Baslik  GİRNE DR. AKÇİÇEK HASTANESİ’NİN YENİLENEN ACİL SERVİS BİNASI,
      GERÇEKLEŞTİRİLECEK AÇILIŞTAN SONRA HİZMETE GİRİYOR
 
30 Haziran 2014, Pazartesi
      Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis Binası
 
        Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis Binası,

arrow GERÇEKLEŞTİRİLECEK AÇILIŞTAN SONRA HİZMETE GİRİYOR…

Sağlık Bakanlığı, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis binasının 1 Temmuz 2014 Salı günü saat 10,00’da gerçekleştirilecek törenle Başbakan Özkan Yorgancıoğlu tarafından açılacağını ve akabinde hemen hizmet vermeye başlayacağını duyurdu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre,  son derece modern ve çağdaş bir yapıya kavuşan Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis Binasında, Cerrahi Müdahale Odası, Dâhiliye Müdahale Odası, Çocuk Müdahale Odası, 5 yataklı Müşahide Odası, hastaların aciliyetine göre sıralanması sağlayan Triaj Bölümü, Hemşire ve Hekim Odaları, Danışma ve Güvenlik Odası yer alacak.

Hemşire takviyesi yapıldı…
Bakanlık açıklamasında, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis binasında hizmetlerin daha hızlı ve kaliteli sunulması amacıyla 5 hemşire takviyesinin yapıldığı da kaydedildi.

Acil servis açılır açılmaz hizmet vermeye başlayacak…
Sağlık Bakanlığı açıklamasında, son derece modern ve çağdaş bir donanıma sahip olan Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Acil Servis binasının açılır açılmaz hizmet vermeye başlayacağının da altını çizdi.

Çevre düzenlemesi yapıldı giriş yeniden organize edildi…
Dr. Akçiçek Hastanesi Acil Servisi binasının giriş, dış mekân ve bahçe düzenlemesinin yeniden yapıldığının belirtildiği açıklamada, ambulans park yerlerinin de düzenlendiği ifade edildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  DEVLET LABORATUVARI’NDA YAPILAN ANALİZLER ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP
 
27 Haziran 2014, Cuma
      Devlet Laboratuvarı
 
        Sağlık Bakanlığı, Devlet Laboratuvarı’nda yapılan Pestisit Kalıntı Analizi, Mikrobiyoloji, Besin Analizi ve
Çevre-Radyobiyoloji Şubelerinde yapılan analizlerinin uluslararası geçerliliğe sahip olduğu bildirildi:

arrow DEVLET LABORATUVARI, TÜRKAK AKREDİTASYONUNA SAHİP…

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Devlet Laboratuvarı Müdürü Süleyman Şakar düzenlediği basın toplantısında, Devlet Laboratuvarı olarak 2010 yılında Türk Akreditasyon Kurumu’na akredite olmak için başvuruda bulunduklarını, bu çerçevede 2012 Haziran ayında laboratuvarın 4 bölümünün akredite olduğunu söyledi.

Akreditasyonun kapsamı genişletildi…
Pestisit Kalıntı Analizi Şubesi, Mikrobiyoloji Şubesi, Besin Analizi Şubesi ve Çevre-Radyobiyoloji Şubelerinin Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildiğini anlatan Şakar, 2013 yılına kadar kapsam genişleterek denetimlerin yapıldığını da belirtti.

Devlet Laboratuvarı’nda yapılan analizlerin uluslararası geçerliliğe sahip…
Şakar, laboratuvardaki bu bölümleri denetlemek için Türk Akreditasyon Kurumu’ndan denetçilerin çalışmalarını sürdürdüğünü de belirterek, bu akreditasyonlar sayesinde Devlet Laboratuvarı’nda yapılan analizlerin uluslararası geçerliliğe sahip olduğunun da altını çizdi.

Şakar, bundan sonraki adımlarının akredite olmayan bölümlerin de akreditasyonunu sağlamak olduğunu dile getirdi.

Güneş: “Devlet Laboratuvarı, çıtasını her zaman çok yüksekte tutmaktadır”
 Türk Akreditasyon Kurulu Baş Denetçisi Ercan Güneş de, kurum olarak uluslararası tanınmışlıklarının olduğunu söyleyerek, Avrupa’daki herhangi bir kurumun bile Türk Akreditasyon Kurumu tarafından denetlenebildiğini belirtti.

KKTC Devlet Laboratuvarı’nın bazı bölümlerinin de denetlenerek akredite edildiğini anlatan Güneş, Devlet Laboratuvarı’nda çalışanların yetenekli ve başarılı birer personel olduğunu da vurguladı.

Güneş, “KKTC Devlet Laboratuvarı çıtasını her zaman çok yüksekte tutmaktadır. İnşallah diğer bölümlerin de akreditesi gerçekleştirilir” dedi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRESİ, “YERİNDE SAĞLIK HİZMETİ” PROJESİ KAPSAMINDA
       LEFKOŞA SURLARİÇİ’NDE 718 HANEYİ ZİYARET ETTİ
 
27 Haziran 2014, Cuma
      Emine Güllüelli
 
        Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin hayata geçirdiği “Yerinde Sağlık Hizmeti” projesi kapsamında Lefkoşa Surlariçi’nde ziyaret edilen 718 hanedeki 390 çocuğun bazılarının tamamen aşısız, bazılarının ise eksik aşısı olduğu ortaya çıktı:

arrow DAİRE YETKİLİLERİ, SAĞLIK EKİPLERİNİN TARAMALARI SONUCUNDA BİR AYLIK SÜREÇTE
      140 ÇOCUĞA 205 AŞI YAPILDIĞINI AÇIKLADI

Çocuk psikiyatrisine ihtiyaç duyan ve davranışsal problemi olduğu saptanan 15 çocuk saptandığını kaydeden daire yetkilileri, bu çocuklara psikiyatrist hizmeti verileceğini bildirdi.

Tarama sonucunda ayrıca bölgede yaşayan vatandaşların, aile planlaması ile ilgili sıkıntılar olduğu saptanırken, çocuk sağlığı ve hastalıkları başta olmak üzere, aile içi iletişim, kronik hastalıklar, obezite, kanser, diyabet konularında eğitime ihtiyaç duydukları da görüldü.

Projede belediyeler ile işbirliği yapılacak...
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, yeni hayat bulan “Yerinde Sağlık Hizmeti” projesini anlattı.
İlk olarak Lefkoşa Türk Belediyesi ile işbirliği içinde Surlariçi’nde kontrollere başladıklarını belirten Güllüelli, “Amacımız, farklı sebeplerle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan nüfusa, yerinde sağlık hizmeti götürmektir” dedi.
Bu hizmeti planlarken öncelikle riskli yer ve gruplara sağlık hizmetleri sunmayı amaçladıklarını belirten Güllüelli, birinci hedefin kişileri hastalıklardan korumak olduğunu anlattı. Güllüelli, “Amacımız, vatandaşlarımıza koruyucu sağlık hizmeti götürmek ve birinci amacımız onları hasta olmaktan korumaktır. Kişiye yönelik olarak, aşılama, erken tanı, aile planlaması, beslenme durumlarının iyileştirilmesi, gıda hijyeni, gıda güvenliğinin sağlanması ve sağlık eğitiminin verilmesidir” dedi.

“718 hane ziyaret edildi”
Projeye 27 Nisan’da Surlariçi’nden başladıklarını anlatan Güllüelli, oluşturulan 4 ekiple 718 haneye girildiğini ve veri tabanı oluşturulduğunu açıkladı.

390 aşısız çocuk rakamının oldukça yüksek olduğuna işaret eden Güllüelli, “Ülkemizde aşısız yoktur düşüncesindeydik ama varmış. Aşı kartlarına baktık. Hiç aşısı olmayan çocuklar da var, eksik aşısı olan çocuklar da. Bu çok önemli bir konu. Ülkemizde aşılamanın çok iyi bir noktada olduğunu düşünüyorduk. Sonuçta devlet hastanelerinde, sağlık merkezlerinde, özel kliniklerde yapılıyor. Bu çocuklar sağlık hizmetlerine ulaşamayan çocuklardı, onlara da biz ulaştık” dedi. Güllüelli, yapılan taramalarda 718 hanede, özürlü birey ve yetişkin sayısının 15, hamile kadın sayısının 6, felç nedeniyle yatağa bağımlı kişi sayısının 8, yaşlılıkla ve psikiyatrik hastalık nedeniyle evde bakım gereksinimi olan 20 kişi, çocuklarda görülen davranışsal problemi (tırnak yeme, altına kaçırma gibi) olan 15 çocuk, ekonomik kazancı olmaması nedeniyle yardım isteyen 3 çocuklu hane saptandığını açıkladı.

Emine Güllüelli, Surlariçi’nde önce tarama yapılarak veri toplandığını ve veriler ışığında neler yapılabileceğini planlayıp, adım atmaya başladıklarını anlattı. Güllüelli, bir aylık süre zarfında Surlariçi’nde Arabahmet İlkokulu’na bir sağlık ekibi gönderdiklerini ve 140 çocuğun aşılandığını açıkladı. Güllüelli, “140 çocuğa 205 aşı yapıldı. Aynı anda iki veya üç aşı yapılan çocuklar oldu” dedi.

“80 çocuğa çocuk felci aşısı yapıldı”
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, 80 çocuğa, çocuk felci aşısı (Oral Polio) yapıldığını açıkladı.
Okulların tatil olması nedeniyle ulaşım sorunu da yaşanmaması adına Belediyeler Birliği’ni adres olarak gösterdiklerini belirten Güllüelli, bugünden itibaren çocukların aşılanmaya devam edeceğini kaydetti.

Güllüelli, şöyle devam etti:
“Dünya Sağlık Örgütü, eğer ülkede polio, çocuk felci teşhisi konmamışsa, oral polio aşısının kaldırılması düşüncesinde. Biz uzun süre, karma aşıların içinde polio aşısını uyguladık. Son dönemlerde Suriye’deki savaştan kaçan mülteci çocuklarda polio hastalığının görüldüğünü biliyoruz. Ülkemizde çocuk felci uzun süredir yok ama dünyada tamamen yok olmadan bu hastalığın yok olduğunu söyleyemeyiz. Çocuklarımızı korumak zorundayız. Suriye’den gelen mültecilerde görüldüğü zaman Türkiye bu konuda alarm verdi ve mültecilerin olduğu bölgeye  yakın çocuklar aşılandı. İstanbul’da bir kampanya yürütüldü. Bunlar bir koruma önlemi. Biz böyle bir kampanya  yapmadık ama aşısız çocuklara verdik. Bizim ülkemizde, dünyada yok olmadıkça iki doz şeklinde oral polio yapılmasına karar verdik. Bir süredir piyasada oral polio olmadığını gördük. Sağlık Bakanlığı olarak bu aşıya ulaşamayan özel hekimlerimize de aşıyı ücretsiz veriyoruz. Hekimlerimize de yeni duyurduk. Hekimlere bulamadıkları aşıları Sağlık Bakanlığı temin ediyor.”

“15 çocuk psikiyatri ile buluşturuldu”
Emine Güllüelli, çocuk psikiyatrisi ihtiyacı olan ve davranışsal problemi olan 15 çocuğu, çocuk psikiyatrisi ile buluşturduklarını anlattı. Güllüelli, çocuklardan birine spastik teşhisi konulduğunu ve fizik tedaviye başlandığını kaydetti. Çocuk psikiyatrinin 15 çocuğa test yapacağını ve bu çocukların özel eğitime ihtiyacı olup olmadığının tespit edileceğini kaydetti. Surlariçi’nde saptanan 8 felçli hasta için Lefkoşa’da yatağa bağımlı olan bireylere, evde bakım hizmeti veren ekibin, görevlendirildiğini açıklayan Güllüelli, yaşlılık ve psikiyatrik hastalık nedeniyle evde bakım gereksinimi olan 20 kişiye de evlerinde hizmet verileceğini belirtti.

“Proje ülke geneline yayılacak”
Emine Güllüelli, bu projeyi, tüm belediyelerle işbirliği içinde Sağlık Bakanlığı olarak ülke geneline yaymayı planladıklarını belirterek, Esentepe, Lapta, Yenierenköy, Akdoğan gibi bölgelerde evde bakım hizmetinin var olduğunu anlatan Güllüelli, projeyi daha aktif hale getirip, belediyelerden de yardım alarak işbirliği içinde bu hizmeti götürmeyi hedeflediklerini kaydetti.
Güllüelli, “Yerel yönetimlerle çok iyi bir hizmet götüreceğimize inanıyorum çünkü taramalar olmadan nerede ne olduğunu bilemiyoruz. Taramalarla bunu saptayıp, bu kişilere hizmet götürmek önemli. Sosyal devletin yapması gereken bir hizmet olduğunu biliyoruz. Kolay değil ama başarılmayacak bir hizmet değil” dedi. (Kıbrıs)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  "ŞİMDİ KAN VERME SIRASI BİZDE!"
 
27 Haziran 2014, Cuma
      Kan Donör Veri Bankası’nın tanıtımı
 
        Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell yetkilileri Kan Donör Veri Bankası’nın tanıtımı için Başbakanlık’ta kayıt aldı, çalışanlardan veri topladı, proje hakkında bilgi verdi:

arrow "ŞİMDİ KAN VERME SIRASI BİZDE!"

Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’in ülkemizde ‘acil kan’ ihtiyacını ortadan kaldırmak amacıyla yaşama geçirdiği ‘Kan Donör Veri Bankası’ projesi Başbakanlık’ta tanıtıldı.

Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell arasında imzalanan protokolün ardından her geçen gün büyüyen  ‘Kan Donör Veri Bankası’ için Başbakanlık’ta veri kaydı yapıldı, projenin işleyişi ve amaçları hakkında personele bilgi verildi.

Başbakanlık’taki  uzman, memur ve işçilere yapılan tanıtıma Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’den sorumlu kişiler de katıldı.

 “Şimdi Kan Verme Sırası Sizde” sloganıyla gerçekleştirilen tanıtıma, Başbakanlık çalışanları “Şimdi kan verme sırası sizde değil asıl bizde” diyerek destek verdi, bu önemli sosyal sorumluluk projesine katkı koyanlara teşekkür etti.

Geleceğimiz şekillenecek  
Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’in tanıtım etkinliğinde ‘Kan Donör Veri Bankası’nın geleceğe yönelik çok önemli bir adım olduğu anımsatıldı, Başbakanlık’ta tek tek odalar gezilerek kayıt alındı.

Başbakanlık’taki tanıtım sırasında şu bilgiler de verildi:
“Veri bankası için öncelikle kayıt almaya çalışıyoruz, amacımız anında kan almak değil veri toplamaktır. Duyarlı kişilerin atacağı ücretsiz her SMS ile kişilerin kan grupları kayıt altına alınacak, gönüllülerin kan verme süreçleri izlenecek, bir sonraki kan verme zamanı belirlenerek, bilgi verilecek. Kan Donör Veri Bankası’nın işleyişi içerisinde her kişi istediği sıklıkta kan verebilecektir. Sağlık Bakanlığı’nın yürüteceği bu süreçte kişiler kan vermek istediği zaman aralığında merkezlere çağrılarak kan alma işlemi gerçekleşecek, böylelikle hepimizin bir gün ihtiyacı olabilecek kan için önceden önlemler alınmaya çalışılacaktır.”

Her ay 2 bin ünite kan
Ülkemizde Thalassaemia, Kanser ve Diyaliz hastaları için aylık rutin olarak yaklaşık bin ünite kana ihtiyaç duyuluyor, ayrıca, acil veya planlı ameliyatlar ile trafik kazaları da hesaba katıldığında bu gereksinim 2 bin üniteye kadar çıkabiliyor.
Gönüllüler, adı, soyadı ve kan grubunu yazarak Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından 2323'e gönderdikleri ücretsiz SMS’le 'Kan Donör Veri Bankası'ndaki yerlerini alabiliyor.

Bu başvuruların tümü 'data base' (veri tabanı) olarak kan bankasına aktarılıyor.

Böylece 'acil durumlar' için 'Kan Donör Veri Bankası'nda ciddi bir yaşam alanı oluşturuluyor. (Gündem Kıbrıs)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI: "LEFKOŞA’DA KOLONOSKOP CİHAZININ ARIZALI OLDUĞU DÖNEMLERDE
ACİL KOLONOSKOPİ HASTALARI, AMBULANSLA LEFKOŞA’DAN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NE
GÖTÜRÜLÜYOR"
 
18 Haziran 2014, Çarşamba
      Basın açıklaması
 
        İkisi Lefkoşa, biri de Gazimağusa Devlet Hastaneleri olmak üzere toplam 3 Kolonoskop cihazının olduğunu, dördüncü Kolonoskop cihazının da 15 güne kadar Lefkoşa’da hizmete gireceğini açıklayan Sağlık Bakanlığı:

arrow "LEFKOŞA’DA KOLONOSKOP CİHAZININ ARIZALI OLDUĞU DÖNEMLERDE ACİL KOLONOSKOPİ HASTALARI, AMBULANSLA LEFKOŞA’DAN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR"

Sağlık Bakanlığı: “Zaman zaman cihazlarda arızalanmalar oluyor ancak, hastaların mağduriyet yaşamaması için gerekli düzenlemeler yapılıp önlemler alınıyor. Hastaların kaderlerine terk edilmesi söz konusu değil”

Sağlık Bakanlığı, günlük yayın yapan bir gazetede bugün “Hastalar Perişan” başlığıyla manşetten yayımlanan bir haber üzerine açıklama yaptı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Kolonoskop cihazının arızalı olmasından dolayı hastaların özele yönlendirilerek, kendi başlarının çaresine bakmak zorunda bırakıldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğu vurgulandı.

Zaman zaman cihazlarda arızalanmaların yaşandığını ancak, hastaların mağduriyet yaşamaması için gerekli düzenlemelerin anında yapıldığını belirten Sağlık Bakanlığı,  gerekli önlemlerin alındığını ve kolonoskopi hastalarının kaderlerine terk edilmediğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı, acil kolonoskopi hastalarının da ambulansla Lefkoşa’dan Gazimağusa Devlet Hastanesine götürülüp gerekli işlemlerin orada yapıldığının altını çizdi.

Satın alınan ve 15 güne kadar hizmet verecek olan yeni Kolonoskop, Devlet Hastaneleri’ndeki 4. cihaz olacak…  
Ülkede şu an itibarıyla 2’si Lefkoşa, 1’i de Gazimağusa olmak üzere toplam 3 adet Kolonoskop cihazının olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, 4’üncü Kolonoskop cihazını da satın alındığını ve 15 güne kadar Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine kurulacağı kaydedildi.

Lefkoşa’daki cihazlar birkaç kez arızalandı ancak hastaların mağdur edilmemesi için önlemler alındı…
Açıklamasında, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bulunan 2 Kolonoskop cihazının son zamanlarda birkaç kez arızalandığını belirten Sağlık Bakanlığı, “Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde bulunan 2 Kolonoskop cihazı son aylarda birkaç kez arızalanmıştır. Ancak hastaların mağdur olmaması için gerekli önlemler alınmıştır.

Acil kolonoskopi hastaları, ambulansla Lefkoşa’dan Gazimağusa Devlet Hastanesine götürülüyor…
“Lefkoşa’daki acil durumdaki kolonoskopi hastaları için ya Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki Kolonoskop cihazı Lefkoşa’ya getiriliyor, ya da hastalar Gazimağusa Devlet Hastanesine ambulansla götürülüyor”  denilen Bakanlık açıklamasında, hastaların mağduriyet yaşamaması için gerekli düzenlemelerin yapılmakta olunduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca, acil durumda olmayıp ancak beklemek istemeyen veya Lefkoşa’daki Kolonoskop cihazının ulaşamadığı mesafede olan vakaların da Gazimağusa Devlet Hastanesine yönlendirildiği kaydedildi.

Arızalı cihazın parçası Avrupa’dan Pazartesi geliyor…
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde şu an itibarıyla arızalı olan bir Kolonoskop cihazı için 26 gündür Avrupa’dan parça gelmesini beklediklerini belirten Sağlık Bakanlığı, söz konusu parçanın önümüzdeki Pazartesi günü hastaneye ulaşacağı ve tamiratın gerçekleştirileceği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, bir buçuk ay önce Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki diğer Kolonoskop cihazının bir buçuk ay önce arızalandığını ve tamir edildiğine değinerek, “Hastanedeki ikinci cihaz kısa sürede tamir edilmesine rağmen,  yüzde yüz tamir olamadığı için yüksek bir performans sergileyemiyor. Söz konusu cihazla 50 cm’nin üzerindeki kısımlar görülemiyor. Bu noktada bir sıkıntı var ve randevularda birikmeler olabiliyor. Ancak acil durumdaki hastaların mağduriyet yaşamaması için onları Gazimağusa Devlet Hastanesine sevk ediyoruz. Haberde iddia edildiği gibi hastaların kendi başlarının çarelerine bakıldığı doğru değildir. Hastalar asla kaderlerine terk edilmedi” denildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  LEFKOŞA KUĞULU PARK'TA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLENDİ  Baslik...
 
13 Haziran 2014, Cuma
 
 
      Kan Bağışı Kampanyası
 
        14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla Lefkoşa Kuğulu Park’ta kan bağışı kampanyası
        düzenlendi:

arrow SAĞLIK BAKANI GÜLLE: “HALKI KAN BAĞIŞI YAPMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Sağlık Bakanı Gülle, kan bağışının organizasyon ve dayanışma gerektirdiğini dile getirerek, halkı kan bağışı yapmaya çağırdı.

14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla Lefkoşa Kuğulu Park’ta kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Kan Bankası ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, Lefkoşa Belediye Orkestrası da müzik dinletisi verdi. 

Etkinliği ziyaret eden Sağlık Bakanı Gülle, kan bağışının önemine vurgu yaptı. Kan bağışının organizasyon ve dayanışma gerektirdiğini dile getiren Gülle, halkı kan bağışı yapmaya çağırdı.

Gülle, kan ihtiyacını karşılamak için kan donör veri bankası kurulduğunu da hatırlattı.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da yaptığı konuşmada kan vermenin önemli olduğunu söyleyerek, şirket olarak teknolojilerini kullanarak kan ihtiyacının çözülmesi için çalıştıklarını anlattı. 

Karaatmaca, halkı 2323’e mesaj atarak kan donör veri bankasına üye olmaya çağırdı.

Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu ise etkinlikte yaptığı konuşmada, dernek olarak sürekli kan ihtiyacı yaşadıklarını anlatarak, etkinliğe katkı koyanlara teşekkür etti. 

Varoğlu, Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde basın bildirisi yayınlamak dışında bir adım atılmış olmasından duydukları memnuniyeti de ifade etti.

Yarın da devam edecek bağış kampanyasına katılmak isteyenler 09.00-15.00 saatleri arasında Kuğulu Park’ta bulunan kan bağış çadırlarını ziyaret edebilir. (TAK)
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN 112 ACİL MÜDAHALE TEMEL EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI  Baslik
 
13 Haziran 2014, Cuma
 
 
      Sağlık Bakanlığının 112 Acil Müdahale Temel Eğitim Programı tamamlandı
 
        Sağlık Bakanlığının 4 haftalık ‘112 Acil Müdahale Temel Eğitim Programı’ tamamlandı. Eğitimlerde başarılı olan
        katılımcılara sertifikaları verildi:

arrow SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN 112 ACİL MÜDAHALE TEMEL EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI

Gülle: “Sağlık alanında yeniden yapılanma içerisindeyiz. Sağlık sistemi, finansmanı ve yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar sürüyor”

Sağlık Bakanlığı'nın, Türkiye Sağlık Bakanlığı katkılarıyla 12 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında, 112 Acil Müdahale Ambulans Ağı’nda çalışan toplam 109 hemşire, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramediklere yönelik gerçekleştirdiği “112 Acil Müdahale Temel Eğitimi” kursunu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları verildi.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre 112 Acil Müdahale Temel Eğitimi alan 109 kişi içerisinden seçilen 16 kişiye eğitimci vasfı kazanmaları için bir haftalık ekstra eğitimi verildi.
 
Sertifika törenine Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Türkiye Sağlık Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Duygu Cengiz ile bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

Duygu Cengiz: “Kursun sonuçları olumludur”
Törende bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Duygu Cengiz, eğitimde sürecin kesintiye uğramaması ve sağlık alanındaki eğitimlerin sürmesi gerektiğini kaydederek, KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve ekibinin bu konuda ortaya koyduğu çaba ve isteğin takdire şayan olduğunu söyledi. 

Cengiz, eğitimlere katılanların tamamı yapılan sınavlarda başarılı olduğunu belirttiği konuşmasında,  eğitimin son derece olumlu sonuçlar doğurduğunun altını çizdi.
 
Ahmet Gülle: “Türkiye’nin sağlık alanındaki deneyimleri çok önemli. Bundan en iyi şekilde yararlanacağız.”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, KKTC için Türkiye’nin sağlık alanında yaşadığı deneyim ve aldığı yolun önemli olduğunu, bu tecrübelerden yararlanmanın ise ülke sağlık sektörüne katkı koyacağını söyledi.

Yeniden yapılanma çalışmaları devam ediyor…
Sağlık alanında yeniden yapılanma içerisinde olduklarına dikkat çeken Bakan Gülle, sağlık sistemi, finansmanı ve yasal düzenlemeler üzerinde çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Sağlık alanında eğitimler devam edecek…
Gülle, sağlıkta insan faktörünün önemli olduğunu ve eğitimli personel gerektiğini kaydederek, sağlık alanında bu tür eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

Eğitimler 4 hafta boyunca devam etti. Son hafta, eğitimcilerin eğitimi yapıldı…
Toplam 4 haftalık süreyle devam eden eğitimler 2 etap şeklide yapıldı. Kurslarda, ilk 3 hafta hemşire,  paramedik ve acil tıp teknisyenleri eğitim gördü.

Son haftaysa, ‘eğitmenler grubu’ olarak oluşturulan gruba yönelik yapıldı. Bu grupta yer alan 16 hemşire yeniden eğitim görerek kendilerini hem geliştirip hem de yenileyerek eğitim verebilecek pozisyona geldiler. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  YARIN KUĞULU PARK’TA BAŞLAYACAK KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA KATILIN!...
 
12 Haziran 2014, Perşembe
      14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü
 
        14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirecek Sağlık Bakanlığı’ndan
        halka çağrı:

arrow YARIN KUĞULU PARK’TA BAŞLAYACAK KAN BAĞIŞ KAMPANYASINA KATILIN!...

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğiyle 2 gün sürecek “Kan Bağış Kampanyası’nın” yarın Lefkoşa Kuğulu Park’ta başlayacağını duyurdu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre 14 Haziran Gönüllü Kan Bağışçıları Günü münasebetiyle organize edilen kampanyada, 13 Haziran Cuma ve 14 Haziran Cumartesi 9.00 ila 15.00 saatleri arasında yurttaşlar kan bağışında bulunabilecekler.

Kan Donör Veri Bankasına katkı…
Açıklamada, kan bağışı kampanyası esnasında, bir süre önce Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğiyle oluşturulan ‘Sağlık Bakanlığı Kan Donör Veri Bankası ‘için gönüllü kan bağışçılarının sisteme kaydının da yapılacağı belirtildi.

Bakan Gülle’nin saat 10,30’da ziyaret edeceği kampanyaya, LTB Orkestrası müzikleriyle destek verecek…
Kuğulu Parkta yarın başlayacak kan bağış kampanyasına, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca’nın saat 10,30’da ziyaret gerçekleştireceği de belirtilen açıklamada, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Orkestrası’nın canlı performansla destek vereceği de kaydedildi.

Kan ihtiyacının sağlanması çalışmaları…
Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde hazırlanan ‘Sağlık Bakanlığı Kan Donör Veri Bankası Projesi’ ülkemizde kan ihtiyacını sağlamayı hedefliyor.

Gönüllü kan bağışçısı olmak için, 2323’e ÜCRETSİZ SMS…
Gönüllüler, adı soyadı ve kan grubunu yazdıktan sonra Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından 2323'e SMS göndererek, 'Kan Donör Veri Bankası'ndaki yerlerini alabiliyor.

Bu başvuruların tümü 'Data Base' yani ‘Veri Merkezi’ olarak kan bankasına aktarılıyor.Böylece 'acil durumlar' için 'Kan Donör Veri Bankası'nda ciddi bir yaşam alanı oluşturulması hedefleniyor.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  14 HAZİRAN DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞÇILARI GÜNÜ...
 
11 Haziran 2014, Çarşamba
      14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü
 
        14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik yapılacağını duyuran Sağlık Bakanlığı:

arrow "HAYDİ! KAN BAĞIŞ KAMPANYASI İÇİN DÜNYAYLA AYNI GÜN KUĞULU PARK’A"

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü nedeniyle 2 gün devam edecek kan bağış kampanyası, 13 Haziran Cuma günü Lefkoşa Kuğulu Park’ta başlayacak. Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, kampanyanın ilk günü saat 10,30’da Kuğulu Park’a gidip kan bağış kampanyasına destek verecek.

Sağlık Bakanlığı, ‘14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’ dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştireceğini duyurdu.

Kan Bankası ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde kan bağış kampanyası…
Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Gününü nedeniyle yapılacak etkinliklerin en önemlisi, 2 gün devam edecek kan bağış kampanyası olacak.

Kuğulu Park’ta 2 gün süreyle kan bağış kampanyası…
Kan bağış kampanyası, Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Kan Bankası ile Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde, 13 Haziran 2014 Cuma sabahı Lefkoşa Kuğulu Park’ta başlayacak ve 14 Haziran 2014 Cumartesi günü de devam edecek.

Kan verme işlemleri, sabah 9.00’dan, öğleden sonra 15.00’e kadar devam edecek.

Kampanya esnasında, kan donör veri bankası için, gönüllü kan bağışçılarının kaydı da yapılacak…
Açıklamada, kan bağışı kampanyası esnasında, bir süre önce hayata geçirilen ‘Kan Donör Veri Bankası için gönüllü kan bağışçılarının sisteme kaydının da yapılacağı belirtildi.

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü…
Ayrıca açıklamada, gönüllü kan bağışçıları günü hakkında da bilgi veridi.

“Tüm dünyada 14 Haziran tarihinde, gönüllü, karşılıksız kan bağışçılarını kutlamak ve onlara teşekkür etmek adına özel bir gün olarak etkinliklerle kutlanıyor. Ayrıca kan bağışı yapmanın önemi ve gerekliliği hakkında çeşitli aktivitelerle tekrardan insanlara hatırlatılıyor” denilen açıklamada, Sağlık Bakanlığının bu yıl, bu amaca uygun olarak bazı etkinlikleri, hayata geçireceği kaydedildi.

Gönüllü ve karşılıksız kan verme…
Gönüllü ve karşılıksız kan verme alanında etkinlik gösteren Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kan Donör Organizasyonları Federasyonu (FIODS), Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği (ISBT)  bu özel günde ‘kan bağışının önemini anlatıyor, bu yönde farkındalığın gelişmesine katkı sağlıyor.

Bu üç büyük kuruluş Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından birleştirilerek 192 Üye Devlet, 181 Ulusal Kızılay ve Kızılhaç örgütü, 50 Ulusal Kan Donör organizasyonu ve dünyanın dört bir yanından transfüzyon uzmanları ile büyük bir temsiliyete dönüştü.

TV programları aracılığıyla da halka mesaj verilecek…
Kan bağış kampanyasının yanı sıra, basın yayın kuruluşları aracılığıyla da halka mesajlar verilecek.

Sağlık Bakanlığı,  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası’nda görev yapan Uzmanlar, katılacakları televizyon programları vasıtasıyla, ülkedeki kan ihtiyacı ve buna bağlı olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunacak.

Söz konusu TV programlarında, Sağlık Bakanlığı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde bir süre önce hayata geçirilen “Kan Donör Veri Bankası” hakkında da açıklamalar yapılacak.
 
Gönüllü kan bağışçısı olmak için, 2323’e ÜCRETSİZ SMS…
Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde hazırlanan ‘Kan Donör Veri Bankası’ projesi ülkemizde ‘acil kan’ ihtiyacını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Gönüllüler, adı soyadı ve kan grubunu yazdıktan sonra Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından 2323'e SMS göndererek, 'Kan Donör Veri Bankası'ndaki yerlerini alabiliyor.

Bu başvuruların tümü 'Data Base' yani ‘Veri Merkezi’ olarak kan bankasına aktarılıyor.

Böylece 'acil durumlar' için 'Kan Donör Veri Bankası'nda ciddi bir yaşam alanı oluşturulması hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell arasında geçtiğimiz Nisan ayında imzalanan protokol ile duyurulan ‘Kan Donör Veri Bankası’nın tanıtım çalışmaları, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde devam etmişti.

Kampanyaya LTB Orkestrası da müzikleriyle destek verecek…
Bakanlık açıklamasının sonunda, Kuğulu Parkta yer alacak kan bağış kampanyasına, Lefkoşa Türk Belediyesi Orkestrası’nın da canlı performans sergileyerek destek vereceğinin altı çizildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ VE SAĞLIK MERKEZLERİ
       REORGANİZE EDİLEREK GELİŞTİRİLECEK "
 
6 Haziran 2014, Cuma
      Tatlısu Sağlık Merkezi
 
        Telefondan 112 aranarak,

arrow İSTASYONA ULAŞILABİLECEK...

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Tatlısu 112 Acil İstasyonu ve Geçitkale Sağlık Merkezini ziyaret ederek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İlk ziyaretini, kısa bir süre önce hizmete giren Tatlısu 112 Acil İstasyonuna yapan Bakan Gülle, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 112 acil sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve yeniden organizasyonuna yönelik başlatılan çalışmaların bir parçası olana Tatlısu 112 Acil İstasyonu projesi, yaklaşık 2 aylık kısa bir süre içerisinde hizmete geçti.

Ziyaret esnasında kısa bir açıklama yapan Bakan Gülle, göreve geldikten sonra Ülke çapında, 112’nin yeniden organize edilmesine yönelik çalışma başlattıklarını anımsatarak, “Girne doğu sahil yolu boyunca Yeni Erenköy’e kadar ambulans merkezinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu tespit ettik. Bu tespitten sonra, sağlık Bakanlığı 112 Acil Komitesi bünyesinde başlatılan çalışmalar kısa sürede sonuçlandı ve Tatlısu 112 Acil İstasyonu hizmete girdi. Bunu hayata geçirmekten son derece mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
 
Telefondan “112” aranarak istasyona ulaşılabilecek…
Tatlısu 112 Acil İstasyonu’na acil durumlarda, “112” telefon numarasından ulaşılabilecek.

Geçitkale önemli bir belde, Sağlık Merkezi güçlendirilecek…
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle günün bir diğer ziyaretini Geçitkale Sağlık Merkezine gerçekleştirdi.

Sağlık Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Çağla Kılıç’tan merkezin hizmetleri hakkında bilgi alan Bakan Gülle,  Geçitkale’nin önemli bir yerleşim yeri olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki dönemde, Sağlık Merkezi’nin geliştirilmesine yönelik projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülleye ziyaretlerinde, Bakanlık Müsteşarı Ömer Gür, Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Emine Güllüelli ve Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert eşlik etti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI: "HASTANELERDE TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇLARIN DAĞITILMASI ASLA
       MÜMKÜN DEĞİLDİR"
 
5 Haziran 2014, Perşembe
      Basın Açıklaması
 
        Sağlık Bakanlığı:

arrow "HASTANELERDE TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇLARIN DAĞITILMASI ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Sağlık Bakanlığı, Ülkemizde günlük yayın yapan bir gazetede bugün “Bu ne Rezalet” manşeti ile çıkan özel haberle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü’nün, insan sağlığını her zaman ön planda tutan ve bunu denetleyen bir ‘Kurum’ olduğu vurgulanarak, tarihi geçmiş ilaçların, hastanelerde yurttaşlara dağıtılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Bakanlık açıklamasında, gerek yazılı, gerek görsel, gerekse işitsel medyada özel haberler yayımlanırken iddia edilen olayın doğruluk derecesinin objektif bit araştırmayla, tüm tarafların da görüşü mutlak surette alınarak yapılmasının altı çizilerek,  “Ne yazık ki söz konusu haberde,  Sağlık Bakanlığına, iddia hakkında söz hakkının sağlanmadığını görüyoruz” denildi.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizdeki Sağlık Servislerinde kullanılan ilaçlar, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü tarafından temin edilmekte ve talep edilen ihtiyaç doğrultusunda hastanelere, sağlık merkezlerine ve sağlık ocaklarına gönderilmektedir.

Gönderilen ilaç ve malzemeler, hem Genel Ecza Deposundan çıkarken, hem de hastane eczanelerine teslim alınırken son kullanım tarihleri kontrol edilmekte ve kesinlikle tarihi geçmiş ilaç verilmemektedir. Kaldı ki, hastane eczanelerine başvuran hastaların sağlık kategorisine ( kamu, sigortalı, dar gelirli, ücretli) bakılmaksın, tüm hastalara aynı şekilde muamele edilmektedir.

İlaçları, içerdikleri maddelere, üretim özelliklerine, saklama koşullarına ve farmasotik şekillerine göre belirlenen son kullanım tarihleri vardır ve bu tarih ilaç ambalajları üzerinde belirtilirken, belirtilen ayın son günü dikkate alınmaktadır. Yani, ilgili ilaç, belirtilen ayın son gününe kadar güvenli olarak kullanılabilmektedir.

Bu nedenle, hastane eczanelerinde yapılan ilaç dağıtımları, ilaçların son kullanım tarihinden en az iki hafta öncesinde toplatılıp kullanımdan kaldırılmakta ve hastalara gerekli bilgi ve uyarılar aktarılmaktadır.

Yapılan denetimlerde, eczanelerde, son kullanım tarihi yaklaşan ilaçlarla ilgili en az 3 aylık liste tutulup ve kesinlikle tarihi dolmuş ilaç verilmemektedir. Şikâyete konu ilaçlara ait son kullanım tarihleri Temmuz ve Ekim, 2014 tarihli oldukları belirlenmiştir.

Hal böyle iken, ilgili gazetede özellikle sanki sigortalı hastalara karşı kasıtlı, farklı bir uygulama varmış gibi, sigortalı hastalara dağıtılan tarihi geçmiş ilaçların vatandaşı çileden çıkarttığına dair ibarelerin yer alması kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü, insan sağlığını her zaman ön planda tutan ve bunu denetleyen bir ‘Kurum’ olarak böyle bir ihlale göz yumması, kesinlikle söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN LET’S DO IT KAMPANYASINA TAM DESTEK
 
5 Haziran 2014, Perşembe
      Lets Do It
 
        Sağlık Bakanlığı:

arrow "TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVRE İÇİN DESTEK SÜRECEK"

Gülle: “Sağlık Bakanlığı olarak ülke genelinde birçok noktada kampanyaya aktif katılarak destek veriyoruz. Sağlık çalışanları yoğun bir katılım göstermiştir. Daha temiz bir ülke ve daha sağlıklı bir çevre için duyarlılığın artırılması adına bu tür kampanyaları destekliyoruz”

Sağlık Bakanlığı Çevre Platformu öncülüğünde, Başbakanlık Kriz Komitesi’nin organizasyonu ile KKTC genelinde düzenlenen “Let’s Do It North Cyprus” temizlik kampanyasına kalabalık bir katılımla tam destek verdi.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Bakanlık üst düzey yöneticilerinin önderliğinde, bakanlık personeli ve bakanlığa bağlı kurumlar ile hastane ve sağlık merkezlerinden çalışanlar katıldı.

Lefkoşa Küçük Kaymaklı bölgesinde, Şehit Hüseyin Ruso Caddesi güzergâhında temizlik faaliyetine katılan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, “Let’s Do It North Cyprus” kampanyasının önemli bir ilk adım olduğunu belirterek, benzeri kampanyaların gelişerek devam etmesi gerektiğini söyledi.

Temiz ve sağlıklı bir çevre için destek sürecek…
Bakan Gülle, “Sağlık Bakanlığı olarak ülke genelinde birçok noktada kampanyaya aktif katılarak destek veriyoruz. Sağlık çalışanları yoğun bir katılım göstermiştir. Daha temiz bir ülke ve daha sağlıklı bir çevre için duyarlılığın artırılması adına bu tür kampanyaları destekliyoruz” dedi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  RAKAMLARLA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ
 
5 Haziran 2014, Perşembe
      Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi
 
        Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi 2013 yılı ameliyat ve poliklinik rakamlarını açıkladı:

arrow BİR YILDA 5 BİN AMELİYAT...

Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Bülent Dizdarlı 2013 yılına ait poliklinik istatistiklerini paylaştı.

2 BİN 278 BÜYÜK AMELİYAT: Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Bülent Dizdarlı’nın açıkladığı rakamlara göre 2013 yılında toplam 5 bin 1 ameliyat yapıldı. Bunlardan 2 bin 278’i büyük ameliyat sınıfında yer alıyor. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz yıl Polikliniğe 150 bin 337 kişi başvurdu. En fazla başvuru ise Temmuz ayından 14 bin 842 kişiyle yapıldı. Aralık ayında ise 8 bin 601 kişi poliklinikte tedavi gördü.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi dün 2013 yılına ait genel istatistiki bilgileri yayınladı.

POLİKLİNİK: 2013 yılı içinde 150.337 kişi polikliniklerimize başvurmuştur. Enfazla başvuru 14.842 kişiyle  temmuz  ayında olurken, en az  hasta 8.601 kişiyle Aralık ayında görülmüştür...

YATAN HASTA SAYISI:  2013 yılında hastanemize toplam 18.053 kişi  hospitalize  edilmiştir. En çok Kasım ayında  1.586,  en az ise Ağustos ayında 1.232 kişi  hastanemize  yatırılmıştır.

YATAK DOLULUK ORANI:  2013 yılı için hastanemizin doluluk oranı  %84,066 dür. Bu  yıl içinde  en yüksek orana  %88.22 ile  ocak  ayında  ulaşılmışken,  endüşük oran ise  Ağustos ayında % %74,56 ile  olmuştur...

AMELİYAT SAYIMIZA GELİNCE:
BÜYÜK AMELİYAT sayımız  yıl boyunca 2.278 e ulaşmıştır. En yüksek sayı Aralık ayında (229), en düşük ise Temmuzda (128)'dır.

ORTA AMELİYAT sayımıza gelince.  Toplam 1.737 orta büyüklükte ameliyat  yapılırken, bu katagoride  en yüksek sayıya 185 ile mayıs  ayında ulaşılırken, en düşük sayı 75 ile Ağustos ayına ait olmuştur.

KÜÇÜK AMELİYAT katagorisinde ise 2013 yılında 986 operasyon yapılmıştır. En çok  küçük ameliyat  119 ile Mayıs ayında yapılırken, en düşük  sayı  53 ile  Ağustos ayına  ait olmuştur.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan bazı diğer işlerin yıllık sayısal miktarı ise şöyle:
EMG: 1002 
EEG: 843   
BOTOKS: 91
EKO: 2860
HOLTER: 626
TREADMİL: 1223
PACE MAKER: 66
ANJİO: 848
TOPLAM AŞI: 6651
GASTROSKOPİ: 714
KOLONOSKOPİ: 677
TAŞKIRMA: 1992
KAN ALMA: 9790
KAN VERME: 10684
BİOPSİ: 3823
SMEAR: 2198
FROZEN: 31
ODİYOGRAFİ: 3879
TİMPANOMETRİ: 659

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  6 HAZİRAN DİYETİSYENLER GÜNÜ...
 
5 Haziran 2014, Perşembe
     
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, ‘6 Haziran Diyetisyenler Günü’ dolayıyla yayımladığı mesajda, dengeli ve sağlıklı beslenmeyle birlikte, düzenli spor yapmayı yaşam biçimi haline getirmeye dikkat çekti:

arrow “ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK RAHATSIZLIKLARININ BAŞINDA OBEZİTE GELMEKTEDİR”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 6 Haziran Diyetisyenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajda, dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde, diyetisyenlerin önemli bir rol üslendiklerine dikkat çeken Gülle, dengeli ve sağlıklı beslenmeyle birlikte, düzenli spor yapmayı da yaşam biçimi haline getirmenin gerekliliğini vurguladı.  

Çağın en büyük hastalığı obezite…
Diyetisyenlerin, uluslararası meslek sınıflamasında Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve benzeri diğer mesleklerle birlikte sağlık sınıfı içinde çok önemli bir yeri olduğunun altını da çizen Bakan Gülle, çağımızın en büyük rahatsızlıklarının başında obezite ve buna bağlı diyabet, kalp, kanser ve benzeri hastalıkların geldiğini kaydetti.

İlgili paydaşlarla işbirliği yaparak toplumu, doğru beslenme konusunda bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar…
Mesajında,  “Toplumu, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi doğru beslenme konusunda eğitmeliyiz. Bunun evlerimizde, okullarda, toplu yaşanan ve yemek yenen mekânlarda, otel ve restoran gibi yerlerde uygulanmasını sağlamalıyız” sözlerine yer veren Gülle, Sağlık Bakanlığının ilgili paydaşlarla işbirliği yaparak bu yönde çeşitli projeleri hayata geçirme yönünde samimi olduğunu belirtti.
 
Özellikle gençleri ve çocukları fast food tarzı beslenme alışkanlığından uzaklaştırmalıyız…
Gazlı ve asitli içecekler başta olmak üzere, patates cips ve kızartma türü gıda tüketiminin zararlarına karşı, medya yoluyla bilinçlendirme çalışmalarının artırılmasının gerektiğini de ifade eden Bakan Gülle, “Toplumu, özellikle çocukları kızartma, patates cips,  gazlı ve boyalı içecek ve fast-food tarzı beslenme alışkanlığından kurtarmalı ve sağlıklı beslenme bilincini öğretmeliyiz. Bunu yapabilirsek büyük bir başarı sağlarız” dedi.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, en az çevre koşulları kadar gereklidir…
Diyetisyenlerin, yataklı tedavi kurumlarında, çocuk ve yaşlı bakımevlerinde, ana-çocuk sağlığı ile toplum sağlığı ve özel diyet polikliniklerinde hizmet vermekte olduklarına vurgu yapan Gülle, obeziteden uzak bir toplum yaratmak için, sağlıklı beslenen bireylerin yetiştirilmesine özen göstermeliyiz. Dengeli beslenme, en az yaşadığımız çevre koşulları kadar, sağlıklı yaşam için de gereklidir” dedi.

Bakan Gülle, diyetisyenlerin sağlıklı beslenmeye yönelik hekim tarafından önerilen tedavi protokolüne uygun gerekli düzenlemeleri yapan önemli bir mesleği icra ettiklerinin de altını çizdi. 
 
Sağlıklı beslenme ve spor…
Açıklamasında, sağlıklı beslenmenin yanı sıra, hareketli ve spora dayalı bir anlayışı benimsemenin ve bu olguyu bir yaşam biçimi olarak görmenin önemine de değinen Bakan Gülle, “Ne yazık ki gelişen teknolojik yaşamla birlikte insanlarımız hareketten ve sportif aktivitelerden uzak bir yaşam sürdürme eğilimindedir. Bunlara bir de stresi eklediğimizde, obezite başta olmak üzere kalp damar hastalıkları, kanser ve diyabet, dünyada ve ülkemizde en başta gelen sağlık sorunları olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Mesajında, uzmanların, obezite kaynaklı olduğu konusunda hemfikirdirler” diyen Gülle, Sağlık Bakanlığı bu sorunların üstesinden gelmek için gerek kamu, gerekse özeldeki kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olduğunu vurguladı ve tüm diyetisyenlerin gününü kutladı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  TATLISU 112 ACİL İSTASYONU HİZMETTE...
 
4 Haziran 2014, Çarşamba
      Tatlısu 112 Acil İstasyonu hizmette
 
        Sağlık Bakanlığı:

arrow “TATLISU 112 ACİL İSTASYONU HİZMETTE”

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Tatlısu 112 Acil İstasyonu 24 saat kesintisiz hizmet verecek.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 2004 yılında kurulan ancak, zaman içerisinde yeterince ilerleme kat etmeyen 112 Ambulans Komitesinin, yaklaşık 3 ay önce yeniden canlandırılmasıyla, 112 ambulans ağının güçlendirilmesine yönelik bir takım projelerin hayata geçirilmeye başlandığı kaydedilen açıklamada, Tatlısu 112 Acil İstasyonunun da başlatılan çalışmaların bir sonucu olarak, kısa süre içerisinde hizmet vermeye başladığı belirtildi.

112’nin geliştirilmesi ve yeniden organizasyonuna yönelik çalışmalar…
112 acil sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi maksadıyla, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden de destek alındığı vurgulanan açıklamada, bu doğrultuda kısa bir süre önce ambulans şoförlerine, 112 acil servis çalışanlarına ve eğitimcilerin eğitimine yönelik çalışma başlatıldığı da anımsatıldı.

Girne doğu sahil yolunda eksiklik vardı, giderildi…
Açıklamada, Girne doğu sahil yolu boyunca Yeni Erenköy’e kadar ambulans merkezinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğuna da değinilerek, Sağlık Bakanlığının, söz konusu eksikliği kısa sürede gidermiş olmaktan dolayı duyduğu mutluluk ifade edildi.

Açıklamada, Tatlısu köyünde, anayol kenarında bulunan binanın, restore edilerek 112 Ambulans İstasyonu olarak hizmet verebilecek şekilde tasarlandığına belirtildi.

Telefondan “112” aranarak istasyona ulaşılabilecek…
Tatlısu 112 Acil İstasyonu’na acil durumlarda, “112” telefon numarasından ulaşılabilecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE, ÇERNOBİL ÇOCUKLARI REHABİLİTASYON HEYETİNİ KABUL ETTİ...
 
3 Haziran 2014, Salı
      Çernobil çocukları
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle,

arrow ÇERNOBİL ÇOCUKLARI REHABİLİTASYON HEYETİNİ KABUL ETTİ

Gülle, dünyada en fazla üzerinde konuşulup ders çıkartılması gereken bölgenin Çernobil olduğunu belirterek, 1986 yılında yaşanan kazanın, bilinçli kullanılmaması halinde teknolojinin ne kadar zarar verebildiğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Nükleer kazaların verdiği zararın etkilerinin uzun yıllar devam ettiğini belirten Gülle, “bugünkü konuklarımız ne kadar dikkatli olmamız gerektiğinin mesajını veriyorlar” dedi.

Gülle, dünyanın farklı yerlerinde meydana gelen bu tür kazalarda en çok etkilenenlerin her zaman çocuklar olduğuna işaret ederek, gelecek nesilleri de düşünerek nükleer santraller konusunu iyi değerlendirmek ve mümkünse tercih etmemek gerektiğini belirtti.

Gülle, Çernobil Çocukları’nın gelecekte sorun yaşamamasını temenni ederek, KKTC’ye gelmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çernobil çocukları rehabilitasyon heyeti adına konuşan Ukrainzeva Galina ise, Çernobil çocuklarının sağlıklı bir çevrede vakit geçirmesinin önemine değinerek, çocukların kültürel anlamda da değişik yerler görmesinin yararlı olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Gülle çocukların sorularını yanıtladı ve ardından da karşılıklı hediye teatisi yapılarak anı fotoğrafı çekildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ KADIN DOĞUM KLİNİĞİ'NE 53 BİN TL BAĞIŞ...
 
3 Haziran 2014, Salı
      Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’ne 53 Bin TL Bağış
 
        Güvenlik Kamu Görevlileri Kooperatifi Ltd, Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’ne Logic 5- dopplerli
        ultrasound alınması için 53 bin TL bağışta bulundu:

arrow GÜLLE: "YENİDEN YAPILANMA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ"

Güvenlik Kamu Görevlileri Kooperatifi Ltd, Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’ne Logic 5- dopplerli ultrasound alınması için 53 bin TL bağışta bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Güven Koop’a teşekkür ederek, söz konusu bağışın devlet ve sivil toplum örgütü dayanışmasına emsal teşkil ettiğini vurguladı.

Güven Koop Yönetim Kurulu Başkanı Osman Hordan, bağış çekini Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye teslim etti.

GÜLLE
Göreve geldikleri günden bu yana sağlıkta yapılanmadan bahsettiklerini dile getiren Gülle, sağlığı daha çağdaş seviyelere ulaştırmak için gerek altyapı gerekse personel bakımından geliştirmek gerektiğini söyledi.

Gülle, özellikle bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili çalışma yaptıklarını kaydetti.

Gülle, “Yeniden yapılanma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle bulaşıcı hastalıklar ve bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaklaşımları ile paralel bir politika belirlemek için ilgili organları buluşturacağız ve sağlıkta daha etkin, önleyici önlemlerin alınacağı bir yapılandırma oluşturacağız. Tabii ki bir yandan da olayın tedavi edici boyutu devam edecek. Bu da hastanelerimizle, sağlık merkezlerimizle olacak” dedi.

Girne bölgesinin nüfus olarak hızla geliştiğine vurgu yapan Gülle, bu bağlamda Girne Akçiçek Hastanesi’nin yeniden yapılanmasının önemli olduğunu kaydetti ve “Hastanede altyapı olarak ciddi adımlar atılıyor” dedi.

Bakan Gülle, “Acil binası yakında hizmete girecek, orada diyaliz servisi de hizmete girecek. Çalışmayan bazı servisler var, onlar da çalıştırılacak. Dolayısıyla her yönüyle desteğe gereksinim var. Biz bununla ilgili planlarımızı yapmış bulunuyoruz“ dedi.

Sağlığın çok hızlı değiştiğini ve geliştiğini söyleyen Gülle, gelişen teknolojiyi takip edebilme adına sivil toplum örgütlerinin katkısının önemli olduğunu kaydetti.

BEYOĞLU
Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Salih Beyoğlu da, Güven Koop Ltd’e katkılarından dolayı hastane ve Girne halkı adına teşekkür etti.

HORDAN
Sağlık konusunda duyarlı olunması gerektiğini vurgulayan Güven Koop Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Osman Hordan da, kendi imkanları çerçevesinde bağışta bulunmaya çalıştıklarını söyleyerek, bağışın örnek teşkil etmesini temenni etti.

Hordan, yardımlarının devam edeceğini de kaydetti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  TATLISU 112 ACİL İSTASYONU, HİZMETE GİRİYOR  Baslik...  
 
3 Haziran 2014, Salı
 
        Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin (TKÖD) önerisi, Sağlık Bakanlığı ve Tatlısu Belediyesi işbirliğiyle;

arrow TATLISU 112 ACİL İSTASYONU'NUN BU HAFTA İÇİNDE HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAĞI
      BİLDİRİLDİ...

TKÖD Başkanı Mehmet Zeki Avcı’nın verdiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı’nda 112 Ambulans Komisyonu oluşturulmasının ardından ilk yapılan tespitlerde, Girne doğu sahil yolu boyunca Yeni Erenköy’e kadar ambulans merkezinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğu görüşü ile, bu yönde çalışmalar başlatılmıştı.

Avcı, açıklamasında, Tatlısu’da anayol kenarında olan binanın, Tatlısu Belediye Başkanlığı tarafından restore edilerek 112 Ambulans İstasyonu olmaya hazır hale getirildiği ve bu hafta içinde bölgeye hizmet vermeye başlayacağını belirtti.

Avcı, Tatlısu 112 Acil İstasyonu’nun eksiksiz hizmet verebilmesi için Sağlık Bakanlığı ile Tatlısu Belediye Başkanlığı’na katkıları ve işbirliklerinden dolayı teşekkür etti.

Tatlısu 112 Acil İstasyonu’na acil durumlarda 112 telefon numarasından ulaşılabilecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                                                 HAZİRAN 2014  
» Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis Binası, gerçekleştirilecek açılıştan sonra hizmete giriyor... (30/6/2014)
» Devlet Laboratuvarı’nda yapılan analizler uluslararası geçerliliğe sahip... (27/6/2014)
» Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, “Yerinde Sağlık Hizmeti” projesi kapsamında Lefkoşa Surlariçi’nde 718 haneyi ziyaret etti (27/6/2014)
» "Şimdi kan verme sırası bizde!" (27/6/2014)
» Basın Açıklaması: "Lefkoşa’da Kolonoskop cihazının arızalı olduğu dönemlerde acil kolonoskopi hastaları, ambulansla Lefkoşa’dan Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne götürülüyor" (18/6/2014)
» Lefkoşa Kuğulu Park’ta kan bağışı kampanyası düzenlendi (13/6/2014)
» Sağlık Bakanlığı'nın 112 Acil Müdahale Temel Eğitim Programı tamamlandı (13/6/2014)
» Sağlık Bakanlığı: "Yarın Kuğulu Park’ta başlayacak Kan Bağış Kampanyasına katılın!" (12/6/2014)
» 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü… (11/6/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: “112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Sağlık Merkezleri reorganize edilerek geliştirilecek”(6/6/2014)
» Sağlık Bakanlığı: "Hastanelerde tarihi geçmiş ilaçların dağıtılması asla mümkün değildir”(5/6/2014)
» Sağlık Bakanlığı’ndan Let’s do it kampanyasına tam destek… (5/6/2014)
» Rakamlarla Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi… (5/6/2014)
» 6 Haziran Dünya Diyetisyenler Günü… (5/6/2014)
» Tatlısu 112 Acil İstasyonu hizmette… (4/6/2014)
» Gülle, Çernobil çocukları rehabilitasyon heyetini kabul etti… (3/6/2014)
» Girne Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’ne 53 Bin TL Bağış… (3/6/2014)
» Tatlısu 112 Acil İstasyonu, hizmete giriyor… (3/6/2014)