Baslik  BAKAN GÜLLE: "SINAVLA GEÇİCİ HEMŞİRE ALIMINA GİDEBİLİRİZ"
 
30 Ocak 2014, Perşembe
      Ahmet Gülle
 
        Gülle:
arrow “CİDDİ BİR GECİKME YAŞANACAKSA VE İHTİYAÇLARIMIZ ÇOK ERTELENECEKSE GEÇİCİ
        HEMŞİRELİK KONUSUNU GÜNDEME GETİREBİLİRİZ”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, acil hemşire ihtiyaçları bulunduğunu, hemşire istihdamını Kamu Hizmeti Komisyonu aracılığı ile yapmak istediklerini, ancak çok gecikme yaşanacaksa sınavla geçici hemşire alımına gidebileceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Gülle, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini ziyareti esnasında basına yaptığı açıklamada, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi de dahil sağlık alanında personel eksiği bulunduğunu, bundan dolayı sıkıntı yaşandığını ancak 2013’de gerekli olan istihdamların yapılmadığını belirtti.

Geçici personel alımını durduran bu hafta hayata geçirilen yasal düzenlemeye atıfta bulunan Gülle, yasada sadece acil ihtiyaç durumlarında hemşire alımına bir ayrıcalık tanındığını söyledi. Gülle, “Acil hemşire gereksimi var. Bir yandan da geçici istihdamları sonlandırmak istiyoruz” dedi.

Yasada hemşire istihdamına tanınan ayrıcalığın sürekli olmayacağını kaydeden Gülle, Kamu Reformu olarak tanımladıkları Kamu Görevlileri Yasası’na yönelik değişikliklerle geçici istihdamı tamamen sonlandırmak, hemşire ihtiyacının da Kamu Hizmeti Komisyonu aracılığı ile yapılmasını istediklerini anlattı.

Gülle, “Ciddi bir gecikme yaşanacaksa ve ihtiyaçlarımız çok ertelenecekse geçici hemşirelik konusunu gündeme getirebiliriz. Gündeme gelirse, herkesin eşit yarışacağı bir sınav yapacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Tercihimiz işe kadrolu olarak almaktır. Öncelikle bunu deneyeceğiz eğer bir gecikme yaşanacaksa ancak o zaman geçici hemşire alınmasını hayata geçireceğiz” dedi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BARIŞ, RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ'NDE ÇOCUK OYUN ALANI KURULDU
 
30 Ocak 2014, Perşembe
      Çocuk oyun alanı
 
        Sağlık Bakanlığı’na bağlı Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde,
arrow ÇOCUK OYUN ALANI KURULDU

Bağışlarla hazırlanan bölüm, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin de katıldığı törenle açıldı.

Törende konuşan Gülle, oyun alanının sağlığa çağdaş yaklaşımının ürünü olduğunu belirterek, bağışta bulunan şirket ve kurumlara teşekkür etti. Çocukların diğer yaş gruplarına göre daha ayrıcalıklı ele alınması gerektiğini kaydeden Gülle, “Tüm hasta grupları önemli ancak çocuklar daha öncelikli” dedi.

Lefkoşa Devlet Hastanesi acil bölümünde de çocuklar için ayrı bölüm açtıklarını anımsatan Gülle, sağlık alanının değişken, gelişen ve çok pahalı bir alan olduğunu vurguladı. Gülle, “Mutlaka katkı ve dayanışmalara ihtiyaç var. Bu tür çalışmalar örnek” dedi.

TAŞYÜREK
Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Psikiyatrist İnci Taşyürek de, hastanede çocuklara daha huzurlu bir mekân yaratabilmek düşüncesiyle çocuk oyun alanı projesini başlattıklarını söyledi. İnci, katkı koyan kurum ve işletmelere teşekkür etti. Oyun alanı Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü, Elektrokur Ltd, China Bazaar, Öğeler Ltd, Ernova Ticaret, Merkezi Cezaevi ve Tasarımcı Çiğdem Bıçak’ın katkılarıyla düzenlendi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ÇEVRESELLER, GIDALAR VE KANSER SEMPOZYUMU BAŞLADI...
 
25 Ocak 2014, Cumartesi
      Sempozyum
 
        “Çevreseller, Gıdalar ve Kanser Sempozyumu”,
arrow KIBRIS TÜRK TABİBLER BİRLİĞİ BİNASI'NDA BAŞLADI

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, gıdaların risk analizlerinin, sivil toplum örgütlerinin de yer aldığı bir kurum tarafından yapılmasının önemini vurguladı ve Gıda ve Yem Yasa Tasarısı’nın bu yönde hazırlatıldığını kaydetti. Siber, ülkede denetimin etkili yapılamadığını ve daha caydırıcı politikalar uygulanması gerektiğini söyledi.

Sibel Siber, gün boyu devam edecek sempozyumun  açılış bölümünde yaptığı konuşmada, tarladan sofraya ve çiftlikten çatala gıda güvenliğini, gelişmiş ülkelerin dahi kolay kolay uygulayamadığını belirtti.

Geçmiş yıllarda “Deli dana” hastalığı yaygın olmasına rağmen ilgili İngiliz Bakanın deli dana hastalığının sadece bir çiftlikle sınırlı olduğunu açıkladığını, öte yandan Çernobil nükleer faciasının ardından çayların radyasyonlu olmasına rağmen Türkiye’de ilgili bakanın çıkıp çayların temiz olduğunu açıkladığını anımsatan Sibel Siber, “hükümetler üreticiyi büyük ekonomik kayıplara yol açacak, mağdur edecek karara imza atamıyorlar bunun çaresi bağımsız sivil toplum örgütlerinin risk analiz ve risk tespitinde bulunması” dedi.

Gıda ürünlerinin tüketime uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan “risk analiz ve tespitinin bağımsız kurul tarafından yapılması ve risk yönetimine (hükümete) bunun söylemesi gerektiğini” belirten  Siber, KKTC’de de risk analizini yürütecek kurumda sağlık ve tarım bakanlığı temsilcilerinin yanında sivil toplum örgüt temsilcilerinin de yer alması gerektiğini, Gıda ve yem yasa tasarısının bu doğrultuda hazırlandığını anlattı.

KKTC’nin küçük bir ülke olmasından dolayı üreticilerin ilgili bakana ulaşması ve risk analiz konusunda baskı yapmasının kolay olduğunu ifade eden Siber, “Bunları ortadan kaldırmanın bir yolu vardır, bu da bağımsız kurulun riskleri tespit etmesidir” dedi.

GIDA VE YEM TASARISININ ŞUBAT’TA YASALLAŞMASI BEKLENİYOR
Gıda ve Yem Yasa Tasarısının Şubat ayı içerisinde yasallaşmasını beklediklerini ifade eden Siber “Ancak her şeyin altında yatan denetimdir. Maalesef iyi denetleyemiyoruz. Daha caydırıcı politikalar uygulamamız gerekiyor” dedi.

Bireyleri korumak adına bazı ilaçların doktorlar tarafından yeşil reçeteye yazılması zorunluluğu bulunduğunu kaydeden Siber, ancak tüm toplumu zehirleyebilecek bazı zirai ilaçların serbestçe satılabildiğini ifade etti.

Başbakanlık döneminde zirai ilaçların reçeteye bağlı olarak satılması kararı aldıklarını anımsatan Siber, “Bu reçete mutlaka ve mutlaka uygulanmalıdır” dedi.

Hükümet döneminde reçeteleri bastıklarını, ziraat mühendislerini organize ettiklerini kaydeden Siber, “Sağlıkta yapılması gerekenlerde zaman kaybı çok önemlidir. ‘Sonra’ ‘olacak’ ‘yapılacak’, bunlar özellikle sağlıkla ilgilendiren bölümlerde lügatten çıkarılmalı ve mutlaka tarihler belirlenmelidir” şeklinde konuştu.

SENNAROĞLU
Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ise, basında çıkan bazı haberlerin, bilgi eksikliğinden dolayı kamuoyunda gıda güvenliğine yönelik kaygı oluşturduğunu söyledi.

Gıda güvenliğinin devletin “ana politikası” olduğunu belirten Sennaroğlu, bu yönde Gıda ve Yem Yasa Tasarısının hazırlatıldığını kaydetti.

Sennaroğlu, risk yönetimi, risk değerlendirme kurulu, hızlı uyarı sistemi, birincil ve işlenmiş ürünler ile yem, veteriner tıbbi ürünler, veteriner hizmetler, tarımsal karantina, bitki koruma ürünleri ve tohumculuk ile ilgili yasa tasarıları da hazırlattıklarını anlattı.

Sennaroğlu, Gıda güvenliği çalışmalarının koordinasyonu, plan ve programını belirleyecek Gıda Güvenliği Dairesi için de yasa çalışmalarının son noktaya geldiğini kaydetti.

Tarım Dairesinin zirai ilaç kalıntılıları için denetimi üst düzeyde tuttuklarını kaydeden Sennaroğlu, analizlerde dünyada uygulanan “tesadüfî örnekleme yöntemi” kullandıklarını, yerli ürünlerin analizini aylık programlar çerçevesinde yürüttüklerini söyledi.

Sennaroğlu, “Bu yıl buna bağlı kalmadık. Kasım sonu yaptırdığımız bazı analizlerde yaprağı yenen bazı sebzelerde sorun olduğunu gördük. Bunun üzerinde ülkemizde üretilen tüm yaprağı yenen sebzelerden örnekler aldık” dedi.

Sennaroğlu, “Dünya ülkelerinin birçoğu yıllık programlarına bağlı kalıyor ve bunun dışına çıkmıyor. Rakamsal açıdan çok daha az sayıda üründe analiz yapıyor. Hal böyleyken bakanlığımızın yaptığı bu çalışmaları küçümsemeye hiç kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum” dedi.

Büyük ve küçükbaş hayvancılığında brucella hastalığını ortadan kaldırmak için proje hazırlatıldığını da kaydetti.

GÜLLE
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise, sağlık konusunun çok boyutlu olduğunu, bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütünün, Sağlık bakanlıkları altında sağlıkla ilgili ayrı kabineler oluşturulması gerektiği yönünde çağrı yaptığını belirtti.

Sağlık hizmetlerini yeniden yapılandırma çalışması içerisinde olduklarını ancak öncelikle sağlık sorunlarının oluşmaması için çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Gülle, “Probleme göre adım atma mantığı bizim şu anda yaşadığımız sorunların en önemli nedeni. Önce problemin olmaması için çalışmak temel amacımız olmalı. Bunu yapmazsak bu mücadeleyi kaybettik demektir…(Sağlık Çalıştayında)Özellikle koruyucu ve temel sağlık hizmetlerinin çok önemsenmesi gerektiği, bunun ikinci planda kaldığı ve ön plana çıkması gerektiği yönde önemli saptamalar var” dedi.

Gıda güvenliğinin çok boyutlu ele alınması gerektiğini belirten Gülle, kamuoyunun güvenini kazanmak için de şeffaf olunmasının gerekliliğini ifade etti.

Kanser hastalığı konusunda da ulusal bir politikanın bulunmadığını, bazı hükümetlerin inisiyatif aldığını ancak devamlılığı olan bir politikanın bulunmadığını kaydeden Gülle, Kanser Savaş Birimi oluşturulması için çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Ahmet Gülle ayrıca her tür tedavinin sunulacağı Onkoloji Hastanesinin de 1 yıl içerisinde hizmete gireceğini kaydetti.

BESİM
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim de, kansere yakalanma nedeninin yüzde 5-10 genetik, yüzde 90-95 de yiyecek, içecek ve çevresel etkenler olduğunu söyledi.

KKTC’de uzun yıllar zirai ilaçlarla yüklü gıdalar tüketildiğini, termik santrallerin filtresiz çalıştırıldığını kaydeden Besim, “Çok ciddi bir kanser patlaması yaşandığını düşünüyoruz” dedi.

“Gıda güvenliği yasası, yem yasası, hal yasası ve zirai ilaçları düzenleyen reçete yasası bir an önce meclisten geçirilmelidir” diyen Besim, sertifikalı üretime de geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Denetlemelerin önemine de vurgu yapan Besim, “ahbap çavuş ilişkilerinden” dolayı denetçilerin ikamet ettiği bölgede değil de başka bir bölgede görevlendirilmesi gerektiğini de belirtti.

“Ülkede en korkutucu şey kaç tane kanser vakası olduğunun net olarak bilinmemesi”diyen Besim, kaç kişinin Güney Kıbrıs kaç kişinin Türkiye’de tedavi aldığının bilinmediğini belirtti. Besim, “Ülkede 4 bin kişinin üzerinde kanser tedavisi alan birey var. Buna her ay 35 kişi daha ekleniyor” dedi.

Kanserle mücadelenin devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini savunan Besim, kanser savaş birimi kurularak Güney Kıbrıs ile Türkiye’de tedavi alan kanser vakalarının sayısı ile kanser haritasının belirlenebileceğini söyledi.

Besim ayrıca ülke çapında kanser taraması yapılması gerektiğini kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından ise oturumlara geçildi.

BİRİNCİ OTURUM
KTTB adına Dt. Ayşe Günbay moderatörlüğündeki “Gıdalar ve Kanser” konulu birinci oturumun konuşmacıları şunlar:

“Gıda Yasası ve Biz” Mustafa Akçaba-Sağlık Bakanlığı Müsteşarı. “Tarladan Sofraya Yediklerimiz” Emine Solyalı-Tarım Dairesi Müdürü, Ozan Özuyanık-Ziraat Mühendisleri Odası. “Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenliği” Ersan Korudağ-Veteriner Hekimler Birliği. “Gıda Katkı Maddeleri ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri”-Beste Oymen-Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi. Gıda Güvenliğinde Hangi Noktadayız- Prof. Dr. Çağatay Güler, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi.”

İKİNCİ OTURUM
Öğle arasının ardından geçilen ikinci oturumda “Termik Santrallerin Çıkartıları” konusu Dt. Teksen Köroğlu moderatörlüğünde irdelenecek. Bu bölümün sunum konuları ve konuşmacılar şöyle:

“Termik Santrallerin Solunum Yollarındaki Zararları” Dr. Mustafa Akansoy- Göğüs Hastalıkları Uzmanı. “Termik Santrallerin Çevreye Verdiği Zararlar” Nilden Bektaş - Çevre Mühendisleri Odası   Başkanı. “Termik Santrallere Bakış” Prof. Dr. Çağatay Güler- Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi.

ÜÇÜNCÜ OTURUM
Son oturum saat 14.50’de başlayacak ve Dr. Ahmet Varış’ın moderatörlüğünde “KKTC’de Kansere Bakış” konusu ele alınacak. Bu bölümün konuşmacıları şunlar:

“Koruyucu Hekimlik ve Erken Tanının Önemi- Prof. Dr. Necati Dedeoğlu- YDÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı. “KKTC’de Kanser Hastası Olmak” Efdal Keser-Kanser Hastaları Yardım Derneği. “Hekim Gözüyle KKTC’de Kanser” Dr. Özlem Gürkut- Onkolojide Çalışan Hekim. “Kanser Mücadelesi” Mine Çağlar-Temel Onkoloji Uzmanı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ACİL SERVİSLERDE DÜZENLEME...
 
24 Ocak 2014, Cuma
      Acil Servis
 
        Sağlıkta Acil Servis Hizmetleriyle İlgili Adımlar Atılmaya Başlandı:
arrow LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ'NDE ÇOCUK ACİL SERVİS İLE
      ERİŞKİN ACİL SERVİSİ AYRILDI

Çocuklar için büyük bir sorun olan Acil Servis ile Erişkin Acil Servisin ayrılması memnuniyet yarattı.

Çocukların, yetişkinlerle aynı acil servis ortamında tedavi görmesi, onların problemlerinin yanında travmaya da sebep olabiliyordu. Fakat bu uygulamayla bu sorun da ortadan kalkıyor.

Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Ersan Berksel, çocuk acil servisini ayırmanın, yetişkin acil servisinin yükünü hafiflettiğini söyledi.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Şadiye Emircan ise hastaların yeni uygulamadan memnun olduğunu belirtti.

Yeni uygulamadan en çok ailelerin memnun olduğu belirtildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ RAPORU AÇIKLANDI
 
22 Ocak 2014, Çarşamba
      Gıdalarda denetim
 
        Sağlık Çalıştay'ının raporu
arrow KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI...

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 2013 yılının Kasım ayında gerçekleşen Sağlık Çalıştayı sonuçlarına göre sağlık sektörünün yeniden yapılandırılacağını, yapılanmaya 2015 yılının Ocak ayında başlanacağını açıkladı.

Gülle, “Bakanlık olarak çalıştayda ortaya çıkan bulgulara dayalı bir stratejik plan çalışması yapacak, bunu Şubat 2014’e kadar tamamlayıp Bakanlar Kurulu’na sunacağız. Planda yer alacak aksiyonlar, öngörülen zaman çizelgesi, sorumluluklar ve kaynak kullanımları Mart 2014’te yürürlüğe konulacak” dedi.

Bakan Gülle, çalıştay sonucunda tespit edilen sorun ve öneriler ışığında ortaya çıkacak planın uygulanması sonrasında sağlık sektörünün yeniden yapılandırılmasını 2015 sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞTAYININ RAPORU KAMOYUYLA PAYLAŞILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından 28 ile 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen ve sağlık sektöründeki tüm paydaşların katkı koyduğu, The Management Centre danışmanlığıyla hazırlanan çalıştay raporu bugün Lefkoşa Golden Tulip Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Basın toplantısında başta Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin yanı sıra Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (YTKD) Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, Devlet Laboratuarı Müdürü Mehmet Tatar, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin, The Management Centre Direktörü Bülent Kanol, Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Emine Güllüelli hazır bulundu.

“ÇALIŞTAYDA CİDDİ BİR HEYECAN VARDI”

Basın toplantısında ilk sözü alan The Management Centre Direktörü Bülent Kanol, Kasım ayında gerçekleştirilen Sağlık Çalıştayı’nın sağlık sektöründeki hizmet sunumunun iyileştirilmesi hedefiyle düzenlendiğini anımsatarak, “Danışman kuruluş olarak yönettiğimiz çalıştayda ciddi bir heyecan vardı” dedi.

3 gün süren çalıştay sürecini hatırlatan Kanol, çalıştay sonuçlarının metod gereği basınla paylaşıldığını ifade etti.

BAKAN GÜLLLE, ÇALIŞTAYIN SONUÇLARI İLE İLGİLİ SUNUM YAPTI

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, basın toplantısında Sağlık Çalıştayı sonuçlarıyla ilgili bir sunum yaptı.

Gülle, çalıştayın amacını, metodunu ve içeriğini paylaştı, çalıştayda ele alınan sorunlara değinerek çözüm önerilerini ve sağlıktaki yeni yol haritasını açıkladı.

“TRAFİK, ÖNÜMÜZDEKİ EN BÜYÜK PROBLEMLERDEN BİRİDİR”

Gülle, sunuma başlamadan önce dün akşam meydana gelen ve ülkede büyük üzüntü yaratan ölümlü trafik kazasına dikkat çekerek, “Trafik, önümüzdeki en büyük problemlerden biridir” dedi, konunun ele alınması gerektiğini söyleyerek üzüntüsünü dile getirdi.

“KALİTELİ, ÇAĞDAŞ VE EŞİTLİKÇİ SAĞLIK HİZMETİ YARATMAK İÇİN”

Bakan Ahmet Gülle, sunumunda Sağlık Çalıştayı’nın hedeflerine değinerek, hasta odaklı, çalışanın memnuniyetine dayalı, kaliteli, çağdaş ve eşitlikçi bir sağlık hizmeti yaratmak için yola çıktıklarını vurguladı.

“ÖNEMLİ BİR SEKTÖRÜ ELE ALDIK”

Çalıştayda önemli bir sektörün ele alındığını ve sıkıntıların farkında olduklarını belirten Ahmet Gülle, toplumdaki potansiyel gücün iyi organize edilmesi halinde konuyla ilgili güzel sonuçlar çıkacağına inanç belirtti.

KISA, ORTA VE UZUN VADEDE KATEGORİLEŞTİRİLEN ÇÖZÜMLER

Gülle, Çalıştay’da bildiri özetlerinin sunulduğunu, komitelerin 8 başlıkta kök sorunları, tali ve yüzeysel sorunları yapılandırılmasıyla ortaya çıkan durumdan sonra ise aynı yöntemle çözüm önerilerinin sıralandığını, çözümlerin kısa, orta ve uzun vadeli olarak kategorileştirildiğini söyledi.

TÜM KATILIMCILARDAN GERİ BİLDİRİM ALINDI

Komitelerin çalışma sonuçlarının çalıştayın son günü tüm katılımcılara sunulduğunu ve geri bildirim alındığını anlatan Gülle, daha sonra hazırlanan taslak raporun yine tüm katılımcılara gönderildiğini, bir kez daha geri bildirim alınarak söz konusu bildirimlerin rapora eklendiğini ifade etti.

KKTC’DE KALICI BİR SAĞLIK POLİTİKASI VE STRATEJİ OLUŞMADI

Bakan Gülle’nin sunumu, Sağlık Çalıştayı Sonuç Raporu’nda tespit edilen Sağlık Sisteminin Sorunları’nı paylaşmasıyla devam etti.

Buna göre raporda, KKTC’de kalıcı bir sağlık politikası ve stratejinin oluşmadığı, yasalar, denetim, organizasyon ve finansmanda eksiklikler olduğu belirtildi.

HUKUK DEVLETİNE OLAN İNANÇ ZEDELENDİ

Raporun sorunlar kısmında “Tedavi edici sağlık hizmetlerinin sunum ve finansmanında sorunlar vardır, tedavi edici sağlık hizmetlerine öncelik verilmesi sonucunda koruyucu sağlık hizmetleri ikinci plana düşmüştür” denirken, hasta haklarıyla ilgili yasaların eksik olduğu, sağlıktaki mevcut yasal mevzuatın tam anlamıyla uygulanmadığı, böylelikle de hukuk devletine olan inancın da zedelendiği ifade edildi.

“YASALAR GERÇEK ANLAMDA UYGULANAMIYOR”

Bakan Gülle, ülkede yasaların ve yasal düzenlemelerin gerçek anlamda uygulanamadığını belirterek bu durumun hukuk devletine güvensizlik olarak ortaya çıktığını söyledi.

OTOMASYON EKSİKLİĞİ İLAÇ İSRAFINA DA YOL AÇIYOR

Otomasyon, bilgi işlem sistemlerinin eksikliği ve kamu ve özel sağlık sunucularının bir arada otomasyon sistemine geçmemiş olmasının büyük eksiklik olduğu ifade edilen raporla ilgili sunumda ayrıca, otomasyona dayalı ilaç takip sisteminin olmayışı nedeniyle ortaya çıkan ilaç israfına dikkat çekildi.

İSTATİSTİKİ BİLGİ VE İŞBİRLİĞİ EKSİKLİĞİ

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin sunumunda özel sağlık kuruluşlarının sosyal sağlık hizmetlerinin basamakları içerisinde yer almamasıyla Sosyal Sigortalar Dairesi’nin özel sektöre açık olmayışının sağlık sisteminin bir sorunu olduğu belirtildi.

YAPISI BİLİNMEYEN NÜFUS

Sunumda, sağlık hizmetleri üzerindeki talebin kontrolsüz ve yapısı bilinmeyen nüfus nedeniyle planlanamadığı, sektörün verimli bir istatistiki veri sisteminden yoksun olduğu, sağlığı ilgilendiren diğer kurumlarla ciddi işbirliği eksikliği bulunduğu ifade edildi.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNUN KAPASİTESİ YOK

Çalıştay’da belirlenen sorunları paylaşan Bakan Gülle, raporda sosyal güvenlik kurumunun sağlıkla işbirliği yapacak kapasitesinin olmamasına, sağlık harcamalarında ve insan kaynaklarında verimliliğin iyi bir şekilde yönetilmemesine dikkat çekildiğini anlattı.

Gülle, çalıştayın sorunlar bölümünde yöneticilik eğitimi almış yöneticiler olmaması, bilimsel yönetimin ve stratejik planlamanın kullanılmaması, sağlık yönetiminde, Sağlık Bakanlığı’nın yönetim organizasyon şemalarının güncel olmaması ve yöneticilerin yetkilerinin ve yaptırım güçlerinin belirgin olmamasına da işaret edildiğini belirtti.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ HAZIRLANDI

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin basın toplantısında yaptığı sunumun sorunlarla ilgili kısmı tamamlandıktan sonra yine Çalıştay sonunda ortaya çıkan ve sağlık sistemi içerisindeki tüm paydaşların mutabık olduğu raporun çözüm önerileri kısmına geçildi.

KADROLAR YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Çözüm önerilerinde sağlık çalışanlarını maddi ve manevi anlamda tatmin edecek çalışma ortamının yaratılması gerektiği belirtilirken, standardizasyonun ve otomasyonun oluşturularak denetimin sağlanması için kararlı bir siyasi irade ortaya konulması gerektiği üzerinde duruldu.

ULUSAL SAĞLIK POLİTİKASI PLANLANMASI

Gerçekçi nüfus verilerine göre ulusal sağlık politikalarının planlanması, teşkilat yasalarının güncellenmesi gerektiğinin belirtildiği Bakan Gülle’nin raporla ilgili sunumunda, nüfusa göre kadroların yeniden yapılandırılması, sağlık çalışanlarının kamu çalışanlarından ayrı maaş ve özlük haklarının düzenlenmesi, ayrıca sağlık çalışanlarının sürekli eğitim almalarına imkan tanınması gerektiği ifade edildi.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI, SOSYAL GÜVENLİK BİRİMLERİNİN BİRLEŞTİRİLİP BİR BÜTÇE ALTINDA TOPLANMASI VE ZORUNLU SAĞLIK SİGORTASI GETİRİLMESİ

Öneriler bölümünde “Ülkemizdeki tüm nüfusu kapsayacak şekilde genel sağlık sigortası fonunun oluşturulması gerekmektedir” denilirken, oluşturulacak sağlık güvencesi şemsiyesinin finans kaynaklarının ve hizmet alıcılarının detaylandırılması, tanımlanması ve sosyal güvenlik birimlerinin birleştirilip bir bütçe altında toplanması ve zorunlu sağlık sigortası getirilmesi üzerinde duruldu.

YETİŞKİNLERE YÖNELİK SAĞLIK EĞİTİMİ

Bakan Gülle ayrıca sağlıkta gerçek maliyetlerin belirlenebilmesi için sisteme dahil olacak sağlık hizmetlerinin kademelendirilerek zamana yayılması şeklinde bir çözüm önerisinin bulunduğu raporun sonuçlarını anlatırken, okullarda ve çeşitli merkezlerde yetişkinlere yönelik sağlık eğitimi verilmesi gerektiği, bu noktada da öncelikli olarak kadınların sağlık eğitimi alması ve ana-çocuk sağlığına önem verilmesi gerektiğini belirtti.

HASTANELER GELİŞTİRİLECEK

Hastanelerin ve sağlık merkezlerinin alt ve üst yapılarının yeniden yapılandırılması gereğinin ifade edildiği raporda, ayrıca yurt dışı sevklerin azaltılması için kurumların kapasitelerinin artırılması gerektiği üzerinde duruldu.

Temel sağlık hizmetlerindeki teknik elemanların artırılması, sorumluluk verilmesi çözüm önerisinin yer aldığı raporda, aynı zamanda sağlık kurumlarının ve sağlık personelinin denetlenmelerinin sağlanması gerektiği belirtildi.

HASTA HAKLARI ÜZERİNDE EN FAZLA DURULAN KONULARDAN BİRİ

Bakan Gülle, çalıştay süresinde en fazla üzerinde durulan konuların başında gelen Hasta Hakları konusunun raporda yer aldığını anlattı.

Gülle, “Hasta hakları yasasının kabulü ve yürürlüğe girmesi, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında ve özel sağlık kuruluşlarında hasta hakları biriminin oluşturulması ve hasta hakları temsilcilerinin de bulunması, sağlık çalışanlarının ve hastaların hasta hakları konusunda bilinçlendirilmesi” şeklindeki çözüm önerilerinin raporda bulunduğunu belirtti.

OTOMASYON VE ELEKTRONİK REÇETE

Kamu ve özel sağlık servislerinin birbirine entegre olduğu otomasyon sistemine geçilmesinin şart olduğunun belirtildiği Sağlık Çalıştayı sonuç raporunda, elektronik reçete sisteminin yerleştirilmesi, akılcı ilaç tüketimini sağlayacak ve tedavi maliyetini olumlu yönde etkileyecek mekanizmaların geliştirilmesi, elektronik reçete sistemine geçene kadar tüm ilaçların reçetelere doktorlar tarafından yazılması ve özellikle antibiyotiklerin reçetesiz verilmemesi önerileri bulunuyor.

BAKANLIK YAPISI

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, gelir düzeyine göre artan oranlarda herkesten sağlık fonuna kesinti yapılması yönünde düzenlemeye gidilmesi, ilaçların ATC kod sistemine göre sınıflandırılması gibi önerilerin de raporda bulunduğunu belirttiği sunumunda ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın yeniden organize edilmesi, Sağlık Bakanlığı bünyesinde hukuk, iletişim, istatistik ve ARGE birimleri kurulması ve yasada belirtilen sağlık kurullarının işlevsellik kazanması şeklinde yapısal çözüm önerileri üzerinde de durdu.

Bakan Gülle, koruyucu sağlık hizmetlerine ve acil hizmetlere odaklanılırken, sağlık çalışanlarının ülkesel ihtiyaca göre uzun vadeli süreçte planlı ve özendirilerek yetiştirilmesi ve sağlıkta yöneticilik yapacak kişilerin yöneticilik eğitimi almasının sağlanması gerektiğinin raporun çözüm önerileri kısmında bulunduğunu kaydetti.

BAZI HİZMETLER ÖZELE

Sağlık Bakanı, şu ana kadar yapılmış en kapsamlı sağlık çalışması olan Kasım 2013’teki Sağlık Çalıştayı sonuçları içerisinde ihtiyaç görülmesi halinde belirli sağlık hizmetlerinin özel sektörden de tedarik edilerek Sağlık Bakanlığı’nın sistemdeki rolünün düzenleyici ve denetleyici olması şeklindeki çözüm önerisini de basınla paylaştı.

SAĞLIKTA YENİ YOL HARİTASI

Sağlık Çalıştayı’nın sonuçları ile ilgili raporun sorunlar ve çözüm önerileri belirlendikten sonra ortaya çıkan ve Sağlık Bakanlığı’nın bu sorun ve çözüm önerileri ışığında hazırladığı Sağlıkta Yeni Yol Haritası ile ilgili basına bilgi veren Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Gülle şunları vurguladı:

“Bakanlık olarak Çalıştay’da ortaya çıkan bulgulara dayalı bir stratejik plan çalışması yapacak, bunu Şubat 2014’e kadar tamamlayıp Bakanlar Kurulu’na sunacağız. Planda yer alacak aksiyonlar, öngörülen zaman çizelgesi, sorumluluklar ve kaynak kullanımları Mart 2014’te yürürlüğe konulacak.”

HEDEF 2015

Bakan Gülle, Çalıştay sonucunda tespit edilen sorun ve öneriler ışığında ortaya çıkacak planın uygulanması sonrasında sağlık sektörünün yeniden yapılandırılmasının Ocak 2015’te başlayacağını vurguladı.

Bakan Gülle, basın toplantısının sonunda konunun 3 ana başlık altında toplanabileceğine, sağlık alanında çalışanlar, hastalar ve Genel Sağlık Sigortası konusunda yapılması gerekenlere dikkat çekti.

ONKOLOJİ MERKEZİ İÇİN İHALE

Bakan Gülle, sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken kanser konusu üzerinde özenle durduklarını ifade ederek, kanser kayıt ve erken tanı sistemiyle dünyadaki gibi bütünsel bir organizasyon yapacaklarını ifade ederek Onkoloji Merkezi Projesi için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını açıkladı.

Gülle, “Gıda Yasası sanıyorum önümüzdeki hafta içinde Meclis’in gündemine gelecek” dedi, sağlıktaki her konunun bütünsel olarak ele alınacağını ve güvenin sağlanacağını söyledi.

SAĞLIKTA ÖZERKLEŞME

Bir soru üzerine, sağlıkta özerkleşme konusunun yasalarda olduğunu ancak bunun daha genişletileceğini ifade eden Ahmet Gülle, şunu ekledi:

“Hastanelerimizin gerçekten daha özerk yapılar haline getirilmesi, orada çalışanların kendilerini kamu çalışanı gibi değil, orasının aslında bir yerde sahibi olduklarını, iyi ve kötü her sonuçtan sorumlu olduklarını, iyileşmesi için daha fazla sorumluluk almalarının sağlanması öngörülmektedir.

Böyle bir özerk kurum da gerektiğinde özelden de hizmet alabilir, hizmetleri farklı şekilde organize edilebilir. Çünkü burada artık hedef kaliteli sağlık hizmetini sunmaktadır.

Özerk yönetimler bunun yolunu açacaktır.” (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  DR. BURHAN NALBANTOĞLU HASTANESİ'NDE RANDEVULU SİSTEME GEÇİLDİ
 
21 Ocak 2014, Salı
      Gıdalarda denetim
 
        Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu, Gazimağusa ve Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastaneleri'nde,
arrow RANDEVULU SİSTEME GEÇİLDİ...

Hastane Başhekim Yardımcısı Ersan Berksel'den alınan bilgiye göre, bugünden itibaren yürürlüğe giren randevulu sistemden yararlanmak için hastalar, randevularını, 11.00-15.00 saatleri arasında 228 5441 numaralı telefondan
3'ü tuşlayarak veya 223 4789 numaralı telefondan direkt arayarak alabilecek.

Randevulu hastaların muayenesi, saat 10.30 - 11.00'den itibaren başlayacak.

Gazimağusa ve Girne hastanelerinde de randevulu sistemine geçildi. Gazimağusa Hastanesi için 364 8520, Girne Hastanesi için de 815 5097 numaralı telefonlardan randevu alınabilecek.

Randevusuz hastalar, sabah saatlerinde numara alarak muayene edilecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BAKAN GÜLLE: "TÜM İŞLENMİŞ GIDALAR DENETİM ALTINDA"
 
21 Ocak 2014, Salı
      Gıdalarda denetim
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle,
arrow SAĞLIKTA YENİ VİZYON VE REFORM ÇALIŞMALARININ SÜRDÜĞÜNÜ, GIDA KONUSUNUN DA
       YENİDEN YAPILANDIRILACAĞINI SÖYLEDİ

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bakanlık yetkilileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, ülkeye giren (askeri kantinler haricindeki) tüm işlenmiş gıdaların denetime tabi tutulduğunu söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın kendine düşen çalışmaları yaptığını, Sağlık Bakanlığı’nın da laboratuarların koordineli çalışmasını, etkin denetim yapılmasını üstlendiğini anlatan Gülle, konuyla ilgili yasanın en kısa zamanda Meclis gündemine getirilerek geçirilmesinin hedeflendiğini ekledi.

Gülle, Sağlık Çalıştayı’nın sonuçlarının Salı günü açıklanacağını da söyledi.

GÜLLÜELLİ
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli de basın toplantısında, dairenin görevinin halk sağlığını korumak ve halkın hasta olmasını engellemek olduğunu söyledi.

Güllüelli, Temel Sağlık Hizmetleri’ne bağlı 15 sağlık merkezinin 76 hemşire ve 29 doktorla hizmet verdiğini, tüm merkezlerde birinci basamak sağlık hizmeti, koruyucu hekimlik için aşı uygulamaları bulunduğunu, bazı merkezlerde 112 acil servisin 7/24 görev yaptığını ifade etti.

Bilgilendirme toplantıları ve ev ziyaretlerinin belli bölgelerde rutin olarak yapıldığını da söyleyen Güllüelli, okul depo ve kantinlerinin de temizlik, hijyen bakımından denetimlerinin yapıldığını ve bu denetimler sonucunda okul kantinlerine temiz olduğunu bildiren yazıların asılacağını kaydetti.

OKUL KANTİNLERİ MERCEK ALTINDA
Okullarda dengesiz beslenme ve şişmanlığı önleyici tedbirlerin alınacağını da söyleyen Güllüelli, çocukların ilerleyen yıllarda kalp-damar hastalıkları, diyabet ve şişmanlık gibi sorunlarla karşılaşmamaları için bu tür tedbirlerin önemli olduğuna işaret etti.

“SAĞLIĞA AYKIRI GIDA VE KAYNAK SULARI ÜLKEYE GİREMEZ”
İhraç edilecek ürünlere sağlık sertifikası, ithal edilen ürünlerde ön izin uygulamalarının devam ettiğini kaydeden Güllüelli, ön izni alınan ürünlerin de gıda mühendislerinin incelemelerine tabii tutulduğunu, sağlığa aykırı bulunan gıda ve kaynak sularının ülkeye girişine izin verilmediğini söyledi.

Güllüelli, 44/2008 sayılı Tütün Ürünlerinden Korunma ve Denetim Yasası uyarınca kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasak olduğunu hatırlatarak, burada amacın tütün kullananlara zorluk çıkararak tütün tüketimini minimuma indirmek, aynı zamanda pasif içiciliği engellemek olduğunu vurguladı.

Kapalı alanlarda sigara içilmemesi adına denetimlerin süreceğini kaydeden Güllüelli, meyve sebze konusuna da hassasiyetle eğildiklerini belirtti.

“GRİP SONUÇLARI H3N2 DEĞİL”
Mevsimsel grip nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini, yoğun bakımda yatan hastaların ise taburcu edildiğini kaydeden Güllüelli, Türkiye’ye gönderilen sonuç analizlerinde bu hastalardaki virüsün Negatif çıktığını ve hayatını kaybeden ile tedavi olan kişilerin H3N2 virüsü taşımadıklarının öğrenildiğini söyledi.

“SU ÇİÇEĞİ AŞISINI YAPTIRIN”
Güllüelli, suçiçeği aşılarının hastane ve sağlık ocaklarında yapıldığını, aşı yapılmasını önerip teşvik ettiklerini de söyledi.

Suçiçeği aşısının 1 yaşta bir kez, daha sonra 4-6 yaşlarında tekrar yapılması halinde ömür boyu koruma sağladığını anlatan Güllüelli, aşıların ihmal edilmemesi gerektiğini kaydetti. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU HASTANESİ'NDE RANDEVULU SİSTEME GEÇİLİYOR
 
15 Ocak 2014, Çarşamba
      Randevulu sistem
 
        Sağlık Bakanlığı;
arrow 20 OCAK PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU
      HASTANESİ'NDE RANDEVULU SİSTEME GEÇİLECEĞİNİ AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, randevu sistemiyle, hastaların kuyrukta beklemesini engellemeyi amaçladıklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rifat Siber, Başhekim Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu ve Doktor Ersan Berksel bugün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert de katıldı.

Sağlık Bakanı Gülle, sağlık alanında yapılan çalışmalar, atılan ve atılması planlanan adımlar, kalp damar cerrahisinde gelinen noktayla ilgili bilgi verdi.

GÜLLE: “HİZMETLER İYİLEŞTİRİLECEK”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Sağlık Çalıştayı Raporları’nın ve yol haritasının 21 Ocak’ta açıklanacağını belirtti. Acil Servislere önem verdiklerini belirten Gülle, gerekli düzenlemelerin yapılacağını, 112 sisteminin yeniden organize edileceğini ifade etti.

Gülle, Gazimağusa ve Girne hastanelerinde de randevulu sisteme geçildiğini, Gazimağusa Hastanesi için randevu almak isteyenlerin 364 8520, Girne Hastanesi’nden randevu almak isteyenlerin ise 815 5097 numaralı telefondan randevu alabileceğini belirtti.

Türkiye’den gelen uzman ekiple, buna yönelik çalışma yapıldığını anlatan Gülle, verilen hizmetlerin iyileştirilmesi yönünde adım attıklarını kaydetti.

Hastaların kuyruklarda beklemesinin önüne geçmek adına randevu sistemini uygulamaya koymak istediklerini söyleyen Gülle, her yönde ve alanda ileri adımlar atılacağını vurguladı.

Doku ve Organ Nakli Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi’ne gönderildiğini söyleyen Gülle, bu yasanın yeni bir açılım getireceğini kaydetti. Gülle, hastanelerde gerekli altyapının hazırlanmakta olduğunu ifade etti.

SİBER: “PERSONEL ÖZVERİ İLE ÇALIŞIYOR”
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rifat Siber, hastane personelinin çağın ihtiyaçlarına göre özveri ile ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti.

Siber, poliklinikte randevu sistemine geçileceğini belirtti.

BERKSEL, RANDEVU SİSTEMİNİ ANLATTI
Doktor Ersan Berksel, hastanelerin poliklinikte beklemeden şikayetçi olduğunu bu nedenle randevulu sisteme geçiş kararı alındığını kaydetti.

Berksel, 16 Ocak Perşembe günden itibaren randevu almaya başlayabileceklerini, 20 Ocak Pazartesi günden itibaren randevulu hasta muayenesi yapılacağını anlattı.

Randevu almak isteyenler, 11.00-15.00 saatleri arasında 228 5441 numaralı telefondan 3’ü tuşlayarak veya 223 4789 numaralı telefondan direk arayarak, randevu alabilecek. Randevulu hastaların muayenesi, saat 10.30-11.00’den itibaren başlayacak.

Randevusuz hastalar, sabah saatlerinde numara alarak muayene edilecek.

KAMİLOĞLU: “KIBRIS’TA TEK MERKEZ”
Başhekim Baş Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi bölümünün tüm Kıbrıs adasında kalp damar cerrahisi ile ilgili invaziv ve noninvaziv girişimleri çatısı altında gerçekleştirebilen tek merkez olduğunu kaydetti.

Kamiloğlu, 2013 yılında 136 açık kalp ameliyatı yapıldığını, toplam operasyon ve girişim sayısının 259 olduğunu belirtti. Kamiloğlu, merkezde kalpte bypass, tüm kapak ameliyatları kapak ameliyatları sırasında bozulmuş kalp ritminin düzeltilmesi için gereken ablasyonlar dahil tüm operasyonların yapıldığını ifade etti.

Hastanede ilk kez kapak onarımı, biyoprotez kapak takılması, varis için endovenöz lazer girişimi, açık kalp cerrahisinin en ağır operasyonu olan aort disseksiyonu operasyonları yapıldığını vurgulayan Kamiloğlu, noninvaziv metod ile damar içerisinden girerek aort anevrizmalarına stentler konduğunu söyledi. Kamiloğlu, aynı şekilde periferik damar darlıklarının gerekli olanlarına stent ve balon müdahaleleri yapıldığını belirtti.

Kamiloğlu, yapay kalp için de hazır olduklarını ifade etti. Merkezden bir yılda yapılan yurt dışı sevk sayısının 10 olduğunu belirten Kamiloğlu, bu sayının her geçen yıl azaldığını vurguladı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "ACİL SERVİS HİZMETLERİ YENİDEN YAPILANDIRILACAK"
 
10 Ocak 2014, Cuma
      Acil Sağlık Hizmetleri
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
arrow "ÖZEL BİR SALGIN (GRİP) SÖZ KONUSU DEĞİL"

Coşkun: "112 Acil Hattı meşgul edilmemeli"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, acil sağlık hizmetlerinde yeniden yapılandırmaya gidileceğini söyledi.

Gülle, bugün Sağlık Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenleyerek, acil servis hizmetlerinde yapılacak düzenlemeleri anlattı.

Toplantıda, acil sağlık hizmetlerinin işleyişini incelemek üzere 3 gündür adada olan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun ve ekibi de hazır bulundu.

Gülle ayrıca, toplantı sonunda öldürücü grip vakalarıyla ilgili yöneltilen bir soru üzerine, şu anda bir salgının söz konusu olmadığını ifade ederek, gereken araştırmanın yapıldığını söyledi.

GÜLLE: “ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ YENİDEN YAPILANDIRILACAK”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle toplantıda yaptığı konuşmada, acil sağlık hizmetlerinde yeniden yapılandırmaya gidileceğini anlattı.

Yüksek kaliteli ve insan odaklı bir sağlık sistemi kurmayı amaçladıklarını söyleyen Gülle, sağlıktaki eşitsizlikleri gidereceklerini söyledi. Acil sağlık hizmetlerinin yapılanması konusunun geçen Kasım ayında yapılan Sağlık Şurası’nda da ele alındığını hatırlatan Gülle, konuyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan destek istediklerini belirtti.

Bu konuda incelemelerde bulunmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun ve ekibinin 3 gün önce adaya geldiğini belirten Gülle, bu ekibin sağlık merkezlerinde temaslarda bulunduğunu söyledi.

Gülle, sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılmasıyla ve gerekli kadroların oluşturulmasıyla ilgili adımların atıldığı bilgisini de verdi. Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, acil servisler girişlerinde hangi hastanın öncelikli olduğunu saptayıp buna göre hareket edecek personel olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine, ilgili birimde bunu saptamayabilecek “triyaj hemşiresi” bulunduğunu ve var olan eksikliklerin giderileceğini söyledi.

Gülle, bu noktada esas sıkıntıyı acil durumu olmadığı halde acile başvuran hastaların yarattığını anlatarak, acildeki yığılmaların önüne geçmek için çocuk acil servisinin devreye sokulduğunu dile getirdi.

“ÖZEL BİR SALGIN SÖZ KONUSU DEĞİL”
Bakan Gülle, öldürücü bir grip salgını olup olmadığı sorusu üzerine de, yılın son günlerinde grip vakalarında yoğunlaşma olduğunu ancak şu anda özel bir salgının söz konusu olmadığını ifade ederek, gereken araştırmanın yapıldığını söyledi.

Gülle yapılan araştırmadan çıkan sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını anlattı.

Hastanelere grip vakalarının iletilmesi yönünde talimat verildiğini dile getiren Gülle, yoğun bir geri dönüş yaşanmadığını ifade etti. Yılın bu döneminde her zaman grip vakalarına rastlanabileceğini ifade eden Gülle, “Ancak ihmal edilirse ve beraberinde kronik hastalık varsa öldürücü olabilir” uyarısında bulunarak bu gibi kişilerin vakit geçirmeden hekime başvurması gerektiğini söyledi.

COŞKUN: “112 ACİL HATTI MEŞGUL EDİLMEMELİ”
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun toplantıda yaptığı konuşmada, 112 Acil hatlarının acil vaka olmayan çağrılarla meşgul edilmesinin önemli bir sorun olduğunu söyledi.
 
Yaptıkları incelemeler sonucu KKTC’de 112 Acil hattına yapılan çağrıların sadece yüzde 1,3-1,5’lik bölümünün gerçek çağrı olduğunu gördüklerini ifade eden Coşkun, aramaların yüzde 98’inin gereksiz çağrılardan oluştuğunu dile getirdi.

Türkiye’de gerçek çağrı oranının yüzde 4 olduğunu söyleyen Coşkun, bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Telsiz ve komuta merkezleriyle ilgili önerilerini de daha sonra ileteceklerini anlatan Coşkun, ambulans filosunun gençleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Coşkun, acil tıp uzmanı eksikliği bulunduğuna da dikkat çekerek tüm önerilerini Bakan Gülle’ye ileteceklerini sözlerine ekledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SALGIN DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL...
 
10 Ocak 2014, Cuma
      Emine Güllüelli
 
        Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli,
arrow BU YIL DÜNYADAKİ GRİP VAKALARININ YARISINDAN FAZLASININ H3N2 VİRÜSÜNÜN ETKEN OLDUĞU VAKALAR OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, BUNUNLA BİRLİKTE BİR SALGIN DURUMUNUN SÖZ KONUSU OLMADIĞINI BİLDİRDİ

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, bugün, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, gündemde geniş yer kaplayan H3N2 virüsü ve yaşamını kaybeden 2 hastayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Aile ziyareti için ülkeye gelen ve 31 Aralık’ta hastaneye kaldırılıp, dün akciğer enfeksiyonu teşhisiyle hastaneye yatırılan 2 kişinin yaşamını kaybettiğini anımsatan Güllüelli, şu an grip sonrası akciğer enfeksiyonu olduğu düşünülen ve yoğun bakımda takip edilen 2 hastayla birlikte 4 kişiden etken tespiti için örnek alındığını, Referans Laboratuvarı Hıfzıssıhha Refik Saydam Enstitüsü Laboratuvarına gönderildiğini kaydetti.

Güllüelli, sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını ifade ederek, mevsimsel gribin her yıl olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda insanı etkilediğine dikkat çekti.

Bu yıl da mevsimsel gribin yoğun olduğu döneme girilmiş olduğuna işaret eden Güllüelli, bilindiği gibi gribe neden olan virüslerin mutasyonla her yıl kendilerini yenilediğini, bu nedenle de her grip mevsiminde farklı grip virüslerinin hastalık etkeni olduğunu belirtti.

Bu yıl dünyadaki grip vakalarının yarısından fazlasının H3N2 virüsünün etken olduğu vakalar olduğunu bununla birlikte bir salgın durumunun söz konusu olmadığını belirten Güllüelli, bir yıl önceki grip vakalarında da yine H3N2 virüsünün etken olarak yer aldığını ifade etti.

Solunum güçlüğü, iki günden fazla süren yüksek ateş, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı ve ilaveten çocuklarda kusma ishal durumlarında hemen doktora başvurulması gerektiğine işaret eden Güllüelli, özellikle 65 yaş üstü kişiler, hamileler, kronik hastalığı olanlar ve iki yaş altı çocukların grip açısından riskli vakalar olduğunu kaydetti.

Güllüelli grip olmamak için alınması gereken önlemleri de şu şekilde sıraladı:

“1- Hasta olan kişilerin mutlaka istirahat etmeleri, iyi beslenmeleri ve toplu yaşamdan uzak kalmaları gerekiyor.
2- Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı.
3- Aksırma öksürme esnasında burun ve ağız mendille mutlaka kapatılacak ve kullanım sonrası mendil atılacak.
4- Eller sabun ve suyla sık sık yıkanacak.
5- Ağız burun ve gözler kirli elle temastan kaçınılacak.
6- Yüzeyler sık sık temizlenmeli.
7- Gereksiz antibiyotik kullanılmayacak.”
(TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI, KKTC'DEKİ TIP, DİŞ, ECZACILIK VE SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTELERİ'NDE
       VERİLEN EĞİTİMİN KOORDİNASYON VE PLANLANMASI AMACIYLA ÇALIŞMA BAŞLATTI
 
10 Ocak 2014, Cuma
      Çalışma toplantısı
 
        Sağlık Bakanlığı'nın ev sahipliğinde başlatılan çalışmanın ilk toplantısında,
arrow “TIP VE DİŞ HEKİMLİĞİ”, “ECZACILIK” VE “SAĞLIK BİLİMLERİ” BAŞLIKLARI ALTINDA 3 KOMİTENİN OLUŞTURULMASI VE YAPILACAK ÇALIŞMALARIN 1 AY SONRA, YENİDEN TOPLANIP DEĞERLENDİRİLMESİ KARARINA VARILDI

Sağlık Bakanlığı, KKTC Üniversiteleri’nde yürütülen sağlık eğitimi ve bu eğitimin niteliğinin yükseltilmesi, koordinasyonu ve geliştirilmesine yönelik stratejik plan oluşturmak üzere çalışma başlattı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin davetiyle bugün saat 10.00’da bakanlık toplantı salonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK), Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği ve ülkede sağlık alanında eğitim veren tüm üniversitelerden temsilcilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Gülle, KKTC’de faaliyet gösteren tüm Üniversitelerin, nitelikli insan yetiştirmenin yanı sıra, ekonomik, sosyal ve birçok alanda katkı sağladığını işaret etti.

Toplantıda, ilgili tüm tarafların samimiyetle görüş, düşünce ve sorunlar dair fikirlerini ortaya koymalarını da isteyen Bakan Gülle, bu çalışmanın ana özünün bir yandan üniversitelerimizi geliştirirken, öte yandan da sağlık alanında verilen eğitimin niteliğine dair standardın nasıl yükseltilebileceğine yönelik bir sinerji yaratılmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Tıp, Diş, Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri’nde verilen eğitimin koordinasyon ve planlanması amacıyla bir çalışma başlattıklarının kaydeden Bakan Gülle, bu vesileyle tüm tarafların bakış açılarını ve yaklaşımlarını öğrenmeye çalışacaklarını belirtti.

Toplantının sonunda, “tıp ve diş hekimliği”, “eczacılık” ve “sağlık bilimleri”  başlıkları altında 3 komitenin oluşturulması ve yapılacak çalışmaların 1 ay sonra, yeniden toplanıp değerlendirilmesi, kararına varıldı.  

Katılımcılar…
Sağlık Bakanlığının ev sahipliğinde başlatılan bugünkü çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK), Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yer aldı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI, ÜLKEDEKİ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN
       ÇALIŞMA BAŞLATTI
 
9 Ocak 2014, Perşembe
      Acil Sağlık Hizmetleri
 
        Sağlık Bakanlığı,
arrow ÜLKEDEKİ ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, bu amaçla TC Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Coşkun başkanlığındaki bir Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin davetlisi olarak bu sabah KKTC’ye geldi.

TC Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Coşkun başkanlığındaki heyet, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’ye bir de nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, ziyarette yaptığı açıklamada, ülkede acil sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve daha çağdaş bir yapıya ulaştırılmasına yönelik bir çalışma başlattıklarını kaydederek, Prof. Dr. Ali Coşkun’u heyetiyle birlikte misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kabulde, TC Sağlık Bakanlığı’nın, acil sağlık hizmetleri alanında kat ettiği başarılı çalışmalardan övgüyle bahseden Bakan Gülle, TC Sağlık Bakanlığı’nın bu alandaki deneyimlerinden faydalanmak istediklerini dile getirdi.
 
Coşkun: ”Gereken katkıyı yapmaya hazırız”
Sağlık Bakanı Gülle ve Bakanlık yetkililerine Türkiye’de acil sağlık hizmetleri alanında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ali Coşkun da, KKTC’deki acil sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik gereken katkıyı yapmaya hazır olduklarını ifade etti. 

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yetkililer, uzmanlar ve ilgili ekiplerle beraber 3 gün süreyle KKTC’de çeşitli temas ve çalışmalar yapacak olan TC Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü heyeti, Cuma akşamı ülkeden ayrılacak.

Durum tespiti, saha çalışması ve eylem planı…
Ülkedeki acil sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi hedefiyle başlatılan çalışmaların ilk gününde yer alan toplantıda, durum tespitine yönelik bir değerlendirme yapılarak, Dünya’daki ve Türkiye’deki uygulamalar ile KKTC’de yapılması gerekenler ele alındı.

İkinci gün saha çalışmasının yapılacağı kaydedilen açıklamada, son gün eylem planının oluşturulmasına yönelik çalışma yapılacak.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BASIN AÇIKLAMASI: RANDEVULU KAN TAHLİLİ İÇİN YENİ NUMARALAR: 228 5441 - 223 2441
 
8 Ocak 2014, Çarşamba
      Bakan Gülle'nin yeni yıl ziyaretleri
 
        Randevulu kan tahlili için aranan telefon numaralarında değişikliğe gidildi. Yenilenen numaralar:
arrow 228 54 41 ve 223 24 41


Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği’nde randevulu kan tahlili için aranan telefon numaralarında değişikliğe gidildiğini bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği’nden kan tahlili randevusu alabilmek için daha önce 223 47 89 numaralı dış hattan 2126, 2138 ve 2179 dâhili numaraları aranıyordu” denilerek, yapılan değişiklikten sonra 228 54 41 ve 223 24 41 numaralı telefonlardan 3 rakamının tuşlanmasıyla randevulu kan tahlili yaptırma birimine bağlanılabileceği kaydedildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  BASIN AÇIKLAMASI: "GRİP VAKALARINDA ENDİŞE EDİLECEK BİR BOYUT YOK"
 
7 Ocak 2014, Salı
      Bakan Gülle'nin yeni yıl ziyaretleri
 
        Sağlık Bakanlığı:
arrow "GRİP VAKALARINDA ENDİŞE EDİLECEK BİR BOYUT YOK"


Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Müdürlüğü, Ülkemizde her kış mevsimi döneminde olduğu gibi, bu yıl da mevsimsel grip vakaları görülmekte olduğunu ancak bu grip vakalarının endişe edilecek bir boyutta olmadığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Aralık ayı sonlarında başlayıp  bugüne kadar olan sürede grip vakalarında bir artış gözlenmekte olduğu belirtilerek, bu yıl Dünya’da görülen grip vakalarının geçmiş yıllarda paniğe neden olan H1N1 virüsü değil, H3N2 virüsü olduğu kaydedildi.
 
Uzayan öksürük ve ateş vakalarında mutlaka hekime başvurulsun…
“Burun akıntısı, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve ateş semptomları ile seyreden olgularda, özellikle uzayan öksürük ve ateş vakalarında mutlaka hekime başvurması gerekmektedir” denilen açıklamada,  bu vakalarda, gelişmesi muhtemel ikincil enfeksiyonların önlenmesinin sağlanmasına yönelik tedavilerin yapılması gerekliliğine dikkat çekildi.  

Gripli kişiler toplu yaşamdan uzak durmalı…
Açıklamasında grip olan kişilerin toplu yaşamdan uzak  kalmalarını şiddetle tavsiye eden Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, “Gripli kişi öğrenci ise okula, çalışan ise işe gitmemeli ve evde mutlaka istirahat etmelidir. Hastanın istirahat etmesi öncelikle hastanın iyileşmesi, komplikasyonların gelişmesinin önlenmesi ve hastalığı etraftaki kişilere yaymaması için öneriyoruz” dedi.

Gereksiz antibiyotik kullanılmamalı…
Gribe yakalanan kişilerin gereksiz antibiyotik  kullanmaması, iyi beslenmesi ve bol sıvı tüketmesine yönelik de ikazda bulunulan açıklamada, gripten korunmak için özellikle çocuklar, 65 yaş üstü kişiler, diyabet hastaları, kalp damar hastaları, astım hastaları, kronik böbrek hastaları ve kanser  tedavisi gören kişilerin bir o kadar daha dikkatli olmalarının altı çizildi.

Mevsimsel grip aşıları… 
Açıklamada, “özellikle risk altındaki kişilere, Eylül ayında yapılmaya başlanan mevsimsel grip aşılarının, Şubat ayı sonuna kadar yapılmasını tavsiye ediyoruz” ifadesine de yer verildi.
 
Hijyene dikkat edilmeli…
“Korunmanın diğer bir yolu hijyen kurallarına  uymaktır” denilen açıklamada,  hapşırma ve öksürme esnasında ağızın kâğıt mendille kapatılması ve kullanılan mendilin mutlaka atılması gerektiği belirtildi.

Açıklamanın sonunda, yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sürekli olarak sabunlu suyla yıkanması ikazında da bulunuldu.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

www.saglikbakanligi.com  •   Tüm hakları saklıdır  © 2002 - 2014
KKTC Sağlık Bakanlığı Resmi Web Sitesi  •  Turkish Republic Of Northern Cyprus Ministry of Health
                                                                                 OCAK 2014  
» Bakan Gülle: "Sınavla geçici hemşire alımına gidebiliriz" (30/1/2014)
» Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne çocuk oyun alanı kuruldu (30/1/2014)
» Çevreseller, Gıdalar ve Kanser Sempozyumu... (25/1/2014)
» Acil Servislerde düzenleme... (24/1/2014)
» Sağlık Çalıştayı'nın sonuç raporu açıklandı (22/1/2014)
» Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu, Mağusa ve Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastaneleri'nde randevulu sisteme geçildi (21/1/2014)
» Bakan Gülle: "Tüm işlenmiş gıdalar denetim altında" (21/1/2014)
» Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde randevulu sisteme geçiliyor (15/1/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle: "Acil Servis Hizmetleri yeniden yapılandırılacak" (10/1/2014)
» Salgın durumu söz konusu değil... (10/1/2014)
» Sağlık Bakanlığı, KKTC’deki; “Tıp, Diş, Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri’nde verilen eğitimin koordinasyon ve planlanması amacıyla
    çalışma başlattı (10/1/2014)

» Sağlık Bakanlığı, Ülkedeki Acil Sağlık Hizmetlerinin geliştirilmesi için çalışma başlattı (9/1/2014)
» Randevulu kan tahlili için yeni numaralar: 228 5441 ve 223 2441 (8/1/2014)
» Basın Açıklaması: "Grip vakalarında endişe edilecek bir boyut yok" (7/1/2014)