıtsız hastane modeli dediğimiz modeli şu anda devreye almaya çalışıyoruz” dedi.

Poliklinik randevularının internet veya telefon üzerinden alınacağını kaydeden Kestek,  “Hastanede sıra kavgası kalmayacak” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI ERTUĞRUL HASİPOĞLU: "RUM TARAFININ BİZE
      SAĞLIK HİZMETİ VERMESİNE İHTİYACIMIZ YOK"
 
 8 Nisan 2013, Pazartesi
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Rum Hükümetinin, Rum hastanelerinde tedavi olan          Kıbrıslı Türklere ücretsiz bakılmayacağı açıklamasını değerlendirdi:
arrow "BİZİM, RUM TARAFININ BİZE SAĞLIK HİZMETİ VERMESİNE
        İHTİYACIMIZ YOK"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Rum Hükümeti'nin, Rum hastanelerinde tedavi olan Kıbrıslı Türklere ücretsiz bakılmayacağı açıklamasını değerlendirdi ve "Bizim, Rum tarafının bize sağlık hizmeti vermesine ihtiyacımız yok" dedi.

Bakan Hasipoğlu, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada,  Rum tarafının ekonomik krizin pençesine düştüğünü anımsatarak, şunları dile getirdi:

“Ancak sağlık hizmeti kutsal bir hizmettir. Rum Hükümetinin Kıbrıslı Türklere bakmayacağız yaklaşımı kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Eğer Rumlar bizden sağlık hizmeti isterlerse biz onlara seve seve bu hizmeti verebiliriz.

Sağlık Bakanlığı olarak bugün birçok hastalığın tedavisini kendi hastanelerimizde karşılayabiliyoruz. Çok az sayıdaki operasyonları ise vatandaşımıza ekstra bir yük getirmeden Türkiye’de yaptırıyoruz ve bütün maddi yükü Sağlık Bakanlığı olarak üstleniyoruz.

Bu bağlamda vatandaşlarımızın Rum hükümetinin sağlık hizmetine ihtiyacı yoktur.” (TAK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 7 NİSAN: DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ...
 
 7 Nisan 2013, Pazar
         Basın Açıklaması
 
         7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Bakanlığı:
arrow "MUTLU VE SAĞLIKLI BİR TOPLUM YARATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
      "KALP AMELİYATLARINDA ÜSTÜN BAŞARI SAĞLADIK…"

Sağlık Bakanlığı: "Sağlık politikalarına yön verecek önemli bir proje olan 'Sağlık Haritası Projesi' meyve vermeye başladı. Bu projeyle daha sağlıklı bir toplum yaratmanın önü açılacak"

Sağlık Bakanlığı “7 Nisan Dünya Sağlık Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, KKTC’nin sağlıkta düne göre bugün daha iyi durumda oluğunu fakat kat edilecek çok mesafenin olduğunu belirterek, sağlıklı ve mutlu bir toplum yaratmak için çalıştıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre ülkede, kanser başta olmak üzere, diyabet ve kalp-damar hastalıklarında tablonun pek de iç açıcı olmasa da son zamanda yaşanan olumlu gelişmelerin yüzleri bir nebze de olsa güldürdüğü kaydedildi.

Genetik faktörlerin yanı sıra, beslenme alışkanlığı ve stres faktörü gibi etkenlerin hastalıkların oluşmasında önemli bir rol oynadığı ifade edilen açıklamada, toplumdaki sağlık ve hastalıklarla ilgili var olan durumun tespiti amacıyla geçen yıl başlatılan “Sağlık Haritası Projesi” çalışmalarının, meyve vermeye başladığı belirtildi.

Kanser Dünya’da olduğu gibi bizde de problem…
Dünyada olduğu gibi kanserin KKTC için de önemli bir sağlık sorunu olduğu vurgulanan açıklamada, kanserde erken tanının hayat kurtardığına dikkat çekilerek, ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyasının şu günlerde devam ettiği anımsatılarak, risk gurubunda olan yurttaşların ücretsiz olan taramalara mutlaka katılmaları çağrısında bulunuldu.

Bilinçlenmek çok önemli…
Açıklamada, toplumda, senede bir kez kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşmasının önemine de değinildi.

Altyapı çalışmaları…
Sağlık Bakanlığı’nın, daha kaliteli ve hızlı, kolay ulaşılabilir bir sağlık hizmeti yaratmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduğu ifade edilen açıklamada, hastane ve sağlık merkezlerinde var olan teknolojik altyapının geliştirilmesine yönelik sürekli bir çaba olduğu da vurgulandı.

Merkezi hastane konumunda olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi başta olmak üzere tüm hastane ve sağlık ocaklarına alet ve tıbbi cihaz temini konusunda hiçbir fedakârlıktan kaçınılmadığına da işaret edilen açıklamada, son 4 yıllık dönemde rekor düzeyde alım gerçekleştirildiği kaydedildi.

Buna ilaveten sürekli gelişen ve yenilenen sağlık sektöründe tıbbi cihaz ve teçhizat alımlarının devam edeceği de belirtilen açıklamada, 5 milyon TL değerinde yeni ve modern tıbbi cihazların siparişlerinin verildiği ve bu cihazların birkaç ay içerisinde hizmete gireceği vurgulandı.

Daha önce yapılamayan ameliyatlar yapılmaya başlandı…
Açıklamada, devlet hastanelerinde daha önce yapılamayan ameliyatların yapılmaya başlanmasının hem yurttaşları hem de Sağlık Bakanlığını mutlu ettiğinin altı çizilerek, “Devlet hastanelerinde yeni birimlerin açıldı ve daha önce yapılamayan ameliyatlar yapılmaya başlandı” denildi.

Kalp ameliyatları yüz akımız…
İlk kez Haziran 2007’de yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarının Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin adeta yüz akı olduğu belirtilerek,  “bununla birlikte farklı birçok dalda artık ameliyatların KKTC’de yapılabiliyor olması son derece olumlu bir gelişme olarak gösteriliyor” denildi.

Yasa çalışmalarına devam…
Açıklamanın sonunda sağlık yasalarına da değinildi konuyla ilgili çalışmaların süratle devam etmekte olduğunun altı çizildi. Bakanlık en erken bir zamanda sağlık yasalarının meclisin gündemine getirilmesini hedeflediklerini de kaydetti.

"KALP AMELİYATLARINDA ÜSTÜN BAŞARI SAĞLADIK…”
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 7 Nisan Dünya Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, ülkede kardiyoloji ve kalp ameliyatları konusunda üstün bir başarı seviyesine ulaşıldığını söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Bakan Hasipoğlu, KKTC’de yapılmakta olan kalp ameliyatlardan övgüyle söz ederek, kalp ameliyatlarında yakalanan üstün başarının, dünya standartlarının üzerinde olduğunu kaydetti.

“Kim ne derse desin kim ne yazarsa yazsın, ülkede sağlık alanında güzel şeylerin de olduğunu görüyor ve yaşıyoruz” diye sözlerine devam eden Bakan Hasipoğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ‘Kardiyoloji’ ve ‘Kalp Damar Cerrahisi’ ekibinin gün 24 saat hizmet vermekte olduğunu belirtti.

Bakan Hasipoğlu, Kalp Damar Cerrahi Servisi’nin daha da iyi bir noktaya taşınması için çalışma başlattıklarını da ifade ettiği açıklamasında,  tüm gayenin yurt dışına hasta sevkiyatını sıfıra çekmek olduğunu söyledi.

Hasipoğlu, “Bu yönde, hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız, büyük bir özveri ile görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Önümüzdeki aylarda, yeni kardiyoloji ve kalp damar cerrahi merkezinin temelini atacağız” dedi.

Sağlıklı beslenme ve spor yapma alışkanlığı önemli…
Ülkede yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarında önemli oranda artış yaşandığını da vurgulayan Bakan Hasipoğlu, halka sağlıklı beslenme ve spor yapma konularına önem göstermesi çağrısında bulundu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI ERTUĞRUL HASİPOĞLU:
      "KALP HASTANESİ İNŞA EDİLECEK"
 
 2 Nisan 2013, Salı
         Kalp Sağlığı Yürüyüşü
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu,
arrow BU YIL TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR KALP CERRAHİSİ HASTANESİNİN
      TEMELİNİ ATMAYI PLANLADIKLARINI AÇIKLADI

Hasipoğlu kalp hastanesinin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin arkasına inşa edileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Kalp Sağlığı Yürüyüş”lerinin üçüncüsü bu sabah yapıldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden saat 09.30’da başlayıp Sağlık Bakanlığı önünde son bulan yürüyüşe, Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılan kalp ameliyatları ve stent uygulamalarıyla sağlıklarına kavuşan hastalar ile bu işlemleri gerçekleştiren sağlık personeli katıldı.

Yürüyüşün tamamlandığı Bakanlık önünde, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Baş Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu konuşma yaptı.

HASİPOĞLU
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu konuşmasına, kalp ameliyatı geçirmiş hastaların yürüyüş yapabiliyor olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Kalp hastalarının sağlıklarına kavuşmasında doktorların başarısına vurgu yapan Hasipoğlu, bu yıl Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin arkasında tam teşekküllü bir kalp cerrahisi hastanesinin temellerini atmayı planladıklarını açıkladı.

KAMİLOĞLU
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Baş Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu da yaptığı konuşmada, kalp sağlığı için sporun önemini vurguladı.

Kalp ameliyatı geçirmiş olsun olmasın tüm bireylerin sağlıklı bir yaşam için düzenli şekilde spor yapması gerektiğini ifade eden Kamiloğlu, kalp sağlığı yürüyüşlerinin buna vurgu yapmak için gerçekleştirildiğini kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DEVLET LABORATUVARI'NDA HORMON ANALİZLERİ BAŞLADI
 
 2 Nisan 2013, Salı
         Hormon analizleri başladı
 
         Devlet Laboratuvarı'nda:
arrow SEBZE VE MEYVELERDE HORMON ANALİZLERİNE BAŞLANDI...

Devlet Laboratuvarı'nda Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği'nin katkılarıyla alınan sebze ve meyvelerde hormon analizleri yapan cihazlarla bugün tahlillere başlanması nedeniyle tören düzenlendi.

Akça: "Ümit ediyorum ki bu laboratuvar özellikle sağlık alanında katkılar sağlayacakama aynı zamanda da TCile olan ticareti,ihracatı daha etkin hale getirip artıracak"

Hasipoğlu: "Hormon analiz cihazının, halkın hassasiyetlerini ortadan kaldıracağına inanıyorum"

Devlet Laboratuvarı Müdürü Yeşim Andıroğlu, törene katılan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ve Bakanlık Müsteşarı Mustafa Akçaba’ya plaket verdi.

Sağlık Bakanı Hasipoğlu da bugün itibarıyla emekliye ayrılan Devlet Labratuarı Müdürü Yeşim Andıroğlu ile Müdür Muavini Mehmet Tatar’a plaket verdi. Heyet törenin ardından laboratuvarı gezerek cihazlar hakkında bilgi aldı.

AKÇA
TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, laboratuvarların sağlık ve gıda standardı açısından önemine dikkat çekerek, laboratuvarların dış ticaret açısından da önemli olduğunu kaydetti.

2003 yılı başında TC teknik heyeti başkanı olarak KKTC’ye geldiklerinde laboratuvar konusunun gündemde olduğunu, geçen yaz da yine aynı gündeme geldiğinde şaşırdığını ancak Devlet Laboratuvarı’nın sürekli gelişmesi gerektiğini ifade eden Akça, yeni cihazların alınmasıyla kapasitenin arttığını ancak yeni testler için yeni cihazların alımının da söz konusu olacağını vurguladı.

KKTC ihracatında laboratuvarın öneminin belirgin olduğunu kaydeden Akça, gümrük kapılarından ihraç ürünlerinin geri dönmesinin en büyük nedeninin yeterli sertifikaların bulunmaması olduğunu ve özellikle narenciye ürünü için bunun geçerli olduğunu ifade etti.

Geçen yaz bu konu gündeme geldiğinde narenciyede laboratuvar kapasitesinin yetersizliğiyle gündeme geldiğini ifade eden Akça, malların serbest dolaşımının insanların dolaşımına çok benzediğini, malların gerekli sertifika ve analizlere sahip olması gerektiğini söyledi.

Akça, “Ümit ediyorum ki bu laboratuvar özellikle sağlık alanında katkılar sağlayacak ama aynı zamanda da Türkiye’yle ticareti ihracatı daha etkin hale getirip artıracak” dedi.

HASİPOĞLU: “İYİ ÇALIŞIYOR, GURUR DUYUYORUZ”
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, devlet laboratuarının iyi çalıştığını ve bununla gurur duyduklarını belirtti.

Türk Akreditasyon Kurumu’na (Türkak) akreditasyonunda TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin büyük katkıları olduğunu kaydeden Hasipoğlu, Türkak’a akradite 76 laboratuar arasından sonuçlar itibarıyla devlet Laboratuvarı’nın ilk üçte yer aldığını ifade etti.

Türkak logosu ile sonuçların kabul edilmesinin çalışanların özverilerinin göstergesi olduğunu kaydeden Hasipoğlu, laboratuvara Elçiliğin katkıları ile hormon analiz cihazının bu yıl alındığını, kullanacak personelin eğitim gördüğünü ve bugünden itibaren tahlillere başlandığını söyledi.

1 MİLYON 70 BİN TL
Hasipoğlu, halkın bu konudaki hassasiyetlerini ortadan kaldıracaklarına inandığını belirterek, cihazın 1 milyon 70 bin TL’ye mal olduğunu, 900 bin TL’sini TC Yardım Heyeti’nden alındığını, 170 TL’sini de fondan kullandıklarını anlattı.

Göreve geldiklerinde fizik yapı, teknik donanım ve yasalar konusundaki eksiklikleri tamamlamayı hedeflediklerini belirten Hasipoğlu, fizik yapıların elden geçtiğini, teknik donanımdaki eksikliklerin giderildiğini, Devlet Laboratuvarı’nın Teşkilat Yasası’nın da eski olduğunu yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

ADLİ VE BİYOLOJİK İNCELEMELER
Laboratuvarda “Adli-biyolojik incelemeler” bölümü de kurmakta olduklarını ifade eden Hasipoğlu, ABD ile TC’de eğitim gören personelin polisle işbirliği içerisinde DNA ve biyolojik testler yapmaya başlayacağına vurgu yapan Hasipoğlu, bu yeni bölümün de yeni teşkilat yasasında bulunacağını, terfileri de açtıklarını kaydetti.

Hasipoğlu, iyi bir yıl geçirileceğine inandığını, ilaç ihalesine çıkıldığını, alet ihalesinin yapılacağını ve yeni ambulans alınacağını ifade ederek, hastanede yeni servisler oluşacağını belirtti. “Emelimiz hastalarımıza her alanda yurt dışına başka hastaneye gitmeden hizmet verebilecek hale gelmektir” diyen Hasipoğlu, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Sağlık Yasası ve Genel Sağlık Sigortası Yasaları’nı bu yıl kapanmadan geçireceklerine inandığını kaydetti.

ANDIROĞLU
Devlet Laboratuvarı Müdürü Yeşim Andıroğlu da, laboratuvarın akredite olmasının anlamının, verdiği deney hizmetinin kalitesinin ve doğruluğunun uluslararası kabul görmüş Türkak tarafından onaylanması olduğunu belirtti.

5 Haziran 2012’de Türkak’tan akredite olduktan sonra raporların Türkak logosu taşımaya başladığını vurgulayan Andıroğlu, “Böylelikle yaptığımız işin güvenilirliği ve geçerliliği tescillendi” dedi.

Andıroğlu, hedeflerinin güveni ve kaliteyi artırarak devam ettirmek olduğunu belirterek, sebze ve meyve hormon analizlerini devreye koymak için geçen yıl gerekli çalışmaları yaptıklarını TC katkıları ile cihazı alıp analizlere başladıklarını ifade etti. (ŞEB/GÜL)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN UYARI...
 
 2 Nisan 2013, Salı
         Toz zerrecikleri
 
         Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı:
arrow "AFRİKA ÜZERİNDEN GELEN TOZ ZERRECİKLERİNDE CİDDİ ARTIŞ VAR. ÇOCUKLAR, YAŞLILAR VE RİSK GRUBUNDA OLANLAR GEREKMEDİKÇE SOKAĞA ÇIKMASIN"

Sağlık Bakanlığı, Afrika üzerinden gelen toz zerreciklerinin Pazartesi akşamdan itibaren arttığını açıklayarak, bir takım ikazlarda bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, birkaç günden bu yana KKTC’yi etkisi altına alan Afrika’dan gelen toz zerreciklerinde, bu akşamdan itibaren ciddi bir arış gözlendiğine dikkat çekildi.

Sokağa çıkmak zorunda kalan çocuklar, yaşlılar ve risk grubunda olanlar mutlaka maske kullansın…

Açıklamada,  özellikle çocukların ve yaşlıların yanı sıra astım, alerjik bronşit, alerjik rinit (saman nezlesi), solunum yolu rahatsızlığı olanlar ve kalp hastalarının gerekmedikçe sokağa çıkmamaları istenirken, sokağa çıkmak zorunda olanlarınsa mutlaka, maske kullanmaları uyarısında bulunuldu.  
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           NİSAN 2013  

» Hasipoğlu: "Erken tanı, tedavide çok önemli bir yere sahiptir" (30/4/2013)
» Op. Dr. Hakan Dinçyürek'e Bilimsel Çalışma Ödülü (30/4/2013)
» Otizmde farkındalık... (29/4/2013)
» "Bugün mesaj atın bir can kurtarın" projesi başladı (24/4/2013)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Biyologlar Derneği'ni kabul etti (16/4/2013)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu, ATSEF Yönetim Kurulu'nu kabul etti (16/4/2013)
» Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı personeli kan verdi... (16/4/2013)
» Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı personeli kan verdi... (16/4/2013)
» Dışişleri Bakanlığı personeli kan verdi... (12/4/2013)
» Lefkoşa Sarayönü Rotary Lions Kulübü'nden anlamlı bağış...(12/4/2013)
» Sağlık Bakanlığı: "Eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyuna sağlık haberi sunmak, insanlarımızı olumsuz
    etkilemektedir" (11/4/2013)

» Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu: "Vatandaş rahat olsun" (10/4/2013)
» Sağlık Sisteminin otomasyona geçirilmesi için sözleşme imzalandı (9/4/2013)
» Bakan Hasipoğlu: "Bizim, Rum Tarafı'nın bize sağlık hizmeti vermesine ihtiyacımız yok" (8/4/2013)
» 7 Nisan: Dünya Sağlık Günü... (7/4/2013)
» Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu: "Kalp Hastanesi inşa edilecek" (2/4/2013)
» Devlet Laboratuvarı'nda hormon analizleri başladı (2/4/2013)
» Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı... (2/4/2013)