Baslik SAĞLIK BAKANI NURİ GÖKŞİN, SAĞLIK OCAKLARINI GEZDİ
 
 23 Temmuz 2013, Salı
         Nuri Gökşin
 
         Sağlık Bakanı Nuri Gökşin:
arrow "EKSİKLİKLER EN KISA SÜREDE GİDERİLECEK..."

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, hastaneler, sağlık merkezleri ve bakanlığa bağlı kurumlara yönelik başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün, İskele Sağlık Ocağı ile Geçitkale ve Serdarlı Sağlık Ocaklarını ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, hastaneler, sağlık merkezleri ve bakanlığa bağlı kurumlara yönelik başlattığı ziyaretler çerçevesinde İskele Sağlık Ocağı ile Geçitkale ve Serdarlı Sağlık Ocaklarını ziyaret etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanı Dr. Nuri Gökşin, İskele Sağlık Ocağı ile birlikte Geçitkale ve Serdarlı Sağlık ocaklarını gezdi yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Gökşin, ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamada “Sağlık ocaklarının bölge insanlarına daha iyi hizmet verebilmesi için eksikliklerin biran önce giderileceğini en büyük eksikliğin ise yeteri kadar doktorun olmaması olduğunu, bunun da seçim yasaklarının sona ermesi ile birlikte aşılacağını” söyledi.

İskele Sağlık Ocağı’nın yenilenen binası ile artık bölgede önemli bir eksiği giderdiğine dikkat çeken Bakan Gökşin, bölgedeki diğer sağlık ocaklarının da alt yapı eksiklerinin biran önce tamamlanacağını ifade etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI NURİ GÖKŞİN: "HALKIN İÇİNDEN GELEN KABİNE,
      HALKIN İSTEDİĞİ DOĞRU İCRAATLARI YAPIYOR"
 
 12 Temmuz 2013, Cuma
         Nuri Gökşin
 
         Sağlık Bakanı Nuri Gökşin:
arrow "HALKIN İÇİNDEN GELEN KABİNE, HALKIN İSTEDİĞİ
        DOĞRU İCRAATLARI YAPIYOR"

Gökşin: "Gıda güvenliği yasası konusunda çalışma başlatılmıştır. Temel amacımız insanlarımızın hiçbir tereddüt yaşamadan, ülkemizde üretilen veya ithal edilen gıda ürünlerini güvenle tüketebilmesidir"

Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, Sibel Siber Başkanlığında kurulan teknokrat hükumete toplumun bakış açısının son derece olumlu olduğunu açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Kanal Sim’de katıldığı programda Meyil Adakul’un sorularını yanıtlayan Bakan Gökşin, yeni hükumetin popülist bir yaklaşımının olmadığını dile getirerek, “hal böyle olunca da, halkın içinden gelen bu kabine, halkın istediği doğru icraatları yapıyor” dedi.

Sağlıkta durum…
Sağlık Bakanı Gökşin, 30 yılı aşkın bir süreden beri hekim olduğunu, daha önce Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Başhekimlik ve Sağlık Bakanlığı’nda da Müsteşarlık yaptığını anımsatarak, sağlıkta yaşanan sorunları iyi bildiğini söyledi.

Hastanelerin fiziki altyapı sorunlarının iyileştirilmesi için sürekli yatırımların yapıldığını ancak, yine de bir anda tüm sıkıntıların aşılmasının mümkün olamayacağını belirten Gökşin, “sıkıntılarımız plan, proje ve finansman başlıkları altında toplanabilir. Tüm bunları çözmek mümkün değil mi? Elbette mümkün. Ancak bürokratik açıdan, bunları çözmek zaman gerektirir” dedi.

Onkoloji…
Ülkemizde onkoloji konusunda, hekim eksikliğine bağlı bazı sıkıntıların yaşandığını da kaydeden Gökşin, bu eksikliği Türkiye’den gelen hekimlerle gidermeye çalıştıklarını belirtti.

Kanser konusunda ülkede verilemeyen hizmetlerinse, hastaların kurul kararıyla yurt dışına sevk edilmesiyle sağlandığını vurgulayan Bakan Gökşin, önemli olanın kanser hastalarının hak ettiği sağlık hizmetini almalarına olanak sağlamak olduğuna dikkat çekti. Gökşin, çok pahalı olan kanser ilaçlarının, hastalara devlet tarafından bedava verildiğini de dile getirdi.

Polikliniklerdeki yığılmalar…
Polikliniklerde yaşanan yığılmalar hakkında da açıklama yapan Bakan Gökşin, “sabahın ilk saatlerinden itibaren polikliniklere yığılma oluyor. Bu durum insanlarımızın bir an evvel hizmet alma isteğindendir. Oysa poliklinik hizmetlerimizin kapasitesi herkese hizmet verebilecek kapasitededir. Otomasyon sisteminin hayat bulmasıyla, tüm bu yığılmaların önüne geçileceğini düşünüyorum” dedi.

Hemşire ve hekim eksiklikleri…
Hastane ve sağlık merkezlerinde hekim ve hemşire eksikliğinin olup olmadığı yönünde sorulan soruyaysa Bakan Gökşin, hemşire ve hekim eksikliklerinin olduğunu kabul etti.

Gökşin, “Sağlık servislerinde özellikle bazı birimlerde hekim ve hemşireye ihtiyaç vardır. Örneğin Girne Akçiçek Hastanesi’nde açılan yeni bir servisin, aynı gün kapısına kilit vurulması, hemşire eksikliğinden kaynaklanmaktadır.  Ancak bildiğiniz üzere seçim yasakları var ve buraya hemşire istihdam edemiyoruz” dedi.

Sağlıkta ikinci iş…
Sağlıkta ikinci iş konusunda da açıklama yapan Gökşin, “bana göre hem sağlıkta hem de kamuda görev yapan diğer birimlerde çalışanların ikinci iş yapmaları doğru değildir. Bazı kamu çalışanları, hak ettikleri ücretleri almadıklarını düşündükleri için ikinci iş yapma yönüne gidiyorlar. Ancak dışarıda olup da iş sahibi olmayan gençleri de düşünmemiz gerekir” dedi.  

Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde tadilat ve yenileme çalışmaları…
Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, ülkenin en büyük devlet hastanesi olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde sürekli yenileme çalışmalarının devam ettiğine de değinerek, hastanede yayalaştırma projesinin hayat bulması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Ayrıca, onkoloji hastanesinin yapıldığını projesinin tamamlandığını ve temel atma aşamasında olunduğunu da kaydeden Bakan Gökşin, söz konusu onkoloji hastanesinin son derece modern ve ihtiyaca tamamen karşılık verecek içerikte olacağını söyledi. Onkoloji hastanesinde yer alacak yaklaşık 7 milyon TL değerindeki Radyoterapi cihazının alındığını, finansmanınsa TC Yardım Heyeti tarafından karşılandığını ifade eden Gökşin,  onkoloji hastanesinin inşaat maliyetinin de Bakanlığa bağlı Sağlık Fonu’ndan karşılanacağını söyledi.

İlaç sıkıntısı yok…
Bakan Gökşin, şu an itibarıyla Devlet Hastaneleri’nde hiçbir ilaçta eksikliğinin olmadığını kaydettiği açıklamasında, “zaman zaman anlık ilaç eksiklikleri olabilir. Ancak derhal önlem alıyoruz ve en kısa sürede eksikliği gideriyoruz” dedi.

Gıda güvenliği…
Gıda güvenliği konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Gökşin, Bakanlar Kurulu kararıyla hazırlanan tüzük kapsamında bir komite oluşturulduğunu ve bu komitenin gıda güvenliği ve gıda yasası konusunda her türlü çalışmayı yapacağını belirtti.

Gıda güvenliği yasasında yaptırımında olacağına değinen Gökşin, “bu konuda henüz daha işin başındayız. Komite gıda güvenliği konusunda yasa çalışması başta olmak üzere gerekli her şeyi yapacak. Amaç, insanlarımızın hiçbir tereddüt yaşamadan, ülkemizde üretilen veya ithal edilen gıda ürünlerini güvenle tüketebilmesidir” dedi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "OPİOİD BAĞIMLISI HASTALARIMIZIN İLAÇLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK, ONLARIN SAĞLIĞININ İDAMESİ VE DAHA İYİYE GİTMESİ AMACINI TAŞIMAKTADIR."
 
 9 Temmuz 2013, Salı
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "OPİOİD BAĞIMLISI HASTALARIMIZIN İLAÇLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK,
        ONLARIN SAĞLIĞININ İDAMESİ VE DAHA İYİYE GİTMESİ AMACINI
        TAŞIMAKTADIR"

Sağlık Bakanlığı, bugün bir gazetede "Biz kobay değiliz" başlığıyla yayımlanan haber üzerine yaptığı açıklamada, opioid bağımlılarının ilaçlarında yapılan değişikliğin, söz konusu hastaların sağlığının idamesi ve daha iyiye gitmesine yönelik atılmış bir adım olduğunu belirtti.

Bakanlığın, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimliğinden alınan bilgiye dayanarak, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “opioid bağımlısı” hastaların tedavisinde kullanılan ilaçta yapılan değişikliğin gerekçeleri izah edildi.

Açıklamada, söz konusu hastaların idame tedavilerinin devamı ve aynı zamanda kötüye kullanımı engellemek için, muadil etkiye sahip bir başka ilacın kullanılmasına karar verildiği kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Opioid bağımlısı hastalara, Buprenorphin ihtiva eden 0,4 miligramlık ilaç tedavi maksatlı verilmekteydi. Ancak ilerleyen zaman zarfında bazı kullanıcılar tarafından kötüye kullanıldığı ve böyle bir maddeyle teması olmayan kişilere verildiğine dair duyumlar alındı.

Bu duyumlar doğrultusunda, idame tedavilerinin devamı ve aynı zamanda kötüye kullanımı engellemek için aynı etkiye sahip bir başka ilaç, 8 Temmuz 2013 tarihinden itibaren opioid bağımlılarında kullanılmaya başlandı. Kullanım konusunda da hastalara gerekli bilgilendirme yapıldı.

Bütün bu yapılanlar, hastalarımızın sağlığının idamesi ve daha iyiye gitmesi amacını hedeflemektedir.”
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           TEMMUZ 2013  

» Sağlık Bakanı Nuri Gökşin, sağlık ocaklarını gezdi (23/7/2013)
» Sağlık Bakanı Nuri Gökşin: "Halkın içinden gelen kabine, halkın istediği doğru icraatları yapıyor" (12/7/2013)
» Basın Açıklaması: "Opioid bağımlısı hastalarımızın ilaçlarında yapılan değişiklik, onların sağlığının idamesi ve daha iyiye gitmesi amacını taşımaktadır." (9/7/2013)