Baslik  GIDA DENETİMLERİNDE HASSASİYET...
 
28 Mart 2014, Cuma
      Protokol
 
        Halk sağlığının korunmasına yönelik gıda ve çevre sağlığı alanlarında sürdürdüğü faaliyetler ve denetimler hakkında
        açıklama yapan Sağlık Bakanlığı:

arrow “GIDA VE ÇEVRE SAĞLIĞINA YÖNELİK DENETİMLER HASSASİYETLE DEVAM EDİYOR”

Sağlık Bakanlığı: “Denetlenen toplu üretim ve tüketim yerlerinde 243 adet gıda maddesi son kullanma tarihi geçmiş olduğu için; 53 adet gıda maddesi uygun koşullarda muhafaza edilmediği için; 117 adet gıda maddesi etiketleme ve tarihleme bilgilerinin uygun olmadığı için; 43 adet gıda maddesi de gıda güvenliği açısından risk teşkil ettiği için imha edildi”

Sağlık Bakanlığı Gıda ve Çevre Sağlığı alanlarında gerçekleştirdiği 2 aylık faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Gıda ve Çevre Sağlığı Birimi,  Ocak ve Şubat 2014 aylarını kapsayan dönemde gerçekleştirdiği işlemlerle, halk sağlığının korunmasına yönelik sürdürdüğü faaliyetler ve denetimler hakkında bilgi verdi.

İthal edilmek istenen bin 695 üründen 651’ine ön izin…
İthal edilmek istenen gıda ve kaynak suları için, ön izin öncesi bin 695 numunenin,  etiket ve içerik açısından incelendiğinin kaydedildiği açıklamada, incelenen ve numunesi uygun bulunup ön izin için müracaat eden 651 firmaya ön izin düzenlemesinin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, ön izin düzenlenen gıda ve kaynak sularının limanlarda yapılan kontrol işlem sayısının 629 olduğu, limanlarda yapılan kontrol işlemleri sırasında da 11 adet gıda ve kaynak su ürününün ithalat için uygun bulunmadığının altı çizildi.

Gıda denetimlerinde hassasiyet…
Gıda güvenliği denetimleri konusunda titiz bir faaliyet gerçekleştirildiğine vurgu yapılan açıklamada, gıda ve ambalajlanmış içme suyu üretim yerleri, alkollü/ alkolsüz içki üreten fabrikalarla, otel, restoran, büfe, okul mutfağı, okul kantini, fırın ve pastane gibi toplu tüketim yerlerinde toplam 116 denetimin yapıldığına dikkat çekilerek, denetlenen toplu üretim ve tüketim yerlerinde 243 adet gıda maddesi son kullanma tarihinin geçmiş olduğu için; 53 adet gıda maddesinin uygun koşullarda muhafaza edilmediği için ve 117 adet gıda maddesi de etiketleme ve tarihleme bilgilerinin uygun olmadığı için, 43 adet gıda maddesinin de gıda güvenliği açısından risk teşkil ettiği için imha edildiği ifade edildi.

Tarihi geçtiği için imha edilen gıdalar…
Açıklamada, tarihi geçmiş olduğu için imha edilen gıda ürün gurupları; peynir, bira, kola, dondurma, hellim, bakliyat ve baharat olarak sıralanandı.

Uygun koşullarda muhafaza edilmeyen gıdalar...
Uygun koşullarda muhafaza edilmeyen gıdaların da imha edildiği belirtilen açıklamada, bunların eksi 18 °C’de çöp poşetlerinde saklanan et ve tavuk ürünleri ile kullanılıp boşalmış ve sadece su için üretilmiş olan pet şişelerde saklanan limon suları olduğu açıklandı.

Ayrıca, gıda güvenliği açısından risk teşkil eden tenekesi paslanmış ve yüzeyi küflenmiş turşu tarzı ürünlerle, etiketleme ve tarihleme bilgileri uygun olmayan ürünler,  pasta yapımında kullanılan gıda katkı maddelerinin de imha edildiği belirtildi.  

Denetlenen yerlerde saptanan en önemli eksikliklerin ise çalışanların sağlık karnelerinin noksanlığı, gıdaların uygun koşullarda depolanmaması ve son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin kullanılması olarak saptandı.

Bu konularda noksanlığı saptanan işyerlerine gerekli uyarıların yapıldığı ve denetimlerin sürekli tekrarlanarak yapıldığı da bildirildi.

Limanlarda yapılan ithalat kontrolleri…
Bakanlık açıklamasında, limanlarda yapılan ithalat kontrolleri ve üretim yerlerinde yapılan denetimler hakkında da bilgi verildi.

Bu denetimler sırasında gıda ve ambalajlanmış içme ve kaynak sularından 566 tane numune alınıp Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet sürdüren Devlet Laboratuvarına analize gönderildi.

Buna göre; İhraç edilecek gıda maddeleri için numuneler alınana ve Devlet Laboratuvarı’ndan yapılan analizler sonrasında, olumlu sonuçları gelen 15 gıda maddesi için, gerekli sağlık sertifikası düzenlendi.

Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası…
Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası uyarınca denetimlerin devam ettiğinin altı çizilen açıklamada toplam 515 işyerinin denetlendiği ve denetlenen bu işyerlerinden yasaya aykırı davranan 29 tanesine ceza yazıldığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü Ocak/Şubat 2014 döneminde ‘Gıda ve Çevre Sağlığı’ bakımında gerçekleştirdiği diğer faaliyetleri şu şekilde sıraladı:

“Yerli üretim olan ambalajlanmış içme sularından 39 tane numune alınıp analize gönderildi.

Ön izin verilmeden önce 26 adet sigara ve tütün ürünü, Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasasına uygunluk açısından incelendi.

İçki ve sigara ithalatı için130 adet ön izin düzenlendi.

Gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelerin gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından uygun olduğunu gösteren belgeler, ilgili birime verildikten sonra bu malzemeler için 229 tane ön izin hazırlandı.

İthal ön izini verilmeden önce 132 adet temizlik ürünü, dezenfektan ve kimyasal madde etiket ve içerik açısından incelendi.

İthal edilmek istenen temizlik ürünü, dezenfektan ve kimyasal maddeler ile ilgili ihracatçı ülkenin resmi otoritesinden izinli olduğunu gösteren belge ve üreticiden talep edilen ürüne has belgeler,  ilgili birime sunulduktan sonra 175 adet ön izin hazırlandı.

İlaç Eczacılık Dairesi tarafından ön izni hazırlanan 33 adet şampuanın, ithalat kontrolleri ilgili birim tarafından yapıldı. Yapılan ithalat kontrollerinde, 19 tane şampuan numunesi alınıp, analize gönderildi, analize gönderilen şampuanlardan sadece 1 tanesinin ithali uygun bulunmadı.

Mikrobiyolojik ve kimyasal analiz için yüzme havuzlarından 15 örnek alındı. Alınan örneklerde mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan bir sakıncaya rastlanmadı.”

Açıklamanın sonunda Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin gıda ve çevre sağlığı ile koruyucu halk sağlığı alanlarında sürdürdüğü çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmasına devam edileceği de ifade edildi.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI İLE SANAYİ ODASI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI
 
28 Mart 2014, Cuma
      Protokol
 
        Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) arasında, coğrafi tescil sürecinde zorunlu olan laboratuvar testlerinin Bakanlık tarafından ücretsiz yapılması ve fuarlarda sergilenen numunelerin analiz ücretlerinde de indirim uygulanması konularında protokol imzalandı.

arrow BAKAN GÜLLE: "COĞRAFİ TESCİL KONUSU ÜLKE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

KTSO binasında, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve KTSO Başkanı Ali Çıralı’nın imza koyduğu protokol, 2 yıl süreyle geçerli olacak.

Protokolün imzalanmasından önce KTSO Başkanı Ali Çıralıve Sağlık Bakanı Ahmet Gülle birer konuşma
yaptı.

ÇIRALI: “HELLİMLE İLK ADIMI ATTIK. CEVİZ MACUNU, SAMARELLA, ZİVANİYA, ÇAKIZTEZ İÇİN DE
GİRİŞİM BAŞLATTIK”

KTSO Başkanı Ali Çıralı, KKTC’deki kültürel ürünlerin coğrafi tescilini yaptırma konusunda Hellimle ilk adımı attıklarını belirterek, şu anda da ceviz macunu, samarella, zivaniya, çakıztez için coğrafi tescil yaptırma girişimlerini başlattıklarını anlattı. Coğrafi tescil sürecinde zorunlu olan laboratuvar testlerinin, bu protokolle, Sağlık Bakanlığı tarafından ücret talep edilmeden yapılacağını açıklayan Çıralı, aynı zamanda fuarlarda sergilenen numunelerin analiz ücretlerinde de yüzde 20 indirim yapılacağını söyledi.

Çıralı, protokolün, hem sanayiciye hem de KKTC halkına hayırlı olmasını temenni etti.

GÜLLE: “COĞRAFİ TESCİL KONUSU ÜLKE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise, KTSO’nın önemli çalışmalara imza attığını ifade ederek, ülkede sürdürülebilirliği sağlamak, ekonomiyi ve turizmi geliştirmek adına yapılan çalışmalarda yerli ürünlerin önemli bir yeri olduğunu kaydetti. Sanayi odasının, tüm olumsuz koşullara rağmen ciddi çalışmalar yaptığına işaret eden Gülle, özellikle coğrafi tescil konusunun ülke için çok önemli olduğunu belirtti. Gülle, coğrafi tescilin, ihracat konusunda kolaylık sağladığını ifade etti.

Gülle, bakanlık olarak kendilerinin de üzerine düşeni yapmak istediklerini belirterek, bu süreçte devlet laboratuvarlarda yapılacak testlerden para almayacaklarını ve fuara katılacak üreticilere destek olmak amacıyla da indirim yapacaklarını söyledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "112'LER KONUSUNDA EKSİKLİKLER VAR"
 
27 Mart 2014, Perşembe
      Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, söz alarak, bir lokantada gerçekleşen ve toplumun gündemine oturan olayın kabul edilemez olduğunu belirtti. Acil hizmetler konusuna öncelik verdiklerini ve yapılan takviyelerle iyi çalışıldığını ifade eden Gülle,

arrow 112'LER KONUSUNDA EKSİKLİKLER OLDUĞUNU VE DAHA İYİ BİR HABERLEŞME AĞI İÇİN
      ÇALIŞMA YAPTIKLARINI KAYDETTİ

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle söz alarak, bir lokantada gerçekleşen ve toplumun gündemine oturan olayın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bunun normal bir olay olmadığını kaydeden Gülle, olayın çalışma izinleri ve sağlık kontrollerinin önemini ortaya koyduğunu söyledi.

Hükümet olarak kontrol ve denetimleri yapmakta olduklarını kaydeden Gülle, bu olayın sağlık denetimlerinde koordinasyonun daha iyi sağlanması gerektiğini ortaya koyduğunu ve bu konuda çalışma başlattıklarını söyledi.

Çamlıbel’in bucak olduğunu ancak buna rağmen sağlık merkezi ve kaymakamlık birimi olmadığını anlatan Gülle, orada yaptıkları incelemeden sonra  yer belirleyerek sağlık merkezi ve kaymakamlık birimi oluşturulması için çalışma başlattıklarını ifade etti.

Yenierenköy’e de sağlık birimi oluşturulacağını anlatan Gülle, TC’den sağlık merkezleri konusunda uzman bir ekibin gelerek KKTC’de inceleme yaptığını, raporların kendilerine ulaştığını söyledi.

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili çalışmaları bu yıl içinde bitireceklerini ve 2015’de uygulamaya geçeceklerini daha önce de söylediklerini hatırlatan Gülle, çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Onkoloji Hastanesi konusuna da değinen Gülle, yeni ihale tüzüğüne göre uygulamaya gidilmesi konusunda gecikmeler olduğunu, Pazartesi günü muhtemelen ihaleye çıkılacağını anlattı.

Acil hizmetler konusuna öncelik verdiklerini ve yapılan takviyelerle iyi çalışıldığını ifade eden Gülle, 112’ler konusunda eksikler olduğunu ve daha iyi bir haberleşme ağı için çalışma yaptıklarını kaydetti.

8 acil servis doktoru için 10 Nisan’da sınav yapacaklarını anlatan Gülle, geçiciliğin ise sorun olduğunu, bunun bir anda çözülemeyeceğini belirtti. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BAKAN GÜLLE: "KISA BİR SÜRE İÇİNDE ONKOLOJİ HASTANESİ'NİN İHALESİNE ÇIKILACAK"
 
21 Mart 2014, Cuma
      Özel hastaneleri ziyaret
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, kısa bir süre içinde onkoloji hastanesinin ihalesine çıkılacağını belirterek, hastane yapımı için proje ve kaynağın hazır olduğunu, çok iyi bir hekim kadrosu ve alt yapıyla çağdaş hizmet veren bir onkoloji hastanesi oluşturulacağını vurguladı:

arrow “SAĞLIKTA CİDDİ FİNANSMAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'na bağlı Kuzeyin Sesi Radyo Vatan'da açıklamalarda bulundu.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Bakan Gülle, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'nda, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Fırat Alakuş tarafından karşılandı.

“SAĞLIKTA CİDDİ FİNANSMAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR”
Kuzeyin Sesi Radyo Vatan'da Gazeteci Levent Özadam'ın hazırlayıp sunduğu "Serbest Kürsü" adlı programa katılan Bakan Gülle, geçmişten itibaren sağlığın içerisinde hep yer aldığını belirterek, sağlıkta ciddi bir finansman kaynağına ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

İyi bir organizeyle birçok şeyin yapılabileceğine inanç belirten Bakan Gülle, “kapasiteler iyi kullanılırsa her şey çok iyiye gider" dedi.

Sağlık Bakanlığı görevine geldikten sonra, sağlıkta yeniden yapılanmanın yanında, acil hizmet konusunda çok önemli sıkıntıların olduğunu söyleyen Bakan Gülle, “poliklinik hizmetlerinde vatandaşlar önemli sıkıntılar yaşıyordu. Bunun öncelikli olarak çözülmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Kanser konusu ve koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi bizler için çok önemlidir” dedi.

Kısa sürede çözülecek sorunlarla ilgili planlar yaparak stratejiler belirlediklerini ifade eden Gülle, çocuk acilleri erişkin acillerden ayırarak önemli bir rahatlama sağladıklarını, ayrıca acil serviste gerçek anlamda bir kadro oluşturma çalışması içinde olduklarını vurguladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, onkoloji bölümüyle ilgili gerçekten büyük sıkıntıların olduğunu, kendilerinden önceki partilerin de bazı adımlar attığını, ancak kalıcı bir sonuca ulaşılamadığını söyledi.

Kanser hastalarıyla ilgili devletin politikası olduğunu ve tüm masrafları devletin karşılamakla yükümlü olduğunu hatırlatan Bakan Gülle, kısa bir süre içinde onkoloji hastanesinin ihalesine çıkılacağını yineledi.

“ÇAĞDAŞ HİZMET VEREN BİR ONKOLOJİ HASTANESİ OLUŞTURULACAK”
Bakan Gülle, hastane yapımı için proje ve kaynağın hazır olduğunu söyleyerek, çok iyi bir hekim kadrosu ve alt yapıyla çağdaş hizmet veren bir onkoloji hastanesi oluşturacaklarını ifade etti.

“İstihdam sorununun nasıl çözüleceğine” yönelik soru üzerine ise Bakan Gülle, istihdam sorununun çok önemli olduğunu ve yapılan yanlış istihdamların gerçek anlamda sağlığı vurduğunu dile getirdi.

Kadroları artırmak için bir formül bulmaya çalıştıklarını ifade eden Gülle, sorunu geçici personel almadan çözmeye çalıştıklarını ve hizmet alımı yapılan hekimlerin tümünü sözleşmeliye çevireceklerini söyledi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE MAĞUSA'DA ÖZEL HASTANELERİ ZİYARET ETTİ...
 
21 Mart 2014, Cuma
      Özel hastaneleri ziyaret
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yasa çalışmalarını bu yıl tamamlayıp, 2015 yılında hayata
        geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı:

arrow "SAĞLIKTA REFORM VE YENİDEN YAPILANDIRMA HEDEFLİYORUZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yasa çalışmalarını bu yıl tamamlayıp, 2015 yılında hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Gülle, Sağlık Bakanlığı’nda “reorganizasyonu”, sağlık sisteminde otomasyonu, kamu ve özel sağlık sisteminin entegrasyonunu planladıklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, devlet hastanelerindeki ziyaretlerinin ardından özel sektör hastanelerine ziyaretler başlattı.

Bakan Gülle bu kapsamda, bugün, Gazimağusa’daki özel hastaneler Mağusa Yaşam Hastanesi ile Mağusa Tıp Merkezi’ni ziyaret ederek yetkililerle görüştü, bilgi aldı ve incelemelerde bulundu.

Her iki hastanenin yetkilileri de resmi düzeyde ilk kez bir Sağlık Bakanı’nın hastanelerini ziyaret ettiğini belirterek, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

OZANKAYA
Mağusa Yaşam Merkezi Başhekimi Dr. Türker Ozankaya, ziyarette yaptığı konuşmada, hastanenin açılışını Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı olarak gerçekleştiren Gülle’nin aynı zamanda Mağusa Yaşam Hastanesi’ni resmi düzeyde ziyaret eden ilk Sağlık Bakanı olduğunu belirterek teşekkür etti.

Özel sağlık sektörünün sorunlarını ileten Ozankaya, özel hastanelerin sağlığın ikinci önemli ayağı olduğunu belirterek, “Tam Gün Yasası Tasarısının” bir an önce geçmesini, sektörün adil rekabet edecek şekilde yapılandırılmasını istediklerini kaydetti.

Ozankaya, özel sağlık sektörünün en önemli sorunlarından birinin mali sorunlar olduğunu belirterek, bu anlamda özel hastanelere bazı kolaylıklar sağlanması gerektiğini ayrıca, Genel Sağlık Sigortası’nın yapılandırılmasını beklediklerini söyledi.

İNAN
Mağusa Tıp Merkezi’nde Başhekimlik adına açıklamalarda bulunan ve Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’yi bilgilendiren Dr. Mehmet İnan, 16 yıllık geçmişinde Tıp Merkezi’ni ilk kez bir Sağlık Bakanı’nın ziyaret ettiğini belirterek, teşekkür etti.

Tıp Merkezi’nin, KKTC’nin ilk özel hastanesi olduğunu belirten İnan, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden sonra özel hastaneler içinde en çok tam gün hekim çalıştıran hastane olduklarını ifade etti.

İnan, önemli sayıda hekim çalıştırarak istihdama da önemli katkı sağladıklarını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın sadece devlet hastanelerinin bakanlığı olduğu algısının değişmesi temennisinde bulunan İnan, sağlık hizmetlerinin özel ve kamuda artırılmasına ilişkin bakanlık açıklamalarının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

GÜLLE: "SAĞLIKTA REFORM VE YENİDEN YAPILANDIRMA HEDEFLİYORUZ”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, ziyaretlerinde yaptığı açıklamalarda, kamu ve özel olarak yapılandırılsa da sağlık sektörünün bir bütün olduğunu kaydetti.

Bakan Gülle, bütünsel anlamda sağlıkta reform ve yeniden yapılanma hedeflediklerini, hastanelerin ve çalışanların en iyi standartlara gelmesini amaçladıklarını söyledi.

Sağlıkta finansman arttırılması amacıyla Genel Sağlık Sigortası’nı getirmek istediklerini söyleyen Gülle, hedeflerinin bu yıl gerekli yasal düzenlemeleri tamamlayarak 2015 yılında Genel Sağlık Sigortası’nı yaşama geçirmek olduğunu ifade etti.

Sağlığın ve Sağlık Bakanlığı’nın "reorganizasyonunun" gerektiğini belirten Gülle, Kamu Sağlık Yasası’nda düzenlemelere ihtiyaç olduğunu, 9 tüzüğün hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Gülle, sağlıktaki reform ve düzenlemeleri katılımcı bir anlayışla gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kamu ve özel sağlık kuruluşları ve hizmetleri arasında bir fark görmediklerini belirten Gülle, özel hastanelerle ilgili bir çok düzenlemelere ihtiyaç olduğunu, sektör ile işbirliği yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Bakan Gülle’ye ziyaretleri sırasında Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü Katy Kobat ile Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert eşlik etti. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE'DEN SİVİL SAVUNMA'YA ZİYARET...
 
20 Mart 2014, Perşembe
      Sivil Savunma'ya ziyaret
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Bakanlık Müsteşarı Ömer Gür ve Sağlık Bakanlığı bünyesindeki 112 Ambulans Ağı
        Komitesi Genel Koordinatörü Dr. Mehmet Zeki Avcı,

arrow SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI'NI ZİYARET ETTİ

Ziyarette var olan ilişkilerin daha ileriye taşınması amacıyla görüş alışverişinde bulunuldu.

2004 yılında oluşturulan ancak uzun bir süre görev yapmayan Sağlık Bakanlığı 112 Ambulans Ağı Komitesi, yeniden organize olduktan sonra ilk ziyaretini Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'na yaptı.

Hızır Servislerin çağdaş kriterlerde yeniden yapılandırılıp hizmet kalitesinin artırılması amacıyla faaliyet gösteren 112 Ambulans Ağı Komite yetkililerine ziyaretleri sırasında, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürlüğü envanterinde bulunan arama kurtarmada kullanılan araç-gereçlerin tanıtımı yapılarak, imkan ve kabiliyetleri konusunda bilgi verildi. Ayrıca, kurumlar arası işbirliği hususlarında mutabakata varıldı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  HIZIR KOMİTESİ İKİNCİ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ...
 
17 Mart 2014, Pazartesi
      Hızır Komitesi
 
        Sağlık Bakanlığı bünyesinde yeniden aktif hale getirilen Hızır Komitesi, ikinci toplantısını gerçekleştirdi:

arrow DR. MEHMET AVCI HIZIR KOMİTESİ GENEL KOORDİNATÖRÜ OLDU

Sağlık Bakanlığı bünyesinde, 2004 yılında oluşturulan ancak uzun bir süre görev yapmayan ‘Hızır Komitesi’, yeniden organize olduktan sonra ikinci kez toplantı gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Hızır Servislerin çağdaş kriterlerde yeniden yapılandırılıp hizmet kalitesinin artırılması amacıyla faaliyet gösteren komitede Dr. Mehmet Zeki Avcı, Genel Koordinatör görevine getirildi.

Hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar devam edecek…
Açıklamada, Hızır Servisin yeniden yapılandırılıp hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik etkin çalışmaların devam edeceği de kaydedildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BAKAN GÜLLE: "TÜM YASALARI GEÇİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"
 
14 Mart 2014, Cuma
      Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yıl içerisinde öngörülen tüm yasal düzenlemeleri süratle çalışıp, hayata geçirmeyi
        hedeflediklerini belirtti:

arrow "ÖNGÖRÜLEN TÜM YASAL DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı’na, sağlık alanında yaşanan birtakım sıkıntıları henüz tam çözüme kavuşturmadan ancak, Anne, Çocuk ve Bebek Sağlığı Bilim & Teknoloji CİNSEL YAŞAM Dünya Eğitim Ekonomi Faydalı Bilgiler Güncel Güney Kıbrıs İlginç Kadın Kültür & Sanat Magazin Medya Alemi Otomobil Sağlık Siyaset Spor Türkiye Yaşam YEMEK ilgili örgütler ve halkın sağlıkta yeniden yapılandırılmaya yönelik tam desteğini almış olarak girdiklerini kaydetti.

Ülkede henüz yeni bir sağlık sistemi kuramamış olmakla beraber, sağlıkta vizyon ve misyonlarını netleştirmiş, yol haritalarını da belirlemiş ve hedefe yönelik kararlı adımlarla ilerlemekte oldukları belirtti. Sistemsizliğin adeta sistem olduğuna vurgu yapan Gülle, uzun yılların getirdiği alışkanlıklarla sistemsizliği kabullenmiş olmanın, gelişim ve değişimin önündeki en büyük engeli teşkil ettiğini söyledi.

"ÖNGÖRÜLEN TÜM YASAL DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"
“Elbette ki yapacak çok işimiz var. Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili yasalarda düzenlemeler yapmamız gerekmektedir. Kamu ve özel sağlık hizmetlerini düzenleyen yasalarda güncellemelere, kontrol ve denetim mekanizmalarını etkin kılmaya gereksinimimiz vardır” diyen Sağlık Bakanı Gülle, yıl içerisinde öngörülen tüm yasal düzenlemeleri süratle çalışıp, hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirtti. Açıklamasında yasa çalışmalarına da değinen Bakan Gülle, Hasta Hakları Yasa Tasarısı’nı Meclis’ten geçirip yasalaştıracaklarını ifade ederek, Genel Sağlık Sigortası’nı da hayata geçireceklerinin altını çizdi.

OTOMASYON ÇOK ÖNEMLİ
Sağlık Otomasyonu ve Standardizasyon Projesi’nin yeni kurulacak sistemde çok önemli bir işlevi olacağını ifade eden Gülle, otomasyon ve standardizasyonla, sağlık sistemini etkin kılacaklarına kaydetti.

SAĞLIK BAKANLIĞI YENİDEN ORGANİZE EDİLECEK
Koşulların ve ihtiyaçların, teknolojinin de ilerlemesi ve gelişmesiyle her geçen gün değiştiğini belirten Bakan Gülle, günümüzün çağdaş gereksinimlerine göre Sağlık Bakanlığı’nı da yeniden yapılandıracaklarını söyledi.

"SORUNLARIN ÜSTESİNDEN KATILIMCI ANLAYIŞLA GELİNECEK"
Tüm bunların önlerinde duran çok ciddi görevler olduğunun altını çizen Gülle, “Bir yandan ‘bütüne’ ve ‘sistem kurmaya’ yönelik çalışmaları sürdürürken, bir yandan da günlük işleyişe yönelik düzenlemeleri ve geliştirmeleri yapmamız gerekmektedir. Bu yorucu ve yoğun çalışmalar gerektiren hedeflere birlikte yürüyeceğiz ve birlikte başaracağız. Katılımcı bir anlayış ve çeşitli ve farklı düşüncelerin yaratacağı sinerjiyle sorunlarımızın üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

"GELECEK YIL TIP BAYRAMINI YENİDEN YAPILANDIRILAN SAĞLIK SİSTEMİNDE KUTLAMAYI HEDEFLİYORUZ"
“Bir sonraki Tıp Bayramı’nın, yeniden yapılandırarak, yürürlüğe koyacağımız sağlık sistemimizdeki uygulama ve düzenlemeleri konuşacağımız bir hafta olmasını temenni ediyorum” diye sözlerine devam eden Bakan Gülle, tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı en içten dilekleriyle kutlayarak barışın, huzurun, adaletin, hakkaniyetin, egemen olduğu sağlık ve mutluluk dolu günler temenni etti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "ACİL SERVİS YENİDEN ORGANİZE EDİLECEK"
 
14 Mart 2014, Cuma
      Ahmet Gülle
 
        14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, zamanında hekim olarak çok olumsuz şartlarda hekimlik yaptıklarını anlattı ve gelinen noktanın küçümsenmemesi gerektiğini vurguladı.

arrow SAĞLIK BAKANI GÜLLE, TÖRENDE: "ACİL HİZMETLERİNİ YENİDEN ORGANİZE EDECEĞİZ.
      8 KİŞİLİK HEKİM İSTİHDAMI YAPACAĞIZ"

EROĞLU: “BİZ ÇOK OLUMSUZ ŞARTLARDA HEKİMLİK YAPTIK. GELDİĞİMİZ NOKTAYI KÜÇÜMSEMEMEK LAZIM”

SİBER: “SAĞLIKTAKİ SORUNLARI ÇÖZMEK SADECE SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BAŞARABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL”

YORGANCIOĞLU: “HANGİ ALANDA OLURSA OLSUN DEĞİŞİM ANCAK BİRLİKTE HAREKETLE MÜMKÜN OLABİLİR”

GÜLLE: “ACİL YENİDEN ORGANİZE EDİLECEK, 8 HEKİM GÖREV ALACAK”

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, zamanında hekim olarak çok olumsuz şartlarda hekimlik yaptıklarını anlattı ve gelinen noktanın küçümsenmemesi gerektiğini vurguladı.

Tabipler Birliği tarafından düzenlenen Tıp Bayramı töreninde, Gazimağusa bölgesinde pratisyen hekim olarak çalıştığı yıllara değinen Eroğlu, o yıllarda laboratuar ve röntgen cihazı olmadan çalıştıklarını anlattı.

Tıptaki gelişmelerin takip edilebilmesi için hükümetlerin bütçe olanaklarını artırması gerektiğini söyleyen Eroğlu, hekimlerin şu an tam gün mesaiden söz edebildiğini, geçmişte bu uygulama gündeme getirildiğinde yapılan tartışmaları hatırlattı.

Tam güne geçilmesi için hazırlanması gereken yasalar olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Mühim olan insanın çalıştığı ortamda mutlu olmasıdır. Mutluysanız hastaya davranışınız da mükemmel olur. Hastalarınızın bir kısmını sadece davranışınızla tedavi edebilirsiniz” dedi, hekim hasta ilişkisinin önemine dikkat çekti.

SİBER: “SAĞLIKTAKİ SORUNLARIN ÇÖZMENİN SADECE SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BAŞARABİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL”
Meclis Başkanı Sibel Siber, sağlıktaki sorunların Kıbrıs sorunu gibi kronikleştiğini kaydederek, KKTC’nin sağlıkçıların aktif politikada yer aldığı, üst yönetimde bulunduğu ender ülkelerden olduğunu ifade ederek, “Bu sorunları çözmek sorundayız?” dedi.

Sağlıktaki sorunların çözmenin sadece Sağlık Bakanlığı’nın başarabileceği bir iş olamadığını ifade eden Siber, sağlığın devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Sibel Siber, sağlıktaki sorunların Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak iki bacakta irdelenmesi gerektiğini belirtti.

YORGANCIOĞLU: “HANGİ ALANDA OLURSA OLSUN DEĞİŞİM ANCAK BİRLİKTE HAREKETLE MÜMKÜN OLABİLİR”
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da törendeki konuşmasında, eğitimde, sağlıkta, kamuda ve diğer alanlarda değişimin olması gerektiğinden bahsedildiğini belirtti, değişimin ancak birlikte hareketle mümkün olabileceğini kaydetti.

“Elini taşın altına koyma konusu gündeme geldiğinde herkes komşusunu işaret ediyor” diyen Yorgancıoğlu, “Her konuyla ilgili adımları birlikte atmamızı öneriyorum. İktidar, sivil toplum örgütleri ve halk olarak... Göreceğiz ki çok yakın bir gelecekte hedeflere koşar adım ulaşacağız” ifadesine yer verdi.

GÜLLE: “SAĞLIKTAKİ SİSTEMİ KURMADIĞIMIZ İÇİN...”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlıkta sıkıntılar olduğunu söyleyerek, “Sağlıktaki sistemi kurmadığımız için elimizde çok nitelikli sağlık personeli olmasına rağmen arzuladığımız gelişimi ve sağlıktaki kaliteyi sağlayamıyoruz” dedi.

Gülle, kamu hastanelerinde disiplinli, koordineli ve birlikte çalışma anlayışının geliştirilemediğine dikkat çekerek, bu durumun kaliteli sağlık hizmetini engellediğini belirtti. Kamu ve özel sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir bir ilişkisi olmadığını da kaydeden Bakan Gülle, bu durumunsa hem kamu hem özel sağlık hizmetlerinin gelişimini engellediğini anlattı.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR VE VERİMLİ BİR SAĞLIK SİSTEMİ OLUŞTURMAK...”
Söz edilen engellerden dolayı hastaların mağdur olduğunu ve arzulanan sağlık hizmetini almak için önemli bedeller ödediğini anlatan Bakan Gülle, “Hedefimiz kaliteli sağlık hizmetlerinin verildiği, hasta ve çalışanların memnuniyetine odaklı, adaletli, sürdürülebilir ve verimli bir sağlık sistemi oluşturmaktır” dedi.

Bu hedefe, kamu ve özel sağlık hizmetlerinin etkinleştirilmesi, koruyucu sağlık hizmetlerini geliştirilmesi ve acil sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesiyle varılabileceğini ifade eden Gülle, sağlık sistemi oluşturmadaki diğer hedeflerinse etkin ilaç uygulamasının sağlanması ve hasta haklarını gözetilmesi olduğunu söyledi.

SAĞLIKTAKİ SORUNLAR ELE ALINIYOR
Kasım ayında yapılan Sağlık Çalıştayı’nı anımsatan Ahmet Gülle, varılan ortak sonuca değindi, sağlıktaki finansmanın artırılması için Genel Sağlık Sigortası’na gereksinim olduğuna dikkat çekti.

Sigortanın kamu ve özelden ayrı ayrı hizmet alarak finansman desteği, denetim, sağlığın kayıt altına girmesini sağlayacağını anlatan Gülle, bu temelde sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının düzenlenmesi, hasta hakları yasasının çıkmasına da değindi. Çalıştay sonrasında stratejik plan çalışması yaptıklarını ifade eden Gülle, komitelerin 4 ana konuda sorunları hızla ele alacağını söyledi, bu konuları, “Genel Sağlık Sigortası,” “Sağlık Çalışanları”, “Standardizasyon ve Otomasyon” ile “Sağlık Bakanlığı’nın Yeniden Organize Edilmesi” olarak sırladı.

“HEDEF SAĞLIKTAKİ YASAL DÜZENLEMELERİN 2014’TE MECLİSE SEVK EDİLMESİ”
Komitelerin söz konusu konu başlıkları üzerinde önümüzdeki günlerde çalışmaya başlayacağını anlatan Gülle, yaklaşık 4 ay içinde sağlık çalışanlarının yaslarının, teşkilat şemalarının ve ilgili tüm yasaların elden geçirileceğini söyledi, “Hedef bu yasal düzenlemelerin 2014’te meclise sevk edilerek yasalaşmasının sağlanması, 2015’te uygulamaların başlamasıdır” dedi.

Sağlıkta sistemin oluşturulmasının yanı sıra güncel konularla da ilgilendiklerini anlatan Gülle, sağlık sektöründe son dönemde yapılan icraatlara değindi, randevulu muayene sistemin başarıyla yürüdüğünü söyledi.

“ACİL HİZMETLERİNİ YENİDEN ORGANİZE EDECEĞİZ”
Erişkin ve çocuk acillerinin birbirinden ayrıldığını anımsatan Ahmet Gülle, Türkiye’den gelen uzmanların 112 ile acil hizmetlerinin değerlendirdiğini söyledi, değerlendirme sonucunda alınan kararlara işaret ederek  “Acil hizmetlerini yeniden organize edeceğiz. 8 kişilik hekim istihdamı yapacağız” dedi.

Girne’de bir diyaliz merkezi açılacağını ifade eden Gülle, diyaliz merkezlerinde yeni yapılanmaya gidileceğini de söyledi.

“ONKOLOJİ HASTANESİ İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR”
Onkoloji konusuna yenide yapılanmaya gidildiğini vurgulayan Gülle, Türkiye Kanser Savaş Dairesi ile işbirliği yapıldığını anlatarak, kanser kayıt sisteminin kurulacağını, bu kapsamda ilgili kişilerin eğitime gönderildiğini, erken tanı uygulamalarının etkinleştirileceğini söyledi, bu alandaki kadro sayısının artırıldığını anlattı.

Onkoloji Hastanesi için 3 -5 gün içinde ihaleye çıkılacağını belirten Gülle, bu hastanenin 1 yıl içinde hayat bulmasının hedeflediğini söyledi, radyoterapi dahil bütün onkoloji birimlerinin 56 odalı, 6 yoğun bakım odalı hastanede toplanacağını söyledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BAKAN GÜLLE: "SAĞLIKTA HEM KAMU, HEM ÖZELDE NİTELİK ARTTIRILACAK"
 
13 Mart 2014, Perşembe
      Tıp Bayramı
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni
        ziyaret ederek, yapılan başarılı ameliyatlar hakkında basın toplantısı düzenledi ve hastaları ziyaret etti.

arrow SAĞLIK BAKANI GÜLLE HASTANE’DE YAPILAN BAŞARILI AMELİYATLAR KONUSUNDA BASIN
      TOPLANTISI DÜZENLEDİ VE HASTA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ARİFOĞLU: “İLK KEZ BİR SERBEST DOKU NAKLİ AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

BERKSEL: “NUMARALI HASTA MUAYENELERİ DE BİR YANDAN DEVAM EDİYOR... RANDEVULU GELECEK HASTA RANDEVULARI SAAT 08.00-15.00 ARASI ALINABİLİYOR”

KAMİLOĞLU: “CİHAZ VE EĞİTİMLERİMİZİ TAMAMLADIK... ÇIKACAK İLK HASTAYA SUNİ KALP TAKILACAK”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek, yapılan başarılı ameliyatlar hakkında basın toplantısı düzenledi ve hastaları ziyaret etti.

Gülle’nin basın toplantısına Hastane Başhekim Yardımcısı ve Plastik Cerrah Dr. Kenan Arifoğlu, Başhekim Yardımcısı Ersan Berksel, Başhekim Yardımcısı ve KVC Klinik Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu, Plastik Cerrah Dr. İbrahim Meyzin eşlik etti.

GÜLLE
Balkan Gülle Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık sisteminde bulunan sıkıntıların aşılması ve sağlığın yeniden yapılandırılması için gerekli çalışmaları sürdürdüğünü söyledi.

Gülle, bugünün Dünya Böbrek Günü olduğunu hatırlatarak, diyaliz hastalarının organ ve doku naklini ilgilendiren yasanın çıkmasını beklediğini ve bu yasanın artık son aşamasına geldiğini bildirdi. Yasanın son şeklini almasıyla, böbrek, karaciğer, hücre ve doku ile ilgili sorun yaşayan hastalar için yeni bir açılım olacağını ifade eden Bakan Gülle, yapılan çalışmalarla hem kamu hem özel sağlık hizmetlerinde niteliğin artırılacağını söyledi.

Gülle ayrıca Devlet Hastanesinde artık plastik cerrahi alanında serbest doku nakli ameliyatı yapıldığını da açıkladı.

Gülle sağlık alanında otomasyon ve standardizasyon çalışmalarına başlandığını, web sitesi üzerinden yeniliklerin takip edilebileceğini de söyleyerek, Onkoloji Hastanesi yapımına da 1 yıl içinde başlanacağını bildirdi.

ARİFOĞLU
Başhekim Yardımcısı ve Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümü doktorlarından Dr. Kenen Arifoğlu da, Hastanede ilk kez bir serbest doku ameliyatı gerçekleştirildiğini ve hastaya erken zamanda iyileşme ve ayağını kısa zamanda kullanma olanağı sağlandığını bildirdi.

MEYZİN
Doku nakli ameliyatının nasıl yapıldığını anlatan Dr. İbrahim Meyzin, 6 yıl önce trafik kazasında topuğundan yaralanan ve topuğundaki açık yarayla uzun süre yurtiçi ve yurt dışında tedavi arayan bir kişiye başarılı bir ameliyat yapıldığını anlattı.

Meyzin hastanın uyluk bölgesinden alınan dokunun ayak tabanına yerleştirildiğini ve ameliyatın ardından kritik 21 günlük sürenin takip edileceğini açıkladı.

BERKSEL
Başhekim Yardımcısı Ersan Berksel de, Devlet Hastanesi’nde kısa bir süre önce hayata geçen “Randevulu Hasta Muayeneleri” konusunda açıklamalarda bulundu. Berksel, randevulu sistemin bazı yanlış anlamalara neden olduğunu hatırlatarak, aynı zamanda numaralı hasta muayenelerinin de sürdüğünü;burada amacın hastalara iki ayrı seçenek sunmak olduğunu vurguladı.

Randevulu sistemde ilk zamanlar bazı sıkıntılar yaşandığını da belirten Berksel, randevuların hafta içi mesai saatleri içinde 08.00-15.00 saatleri arası alınabileceğini bildirdi.

KAMİLOĞLU
Başhekim Yardımcısı ve Kardiyovasküler Cerrahi Klinik Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu da her türlü açık kalp ve invasif müdahalenin artık Hastane’de yapılabildiğini söyledi. “Suni kalp” takılmasının da gündemde olduğunu belirten Kamiloğlu, gerekli cihazların tedarik sürecinin tamamlandığını, ekibin Fransa’ya giderek orada eğitimlere katıldığını ve çıkacak ilk hastaya suni kalp takılacağını bildirdi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BASIN AÇIKLAMASI: 14 MART TIP BAYRAMI DOLAYISI İLE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HARİÇ,
       POLİKLİNİK HİZMETLERİ YAPILMAYACAK...
 
13 Mart 2014, Perşembe
      Basın Açıklaması
 
        Yarın, (14 Mart, 2014) Devlet Hastaneleri ve Sağlık Merkezleri’nde:

arrow TIP BAYRAMI DOLAYISIYLA ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HARİÇ, POLİKLİNİK HİZMETLERİ
      YAPILMAYACAK...

Sağlık Bakanlığı, 14 Mart 2014 Cuma günü (yarın), Devlet Hastaneleri ve Sağlık Merkezleri’nde görev yapan hekim ve diş hekimlerinin, Tıp Bayramı Törenine katılacaklarından dolayı, acil hizmetler hariç, poliklinik hizmetlerinin verilemeyeceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Devlet Hastaneleri ve Sağlık Merkezleri’nde poliklinik görevi yapan hekim ve diş hekimleri Tıp Bayramı Töreni nedeniyle yarın izinli sayılacaklar ancak, acil sağlık hizmetleriyse aksatılmadan devam edecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE: "SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM GÜNDEME GETİRİLMELİ"
 
13 Mart 2014, Perşembe
      Ahmet Gülle
 
        Gülle, diyabet ve tansiyonun kanser dahil pek çok hastalığın temel nedenini oluşturduğunu, bunlara karşı ciddi sağlık politikaları belirlemenin, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın gündeme getirilmesinin şart olduğunu anlattı:

arrow SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmalarda çeşitli konular gündeme getiriliyor. İlk konuşmayı yapan DP-UG Girne Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, “Sağlık ve çevre” konulu konuşmasında, sağlıktaki sorunlara değindi.

Sağlıktaki altyapı ve yasal eksikliklere işaret eden Serdaroğlu, genel sağlık sigortası sorununun çözülemediğini, halkın yüzde 40’ının kendi cebinden para ödeyerek sağlık hizmeti alabildiğini anlattı.

Genel sağlık sigortasının hastaya hekim seçme hakkı vereceğini belirten Esat Ergün Serdaroğlu, “Sağlıktaki değişimin artık bir devlet politikası olması şarttır” dedi.

Kanser savaş biriminin bir an önce kurulmasını isteyen Serdaroğlu, perifer hastanelerin artmasının da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin yükünü azaltacağını; gıda güvenliği ile ilgili yasaların da halkın sağlığı için gıda mühendislerinin katkısıyla bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

DP-UG Girne Milletvekili Serdaroğlu, Girne’de hemodiyaliz servisi kurulduğunu, yakında hayata geçeceğini belirterek, 200 diyaliz, 400 kronik böbrek hastası bulunduğunu hatırlattı ve böbrek hastalıklarında Avrupa’da ön sıralarda yer alındığını belirtti.

Açıkta satılan sebze ve meyvelerin sağlığa zararlı olduğunu söyleyen Serdaroğlu, damacana sularda yeterli denetimin yapılmadığı kanaati taşıdığını kaydetti.

Elektrik santralarındaki filtre eksikliğinin hala giderilememesini de eleştiren Esat Ergün Serdaroğlu, “Fuzuli harcamalardan vazgeçelim, bu filtreleri takalım” önerisinde bulundu.

Girne’deki çevre kirliliğinden örnekler veren Serdaroğlu, Çevre Dairesi’nin önlemler almasını istedi.

“DP-UG reform yasalarını engelliyor” eleştirilerine çok üzüldüğünü de belirten Serdaroğlu, kendilerinin disiplinli şekilde toplantılara katıldığını söyledi.

SUCUOĞLU: “SAĞLIK PARTİLER ÜSTÜ BİR DEVLET POLİTİKASI OLMALI”
Meclis’te ikinci gündem dışı konuşmayı UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu “hükümet icraatları” konusunda yaptı.

Sucuoğlu, Tıp Bayramı’nı kutlayarak başladığı konuşmasını, sağlık konusuna ayırdı. Sağlığın, partiler üstü bir devlet politikası olması gerektiğini vurgulayan Sucuoğlu, sağlıkta sürdürülebilir bir sağlık sisteminin henüz yeterli hale getirilemediğini ve sağlığın hala hem toplumun, hem meclisin öncelikli tartışma konularından birini oluşturduğunu söyledi.

Yeni sağlık sisteminin nasıl şekillendirileceği tartışmalarının Sağlık Çalıştayı’nda da gündeme geldiğini kaydeden Faiz Sucuoğlu, ilaç ve eczacılığın otomasyonun olmazsa olmaz bölümleri olduğunu ifade etti. Bunlar kontrolden çıktığı için devletin zarar gördüğünü ve kontrolsüz ilaç ithali ve satımının söz konusu odluğunu savunan Faiz Sucuoğlu, biyokimyada da otomasyona geçilmediği için her gidilen hastanede aynı tahlillerin tekrar yapıldığını; oysa hastaneler arası otomasyon kurulsa, hem hastanın canının yanmayacağını hem de sağlıktaki ciddi bir külfetin ortadan kalkacağını anlattı.

SAĞLIĞIN OLMAZSA OLMAZLARI
Sucuoğlu, sağlıkta olmazsa olmazların “genel sağlık sigortası, hasta hakları, kamu sağlığı, organ nakli” konularındaki yasalar olduğunu belirterek, bunların bir an önce yasallaşmasının sağlığın önünü açacağını vurguladı.

Tüm bu yasaların sağlık sistemine getireceği yararları örneklerle anlatan UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, özel hastane ve kliniklerden hizmet alımına ilişkin düzenlemelerin de çok süratle yapılması gerektiğini söyledi.

Sucuoğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin süratle güçlendirilmesini istedi.

Sağlık ocaklarının güçlendirilmesi, kanserle savaş biriminin süratle kurulması gereklerine işaret eden Sucuoğlu, kanser konusunda elde gerçek veriler bulunmadığını; vakaların nüfusa göre fazla olup olmadığının da bilinmediğini kaydetti.

Faiz Sucuoğlu, 300 bin nüfuslu bir ülkenin sağlık sisteminin kısa sürede halkın hak ettiği seviyeye getirilmesinin zor olmadığını sözlerine ekledi.

GÜLLE: “SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM”
Sucuoğlu’nu yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Bugünün de Dünya Böbrek Günü olduğunu ifade eden Gülle, böylesi günlerde sağlıktaki sorunların ve çözüm yollarının konuşulduğunu belirtti.

Gülle, diyabet ve tansiyonun kanser dahil pek çok hastalığın temel nedenini oluşturduğunu, bunlara karşı ciddi sağlık politikaları belirlemenin, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın gündeme getirilmesinin şart olduğunu anlattı.

Ülkede tek nefrolog bulunduğunu; üçüncü diyaliz merkezinin kısa süre sonra Girne’de açılacağını belirten Sağlık Bakanı Gülle, cihazların kalitesinin büyük önemi bulunduğunu; İhale Tüzüğü’ne ve mevzuata göre en iyi cihazları almaya çalıştıklarını kaydetti.

Ahmet Gülle, acil servislere öncelik verdiklerini ifade ederek, çocuk ve erişkin acillerin ayrıldığını bildirdi.

Sağlık Şurası’nda alınan kararlara değinen Gülle, sağlıkla ilgili yasal düzenlemeleri yapacak komitelerin gerekli tüm düzenlemeleri bir program dahilinde yapmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye sosyal güvenlik kurumuyla yaptıkları anlaşmanın çok önemli olduğunu belirten Gülle, bu sayede genel sağlık sigortasına geçişin kolaylaşacağını kaydetti.

Gülle, kanserle savaşa devletin ve sivil toplumun gereken katkıyı yapacağına yürekten inandığını da sözlerine ekledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ORGAN NAKLİ KONULU SEMPOZYUM DÜZENLENDİ
 
13 Mart 2014, Perşembe
      Sempozyum
 
        Böbrek hastalıklarına dikkat çekmek üzere, Mart ayının 2’nci Perşembesi kutlanan “Dünya Böbrek Günü”
        çerçevesinde;

arrow LEFKOŞA'DA SEMPOZYUM DÜZENLENDİ...

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği, bugün, Lefkoşa Merit Otel’de “Organ Nakli” konulu sempozyum düzenledi. Sempozyumda Kuzey Kıbrıs’tan ve Türkiye’den hekimler, hukukçular ve sağlık bakanlığı yetkilileri organ nakli konusunda konuşma yaptı.

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği, sempozyumun yanı sıra Dünya Böbrek Günü nedeniyle cumartesi günü Organ Nakli Yasası’na ve Böbrek hastalıklarına dikkat çekmek üzere Lefkoşa’nın Dereboyu bölgesinde, Mehmet Akif Caddesi üzerinde bulunan ve “Pronto Çemberi” olarak bilinen yerde toplanarak yürüyüş düzenleyeceğini duyurdu. Saat 15.00’te başlayacak yürüyüşün Başbakanlık ışıklarında tamamlanacağı belirtildi.

SİBER: “MECLİSTEKİ KOMİTELERDEKİ EN ÖNEMLİ YASALARDAN BİRİ DOKU VE ORGAN NAKLİ YASASI”
Derneğin düzenlediği “Organ Nakli” konulu sempozyuma Meclis Başkanı Sibel Siber, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim, hekimler, dernek yetkilileri ve üyeleri, sivil toplum örgütleri ve Türkiye’den uzmanlar katıldı. Sempozyumun açılışında konuşan Siber, Meclis’teki komitelerdeki en önemli yasalardan birinin “Doku ve Organ Nakli Yasası” olduğunu kaydetti.

Yasa hakkındaki çalışmalarına değinen Sibel Siber, insan sağlığını ilgilendiren bu yasanın suistimale imkan vermeyecek şekilde hazırlanmasının önemine dikkat çekti. Siber, yasanın son durumu hakkındaki bilgilerin de kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

“KRONİK HASTALIKLAR ACITICI”
Siber, konuşmasında kronik hastalıkların acıtıcı olduğunu ve bu hastalıkların sadece kişiyi değil, aileleri de etkilediğini belirtti.

Hastaların psikolojik ve sosyal desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade eden Meclis Başkanı Sibel Siber, sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin bu desteğin sağlanmasındaki rolüne işaret etti.

Siber, en önemli görevinse hükümete ve yasaları hazırlayanlara düştüğünü belirtti. İyi bir planla, gözde büyütülen birçok sorunun üstesinden gelinebileceğine dikkat çeken Sibel Siber, motivasyonun başarıdaki rolüne vurgu yaptı.

GÜLLE: “KKTC’DE CİDDİ ANLAMDA BÖBREK VE DİYALİZ HASTASI VAR”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise konuşmasında börek hastalıklarının bütün dünyada arttığına dikkat çekerek, “KKTC’de ciddi anlamda böbrek ve diyaliz hastası var” dedi.

Ülkede bir erişkin, bir de çocuk Nefroloji Uzmanı olduğunu belirten Gülle, bu sayının yetersiz olduğunu vurguladı.

“DİYALİZ HASTALARINA YÖNELİK BİR PLANLAMA YAPILMASI GEREK”
Böbrek hastalıklarının tedavisinde ekip çalışmasının şart olduğunu kaydeden Bakan Gülle, KKTC’deki nefrolog sayısının artırılmasının yanı sıra, özellikle diyaliz hastalarına yönelik bir planlama yapılması gerektiğini söyledi.

Lefkoşa ve Mağusa’da diyaliz merkezi olduğunu, yeni merkezin ise Girne’ye açılacağını anlatan Ahmet Gülle, bu merkezlerde pratisyen hekimlerin ve eğitimli hemşirelerin olmasını öngördüklerini söyledi.

“İNSAN HÜCRE DOKU ORGAN NAKLİ YASASI İNSAN YAŞAMINI DOĞRUDAN ETKİLEYECEK”
Organ nakli yasasının insan yaşamını doğrudan etkileyeceğine ifade eden Bakan Gülle, söz konusu yasanın hükümetin sağlık alanında Meclis’e sunduğunu ilk yasa olduğunu söyledi.

Ahmet Gülle, “İnsan Hücre Doku Organ Nakli Yasa Tasarısı’nın komitedeki görüşmeleri tamamlanmak üzere. Yasanın çok kısa sürede Meclisten geçip yasallaşacağına inanıyorum” dedi.

“YASANIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİYLE ÜLKEDE BÖBREK NAKLİ YAPILABİLECEK”
Yasanın hukuksal altyapısının güçlü şekilde kurulması gerektiğini ifade eden Bakan Gülle, yasadaki hassasiyetlere dikkat çekti, gecikmenin bundan kaynaklandığını söyledi.

Ahmet Gülle, yasanın yürürlüğe girmesiyle ülkede böbrek nakli yapılabileceğini kaydetti. Gülle, sağlıkta sürekliliği olan bir politikanın hayata geçmesi için çalıştıklarına da dikkat çekti.

“HASTA OLUNMADAN ÖNLEM ALINMALI”
Konuşmasında Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm hastalıklarla ilgili yaklaşımını anımsatan Ahmet Gülle, hasta olunmadan önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.

Böbrek hastalıklarının temelinde diyabet, genetik faktörler bulunduğunu, özellikle Kıbrıs’ta ailevi faktörün oldukça yüksek olduğunu belirten Ahmet Gülle, yanlış beslenme alışkanlıklarının bu hastalıktaki rolünü anlattı.

Gülle, “Toplum olarak, bilinçli bir yaşamı, sağlıklı beslenmeyi ve hareketi her şeyden önce tutmalıyız” dedi, bu yönde kampanyalar ve etkinlikler düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

BESİM: “HAYATİ İŞLER YAPAN BİRÇOK MESLEKTAŞIMIZ YALNIZ ÇALIŞIYOR”
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Filiz Besim ise sempozyumda yaptığı konuşmada, böbrek hastalıkları konusunda ülkede ciddi bir sıkıntı olduğunu ifade etti.

Besim, “Ülkede 400 böbrek hastası var. Bu hastaların 200’ü aktif şekilde diyalize giriyor ve tüm hastalara sadece bir nefroloji uzmanı bakıyor” dedi. Besim, nefroloji uzmanının yaklaşık 10 yıldır yalnız çalıştığına dikkat çekerek, diyaliz servislerindeki hemşire sayısının yetersizliğine vurgu yaptı.

“HÜKÜMET SAĞLIĞIN PLANLAMASINI GÜNDEME GETİRMEK ZORUNDA”
Benzer sorunların onkoloji, adli tıp gibi servislerde de yaşandığını belirten Filiz Besim, “Hayati işler yapan birçok meslektaşımız yalnız çalışıyor. Hükümet sağlığın planlamasını gündeme getirmek zorundadır” dedi.

Organ Nakli Yasası’nın 2008’de yapıldığını anımsatan, süreçle ilgili bilgi veren Besim, gerekli yasaların ivedi olarak geçirilmesi gerektiğini söyledi, “Ölümle savaşan bir hastanın önüne hangi mazeret engel olarak koyabilir ki?” diye sordu.

Besim, yasanın hukuksal zemine sağlam şekilde oturtulması gerektiğini vurguladı, organ ticaretinin dünyadaki boyutuna dikkat çekti.

AKALIN: “HEMODİYALİZ SERVİSİNİN FİZİKİ ALT YAPISI YETERSİZ”
Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Zerrin Akalın, ülkedeki börek hastalarının sayısının giderek arttığını söyleyerek, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki hemodiyaliz servisinin fiziki alt yapısının artık yetersiz kaldığını vurguladı.

Akalın, “Servisin fiziki yapısının ihtiyaca cevap verecek şekilde büyütülmesi, servise alet ve malzeme alınması gerek” dedi.

“DİYALİZ HASTALARINI TAŞIYACAK SERVİSLERİN HİZMETE KONULMASI ŞART”
Hastaların diyaliz sonrası kendi araçlarını kullanarak evlerine döndüğüne dikkat çeken Akalın, “Bu durum hem hastalar hem de trafikteki sürücüler için risktir. Hastalarımızı taşıyacak servis araçlarının hizmete konulması şarttır” ifadesine yer verdi.

Ülkede tek bir nefroloji uzmanının olmasına da dikkat çeken Zerrin Akalın, dahiliye uzmanı ya da pratisyen hekimlerin servislerde görev alması gerektiğini anlattı, eğitimli hemşirelere duyulan ihtiyaçtan söz etti.

Akalın, herhangi bir nedenle Türkiye’ye giden hastaların buradaki devlet hastanelerinde ücretsiz hizmet alınmasının sağlanmasını da istedi.

“DERNEĞİMİZİ ÖNEMLİ BİR GELİR KAYNAĞINDAN MAHRUM EDİLDİ”
Konuşmasında derneğin bazı sıkıntılarına dikkat çeken Akalın, işletmesinin Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği tarafından yapıldığı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin girişindeki çiçekçi dükkanın 2 yıl önce özel şahısa devredildiğini anlattı.

Akalın, “Derneğimiz önemli bir gelir kaynağından mahrum edildi” dedi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "YENİ ORGAN NAKLİ YASASI, AB NORMLARINDA
       ÇAĞDAŞ BİR YASA OLACAK"
 
12 Mart 2014, Çarşamba
      Yeni Organ Nakli Yasası
 
        Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği’nin sempozyum için Ülkede bulunan uzman konuklarını kabul eden
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow “YENİ ORGAN NAKLİ YASASI, AB NORMLARINDA ÇAĞDAŞ BİR YASA OLACAK”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği’nin Organ Nakli Sempozyumu etkinliği için Ada’da bulunan konuk heyeti kabul etti.

Kabulde, Dernek Başkanı Zerrin Akalın, Yönetim Kurulu üyeleri, Sempozyum için ülkemizde bulunan Doç. Dr. Cemal Ata Bozoklar, Dr. Bahri Kemaloğlu ve Nefroloji Uzmanı Dr. Murathan Uyar yer aldılar.
 
Karşılıklı görüş alış verişinin yapıldığı kabulde, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sempozyum için ülkemizde bulunan uzmanları makamında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dernek Başkanı Zerrin Akalın da, Bakan Ahmet Gülle’ye organ nakli yasasının yürürlüğe girmesi için gösterdiği çabalara teşekkür etti.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  DÜNYA BÖBREK GÜNÜ...
 
12 Mart 2014, Çarşamba
      Ahmet Gülle
 
        Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow “KRONİK BÖBREK HASTALIĞI, KÜRESEL BİR SALGIN HALİNİ ALMIŞ ÖNEMLİ BİR
        HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

Gülle: “Ülke genelinde yeterli personele ve cihaza sahip diyaliz merkezleri oluşturarak hastalara daha çağdaş bir hizmet verilebilecek bir sistem kurmayı hedefliyoruz”

“Lefkoşa ve Gazimağusa’dan sonra, Girne’de de kısa bir süre sonra yeni bir diyaliz merkezini hizmete koyacağız. Böylelikle, ülkenin 3 farklı bölgesinde aynı anda hemodiyaliz hizmeti servisi verilebilecek”

“Organ Nakli Yasası, Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında, ‘sağlığın korunması’ başlığı altında, Sağlık Bakanlı tarafından hazırlanıp Cumhuriyet Meclisi’nin alt komitesine gönderildi. Komitede son rötuşlar yapıldıktan sonra kısa bir süre zarfında tasarının yasalaşmasını hedefliyoruz”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, böbrek ve diyaliz hastalarının Dünya’da olduğu gibi, KKTC’de de önemli bir hasta grubunu oluşturduğuna dikkat çekti.

Lefkoşa ve Mağusa’da yılda 21 bin diyaliz seansı…
Bakan Gülle, Lefkoşa Diyaliz Merkezi’nde 25 diyaliz makinesiyle yılda ortalama 15 bin; Gazimağusa Diyaliz Merkezi’nde de 7 hemodiyaliz makinesiyle yılda ortalama 6 bin diyaliz seansı tedavisi verildiğini söyledi.

Girne’de hizmete girecek yeni hemodiyaliz merkeziyle beraber, aynı anda 3 farklı bölgede hemodiyaliz hizmeti verilecek… 
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle diyaliz hastalarının giderek arttığını göz önüne alarak Lefkoşa ve Gazimağusa’dan sonra, Girne’ye de yeni bir diyaliz merkezi yapılması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini de belirterek, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi bünyesinde kısa bir süre sonra hizmete koymayı planladıkları yeni diyaliz merkeziyle, ülkenin 3 farklı bölgesinde aynı anda hemodiyaliz hizmeti servisi verilebileceğine belirtti.

Ülke genelinde yeterli personele ve cihaza sahip diyaliz merkezleri…
Sağlık Bakanı Gülle,  ülke genelinde yeterli personele ve cihaza sahip diyaliz merkezleri oluşturarak hastalara daha çağdaş bir hizmet verilebilecek bir sistem kurmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Organ Nakli Yasası Meclis alt Komitesinde…
Mesajında, halk arasında ‘Organ Nakli Yasası’ olarak bilinen yasa hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Gülle, söz konusu yasa tasarısının Meclis alt komitesine sevk edildiğini ve orada son rötuşların yapıldığını kaydetti.

Bakan Gülle, “İnsan, Hücre, Doku Organların Bağışlanması, Nakil, Tedarik Edilmesi, Test Edilmesi, İşlenmesi, Korunması, Saklanması, Dağıtımına ve Gereğinde İmhasına İlişkin Güvenlik ve Kalite Standartlarının Belirlenmesi Yasa Tasarısı’nın, Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında,  sağlığın korunması başlığı altında, Sağlık Bakanlı tarafından hazırlanmıştır. Yasa tasarısı, Cumhuriyet Meclis alt komitesinde görüşülüyor. Son rötuşlar yapıldıktan sonra kısa bir süre zarfında tasarının yasalaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Dünya Böbrek Gününün amacı…
Mesajında, Dünya Böbrek Günü’nün, her yıl Mart’ın ikinci Perşembesinde, toplumların böbrek hastalığıyla ilgili farkındalıklarını artırmak ve kişilerin eğitilmesi amacıyla kutlandığını ifade eden Bakan Gülle,  kronik böbrek hastalığının, küresel bir salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti.

Kronik böbrek hastalığı önlenebilirdir…
“Yaklaşık, dünya erişkinlerinin yüzde 10’unda kronik böbrek hastalığı olduğu tahmin edilmektedir” diye sözlerini sürdüren Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, kronik böbrek hastalığının ilerleyici olmasına rağmen önlenebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

 “Ülkede 2011 yılı verilerine göre, insidans hızı (Bir toplumda yeni olguların oluşma hızı)  milyon nüfusta yılda 327, prevalans hızı (Hastalıktan etkilenen nüfusun oranı) milyon nüfusta 1543’dür diyen Bakan Gülle, bu bulguların, Türkiye hariç Avrupa’daki tüm ülkelerinden daha yüksek olduğunu söyledi.

Ülkede ilk kez 2004’te Nefroloji Uzmanıyla Tanı ve tedavi amaçlı böbrek biyopsisi yapılmaya başlandı…
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nefroloji Polikliniği’nde hem kronik böbrek hastalarına hem de diğer böbrek hastalarına bakılmakta olunduğunu ifade eden Bakan Gülle, 2004 yılından sonra Ada’ya ilk kez Nefroloji Uzmanının gelmesiyle tanı ve tedavi amaçlı böbrek biyopsisi yapılmaya başlandığını da belirtti.

Yaklaşık 10 yıldır özveriyle çalışan Uzman Hekim…
Böyle bir günde, Devlet Hastanesi bünyesinde yaklaşık 10 yıldan bu yana, tek Nefroloji Uzmanı Dr. Deren Oygar’dan da söz etmenin gerektiğini ifade eden Bakan Gülle, Dr. Deren Oygar’ın, çok büyük bir özveri ve başarıyla görevini sürdürmekte olduğunun altını çizdi.

Bakan Gülle,” Kendisine katkılarından dolayı, şahsım, Bakanlığım, diyaliz ve böbrek hastaları adına teşekkür ederim. Dr. Deren Oygar, Dünya’daki çağdaş modellere uygun bir hizmet anlayışı, oluşturmak için çalışılmaktadır. Bizler de bu çalışmalara katkı vermeye çalışıyoruz” dedi.

Bugüne kadar 150 hastaya böbrek biyopsisi…
Bakan Gülle mesajında, 2004’ten bugüne kadar 150 hastaya böbrek biyopsisi yapıldığını ve tedavilerinin uygulandığının altını çizerek, hemodiyaliz merkezinde periton diyalizi kateteri takılması, geçici ve kalıcı hemodiyaliz kateteri takılması gibi işlemlerin, verilen diğer girişimsel hizmetlerden olduğuna dikkat çekti.

Böbrek nakilli hastalar…
Böbrek nakilli hastalar hakkındaysa, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde böbrek nakilli hastaların, nakil polikliniğinde kendi merkezleriyle birlikte takip ve tedavi edilmekte olduklarını söyleyen Bakan Gülle, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde bir makineyle, akut böbrek hasarı gelişen kritik hastalarda CRRT (Sürekli Renal Replasmanı Tedavisi) yapılmakta olunduğunu işaret etti.

Eğitim ve koruyucu sağlık hizmetleri önemli…
Sağlık Bakanı Gülle mesajın sonunda, tüm hastalıklarda olduğu gibi böbrek ve diyaliz hastalığında da bireylerin bilinçli, bilgili ve eğitimli olmalarının önemli olduğunun altını çizdi.

Bu anlamda koruyucu sağlık hizmetlerinin daha da geliştirilmesi üzerinde çalışma yürüttüklerini söyleyen Gülle, tüm dünyada halk sağlığı problemi olarak kabul edilen kronik böbrek hastalığının önlenebilmesi için toplum bazında gerek eğitim çalışmaları, gerekse temel sağlık hizmetleri ile önlemler almanın gerekliliği üzerinde durdu.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  TIP HAFTASI KUTLAMALARI...
 
9 Mart 2014, Pazar
      Tıp Haftası
 
        Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Tıp Haftası kutlamalarına Sağlık Bakanlığı önünden başlayıp Belediyeler Birliği
        önünde sona eren bisiklet turuyla start verdi.

arrow BAŞKENTTE BİSİKLET TURU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Saat 09:00’da başlayan etkinlikte, Sağlık Bakanlığı’ndan surlar içine pedal çeviren birlik üyesi doktorlar, halkı sağlıklı yaşam için spor yapmaya, yerel yönetimleri de kentlerin alt yapılarını daha sağlıklı ve yaşanabilir planlamaları yönünde göreve çağırdı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin de doktorlarla birlikte pedal çevirdiği etkinlikte, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği Başkanı Filiz Besim, Belediyeler Birliği önünde basın açıklaması okudu..

BESİM
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Filiz Besim yaptığı açıklamada, Tıp Haftası kutlamalarına bugün başkent Lefkoşa’da pedal çevirerek start verdiklerini belirterek, etkinliği; hareketsiz yaşam yanında kentlerin daha sağlıklı ve yaşanabilir alt yapıya kavuşturulması için yerel yönetimlere düşen görevlere dikkat çekme amacıyla düzenlediklerini kaydetti.

Obezite, diyabet, kanser, kalp damar hastalıkları ve daha bir çok hastalığın en önemli nedenlerinden bir tanesinin hareketsiz yaşam olduğunu ifade eden Filiz Besim, insanların sağlıklı yaşam sürebilmeleri için hareket halinde olmaları gereğine vurgu yaptı.

“Bisiklet günlük yaşamımıza sokabileceğimiz hem çok güzel bir spor, hem de doğayı koruyan ucuz ve keyifli bir taşıttır. Ancak gelin görün ki; bizim şehir düzeneklerimizde değil bisikletli, yayaya dahi hareket alanı yoktur” diyen Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim, yerel yönetimlerin şehirlerde çağdaş ülkelerdeki gibi yaya ve bisiklet yolları planlamaları gerektiğini söyledi.

Daha yaşanabilir bir şehir ve çevre oluşturmanın zamanı gelip geçtiğine dikkat çeken Besim, halkın; temiz, çöplerden arınmış, bisiklet ve yaya yolu, spor yapılabilecek park, bahçe ve yaşam alanlarına gereksinim duyduğunu vurguladı.

Bisiklet turunu Belediyeler Birliği önünde sonlandırma nedenini; “yerel yönetimleri daha yaşanabilir kentler planlamaları yönünde göreve davet için” şeklinde açıklayan Filiz Besim, bunun yanında Surlariçi’nin restorasyonun artık gündeme alınması gerektiğini belirtti.

GÜLLE
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de yaptığı açıklamada, birliğin düzenlediği bisiklet turu etkinliğiyle Tıp Haftası kutlamalarına bu yıl farklı şekilde başladıklarını belirterek, güzel ve anlamlı bir etkinlik nedeniyle Birliğe teşekkür etti.

İçinde bulundukları tarihi, kültürel ve bölünmüş kentin çok daha güzel kullanılır olması gerektiğini ifade eden bakan Gülle, ülkenin öncelikli sektörü turizm olduğu gerçeğinden hareket ederek, herşeyi tarih ve kültür yönünden değerlendirmek gerektiğini kaydetti.

Bu yönde herkese, sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünü ifade eden Bakan Gülle, baskı, yönlendirme ve katılımcı bir anlayışla karar verilmediği takdirde yol almanın zor olacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlık için spor ve hareketin şart olduğunu da ifade ederek, yerel yönetimlerin bu yönde; bisiklet, yürüyüş yolu ve spor alanları oluşturmaları gerektiğini vurguladı. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  YENİ OLUŞTURULAN HIZIR KOMİTESİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
 
7 Mart 2014, Cuma
      Hızır Komitesi
 
        Sağlık Bakanlığı, Hızır-Acil Servislerin çağdaş kriterlerde yeniden yapılandırılıp hizmet kalitesinin artırılması
         amacıyla, Hızır Komitesini yeniden aktif hale getirdi:

arrow SAĞLIK BAKANLIĞI BÜNYESİNDE 2004 YILINDA OLUŞTURULAN ‘HIZIR KOMİTESİ’, UZUN BİR
      SÜREDEN SONRA YENİDEN TOPLANDI

Hızır Komitesi, Sağlık Bakanlığı tarafından 2004 yılında kurulan Hızır Servisin, bu süreçte ortaya çıkan aksaklıklarını gidermek, hizmet kalitesini artırmak ve yeniden yapılandırılmasına yönelik, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür başkanlığında önceki gün bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre Hızır Komitesi’nde şu kişiler yer alıyor.  

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ömer Gür (Komite Başkanı), Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü Yeşim Kubilay, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdür Dr. Emine Güllüelli, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Katy Kobat, Dr. Kenan Arifoğlu (Hızır Servis Kuruluşu Proje Sorumlusu), Dr. Mehmet Avcı, Dr. Şadiye Emircan (Acil-Hızır Servis Sorumlusu), İsmet Çoban (Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Hizmetleri Uzmanı), Çiğdem Adataş Şeşen (Hızır Servis Sorumlu Hemşiresi), Güley Abatay (Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Sorumlu Hemşiresi) ve Beste Akın Özyavaş (Sağlık İdarecisi)
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ...
 
7 Mart 2014, Cuma
      Dünya Kadınlar Günü
 
        8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla;

arrow SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE’DEN SAĞLIK ÇALIŞANI KADINLARA KIRMIZI KARANFİL

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ilk ziyareti bakanlık merkez örgütünde görev yapan kadın çalışanlara gerçekleştirdi.

Daha sonra, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, Yataklı Tedavi Kurumları dairesi Müdürlüğü, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü ve Devlet Laboratuvarı Müdürlüğü Dairelerini ziyaret eden Gülle, bakanlık bünyesinde çalışan tüm kadınların büyük bir özveriyle görevlerini başarıyla yerine getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Bakanlık bünyesinde hatırı sayılır oranda kadını çalışanın olduğuna da dikkat çeken Sağlık Bakanı Gülle, sağlık hizmeti veren ile sağlık hizmeti alanların daha nitelikli hizmet yapısını mümkün kılacak bir düzenleme için çalışma başlattıklarını da anımsattı.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ONKOLOJİ HASTANESİ İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR...
 
5 Mart 2014, Çarşamba
      Onkoloji Hastanesi
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow "BİR HAFTADA İHALEYE ÇIKIYORUZ, BİR YILDA BİTİRECEĞİZ"

2013 Kasım ayında Onkoloji Hastanesi’nin yapımı için ihaleye çıkılması beklenirken aradan geçen 5 aylık zaman diliminde adım atılmadı. Gerekçe olarak ihale tüzüğü gösterildi. Bakan Ahmet Gülle, “Bir haftada ihaleye çıkıyoruz, bir yılda bitireceğiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın kaynağı hazır olduğu halde uzun bir süredir çeşitli nedenlerle ihaleye çıkılamayan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde inşa edilecek olan Onkoloji Hastanesi ihalesinde yapılan yeni düzenlemelerle bir hafta içerisinde ihaleye çıkılması bekleniyor.

Onkoloji Hastanesi binasının inşası için gerekli olan paranın KKTC Kooperatif Merkez Bankası’nda bloke edilmiş durumda olduğu ve Merkezi İhale Komisyonu ile Sağlık Bakanlığı’nın son prosedürleri görüşmesinin ardından ihalenin açılacağı bildirildi.

Gecikmenin nedeni İhale Tüzüğü
Kasım ayında Onkoloji Hastanesi’nin yapımı için ihaleye çıkılması beklenirken aradan geçen 5 aylık zaman diliminde ihalenin açılamamasının ihale tüzüğünde yapılan düzenlemeler olduğu ortaya çıktı. İhale Komisyonu’nun ihale tüzüğünü yeniden gözden geçirip iyileştirmeler yapması sonrasında ihalenin açılmasının önünde bir sorun kalmadığı belirtildi.

Gülle: Bir hafta içerisinde ihaleye çıkılacak
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle Havadis’e yaptığı açıklamada Onkoloji Hastanesi Projesi’nin ihale aşamasında olduğunu ifade ederek, çok kısa süre içerisinde ihaleye çıkılacağını söyledi. Komisyona kaynak blokesinin de geçtiğimiz günlerde verildiğini söyleyen Gülle, ortalama bir hafta içerisinde ihaleye çıkılmasını beklediklerini açıkladı.

“İhale Tüzüğü ile şeffaf olması sağlandı”
Merkezi İhale Komisyonu’nun yeninden bir  ihale tüzüğü hazırladığını kaydeden Sağlık bakanı Ahmet Gülle, ihalenin daha şeffaf, daha yarışır olabilmesi ve spekülasyonlara mahal vermemek adına tekrardan gözden geçirildiğini kaydetti. İhale Tüzüğü’nün Bakanlar Kurulu’nda geçmesini beklediklerini bu yüzden ihalenin kısa bir süre beklemede kaldığını söyleyen Gülle, ihale tüzüğünün Bakanlar Kurulu’ndan geçmesi ile önlerinde bir sorun kalmadığını söyledi. Gülle, “1 hafta içerisinde bir ihaleye çıkılmasını öngörüyoruz. Onkoloji Hastanesi için kaynağımız da hazır. Çok önem verdiğimiz bu proje için konuyu bir yandan hastane boyutu diğer yandan da yönetim boyutu ile ele alıyoruz. Projenin 1 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor” diye konuştu.

Özer: "En avantajlı fiyatı veren kazanacak"
Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Asım Özer de açıklamasında ihalenin ortalama sisteminin iptal edildiğini, bundan sonraki dönemde en avantajlı fiyatı verenin ihaleyi kazanacağını söyledi. Onkoloji Hastanesi için ihaleye çıkılmada yaşanan gecikmenin İhale Tüzüğü’nde yapılan değişikler olduğunu ifade eden Özer, ihaleye girecek olanların fiyatla beraber teknik mesleki bilgiler, mali ve ekonomik durumlarının da değerlendirilerek bir belirleme yapılacağını söyledi.

“Prosedürün tamamlanmasını bekliyoruz”
Sağlık Bakanlığı ile gelinen son noktayı görüştükten sonra ihaleyi açacaklarını kaydeden Özer, kaynak blokesini de dövizde yaşanan artış sonrası tekrardan görüşmeleri gerekeceğini söyledi. Kaynağın projeyi karşılaması gerektiğine de vurgu yapan Özer, prosedürün tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

27 Kasım’da gönderilmişti...
Onkoloji Hastanesi’nin yapımı için ihaleye çıkılmak üzere 27 Kasım 2013 tarihinde Merkezi İhale Komisyonu’na gönderilmiş ancak İhale Tüzüğü’nün yeniden gözden geçirilecek olması nedeniyle proje aksamaya girmişti.

Radyoterapi cihazı hazır...
Oldukça modern bir hastane olarak projelendirilen Onkoloji Hastanesi, kanser hastalığı tedavisi için gereken tüm teknik donanıma da sahip olacak. Hastane binasının finansmanı ise devlet hastanelerinden hizmet alan kişiler tarafından hastanelerin veznelerine yatırılan 5 TL’lik fon paralarından karşılandı. Kanser hastalarının tedavilerinde kullanılacak olan 4 milyon dolarlık Radyoterapi cihazının ise Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandığını açıklanmıştı.
Türkiye’den özel bir konteynerda gönderilen radyoterapi cihazı bakanlıkta muhafaza ediliyor.

62 yatak kapasitesi olacak...
Onkoloji Hastanesi iç donanımı için de gerekli bütçe ayarlanmış durumda.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu bünyesinde beş katlı olarak inşa edilecek olan Onkoloji Hastanesi, 56 adedi normal odada, 6 adedi yoğun bakım ünitesinde olmak üzere toplam 62 yatak kapasiteli olacak.

Radyoterapi ve poliklinikler bölümü zemin katta...
Onkoloji Hastanesi’nin zemin katında poliklinikler bölümü ve radyoterapi bölümü yer alacak.
Poliklinikler bölümü bünyesinde; giriş holü, kayıt arşiv, asansör merdiven, 4 adet doktor muayene odası, fizyoterapist, psikolog, müdahale odası, kan alma bekleme odası, elektrik odası, kantin, depo ve birer adet bay ve bayan doktor tuvaletleri, hasta ve hasta yakınları için bay bayan tuvaletler ile yangın merdiveni ve sedye asansörü olacak.

Yoğun bakım ve kemoterapi 1. katta...
Onkoloji Hastanesi’nde 1. katta yer alacak bölümler şöyle; bekleme salonu hemşire istasyonu, en az bir tuvaletli kemoterapi alma salonu, en az bir tuvaletli yataklı kemoterapi odası, 2 adet doktor odası, hemşire odası, kemoterapi ilaç hazırlama odası, 6 adet hasta yatak odası, 2 hasta için terminal odası, 3 hasta için yoğun bakım, depo, hemşire odası, yoğun bakım hasta yakınları için ziyaretçi odası, yoğun bakım temizlik odası, temiz çamaşır dolabı, ilaç dolabı, ilaç hazırlık bölümü, hasta mutfağı, personel soyunma odası, temizlik odası, kirli çamaşır bölümü, hata yakınları için 2 adet tuvalet, elektrik şaftı,
sürgü imha makinesi, düşey taşıyıcılar ve sterilizasyon için otoklav ilaveli depo.

Çocuk bölümü 4. katta...
Onkoloji Hastanesi’nde çocuk bölümü 4. katta olacak. Katta yer alacak diğer bölümler şöyle; bekleme salonu monşarj ilaveli hemşire istasyonu, hemşire odası, kemoterapi ilaç hazırlama, 2 adet doktor odası, müdahale odası, nöbetçi doktor odası, yoğun bakım, oyun odası, 9 adet hasta odası, temiz çamaşır dolabı, ilaç dolabı, ilaç hazırlık bölümü, hasta mutfağı, personel soyunma odası, temizlik odası, kirli çamaşır bölümü, hasta yakınları için 2 adet tuvalet, elektrik şaftı, sürgü imha makinesi, düşey taşıyıcılar, sterilizasyon için otoklav ilaveli depo, toplantı salonu, sınıf olarak kullanılabilecek çok amaçlı toplantı salonu, düşey sirkulasyon araçları ve 2 adet tuvalet.

Besim: "Hem fiziki hem de personel anlamında çok eksiklikler var"
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim, Onkoloji Hastanesi’nin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek hem fiziki hem de personel anlamında çok eksiklikler olduğunu söyledi. 4 binin üzerinde hasta olduğunu kaydeden Besim, her ay da 35 üzerinde kayıt yapıldığını söyledi. Hastanedeki Onkoloji Bölümü’nün bu kadar hastayı kaldırmadığını söyleyen Besim, Onkoloji Hastanesi’nin büyük bir eksiği gidereceğini söyledi. Besim, hastane yapılırken binanın alt yapı ve fiziki yapısının yanında personel ihtiyacının da tam anlamda karşılamak gerektiğini söyledi. Besim, “Radyasyon onkoloğumuz yok. Hekim anlamında da eksikliğimiz var. Ciddi boyutta bir eğitim programı uygulanıp TC’den birilerini teşvik ederek getirtilmeli. Bazı branşlarda tek bir hekimimiz vardır. Ciddi boyutta tedavinin aksamasına neden oluyor. Onkoloji Hastanesi’nin bir an önce devreye girmesi gerekir. Kanser Savaş Birimi, Erken tanı ve koruyucu hekimliktir kanserin önüne geçmek adına önemli yer tutuyor” diye konuştu. (B. Topal)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                                                 MART 2014  
» Gıda denetimlerinde hassasiyet... (28/3/2014)
» Sağlık Bakanlığı ile Sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı (28/3/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle: "112'ler konusunda eksiklikler var" (27/3/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle: "Kısa bir süre içinde Onkoloji Hastanesi'nin ihalesine çıkılacak" (21/3/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle, Mağusa'da özel hastaneleri ziyaret etti (21/3/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle'den Sivil Savunma'ya ziyaret... (20/3/2014)
» Hızır Komitesi ikinci toplantısını gerçekleştirdi (14/3/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: "Tüm yasaları geçirmeyi hedefliyoruz" (14/3/2014)
» Bakan Gülle: "Acil Servis, yeniden organize edilecek" (14/3/2014)
» Bakan Gülle: "Sağlıkta hem kamu, hem özelde nitelik arttırılacak" (13/3/2014)
» Tıp Bayramı (14 Mart) dolayısı ile acil sağlık hizmetleri hariç, poliklinik hizmetleri yapılmayacak (13/3/2014)
» Gülle: "Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam gündeme getirilmeli" (13/3/2014)
» Organ Nakli konulu sempozyum düzenlendi (13/3/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: "Yeni Organ Nakli Yasası, AB normlarında çağdaş bir yasa olacak" (12/3/2014)
» Dünya Böbrek Günü... (12/3/2014)
» Tıp Haftası kutlamaları... (9/3/2014)
» Yeniden oluşturulan Hızır Komitesi ilk toplantısını gerçekleştirdi (7/3/2014)
» 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü... (7/3/2014)
» Onkoloji Hastanesi için ihaleye çıkılıyor (5/3/2014)