Baslik  BAŞBAKAN YORGANCIOĞLU, BÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ
 
25 Temmuz 2014, Cuma
      Bayram ziyaretleri
 
        Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ne bayram ziyareti gerçekleştirdi. Merkezde kalanların bayramını kutlayarak onlara hediyeler veren Başbakan Yorgancıoğlu'na eşi Ayşe Yorgancıoğlu ile Sağlık Bakanı Ahmet Gülle eşlik etti.

arrowYORGANCIOĞLU: “SEVGİYİ TATTIRMAK VE BAYRAMLARINI KUTLAMAK İÇİN GELDİK”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Merkez sakinlerinin bayramlarını kutlayarak, hediyeler verdi.

Başbakan Yorgancıoğlu’na ziyaretinde eşi Ayşe Yorgancıoğlu ile Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de eşlik etti.

“SEVGİYİ TATTIRMAK VE BAYRAMLARINI KUTLAMAK İÇİN GELDİK”
Başbakan Yorgancıoğlu ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Merkez sakinlerine ihtiyaç duydukları sevgiyi tattırabilmek ve bayramlarını kutlamak amacıyla geldiklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ndeki hastalara doktorların ve hasta bakıcıların iyi muamele yaptıklarına tanıklık ettiklerini belirterek,  “Ziyaret edilmekten duydukları mutluluk da gözlerinden okunuyor” dedi.

“DAHA HOŞGÖRÜLÜ VE SEVGİ DOLU YAKLAŞIM”

Tüm halka “iyi bayramlar” dileklerini ileten Yorgancıoğlu, “Herkesin bu dönemde birbirine karşı daha hoşgörülü, daha sevgi dolu bir yaklaşım içerisinde olması dileklerimi paylaşmak istiyorum” dedi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’Nİ ZİYARET ETTİ
 
25 Temmuz 2014, Cuma
      Bayram ziyaretleri
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle Ramazan Bayramı dolayısıyla başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün de
        Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti:

arrowGÜLLE: “BAYRAMLAR HOŞGÖRÜNÜN, YARDIMLAŞMANIN, KARDEŞLİK DUYGULARININ, EN ÖN PLANA ÇIKTIĞI GÜNLERDİR. BUGÜNLERDE HEP BİRLİKTE TOPLUMSAL OLARAK KAYNAŞMAK GEREKİYOR, BİR ARADA OLMAK GEREKİYOR”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle Ramazan Bayramı dolayısıyla başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün de Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti.

Hastalarla sohbet ederek karanfil dağıtan Gülle’ye Başhekim Ramadan Kamiloğlu ve hastane yöneticileri eşlik etti.

Ziyaret sırasında basına değerlendirmede bulunan Gülle, ülkenin en büyük hastanesi olan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tüm hizmetlerin her yönüyle en iyi şekilde verildiğini söyleyerek, tüm sağlık çalışanlarına verdikleri özverili hizmetten dolayı teşekkür etti.

Sağlığın kutsal bir görev olduğunu ve bu kutsal görevde özveri ve hoşgörünün olması gerektiğine dikkat çeken Gülle, “Bayramlar hoşgörünün, yardımlaşmanın, kardeşlik duygularının, en ön plana çıktığı günlerdir. Bugünlerde hep birlikte toplumsal olarak kaynaşmak gerekiyor, bir arada olmak gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanı Gülle ayrıca Filistin ve Gazze’de sivil halka karşı yapılan olayları kınayarak, bir an önce bu tür çatışmaların dini, dili, ırkı ne olursa olsun her yerde durdurulmasını, barışın ön planda olmasını temenni ederek herkesin Ramazan Bayramı’nı kutladı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE: “SAĞLIKTA DEVLET SİVİL TOPLUM DAYANIŞMASI ÖNEMLİ..."
 
24 Temmuz 2014, Perşembe
      Gülle: "Sağlıkta Devlet Sivil Toplum dayanışması önemli"
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde, kısa bir süre önce hizmete giren yeni acil servis
        binasından sonra, yarın da

arrowDİYALİZ MERKEZİ İÇİN İHALEYE ÇIKILACAĞINI DUYURDU

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlığın çok önemli bir hizmet alanı olduğunu vurgulayarak, bu anlamda sivil toplum örgütlerinin dayanışmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanı Gülle bu açıklamayı bugün,  Güven Kooperatif Ltd ‘in Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğinde kullanılmak üzere yaptığı 53 Bin TL değerindeki ultrason cihazının devir teslim töreninde gerçekleştirdi.  

Güven Kooperatif Ltd’in yaptığı bağışın çok anlamlı olduğunu belirten Gülle, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi personelinin vereceği hizmete önemli katkı sağlayacağın inanç belirtti.

Sivil toplum örgütleri dernek ve kuruluşlarla iyi ilişkiler kurarak hastaneye bu tür bağışlar alan hastane yönetimini de kutlayan Bakan Gülle, “Bu yardımlaşma ve katkının diğer sivil toplum örgütlerine, kuruluşlara da örnek olmasını diliyorum.  Ancak o zaman sağlık alanında çok daha hızlı adımlar atabileceğiz” dedi.

Girne’de kısa bir süre önce hizmete giren yeni acil servis binasından sonra yarın da Diyaliz Merkezi için ihaleye çıkılacak…
Girne Dr. Akçiçek Hastanesinin yenilenen acil servisinin kısa bir süre önce hizmete girdiğini ve yarın da Diyaliz Merkezi için ihaleye çıkılacağını kaydeden Bakan Gülle, sivil toplum örgütlerinin katkı ve işbirliğiyle sağlık hizmetlerinin çok daha etkili ve güzel olacağını söyledi.

Hasta memnuniyeti artacak…
Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Salih Beyoğlu da, Hastanenin Kadın Doğum Polikliniğine 53 Bin TL tutarında bir ultrason cihazı kazandıran Güven Kooperatif Ltd. Yönetim Kuruluna teşekkür ederek,  bu bağışın hasta memnuniyetinin arttırılmasına önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Bağış, örnek olacak…
Güven Kooperatif Limited Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kıroğlu ise yaptığı açıklamada,  bağışın diğer kooperatif kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine örnek olmasını dileyerek, bağışın Girne ve tüm ülke halkına hayırlı olmasını diledi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE: “SAĞLIK HİZMETLERİ, DİN, DİL VE IRK FARKI GÖZETİLMEDEN HOŞGÖRÜ,
       YARDIMLAŞMA VE KARDEŞLİK TEMELİNDE YAPILAN HİZMETLERDİR”
 
24 Temmuz 2014, Perşembe
      Bayram ziyaretleri
 
        Bayram öncesi hastanelere ziyaretler gerçekleştiren Sağlık Bakanı Ahmet Gülle bugün de
        Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ndeydi:

arrow"SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BİLİNÇLİ BESLENME VE HAREKETLİ BİR YAŞAM TARZI ÖNEMLİ"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin, hastane ve sağlık kurumlarına yönelik bayram ziyaretleri devam ediyor.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Bakan Gülle, bugün Girne Dr. Akçiçek Hastanesini ziyaret ederek,  hastane doktorları, sağlık görevlileri ve hastaların bayramını kutladı.

Ziyarette, Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli’nin eşlik ettiği Bakan Gülle, kıs bir süre önce Girne Dr. Akçiçek Hastanesinin yenilenen ve son derece çağdaş bir donanıma kavuşan Acil Servisi bölümünde basına kısa bir açıklama yaptı.

Bayram dönemlerinin hoşgörü, kardeşlik ve dayanışmanın ön plana çıktığı özel günler olduğunu belirten Bakan Gülle, Bayram öncesi, gerçekleştirdikleri ziyaretlerle sağlık çalışanları, doktorlar ve hastaların bayramını kutladıklarını ifade etti.

Gülle, sağlık hizmetlerinin, din dil ırka farkı gözetilmeden hoşgörü yardımlaşma ve kardeşlik temelinde yapılan hizmetler olduğuna da dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Gülle,  büyük özveriyle bu kutsal görevi sürdüren sağlık çalışanlarının, tedavi gören hastaların ve tüm vatandaşların Ramazan Bayramını kutladı.

Sağlıklı bir yaşam için bilinçli beslenme ve hareketli bir yaşam tarzı önemli…
Hastalara kırmızı karanfil ve çeşitli hediyeler dağıtan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle vatandaşlara, sağlıklı yaşamaları, bilinçli beslenmeleri hareketli bir yaşam sürerek olabildiğince sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve bunu bir prensip olarak hayata geçirmeleri çağrısında bulundu.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  TARİHİ GEÇMİŞ GIDALAR İMHA EDİLDİ...
 
23 Temmuz 2014, Çarşamba
      Emine Güllüelli
 
        Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, son 5 aylık denetimlerde, restoran, bar ve otellerde,

arrowÇOK MİKTARDA TARİHİ GEÇMİŞ GIDA VE İÇECEK TESPİT EDİLDİ

KİLOLARCA ÜRÜN…
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri, denetimlerde tarihi geçmiş kilolarca et, tavuk, balık, domuz eti yanında, kilolarca yoğurt, peynir ve yüzlerce litre içecek imha etti. Sıhhi şartlarda muhafaza edilmediği tespit edilen et, süt ve unlu ürünler de daire tarafından müsadere edildi. İşletmelerin mutfağından alınan ve imha edilen gıdalar arasında, bakliyat, baharat, tereyağı, ekmek, çikolata, hamur, konserve ve gıda katkı maddeleri dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin son beş aylık denetimlerinde, gıda satışı yapan bazı restoran, bar ve otellerin mutfaklarında çok miktarda tarihi geçmiş ‘gıda’ ve ‘içecek’ tespit edildi.

Denetimler, ada genelindeki birçok restoran, bar ve otelde ‘son kullanım tarihi geçmiş” ve “sıhhi olmayan şartlarda” müsadere edilen yüzlerce ürünün, mutfaklarda olduğu gerçeğini ortaya koydu. Ekipler, tarihi geçmiş kilolarca et, tavuk, balık, domuz eti yanında, kilolarca yoğurt, peynir ve yüzlerce litre içecek imha etti. Sıhhi şartlarda muhafaza edilmediği tespit edilen, et, süt ve unlu ürünler de daire tarafından müsadere edildi.

İşletmelerin mutfağından alınan ve imha edilen gıdalar arasında, bakliyat, baharat, tereyağı, ekmek, çikolata, hamur, konserve ve gıda katkı maddeleri dikkat çekiyor.

932 tarihi geçmiş içecek bulundu
5 aylık denetimlerde restoran, bar ve otellerin müşterilerine ikram etmek üzere mutfaklarında muhafaza ettiği 932 içeceğin son kullanım tarihinin geçtiği tespit edildi.
Bunlar arasında, toplumda en çok tüketilen içeceklerden olan kola ve bira gibi ürünlerin fazlalığı dikkat çekti. Bu içecekler imha edildi.

Paslı saklama kapları ve kebap şişleri de toplandı
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin denetimlerinde ayrıca, işletmelerin mutfağında kullanılan 3 adet ‘paslı’ kebap şişi, 13 adet deforme olmuş plastik besin kutusu, 1 adet ezme aparatı paslı olması sebebiyle müsadere edildi. 14 adet deforme olmuş gıda muhafaza kabı toplandı.

Bir otelden bin 164 şampuan alındı
Öte yandan, bir otelden sıhhi şartları uygun görülmeyen bin 164 adet şampuan toplandı.
Laboratuarda yapılan tahlil sonuçlarına göre ‘sıhhi şartları uygun olmadığı’ sonucu alınan şampuanlar, imha edildi.

Güllüelli: "Tarihi geçmiş ürünler toplatılıyor ve imha ediliyor"
KIBRIS’a konuşan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Emine Güllüelli, restoran, bar gibi gıda satışı yapılan tüm işletmelerde denetlemelerin periyodik olarak yapıldığını belirtti. Güllüelli, “Sağlığa aykırı görülen tarihi geçmiş, ambalajlamada sorunu olan veya uygun koşullarda saklanmayan ürünler toplatılıyor ve imha ediliyor” dedi.

“Mağusa bölgesinde bir içme suyu istasyonu kapatıldı”
Dr. Emine Güllüelli, içme sularının da belli aralıklarla tahlile gönderildiğini belirterek, son bir ay içerisinde, koşullarını düzeltmesi için bir su istasyonunun kapatıldığını açıkladı. Tüm su istasyonlarının denetiminin yapıldığını açıklayan Güllüelli, “Dolum tesislerindeki sıhhi şartlar denetlendi. Dolum tesisinde, damacanalarda sağlık koşuluna uygunluk arandı. Sorunu olanlar uyarıldı. Mağusa bölgesinde bir içme suyu istasyonunda içme suyuna yapılan tahlillerinde temiz olmadığı saptandı ve istasyon kapatıldı” dedi.

“Herhangi bir gıda kesinlikle siyah çöp poşetinde saklanamaz”
Dr. Emine Güllüelli, ayrıca, siyah çöp poşetlerinin temiz dahi olsa geriye dönüşümlü malzemeden üretilmesi nedeniyle, içinde gıda saklanmaması gerektiğini açıkladı. Güllüelli, “Çoğu zaman buzdolabında siyah renk poşet içine konulmuş ekmek geliyor. Burada kötü niyet yok. Kişiler, poşetlerin temiz olduğunu belirtiyor ancak siyah çöp poşetleri gıdanın saklanması için uygun bir malzeme değil. Bu gıda güvenliği açısından çok önemli bir kriterdir. Poşetler içinde saklı olduğu görülüp, toplatılan ürünler var. Bu konuda kötü niyet yok. Bilinçlendirme çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu. Güllüelli, beş aylık denetimlerde siyah çöp poşetinde sıhhi şartlarda muhafaza edilmediği tespit edilen 30 kilo buzun müsadere edildiğine dikkat çekti.

Ocak ayında müsadere edilen gıdalar şöyle:
9 kilo yoğurt, 7 adet peynir, 19 adet bira, 5 adet kola, 43x18 kilo turşu son kullanım tarihi geçtiği için müsadere edildi.
3 kilo et-tavuk, 5 adet dondurma, 30 bulgur köftesi, 20 çöp poşeti buz ise sıhhi olmayan şartlarda müsadere edildiği tespit edilerek, imha edildi.

Şubat ayında müsadere edilen gıdalar şöyle:
13 adet yoğurt, 8 adet kola, 6 adet bira son kullanım tarihi geçtiği için müsadere edildi. 10 kilo gayrı sıhhi şartlarda müsadere edilen buz imha edilirken, 3 adet kebap ızgara teli (paslı), 6 adet plastik kap müsadere edildi.

Mart ayında müsadere edilen gıdalar şöyle:
3 adet ekmek, 2 kilo çikolata, 2 kilo pişmiş döner, 17 tereyağı, 29 kilo donmuş etiketsiz domuz eti, 10 paket donmuş balık son kullanım tarihi geçtiği için müsadere edildi.
1 çöp poşeti nane, 12 kilogram hamur sıhhi olmayan şartlarda müsadere edildiği tespit edilerek, imha edildi.

Nisan ayında müsadere edilen gıdalar şöyle:
10 paket bakliyat, 4 adet baharat, 57 unlu ürün, 80 kilo et ürünü, 88 süt ürünü, 22 konserve, 216 içecek, 24 sos, 23 adet gıda katkısı maddesi, 16 paket donmuş balık son kullanım tarihi geçtiği için imha edildi.

Mayıs ayında müsadere edilen gıdalar şöyle:
17 adet bakliyat, 40 paket baharat, 137 adet unlu ürün, 85 et ürünü, 131 etiketsiz süt ürünü, 364 içecek, 50 adet sos, 8 adet gıda katkı maddesi, 18 paket donmuş balık, 5 adet konserve son kullanım tarihi geçtiği için imha edildi.

Haziran ayında müsadere edilen gıdalar şöyle:
54 unlu ürün, 11 adet et ürünü, 38 etiketsiz süt ürünü, 314 içecek, 207 sos, 1 adet gıda katkı maddesi, 8 paket donmuş balık, 17 adet konserve son kullanım tarihi geçtiği için imha edildi. (KIBRIS)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE: "HEDEFİMİZ, YENİ BİR BİNA İLE BARIŞ RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİNİ
       DAHA ÇAĞDAŞ HİZMETLER VERİLEBİLİR BİR HALE GETİRMEK"
 
23 Temmuz 2014, Çarşamba
      Bayram Ziyaretleri
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow"HEDEFİMİZ, YENİ BİR BİNA İLE BARIŞ RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİNİ DAHA ÇAĞDAŞ
       HİZMETLER VERİLEBİLİR BİR HALE GETİRMEK"

Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeni ile hastanelere başlattığı ziyaretlerini sürdüren Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:
“Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesindeki hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız özveri ve hoşgörü ile çalışıyorlar. Amacımız burayı daha da geliştirmek”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Ramazan Bayramı nedeni ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ni ziyaret etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Katayon Kobat ve Hastane Başhekimi İnci Taşyürek ile birlikte hastaneyi gezen Bakan Gülle, hastalarla ve çalışanlarla bayramlaştı.

Basına kısa bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dünya Beyin Günü’ne değinerek beyin hastalıklarının yaşamda çok önemli etkileri olduğunu belirtti ve beyin sağlığının önemine işaret etti.

Gülle, “Gerçekten çok özelliği olan bir hasta grubu ve tabi ki burada çalışan hekimlerin ve sağlık personelinin de büyük özveri ve hoşgörü ile çalışması gerekiyor. Hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız bu konuda özveri ile hoşgörü ile çalışıyorlar, amacımız burayı daha da geliştirmek. Esas hedefimiz belki yeni bir bina ile bunu çok daha çağdaş hizmetler verilebilir bir hale getirmek. Bu vesile ile herkesin ramazan bayramını kutluyorum” dedi.
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  22 TEMMUZ, DÜNYA BEYİN GÜNÜ...
 
22 Temmuz 2014, Salı
      Dünya Beyin Günü
 
        Beyinle ilgili hastalıklarından korunma ve beyin sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla ilan edilen

arrowDÜNYA BEYİN GÜNÜ DOLAYISI İLE SAĞLIK BAKANLIĞI İLE KIBRIS TÜRK NÖROLOJİK
     BİLİMLER DERNEĞİ ETKİNLİK DÜZENLİYOR...

Etkinlikler Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandI. Bu çerçevede, Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği ülke genelindeki sağlık merkezlerinde halka nörolojik hastalıklar konusunda bilgi verilecek.

Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Başkanı Doktor Turgay Akalın, Dünya Nöroloji Federasyonu’nun 22 Temmuzu Dünya Beyin Günü olarak kabul ettiğini hatırlattı.

Akalın, Dünya Beyin Günü’nün nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisi, hasta yaşam kalitesi ile ilgili araştırmaların geliştirilmesi ve bu konudaki standartların yükseltilmesi ile üretilen bilgilerin paylaşılması amacı taşıdığını anlattı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de halkın bugüne kadar insan vücudunda en önemli yere sahip olan beyin ile ilgili yeterince bilinçlendirilmediğine dikkati çekerek ülkede beyindeki hastalıklar nedeni ile meydana gelen ölümlerin ön sıralarda yer aldığını söyledi.

Gülle, nörolojik hastalıklardan korunmak için halka daha hareketli yaşam, bilinçli ve sağlıklı beslenme önerisinde bulundu.

Basın toplantısında, Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Genel Sekreteri Doktorr Sıla Usar da konuyla ilgili sunum gerçekleştirdi.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE: "SAĞLIĞI YENİDEN ORGANİZE ETMEK İÇİN ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR"
 
22 Temmuz 2014, Salı
      Bayram ziyaretleri
 
        Bayram ziyaretleri kapsamında bugün Cengiz Topel Hastanesine giden Sağlık Bakanı Ahmet Gülle:

arrow"SAĞLIĞI YENİDEN ORGANİZE ETMEK İÇİN ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR"

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün Cengiz Topel Hastanesine giderek, çalışanların ve hastalarla bayramını kutladı.

Yatılı tedavi gören tüm hastaları tek tek ziyaret ederek karanfil ve hediye veren Sağlık Bakanı Gülle, hastane yönetiminden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi de adı.

Bakan Gülle, basına yaptığı açıklamadaysa, Cengiz Topel Hastanesi’nde çalışan hekim, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarının özveriyle görev yürüttüklerine dikkat çekti.
 
Yeni bir sağlık sistemi kurulacak…
 “Hastaların ve çalışanların memnun olacağı bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Bir yandan da var olan sorunların katılımcı ve demokratik bir anlayışla çözülmesine gayret gösteriyoruz” diye sözlerini sürdüren Bakan Gülle, sağlıktaki toplam potansiyelin iyi organize ederek, güzel şeylerin ortaya çıkacağını umut ettiğini vurguladı.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'Nİ ZİYARET ETTİ
 
21 Temmuz 2014, Pazartesi
 
      Bayram ziyaretleri
 
        Bakan Gülle bayram ziyaretleri kapsamında bu sabah

arrow GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle onkoloji hastanesinin temelinin çok kısa sürede atılarak yapımının hızlı bir şekilde tamamlanacağını ifade etti.

Sağlık Bakanı Gülle, yataklı tedavi gören hastaları ziyaret ederek karanfil ve hediye verdi. Gülle, hastane personeli ile de bayramlaştı.

Bakan Gülle, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, sağlıkta çok güzel işler yapıldığını belirterek, randevulu sisteme ilk geçen hastanelerden olan Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin önder hastanelerden biri olduğunu söyledi.

Sağlık alanında yaptıkları önemli çalışmaların adımlarını da atmaya başladıklarını kaydeden Gülle, ihalesi tamamlanan onkoloji hastanesinin temelinin en yakın zamanda atılarak hızlı bir şekilde tamamlanacağını vurguladı.

Gülle, sağlıkta her alanda yeniden yapılanma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Gülle, tüm halkın yaklaşan Ramazan Bayramı’nı da kutladı. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ONKOLOJİ HASTANESİ İÇİN İMZALAR ATILDI...
 
18 Temmuz 2014, Cuma
 
      Tatlısu Sağlık Merkezi
 
        Sağlık Bakanlığı’nın çıktığı Onkoloji Hastanesi ihalesini kazanan firmayla,

arrow PROTOKOL İMZALANDI...

10 MİLYON 638 BİN TL’YE MAL OLACAK HASTANENİN GELECEK YIL TEMMUZDA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR.

Sağlık Bakanlığı, Onkoloji Hastanesi’nin inşaat ihalesini kazanan Tüfekçi Ltd. ile protokol imzaladı.

Onkoloji Hastanesi’nin inşaatı için hazırlanan protokole Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve ihaleyi kazanan Tüfekçi Ltd. Direktörü Hüseyin Tüfekçi imza attı. Hastanenin inşaatı için 10 milyon 638 bin 407 TL harcanacak.

TÜFEKÇİ: “GELECEK YIL TEMMUZDA TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”
Tüfekçi Ltd. Direktörü Hüseyin Tüfekçi, hastanenin yapımını süratli ve titiz bir şeklide hayata geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Tüfekçi, Onkoloji Hastanesi’nin inşaatını gelecek yıl Temmuz ayında tamamlamayı hedeflediklerini de dile getirdi. 

GÜLLE: “KANSERLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ BİR AYAK”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Onkoloji Hastanesi’nin ülkede kanserle mücadele konusunda yeniden yapılanmanın önemli bir ayağını oluşturduğunu vurguladı.

Gülle, “Bir yandan en üst düzeydeki planlamalar, bir yandan da altyapısıyla erişkin, pediatrik onkolojik tedavilerin yapılacağı, radyoterapi hizmetlerinin verileceği 56 yataklı 6 yoğun bakımı olacak çağdaş bir projeyi hayata geçirmek üzere gerekli adımlar atılıyor” dedi.

PARK YERİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Projenin uygulamasında bazı düzenlemelere de gereksinim olduğunu belirten Gülle, sıkıntı yaşanmaması için hastaneye yeni park yeri için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Bakan Gülle, projenin bu aşamaya getirilmesinde Planlama İnşaat Dairesi ve Merkezi İhale Komisyonu güzel bir çalışma ortaya koyduğunu da belirtti. (TAK)
 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, HASTANELERE BAYRAM ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRECEK
 
18 Temmuz 2014, Cuma
      Sağlık Bakanı Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla

arrow HASTANE VE SAĞLIK BAKANLIĞI'NA BAĞLIK KURUMLARA ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRECEK

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Bakan Gülle, 21 Temmuz 2014 Pazartesi günü saat 09,00’da Gazimağusa Devlet Hastanesini ziyaret ederek başlatacağı programını, 25 Temmuz 2014 Cuma gününe kadar sürdürecek.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sırasıyla 22 Temmuz Salı günü saat 9,30’da Cengiz Topel Hastanesi; 23 Temmuz 2014 Çarşamba günü saat 9,00’da Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi; 24 Temmuz Perşembe günü saat 10,00’da Girne Dr. Akçiçek Hastanesi ve 25 Temmuz 2014 Cuma günü de Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret edecek.

Bakan Gülle, ziyaretler esnasında hasta ve sağlık çalışanlarıyla bayramlaşmanın yanı sıra, yürütülen çalışmaları yerinde inceleyecek.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin Ramazan Bayramı Ziyaret Programı:

21.07.2014 Pazartesi:

09: 00          Gazimağusa Devlet Hastanesi

22.07.2014 Salı:
09: 30           Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi

23.07.2014 Çarşamba:
09: 00          Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

24.07.2014 Perşembe:
10: 00           Girne Dr. Akçiçek Hastanesi
15: 00           Devlet Laboratuvarı Dairesi
16: 00           İlaç ve Eczacılık Dairesi

25.07.2014 Cuma:
10: 00           Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI DR. AHMET GÜLLE'NİN ANKARA TEMASLARI...
 
16 Temmuz 2014, Çarşamba
 
      Sağlık Bakanı Gülle'nin Ankara temasları
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle,

arrow TÜRKİYE SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Gülle, Türkiye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve ekibi ile yararlı bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Gülle, “Sayın Müezzinoğlu ile olan görüşmemizde sağlık alanındaki işbirliğinin iki ülke arasında ne kadar önemli olduğunu, sağlığın ne kadar stratejik bir alan olduğunu ve bu konuda her tür yöntem ve ilişki ile sağlığın daha yüksek standartlara çekilmesine yönelik çalışmaları birlikte sürdürme kararına vardık” dedi.

Ahmet Gülle, iki ülke Sağlık Bakanlıkları arasında imzalanan protokolün de yetersiz kaldığını belirtti.

Gülle, “Yeni bir protokol oluşturuyoruz. Bu yeni protokolle hem sağlık alanında yeni işbirliği alanları, hem ülkemizde ihtisas veren Lefkoşa Dr. Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde daha başka branşlarda ihtisas verilmesinin önünü açmak, hem de mecburi hizmet uygulamalarında yeni açılımlara gidilmesine yönelik konuları konuştuk. Tabi ki burada ekiplerimiz bu çalışmalarını tamamlayacaklar ve sonrasında her iki bakanlık bunları hükümetlerine götürecek ve protokol hayata geçmiş olacak” dedi.

Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu ile yaptıkları görüşmelere de değinen Gülle, Genel Sağlık Sigortası uygulamalarında hastanelerin yaptığı çalışmaların ve bu işin sürdürülmesinde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının rollerinin nasıl bir işbirliği yapılarak ileriye götürülmesi konularının ele alındığını belirtti.

Gülle bu konuda da tam bir işbirliği sözü aldıklarını  ifade etti.

Tıbbi cihazlar, bunların donanımı ve tedarikinin desteklenmesine yönelik önemli açılımlar yaptıklarını da kaydeden Gülle, bu konunun da önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyledi.

Bakan Gülle, hedeflerinin Ağustos ayı içerisinde Onkoloji Hastanesinin temelini Türkiye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte atmak olduğunu, bu konuda da davet gerçekleştirdiğini belirtti. (BRTK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE: "SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ"
 
15 Temmuz 2014, Salı
      Sağlık Bakanı Gülle: "Sağlık çalışanlarına saldırılar kabul edilemez"
 
        Sağlık Bakanı Gülle:

arrow “SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAPILAN SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ… ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Sağlık Bakanlığı’nı, acil servis ile sağlık sektöründe yaşanan sorunları artık kökünden çözecek yasal önlemler için adım atmaya çağırdı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlık personeline olabilecek fiziki ve sözlü saldırıların kabul edilemez olduğunu ve bunu şiddetle kınadıklarını vurguladı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde bir hemşirenin darp edilmesini protesto eden Kamu-Sen, bugün Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması da yaptı ve Sağlık Bakanı’ndan, sıkıntılara çözüm bulamayacaksa istifasını vermesini talep etti.

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş başkanlığındaki heyet, darp edilen hemşire ile birlikte Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile de görüştü.

Basına, darp edilen hemşirenin yırtılmış önlüğünü de gösteren Özkardaş, ülkede sağlık çalışanlarının, basın mensuplarının ve kamu görevlilerinin darp edildiğini ancak ülkeyi yönetenlerin sadece “üzüntülerini belirttiğini” ve cezai işlem için olayın takipçisi olmadığını savundu.

Özkardaş, Cuma akşamı alkollü bir sürücünün hastaneye getirildiğini, yakınlarının da hastaneye geldiğini, “lütfen dışarıda bekleyin, hastaya doktor gerekli müdahaleyi yapacak” diyen hemşirenin darp edildiğini ifade ederek, burada polise ve güvenlik görevlilerine de küfür edildiğini iddia etti.

Hemşirelerin tüm özverileriyle görevleri olmayan konularda bile çalıştığını, ancak artık görevleri dışında hiçbir görevi yerine getirmeyeceğini ifade eden Özkardaş, darp, şiddet ve hakaret olaylarından Sağlık Bakanlığı ve hükümeti sorumlu gösterdi.

Acil serviste fiziki altyapıda iyileştirmeler talep eden Özkardaş, saldırıyı yapanlara gerekli cezai işlemlerin uygulanması gerektiğini belirterek, bakanlığın işin takipçisi olmasını istedi.

Özkardaş, sağlıkta örgütlü sendikalara da çağrıda bulunarak, sağlık sektöründeki sorunların çözülmesi ve çalışanlar için birlikte hareket edilmesinin gerekliliğine işaret etti.

BASIN AÇIKLAMASI
Sendikanın basın açıklamasını okuyan Kamu-Sen Genel Sekreteri Metin Atan da, personel eksikliği, araç gereç yetersizliği ve bozuk sisteme rağmen canla başla çalışılarak hayat kurtarmaya çalışan sağlık personelinin zaman zaman bazı hasta ve veya yakınları tarafından darp edildiğini, hakarete ve şiddete maruz kaldığına dikkat çekti.

Atan, yaşanan her darp ve şiddet olayı sonrası sadece “üzüntülerini” bildiren yetkililerin ise, sorunun çözülmesi için bugüne kadar hiçbir adım atmadığını savunarak, şöyle devam etti:

“Birçok hemşiremiz, personel eksikliği nedeni ile günde 36 saat çalışmak zorunda kalmakta ve görevleri olmadığı halde ambulans şoförlüğü, teknisyenlik, eczacı kalfalığı, röntgen teknisyenliği, kapıcılık, sekreterlik gibi bir çok görevleri de yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Tüm bunlara rağmen hak etmedikleri şekilde hakaretlere, darp ve şiddet uygulamalarına maruz kalmaktadırlar.

Geçtiğimiz gün, gece yarısı Lefkoşa Devlet Hastanesi Acil servisinde görevli hemşireyi darp eden ve küfürlü hakaretler yağdıran şahısların, arsız hırsız misali hemşireyi suçlamaya çalışması ve davasını geri çekmesi için nüfusunu kullandığına dair duyumlar ise, ülkemizdeki çarpık yapının resmidir.

Günde 400-500 kişiye hizmet verilmeye çalışılan acil servisteki hemşirelerimiz de tıpkı diğer servislerde olduğu gibi artık bu yükü kaldıramaz olmuşlardır.

Sağlık hizmetleri sadece, hemşiresiz, doktorsuz, sağlık ocaklarını açıp, kurdele kesmekle olmuyor. Hemşire istihdamlarına gelince para ve kadro bulamayanlar, partizanlığa gelince, para da, kadro da yaratmaktadırlar.

Sağlık Bakanlığı artık ya bu sorunları kökünden çözecek yasal önlemler için adım atar ya da ‘biz bu işi bu kadar yapabiliyoruz’ diyerek istifalarını veririler.

Sağlık üzerinden yaptıkları partizanlıklar ve tasarruflar artık halkın sağlığını da çalışanların ruh sağlıklarını ve can güvenliklerini de tehdit eder duruma gelmiştir.

Sağlıkta örgütlü tüm sendika ve birliklere de çağrımızdır; halkın ve çalışanların can güvenliği üzerinden inatlaşma yapılamaz. Sağlıkta yaşanan tüm sorunlar için birlikte hareket etmek için artık bir araya gelmeliyiz.”

GÜLLE
Basın açıklamasının ardından Kamu-Sen’i kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sendikanın bu konudaki duyarlılığına teşekkür ederek, sağlık personeline olabilecek fiziki ve sözlü saldırıların kabul edilemez olduğunu ve bunu şiddetle kınadıklarını vurguladı.

Gülle, sağlık çalışanlarının tüm özverileriyle hoşgörüyle görevini yaptığını, halkın da bu konuda duyarlı olması, dikkatli davranması gerektiğini ifade ederek, sağlık çalışanına yönelik yapılan olayın kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“ACİL SERVİSLERDE YENİDEN YAPILANDIRMA ÇALIŞMASI BAŞLATTIK”
Acil servislerde yeniden yapılandırma çalışması başlattıklarını, Türkiye’den uzmanların da kendilerine destek için incelemelerde bulunduğunu, acil servis binasının yeniden dizayn edilip çağdaş hale getirilmesi için planlamaların yapıldığını anlatan Gülle, personel eksikliğinin giderilmesi, güvenlik elemanlarının yasal çalışması ve fiziki altyapının güçlendirilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE, TC SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU’NUN DAVETLİSİ OLARAK
       ANKARA’YA GİDİYOR
 
14 Temmuz 2014, Pazartesi
      Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, bu akşam 21,05 uçağıyla Türkiye Cumhuriyeti (TC) Sağlık Bakanı Mehmet
        Müezzinoğlu’nun davetlisi olarak,

arrow ANKARA'YA GİDİYOR…

Bakanlık’tan verilen bilgiye göre TC Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Sağlık Bakanı Gülle’yi 15 Temmuz 2014 Salı günü saat 13,30’da makamında kabul edecek.

Görüşmede, iki ülkenin sağlık alanındaki işbirliğine ilişkin konular ele alınacak.

Ayrıca Bakan Gülle, TC Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nu, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek Onkoloji Hastanesi temel atma törenine de davet edecek.

Açıklamada, Bakan Gülle’nin, TC Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile görüşmesinin yanı sıra bazı temaslarda da bulunacağı belirtildi.

Ankara ziyaretinde Özel Kalem Müdürü Süleyman Mert’in eşlik edeceği Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, temaslarını tamamladıktan sonra 16 Temmuz 2014 Çarşamba akşamı saat 19,20 uçağıyla yurda dönecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür başkanlığındaki heyet de Ankara’da…
Öte yandan, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür Başkanlığındaki bir heyetin de bu sabah Ankara’ya gittiği belirtildi.

Ömer Gür başkanlığındaki heyet, TC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş tarafından kabul edilecek ve iki bakanlık arasında sağlık alanında işbirliğine ilişkin protokol imzalanmasına yönelik çalışma gerçekleştirecek.

Ayrıca heyet Ankara’da, TC Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigâr Gökalp İlhan ile de bir görüşme yapacak.

Görüşmede, TC Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile işbirliğinin geliştirilmesi irdelenecek, SGK’nın deneyimlerden nasıl faydalanılacağı ele alınacak. 

Ankara temaslarında Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür’e, İlaç Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Katayon Kobat ve teknik uzmanların oluşan heyet eşlik edecek.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GÜLLE: "EN GEÇ 13-14 AY SONRA HİZMETİN BAŞLAMASINI ÖNGÖRÜYORUZ"
 
11 Temmuz 2014, Cuma
 
      Ahmet Gülle
 
        Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, BRT-1’de yayınlanan OnİkiOnÜç programında Onkoloji Hastanesi’ne ilişkin bilgiler verdi:

arrow "EN GEÇ 13-14 AY SONRA HİZMETİN BAŞLAMASINI ÖNGÖRÜYORUZ"

56 normal, 6 da yoğun bakım yatağı olacak 6 bin metrekarelik bir Onkoloji Hastanesi oluşturmak için yola çıktıklarını ifade eden Bakan Gülle, ihalesi sonuçlanan hastanenin 10 milyon 640 bin Türk Lirası’na mal olacağını kaydetti.

Bakan Gülle, hastanenin inşaat aşamasının bitiş süresinin de 377 gün olarak öngörüldüğünü belirtti.

Onkoloji Hastanesi’nin hem kemoterapi hem de radyoterapi yapabileceğini aktaran Gülle, radyoterapi için gereken cihazların Türkiye’nin de katkılarıyla temin edildiğini ve hazır olduğunu açıkladı.

Hastanenin tamamlanmasıyla radyoloji cihazının monte edilerek hizmete hazır bir duruma geleceğini ifade eden Bakan Gülle, cihazın altyapısı ve diğer hizmetlerine bağlı anlaşmaların da yapıldığını kaydetti.

Sağlık Bakanı Gülle, binanın alt yapısı ve donanımına ilişkin kaynağın da hazır olduğunu belirtti.

Hastanede sürekli görev yapacak bir onkolog bulunmasının başından beri hedefleri olduğunu dile getiren Gülle, bu konuda girişimler yaptıklarını anlattı.

Bakan Gülle, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yanında yapılacak hastane için gerek personel, gerekse donanım yönüyle her türlü planlamanın yapıldığını ve bu yönde tüm adımların atılacağını vurguladı.

Binanın inşası bittiği anda Onkoloji Hastanesi’nin hizmete girebilmesi için plan yaptıklarını ifade eden Sağlık Bakanı, “Zaman kaybetmek istemiyoruz, donanım ve altyapı için de şu anda düğmeye basılmıştır. Çalışmalarımız bina biter bitmez hastanenin hizmete girmesi yönündedir, şu andan itibaren en geç 13-14 ay sonra bu hizmetin başlamasını öngörüyoruz” dedi. (K. POSTASI)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  ONKOLOJİ HASTANESİ İHALESİ SONUÇLANDI...
 
10 Temmuz 2014, Perşembe
      Onkoloji Hastanesi
 
        İhale,

arrow TÜFEKÇİ LTD. FİRMASI'NA VERİLDİ…

İhale, Katma Değer Verisi (KDV) hariç, 10 milyon 638 bin 407 TL’lik en düşük teklifi sunan ve ihale komisyonunun değerlendirmesinde en yüksek puanı alan Tüfekçi Ltd. firmasına bağlandı.

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Asım Özer, Maliye Bakanlığı adına yaptığı yazılı açıklamada, 3 Temmuz’da ihaleye atılan tekliflerin açıldığını, 13 firmanın ve konsorsiyumun tekliflerinin titizlikle değerlendirdiğini kaydetti.

Özer, Tüfekçi Ltd. firmasına ihale bağlandığını, ilgili firmanın fiyat, mesleki ve teknik, ekonomik ve mali ana kriterleri çerçevesinde yapılan değerlendirmede 95.60 toplam puanla en yüksek puanı aldığını, ayrıca ilgili şirketin ihaleye en düşük teklifi attığını belirtti.

Onkoloji Hastanesi ihalesinde şeffaflık ilkesinin benimsendiğini vurgulayan Asım Özer, bu çerçevesinde ihaleye teklif atan tüm firma ve konsorsiyumların fiyat tekliflerinin ve değerlendirme puanlarının açıklandığını söyledi.

Asım Özer, şubat ayında değiştirilen “Devlet İhale Tüzüğü”ndeki yapım işleri mevzuatı sonrasında ihalesine çıkılan Onkoloji Hastanesi’nin en büyük ihalelerden biri olduğunu da kaydetti. (TAK)

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI DAİRESİ TEŞKİLAT YASASI DEĞİŞİKLİĞİNDE UZLAŞI...
 
8 Temmuz 2014, Salı
 
      Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Teşkilat Yasası değişikliğinde uzlaşı
 
        Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Teşkilat Yasası değişikliğinde

arrow UZLAŞI…

Sağlık Bakanlığı ile yetkili sendikalar, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Teşkilat Yasası Değişikliği üzerinde uzlaşıya vardı.

98 maddelik değişiklik için Bakanlık ve sendika yetkilileri 2 aylık bir çalışma yürüttü. Değişiklik, sonraki adımda Teknik Kurul’da görüşülecek. Teknik Kurul’un onayladığı değişiklik Bakanlar Kurulu’na sevk edilecek.

Konuyla ilgili bugün Sağlık Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Erol Şeherlioğlu, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan ve Hemşire ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse hazır bulundu.

GÜR
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür, toplantıda yaptığı konuşmada, hazırlanan çalışmayla önümüzdeki 10 yıllık dönemde ortaya çıkacak personel ihtiyacının belirlendiğini ve değişikliklerin buna göre yapıldığını anlattı.

Gür, sonraki aşamada diğer daireler için de benzeri çalışmaların yürütüleceği bilgisini verdi.

Gerekli uzlaşıya varılmasıyla yasal prosedürün izleneceğini anlatan Gür, çalışmalara katkı koyan herkese teşekkür etti.

KAPTAN
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, çalışmalara katkı koyan herkese teşekkür ederek, değişiklik çalışmaları kapsamında ilgili daire çalışanlarıyla da görüştükleri söyledi.

Kaptan, başta hemşireler olmak üzere tüm çalışanların ve sistemin durumuyla ilgili bilgi aldıklarını anlattı.

“Biz anlaştık, top artık hükümettedir” diyen Kaptan, diğer daireler için de benzeri çalışmalar yürüteceklerini yineledi.

ŞEHERLİOĞLU
Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ise önceki dönemlerde olduğu gibi Sağlık Bakanlığıyla uzlaşıya vardıklarını söyledi. İlgili değişikliğin acilen hayata geçirmesini talep eden Şeherlioğlu hükümetin, “bir takım yasalar ya da paketleri öne sürerek” alınan kararları “uygulanamaz” hale getirmemesini istedi. Şeherlioğlu, böyle bir durumda benzeri çalışmalara katılmama konusunu Tıp-İş’te gündeme getireceğini aktardı.

Mevcut durumun sağlık sistemine zarar verdiğini dile getiren Şeherlioğlu, yapılan değişikliklerin geçici istihdamların ortadan kaldırılmasını da amaçladığını anlattı.

KÖSE
Değişikliklerle sadece çalışanların sorunlarını çözmeyi değil sağlık hizmetlerini iyileştirmeyi de amaçladıklarını anlatan Hemşire ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, yapılan çalışmayla kadro sayılarının arttığını ve mevcut yasada bulunmayan ancak ihtiyaç duyulan yeni kadrolar yaratıldığını dile getirdi.

Bundan sonra görevin hükümete düştüğünü ifade eden Köse, Meclis’e “Sağlık için tatil yapmama” çağrısında bulundu.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  SAĞLIK BAKANI GÜLLE'DEN "ORGAN BAĞIŞI" ÇAĞRISI...
 
4 Temmuz 2014, Cuma
 
      Organ Bağışı Çağrısı
 
        Sağlık Bakanı Gülle'den,

arrow "ORGAN BAĞIŞI" ÇAĞRISI…

Organ bağışının başka insanlara yaşam verdiğine dikkat çeken Gülle, bu yasanın sağlık alanına çok olumlu yansımaları olacağını, sağlık alanına nitelik ve sıçrama getireceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda dün oybirliği ile onaylanan “İnsan, Hücre, Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa”nın tamamlayıcısının organ bağışı olduğuna işaret ederek, halka, organ bağışı konusunda destek olmaya çağırdı.

Bakanlığın hızlı bir şekilde tüzük çalışmalarını tamamlayarak, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin altyapısını geliştireceğini kaydeden Gülle, bir ay içinde çalışmaların başlatılacağını belirterek, bu çalışmalara vatandaşların organ bağışı ile destek vereceğine inanç belirtti.

Organ bağışının başka insanlara yaşam verdiğine dikkat çeken Gülle, bu yasanın sağlık alanına çok olumlu yansımaları olacağını, sağlık alanına nitelik ve sıçrama getireceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle bugün Sağlık Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Meclis’te dün onaylanan “İnsan, Hücre, Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa” hakkında bilgi verdi.

Bakanlık yetkilileri ile doktorların eşlik ettiği Gülle, sözkonusu yasanın ülkeye kazandıracaklarını anlattı ve vatandaşları organ bağışına çağırdı.

“ANLAMLI VE ÖNEMLİ YASA”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, yasanın insan ve insan yaşamını yakından ilgilendiren anlamlı ve önemli bir yasa olduğuna vurgu yaparak, komite ve Meclis’te uzun bir süre tartışılan ve oybirliğiyle onaylanan yasanın hazırlanmasında emeği geçen ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Sağlık alanında teknolojinin ve şartların sürekli geliştiğini, organ, hücre ve doku naklinin de bu çerçevede insan yaşamı açısından çok önemli olduğunu anlatan Gülle, Meclis’in onayladığı yasanın, Cumhurbaşkanı’nın da onaylamasıyla yürürlüğe gireceğini ve kendilerinin de tüzükleri hızlı bir şekilde hayata geçirerek, süreci tamamlayacağını söyledi.

“ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANACAK”
Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilecek altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalışmaların başlayacağını işaret eden Gülle, bu yasanın tamamlayıcısının organ bağışı olduğuna vurgu yaptı ve herkesin organ bağışı konusunda hassas olmasını istedi.

Ahmet Gülle, yasayı, sağlık alanında “dönüm noktası ve sıçrama” olarak niteleyerek, yasanın çok kapsamlı olduğu konusunda eleştiriler olduğunu ancak kontrol ve denetim açısından bunun şart olduğunu söyledi. Gülle, bu konuda herhangi bir spekülasyona imkan tanımamak için kapsamlı yapıldığını, bunun için kendilerinin de çok titiz davranacaklarını vurguladı.

Bu yasanın aynı zamanda kendileri için bir “sınav” niteliğinde olduğunu da belirten Gülle, bu konudaki tüm sorumluluklarını yerine getireceklerini ve hiçbir spekülasyona izin vermeyeceklerini kaydetti.

“VATANDAŞLAR DA TOPLUMSAL DAYANIŞMA GÖSTERMELİ”
Yasa ile insan sağlığına yenilikler getirildiğini kaydeden Gülle, doku, hücre ve organ nakli konularında yaşanan sıkıntıları çözmek için uzun süredir çalıştıklarını ve hastane altyapısının artık bu işlem için hazır olduğunu vurguladı.

Gülle, vatandaşların da toplumsal dayanışma göstererek organ bağışında bulunması gerektiğini ve organ bağışının yasanın tamamlayıcısı olacağına dikkat çekerek, halktan destek istedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Gülle, şu anda acil organ nakli bekleyen insanların bulunduğunu, diyaliz hastalarının beklediğini ifade ederek, yasa ile sağlığa yeni bir seviye, nitelik ve sıçrama geleceğini, bakanlığın yeniden yapılanma hedefine uyumlu bir yasa olduğuna vurgu yaptı.

OYGAR: “180 BÖBREK HASTASI VAR... 71 HASTANIN DİYALİZE İHTİYACI VAR”
Bakanın ardından söz alan Nöfrolog Deren Oygar da yasanın içeriği hakkında bilgi verdi ve yasa ile hastaların artık ülkesinde sağlık bulacağına ve devletin ekonomik olarak korunacağını vurguladı.

Yasa kapsamında koordinasyon kurulu oluşturulacağını, denetleme kontrollerin yapılacağını, bilimsel verilen araştırılacağını belirten Oygar, yasa tüzükleri için de çalışmaların sürdüğünü, hastanede düzenlemelerin yapıldığını, tüzüklerle paralel hastanedeki çalışmaların da tamamlanacağını kaydetti.

Oygar, organ naklinin şekillerini de anlatarak, canlı ve kadavra nakli olmak üzere iki aşama bulunduğunu, şu anda 180 böbrek hastasının bulunduğunu, 72 hastanın da diyalize ihtiyaç duyduğunu anlattı.

YASA GEREKÇESİ
“İnsan Hücre Doku ve Organlarının Bağışlanması, Nakil, Tedarik Edilmesi, Test Edilmesi, İşlenmesi, Korunması, Saklanması, Dağıtımına ve Gereğinde İmhasına İlişkin Güvenlik ve Kalite Standartlarının Belirlenmesi Yasası”nın genel gerekçesi şöyle:

“Bu yasa ile insan sağlığını en üst düzeyde tedavi ve korumasını temin etmek amacı ile insanlara uygulanacak insan hücre, doku ve organların ülkemizdeki Devlet ve bu yasa ile onaylanmış ve ruhsatlandırılmış olarak hizmet verecek olan Hücre Kuruluşları, Doku Kuruluşları, Hücre Nakil Merkezleri, Doku Nakil Merkezleri ve Organ Nakil Merkezleri ile Doku ve Organ Tedarik Merkezleri’nin İnsan Hücre Doku ve Organlarının Bağışlanması, Nakil, Tedarik Edilmesi, Test Edilmesi, İşlenmesi, Korunması, Saklanması, Dağıtımına ve Gereğinde İmhasına İlişkin Güvenlik ve Kalite Standartlarının belirlenmesine ilişkin esasları düzenlemeyi amaçlamaktadır.”

“İnsan sağlığının en üst düzeyde korunmasını temin etmek için insanlarda kullanılacak insan hücre, doku ve organlarının kalite, etik ve güvenlik standartlarının düzenlenmesini” amaçlayan yasa, organ nakli ve yardımlı üreme amacı ile insanlara uygulanacak insan hücre ve/veya doku ve/veya organlarının, otolog nakillerde kullanılacak insan hücre ve dokularının ve insanlara uygulanacak insan hücre ve dokularınden imal edilen ürünlerin bağışlanması, tedarik edilmesi, test edilmesi, işlenmesi, korunması, saklanması, dağıtım ve imha aşamalarını kapsıyor.

 

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik  GİRNE DR. AKÇİÇEK HASTANESİ’NİN ACİL SERVİSİ YENİLENDİ...
 
2 Temmuz 2014, Çarşamba
 
      Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen Acil Servis Binası
 
        Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin yenilenen,

arrow ACİL SERVİS BİNASI, TÖRENLE HİZMETE AÇILDI…

Servisin açılışın törenine Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, hastaneye 40 bin Sterlin bağış yapan hayırsever Gülümser Manavoğlu ile merhum Başbakan Mustafa Çağatay’ın eşi Tuncay Çağatay katıldı.

Törende ayrıca Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürü İbrahim Çağlar, Temel Sağlık Hizmetler Dairesi Müdürü Dr. Emine Güllüelli, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Katalon Kobalt, bazı bakanlık ve hastane çalışanları yanı sıra acil servisin yenilenmesine katkı koyan hayırsever kişi, dernek, kurum kuruluşların  temsilcileri de hazır bulundu. Açılış konuşmalarının ardından acil servisinin yenilenmesine katkı koyan hayırsever  vatandaş, sivil toplum örgütü ve kuruluşların temsilcilerine plaket takdim edildi.

Sağlık Bakanlığı’nın katkılarının yanı sıra yapılan yardımlarla yenilenen acil serviste cerrahi, dahiliye ve çocuk müdahale odaları, 5 yataklı müşahede odası, öncelikli tedavi ve nakil edilmesi gerekenlerin tespit edileceği triaj bölümü, hemşire ve hekim odaları ile danışma,  polis ve  güvenlik odaları bulunuyor.

Yenileme çalışması kapsamında ayrıca bina girişinde dış mekan ve bahçe düzenlemesi yapıldı. Ambulanslar için yeni garaj alanları oluşturuldu.

Yenilenen acil servisin  donanımın, Gülümser Manavoğlu’nun, merhum Hacı Havva Reyhan adına yaptığı 40 bin İngiliz Sterlini bağışla gerçekleştirildi.

YORGANCIOĞLU
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, törende yaptığı konuşmada, devletlerin vatandaşlarına karşı sorumlulukları arasında en önde gelenlerinden birinin sağlık hizmetleri olduğunu vurguladı. Yorgancıoğlu, hükümet olarak vatandaşlara daha iyi sağlık hizmeti sunabilmek için çalıştıklarını kaydetti.

Sağlıkta sürat, hizmet kalitesinin yüksekliği ve yaygınlığının  büyük önem taşıdığını belirten Yorgancıoğlu, hastanelerde açılan her yeni birimin vatandaşların daha  hızlı  ve kaliteli  sağlık hizmeti almasına katkı yapacağını söyledi.

Acil servisin inşa ve donanımında emeği geçen herkesi kutlayarak, personelin bundan sonra daha kaliteli ve güvenli bir ortamda hizmet vereceğini ifade eden Yorgancıoğlu, acil servisin Girne’ye hayırlı olmasını diledi.

GÜLLE
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise bir ülkenin gelişmişliğinin en önemli göstergesinin sağlığa verilen önem olduğunu ifade ederek, toplumlar için en önemli konu olan sağlığa  yapılan  yatırımların ülkeye yapılan en akıllı yatırımlar olduğunu kaydetti.

Ülkede sağlık hizmetlerini daha çağdaş seviyeye ulaştırma, bu konuda altyapıyı  geliştirme, güçlü bir altyapı oluşturma ve hizmetleri  iyi bir organizasyonla vermek gerektiğini belirten Gülle, göreve geldikten sonra sağlık sektöründe tüm paydaşların katımlıyla gerçekleştirdikleri çalıştayda, sağlığı daha çağdaş bir düzeye getirmek için hedef ve vizyon belirlediklerini söyledi.

Sağlık hizmetleri ve  genel sağlık sigortasını  geliştirme, sağlığı yeniden organize etme ve Sağlık Bakanlığı’nı yeniden yapılandırmak  için önemli adımlar attıklarını belirten Gülle, bu amaçla çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Turizm kenti Girne’nin daha nitelikli sağlık hizmeti hak ettiğini ifade eden Bakan Gülle, Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yenilenen acil servisi ile hizmetlere önemli katkı yapacağını vurguladı.

Bakanlığın acil servise gerekli personel takviyesinde bulunduğunu, çok yakın zamanda burada bir de diyaliz merkezinin hizmete gireceğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, açılan yeni birimlerle hastanede çok daha güçlü bir şekilde hizmet verileceğini söyledi.

BEYOĞLU
Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu yaptığı konuşmada hastanenin bugün yeni bir acil servise kavuştuğunu belirterek, inşası ve donanımına katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

Yenilenen acil servisin  donanımının, Gülümser Manavoğlu’nun, merhum Hacı Havva Reyhan adına yaptığı 40 bin İngiliz Sterlini bağışla gerçekleştirildiğini anımsatan Beyoğlu, Manavoğlu’nun büyük bir duyarlılık gösterdiğini kaydetti.

MANAVOĞLU
Dr. Akçiçek Hastanesi’ne yaptığı bağışla acil servisin donanımını karşılayan Gülümser Manavoğlu da konuşmasında 40 bin Sterlin tutarındaki bağışın, 2006 yılında yaşama veda eden Hacı Havva Reyhan’ın vasiyeti üzerine gerçekleştiğini belirterek, acil servisin yenilenmesine katkı yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Gülümser Manavoğlu, tüm vatandaşlara, kendisi gibi böyle güzel ve manevi bir huzura katılma çağrısında bulundu.

 
h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                                                 TEMMUZ 2014  
» Başbakan Yorgancıoğlu, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti (25/7/2014)
» Gülle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti (25/7/2014)
» Gülle: "Sağlıkta Devlet Sivil Toplum dayanışması önemli" (24/7/2014)
» Gülle, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ni ziyaret etti (24/7/2014)
» Tarihi geçmiş gıdalar imha edildi (23/7/2014)
» Gülle, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ni ziyaret etti (23/7/2014)
» 22 Temmuz, Dünya Beyin Günü... (22/7/2014)
» Gülle: "Sağlığı yeniden organize etmek için çalışmalar hızla devam ediyor” (22/7/2014)
» Gülle, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti (21/7/2014)
» Onkoloji Hastanesi için imzalar atıldı (18/7/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle, hastanelere bayram ziyaretleri gerçekleştirecek... (18/7/2014)
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Gülle'nin Ankara temasları...(16/7/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle: "Sağlık çalışanlarına saldırılar kabul edilemez" (15/7/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle, TC Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya gidiyor (14/7/2014)
» Gülle: "En geç 13-14 ay sonra hizmetin başlamasını öngörüyoruz" (11/7/2014)
» Onkoloji Hastanesi ihalesi sonuçlandı.. (10/7/2014)
» Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Teşkilat Yasası değişikliğinde uzlaşı... (4/7/2014)
» Sağlık Bakanı Gülle’den “Organ Bağışı” çağrısı... (4/7/2014)
» Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin acil servisi yenilendi... (2/7/2014)