Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI İLE KKTC TELSİM ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
 
29 Nisan 2014, Salıtesi
      Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim arasında protokol imzalandı
 
        Kalp ve Damar Hastalıkları konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla,

arrow SAĞLIK BAKANLIĞI İLE KKTC TELSİM ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI KONUSUNDA TOPLUMDA FARKINDALIK YARATILACAK.

TANPINAR: “KALP KONUSUNDA FARKINDALIK YARATMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

GÜLLE: “HASTA OLMAMAK İÇİN FARKINDALIK YARATILMASI VE BUNUN SÜREKLİ OLMASI GEREK”

Kalp ve Damar Hastalıkları konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla, Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim arasında protokol imzalandı.

Sağlık Bakanlığı’nda yer alan imza töreninde protokole, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar imza koydu.

İmza töreninde; Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Ramadan Kamiloğlu, Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Öner Özerdem’in yanı sıra bazı doktorlar, Sağlık Bakanlığı ve KKTC Telsim yetkilileri hazır bulundu.

TANPINAR
İmza töreninde ilk sözü alan Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, imzalanan protokolün önemine değinerek, insanlar için kalbin önemine dikkat çekti.

“Kalbimizi Seviyoruz” temasıyla imzalanan protokol çerçevesinde, teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak, kalp konusunda farkındalık yaratmaya çalışacaklarına dikkat çeken Tanpınar, 365 gün kullanılacak kamu spotları, çeşitli materyaller hazırlayacaklarını, zaman zaman SMS’lerle halkı uyaracaklarını anlattı.

Tanpınar, başarıya ulaşılacağına inanç belirterek, protokolün hayırlı olmasını temenni etti.

GÜLLE 
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, imzalanan protokolün önemine değinerek, Dünya Sağlık Örgütü’nün vizyonunda olduğu gibi, hasta olmadan bilinçli olmak gerektiğini söyledi. 

Sağlık Bakanlığı olarak, koruyucu sağlık ve temel sağlık hizmetlerini önemsediklerini ifade eden Bakan Gülle, bakanlık olarak tüm hastaneleri güçlendirmeye çalıştıklarını anlattı. 

Hasta olmamak için farkındalık yaratılması ve bunun sürekli olması gerektiğini vurgulayan Bakan Gülle, böyle bir stratejiyi uygulamak için KKTC Telsim ile bir protokol imzaladıklarını kaydetti. 

KKTC Telsim’in konuya duyarlılığını gördüklerini ifade eden Bakan Ahmet Gülle, KKTC Telsim ile imzalanan protokol çerçevesinde bir plan hazırlanacağını belirtti. 

Bakan Gülle, KKTC Telsim’in yanı sıra diğer kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ve desteğiyle toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapılacağını söyledi. 

Bakan Ahmet Gülle, başarıya ulaşılacağına inanç belirtti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "YENİERENKÖY’E MODERN BİR SAĞLIK MERKEZİ YAPILACAK"
 
29 Nisan 2014, Salıtesi
      Yenierenköy'e sağlık merkezi
 
        Yenierenköy’ü ziyaret eden Sağlık Bakanı Gülle:

arrow "YENİERENKÖY’E MODERN BİR SAĞLIK MERKEZİ YAPILACAK”

Gülle: “Lefkoşa Surlariçi’nde başlatılan ‘Yerinde Sağlık Projesinin’ aynısını Karpaz bölgesinde de hayata geçireceğiz”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Yenierenköy’e yapılacak yeni Sağlık Merkezi arazisinde incelemelerde bulundu.

Yerinde Sağlık Projesi Karpaz’da da hayat bulacak…
Ziyarette basına açıklamalarda bulunan Bakan Gülle, amaçlarının sağlıktaki kaliteyi artırmak olduğuna dikkat çekerek, Lefkoşa Surlariçi’nde başlatılan ‘Yerinde Sağlık Projesinin’ aynısını Karpaz bölgesinde de hayata geçireceklerini söyledi.

Bakan Gülle, Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde görev yapan hekimlerin özveriyle çalıştıklarını ancak merkez binasının alt yapısının yetersiz kaldığına dikkat çektiği konuşmasında, bölge halkına daha iyi sağlık hizmeti vermek için çalıştıklarını dile getirdi.

Yeni Sağlık Merkezi’nin projesi yapıldı, en kısa sürede ihaleye çıkılacak…
Yeni sağlık merkezi yapımı için yaptıkları projenin 15 gün içerisinde son halini alıp süratle ihaleye çıkılacağını kaydeden Gülle, yeni sağlık merkezinin en kısa sürede bölgeye kazandırılacağını ifade etti.

Karpaz bölgesi, sağlıkta hak ettiği değeri görecek…
“Amacımız sağlıktaki kaliteyi artırmaktır. Bu amaçla hızla ve kararlılıkla çalışıyoruz” diye sözlerini sürdüren Gülle, Karpaz bölgesinin sağlık hizmetlerinden daha etkin faydalanması için birçok projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI İLE LTB'DEN SAĞLIK ALANINDA GÜÇBİRLİĞİ...
 
28 Nisan 2014, Pazartesitesi
      Sağlık Bakanlığı ile LTB'den sağlık alanında güçbirliği
 
        Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Sağlık Bakanlığı “Yerinde Sağlık Hizmeti” Projesi kapsamında Surlariçi’nde
        çalışmalarına başladı:

arrow GÜLLE: "SIKINTISI OLAN VATANDAŞLARA LTB İLE BİRLİKTE YERİNDE ULAŞACAĞIZ"

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Gulle ve LTB Başkanı Kadri Fellhaoğlu bugün (28 Nisan Pazartesi) hem çalışmaları yerinde inceledi hem de bölgedeki vatandaşların sorunlarını dinledi.

Fellahoğlu: “Kurumlar arası işbirliğiyle vatandaşa daha iyi hizmet vereceğiz”

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu,Sağlık Bakanlığı ile geçtiğimiz hafta basın toplantısıyla duyurdukları Surlariçi’ne yönelik sağlık taramasını kurumlar arası işbirliğinin bir çalışması olarak ortak akıl ile resmen hayata geçirmeye başladıklarını kaydetti. LTB ile Sağlık Bakanlığı’ndan oluşan ortak etkiplerin sabahtan itibaren Arabahmet bölgesindeki evleri ziyaret etmeye başladığını dile getiren Fellahoğlu, şu ana kadar 26 girildiğini ve ziyaretlerin de süreceğini vurguladı.

Öncelikle sağlık taraması yapılacağını ve ihtiyaçların tesbit edileceğini ifade eden Fellahoğlu bir hafta sonra da ekiplerin hizmetleri vermeye başlayacağının altını çizdi. Evde verilemeyen hizmetlerin Devlet Hastahanesi’nde verileceğini ifade eden Fellahoğlu, imkansızlıklar dolayısıyla zor durumda olan insanlara güçlerini birleştirerek bir yardım eli çabası içine girdiklerine vurgu yapan Fellahoğlu, bunun tüm Surlariçi’nde her evde yapılacağını da sözlerine ekledi.

Gülle: “ Sıkıntısı olan vatandaşlara LTB ile birlikte yerinde ulaşacağız”

Sağlık Bakanı Ahmet Gulle ise “Yerinde Sağlık Projesi” diye adlandırdıkları bu hizmetin çok önemli ve güzel bir proje olduğunu dile getirerek sosyal ve ekonomik yönden sıkıntıları olan insanlara yerinde ulaşarak onların sıkıntılarını yerel yönetimler ile birlikte çözmeyi amaçladıklarını söyledi.

Örnek bölge olarak Surlariçi’ni düşündüklerini ve LTB ile işbirliğine girdiklerini dile getiren Gulle, aynı projeyi Karpaz bölgesinde de sürdürmeyi düşündüklerini ve çalışmaları başlattıklarını kaydetti. Gulle, “Ortak ekipleri ciddi bir sağlık verisi istatistiği çıkarıyor. Sorunların tesbitine yönelik bu çalışmadan sonra yapılacak değerlendirmenin hemen ardından da aşılama çalışmaları, hamilelere yönelik eğitim çalışmaları, ailelere yönelik eğitim çalışmaları ve yatılı hastaların evinde bakımına ait çalışmalar hemen başlayacak.

İhtiyaç durumunda hastahanede de tedavi yoluna gidilecek. Ciddi bir sağlık profilini ortaya çıkaracağız.Bu projenin gelecekte yerel yönetimler ile işbirliğiyle Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştireceği önemli çalışmalara ciddi bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. LTB’nin güçlü altyapısı ile Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkla ilgili imkanlarını birleştiriyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

Sarı: “LTB ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürler”

Arabahmet Muhtarı Alı Sarı da bu çalışmanın herkesi memnun etttiğini ve vatandaşların projeye yoğun ilgi gösterdiğini kaydederek bu güçbirliği ile vatandaşlara daha geniş ölçekte hizmet vermeyi amaçlayan belediye ve bakanlığa teşekkür etti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  "KAN DONÖR VERİ BANKASI" UYGULAMASI BAŞLADI...
 
28 Nisan 2014, Pazartesitesi
      Kan Donör Veri Bankası
 
        Sağlık Bakanlığı’nın “Şimdi Kan Verme Sırası Sizde” sloganıyla Kuzey Kıbrıs Turkcell’le projelendirdiği
        “Kan Donör Veri Bankası” uygulaması, Cumhuriyet Meclisi'nde bugün düzenlenen etkinlikle başladı:

arrow "ŞİMDİ KAN VERME SIRASI SİZDE!..."

SLOGANI “ŞİMDİ KAN VERME SIRASI SİZDE” OLAN PROJENİN AÇILIŞI İÇİN MECLİS’TE ETKİNLİK DÜZENLENDİ.

SİBER: “ÖZEL SEKTÖRLE DEVLET İŞBİRLİĞİNİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİDİR”

GÜLLE: “SAĞLIKTA YENİDEN YAPILANMA VE REFORM ADINA YOLA ÇIKTIK”

KARAATMACA: “4 YÜZ BİNİ AŞKIN KUZEY KIBRIS TURKCELL KULLANICISINI KAN DONÖR VERİ BANKASI'NA KATILMAYA DAVET ETTİK”

Sağlık Bakanlığı’nın “Şimdi Kan Verme Sırası Sizde” sloganıyla Kuzey Kıbrıs Turkcell’le projelendirdiği “Kan Donör Veri Bankası” uygulaması, Cumhuriyet Meclisi'nde bugün düzenlenen etkinlikle başladı.

Etkinliğe, Cumhuriyet Meclis Başkanı Sibel Siber, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu ve bir çok gönüllü vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meclisi’nin bahçesinde düzenlenen açılış etkinliğinde kan bağışında da bulunuldu. Bazı milletvekillerinin de kan verdiği meclis önündeki kan bağışı saat 15.30’a kadar devam edecek. Halka açık olan etkinlikte kan vermeye müsait gönüllü yurttaşların kan bağışı yapmalarına da olanak sağlanıyor.

Kan vermek isteyen gönüllüler bugünden itibaren, KKTC Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde oluşturulan Kan Donör Veri Bankası’na, Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından 2323’e isim soy isim ve kan gruplarını yazarak, ücretsiz olarak SMS atabilecek. Bu verileri toplayarak, ihtiyaç olduğu zaman ulaşılabilmesini sağlayacak olan veri bankası, kan vermek için yapılan başvuruları kan bankasına aktaracak ve Sağlık Bakanlığı görevlileri tarafından donörlere ulaşılarak kan alınması sağlanacak.

KARAATMACA
Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, ülkenin kan ihtiyacını karşılamak için yapılan işbirliğinin tanıtımı için yapılan etkinliğin, tüm halkın iradesinin temsil edildiği Cumhuriyet Meclisi'nde yapılmasından gurur ve mutluluk duyduklarını kaydetti. 

Kan Donör Veri Bankası’nı halkın geleceği için çok özel ve önemli bir adım olarak gördüklerini dile getiren Karaatmaca, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in, tüm teknoloji ve insan kaynağını hiç tereddüt etmeden Sağlık Bakanlığı Kan Donör Veri Bankası için seferber ettiğini belirtti. 

GÜLLE
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise, projenin çok güzel ve anlamlı olduğunu dile getirerek, “Sağlıkta yeniden yapılanma ve reform adına yola çıktık” dedi.

Kan vermenin toplumsal dayanışmaya gereksinimi olduğuna dikkat çeken Gülle, toplumun çok duyarlı olduğunu fakat her ay yaklaşık bin 500, 2 bin ünite kana ihtiyaç duyulmasından dolayı da Turkcell ile böyle bir etkinlik düzenleme kararı aldıklarını kaydetti.

Proje ile Kan Donör Veri Bankası oluşturulacağını ve her ay belli sayıda kişinin kan vermeye davet edileceğini dile getiren Gülle, davet edilenlerin yarısının dahi kan vermesi halinde amaçlarına ulaşacaklarını belirtti.

SİBER
Meclis Başkanı Sibel Siber, Cumhuriyet Meclisi’nin çok anlamalı bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyleyerek, kan vermenin dünyadaki paylaşımların en anlamlısı olduğunu kaydetti.

Meclis’in böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmasından gurur duyduğunu dile getiren Siber, projeye katkı koyan herkese teşekkür etti. 

Özel sektör ve devlet işbirliğinin önemine de dikkat çeken Siber, bu etkinliğin sivil toplum örgütleri ve devlet işbirliğiyle çok güzel işlere imza atılmasına güzel örnek olduğunu söyledi. Siber, Meclis’in sadece yasa yapma değil sosyal sorumluluk projelerine de katkı koyduğunu kaydetti.

PLAKET TAKDİMİ YAPILDI
Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, katkılarından dolayı Meclis Başkanı Siber Siber’e teşekkür plaketi takdim etti.

Etkinlikte, televizyon kanallarında yayımlanmak üzere, Kan Donör Veri Bankası ile ilgili kamu spotu çekimleri de yapıldı.

Etkinlikte ayrıca, Lefkoşa Belediye Orkestrası canlı müzik performansı sergiledi.

PROJEYE DESTEK
Bu arada KKTC Engelliler Dayanışma Derneği, bugün yayınladığı açıklamayla projeye destek verdi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  "ŞİMDİ KAN VERME SIRASI SİZDE"...
 
27 Nisan 2014, Pazar
      Şimdi kan verme sırası sizde
 
        Kan Donör Veri Bankası için tüm hazırlıklar tamamlandı. Bumaksatla, Pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi’nde
        açılış-tanıtım vekan bağışı etkinliği gerçekleştirilecek:

arrow ETKİNLİKTE KAN BAĞIŞI DA YAPILABİLECEK

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Şimdi Kan Verme Sırası Sizde’ sloganıyla Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla projelendirdiği Kan Donör Veri Bankası'nın açılış etkinliği, 28 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 10,00'da KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Etkinlikte, kan bağışı da yapılabilecek…
Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyet Meclisi’nin bahçesinde saat 15,30’a kadar devam edecek etkinlik halka açık olacak ve kan vermeye müsait gönüllü yurttaşların kan bağışı yapmalarına da olanak sağlanacak.

Üst düzey katılım…
Kan Donör Veri bankasının açılışının ve tanıtımının yapılacağı etkinliğe kapılarını açan KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin gün boyu üst düzeyde konukları misafir edeceği de vurgulanan açıklamada,

Cumhuriyet Meclis Başkanı Sibel Siber ve Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca’nın yanı sıra etkinliğe, Bakanlar, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Üst Düzey Yöneticiler, Sivil Toplum Örgütü Temsilciler, Sanatçılar, Gazeteciler, Köşe Yazarları ve gönüllü kan bağışçılarının katılması bekleniyor.
  
Etkinlikte kamu spotu da çekilecek…
Açıklamada, televizyon kanallarında yayımlanmak üzere, kamu spotu çekimlerinin de yapılacağı kaydedildi. Ayrıca, Lefkoşa Belediye Orkestrası da etkinlik boyunca canlı müzik performansı sergileyecek.

Protokol geçen hafta imzalanmıştı…
Kan vermek isteyen kişilerin kayıtlarının tutulacağı Kan Donör Veri Bankası oluşturulmasına ilişkin protokol geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca arasında imzalanmıştı.

AD SOYAD KAN GRUBU --->2323
Kan vermek isteyen gönüllüler 28 Nisan’dan itibaren, KKTC Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde oluşturulan Kan Donör Veri Bankası’na, Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından 2323’e isim soy isim ve kan gruplarını yazarak, ücretsiz olarak SMS atabilecek.

Kan donör veri bankası hakkında…
Kan Donör Veri Bankası, kan ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla verileri toplayacak, ihtiyaç olduğu zaman ulaşılabilmesini sağlayacak bir kan veri bankasıdır.
Kan vermek için yapılan başvurular kan bankasına aktarılacak, Sağlık Bakanlığı görevlileri tarafından donörlere ulaşılarak kan alınması sağlanacak.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  112 AMBULANS AĞI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR...
 
22 Nisan 2014, Salı
      112 Ambulans Ağı yeniden yapılandırılıyor
 
        Sağlık Bakanlığı,

arrow 112 AMBULANS AĞININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

112 Ambulans Ağının Yeniden Yapılandırılması Projesi kapsamında Tatlısu ve Çamlıbel’e 112 Ambulans Merkezi kurulması da hedefleniyor.

TATLISU VE ÇAMLIBEL’E 112 AMBULANS MERKEZİ KURULMASI HEDEFLENİYOR.

GÜLLE: “112 ACİL HİZMETLERİNİ BÜTÜNLÜKLÜ OLARAK ELE ALIYORUZ”

AVCI: “TATLISU VE ÇAMLIBEL’E 112 AMBULANS MERKEZİ KURULACAK” ARİFOĞLU: “AMBULANS ŞOFÖRLERİNE YÖNELİK EĞİTİMLERE BAŞLANDI”

Sağlık Bakanlığı, 112 ambulans ağının yeniden yapılandırılması için çalışma başlattı. 112 Ambulans Ağının Yeniden Yapılandırılması Projesi kapsamında Tatlısu ve Çamlıbel’e 112 Ambulans Merkezi kurulması da hedefleniyor.

Konuyla ilgili bugün Sağlık Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, amaçlarının etkin ve hızlı çalışan bir mekanizma oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Acil sağlık hizmetlerinin hükümetin öncelik verdiği konulardan olduğunu belirten Gülle, bu alanda yeniden yapılandırma çalışmaları yaptıklarını anlattı.

Önceki dönemde 112 acil sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için çalışan ekibi yeniden bir araya getirdiklerini anlatan Gülle, Türkiye’den bir ekibin de geçtiğimiz aylarda ülkeye gelerek konuyla ilgili araştırma ve değerlendirmelerde bulunduğunu hatırlattı.

Daha sonra 112 Ambulans Ağının Yeniden Yapılandırılması Projesiyle ilgili bilgi veren Gülle, acil hizmetlerini bütünlüklü olarak ele aldıklarını söyledi.

Amaçlarının etkin ve hızlı çalışan bir mekanizma oluşturmak olduğunu dile getiren Gülle, sağlıkta birçok sorun bulunduğunu ancak birlikte çalışarak bu sorunların çözülebileceğini belirtti.

Gülle bu bağlamda halkı da kendileriyle işbirliği içinde çalışmaya davet etti.

Acil sağlık hizmeti veren personelin eğitilmesinin önemine vurgu yapan Gülle, şu anda eğitimlere başlandığını ancak eğitimin sürekliliğinin de önemli olduğunu söyledi.

Gülle sürekliliği sağlamak için personelin eğitimini sağlayacak bir eğitici grup oluşturacaklarını da kaydetti.

Sağlık Bakanı Gülle, 112 Ambulans Ağının Yeniden Yapılandırılması Projesi çerçevesinde yapılacak düzenlemelerin arasında Tatlısu ve Çamlıbel’e kurulacak 112 Ambulans Merkezi’nin önemli yer tuttuğunu anlattı.

AVCI: “TATLISU VE ÇAMLIBEL’E 112 AMBULANS MERKEZİ KURULACAK”
112 Hızır Komitesi Koordinatörü Dr. Mehmet Avcı da toplantıda 112 Ambulans Ağının Yeniden Yapılandırılması Projesi hakkında sunum yaptı.

Acil hizmetlerin nasıl yürütülmesi gerektiğini anlatan Avcı, mevcut durumu ve projenin hedeflerini anlattı.

Şu anda, 112 Ambulans Ağı çerçevesinde 24 saat hizmet veren 10 merkez bulunduğunu ifade eden Avcı, bu merkezlerin Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Yeni İskele, Cengiz Topel Hastanesi, Ercan Havaalanı, Yeni Erenköy, Akdoğan ve Mehmetçik’te olduğunu kaydetti.

Mesai saatleri içinde Lapta, Geçitkale ve Maraş’ta hizmet verildiğini anlatan Avcı, Dipkarpaz’da ise “on call” hizmet verildiğini kaydederek, şu anda toplamda 23 acil kurtarma ambulansı ile hizmet verildiğini belirtti.

Avcı, 112 Ambulans Ağının Yeniden Yapılandırılması Projesi kapsamında 112 Komuta Merkezi kurmayı ve Mehmetçik Merkezi’nde 24 saat doktor görevlendirmeyi planladıklarını anlattı.

Ercan Havaalanı Merkezi’ni güçlendireceklerini dile getiren Avcı, Tatlısu ve Çamlıbel’e 112 Ambulans Merkezi kurmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Hedefleri arasında telsiz bağlantılarının güncelleşmesi ve ambulans takip sisteminin kurulması olduğunu da anlatan Avcı, 112 Ambulans Ağı ve acil sağlık hizmetlerinin yasal prosedürünün oluşturulması için çalışacaklarını ifade etti.

Çağrı merkezine ulaşan hastaya yaklaşım protokollerinin oluşturulup uyarlanması ve uygulamaya konması için çalışacaklarını dile getiren Avcı, 112 Acil Komuta Merkezi binasın yeniden düzenleneceğini belirtti.

Avcı, Polis Genel Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile koordinasyon ve işbirliğinin artırılmasının hedeflendiği de sözlerine ekledi.

ARİFOĞLU: “AMBULANS ŞOFÖRLERİNE YÖNELİK EĞİTİMLERE BAŞLANDI”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Komite üyesi Kenan Arifoğlu da ambülâns şoförlerine yönelik eğitimlerin başladığını dile getirdi ve ilerleyen dönemde diğer personele de eğitim verileceğini kaydetti. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  "YERİNDE SAĞLIK PROJESİ" PAZARTESİ BAŞLIYOR
 
18 Nisan 2014, Cuma
      Yerinde Sağlık Projesi
 
        Sağlık Bakanlığı ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) işbirliğinde gerçekleştirilecek;

arrow “YERİNDE SAĞLIK PROJESİ" PAZARTESİ BAŞLIYOR

SAĞLIK BAKANLIĞI İLE LTB’NİN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE YÜRÜTECEĞİ PROJE KAPSAMINDA VATANDAŞLARA EVDE SAĞLIK HİZMETİ VERİLECEK.

FELLAHOĞLU: “İKİ KURUMUN DENEYİM VE BİRİKİMLERİ SAYESİNDE HALKA DAHA OLUMLU SONUÇLAR DOĞURACAK HİZMETLER VERİLEBİLECEK”

GÜLLE: “PROJEYLE YERİNDE SAĞLIK VE SAĞLIKLI YAŞAM BİLİNCİ KATKISI SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ”

Sağlık Bakanlığı ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) işbirliğinde gerçekleştirilecek “Yerinde Sağlık Projesi” pazartesi başlıyor.

Lefkoşa Surlariçi’nden başlayacak proje kapsamında, öncelikle LTB Halk Sağlığı Şube Amirliği’nden ve Sağlık Bakanlığı’ndan ekipler evlere giderek durum tespiti yapacak. Sağlık Bakanlığı’nın doktor ve hemşirelerden oluşan ekipler daha sonra ihtiyaçlılara sağlık hizmeti götürülecek.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, “Yerinde Sağlık Projesi” hakkında basın toplantısı düzenledi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde gerçekleştirilen basın toplantısında Sağlık Bakanlığı ve LTB yetkilileri hazır bulundu. 

FELLAHOĞLU
Basın toplantısında ilk sözü alan LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, Sağlık Bakanlığı’yla işbirliği anlayışıyla, yerinde hizmet anlamında bir çalışma başlattıklarını söyledi.

LTB olarak insan sağlığına çok önem verdiklerini ifade eden Fellahoğlu, yapılacak çalışmanın da sağlık odaklı bir çalışma olduğunu vurguladı.

Çalışmanın bir ilk olacağını belirten Fellahoğlu, proje kapsamında LTB Halk Sağlığı Şube Amirliği ile Sağlık Bakanlığı doktor ve hemşirelerinden oluşturulacak ekipler tarafından evlerde hizmet verileceğini anlattı.

Ekiplerin ilk olarak durum tespiti yapılacağını, ardından da ihtiyaca göre, Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından sağlık hizmeti verileceğini belirten Fellahoğlu, gerektiği durumda vatandaşların hastaneye sevkinin de yapılacağını söyledi.

Fellahoğlu, LTB’nin, 2 bin 800 yaşlıya, imkanları el verdiği ölçüde hizmet götürdüğünü, halkı bilinçlendirmek amacıyla seminerler düzenlediğini anlatarak, yapılan işbirliğiyle, iki kurumun deneyim ve birikimleri sayesinde halka daha olumlu sonuçlar doğuracak hizmetlerin verilebileceğini sözlerine ekledi.

GÜLLE
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, işbirliği için LTB Başkanı Fellahoğlu’na teşekkür ederek, sağlığın her geçen gün daha kapsamlı ve daha organize çalışma gerektirecek bir hal aldığına dikkat çekti.

Sağlıkta tedavi kadar rehabilitasyonun da önemine değinen Bakan Gülle, bunun için özel bir uygulama gerektiğini belirtti.

Gülle, hastalıkların önlenmesi ve sağlıklı yaşam bilincinin oluşmasının artık tedavi kadar önemli olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de bu bilinci aşılamaya çalıştığını ifade etti.

BÜTÜN YEREL YÖNETİMLERLE YAPILACAK
Bakanlık olarak, koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için yerel yönetimlerle işbirliği çalışması yapma kararı aldıklarını söyleyen Gülle, bu amaçla işe LTB ile başladıklarını ve daha sonra bu işbirliğinin bütün yerel yönetimlerle yapılacağını kaydetti.

“Yerinde Sağlık Projesi” hakkında bilgiler veren Gülle, amaçlarının koruyucu temel sağlık hizmetlerini insanlara götürmek yanında, insanları bilgilendirmek olduğunu belirtti.

Toplumun bazı kesimlerinin sağlık hizmetlerinden faydalanmasının daha zor olduğunu, bu amaçla öncelikli olarak toplumun bu kesimlerine hizmet götürüleceğini söyleyen Bakan Gülle, projenin ilk olarak Lefkoşa Surlariçi’nde başlayacağını vurguladı.

LTB ve Sağlık Bakanlığı’nın tüm evlere gideceğini belirten Gülle, ziyaretler devam ederken, veriler doğrultusunda ekiplerin tedavi ve bakımları gerçekleştirileceğini anlatı.

Çalışmalar doğrultusunda vatandaşlara eğitimler de verileceğini söyleyen Gülle, projenin giderek geliştirileceğini ve bütün bölgelere yayılacağını kaydetti.

2. ADIM KARPAZ…
Bakan Ahmet Gülle, projenin 2. adımı olarak Karpaz’ı düşündüklerini belirterek, projeyle yerinde sağlık ve sağlıklı yaşam bilinci katkısı sağlamış olacaklarını sözlerine ekledi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ'Nİ KABUL ETTİ
 
18 Nisan 2014, Cuma
      Sağlık Bakanı Gülle, Evrensel Hasta Hakları Derneği'ni kabul etti
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow “HASTA HAKLARI HAYATIMIZA DAHA ETKİLİ ŞEKİL DE GİRMESİ LAZIM. BİRLİKTE BUNUN İÇİN
        HAREKET EDEREK HASTA HAKLARI DERNEĞİNİ KURDUK”

Avrupa Hasta Hakları Günü kapsamında saat 14.30’da gerçekleşen kabulde bazı sağlık örgütü temsilcileri de hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle kabulde yaptığı konuşmada, hasta sorunlarıyla ilgili sivil toplum örgütlerinin aslında hasta haklarıyla mücadele ettiklerini belirterek, insan hakkı olan bu hakkın olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

“Hasta hakları hayatımıza daha etkili şekil de girmesi lazım. Birlikte bunun için hareket ederek hasta hakları derneğini kurduk” diyen Bakan Gülle, yapılan çalışmaları  ilerletmek gerektiğini vurguladı.

Sağlık Çalıştayı sonunda stratejik plan yaparak çalışmalara geçildiğini belirten Bakan Ahmet Gülle, yavaş da ilerlese de sürecin işlediğini kaydetti.

Genel Sağlık Sigortasıyla ilgili  olarak 7 Mayıs’ta Türkiye’den bir ekibin ülkeye geleceğini de ifade eden Bakan Gülle, ekibin gelişinin süreceği hızlandırabileceğini söyledi.

Bakanlığa bağlı çalışma grubunun yasalarla ilgili yaptığı çalışmalar yanında, otomasyon ve diğer çalışmaların da sürdüğünü belirtti.

Hasta haklarıyla ilgili çalışmanın AB ile uyumlu hale getirilmesi konusunda yaşanan sıkıntının bakanlıktan kaynaklanmadığını  dile getiren Bakan Gülle, hasta hakları konusuna öncelik veren bakanlığın bir an önce hayata geçmesini istediğini vurguladı.

EMETE İMGE
Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge ise, hasta hakları konusunda farkındalık yaratma yönünde uğraş verdiklerini belirterek, Bakan Gülle’nin girişimleriyle başlayan hareketin hasta hakları konusunda toplumda farkındalık  oluşmasını sağladığını kaydetti.

Derneğin geçen yıl hasta hakları yasa taslağını bakanlığa sunduğunu anımsatan İmge, sözkonusu yasanın gelecek yıl diğer yasalarla birlikte yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.

Düzenlenen Sağlık Çalıştayı’nda yer alarak çalışmalara katkı koyduklarını da belirten İmge, sürecin ülke koşullarına bağlı olarak yavaş ilerlediğini kaydetti. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  KAN DONÖR VERİ BANKASI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI
 
17 Nisan 2014, Perşembe
      Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell, Kan Donör Veri Bankası oluşturulması için protokol imzaladı
 
        Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell, Kan Donör Veri Bankası oluşturulması için protokol imzaladı:

arrow VERİ BANKASINA KAYIT OLMAK İSTEYEN KAN DONÖRLERİ İSİM SOYİSİM VE KAN GRUPLARINI
      2323’E UCRETSİZ ŞEKİLDE MESAJ ATABİLİR

Kan vermek isteyen kişilerin kayıtlarının tutulacağı Kan Donör Veri Bankası oluşturulmasına ilişkin protokole Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca imza koydu. Golden Tulip Otel’de bugün düzenlenen protokol imza töreninde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri de hazır bulundu.

Kan vermek isteyen gönüllüler 28 Nisan’dan itibaren, KKTC Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde oluşturulan Kan Donör Veri Bankası’na, Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından 2323’e isim soy isim ve kan gruplarını yazarak, ücretsiz şekilde SMS atabilecek.

GÜLLE: “TOPLUMSAL DAYANIŞMANIN SÜREKLİLİĞİ ÖNEMLİ”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, törende yaptığı konuşmada, kan bağışı ve toplumsal dayanışmanın sürekliliğini sağlamanın önemine vurgu yaptı.

Doğru hedef ve doğru organizasyonla başarıya ulaşılabileceğini ifade eden Gülle, thalassaemia gibi hastalıklar nedeniyle sürekli kana ihtiyaç olduğunu hatırlattı.

Kronik hastalar için her ay bin ünite kan ihtiyaç olduğunu, ameliyatlar, trafik kazaları gibi unsurlar eklendiğinde bu ihtiyacın bin 500 üniteye çıktığını dile getiren Gülle, bakanlık çalışmaları kadar halkın duyarlılığının da önemli olduğunu kaydetti.

Halkın genel olarak kan ihtiyacı konusuna duyarlı olduğunu ancak bunun sürekli hale getirilmesi gerektiğini anlatan Gülle, özellikle kronik hastalar için düzenli kan verilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi. Sürekliliğin iyi bir organizasyonla sağlanabileceğini kaydeden Gülle, Kan Donör Veri Bankası’nın bu ihtiyaçtan doğduğunu anlattı. Gülle, bu bağlamda, kurumsal alt yapısı olan ve sosyal sorumluluk projeleri konusunda hassas bir kurum olan Kuzey Kıbrıs Turkcell’le Kan Donör Veri Bankası projesini başlattıklarını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in teknik altyapısı kullanılarak oluşturulacak Kan Donör Veri Bankası’nın ilerleyen dönemde düzenli kan bağışları için de kullanılacağını dile getiren Gülle, kan verme bilinci oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Gülle, toplumsal sorumluluk adına önemli bir proje olan Kan Donör Veri Bankası’na katkı koyanlara teşekkür ederek, projenin tanıtım etkinliğinin 28 Nisan’da yapılacağını da sözlerine ekledi.

KARAATMACA: “400 BİNDEN FAZLA TURKCELL KULLANICISI KAN BAĞIŞINA DAVET EDİLECEK”
Törende konuşan Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, kanın yaşamsal bir ihtiyaç olduğuna işaret ederek, Kan Donör Veri Bankası’nın Kuzey Kıbrıs Turkcell'in en anlamlı sosyal sorumluluk projelerinden olduğunu söyledi.

Amaçlarının 'acil kan çağrıları'na teknolojinin ve mobil iletişimin katkısıyla çözüm üretmek olduğunu ifade eden Karaatmaca, herkesi kan vermeye çağırdı.

“Kan Donör Veri Bankası'nın güçlenmesi için Kuzey Kıbrıs Turkcell, tüm teknolojik altyapı, donanım ve insan kaynağını seferber etmiştir” diyen Karaatmaca, 400 binden fazla Turkcell kullanıcısının kan bağışına, bilgilendirme SMS’leri ile davet edileceğini belirtti. Gönüllülerin, isim, soy isim ve kan grubunu yazarak Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından 2323'e SMS gönderip, Kan Donör Veri Bankası’nda yer alabileceklerini kaydeden Karaatmaca, “Bu önemli projede Kuzey Kıbrıs Turkcell'le birlikte olarak bizleri onurlandıran Sağlık Bakanlığımıza, tüm yönetici ve çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Karaatmaca, tüm gönüllüleri 28 Nisan’dan itibaren Kan Donör Veri Bankası'na katılmaya ve kan vermeye çağırdı.

KAN DONÖR VERİ BANKASI HAKKINDA
Kan Donör Veri Bankası, kan ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla verileri toplayacak, ihtiyaç olduğu zaman ulaşılabilmesini sağlayacak bir kan veri bankasıdır.

Kan vermek isteyen gönüllüler 28 Nisan’dan itibaren, KKTC Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell işbirliğinde oluşturulan Kan Donör Veri Bankası’na, Kuzey Kıbrıs Turkcell hatlarından, isim soyisim ve kan gruplarını yazarak, ücretsiz şekilde SMS atacak.

Kan vermek için yapılan başvurular kan bankasına aktarılacak. İhtiyaç durumunda Sağlık Bakanlığı görevlileri tarafından donörlere ulaşılarak kan alınması sağlanacak. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "YERLİ ÜRETİMİN TEŞVİK EDİLİP DESTEKLENMESİ YÖNÜNDE
       NE GEREKİYORSA YAPILACAK "
 
13 Nisan 2014, Pazar
      Bakan Gülle'nin Mağusa ziyareti
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Ülkede gıda ürünleri alanında üretim yapan sanayi işletmelerine başlattığı ziyaretler
        kapsamında Mağusa’daydı:

arrow "YERLİ ÜRETİMİN TEŞVİK EDİLİP DESTEKLENMESİ YÖNÜNDE NE GEREKİYORSA YAPILACAK"

Gazimağusa bölgesinde faaliyet gösteren bazı sanayi işletmelerine ziyaret gerçekleştiren Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bir süre önce Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile imzaladıkları protokol uyarınca, yurt dışına ihraç edilecek gıda ürünlerin tahlillerinde kolaylık yapılmasına yönelik uygulama başlattıklarını anımsatarak, yerli üretimin teşvik edilip desteklenmesi yönünde ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

Gazimağusa Milletvekilleri Erkut Şahali ve Arif Albayrak ile Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert’in de hazır bulunduğu ziyaretlerde Bakan Gülle, yapılan çalışmalar, ihracatta karşılaşılan bazı bürokratik sıkıntılar ve üretilen ürünler hakkında bilgi aldı.

İlk ziyaret Arsal Gıda Sanayi ‘ye gerçekleştiren Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, işletmenin kurucusu Hüseyin Arsal’dan bilgi aldı.

Ürünler İngiltere ve Türkiye piyasalarına da ihraç ediliyor…
Arsal Gıda Sanayi’nin 1980 yılında evde bikla üreterek faaliyete başladığını anlatan Hüseyin Arsal,  geçen 34 yıllık zaman zarfında, işletmenin ürün çeşitliliğini artırdığını ifade ederek,  şu an itibarıyla turşu, bikla, reçel, macun, donmuş gıda ve zeytin yağı gibi pek çok ürün ürettiklerini ve yurt dışına ihraç ettiklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Gülle de, bir süre önce Ülkede gıda ürünleri alanında üretim yapan sanayi işletmelerine başlattığı ziyaretler kapsamında, Mağusa bölgesinde faaliyet gösteren Arsal Gıda Sanayi’ne ziyaret gerçekleştirdiğini belirtti.

Ziyaretlerde, ülkede son derece çağdaş ve modern sanayi tesislerinin olduğunun görmekten büyük bir keyif aldığını kaydeden Bakan Gülle, yerli üretimin teşvik edilip desteklenmesi yönünde ne gerekiyorsa yapılmasının gerektiğini söyledi.

Oza Kahve…
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Gazimağusa’daki ikinci ziyaretini Oza Kahve Ltd. işletmesine gerçekleştirdi. Oza Kahve Direktör’ü Umut Oza ve işletmenin kurucusu Ergün Oza tarafından karşılanan Bakan Gülle, Oza Kahve’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Oza Kahve’nin 1984 yılında 15 metrekarelik bir imalathanede faaliyetlerine başladığını anlatan Umut Oza, işletmenin bugün bin 300 metre karelik ve AB standartlarına uygun, otomasyon ve hijyenik koşullara sahip bir tesiste faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Oza Kahve’nin Kıbrıs’ın dışında yurt dışına da ürünlerini ihraç ettiğini ifade eden Oza, kaliteli ve standartları yüksek üretim yapıldığında, yurt dışında pazar bulmanın olanaklı olduğunu kaydetti.

Yurt dışına ihraç edilecek ürünlerin tahlillerinde kolaylık…
Sağlık Bakanı Gülle de yaptığı konuşmada, Oza Kahve’nin dünya standartlarında bir tesise sahip olduğunu ve burada yüksek kalitede ürünler ürettiğini gördüğünü belirterek, Sağlık Bakanlığının, Kıbrıs Türk Sanayi Odasıyla bir süre önce imzaladığı protokol uyarınca, yurt dışına ihraç edilecek ürünlerin tahlillerinde bir takım kolaylıkların yapılacağını ifade etti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KAMU VE ÖZEL SEKTÖR AYRIMI OLMAMALI"
 
11 Nisan 2014, Cuma
      Maraş Semt Polikliniği
 
        Gazimağusa Bölgesi’ne giderek, Kunter Güven Hastanesi ile Maraş Semt Polikliniği’ni ziyaret eden Sağlık Bakanı
        Gülle vurguladı:

arrow "SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KAMU VE ÖZEL SEKTÖR AYRIMI OLMAMALI"

Gülle: “Sağlık sistemindeki sorunlar kamu ve özel sektörün koordineli çalışmasıyla aşılacak”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle Kunter Güven Hastanesi ile Maraş Semt Polikliniği’ne giderek incelemelerde bulundu.
           
Kunter: “Özel Hastaneler, Sosyal Sigortalı hastalara da açılmalı”
Kunter Güven Hastanesi Başhekimi, Jinekolog Operatör Dr. Emine Kunter, Sağlık Bakanı Gülle’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yapılacak yasal değişiklikle sosyal sigortalıların özel hastanelerden de hizmet alabilmesini talep etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlık sektöründe kamu ve özel sektör ayrımı olmaması gerektiğini, sağlık hizmetinin kamu hizmeti olduğunu söyledi.
           
Sağlık sistemindeki sorunların kamu ve özel sektörün koordineli çalışmasıyla aşılacağına dikkat çeken Gülle, açıklamasında sağlıktaki paydaşların bir araya gelerek gerçekleştirilen sağlık çalıştayına değindi.
           
Stratejik plan hazır…
Sorunların çözümü için bir stratejik plan hazırlandığını, dört başlık altında toplandığını belirten Gülle, bunların otomasyon ve standardizasyon, sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili yasal değişiklik yapılması, genel sağlık sigortasının hayata geçmesi son olarak da bakanlığın kendini yeniden yapılandırması olarak ifade etti.
           
Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu’yla (SGK) yapılan anlaşmaya değinen Bakan Gülle, gerekli çalışmaların tamamlanmasından sonra SGK kapsamındaki Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının, KKTC’de aldıkları sağlık hizmetlerinin SGK’ya faturalandırılacağını söyledi. 
           
Özel hastanelerin de bu işbirliğini gerçekleştirebileceğini kaydeden Gülle, kararlılıkla sorunların çözüleceğine işaret etti.

Maraş Sempt Polikliniği bölge halkına çok iyi hizmet veriyor…
Ardından Maraş Semt Polikliniğine giden Sağlık Bakanı Gülle,    Poliklinik sorumlusu Çocuk Doktoru Hülya Madi’den bilgi aldıktan sonra açıklamada bulundu.

Gülle, polikliniklerin önemine işaret ederek, sağlık ocakları ile polikliniklerin hastanelerin yükünü hafiflettiğine vurgu yaptı.

Maraş Semt Polikliniğinin bölge halkına çok iyi hizmet verdiğini dile getiren Gülle, sağlık ocakları ile polikliniklerin sayılarının artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Gülle’ye ziyaretinde Gazimağusa Milletvekilleri Erkut Şahali, Arif Albayrak ve Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert eşlik etti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BASIN AÇIKLAMASI: "SİVRİSİNEKLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI BAŞARIYLA SÜRDÜRÜLÜYOR"
 
10 Nisan 2014, Perşembe
      Basın açıklaması
 
        Sağlık Bakanlığı:

arrow "SİVRİSİNEKLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI BAŞARIYLA SÜRDÜRÜLÜYOR"

Sağlık Bakanlığı, sıtma hastalığının, Kıbrıs Adası’nda İngiliz Sömürge Dönemi’nde başlatılan çalışmaları kapsamında, 1948’den bu yana tamamıyla yok edilmiş olmasına rağmen, koruyucu halk sağlığı anlayışı kapsamında sivrisinekle mücadele çalışmaların başarılı bir şekilde sürdürülmekte olunduğunu açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğüne bağlı Sıhhiye Müfettişleri kontrolünde görev yapan 56 Sıhhiye İşçisi tarafından sürdürülen sivrisinekle mücadele çalışmalarının, düzenli ve sistematik olarak yapılmakta olduğu kaydedildi.

Biyolojik mücadele…
Her yıl biyolojik olarak sürdürülen çalışmaların sivrisinek üreme dönemi olan Mart ayında başlayıp, Kasım ayında hava sıcaklıklarının düşmesine bağlı olarak son bulmakta olunduğu kaydedilen açıklamada, şehir içindeki sulak alanların Belediyeler tarafından, bunun dışında kalan tüm kırsal bölgelerdeki dereler, su kuyuları ve su birikintilerinin da Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sıhhiye işçileri tarafından biyolojik ilaçlarla ilaçlanmakta olduğu belirtildi.

Belediyelere de biyolojik yöntemlerle mücadeleyi tavsiye ediyoruz…
Sağlık Bakanlığı, Belediyelere, sivrisinek mücadelesinde biyolojik yöntemlerin tercih edilmesine yönelik sürekli tavsiyelerde bulunduklarının da altını çizdi.

Farklı yöntem…
Bakanlık açıklamasında, hava sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıktığı Nisan ayından itibarense, büyük su birikintilerinde ilaç kullanmadan biyolojik mücadele yöntemi kullanıldığına da dikkat çekildi.

Kamboçya balıkları sayesinde ilaçsız mücadele…
Sivrisineklerin üremesinin önüne geçebilme adına, Kamboçya balıkları kullanarak ilaç kullanmadan, biyolojik mücadele yöntemiyle çalışma yapılmakta olunduğunun da kaydedildiği açıklamada, “Sivrisinek yumurtalarını yiyerek yaşamlarını sürdüren Kamboçya balıkları, su birikintilerine bırakılmakta. Böylelikle sivrisinek yumurtalarını yiyen Kamboçya balıkları sayesinde, ilaç kullanmadan biyolojik yöntemlerle, sivrisineklerin üremesinin önüne geçilebilmektedir.

Bu sayede hem işçilikten açısından tasarruf, hem de ilaç kullanımı konusunda tasarruf edilmektedir” denildi.

Ara bölgede de sulak bölgeler ve dereler ilaçlanıyor…
Açıklamada, Birleşmiş Milletler Barış Gücü kontrolünde bulunan, ara bölgelerdeki dereler ve suların ilaçlanması da Barış Gücü gözetiminde, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri tarafından yapılmakta olunduğu da vurgulandı.

Sıtmayla mücadelede başarı…
Yıllardan beri başarıyla sürdürülen sıtma mücadelesi çalışmaları sayesinde Ülkemizde çok uzun uzun yıllardan beri bu hastalığa rastlanmadığının altı çizilen açıklamada, bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmaların devam edeceği kaydedildi.

Sıtmayla mücadelenin başlangıcı…
Açıklamanın sonunda, Kıbrıs Adası’nda sıtma mücadelesinin başlangıcının, İngiliz Sömürge dönemine kadar uzandığı hatırlatılarak, “O dönemde, İngiliz Hükümeti tarafından görevlendirilen Kıbrıslı Türk Mehmet Aziz Bey tarafından yapılan etkin mücadeleler sonucunda, Ada’da hastalık, 1948 yılında tümüyle yok edilmiştir. O dönemden bu yana Ülkede sıtma hastalığı görülmemiştir” denildi.

Küçük bir ısırık, büyük bir tehdit…
Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) de bu yıl Dünya Sağlık Günü dolayısıyla “Küçük Bir Isırık, Büyük Bir Tehdit” sloganıyla, vektörle (bit, pire, kene, sinek vb.) bulaşan hastalıklara dikkat çekmeye çalıştığını anımsatarak, sıtmanın sivrisinekler aracılığıyla bulaştığını, dolayısıyla sivrisinekle mücadelenin titizlikle ve aralıksız devam etmesi gerektiğini belirtti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  PINARBAŞI KÖYÜNE SAĞLIK OCAĞI...
 
9 Nisan 2014, Çarşamba
      Pınarbaşı Sağlık Ocağı
 
        Sağlık Bakanlığı ve Dikmen Belediyesi işbirliğiyle;

arrow DİKMEN BELEDİYESİ’NE BAĞLI PINARBAŞI KÖYÜ'NDE SAĞLIK OCAĞI VE PARK OLARAK HİZMET
      VERECEK TESİSLERİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dün gerçekleştirilen açılış töreninde İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Özkan Özkan Yorgancıoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Pınarbaşı Muhtarı Ali Kanat ve kalabalık bir halk topluluğu hazır bulundu.

Halka hizmet…
İlk konuşmayı yapan köy muhtarı Ali Kanat köye, sağlık ocağı ve park yapılmasının ve bu hizmetlerin köylülerin ayağına getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kanat, bu hizmetlerin köylüye sağlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanı Çelebi, Sağlık Bakanı Gülle ve tüm yetkililere teşekkür etti.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de yaptıkları konuşmalarda halka hizmet götürmenin önemine dikkati çektiği konuşmasında, sekiz yıl önce Dikmen Belediyesini devraldığında, belediyenin içerisinde bulunduğu konumun iç açıcı olmadığını ancak şimdi, birçok kesimin Dikmen Belediyesinin hizmetlerine ve yatırımlarına gıptayla baktığını söyledi.

Çelebi, belediyecilik alanında halka daha kaliteli ve çağdaş bir hizmet sunumu için koydukları hedeflere birer birer ulaşmakta olduklarının da altını çizerek, “Bu anlamda verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmekteyiz” dedi.  

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Sağlık Ocağı projesini hayata geçirme konusunda Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye desteklerinden dolayı da teşekkür etti.

Koruyucu sağlık hizmetleri önemli…
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de koruyucu sağlık hizmetlerin önemine vurgu yaptı. Bakan Gülle “insanlarla daha fazla temas içerinde olacağız ve onları bilinçlendirme çalışmalarına çok daha fazla önem vereceğiz” dedi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da yerel yönetimlerin insanların hayatlarını kolaylaştırma adına önemli hizmetler yaptığını kaydetti. Bu hizmetlere sağlık eklendiğini de söyleyen Başbakan Yorgancıoğlu, Dikmen Belediyesi tarafından Pınarbaşı köyünün sağlık ocağına kavuştuğunu belirtti.

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, 2008 yılında köylerin belediyelere bağlanmasıyla, klasik yerel yönetim anlayışının değiştiğini kaydetti.

Köylere sağlık hizmeti götürülmesinin güzel bir hizmet olduğunu ifade eden Talat, böylelikle köylülerin sağlık hizmetlerini hem yanı başlarında alabileceklerini hem de, merkezlere yönelik yığılmanın da önüne geçileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından açılışlar gerçekleştirildi.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  4. GELENEKSEL KALP SAĞLIĞI YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
 
8 Nisan 2014, Salı
      4. Kalp Sağlığı Yürüyüşü
 
        Kalp sağlığında sporun önemine dikkat çekmek amacıyla Sağlık Bakanlığı öncülüğünde bugün Geleneksel
        Kalp Sağlığı Yürüyüşü yapıldı.

arrow GÜLLE: "HERKESİ SAĞLIKLI YAŞAMAYA, HAREKETLİ BİR YAŞAM TARZI EDİNMEYE,
                     BİLİNÇLİ BESLENMEYE DAVET EDİYORUM"

Sağlık Bakanlığı, KKTC Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi Derneği, Kıbrıs Türk Kalp Derneği ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği işbirliğinde, 7-14 Nisan Kalp Haftası etkinlikleri çerçevesinde 4’üncü kez düzenlenen yürüyüşte, hareket etmenin ve egzersiz yapmanın önemine vurgu yapıldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünden başlayan yürüyüş Sağlık Bakanlığı’nda sona erdi.
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle yürüyüşe katılanları bakanlık önünde karşıladı.

VAİZ 
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz, kalp ve damar hastalıklarının birinci sırada ölüm nedeni olduğunu hatırlatarak, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde yılda yaklaşık 700 kişinin kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğünü, bin kişiye ise anjiyo yapıldığını anlattı. 

İnsanların hasta olmadan sağlıklı kalp ve damar yapısına sahip olmalarının önemine işaret eden Vaiz, bunun için anne karnından başlayarak dengeli ve sağlıklı beslenmeye, hareketli bir yaşama ve spora ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. 

KAMİLOĞLU 
Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu da, kalp rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalmamak için yapılması gerekenlere dikkati çekti. 

Kamiloğlu, Kalp Haftası etkinlikleri ile halka spor yapmanın, doğru beslenmenin ve kötü alışkanlıklardan uzak durmanın önemini anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

ÖZERDEM 
Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Öner Özerdem de, yaklaşan potansiyel tehlikeye işaret etti. 

Çocukların obez ve diyabetik olarak büyüdüğüne ve gelecekte kalp hastalıklarının toplumun büyük bölümünü etkileyeceğinin şimdiden bilindiğini kaydeden Özerdem, doğru beslenme ve spor alışkanlığının topluma kazandırılması durumunda, hastalığın önlenmesinde büyük başarı kazanılacağını söyledi. 

GÜLLE 
Yürüyüşü gerçekleştiren herkese teşekkür eden Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise, Kalp hastalıklarının en çok ölüme neden olan hastalıklar olmasına rağmen önlenebilir olduğuna vurgu yaptı. 

Gülle, “Hasta olduktan sonra nasıl tedavi oluruzu değil, önce hasta olmamayı daha etkin eylemlerle hayata geçirmemiz lazım. Herkesi sağlıklı yaşamaya, hareketli bir yaşam tarzı edinmeye, bilinçli beslenmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "HEKİMLER, TEKNOLOJİYE İYİ YÖN VEREBİLMELİ"
 
3 Nisan 2014, Perşembe
      EkspoMED
 
        Avrasya’nın en kapsamlı medikal fuarı 21. Uluslararası EkspoMED ve 17. Uluslararası LaptekMED fuarı bugün, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Prof. Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun de yer aldığı bir törenle açıldı:

arrow SAĞLIK POLİTİKALARI EkspoMED'DE TARTIŞILIYOR...

“Kaliteli hekim faktörü çok önemlidir. Hekimler teknolojiye iyi yön verebilmeli. Fuar, tanı, tedavi, donanım ve rehabilitasyon hizmetlerine büyük katkı koyacak”

Açılış töreninde, İtalya Cumhuriyeti İstanbul Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, Irak-Kürdistan Bölgesel Hükümeti Sağlık Bakan Vekili Dr. Saman Hussein Muhammed ve sektör derneklerinin yöneticileri de yer aldı. 

Bakan Gülle açılışta konuşma yaptı… 
Fuarın açılış programında bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Gülle, kaliteli ve yüksek teknolojiye hâkim olabilen hekimliğin önemine değindi. 

“Kaliteli hekim faktörü çok önemlidir. Hekimler teknolojiye iyi yön verebilmelidir” diyen Bakan Gülle, fuarın tanı, tedavi, donanım ve rehabilitasyon hizmetlerine büyük katkı koyacağını söyledi. 

TÜYAP çatısı altında organize edilen ve 6 Nisan 2014 Pazar günü sona erecek olan fuarda, bin 300’ün üzerinde firma ve firma temsilciliği, 70 ülkeden 30 binin üzerinde profesyonel bir araya geliyor.

Bazı temaslarda da bulunulacak… 
İstanbul’dan 5 Nisan Cumartesi akşamı ülkeye dönecek olan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, İstanbul’da bulunduğu süre zarfında bir dizi temas da gerçekleştirecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  YILDA YAKLAŞIK BİN KİŞİYE ANJİYO YAPILIYOR
 
3 Nisan 2014, Perşembe
      Ahmet Gülle
 
        Geleneksel Kalp Sağlığı Yürüyüşü, 7 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek:

arrow GÜLLE, HASTALIĞIN ÖNLENMESİNDE KİŞİSEL KARARLILIĞIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ...

KALP SAĞLIĞI YÜRÜYÜŞÜ 7 NİSAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

GÜLLE: “KALP DAMAR HASTALIKLARI BÜYÜK ORANDA ÖNLENEBİLİR”

VAİZ: “ÜLKEDE YILDA ORTALAMA 700 KİŞİ KALP KRİZİ GEÇİRİYOR… YAKLAŞIK 30 KİŞİ HASTANEYE YETİŞEMEDEN
             HAYATINI KAYBEDİYOR”

KAMİLOĞLU: “YEDİ YILDA BİN 175 OPERASYON”

ÖZERDEM: “ÜLKEDE ARTIK ÇOK KOMPLİKE VAKALAR TEDAVİ EDİLEBİLİYOR”

Sağlık Bakanlığı, KKTC Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi Derneği, Kıbrıs Türk Kalp Derneği ve Kıbrıs Türk Tabipler Birliği işbirliğinde gerçekleştirilecek etkinlilik, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünden saat 09.30’da başlayacak. 

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 7-14 Nisan Kalp Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi. 

Basın toplantısında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Başyardımcısı ve Kardiyovasküler Cerrahi Servisi Klinik Şefi Ramadan Kamiloğlu, Kardiyoloji Servisi Klinik Şefi Gülgün Vaiz, Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Öner Özerdem ve bakanlık yetkilileri hazır bulundu. 

GÜLLE 
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle basın toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybedenlerin oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, kalp damar hastalıklarının büyük oranda önlenebilir olmasının çok önemli olduğunu söyledi. 

Kişilerin yaşam şekli, beslenme ve diğer alışkanlıkları yanında, tütün kullanımının kalp damar rahatsızlıklarının önemli sebeplerinden olduğuna dikkat çeken Bakan Gülle, diyabetin kalp damar rahatsızlıklarının bir diğer önemli sebeplerinden olduğunu vurguladı. 

Bilinçli bir yaşam sürdürmenin hastalığı uzaklaştırabileceğini belirten Bakan Gülle, hastalığın önlenmesinde kişisel kararlılığın önemine dikkat çekti. 

Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için farkındalığın arttırılması gerektiğini ifade eden Bakan Gülle, sürekli bir farkındalık için bazı çalışmaları hayata geçireceklerini belirtti. 

Bakan Gülle, Kalp Haftası nedeniyle bazı etkinlikler gerçekleştirileceğini de ifade ederek, Geleneksel Kalp Yürüyüşü yanında 8 Nisan Salı akşamı saat 20.00’de Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde Kalp Paneli gerçekleştirileceğini ve hafta boyunca medya aktiviteleri yapılacağını kaydetti. 

Bakan Gülle, tüm halkı Kalp Sağlığı Yürüyüşü’ne davet etti. 

VAİZ 
Kardiyoloji Servisi Klinik Şefi Gülgün Vaiz de, modern yaşamın getirdiği olumsuzluklarla son 20-30 yılda, dünyada kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin 1. sıraya yerleştiğini söyledi. 

Kalp ve damar hastalıklarının önlenebilir olduğuna dikkat çeken Vaiz, kişilerin yaşam şekli, beslenme alışkanlıkları ve tütün kullanımının hastalıkla birebir ilişkili olduğunu kaydetti. 

“YILDA YAKLAŞIK BİN KİŞİYE ANJİYO YAPILIYOR” 
Ülkede yılda ortalama 700 kişinin kalp krizi geçirdiğini, bunların yaklaşık 30’nun hastaneye yetişemeden hayatını kaybettiğini söyleyen Vaiz, yılda yaklaşık bin kişiye anjiyo, 150 kişiye de balon-stent uygulaması yaptıklarını anlattı. 

Hastalığın önlenmesinde sigara kullanımının bırakılması ve Akdeniz tipi beslenmenin önemine dikkat çeken Gülgün Vaiz, gençlerde ve çocuklarda obezitenin artmasının kalp ve damar hastalıkları için tehlike çanlarının çalması anlamına geldiğini söyledi. 

Vaiz, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenme, spor, düzenli check-up ve stresle mücadelenin şart olduğunu sözlerine ekledi. 

KAMİLOĞLU 
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Başyardımcısı ve Kardiyovasküler Cerrahi Servisi Klinik Şefi Ramadan Kamiloğlu da, hastane Kalp Damar Cerrahi Servisi’nde 2007-2013 yılları arasında yapılan operasyonlar hakkında bilgi verdi. 

Yedi yıllık süre içinde 696 büyük operasyon, 655 açık kalp ameliyatı, 4 aort disseksiyon, 4 kapak-ablasyon, 9 bentall, 32 kapak, 22 by-pass, 2 ASD, 10 karotis ameliyatı gerçekleştirildiğine dikkat çeken Kamiloğlu, 137 damar akciğer, 22 evar, 85 periferik stent, 3 karotis stent uygulaması yapıldığını kaydetti. 

Kamiloğlu, bu sürede 190 orta, 138 tane de küçük operasyon gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, yedi yılda toplam bin 175 ameliyat yapıldığını belirtti. Kamiloğlu, endovenöz lazer ile varis tedavisinin ülkede ilk kez servislerinde yapıldığını da vurguladı. 

Hayat tarzının sadece kalp ve damarları değil, tüm vücuttaki damarları bozduğuna işaret eden Kamiloğlu, kalp ve damar hastalıklarının diyetle önlenebileceğine dikkat çekti. 

ÖZERDEM 
Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Öner Özerdem de, dünyada kalp ve damar hastalıklarının sağlık sorunu olmaktan öte, bir insanlık sorunu halini aldığına dikkat çekerek, dünyanın bu sorunu çok kapsamlı bir şekilde çözmeye çalıştığını kaydetti. 

Dünyada her yıl 18-19 milyon insanın kalp damar hastalıklarına yakalandığını, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ise, bu rakamın 2020 yılında 25 milyona ulaşacağını ifade eden Özerdem, ülkede son yıllarda kalp ve damar hastalıklarında yataklı ve tıbbi tedavi alanlarında büyük ilerleme sağlandığını vurguladı. 

Ülkede artık çok komplike vakaların tedavi edilebildiğine işaret eden Özerdem, kalp ve damar hastalıklarının önlenebilmesi adına derneklerinin yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, 21. ULUSLARARASI EKSPOMED TIP FUARINA KATILACAK
 
3 Nisan 2014, Perşembe
      Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 21. Uluslararası EkspoMED ve 17. Uluslararası LaptekMED fuarlarına katılmak ve bir dizi         temaslarda bulunmak üzere beraberindeki bir heyetle bu akşam İstanbul’a gidiyor:

arrow BAKAN GÜLLE, ONUR KONUĞU...

Açıklamada, Bakan Gülle’nin İstanbul’da bulunacağı süre zarfında, fuar etkinliğinin dışında bazı temaslar da gerçekleştireceği kaydedildi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, profesyonel medikal ziyaretçilerine kapılarını açacak olan fuar, 
3-6 Nisan 2014 tarihleri arasında, İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde yer alacak.

Bakan Gülle Onur Konuğu…
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin onur konuğu olarak davet edildiği ve açılışında konuşma yapacağı fuarda, bin 200’ün üzerindeki firma ve firma temsilcisi ile 30 binin üzerinde ziyaretçi buluşacak.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Sağlık Bakanlığının desteğindeki fuarda,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan ve Almanya / BadenWüttenberg Sağlık Bakanları ve bakanlık yetkilileri de yer alacak.

Açıklamada, Bakan Gülle’nin İstanbul’da bulunacağı süre zarfında, fuar etkinliğinin dışında bazı temaslar da gerçekleştireceği kaydedildi.

İstanbul’dan 5 Nisan Cumartesi akşamı ülkeye dönecek olan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye,  Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Katayon Kobat ve Devlet Hastanelerinden Başhekimlik temsilcileri de eşlik edecek.  

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  1 - 7 NİSAN: KANSER HAFTASI...
 
1 Nisan 2014, Salı
      Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, halkın yaşamına sporu dâhil ederek, obeziteyle mücadele ederek, sigara içmeyerek ve
        içirtmeyerek kanseri önleme konusunda önemli katkı yapacağını söyledi:

arrow “KKTC’DE KANSER, AVRUPA’NIN GERİSİNDE”

Gülle, kanser vakalarının artmasının önde gelen sebeplerinin ise, hareketsiz yaşam alışkanlığı ve obezite, bilinçsiz ve kontrolsüz beslenme anlayışı, kontrol edilemeyen çevresel faktörler, tütün ürünlerinin yaygın kullanımı, genetik faktörler ve giderek yaşlanan dünya nüfusu olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Gülle, toplantıda yaptığı konuşmada, küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu günümüzde, kanserin, tüm dünyanın çok önemli bir sorunu ve gerçeği olduğunu belirtti.

Gülle, 2030 yılına gelindiğinde dünyada 75 milyon kanserli kişi olacağı,  bunların da 17 milyonunun kansere bağlı olarak, öleceğinin öngörüldüğünü söyledi.

Sanayileşmenin artmasıyla orantılı olarak kanser vakalarının da arttığının bilinen bir gerçek olduğunu ifade eden Gülle, “Yani kanser, sanayileşmiş ülkelerde gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere göre daha yüksek oranda görülmektedir. Lakin erken tanı ve tedavi olanakları, gelişmiş ülkelerde daha iyi olduğundan,  kansere bağlı ölümler gelişmemiş ülkelerde daha fazladır” dedi.

Ahmet Gülle, dünyada en çok tanı konulan kanserlerin başında yüzde 13 ile akciğer kanserinin; ikinci sırada yüzde 11.9’la meme kanserinin ve üçüncü sırada yüzde 9.7 ile kolon kanserinin geldiğini söyledi. Gülle, KKTC’de ise cilt kanseri en sık, meme kanseri ikinci sıklıkta, tiroit kanseri üçüncü sıklıkta ve akciğer kanserinin de dördüncü sıklıkla görülen tür olduğunu kaydetti.

“KKTC’DE KANSER, AVRUPA’NIN GERİSİNDE”

Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kayıtlarına göre yılda ortalama 500 kişinin kanser olduğunu belirten Gülle, bu kayıtlara dâhil olmayan, özel sağlık hizmeti alan, Kıbrıs Rum kesiminde veya Türkiye’de tedavi gören kişiler de göz önünde bulundurulduğunda yılda 600 kişinin kansere yakalandığını söylemenin mümkün olduğunu belirtti.

Gülle, kansere yakalanmanın Türkiye’de yüz binde 201 kişi, AB'de yüz binde 278 kişi, ABD'de yüz binde 322, Güney Kıbrıs'ta yüz binde 178 ve KKTC’de yüz binde 170 ila 200 arası olduğuna işaret ederek, KKTC’deki kanser vakası sayısının, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinin gerisinde olduğunu vurguladı.

Gülle, “Ancak bununla konuyu önemsizleştirmek gibi bir amacımız yoktur. Amacımız gerçek veriler üzerinden giderek cesaretle kanserle yüzleşmek ve tamamen ortadan kaldırılamaz bu hastalığı ve getirdiği yıkımı kontrol etmek, en aza indirmektir” dedi.

2011 yılında Birleşmiş Milletlerde 200’e yakın ülke temsilcisinin katılımı ile dünyanın kanserle mücadelede yapması gereken eylemlerin konuşulduğunu anımsatan Gülle, kanserin global bir sorun olup ancak kapsamlı stratejiler içeren kontrol programlarla kontrol altına alınabileceğini belirtti.

“KANSER KONTROL VE SAVAŞ PROGRAMI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Gülle, kendilerinin de Sağlık Bakanlığı olarak kapsamlı bir “Kanser Kontrol ve Savaş Programı” oluşturmak için bir süreden beri çalıştıklarını söyleyerek, bu kapsamda önceliklerini belirlemiş olup, en kısa sürede hayata geçireceklerini ifade etti.

Kanser Kontrol ve Savaş Programı'nı dört ana başlık altında oluşturduklarını belirten Gülle, başlıkları “Kanser kayıtlarının toplum tabanlı olarak uluslararası standartlarda oluşturulması”,  “Kanseri önleme ve erken tanı programları”,  “Tedavi Stratejileri” ve “Palyatif Bakım” olarak sıraladı.

Kayıtların uluslararası standartlarda ve toplumun tamamını kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması için çalışmalara başladıklarını dile getiren Gülle, “Şu anda erken tanı ve onkoloji birimlerinde gerçekleşen kayıtlara ek olarak bu birimlerin dışında kaydı yapılmamış hastaların kayıtlarını da yapmak ve kapsamlı bir araştırma yapmak için toplum tabanlı bir kayıt projesini hayata geçiriyoruz” dedi.

Gülle, bir üniversite ile yürüteceği ‘KKTC de kanser kayıtçılığı ve kanser tarama projesi’  kapsamında kanser kayıt elemanlarının eğitimlerini planladıklarını ve çalışmaları başlattıklarını söyledi.

“KANSERİ ÖNLEME VE ERKEN TANI PROGRAMLARI”

Kanser önleme ve erken tanı programlarının önceden de belirttiği gibi, hareketsiz yaşam, obezite, gıda ve çevresel faktörlerle ve tütünle mücadeleyi kapsayacak şekilde şekilleneceğini ifade eden Gülle, tütün ve tütün ürünleriyle mücadelede toplumun bilinçlenmesinin en az yasal yaptırımlar, caydırıcı cezalar ve denetimler kadar önemli olduğunu vurguladı.

Gülle, halkın kanser konusunda kaygılı olmakla birlikte bu risk faktörleriyle mücadelenin kanseri azaltacağı konusunda farkındalığa henüz istenen düzeyde ulaşamamış olduğunu belirterek, “Bu farkındalığı oluşturmak da bizim görevimizdir” dedi.

Erken Tanı Merkezi’nde 2013’te 3 bin 127 kadın ve bin 155 erkek olmak üzere toplam 4 bin 282 kişinin prostat, meme ve serviks kanseri taramasından geçtiğini kaydeden Gülle, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin her yıl ortaklaşa yaptıkları kanser taramaları kapsamında 2013 yılında bin 212 kişinin prostat veya serviks kanseri taraması yapıldığını söyledi.

Kanser taramalarını daha da yaygınlaştırarak, yaş gruplarının tamamını kapsayacak şekilde genişletmenin hedefleri arasında olduğunu ifade eden Gülle, bu amaçla mevcut erken tanı merkezini,  personel, yasal mevzuat ve altyapı olarak güçlendireceklerini de belirtti.

Gülle, DAÜ Tıp Fakültesi ile ortak hazırladıkları proje kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gezici bir tarama aracı alıp, taramaları herkesin ayağına götürmeyi planladıklarını da söyledi.

TEDAVİ STRATEJİLERİ

Ahmet Gülle, dünyada uygulanan, etkinliği kanıtlanmış tüm kanser ilaçlarının devlet tarafından ücretsiz olarak sağlandığını ancak Onkoloji servisinin fiziksel olarak istenen düzeyde ihtiyaçları karşılayamadığını kaydetti.

Gülle, Onkoloji Hastanesi’nin ihalesini gerçekleştireceklerini ve hastanenin 56 yataklı, 6 yoğun bakım üniteli, erişkin ve çocuk onkoloji servislerinin yanında radyoterapi hizmetlerinin de verileceği bir merkez haline geleceğini belirti.

Bunun için gerekli bütçenin önemli bir kısmının sağlık fonundan karşılanacağını dile getiren Gülle, tıbbi onkolog eksiğinin giderilmesi için de çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

PALYATİF BAKIM

Gülle, kanser mücadelesinde palyatif bakımın maalesef bugüne kadar istenen düzeyde gerçekleştirilemediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Tedavi gören hastalarımızın ve ailelerinin, tükenmişlik yaşadıkları bu yorucu tedavi sürecini konforlu, insana moral veren bir ortamda geçirmeleri bizim son derece önemsediğimiz bir konudur. Bu amaçla hospis oluşturmak için çalışacağız. Böylece tedaviler daha rahat geçebilecek insanlar gerekmedikçe hastaneye gitmeden pek çok problemlerini otel konforundaki bir merkezde karşılayabilecektir. Terminal dönemdeki hastalar ağrılarından dolayı son zamanlarını hastanede değil de böyle bir ortamda geçirebilecektir”

“Eksiklerimizin de, gücümüzün de, potansiyelimizin de farkındayız” diyen Gülle, kanserle mücadelenin ne ailelerin, ne üniversitelerin, ne devletin, ne de sivil toplum örgütlerinin tek başına gerçekleştirebileceği bir konu olmadığını ancak el ele verilirse ortak amaca ulaşılabileceğini vurguladı.

Gülle, kanser konusunda çok önemli katkılar koyan, mücadeleler veren sivil toplum örgütlerine ve üniversitelere de teşekkür etti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                                                 NİSAN 2014  
» Sağlık Bakanlığı ile KKTC Telsim arasında protokol imzalandı (29/4/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: "Yenierenköy'e modern bir sağlık merkezi yapılacak" (29/4/2014)
» Sağlık Bakanlığı ile LTB'den sağlık alanında güçbirliği (28/4/2014)
» "Kan donör veri bankası" uygulaması başladı (28/4/2014)
» "Şimdi kan verme sırası sizde" (27/4/2014)
» 112 Ambulans ağı yeniden yapılandırılıyor (22/4/2014)
» "Yerinde Sağlık Projesi" Pazartesi başlıyor (18/4/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle, Evrensel Hasta Hakları Derneği'ni kabul etti (18/4/2014)
» Kan donör veri bankası için protokol imzalandı (17/4/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle: "Yerli üretimin teşvik edilip desteklenmesi yönünde ne gerekiyorsa yapılacak" (13/4/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle: "Sağlık sektöründe kamu ve özel sektör ayrımı olmamalı" (11/4/2014)
» Basın Açıklaması: "Sivrisinekle mücadele çalışmaları başarıyla sürdürülüyor" (10/4/2014)
» Pınarbaşı köyüne sağlık ocağı... (9/4/2014)
» 4. Geleneksel Kalp Sağlığı Yürüyüşü yapıldı (8/4/2014)
» Sağlık politikaları EkspoMED'de tartışılıyor (3/4/2014)
» Yılda yaklaşık bin kişiye anjiyo yapılıyor (3/4/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 21. Uluslararası EkspoMED Tıp Fuarına katılacak (3/4/2014)
» 1 - 7 Nisan: Kanser Haftası... (1/4/2014)