Baslik  GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ’NE CİHAZ VE PARA BAĞIŞI
 
27 Şubat 2014, Perşembe
      Girne Dr. Akçiçek Hastanesi
 
        Cancer Charity Trust ile Friends of TRNC Emergency Services Dernekleri,

arrow GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ'NE BAĞIŞTA BULUNDU

Girne Akçiçek Hastanesi’nde Salı gün düzenlenen törende, Cancer Charity Trust Derneği, Göz Polikliniği’ne 27 bin TL tutarında “Auto Keratore Fractometre” cihazı; Friends of TRNC Emergency Services Derneği de hastaneye 14 bin TL
para bağışladı.

Törende, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle tarafından Cancer Charity Trust Derneği Başkanı Angela Hasman ile Friends of  TRNC Emergency Services Derneği Başkanı Mike Plant’a plaket takdim etti.

Etkinliğe, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu, Cancer Charity Trust Derneği Başkanı Angela Hasman, Friends of  TRNC Emergency Services Derneği Başkanı Mike Plant, dernek üyeleri ve hastane çalışanları katıldı.

BEYOĞLU
Girne Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu yaptığı konuşmada, Cancer Charity Trust ile Friends of TRNC Emergency Services derneklerinin hasteneye her fırsatta katkı yaptıklarını belirterek, çalışmalarını takdirle izlediği derneklere yaptıkları katkılar nenediyle teşekkürlerini sundu.

GÜMÜŞDAĞ
Akçiçek Hastanesi’nde görevli Dr. Yeşim Gümüşdağ ise, Cancer Charity Trust Derneği’nin bağışladığı cihaz hakkında bilgi verdi. Dr. Gümüşdağ, “Auto Keratore Fractometre” cihazının, Göz Polikliniği’ndeki hastaların tedavisinde kullanılacağını söyledi.

Cancer Charity Trust Derneği Başkanı Angela Hasman da yaptığı konuşmada, göz kliniğine kazandırdıkları yeni donanımdan mutluluk duyduklarını belirterek, bu kapsamda özveriyle çalışan dernek üyelerine teşekkürlerini sundu.

GÜLLE
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise, her geçen gün büyüyen, gelişen Girne’de buna paralel olarak sağlık hizmetlerine talebin de artış gösterdiğini belirterek, bu kapsamda Cancer Charity Trust ile Friend of TRNC Emeregency Services’in yaptığı katkıların örnek ve takdir edilmesi gereken bir çalışma olduğunu vurguladı.

Bu güzel olayın, hastane idaresi ile sivil toplum örgütlerinin içinde bulunduğu işbirliğinin neticesinde gerçekleştiğini ifade eden Bakan Gülle, bağışlanan cihazın göz polikliniğine ciddi güç katacağına inanç belirtti.

Derneklere çalışmalarında başarılar dileyen Bakan Gülle, katkılara ilerde de devam etmelerini istedi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE, DİKMEN BELEDİYE BAŞKANI YÜKSEL ÇELEBİ'Yİ ZİYARET ETTİ
 
21 Şubat 2014, Cuma
      Dikmen Sağlık Ocağı
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle,

arrow DİKMEN SAĞLIK OCAĞI'NI ZİYARET ETTİ...

Dikmen Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, ziyaret kapsamında ilk olarak Dikmen Sağlık Ocağı’nı ziyaret eden Sağlık Bakanı Ahmet Gülle burada incelemelerde bulunarak, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi’den belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ziyaret sonrasında Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Dikmen Belediyesi’nin Pınarbaşı köyüne yapmış olduğu Pınarbaşı Park Projesi’ni ve Pınarbaşı Sağlık Ocağını yerinde incelediler.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin burada yaptığı açıklamada, Dikmen Belediyesi’nin bölge insanları için çok güzel çalışmalar yaptığını, Pınarbaşı parkında yapılan çalışmaların da köye ayrı bir güzellik sağladığını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Pınarbaşı köyünde yapılan Sağlık Ocağı’nın ise bölgenin en önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu ve hizmete girmesiyle birlikte bölgede sağlık sorunu yaşayan vatandaşların Sağlık Ocağı’ndan yararlanabileceğini dile getirerek, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi’ye bölgelerde yaptığı güzel çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ise, Dikmen Belediyesi olarak belediye sınırları içerisinde çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürdüklerini ve Pınarbaşı köyünde yapılan parkta çalışmaların tamamlandığını ve parkın 7’den 70’e tüm herkese hitap ettiğini, bununla birlikte Pınarbaşı köyünde bir Sağlık Ocağı’nın oluşturulduğunu ve yakın bir zamanda bölge halkına hizmet vermeye başlayacağını dile getirdi.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi son olarak Pınarbaşı köyünde yapılan yeni parkın ve sağlık ocağının önümüzdeki günlerde açılış törenine hazırlandığını belirterek, Sağlık Bakanı Ahmet Gülleye ziyaretlerinde dolayı teşekkürlerini iletti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  MEME KANSERİNDE FARKINDALIK...
 
19 Şubat 2014, Çarşamba
      Meme kanserinde farkındalık
 
        Sağlık Bakanlığı’ndan önemli bir seminer daha:

arrow MEME KANSERİNDE FARKINDALIK...

Meme kanseri farkındalık seminerleri, tüm yerel yönetimlerin işbirliği ile devam edecek.

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü tarafından planlanan meme kanseri farkındalık seminerlerinin ikincisinin, 20 Şubat Perşembe günü Değirmenlik’te yapılacağını duyurdu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada,  meme kanseri farkındalık semineri, Değirmenlik Belediyesi işbirliğiyle, Değirmenlik Spor Kulübü’nde saat 14,00’de gerçekleştirilecek.

Meme kanseri ile ilgili risk faktörleri…
Uzman Hemşire Filiz Uzun’un hazırlayıp sunduğu “Meme Kanseri Farkındalık Seminerlerinin” birincisinin, geçen hafta Güzelyurt Belediyesi işbirliğinde yapıldığı belirtilen açıklamada,  seminerlerde temel amacın, meme kanseri ile ilgili risk faktörleri; tarama yöntemleri; erken tanının önemi; meme kanserinin belirtileri ve kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgi vermek olduğu vurgulandı.

Seminerler devam edecek…
Meme kanserinin tüm dünyada hızla yayılmakta olan bir hastalık olduğuna dikkat çekilen açıklamada, halkın farkındalığının artırılması için böylesi bilgilendirici toplantıların önemli olduğu da kaydedilen açıklamada, söz konusu seminerlerin, diğer yerel yönetimlerin işbirliği ile devam edeceği belirtildi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI AHMET GÜLLE: "TÜM YASAL DÜZENLEMELERİ TAMAMLAYIP, 2015 YILINDA
       YENİ SAĞLIK SİSTEMİNİ HAYATA GEÇİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"
 
12 Şubat 2014, Çarşamba
      Ahmet Gülle
 
        Katıldığı bir televizyon programında sağlık sistemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Gülle:

arrow "TÜM YASAL DÜZENLEMELERİ TAMAMLAYIP, 2015 YILINDA YENİ SAĞLIK SİSTEMİNİ HAYATA
        GEÇİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Gülle: “Cuma günü, tüm paydaşların katılımıyla Sağlık Çalıştayı’nda kısa, orta ve uzun vadede belirlenen hedeflere yönelik stratejik plan çalışması yapılacak”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bir televizyon kanalında yayımlanan Gazeteci Yazar Hasan Erçakıca’nın hazırlayıp sunduğu “Düşünce Fırtınası” adlı programa katılarak, sağlık sistemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, sağlık sisteminin hasta odaklı değil, çalışan odaklı olmasının yarattığı sıkıntılara dikkat çeken Gülle, gerekli kaynağın sağlığa ayrılmaması nedeniyle daha çok çalışan odaklı bir sağlık sisteminin yerleştiğini dile getirdi.

Stratejik Plan Cuma günü hazırlanıyor…
“Sistemde en büyük sıkıntıyı yaşayanlar maalesef hastalardır” diye sözlerini sürdüren Sağlık Bakanı Gülle, geçtiğimiz yıl Kasım ayında gerçekleştirilen Sağlık Çalıştayı’nda alınan kararlarla ilgili de bilgi verdi.

Çalıştay’da sağlıkla ilgili bir takım sorunların tespit edilerek, sorunlara çözüm bulma yoluna gidildiğini belirten Bakan Gülle, Cuma günü, tüm paydaşların katılımıyla çalıştayda kısa, orta ve uzun vadede belirlenen hedefler için stratejik bir plan hazırlayacaklarını kaydetti.

Bakan Gülle, 2014 yılı içerisinde sağlıkla ilgili tüm yasal düzenlemeleri tamamlayarak 2015 yılında hayata geçirtmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Gıda güvenliği önemli, denetimler artırıldı…
Gıda güvenliğinin önemine dikkat çeken ve gıdayla ilgili tasarının önümüzdeki günlerde meclise sevk edileceğini vurgulayan Gülle, kontrollerin daha sık yapılmasının önemini de vurguladı.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GAÜ HEYETİ, SAĞLIK BAKANI GÜLLE'Yİ ZİYARET ETTİ...
 
12 Şubat 2014, Çarşamba
      GAÜ Heyeti
 
        Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yetkilileri Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’yi ziyaret ederek, üniversite bünyesindeki sağlık bilimleri ve devam eden projeleri hakkında bilgi verdi:

arrow HEYET, GAÜ’NÜN SAĞLIK ALANINDAKİ GELİŞMELERİ VE PROJELERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

GAÜ’den yapılan açıklamaya göre, GAÜ CEO’su ve Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi ve Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Sualp Davut, Gülle’yi ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vehbi, GAÜ’nün 30’uncu yılına girerken 10 bin 750 öğrencisi ile dünya çapında diploması tanınan dünya
üniversitesi haline geldiğini belirtti.

Son dönemlerde havacılık, denizcilik ve sağlık bilimleri olmak üzere 3 yeni alanda akademik çalışmalarına ağırlık verdiklerini
ifade eden Vehbi, sağlık bilimleri alanlarındaki gelişmeler ve projeler hakkında bilgi aktardı.

İleride hayata geçirecekleri hastane ve tıp fakültesi konularında da konuşan Asım Vehbi, halen İstanbul Bilim Üniversitesi
Florence Nightingale Hastanesi ile eğitim alanında ve hastane projesi ile ilgili işbirliklerinin bulunduğunu, projenin hayata
geçmesi için çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı.

Vehbi, GAÜ Smarth Health Sağlık Kompleksi projesi hakkında da Bakan Gülle’ye bilgi vererek, projenin hayata geçmesi ile
KKTC’nin sağlık alanındaki gelişimine ve sağlık turizmine önemli katkı sağlayacaklarını söyledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ANNE SÜTÜ VE ÖNEMİ...
 
11 Şubat 2014, Salı
      Anne sütü ve önemi
 
        Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından;

arrow ANNE SÜTÜ VE ÖNEMİ ANLATILACAK

Salık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, “Anne Sütü ve Önemi” konulu konferans düzenleyecek.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre konferans, 13 Şubat Perşembe günü saat 11.00’de Lefkoşa Kentsel Sağlık  Merkezi’nde yer alacak.
 
Anne Sütü Emzirme Danışmanı Hemşire Emine  Özlüses tarafından sunulacak konferansa sağlık çalışanlarının yanı sıra halka da açık olacak.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  9 ŞUBAT: DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ...
 
7 Şubat 2014, Cuma
      Dünya Sigarayı Bırakma Günü
 
        9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Bakanlığı:
arrow “SON 3 AYDA, TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN KULLANIMININ YASAK OLDUĞU ALANLARA YÖNELİK DENETİMLER ARTIRILDI. AYRICA, RADYO VE TELEVİZYON KAMU SPOTLARININ YAYINLARI YENİDEN YAPILMAYA BAŞLANDI”

Sağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu alanlarda, denetimlerini artırdı. Son 3 ayda 510 işyeri denetlendi, 89 iş yerine para cezası verildi.

Halkın yüzde 36,8’i sigara içiyor. Yüzde 48,7 oranıyla en çok 30-39 yaş grubundaki kişiler sigara içiyor. Erkekler kadınlara oranla daha çok sigara tüketiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) değerlendirmelerine göre sigara tiryakisi sayılmak için düzenli olarak günde 1 sigara içmek yeterlidir.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Emine Güllüelli, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” dolayısıyla yayımladığı açıklamada, sigaranın zararlarına dikkat çekerek, 44/2008 Tütün Ürünlerinden Korunma Yasası uyarınca bakanlık eliyle yürütülen denetimler hakkında bilgi verdi.

Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok ciddi hastalığın nedenidir…
Bakanlık Basın Bürosu vasıtasıyla açıklama yapan Güllüelli,  sigaranın, akciğer kanseri ve diğer kanser türleriyle pek çok ciddi hastalığın birinci nedeni olduğunu vurgulayarak, Sağlık Bakanlığının son 3 aylık sürede, 44/2008 Tütün Ürünlerinden Korunma ve Denetim Yasası uyarınca denetimleri artırdığını belirtti.

Kamuya açık olan kapalı alanlarda sigara içilmesinin önlenmesi ve yasa maddelerinin başarıyla uygulanabilmesi için denetimlerin yanı sıra toplum olarak da konuya duyarlılığımızın büyük önem arz ettiğini ifade eden

Güllüelli, “Tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu alanlarda, ekiplerimizin denetimleri artırılmıştır.  

Ayrıca, vatandaşlar Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğünü telefonla arayarak tütün ürünlerinin tüketildiği yerleri bildirilmesi halinde gerekli işlemler yapılmaktadır” dedi.

Son 3 ayda 510 işyeri denetlendi…
Son 3 ayda Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğüne bağlı ekiplerin 510 işyeri denetlediğinin de altını çizen Güllüelli, yasayı ihmal eden 89 iş yerine para cezası kesildiğini kaydetti.

Televizyonlarda kamu spotları yeniden yayımlanmaya başlandı…
Medya’da sigaranın zararlarına yönelik kamu spotlarının yeniden yayımlanmaya başlandığının da altını çizen Güllüelli, medya ve diğer merciler vasıtasıyla insanların bilinçlendirilmeye devam edileceğini vurguladı.   

Günde 1 sigara içmek bile tiryakiliktir…
“Dünya Sağlık Örgütü değerlendirmelerine göre sigara tiryakisi sayılmak için düzenli olarak günde 1 sigara içmek yeterlidir. Bağımlılık kişinin madde alımı üzerindeki kontrolünü kaybetmesini ifade eder. Sigara içme veya dumanının solunması zamanla kişide kuvvetli psikolojik ve zayıf fiziksel bağımlılık oluşturur” diye konuşan Güllüelli, her bir sigarada 4 binden fazla zararlı kimyasal maddeler bulunduğunu ve farmakolojik kanıtların, tütünde esas bağımlılık yapan maddenin “nikotin” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sigara bağımlılığının özellikle, nedenleri açısında önemli bir psikolojik ve sosyal sorun olduğuna da değinen Güllüelli, “Sigara bağımlılığı üzerine yapılan tüm araştırmaların ortaya çıkardığı en önemli ve tartışmasız kabul
gören gerçek, bu alışkanlığın yaklaşık yüzde 40 oranında 15-19 yaşlarında başlamış olduğudur. Tüm dünyada ve ülkemizde 15 yaşın üzerindeki nüfusun yaklaşık yüzde 45’inin ciddi boyutlarda sigara bağımlılığı olduğu varsayımı, sorunun özellikle gençlik açısından ne denli önemli olduğunu gösterir” dedi.

Halkın yüzde 36,8’i sigara içiyor…
Sağlık Bakanlığının, 2010 yılında Ülkede yaptığı bir çalışmaya göre, halkın yüzde 36,8’nin sigara içtiğini, en çok da 30-39 yaş grubundaki kişilerin sigara içtiğini (yüzde 48,7) belirten Güllüelli, erkeklerin kadınlara oranla daha çok sigara tükettiğinin ortaya çıktığını ifade etti.
 
Sigara kullanımının birçok ciddi hastalığa neden olmasının yanı sıra, ağız kokusuna, diş ve diş eti hastalıklarına yol açtığını, gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep oluğunu, akciğer, mide ve yemek borusu kanserine yol açtığının da kaydeden Güllüelli, sigara tiryakilerinde erken menopoz ve rahim kanseri gibi hastalıkların görülme oranının çok yüksek olduğuna vuru yaptı.

Sigara, birçok hastalığın nedenidir…
Açıklamasında, sigara bağımlılığının ciddi sağlık sorunlarına neden olan ve insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir unsur olduğunu belirten Güllüelli, sigaranın başta damar sertliği olmak üzere, beyin ve kalpte damar tıkanıklığı,  kalp krizi ve tansiyon yükselmesi gibi hastalıklara açık davetiye çıkardığını yineledi.

Güllüelli, sigaranın insan sağlığını olumsuz etkileyen diğer sağlık sorunlarını da şu şekilde sıraladı:

“Dilde tat alma duyusunda bozulmalara yol açar. Beyin hücrelerinin ölümüne neden olur. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunamaya neden oldur. Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani, katarakta sebep oldur. Cildin yapısının bozulmasına neden olur ayrıca,  leke ve kırışıklıkların meydana gelmesine sebebiyet veriri. Selüloit’e sebep yol açar. Burunda koku alma duyusu azalmasına neden oldur. Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar. Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Mesane kanserinin önemli nedenlerindendir. Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur. Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur. Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar. Kemik erimesine neden olur. Burger hastalığına sebep olur. (Bu hastalık el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir).

Nikotin yoksunluğu kriterleri hakkında da bilgi veren Güllüelli, kullanımın bırakılmasından veya azaltılmasının ardından geçen 24 saat içerisinde, aşağıda belirtilen bulgulardan dört veya daha fazlasının görülebildiğine dikkat çekti.

Sigaranın bırakılmasından sonra 24 saat içerisinde görülebilecek bulgular:

 1. Depresif duygu durum.
 2. İnsomnia. (Uykusuzluk)
 3. İritabilite, sinirlenme ya da öfkelenme.
 4. Anksiyete.
 5. Düşünceleri yoğunlaştıramama.
 6. Huzursuzluk.
 7. Kalp hızında artma.
 8. İştah artması ya da kilo alma.

Tütün ürünlerini bırakmak isteyenlere öneriler…
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Emine Güllüelli, tütün ürünlerini bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu: 

 1. Neden bırakmak istediğinizden emin olun.
 2. Kendinize sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin ancak bu takip eden 1 veya 2 hafta içinde olsun.
 3. Karar verdiğiniz günde sigarayı bırakın; daha önceden sayıyı azaltmayı denemeyin.
 4. Arkadaşlarınızdan size sigara vermemelerini isteyin.
 5. Eğer içkiyle sigara içiminiz arasında ilişki varsa ilk birkaç hafta içki içilen yerlerden uzak durun.
 6. Tütün tüketen arkadaş ortamlarından uzak durun.
 7. Tekrar başlama genellikle ilk 4-6 hafta içinde görülmesine karşın ilk 6 ay boyunca iradenizi güçlü tutmaya çalışın
 8. Karşılaşacağınız problemlerle (gerginlik, konulara yoğunlaşma güçlüğü) nasıl baş edeceğinizle ilgili yardım alın.
 9. Herhangi bir sakinleştirici kullanmayın çünkü faydası olmaz.
 10. Sigara için harcamış olacağınız parayı biriktirin ve kendinizi ödüllendirin.
 11. Spor yapın, bol su için, sakız çiğneyin, yaşadığınız ortamı sık sık havalandırın
 12. Sigarayı çağrıştıran ortamdan uzaklaşın.

Sigaranın bırakılmasından sonra ortaya çıkacak olumlu belirtiler…
Sigarayı bırakmanın hemen ardından vücutta nelerin olabileceği konusunda da bilgi veren Güllüelli, sigara bağımlısının, sigarayı bıraktıktan sonra kalp atışlarında düşmenin yaşanacağını, el ve ayaklarına daha fazla kan gideceğini, 8 saat sonra zehirli karbon monoksit kırmızı kan hücrelerinin temizlenip yerini oksijenin bırakılacağını, 2 gün sonra da tat ve koku alma duyusunun yeniden işlev göreceğini, 3 ay sonra akciğer kapasitesinde artış olacağını, 9 ay sonra bağışıklık sisteminin güçleneceğini, öksürükte azalma olacağını, 2 yıl sonra da koroner kalp hastalığı geçirme olasılığının azalacağını, 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riskinin azalacağını, 15 yıl sonra kalp krizine yakalanma riskiniz sigara içmeyen birinin risk seviyesine düşeceğini kaydetti.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANLIĞI İLE TÜRKİYE SGK ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI...
 
3 Şubat 2014, Pazartesi
      İşbirliği Protokolü
 
        Sağlık Bakanlığı ile
arrow TÜRKİYE SGK ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Nisan ayında yürürlüğe girmesi beklenen protokol uyarınca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Türkiye uyruklu vatandaşlar devlet hastanelerinden ve sağlık merkezlerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.

Anlaşma çerçevesinde, Türkiye vatandaşlarının alacağı sağlık hizmetinin bedeli Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından KKTC’ye ödenecek.

Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen törende protokole, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan imza koyarken, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Sağlık Bakanı Ahmet Gülle onur konuğu ve şahit olarak imza attılar.

İmza töreninde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile Bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

ATALAY
İmza töreninde kısa bir konuşma yapan Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM’de, geçen Ağustos ayında, Türkiye vatandaşlarının KKTC’deki sağlık hizmetlerinden yararlanması için yasa çıkardıklarını hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Atalay, uygulama ile KKTC’deki sağlık kuruluşlarına Türkiye’den gelir transferi sağlanacağını belirtti.

Atalay, “5 imzalı, çok kuvvetli bir protokol imzaladık” şeklinde espri de yaptı.

GÜLLE
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolü çok anlamlı olarak niteledi.

Sağlığı yeniden yapılandırma adına ciddi ve önemli çalışma başlattıklarını kaydeden Bakan Gülle, bu çerçevede tüm paydaşlarla Kasım ayında Sağlık Çalıştayı gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Gülle, Sağlık Çalıştayı sonuçları çerçevesinde önümüzdeki haftadan itibaren stratejik plan hazırlamaya başlayacaklarını ifade etti.

Gülle, sağlık reformunun en önemli ayağını genel sağlık sigortasının oluşturduğunu vurgulayarak, Türkiye’de SGK şemsiyesi altında sağlıkta ciddi reformların yapıldığını belirtti.

Gülle, Türkiye SGK ile imzalanan protokol çerçevesinde KKTC’de bulunan öğrenciler, öğrenci yakınları, turistler ve ziyaretçilerin sağlık hizmetlerinin devlet tarafından karşılanacağını kaydetti.

Bakan Gülle, protokolün; KKTC’de gerçekleştirmeyi hedefledikleri genel sağlık sigortası uygulamasının bir örneği olması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı.

Gülle, “Uygulama bir anlamda bizim bütün kurumlarımızı test edecek ve onları önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirmeyi planladığımız genel sağlık sigortasına hazırlayacak” dedi.

Bakan Gülle, Türkiye vatandaşlarının Karpaz’dan Lefke’ye kadar tüm sağlık merkezlerinde ve hastanlerinde sağlık hizmeti alabileceklerini ifade etti.

İLHAN
Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da konuşmasında, Türkiye’de gerçekleştirilen Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar reformunun, son yılların en önemli gelişmelerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’de yapılan uygulamanın birçok ülkeye örnek olduğuna işaret eden İlhan, birçok ülkeden bu konuda teknik yardım talep edildiğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak Türkiye’nin 76 milyon nüfusuna çok çeşitli hizmetler sunduklarını vurgulayan İlhan, Genel Sağlık Sigortası’yla birlikte nüfusun tamamını kapsam altına aldıklarını anlattı.

İlhan, geçen yılın rakamlarına bakıldığında, Sosyal Sigortacılık alanında, reformun olumlu etkileriyle birlikte, gelirlerin giderleri karşılama oranının ciddi düzeyde arttığının da görüldüğünü kaydetti.

Türkiye’deki Sosyal Güvenlik açıklarına baktıklarında, açıkların da azaldığını vurgulayan İlhan, Türkiye’de yapılan reformla birlikte çok önemli bir sistem kurulduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de Sağlık Sigortası dışında kimsenin kalmadığını belirten İlhan, geçen yıl Türkiye’nin sağlığa 50 milyar TL civarında bir kaynak ayırdığını söyledi.

KKTC Sağlık Bakanlığı ile yapılan çalışmanın, Türkiye’de yapılan çalışmaların devamı, bir adımı olduğunu söyleyen İlhan, protokolle, KKTC’de yaşayan öğrencilerin, turist olarak adada bulunan vatandaşların, öğrenci aileleri ve diğer Türk vatandaşlarının Türkiye’de olduğu gibi KKTC’deki sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aldıkları hizmetlerin bedelinin kurulacak sistemle, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağına işaret eden İlhan, uygulamanın vatandaşlara çok büyük bir kolaylık getireceğini söyledi.

EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNDAN HİZMET ALABİLECEKLER
İlhan, vatandaşların KKTC’de bulundukları süre içinde, hasta olmaları halinde, en yakın sağlık hizmeti kuruluşundan sağlık hizmeti alabileceklerine dikkat çekerek, Türkiye’de 2007 yılında uygulamaya başlanan “Medula” sisteminin KKTC’de de uygulaması konusunda protokole bir hüküm konulduğunu kaydetti.

Medula sisteminin, tüm vatandaşlara verilen sağlık hizmetlerinin ödememelerinin, tüm detaylarıyla kaydı yapılmış bir şekilde, hiçbir aksaklık olmadan yapılması şeklinde işlediğini söyleyen İlhan, “Medula” sistemi için gerekli hazırlıkların yapılabilmesi için protokolün Nisan ayından itibaren geçerli olacağını belirtti.

İlhan, protokolün herkese hayırlı olmasını temenni etti. 

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 


                                                                                 ŞUBAT 2014  
» Girne Akçiçek Hastanesi'ne cihaz ve para bağışı (27/2/2014)
» Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi'yi ziyaret etti (21/2/2014)
» Meme kanserinde farkındalık... (19/2/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle: "Tüm yasal düzenlemeleri tamamlayıp, 2015 yılında yeni sağlık sistemini hayata geçirmeyi hedefliyoruz" (12/2/2014)
» GAÜ Heyeti, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle'yi ziyaret etti (12/2/2014)
» Anne sütü ve önemi... (11/2/2014)
» 9 Şubat: Dünya Sigarayı Bırakma Günü... (7/2/2014)
» Sağlık Bakanlığı ile Türkiye SGK arasında işbirliği protokolü imzalandı (3/2/2014)