Baslik  31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ...
 
31 Mayıs 2014, Cumartesi
      Dünya Tütünsüz Günü
 
        31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Sağlık Bakanlığı:

arrow “TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNÜ KULLANIMI, KANSER BAŞTA OLMAK ÜZERE KALP DAMAR HASTALIKLARI, BÖBREK HASTALIĞI VE PEK ÇOK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR. DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM SÜREBİLMEK İÇİN İNSANLARIMIZ, TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİNDEN UZAK DURMALIDIR”

Sağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünleri kullanmanın sağlık açısından oluşabilecek sakıncalara dikkat çekmek ve halkın bilinçlendirilmesini sağlamak açısından tüm televizyon kanallarında yayımlanmak üzere, yeni kamu spotları hazırlattı.

Dünya Sağlık Örgütü de tütün ve tütün ürünleri kullanımının azaltılmasına yönelik çeşitli politikalar üretilmesine dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanlığı, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladığı mesajda, tütün ve tütün ürünü kullanımının, kanser başta olmak üzere kalp damar hastalıkları, böbrek hastalığı ve pek çok hastalığa davetiye çıkardığına dikkat çekerek, bireylerin, tütün ve tütün ürünü kullanımından uzak durmalarını istedi.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yayımlanan mesajda, “Tütün ve tütün ürünleri kullanımı, Dünya’da ve KKTC’de en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinin başında geliyor. Daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için insanlarımız, tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmalıdır” denildi.

Tütün ve tütün ürünü kullanımı, kanser başta olmak üzere kalp damar hastalıkları, böbrek hastalığı ve pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor…
Sigaranın akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, diş ve damak rahatsızlıkları, hipertansiyon gibi birçok sağlık sorununun oluşmasında etken olduğunu ifade eden açıklamada, Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmada ortaya çıkan verilere göre, tütün ve tütün ürünleri kullanan kişilerin, kullanmayan kişilere göre kalp krizi geçirme oranının çok daha yüksek olduğunu da belirtti.

Yasa uyarınca düzenli denetimler devam ediyor, Ocak – Nisan arası 848 denetim, 51 ceza…
Tütün ve Tütün Ürünlerinden Korunma ve Denetim Yasasına bağlı olarak, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü ekiplerince düzenli olarak devlet dairelerinde, eğlence mekânlarında ve restoranlarda tütün denetimlerinin yapılmakta olunduğuna değinilen açıklamada, Ocak 2014’den Nisan 2014’e kadar yasa uyarınca toplam 848 iş yerinin denetlendiği ve yasaya aykırı davranan 51 iş yerine ceza yazıldığı kaydedildi.

İhbarda bulunmak isteyenler, 228 30 16 numaralı telefonu arayabilirler…
Açıklamada, Sağlık Bakanlığına bağlı 228 30 16 numaralı telefona mesai saatleri içerisinde ulaşan yurttaşların şikâyetleri doğrultusunda da denetimlerin yapılıp gerekirse cezai uygulamaların yerine getirildiği de belirtildi.

Yasa uyarınca tütün ve tütün ürünleri reklam panoları da yasak. İhlal eden işyerlerine ceza…
Açıklamada, yasa uyarınca işyerlerinde tütün ve tütün ürünü reklam panolarının kullanılmasının yasak olduğu da ifade edilerek, yasayı ihmal ettiği saptanan 1 iş yerine cezai mayide uygulandığı belirtildi.

Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı'nın, 3 iş yerinde uyarıcı levha bulundurmadığı için, 42 işyerinde kapalı alanda tütün ürünü içilmesine izin verdiği için, 1 işletmeciye ithali yasak tütün ürünü sattığı için, 4 kişiye ise kapalı alanda tütün ürünü kullandığı için, ceza yazıldı.

Yeni kamu spotları yayında…
Bakanlık açıklamasında, tütün ve tütün ürünleri kullanmanın, sağlık açısından oluşabilecek zararlara dikkat çekmek ve halkın bilinçlendirilmesini sağlamak açısından tüm televizyon kanallarında yayımlanmak üzere, “yeni kamu spotları” hazırlattığı da kaydedildi.

Amaç, herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması…
Herkesin temiz bir hava soluyabilmesinin önemine de değinilen açıklamada, yasadaki temel amacın, kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, tütün ve tütün kullanımına yönelik alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak olduğu belirtildi.

Yasada, günün şartlarına uygun yeni düzenlemeler yapılıyor…
Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’nda bazı yeni düzenlemelerin yapılmakta olunduğuna işaret edilen açıklamada,  günün şartlarına uygun olarak, tütün ve tütün ürünleriyle ilgili bazı kısıtlamaların daha da artırılmasına yönelik bir çalışmanın öngörüldüğü ifade edildi.

Sadece yasalar yeterli değil, toplumsal bilinç şart…
Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına yönelik olarak sadece, yasal düzenlemenin yeterli olmadığının altı çizilen Bakanlık açıklamasında, “Yasalar, denetimler önemli olmakla birlikte bu konudaki toplumsal bilincin de artırılması son derce önemlidir. Yazılı ve sözlü basında vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeleri yapmaktayız, yasa ayda en az 90 dakika tütün ürünleri alışkanlığının zararları konusunda uyarıcı, bilgilendirici eğitici nitelikte yayınlar yapmak zorunluluğu getirilmiştir” denildi.

Dünya tütünsüz gününün tarihçesi…
Bakanlık açıklamasında 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü tarihçesinden de söz edildi.

Buna göre, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her yılın 31 Mayıs gününü 1987 yılında Dünya Tütünsüz Günü (World No Tobacco Day) olarak kabul etmiştir. DSÖ, 31 Mayıs günü vesilesiyle tüm dünya ülkelerine; tütünün yol açtığı sorunlara dikkat çekmelerini ve ülkelerinde tütün tüketiminin azaltılması için gerekli politikaları hayata geçirmelerini önermektedir” denildi.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Dünya Sağlık Örgütü’nün, tütün kullanımına harcanan ulusal kaynakların eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe değil de ölüme sebep olan tütün ve tütün ürünlerine (yani tütün tekellerine) harcanmasının, ülkeleri yoksullaştırmakta olduğuna da dikkat çektiğini belirtildi.

DSÖ’nün bu yılki ana teması, sigara vergilerinin yükseltilmesi…
Bakanlık açıklamasında, DSÖ’nün 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla, her yıl farklı bir temayla çeşitli aktivitelerin yapılması yönünde çağrıda bulunduğu kaydedilerek,  DSÖ’nün bu yılki ana temasının ‘sigara vergilerinin yükseltilmesi’ olduğuna dikkat çekildi.

Vergiler yükseldikçe sigara kullanımı azalıyor…
DSÖ’nün, bu tema doğrultusunda tüm ülkelere sigara vergilerini yükseltme çağrısın bulunduğu belirtilen açıklamada,  yapılan araştırmalarda ekonomik seviyesi yüksek olan ülkelerde, vergi oranını yükseltmekle sigara fiyatları yüzde 10 arttığı ve kullanımın da yüzde 4 oranında azaldığı belirtildi.

Ekonomik seviyesi düşük ülkelerdeyse,  sigara kullanım oranı vergiler yükseldikten sonra yüzde 8 oranında azaldığının görüldüğü kaydedildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 
Video Haber
Baslik  SGK UYGULAMALARI ANLATILDI...
 
29 Mayıs 2014, Perşembe
      SGK Uygulamaları
 
        Sağlık Bakanlığı'nın davetlisi olarak ülkede bulunan TC Sosyal Güvenlik Kurumu heyeti tarafından;

arrow SGK UYGULAMALARI ANLATILDI...

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu arasında bir süre önce imzalanan protokol gereği sürdürülen çalışmalar devam ediyor. Bu maksatla sistemin işleyişi hakkında bilgi ve eğitim vermek üzere Türkiye SGK’dan bir uzman heyet, Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak KKTC’ye geldi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalitesi yüksek sağlık hizmetinin verilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak ülkemizde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) heyeti, bugün Sayıştay Başkanlığı Konferans Salonu’nda, Bakanlık ve Devlet Hastaneleri yöneticilerine yönelik bir bilgilendirme yaptı.

Sağlıkta yeniden yapılandırma…
SGK’lı Türkiye vatandaşlarının, KKTC Devlet Hastaneleri’nden alacakları hizmetlerin SGK tarafından ödenmesine yönelik imzalanan işbirliği protokolü gereği düzenlenen brifingte, bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlıkta, Dünya’nın birçok ülkesinde yeniden yapılandırmaya gidildiğini belirterek, kendilerinin de bu yönde adımlar attıklarını anlattı.

SGK, vatandaşlarının KKTC’deki sağlık kurumlarından hizmet alması için çalışıyor…
Türkiye’de sağlık alanında ciddi yeniden yapılandırmalar gerçekleştiğini ifade eden Gülle, SGK etkili ve ciddi bir kurum olarak KKTC’deki vatandaşlarının buradaki sağlık kurumlarından da hizmet alması için çalışıyor. Biz de aynı uygulamayı yapmaya çalışıyoruz” dedi.
           
Gülle çalışmanın Bakanlığın sağlık sistemi vizyonuna da katkı koyacağına inanç belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin konuşmasının ardından, SGK yetkilileri tarafından Sağlık Uygulamaları Tebliği (SUT), MEDULA ve aktif uygulamalar hakkında bilgi verildi.

Eğitim çalışmaları yarın ve Cuma günü de devam edecek…
Açıklamanın sonunda, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki ilgili daire ve hastanelerdeki birimlere yarın ve Cuma günü eğitim verileceği belirtildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, 67. DÜNYA SAĞLIK ASAMBLESİ TOPLANTISINDA...
 
22 Mayıs 2014, Perşembe
      Dünya Sağlık Asamblesi
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle,

arrow 67. DÜNYA SAĞLIK ASAMBLESİ TOPLANTISI'NDA...

Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen ‘Dünya Sağlık Asamblesi’ toplantısı için İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, temaslarına devam ediyor.

Bakanlık'tan verilen bilgiye göre, 19 Mayıs Pazartesi günü başlayan Dünya Sağlık Asamblesi toplantısı 24 Mayıs Cumartesi günü sona erecek.

Dünya Sağlık Asamblesi toplantılarının, çok yoğun bir program çerçevesinde gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, Sağlık Bakanı Gülle’nin, çeşitli ülkelerin temsilcileriyle de bir araya gelme fırsatı yakaladığı kaydedildi.

Dünya Sağlık Asamblesi…
Toplantıda, Dünya Sağlık Asamblesi’nin fonksiyonları, DSÖ’nün politikalarının belirlenmesi, mali politikaları denetim, inceleme ve önerilen program bütçesinin onayı gibi konular ele alınıyor.

SAĞLIK BAKANI GÜLLE: “BURADA BULUNMAK BİZLER AÇISINDAN DA ÇOK ÖNEMLİ BİR KAZANIMDIR”

Dünya Sağlık Asamblesi Toplantısına katılan Sağlık Bakanı Gülle, Dünya Sağlık Asamblesi’nin, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) en üst karar alma organı olduğuna işaret ederek, DSÖ’nün politikaları ve faaliyetlerine ilişkin tüm önemli kararların bu toplantıda alındığını kaydetti ve “Burada bulunmak bizler açısından da çok önemli bir kazanımdır” dedi.

Gülle, Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, toplantılarda özellikle gelişmiş ülkelerde hızla artan çocuklardaki obezitenin ciddiyetine dikkat çekildiğini kaydetti.

19 Mayıs’ta başlayan 67. Dünya Sağlık Asamblesi toplantısı, İsviçre’nin Cenevre kentinde
devam ediyor...

Sağlık Bakanı Gülle, 24 Mayıs'a kadar sürecek Dünya Sağlık Asamblesi toplantısının, üst düzey devlet yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildiğini belirterek, “Dünya Sağlık Asamblesi, Dünya Sağlık Örgütü'nün en üst karar alma organıdır. DSÖ’nün politikaları ve faaliyetlerine ilişkin tüm önemli kararları bu toplantıda alınmaktadır. Burada bulunmak bizler açısından da çok önemli bir kazanımdır” dedi.

Birleşmiş Milletler Cenevre Sarayı'nda yer alan ve yaklaşık 3 bin delegenin katıldığı 67. Dünya Sağlık Asamblesi’nde, 2 günün geride kaldığını belirten Sağlık Bakanı Gülle, toplantılarda, özellikle gelişmiş ülkelerde hızla artan çocuk obezitesi sorununun ciddiyetine dikkat çekildiğini belirtti.

Çocuk obezitesi sorunun çözümüne yönelik politikaların üretilmesi amacıyla örgüt bünyesinde üst düzey bir komisyon kurulduğunu aktaran Bakan Gülle, 67. Dünya Sağlık Asamblesinde, dünyayı tehdit eden bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele konusunun da irdelendiğini kaydetti.

Gülle, Dünya Sağlık Asamblesi toplantısının “sağlık sistemleri ve politikaları”, “olası sağlık risklerine karşı hazırlık”, “denetim ve önlemler” başlıkları altında gerçekleşecek komite çalışmaları ile devam edeceğini kaydederek, komite raporlarının değerlendirilip, üretilecek karar tasarılarının onaylanmasıyla genel asamble oturumlarının sona ereceğini ifade etti.

Açıklamada, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin, Cenevre’de çeşitli ikili temaslarda da bulunduğu belirtildi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  "HİPER BARİK OKSİJEN" BÖLÜMÜ TANITILDI...
 
20 Mayıs 2014, Salı
      Hiper Barik Oksijen tedavisi
 
        Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde,

arrow "HİPER BARİK OKSİJEN" BÖLÜMÜ TANITILDI

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde (LBNDH) “Hiper Barik Oksijen” (HBO) bölümünün tanıtımı için basın toplantısı gerçekleştirildi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde (LBNDH) “Hiper Barik Oksijen” (HBO) bölümünün tanıtımı için basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, oksijenin normal basınçtan daha yüksek bir basınçla HBO odasına girenlere verilmesi ve çeşitli hastalıkların tedavisinin yanı sıra dalgıç eğitimlerinde de kullanılmasını sağlayan cihaz hakkında, LBNDH Başhekim Yardımcısı Dr. Bülent Dizdarlı ve Genel Cerrahi Uzmanı Tarık İzbul bilgi verdi. 

İZBUL SUNUM YAPTI
Sunumu gerçekleştiren Dr. Tarık İzbul, HBO’nun %15 olarak dalgıç eğitimlerinde, % 85 olarak da çeşitli hastalıkların tedavisinde, yaklaşık %84 başarı oranıyla kullanıldığını açıkladı. 

DALIŞ KAZALARI ÖN SIRADA
2005 yılında kurulan HBO odasının %52 oranla dalış kazalarında tedavi edici olarak kullanıldığının altını çizen İzbul, HBO tedavisinden yarar görenleri bugüne dek %83.9 (173 kişi), görmeyenleri %8.3 (17 kişi) ve tedavi sonucu belirsiz (otizm hastaları) oranını %7.8 (16 kişi) olarak açıkladı.

Hiper Basınçlı Oksijen (HBO) Odası hava veya gaz embolisi, Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi, gazlı gangren, kramplar, kafa içi apse, radyasyon hasarı, akut alev yanıkları, kapanmayan yaralar veya nedeni bilinmeyen işitme ve görme kaybı gibi hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılıyor. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE, DÜNYA SAĞLIK ASAMBLESİ TOPLANTISINA KATILMAK ÜZERE CENEVRE'YE GİDİYOR
 
18 Mayıs 2014, Pazar
      Sağlık Bakanı Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle,

arrow DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (DSÖ) TARAFINDAN HER YIL MAYIS AYINDA CENEVRE’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN “DÜNYA SAĞLIK ASAMBLESİ" TOPLANTISINA KATILMAK ÜZERE BU AKŞAM İSVİÇRE’YE GİDİYOR

‘Dünya Sağlık Asamblesi’ toplantısı bu yıl 19-24 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Dünya Sağlık Asamblesi toplantısında Dünya Sağlık Örgütü’nün faaliyetleri gözden geçiriliyor ve yeni öncelikler belirleniyor.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl Mayıs ayında Cenevre’de gerçekleştirilen “’Dünya Sağlık Asamblesi’ toplantısına katılmak üzere bu akşam İsviçre’ye gidiyor.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, ‘Dünya Sağlık Asamblesi’ toplantısında, Dünya Sağlık Örgütü’nün faaliyetleri gözden geçiriliyor ve yeni öncelikler belirleniyor.

Toplantı, her yıl olduğu gibi bu yıl da 19-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek.

Dünya Sağlık Asamblesi…
Toplantıda Dünya Sağlık Asamblesi’nin fonksiyonları, DSÖ’nün politikalarının belirlenmesi, mali politikaları denetim, inceleme ve önerilen program bütçesinin onayı gerçekleştiriliyor.

 

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "BİLİNÇLİ, AKILCI İLAÇ KULLANMAK GEREKİYOR"
 
17 Mayıs 2014, Cumartesi
      Kıbrıs Medya Grubu'nu ziyaret
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, KIBRIS Medya Grubu’na nezaket ziyaretinde bulundu:

arrow “DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN DE ORTAYA KOYDUĞU GİBİ DÜNYADA ARTIK BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMALARDAN, BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAKTAN DOLAYI DİRENÇ OLUŞUYOR. ÇOK DAHA YÜKSEK DOZLARDA İLAÇ KULLANARAK TEDAVİLERİ YAPABİLİR DURUMA GELEBİLİNİYOR VEYA DAHA YENİ ANTİBİYOTİKLER BULMANIZ GEREKİYOR. OYSA BUNUN DA BİR SINIRI VAR. DOLAYISIYLA BİLİNÇLİ, AKILCI İLAÇ KULLANMAK GEREKİYOR”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert, KIBRIS Medya Grubu Genel Müdürü Bilge Nevzat, Yönetim Kurulu Üyesi Fehim Nevzat’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette bakanlık bünyesinde sürdürdükleri çalışmalar hakkında da bilgi veren Gülle, bu hafta 12 Mayıs Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası nedeniyle sağlıkla ilgili birçok konu ve düzenlemeyi gündeme getirdiklerini anımsattı.

14 Mayıs Dünya Eczacılar Günü nedeniyle özellikle bütün dünyada sağlığın önemli bir parçası olan ilaç kullanımı konusuna değinen Gülle, “Dünya Sağlık Örgütü’nün de ortaya koyduğu gibi dünyada artık bilinçsiz ilaç kullanmalardan, bilinçsiz antibiyotik kullanmaktan dolayı direnç oluşuyor. Çok daha yüksek dozlarda ilaç kullanarak tedavileri yapabilir duruma gelebiliniyor veya daha yeni antibiyotikler bulmanız gerekiyor. Oysa bunun da bir sınırı var. Dolayısıyla bilinçli, akılcı ilaç kullanmak gerekiyor” dedi.

Gülle, halkı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla belli duyurular ve el ilanları hazırladıklarını belirterek, hekim kontrolü olmadan rastgele ilaç kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Ahmet Gülle, bu konuyu dile getirmeye özen gösterdiklerini ve broşürler hazırladıklarını söyleyerek, KIBRIS Gazetesi’ne broşürlerin halka dağıtılmasında katkı koyduğu için teşekkür etti.

KIBRIS Gazetesi’nin her konuda duyarlı olduğunu söyleyen Gülle, “Objektif yaklaşımlarla kendini gösteriyor. Etkinliğini ortaya koyuyor. Sağlık konusunda da biz bunları görüyoruz. Ben bu konudan hareketle, genel anlamda sağlıkla ilgili gazetenizde yapılan yayınlar için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Nevzat: "Sağlık tüm bireyler için çok önemli"...
KIBRIS Medya Grubu Genel Müdürü Bilge Nevzat da ziyaretten dolayı Sağlık Bakanı Gülle ve Özel Kalem Müdürü Mert’e teşekkür etti.

Nevzat, sağlığın tüm bireyler için çok önemli olduğuna vurgu yaparak, KIBRIS Medya Grubu’nun sağlık konusunda çok hassas olduğuna dikkat çekerek, sağlığa yönelik katkıların süreceğini kaydetti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  "AKILCI İLAÇ KULLANIMI" PANELİ DÜZENLENDİ...
 
17 Mayıs 2014, Cumartesi
      Eczacılık Bayramı
 
        Eczacılık Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, “akılcı ilaç kullanımı” paneli düzenlendi:

arrow GÜLLE: “İNSANLAR ARASINDA İLAÇ KULLANMA ÇILGINLIĞI VAR. NE KADAR ÇOK İLAÇ
      KULLANILIRSA O KADAR ÇOK İYİ OLUNACAĞINA İNANILIYOR”

Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen panel, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokali’nde yer aldı.

Panelin açılış konuşmalarını Eczacılar Birliği Başkanı Ebru Başay Alper ve Sağlık Bakanı Ahmet Gülle yaptı.

Eczacıların halkın en rahat ulaşabileceği sağlık danışmanları olduğunu kaydeden Alper, tüm meslektaşlarının gününü kutladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise ilaç uygulamalarında büyük gelişme kaydedildiğini belirtti ve bunların doğru kullanımının önemine işaret etti.

Hastaların bilinçli bir şekilde yönlendirilmesi gerektiğini kaydeden Sağlık Bakanı Gülle, doktor ve eczacılara bu konuda görevler düştüğünü, insanları maddi ve manevi en az etkileyecekleri şekilde tedaviler uygulamaları gerektiğini belirtti.

Eğitimin önemine işaret eden Gülle, “İnsanlar arasında ilaç kullanma çılgınlığı var. Ne kadar çok ilaç kullanılırsa o kadar çok iyi olunacağına inanılıyor” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra, “Akılcı İlaç Kullanımı” hakkında sunumlar gerçekleştirdi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ACİL MÜDAHALE TEMEL EĞİTİMLERİ...
 
17 Mayıs 2014, Cumartesi
      Sağlıkta sürekli eğitim
 
        Sağlık Bakanlığı ‘Acil Müdahale Temel Eğitimi’ kursunun ilk haftası tamamlandı. Eğitimi başarıyla tamamlayan
        sağlık personeli için gerçekleştirilen sertifikala törenine katılan Sağlık Bakanı Gülle vurguladı:

arrow “SAĞLIKTA SÜREKLİ EĞİTİM ŞART”

Gülle: “112 Acil Ambulans Ağı çalışanlarına yönelik verilen Acil Müdahale Temel Eğitimi, çalışanlarımızı daha etkin kılacak ve yaptıkları işle gurur duyan, faydalılığından onur duyan bir noktaya gelmeleriniz sağlayacak”

Sağlık Bakanlığı’nın, Türkiye Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 112 Acil Müdahale Ambulans Ağı’nda çalışan hemşire, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramediklere yönelik gerçekleştirdiği “Acil Müdahale Temel Eğitimi” kursunun ilk etabına katılanların sertifikaları verildi.

Sertifika töreni, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thallassaemia Merkezi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Sağlıkta sürekli eğitim şart…
Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü Yeşim Kubilay ve Bakanlık Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert’in de hazır bulunduğu sertifika töreninde bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlıkta sürekli eğitiminin önemine işaret etti.

Yaptığı işle onur duyan sağlık personeli…
Bakan Gülle, konuşmasında, eğitime katılanların personelin mesleki anlamda daha güçlü ve etkin bir pozisyonda olacaklarını kaydederek,”Sizler, yaptığınız işle guru duyan, yaptığınız işte faydalılığınızdan ve etkililiğinizden onur duyan bir noktaya gelmeniz lazım.  Ancak bunu duyduğunuz, bunu hissettiğiniz zaman gerçek anlamda sağlık hizmetlerin verilmesinde iyi bir sonuç yakalamış olunacak” dedi.

Eğitimler 4 hafta boyunca devam edecek…
Eğitimler, toplam 4 haftalık süreyi kapsayacak ve 2 etap şeklide planlanan kurslarda, İlk 3 hafta hemşire,  paramedik ve acil tıp teknisyenleri eğitim görecek.

Son hafta yapılacak eğitimdeyse eğitmenler grubu olarak oluşturulacak gruba yönelik yapılacak. Bu gruptaki hemşireler yeniden eğitim görerek kendini geliştirecek ve eğitim verebilecek pozisyona gelecekler.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BAKAN AHMET GÜLLE, KIBRIS TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ
 
14 Mayıs 2014, Çarşamba
      Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow “TÜM HASTANELER VE ECZANELER OTOMASYONA BAĞLANACAK”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, tüm hastanelerin ve eczanelerin otomasyon ağıyla birbirine bağlanmasının planlandığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Antibiyotik direnci üzerine durduğunu ve belirten Gülle, kişilerin bilinçli ilaç kullanma yönünde yönlendirilmesinin önemine işaret etti.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği yetkilileri Eczacılık Günü nedeniyle Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye de ziyarette bulundu.

ALPER: “ECZANELER 1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN OTOMASYONLA HİZMET VERECEK”
Birlik Başkanı Ebru Başay Alper, görüşmede yaptığı konuşmada, kendi alanlarına ilişkin yasa öneri ve tüzük taslak çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek Bakan Gülle’den destek istedi.

Alper, Sosyal Sigortalar Dairesi ile yaptıkları çalışmalar doğrultusunda 1 Haziran’dan itibaren otomasyon sistemi ile hizmet vermeye başlayacaklarını kaydetti.

GÜLLE: “TÜM HASTANELER VE ECZANELER OTOMASYONLA BAĞLANACAK”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, Soma’da yaşanan faciadan büyük üzüntü duyduklarını ve hükümet olarak bu acıyı paylaştıklarını ifade ederek başladığı konuşmasında sağlık ve eczacılık konularına değindi.

Gülle, Bakanlık olarak da otomasyon sistemi üzerine çalıştıklarını ve tüm hastanelerin ve eczanelerin otomasyon ağıyla bir birine bağlanacağını ümit ettiklerini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün antibiyotik direnci üzerine durduğunu belirten Bakan Gülle, kişilerin bilinçli ilaç kullanmaya yönlendirilmesinin önemine işaret etti.

Gülle, “İnsanların en önemli değeri yaşamlarıdır. Yaşamlarının olumsuz etkilenmemesi adına olabildiğince en az ve en doğru ilaçla tedavilerinin önünü açmamız gerekiyor” dedi.

TÜM TV’LERDE KAMU SPOTU YAYIMLANACAK
Ardından Sağlık Bakanlığı ve İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin hazırladığı ve tüm televizyon kanalarında yayınlanacak kamu spotunun tanıtım gösterimi yapıldı.

Doğru ilaç kullanımına dikkat çekmek amacı ile “Çok ilaç değil doğru ilaç iyileştirir” sloganı ile el broşürü de dağıtılacak. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  14 MAYIS ECZACILIK BAYRAMI...
 
14 Mayıs 2014, Çarşamba
      14 Mayıs Eczacılık Günü
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle 14 Mayıs Eczacılık Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Eczacılık mesleğinin
        önemine dikkat çekti:

arrow “ECZACILIK ÖNEMİNİ HİÇ YİTİRMEYEN MESLEKLERDEN BİRİSİDİR”

Gülle: “Akılcı ilaç kullanımı konusunda halkın bilinçlendirilmesinde en önemli paydaşlardan biri Eczacılardır. Bu nedenle sağlık hizmetinin sunulmasında eczacıların, dün olduğu gibi bu günde sağlık sistemi içerisinde önemi artarak devam etmektedir”

Sağlık Bakanlığı, bu yıl Eczacılık Bayramı dolayısıyla halkın ‘akıllı ilaç kullanımı’ konusunda bilinçlendirilmesine yönelik, televizyon kamu spotları ve görsel materyalli bilgi broşürleri hazırladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle 14 Mayıs Eczacılık Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, eczacılık mesleğinin sağlık alanındaki önemine dikkat çekerek, eczacılığın insanlık tarihi boyunca varlığını ve işlevselliğini koruyan çok önemli bir meslek olduğunu belirtti.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre Sağlık Bakanı Ahmet Gülle mesajında, eczacılığın,   toplumsal yaşamda önemini hiç yitirmeyen bir meslek olduğunun altınız çizdi.

Bakan Gülle, “Eczacılar, dün olduğu gibi bugün de toplumsal yaşam içindeki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir” dedi.

14 Mayıs’ta Bilimsel Eczacılık eğitimi başladı…
Açıklamasında, “Sağlık sistemi için özel bir öneme sahip eczacılarımızın en önemli günü olan 14 Mayıs, bilimsel olarak Eczacılık eğitiminin başladığı gündür”  ifadelerine yer veren Bakan Gülle, Eczacılık Bayramı’nın 175 yıldan beri kutlandığını kaydetti.

Akılcı ilaç kullanımı konusunda halkın bilinçlendirilmesine katkı…
Günümüzde, eczacılık mesleğinin yeniden şekillendiğini söyleyen Bakan Gülle, Eczacıların işlevlerinin sadece hastalıkların iyileşmesine yönelik ilaç hizmeti vermek olmadığını, bunun yanında ‘Farmasötik Bakım’ ve ‘Sağlık Danışmanlığı Hizmetleri’  de sunmakta olduklarını ifade etti.

Antibiyotikler, hekim kontrolünde kullanılmalı…
Bakan Gülle, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) de ortaya koyduğu gibi, bilinçsiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının direnç gelişmesi nedeniyle, çok dikkatli ve hekim kontrolünde kullanılmasının önemini vurguladı.

Eczacılarımızın, halkın “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda bilinçlendirmede de en önemli bir paydaş olduğunun da altını çizen Bakan Gülle, “Bu nedenle sağlık hizmeti sunulmasında en önemli paydaşlarından olan eczacıların,  dün olduğu gibi bu günde sağlık sistemi içerisinde önemi artarak devam etmektedir” dedi.

“Bakanlık olarak eczacılarımızın sorunlarını çözüp çalışma koşularının iyileştirilmesi ve sundukları hizmetlerin kalitesini artırılması yönünde çalışmalarımızı yoğunlaştırmaktayız” diyen Bakan Gülle, eczacılık mesleğine ömür, gönül ve emek vermiş tüm eczacıları bayramını en içten dileklerle kutladı.

Akıllı ilaç kullanımına yönelik bir dizi çalışma başlatıldı…
Bu arada Sağlık Bakanlığı’nın, Eczacılık Bayramı dolayısıyla bizi etkinliği hayata geçireceği belirtildi. 
 
Perşembe akşamı panel…
Buna göre, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği işbirliğiyle “Akıllı İlaç Kullanımı” konulu bir panel, 15 Mayıs 2014 Perşembe akşamı saat 19,30’da Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokalinde yer alacak.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin de hazır bulunacağı panelde, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Ebru Başay, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Uzman Eczacı Merdoğan Soyalan birer konuşma yapacak.

Açılış konuşmalarından sonraysa, YDÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rümeysa Demirdamar, UKÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. C. Kemal Buharalıoğlu, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkay Alp Yıldırım ve DAÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Hamurtekin, ‘Akıllı İlaç Kullanımı’ hakkında birer sunum gerçekleştirecekler.
 
Akıllı ilaç kullanımı konulu kamu spotu ve broşürler hazırlandı…
Eczacılık Bayramı dolayısıyla, Sağlık Bakanlığının bu yıl hayata geçirdiği bir başka çalışma da, halkın ‘Akıllı ilaç kullanımı’ konusunda bilinçlendirilmesine yönelik hazırlanan televizyon kamu spotları ve görsel materyalli bilgi broşürlerinin olduğu belirtildi.  

Gülle, Eczacılar Birliğini kabul edecek…
Bu arada, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü saat 16,30’da Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği heyetini de kabul edeceği kaydedildi.

AKILCI İLAÇ KULLANIMI PANELİ PROGRAMI

Tarih:           15 Mayıs, 2014
Yer:               Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokali – Lefkoşa
Saat:             19.30

Açılış Konuşmaları:
19.30 – 19.45         Ecz. Ebru BAŞAY               
(Kıbrıs Türk  Eczacılar Birliği Başkanı)

19.45 – 20.00        Uzm. Ecz. Mertdoğan SOYALAN
                                   (İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü)

20.00 – 20.15        Dr. Ahmet GÜLLE 
                                   (Sağlık Bakanı)

20.15                        Panel

Konuşmacılar:
Prof. Dr. Rümeysa DEMİRDAMAR
(Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı)

Doç. Dr. C. Kemal BUHARALIOĞLU
(Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi)

Yrd. Doç. Dr. Emre HAMURTEKİN
(Doğu Akdeniz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi)

Yrd. Doç. Dr. İlkay Alp YILDIRIM
(İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  12 - 18 MAYIS HEMŞİRELER HAFTASI...
 
12 Mayıs 2014, Pazartesi
      Ahmet Gülle
 
        12-18 Hemşireler Haftası dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow “İNSAN YAŞAMININ KUTSALLIĞININ FARKINDA OLARAK SABIR, ÜSTÜN ÇABA VE SEVGİ İLE
       ÇALIŞAN TÜM HEMŞİRELERİMİZE YÜREKTEN KUTLARIM”

Gülle: “Son yıllarda meslek üyelerinin de ciddi çabaları ile hemşirelerin niteliği yükselip, profesyonel bir konuma geldi”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan hemşirelerimiz üstlendikleri görev ve sorumluluk anlayışlarıyla onurlu ve kutsal bir mesleği ifa etmekte olduğunu söyledi.
 
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla açıklamalarda bulunan Bakan Gülle, ülkedeki sağlık sisteminin yeniden yapılandırılması çalışmaları çerçevesinde, sağlıklı toplum yapısı oluşturmak için koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra tedavi hizmetlerini de en iyi şekilde sunmanın gayreti içerisinde olduklarının belirtti.

İnsanımızın daha iyi sağlık hizmeti almasına yönelik ciddi çabalar var…
Hemşirelerin; bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruyan, geliştiren ve hastalık halinde iyileştirme hizmeti veren sağlık ekibinin en önemli unsurlarından olduğunu kaydeden Bakan Gülle, son yıllarda sağlık alanındaki hızlı değişim ve gelişimle insanımızın daha iyi sağlık hizmeti almasına yönelik ciddi çabaların ortaya konduğunu belirtti.

Hemşirelerin eğitim düzeyi ve niteliği yükseldi… 
Ülke’de hemşirelik eğitim seviyesinin yükseldiğini söyleyen Bakan Gülle, meslek üyelerinin de ciddi çabaları ile hemşirelerin niteliği yükselip profesyonel bir konuma geldiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle açıklamasında, sağlık bakım hizmetlerindeki her alanda, hiç bir fedakârlıktan kaçınmadan görevlerini büyük bir duyarlılık ve özveri ile yerine getirmeye çalışan hemşireleri gönülden kutladığını da ifade etti.

İnsan yaşamının kutsallığının farkında olarak sabır, üstün çaba ve sevgi ile çalışan
tüm hemşirelerimize yürekten teşekkür…

Mesajının sonunda Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, “ Önüne çıkan engel ve zorluklara rağmen kendinin ve dolayısı ile hemşirelik mesleğinin gelişimine katkı sağlayan tüm hemşireleri, geçmişten bu güne kadar bu sürece destek veren, eğitim ve yönetim desteği sağlayan, gayretleriyle mesleğe kalite ve değer kazandırmış herkese şükran ve sevgilerimi sunar, insan yaşamının kutsallığının farkında olarak sabır, üstün çaba ve sevgi ile çalışan tüm hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutlar, tüm sağlık çalışanlarımıza sağlık ve mutluluk dilerim ” dedi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  112 HIZIR SERVİS ŞOFÖRLERİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ...
 
9 Mayıs 2014, Cuma
      112 Hızır Servis Eğitimi
 
        Sağlık Bakanlığı'ndan;

arrow 112 HIZIR SERVİS ŞOFÖRLERİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ

Sağlık Bakanlığı, 112 Hızır Servis Ambulans Şoförlerine yönelik ilk yardım eğitim çalışması başlattı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre,  ambulans şoförlerinin ilk yardım eğitimleri Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassaemia Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

İngiltere’den gelen ve Kıbrıs’ta bulunan İngiliz eğitimci uzmanlardan oluşan ekip, yaklaşık 60 civarındaki ambulans şoförüne eğitim veriyor.

Temel ilk yardım…
Temel ilk yardım konularını içeren eğitimler,  ambulans şoförlerinin bilgilerini yenilemeleri ve bu alanda oluşan yeniliklerden haberdar olmaları amacıyla yapılıyor.

Eğitimlerden sonra katılımcılara sertifika da verilecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "SIKINTILARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
 
8 Mayıs 2014, Perşembe
      Thalassaemia Derneği
 
        Kıbrıs Türk Thalassaemia Derneği yetkilileri 8 Mayıs Dünya Thalassaemia Günü dolayısıyla Sağlık Bakanı
        Ahmet Gülle’ye sorunlarını aktardı.

arrow GÜLLE: “SADECE KAMPANYA İLE OLMAZ, VERİ BANKASI DA GEREKİYOR. HALKA YİNE ÇAĞRIDA BULUNALIM. KAN İHTİYACI VAR. 2323’E İSİM, SOYADI VE KAN GRUBU YAZARAK KAN BANKASI'NA GİREBİLİRSİNİZ”

Kıbrıs Türk Thalassaemia Derneği yetkilileri 8 Mayıs Dünya Thalassaemia Günü dolayısıyla Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye sorunlarını aktardı.

Dernek Başkan Ahmet Varoğlu, Thalassaemia hastalarının üç temel probleminin sürdüğüne dikkati çekti.

Varoğlu, “Kan bağışı sıkıntısı, hastalara hizmet veren binadaki alt yapı eksiklikleri ve ilaç sıkıntısı devam ediyor” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise eksiklikleri ortadan kaldırmak adına çalıştıklarını söyledi.

Gülle, Thalassaemia merkezinin tadilatı konusunun İhale Komisyonu’na iletildiğini kaydetti.

Gülle, “Sonuçta şuanda yeni baştan keşif yaptık. Miktar yükseltildi ve ihale komisyonuna gönderdik. Hızlı şekilde hayata geçirme düşüncesindeyiz. Kaynağımız hazır”

Kan eksikliği konusuna da değinen Gülle, sorunun sadece kampanya ile çözülmesinin mümkün olmadığını hatırlattı, halka çağrı yaptı.

Gülle: “Sadece kampanya ile olmaz, veri bankası da gerekiyor. Halka yine çağrıda bulunalım. Kan ihtiyacı var. 2323’e isim, soyadı ve kan grubu yazarak kan bankasına girebilirsiniz” dedi.

Gülle, ilaç sıkıntısın sona ermesi için de gerekli girişimlerin yapıldığını ekledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  9 MAYIS: DÜNYA ÇÖLYAK GÜNÜ...
 
8 Mayıs 2014, Perşembe
      Basın Açıklaması
 
        9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Sağlık Bakanlığı:

arrow “ÇÖLYAKLILAR, GLÜTENSİZ YAŞAM BİÇİMİ İLE SAĞLIKLARINA KAVUŞUP, OLAĞAN BİR
        YAŞAM SÜREBİLİRLER”

Sağlık Bakanlığı, çok fazla bilinmeyen Çölyak hastalığına yönelik farkındalığı artırmak için çeşitli eğitim çalışmalarının yanı sıra, KKTC’deki durumun saptanması amacıyla, Eylül ayında tarama çalışması başlatacak.

Sağlık Bakanlığı 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ülkede, Çölyak hastalığının çok bilinmediğinin belirtildiği açıklamada,  Sağlık Bakanlığı’nın Çölyak’a yönelik farkındalığı artırmak için çeşitli eğitim çalışmalarının yanı sıra, KKTC’deki durumun saptanması amacıyla, Eylül ayında tarama çalışmasının başlatılacağı kaydedildi.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi Çölyak’ta da erken tanının önemli olduğu kaydedilen açıklamada, gerçekleştirilecek taramada, hastalığın tanısının sağlanması, her hangi bir belirti başlamadan önce tanı konulabilmesi ve Çölyak’a yönelik koruyucu hekimliğin zamanında yapılabilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Çölyak hastalığı…
Açıklamada, bir alerjik sindirim sistemi hastalığı olan Çölyak’ın (Glüten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus (tüysü oluşumlar)  denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığı olduğu ifade edildi.

Hastalığa, buğday, arpa ve yulafta bulunan “glüten” neden oluyor…
“Çölyak buğday, arpa ve yulafta bulunan “glüten” denen maddenin neden olduğu bir barsak hastalığıdır” denilen açıklamada, bu maddenin ince bağırsakta ömür boyu oluşturduğu kronikleşmiş bir tür alerjik ve kalıtsal bir hastalık olduğu vurgulandı.

Belirtileri…
Çölyak’ın tipik ve tipik olmayan 2 tür belirtisinin olduğunun altı çizilen açıklamada, hastalığın belirtileri şu şekilde sıralandı: “Geçmeyen, tekrarlayan ishal atakları, karın şişliği, çocuk ve bebeklerde kilo alımının durması, büyüme gelişme geriliği, zayıflama /kilo kaybı, çocuklarda boy uzamasının durması, tedavi edilemeyen kansızlık ve huy değişikliği, huzursuzluk, mızmızlık)

Hastalık bulguları bağırsaklarla sınırlı değildir…
Hastalığın bulgularının bağırsaklarla sınırlı olmadığı da ifade edilen açıklamada, beyinden kalbe ve kemiklere kadar tüm organların etkilenebileceği, en önemli belirtisinin ishal olduğu, ishal olmaksızın diğer belirtilerle de karşımıza çıkabileceğinin altı çizildi.

Açıklamada “Özellikle ince bağırsağın mideye yakın kısmının hastalanabileceği ve bu bölgede demir, kalsiyum, çinko, magnezyum, protein, vitamin gibi hayati öneme sahip maddelerin emiliminden sorumludur. Bu nedenle ince bağırsakların tamamı hastalanmasa bile ciddi hastalık bulguları ortaya çıkabilir” ifadelerine de yer verildi.

Tanı karmaşası yaratabilir…
Bu kadar değişik belirtileri olan bir hastalıkta, doktorlar ciddi bir tanı karmaşası yaşayabileceği de belirtilen açıklamada, bu sorunun aşılabilmesi için tüm hekimlerin her türlü geçmeyen tekrarlayan ve çözüm bulunamayan yakınmalar karşısında Çölyak hastalığını düşünmesi gerekliliğinin altı çizildi…

Çölyak’ın dünyada görülme sıklığı yüzde bir…
Sağlık Bakanlığı, dünyada yapılan son çalışmalarda yüzde bir oranında çölyak hastası olduğunu ancak bu dağılım ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğini belirttiği açıklamasında, örneğin Orta Afrika’da genetik özelliklere bağlı olarak 20-30 kişide 1 çölyak hastasının var olduğunu kaydetti.
 
Hastalığın teşhisi konusunda Çocuk Hekimleri ve aileye büyük görev düşüyor…
Hastalığın teşhisi için çocuk doktorları ve ailelere büyük görev düştüğünün belirtildiği açıklamada, “Hastalığın en sık görülme yaşı 0-20 yaş arasındadır. Erişkinde 30-40 yaş arası görülme sıklığı yüksektir. Ancak daha ileri yaşlarda da teşhis alan hastalar olabilir” denildi.

Çölyak hastalığının tanısı…
Çölyak hastalığının tüm dünyada en zor tanı konan hastalıklardan birisi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Hastalığın tanısını koymak ciddi bir iştir. Çünkü ömür boyu diyet yapmayı gerektiren bir hastalıktır. Kişinin yaşamını büyük ölçüde değiştirir. Bu tanıyı alan çocuk ya da erişkin bundan sonraki hayatında çok farklı beslenmek zorundadır. Bu hastalıktan şüphelenildiği zaman glütene karşı oluşan antikorların seviyesini saptamak amacıyla bazı kan testleri istenir. Bu testler çölyak hastalığını desteklerse hastayı çocuk ya da erişkin gastroenteroloji uzmanına sevk eder. Kesin tanı ince bağırsak biyopsisinin patolojik incelemesiyle tanı konur” denildi.

Hastalığın tedavisi…
Açıklamada, hastalığın tedavisinin nasıl yapılacağına yönelik de bilgi verilerek hastalığın mümkün olduğunca erken teşhis edilmesinin önemine dikkat çekildi.

Ayrıca, erken tanı ve diyete uyumun tedavi açısından büyük öneme haiz olduğunun altı çizilerek, şu hususların altı çizildi:  
“Bu hastalığın tek tedavisi diyettir. Ömür boyu glüten içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Buğday, arpa, yulaf, çavdar unuyla yapılmış her türlü yiyecekten uzak durulmalıdır. Bunların yerine mısır, pirinç, patates ve baklagiller gibi glütensiz ürünler kullanılabilir. Ayrıca marketlerde bulunan hazır gıdaların içeriklerine de dikkat etmek gerekir. Ürünün üzerinde, ‘glüten içermez’ yazısını görmeli ve o ürünleri tüketmelidir”.

Glutensiz yaşam biçimi…
Çölyak hastalığı, tanıdan sonra hastalık olmaktan çıkar denilen açıklamada, söz konusu kişilerden ‘çölyak hastası’ olarak değil, ‘çölyaklı’ diye söz edilmesi gerektiği ifade edildi.

Çölyaklıların, glütensiz yaşam biçimi ile sağlıklarına kavuştuğu ve olağan bir yaşam sürmeye başladıkları da eklendi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: “KAN DONÖR VERİ BANKASI PROJESİNİ HAYATA GEÇİRMENİN
       MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ”
 
8 Mayıs 2014, Perşembe
      Sağlık Bakanı Ahmet Gülle
 
        8 Mayıs Dünya Thalassaemia Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow “KAN DONÖR VERİ BANKASI PROJESİNİ HAYATA GEÇİRMENİN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ”

Gülle: “Kan Donör Veri Bankası projesi hizmette. Gönüllü kan bağışçıları, 2323’e Ad Soyad Kan Grubu yazmak suretiyle ücretsiz mesaj göndererek destek olabilirler”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bu yıl 8 Mayıs Dünya Thalassaemia Gününü, Kan Donör Veri Bankası projesini hayata geçirmenin mutluluğu içerisinde kutladıklarını bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla bir mesaj yayımlayan Bakan Gülle, genelde ülkenin, özelde de Thalassaemia hastalarının kan gereksiniminin karşılanmasına yönelik oluşturulan “Kan Donör Veri Bankası” projesinin geçen hafta hayata geçirildiğini ifade ederek, Thalassaemia hastalarının daha iyi sağlık hizmeti almalarına yönelik çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.

Thalassaemia hatalarının sıkıntılarını iyi biliyoruz… 
Sağlık Bakanı Gülle, Thalassaemia hastalarının sıkıntılarını iyi bildiklerini de vurgulayarak, kan sıkıntısının yanı sıra hekimi, tıbbi donanım ve altyapıya yönelik bazı sıkıntılar var. Bunları iyi biliyoruz. Kan sıkıntısının aşılması amacıyla hayata geçirdiğimiz proje gibi, diğer konularda da çözüm üretmek için çeşitli çalışmalar başlattık. Süratle o konularda da adımlar atılacak ve çözüm üretilecektir” dedi.
 
Thalassaemia’da olduğu gibi diğer konularda da başarı öykülerine ihtiyaç var…
“Thalassaemia konusunda, Kuzey Kıbrıs’ın dünya çapında bir başarı öyküsü vardır. Hastalık neredeyse sıfırlandı ve artık Thalassaemia hastası doğmuyor” diye sözlerini sürdüren Bakan Gülle,  bu noktadan sonra yapılması gerekenin, mevcut Thalassaemia hastalarına en iyi sağlık olanaklarını sağlamak olduğunu söyledi.

Thalassaemia hastalarının ayda 600 ünite kana ihtiyacı var…  
Sadece Thalassaemia hastalarının ayda 600 ünite kana ihtiyaç duyduklarını belirten Bakan Gülle, kanser ve diyaliz hastalarının yanı sıra diğer rutin ihtiyaçları da düşünecek olursak bu ihtiyacın yaklaşık 2 bin üniteye tekabül ettiğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Kan Donör Veri Bankası…
Bakan Gülle mesajında, Thalassaemia hastalarının düzenli kana takviyesine ihtiyaçları olduğunu anımsatarak, Ülkede bugüne kadar sürekli kan ihtiyacının teminine yönelik bir sistem kurulamadığı için zaman zaman hastaların mağduriyet yaşadıklarının altını çizerek, göreve gelir gelmez Bakanlık bünyesinde ‘Kan Donör Veri Bankası’ oluşturulması için çalışmaya başlandığını anlattı.

Proje hayata geçti…
Kan bağışında devamlılığın şart olduğunun altını çizen Bakan Gülle, kan ihtiyacının karşılanmasına dair sürekli, kalıcı bir politika ve strateji oluşturmak amacıyla,  Thalassaemia Derneği ve ilgili paydaşlarla başarılı bir işbirliği yapıldığını ifade ederek, geçen hafta itibarıyla, Sağlık Bakanlığı Kan Donör Veri Bankası’nın hayata geçirildiğini söyledi.

Açıklamasında, Kan Donör Veri Bankası ile her ay belli sayıda kişinin kan vermeye davet edileceğini dile getiren Gülle, davet edilenlerin yarısının dahi kan vermesi halinde amaçlarına ulaşacaklarını belirtti.

2323’e ücretsiz mesaj…
Gönüllü kan bağışçısı olmak isteyen Kuzey Kıbrıs Turkcell abonelerinin 2323’e ‘Ad Soyad Kan Grubu’ yazmak suretiyle ücretsiz mesaj atmalarının yeterli olacağını söyleyen Bakan Gülle,   Sağlık Bakanlığı Kan Donör Veri Bankası projesinden başarılı olacağına inanç belirtti.

Bakan Gülle, “Kan bağışı konusunda halkımıza ne zaman çağrı yapsak,  birkaç ay boyunca yoğun bir ilgi oluyor. Ancak bu ilgi daha sonra kayboluyordu. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığının bu konuda bir proje yapması gerekiyordu. Bu projeyi Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkıları ve ilgili paydaşlarla birlikte hayata geçirdik. Bu organizasyonla sürekli kan ihtiyacının karşılanacağına inanıyoruz” dedi.
  
Bir yandan sağlığın yeniden yapılandırılmasına bir yandan da çözüm bekleyen günlü sorunlara eğiliyoruz…
Mesajının sonunda Bakan Gülle, “Göreve geldiğimiz günden itibaren bir yandan sağlığın yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalarımız, çağdaş bir vizyonla devam ederken, çözüm bekleyen günlük sorunların aşılmasına yönelik de kafa yormaya devam edeceğiz” dedi.

Gülle yarın Thalassaemia Derneğini kabul edecek… 
Öte yandan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 8 Mayıs Dünya Thalassaemia günü dolayısıyla yarın saat 15,00’de Kıbrıs Türk Thalassaemia Derneği heyetini, makamında kabul edecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI, KUZEY KIBRIS GENELİNDEKİ HASTANELERE AFRİKA KÖKENLİ OLARAK
       BİLİNEN ÖLÜMCÜL VİRÜS EBOLA SALGINI İÇİN UYARI YAPTI
 
7 Mayıs 2014, Çarşamba
      Ebola
 
        Sağlık Bakanlığı,

arrow KKTC GENELİNDEKİ HASTANELERE, AFRİKA KÖKENLİ OLARAK BİKİNEN ''ÖLÜMCÜL'' VİRÜS
      EBOLA SALGINI İÇİN UYARI YAPTI

Yataklı Tedaviler Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Katayon Kobat'ın imzasıyla dağıtılan resmi yazıda şu ifadelere yer verildi: ''Temel Sağlık Müdürlüğü tarafından yazılan 10 Nisan 2014 tarihli yazıda'' Gine Cumhuriyeti başta olmak üzere, Liberya ve Sierra Leone gibi Afrika ülkelerinde ortaya çıkan ölümcül Ebola virüsü salgını olduğu bilinmektedir.

Virüs, 38 derece ateş, eklem ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi ve kanama gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bilgilerinize ve belirtilen şikayetleirn görülmesi halinde Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon haslatıkları servisine müracaat etmelerinin sağlanması hususunda ilgili birimlerin bilgisine getirlmesi için gereğini saygı ile rica ederim''

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI: "KALP DAMAR CERRAHİ MÜDAHALELER, AVRUPA VE DÜNYA
KARDİYOLOJİ OTORİTELERİ TARAFINDAN UYGULANAN TIBBİ PROTOKOLLER DİKKATE ALINARAK PROGRAMLANMAKTADIR"
 
6 Mayıs 2014, Salı
      Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim arasında protokol imzalandı
 
        Sağlık Bakanlığı:

arrow "KALP DAMAR CERRAHİ MÜDAHALELER, AVRUPA VE DÜNYA KARDİYOLOJİ OTORİTELERİ TARAFINDAN UYGULANAN TIBBİ PROTOKOLLER DİKKATE ALINARAK PROGRAMLANMAKTADIR"

Yılda Bin anjiyografi, 300 balon ve stent, 350 civarında by-pass veya kapak ameliyatı yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları ve bakanlık yöneticilerinin halka daha iyi sağlık hizmeti verebilmek için, gece gündüz çalışmakta olduğunu ancak yine de tabii ya da gayrı tabii ölüm vakalarının yaşanabildiğini açıkladı.

Gerektiğinde hukuki süreç devreye konuluyor…
“Sağlık servislerimizde gerektiğinde çok komplike hastalıkların sürecinde, yurt içi veya yurt dışına sevk ettiğimiz hastalarda, zaman zaman ölümle sonuçlanan vakalar maalesef karşımıza çıkabilmektedir” denilen açıklamada, koplikasyonları en aza indirilmesine çalışılsa bile, bütün dünyada olduğu gibi zaman zaman, tedavi süreci içerisinde beklenmeyen olayların yaşanabilmekte olunduğuna işaret edildi.

Bakanlık açıklamasında, “Tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmayan bu tür olayları da soğukkanlılıkla karşılamak ve her olayı araştırmak durumundayız. Sağlık Bakanlığı olarak, bunları araştırıp soruşturuyor ve her hangi bir ihmale rastlandığında da gereğini yapıyoruz” ifadeleri de yer aldı.       

Oluşan hata veya komplikasyonlar her aşamada soruşturulup gereken yapılmaktadır…
Açıklamada, sağlık çalışanlarının günde 24 saat, yılda 365 gün büyük bir özveriyle çalıştıkları ve sağlık hizmetinin bir adım öteye taşınıp, çağdaş seviyelerde sürdürülebilmesi için çaba sarf ettikleri ifade edilerek, “Sağlık çalışanları, yüksek bir tempoyla çalışırken, oluşan hata veya komplikasyonlar her aşamada soruşturulup gereken yapılmaktadır. Hal böyleyken, zaman zaman olgular yeterince araştırılmadan, kullanılan ifadeler veya verilen mesajlar sağlık çalışanları arasında huzursuzluk ve rahatsızlık yaratmaktadır. Doğru verilere dayandırılmayan ve fark edilmeden yaratılan güvensizlik, herkesin zarar görmesine neden olacaktır” denildi.  

Güvensizlik aşılamak önümüzdeki en büyük engeldir…
Sağlığa güvensizlik aşılanmasının en büyük sorunlardan biri olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelerin altı çizildi: “Sağlık çalışanları büyük bir sorumluluk ve itinayla çalışmalarını sürdürmektedir. Sağlık Bakanlığı tüm kamu görevlilerinde olduğu gibi, çalışanların her hangi bir ihmali durumunda, gereğini şeffaflık ve hakkaniyet ölçeğinde yapmaktadır. Halkımızla açıklık, karşılıklı güven ilişkileri ve sorumluluk ilkeleri çerçevesinde iletişim içerisinde çalışılmakta olup, medyada gündeme getirilen, hastanede vefat eden yurttaşla ilgili yaşanan sürece, kamuoyuyla paylaşma gereksinimi oluşmuştur”.
  
Aort darlığı…
“Hastanemizde vefat eden (N.Ş) nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikâyetleri ile 28 Nisan 2014 tarihinde, Girne Akçiçek hastanesine yatırılmıştır.  29 Nisan Salı günü (ertesi gün) Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine Eko ve ileri tetkik için sevk edilen hastaya, aynı gün nöbetçi Kardiyolog hekim tarafından EKO yapılmış, hastada Aort darlığı saptanmıştır.  Söz konusu hastaya aynı gün Koroner Anjiyografi yapılmış ve 3 damarda darlık tespit edilmiştir.

By-Pass ameliyatı yapılması kararı alındı…
Hastada yaygın damar hastalığı tespit edilmesi üzerine Kardiyologların ve Kalp Damar Cerrahlarının ortak katıldığı kurulda, hastaya aort kapak replasmanı ve
By -pass ameliyatı yapılması kararı alınmıştır.

Hastada ana damar tıkanıklığı saptanmadı…
Hastada,  Koroner anjiyoda ana damar koroner lezyonu saptanmadığı (ana damar tıkanıklığı)  ve durumunun stabil olduğu dikkate alınarak hasta bekleme süresi için evine gönderilmeyip, serviste takibe alınmış ve operasyon öncesi medikal (ilaç) tedavisi düzenlenmiştir. Servisteki takibi sırasında çekilen EKG’lerinde değişiklik izlenmemiş, enzim takiplerinim de stabil olduğu gözlenmiştir.

Hastada, ne yazık ki, 01.05.2014 tarihinde (Perşembe günü) kardiyo  pulmoner  arrest  gelişmiş ve hastanemizin kardiyoloji servisinde yatan hastaya 45 dakika  resüsitasyon uygulaması yapılmasına rağmen cevap alınamamış ve hasta kaybedilmiştir.

Dünya ve Avrupa Kardiyoloji protokollerine göre ülkemizde, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde, hastalarımızın gerek Anjiyo,  Balon uygulaması olsun, gerek By-Pass operasyonları olsun, bekleme süresi ortalama bir hafta ve bir ay arasında değişmektedir. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde hastalarımızın kalbinde var olan Lezyonlara invaziv (Balon- stent) veya cerrahi müdahale,  durumunun aciliyetine göre Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahlarından oluşan ‘kurul’, Avrupa ve Dünya kardiyoloji otoriteleri tarafından uygulanan tıbbi protokoller dikkate alarak programlanmaktadır.

Bazı medya kuruluşları tarafından verilen haberler eksik veya yanlış…
Hal böyle iken kaybedilen hastaların üzüntüsü Sağlık Bakanlığını ve sağlık çalışanlarını derinden etkilerken,  bazı medya kuruluşları tarafından verilen haberlerin eksik veya yanlış olması, servislerimize karşı güvensizliği pompalamakta, sağlık çalışanlarının çalışma şevk ve azmini kırmaktadır.

Yılda 1000 anjiyografi, 300 balon ve stent, 350 civarında by-pass veya kapak ameliyatı…
Hastanemiz Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde sadece kalp damar hastalıklarında yılda 1000 (bin) anjiyografi yapılmakta ve konulan teşhisle 300 civarında hastaya balon ve stent takılarak hastalar cerrahiye gönderilmeden günlük yaşama geri döndürülmektedir. Cerrahiye sevk edilen 350 civarında hastanın damarları by-pass ile değiştirilmekte veya kapak ameliyatlarıyla tekrardan yaşama geri döndürülmektedir.

Ne var ki,  Ülkemizde sağlık sektöründe başarılar neredeyse hiç konuşulmamakta, dünya ortalamalarına göre düşük olan ve istenmeden yaşanılan başarısızlıklar büyütülmektedir.

Sağlık haberciliği ve etik…
İnsan sağlığının önemi,  sağlık sektörünün diğer sektörlerden farklı hassasiyet gerektirdiği dikkate alındığında,  Avrupa’da ve Türkiye’de tıp otoritelerinin medya mensuplarıyla oluşturmaya çalıştıkları “Sağlık haberciliği ve Etik” tartışmalarının ülkemizde de gündeme alınması ve buna uygun dil ve yaklaşım geliştirilmesinin kamu yararına olduğu görüşündeyiz.”

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                                                 MAYIS 2014  
» 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü… (31/5/2014)
» SGK Uygulamaları anlatıldı… (29/5/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle, 67. Dünya Sağlık Asamblesi toplantısında… (22/5/2014)
» "Hiper Barik Oksijen" Bölümü tanıtıldı (20/5/2014)
» Gülle, Dünya Sağlık Asamblesi toplantısına katılmak üzere Cenevre'ye gidiyor (18/5/2014)
» Bakan Ahmet Gülle: "Bilinçli, akılcı ilaç kullanmak gerekiyor" (17/5/2014)
» "Akılcı İlaç Kullanımı" paneli düzenlendi... (17/5/2014)
» Acil Müdahale Temel Eğitimleri... (17/5/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği yetkililerini kabul etti (14/5/2014)
» 14 Mayıs Eczacılık Bayramı (14/5/2014)
» 12 - 18 Mayıs Hemşireler Haftası (12/5/2014)
» 112 Hızır Servis şoförlerine ilk yardım eğitimi (9/5/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: “Sıkıntıların çözümü için çalışıyoruz” (8/5/2014)
» 9 Mayıs: Dünya Çölyak Günü... (8/5/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: “Kan Donör Veri Bankası projesini hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz” (8/5/2014)
» Sağlık Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs genelindeki hastanelere Afrika kökenli olarak bilinen ölümcül virüs Ebola salgını için uyarı yaptı (7/5/2014)
» Basın Açıklaması: “Kalp damar cerrahi müdahaleler, Avrupa ve Dünya kardiyoloji otoriteleri tarafından uygulanan tıbbi protokoller dikkate alınarak programlanmaktadır” (6/5/2014)

 
Haber görüntüsü Video Haber